De nationale bedevaart naarLourdes vertrokken VIER JONGELUI IN AUTO VERDRONKEN Congres Internationale federatie van Rekiameclubs: „Kent U de naam van die tulp?" KWAVVA VRIIDAG 26 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Witte en oranje trein met 850 pelgrims 130 Volwassen zieken en 70 zieke kinderen alsmede 650 gezonde pel grims uit alle delen van Nederland, zijn gisteravond -net de 62ste natio nale bedevaart en de 5de kinder bedevaart in twee afzonderlijke trei nen naar het genade-oord van Maria te Lourdes vertrokken. Reeds in de eerste middaguren arriveerden per trein en auto de zieke pelgrims die allen in kraakhelder linnen een keu rig gespreid in de coupé's vonden. Voor de meeste kinderen was deze pelgrimstocht een ongekend evene ment. Ergens blijft, doch dit is een uitzondering een klein meisje on ophoudelijk huilen, terwijl de ouders tot de dienstdoende zuster van hun bevreemding ten deze spreken: „zij is in alle ziekenhuizen van het land geweest, en nooit heeft zij een traan gelaten". In een andere coupé doen berzorg- de ouders de zusters mededeling, hoe deze hun kinderen het beste kunnen verzorgen. „En in Lourdes krijgen wij hen toch bij ons in het hotel, zus. ter?" Elders houdt een infirmière een jongetje met speelgoed bezig, ter wijl de moeder stilletjes wegtrekt. Er komt een auto voorrijden met een ernstig zieke knaap in een compleet bed; een gediplomeerd verpleegster zal continu bij hem blijven. Onder het wakend oog van mr E. baron Speyart van Woerden uit Bre. da, vice-voorzitter van het r.-k. Ne derlands huisvestingscomité, verrich ten de voortrekekrs van de Lourdes. groep Nederland met hun onafschei delijk witte dassen de brancardiers diensten, doch ook dezen schieten, volkomen buiten hun schuld, wel eens tekort, daar soms een familie lid handiger is in het vervoeren van zijn zieke. De volwassen zieken voe len zich bijna direct in hun apparte menten thuis. Zij spreken met elkaar over hun vroegere ervaringen in het bedevaartsoord of de een vraagt be langstellend aan de ander hoe het in Lourdes eigenlijk wel is. Het samengaan van de nationale en kinderbedevaart bezorgt het bestuur der V.N.B.. verpleegsters, infirmières en voortrekkers veel moeilijkheden, daar volwassenen en kinderen in Lourdes een apart programma vol gen. Terwijl de witte trein om 17.40 uur precies vertrok, baden de zieken hel reisgebed: „Wil, o Heer, ons be gunstigen bij ons vertTek, ons uw Het défilé te Soestdijk Jaarlijkse demonstralie van aanhankelijkheid Het aantal mensen, dat is uitgeno digd voor het bloemendéfilé voor het Paleis Soestdijk op koninginnedag, beloopt ten minste 2100. De dames deelneemsters aan de gemeentelijke deputaties zullen samen 23.000 tul pen ontvangen, die ter beschikking zijn gesteld door de gezamenTjk© kwekers uit Lisse en Hillegom. Voordat het défilé begonnen is, zullen 900 in het wit geklede gym nasten uit Baarn en Soest zich heb ben opgesteld langs lijnen in de Pa leistuin, waarmee de provinciale en landsgrenzen van Nederland zullen worden gemarkeerd. Nadat dan es tafettelopers van het Leidse studen ten-corps de koningin een oorkonde hebben aangeboden, begint om •lf uur het dévilé, Daarin komen eerst enige deputaties, waaronder de burgemeester en de wethouder van het Franse stadje Lezoux (dat •en tweeling-verbintenis heeft met Lopik) en een deputatie van Hon gaarse vluchtelingen. Om half twaalf komen de deputaties van de gemeen ten van Nederland in provinciaal verband de paleistuin binnen en stellen zich dan op in de door gym nasten gemarkeerde ruimten. Hier bij zijn ook deputaties van de Ne derlandse Antillen, Suriname en Nieuw-Guinea. Bij de vlaggenmast, die wordt op gesteld waar Vaals ligt in de leven de kaart van Nederland, zal de ko ningin vervolgens een huldiging in ontvangst nemen van een deputatie van de gemeente met het kleinste zielenaantal (Serooskerke), van de kleinste gemeente in oppervlak (Nieuwpoort) en van deputaties van de Nederlandse Antillen, Suriname en Nieuw-Guinea. Daarna zal de ko ningin zich naar de Koningslaan be geven, zodat allen, die de paleistuin niet konden ingaan, van hun hulde bl(jk kunnen geven. Uit rijdende trein gevallen Slecht* licht gewond Een negen-Jarige jongen uit Den Helder is gisteravond aan de dood ontsnapt. Hij speelde met zijn vriend je op het balcon van de trein Scha- genDen Helder, toen op onverklaar bare wijze het portier la opengesla gen. De jongen viel uit de wagen, doch kon zich aan een van de steunen vastgrijpen. Zo sleurde hij voort naast de voortsnellende trein. Het vriendje, waarschuwde onmiddellijk een van de passagiers, die aan de troost geven op de weg, ons bescha duwen bij hitte, bedeklten bij regen en koude, opbeuren by vermoeid heid en beschermen bij tegenspoed. Ondersteunen op glibberige paden, onze haven zijn bij schipbreuk, opdat wij onder Uw geleide voorspoedig mogen aankomen, waar wij heen gaan en daarna zonder letsel in onze woningen terugkeren". De zieken zullen vrijdagmiddag te 14.20 uur te Lourdes aankomen. 25 Minuten later zette de oranjetrein met de gezonde pelgrim*, zich in bewe ging. Na een oponthoud van twee en 'n half uur te Bordeaux, waar de pelgrims gelegenheid krijgen een H. Mis bij te wonen in <e parochiekerk Sacré Coeur, komt deze trein te 16.35 in Lourdes aan. Eerste toverballen voor minister Drees Actie voor Hongaarse jeugd Minister-president dr. W. Drees zal zaterdagmorgen in het departe ment van Algemene Zaken te Den Haag uit handen van een delegatie van de Nederlandse jeugd het eer ste doosje „toverballen" in ontvangst nemen. Daarmede zal de hulpactie ten ba te van de Hongaarse jeugd officieel beginnen. Deze actie, die ten doel heeft de somma van een miljoen gulden op te brengen voor de jeugdige slacht offers van de Hongaarse opstand, die in Oostenrijk zijn ondergebracht, zal vanaf zaterdag 27 april tot eind mei geheel Nederland in een geheim zinnige ban houden. Op een nader vast te stellen da tum eind mei zal via de radio het geheim, dat de toverballen verbor gen houden en waaraan vele waar devolle prijzen zijn verbonden, wor den opgelost. In het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam wordt het 8e congres gehouden van de Internationale federatie van Reclaraeclubs waarop Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen van Pannerden, burgemeester van Hillegom en voorzitter van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur 'n rode heeft gehouden over de reclame voor en door het bloembollenbedrljf meer ln het bijzonder de exportgroep daarvan. Spr. wees daarbij op de recente reclamecampagne in de V.S. naar aanlei ding van een niet beantwoorde vraag bij het quiz-programma van de Amerikaanse T.V. dag duurt, staat onder presidium van de heer Sicco Meijer, en wordt o.m. bijgewoond door afgevaardigden uit België, Frankrijk, Engeland, Italië, Spanje en Zwitserland. Op het congres zullen diverse sprekers korte referaten houden over de ontwikkeling van het recla me-onderwijs in hun land. Ook zul len de congressisten uitstapjes ma ken per rondvaartboot en naar „De Keukenhof". Op de vraag naar de naam van een tulpenbol, die in 1625 voor 13000,werd verkocht, kon n.l. geen antwoord worden gegeven terwijl ook de wedstrijdleider daar toe niet in staat bleek „omdat hij zijn aantekeningen was vergeten". Dit was voor de heer v. Nispen aanleiding om te spreken over „De collectieve reclame voor de Neder landse Bloembollencultuur,, voor dit gezelschap van reclame-experts bij uitstek Jhr. v. Nispen van Pannerden zei in zijn inleiding o.a. Het New Yorkse kantoor van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur werd toen via de telefoon „be stormd" met verzoeken om de naam van de tulp te noenen. Dit kantoor heeft toen onmiddel lijk perscommuniqués met de kop „Kent U de naam van die Hollandse tulp?" uitgegeven. Naast de tekst werd de betrokken bloem „Semper Augustus" afgebeeld. Alle Ameri kaanse bladen namen dit op, waar mede een enorme reclame werd be reikt. Het congres dat tot en met zater- Luchtbrevet bij brevier Gistermorgen ontvingen de paters K. M. Jermans, F. J. Verheijen en H. G. J. Vergouwen van de orde der Minderbroeders uit handen van de heer J. Coblijn in het „Hof van Hol land" te Hilversum hun vliegbrevet. Tot nu toe is op het arbeidsgebied van de paters op Nieuw-Guinea, het gebied rond de Wisselmeren, een vliegveld gereed en een vliegtuigje beschikbaar, tien andere kleine vlieg velden zijn in voorbereiding. Rector J. C. A. Huibers, voorzitter van de missie-verkeersmidd.-actie bood 't 3-tal paters zijn gelukwensen aan. Hy verwachtte dat dit novum in de historie van de missionering er toe zal bijdragen de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea tot een ho ger geestelijk en cultureel peil te brengen. Pater S. van den Eyden, provin ciaal van de orde, was bij de uitrei king aanwezig. Groningse dag in Keukenhof FRANK EN JACOBA NAAR DE MENKEMAB0RG Op de Keukenhof is gisteren een Groningse dag gehouden. Telkenjare heeft het bestuur van de Keukenhof een dag gewijd aan een bepaalde provincie, en ditmaal was Gronin gen aan de beurt Een extra-trein bracht Groninger autoriteiten en verdere gasten naar Lisse. Met het politie-muziekkorps voorop trok de stoet, waaronder de leden van de „Grunneger sproak" in Gronings costuum naar de bloe mententoonstelling, waar het gezel schap officieel werd ontvangen door de voorzitter van de stichting Keu enhof, de heer T. van Waveren. De commissaris der koningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Of- ferhaus, sprak een dankwoord. Daarna volgde een programma van zang, muziek en voordracht. De politie-harmonie speelde, de leden van de Grunneger Sproak zongen Groninger liederen, en werden in hun fraaie costuums door de vele buiten landers gretig gefotografeerd. Op het terrein nabij het restaurant was een cariijon opgesteld door de firma Van Bergen uit Heiligerlee, dat bespeeld werd door de stadsbeiaardier van Groningen, de heer Jasob Everts. Hoogtepunt van het middagpro gramma was de .Grunneger snikke- noodrem trok. De trein was inmid-1 vaart", een tocht door de wateren van dels al op volle snelheid gekomen en hij remde zó sterk, dat de jongen zich niet langer kon vasthouden en op de baan werd gesmakt. De ver wondingen van de geredde knaap wa ren slechts gering, maar zijn schrik was hevig: zo gauw als hij overeind was gekrabbeld, zette hij het op een lopen in de richting van het station Schagen. De trein ondervond een geringe vertraging. het Keukenhofterrein met een oude Groninger trekschuit. Toen de schuit aan de aanlegsteiger gemeerd was, bood het bestuur van Keukenhof aan de commissaris der koningin als le vende herinnering aan deze dag -ien tweetal zwanen aan, bestemd voor de vijver van de Menkemaborg te Uit huizen. De commissaris aanvaardde dit geschenk in dank en doopte het tweetal Frank (van Borsselen) en Jacoba( van Beieren). De (eerste) druiven zijn duur Aan de velling Westerlee bij De Lier zijn de eerste druiven van dit jaar (Frankenthalerè) aangevoerd en wel door de kweker J- M. Keijzer van de Oudcampseweg in De Lier. De druiven brachten 8.30 per kilo op. PRIJZEN voor huisbrandkolen Zomerprijs gelijk aan huidige winterprijs In overleg met het ministerie van economische zaken heeft de federa tie voor de Nederlandse brandstoffen- handel ook dit jaar adviesprijzen voor huisbrandkolen voor voorjaars-, zo mer- en .vinterleveringen opgesteld. De voorjaarsprijzen zullen, met u t zondering van de z.g. superkwaliteit en de nootjes afmeting 4, gelijk of ongeveer gelijk zijn aan de tot 1 mei a.s. geldende winterprljzen. Onvooor- ziene omstandigheden voorbehouden zullen de zomer- en winterprljzen de normale verhogingen vertonen. De proef met het vertrekken van gratis koffie aan 't publiek op de tri bune bij de vergaderingen van de Delftse gemeenteraad ls geslaagd. Voor de vergadering, welke de raad gisteravond hield, was de belangstel ling zeer groot. De tribune was tot de laatste plaats bezet. Voor de aanvang van de vergadering kregen alle aanwezi gen een plattegrond van de raadzaal met de namen van de leden, alsmede een beknopte toelichting welke door de voorlichtingsambtenaar was sa mengesteld. Tijdens de vergadering kwamen de bodes tot tweemaal toe koffie serve ren op de publieke tribune. Deze geste werd blijkbaar zeer op prijs ge steld, want het publiek woonde de vergadering tot het einde toe bij. 't is weer DROEVIG SLOT VAN SCHOOLFEEST|E Vannacht om ongeveer 2 uur, ia een personenauto met zeven Jongelui bij het dorp Wognom (nabij Hoorn) te water geraakt, waarbij vier inzit tenden zfjn verdronken. Het waren de 19-jarlge Theo Koning uit Mld- den-Beemster, de even oude Simon de Ruyter uit Oosthuizen, de 23- Jarige mej. Trees van Alphen uit Hoorn en de 17-jarige Nellie van der Lee uit Ilpend&m. Drie andere jongemannen konden bijtijds worden gered. De jongemensen hadden in Wog- num een fuifje van geslaagde leer lingen van de R.-K. L*ndbouwinter- school bijgewoond, waar ook de di recteur, de heer J. van Alphen, met enkele dochters aanwezig was. Na het feest keerden de zeven jon. gelui in een grote Buick, eigendom van de heer S. B. de Ruyter uit Oost huizen, naar huis terug. De twee dochters an de heer Van Alphen bevonden zich daarbij. En kele meters van het café, waar het feest was gevierd, is de auto uit een bocht in de weg gevlogen. De wa gen ontwortelde twee boompjes, kan telde en kwam met de wielen naar boven in de sloot langs de weg te recht. De jongemensen poogden wan hopig zich te bevrijden doch zij slaagden er niet in de verwrongen deuren te openen. Katwijks schip gezonken Opvarenden gered Tijdens een plotseling opkomende storm is gistermiddag het 101 ton metende motorschip „Marle" uit Kat. wijk aan Zee, dat geladen met schel pen onderweg was naar Koesselaere ln België, door overslaande golven volgelopen en gezonken ln de nabij heid van de haven van Terneuzen. De 56-jarige achipper J. van der Plas, die niet kan zwemmen en zijn 27-jarige knecht C. Ouwehand, bei den uit Katwijk, raakten te water, doch werden bijtijds door de snel toevarende sleepboot „Passepartout" opgepikt. De kapitein van de „Pas separtout" had, toen hy het ongeval zag gebeuren zijn sleep losgegooid. Na op het politiebureau van droge kleren te zijn voorzien, zijn de dren kelingen in de loop van de avond huiswaarts gekeerd. Met ingang van 3 mei a.s. zal, naar de centrale directie der P.T.T. ons mededeelt, het tarief voor telefoonge sprekken met Indonesië belangrijk worden verhoogd? Het tot nu toe geldende tarief is een nog op de in 1949 beëindigde bij zondere verhouding tussen Nederland en het voormalige Nederlandsch-Indië gebaseerd voorkeuratarief, dat be langrijk lager is dan de internationaal voor dergelijke lange afstanden alge meen geldende tarieven. Aangezien de Indonesische P.T.T.- administratie deze toestand op finan- iële gronden niet langer meent te kunnen bestendigen, moest tot ta riefverhoging worden overgegaan. NEDERLANDSE VROUW REIST NAAR HAAR NEGER ECHTGENOOT. Van Schiphol is gisteren de 27-ja rige mevrouw Adri MatlmbaVan Hoorn, naar Zuid-Rhodesia vertrok ken. Mevrouw Matlmba is een Neder landse uit Gouda, die in 1952 met een neger-jurist uit Zuld-Rhodesia trouwde. Ze leerde haar man destijds in Londen kennen, toen hij daar rechten studeerde en zij in Engeland ver bleef om de taal van dat land te le ren. Mevrouw Matimba heeft zich er op voorbereid dat haar verblijf in Zuid-Rhodesia haar ernstige moeilijk heden kan opleveren. De wetten van deze kolonie verbieden blanken te wonen in gebieden die voor de oor spronkelijke bewoners zijn aangewe zen en omgekeerd mogen negers niet wonen tussen de blanken. Voor mensen, die bij de missie werkzaam zijn, gelden deze voorschriften ech ter niet en op deze wijze hoopt het jonge paar de moeilijkheden te om zeilen. Mevrouw Matimba en haar dochter tje Hanneke van ruim anderhalf jaar werden gistermorgen van Schip hol uitgeleide gedaan door haar fa milieleden. Er is nog geen beslissing gevallen over de verhoging van de honoraria der specialisten, waarover een ak koord was bereikt tussen deze en de ziekenfondsen. De ziekenfondsraad heeft, zo deelt hy thans mede, be- slisisng over deze materie aangehou den tot onbepaalde tijd. Er is iets veranderd in Zaandam Rood werd oranje In Zaandam zijn de inzichten van ons koningshuis ln de loop der tijden wel bijzonder veranderd. Na afloop van het koninklijk bezoek sprak bur gemeester W. Thomassen die zelde er trots op te zijn, dat hij de derde socialistiche burgervader van Zaan dam was zijn vreugde uit over de hartelijkheid, waarmede de Zaan- damse bevolking de koningin had be groet. „Het hele bezoek, dat wij grondig hadden voorbereid en dat precies is gelopen zoals ik had verwacht, heeft feitelijk maar één grote verrassing opgeleverd", zei hy, „en dat is het opvallende vertoon van hartelijkheid, waarmede de bgevolking hare majes teit heeft ontvangen". De burgemeester zei uit eigen er varing te weten, hoe bijvoorbeeld in 1931 op koninginnnedag (31 augus tus) in Zaandam geen vlaggen wer den uitgestoken en de kinderen geen vrij van school kregen. Ook op de of ficiële gebouwen werden, ingevolge een toenmalig raadsbesluit, geen vlaggen gehesen. De Haagse rechtbamk heeft gis teren twee ontsnapte gedetineerden, de 24-jarige J. v. d. G. en de 35-ja rige M. v. d. D. veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Op 25 augustus van het vorig jaar ontsnapten ze uit de Scheveningse strafgevangenis en pleegden vervolgens een reeks dief stalen en inbraken. Ais verklaring voor hun ontsnap ping gaven de verdachten dat het zo uitzichtloos was in de gevangenis" Zij hadden nog tot 1958 moeten zitten. Een zigeunerin waarschuwde veer tien dagen geleden de rijwielhande laar Stuij te Halsteren: „Binnen twee weken wordt u benadeeld door iemand, die er al twee jaar op loert". Deze week deed de heer Stuij de ont dekking, dat de waarzegster gelijk had gekregen. Uit zijn portefeuille, die hij als gewoonlijk onder een kist in zyn winkel had gelegd,' miste hij een bedrag, waarvan hij de grootte niet precies kon vaststellen, maar dat variëren moet tussen de duizend en de twaalfhonderd gulden. De rijkspolitie te Bergen op Zoom heeft de zaak nog niet tot klaarheid kunnen brengen. MR. TH. BOT COMMANDEURF GREGORIUS DE GROTE. Naar wij vernemen heeft mgr. Paolo Giobbe, aan mr. Th. H. Bot, raadsadviseur in algemene dienst bij het Ministerie van Buitenlandse Za ken, medegedeeld, dat het Z.H. de Paus behaagd heeft hem te benoe men tot comandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote. KORTE golf BINNENLAND. H.K.H. Prinses Wilhelmina zal 4 mei a.s. het monument voor de geval lenen op het stadhuisplein te Rotter dam onthullen. Zij zal dit doen als vertegenwoordigster van de koningin De prinses zal ook aanwezig zijn bij de kranslegging bij het gedenkte ken van de gevallen mariniers bij de Maasbrug. De wegens knoeierijen met toe gangsbewijzen door het Stedelijk Mu. seum te Amsterdam ontslagen ambte naren N. S. en B. B. zijn vergeefs in beroep gegaan. De Centrale Raad van Beroep heeft het beroep van de be ambten niet ontvankelijk verklaard. De strafrechter veroordeelde hen reeds voorwaardelijk. Ongeveer 1200 guldens zijn in de nacht van woensdag op donderdag ontvreemd, uit twee geldkistjes van de heer Van der Heuvel uit de Palm straat te Hilversum. De heer Van der Heuvel beheerde dit geld voor de jeugdelftallen van de voetbalvereni ging „Hilversum". Prinses Irene heeft gistermiddag incognito een bezoek gebracht aan het mlniatuurstadje ..Madurodam". Waarschijnlijk door het duister misleid, is gistermorgen de 81-jarige H. van Ham uit Maastricht, in het Stadspark van Maastricht te water geraakt en verdronken. Het stoffe'ijk overschot is naar het ziekenhuis St. Annadal overgebracht. BUITENLAND. De vulkaan de Etna op Sicilië ia donderdagavond tot een uitbarsting gekomen Uit een der kraters kwam een stroom gloeiende lava, die na 500 meter, vlak by de dorpen Zafferana, Milo en Fornazzo, tot staan kwam. Milford in de Amerikaanse staat Nebraska is donderdag door een wer velstorm geteisterd, waardoor zes per sonen zyn omgekomen en 100 tot 150 huizen zyn verwoest. Een aardbeving, die woensdag het zuidoosten van Turkye trof, heeft, voorzover donderdagavond bekend was, in de stad Fethiye 16 doden ge- eist Voorts zyn er 80 gewonden. Een Australische ingenieur, George Palmer, heeft in zyn labora torium te Melbourne televisiesigna len opgevangen uit Londen en Zuid- Amerika. Hy maakte hierbij gebruik van een speciaal apparaat. Palmer denkt, dat het binnenkort moge;yk zal zyn geregeld een duideiyke ont vangst van overzee te krygen. Troepen uit Nicaraguay zyn don derdag op Hondurees gebied doorge drongen en verscheidene plaatsen op de linkeroever van de rivier de Cruta gepasseerd. De regering van Honduras heeft krachtig tegen deze schending van de Hondurese grens geprotesteerd, zo is in Tegucigalpa bekendgemaakt. De vroegere Britse premier sir Antony Eden, die in een ziekenhuis te Boston wordt verpleegd, zal vol gens de hem behandelende genees heer het ziekenhuis weldra kunnen verlaten. Volgens een bulletin van deze chi rurg, die Eden 12 dagen geleden ope reerde, is de toestand van zyn pa tiënt „zeer bevredigend". Enkele andere feestvierende jonge lui, die eveneens met een auto op weg naar huis waren, zagen het on geval gebeuren. Ze sprongen te wa ter en trachten de deur te openen, echter zonder resultaat. Bij omwo nenden haalden zy een bijl en een voorhamer en sloegen daarmee de deur kapot. Zy slaagden erin drie der inzittenden te redden, nl. één dochter Franca van de directeur (zuster van het slachtoffer Trees van Alphen), een broer van de chauffeur De Ruyter en mej. Lucie Koning, zus ter van Theo Koning, die eveneens omkwam. Deze drie geredden waren hevig overstuur. De verslagenheid over dit ernstige ongeluk in Wog- num en wyde omgeving is zeer groot. Aap-acteur at verdovende middelen Het protestants ziekenhuis te Drach ten heeft dezer dagen een zeer zon derlinge patiënt te behandelen ge kregen, n.l. een aap, die nadat hij binnenhuis de vrijheid had ver kozen een dertigtal verdovende ta bletten voor astma-patiënten veror berde en er daarna heel erg aan f->e was. Zo erg, dat alleen het toedienen van een tegengif redding kon bren gen. De eigenaar van de aap, de heer Hein Kuiper te Surhuisterveen, zat er mee in, omdat het dier een zy het bescheiden rol zou hebben te vervullen in een door hem geschre ven folkloristisch-historische revue over de Friese Wouden. Op de avond van de première was de aap nog niet zover hersteld dat hij zijn gastrol kon vervullen, maar er bestaat goede hoop dat het beest, na de behande ling in het ziekenhuis, by de tweede opvoering die morgenavond gegeven wordt van de party zal kunnen zyn Overigens werd ook zonder zyn aandeel de première van de revue van z^n baas een succes. HAAGSE RECHTBANK. WACHTMEESTER MISHANDELD. Voor de Haagse Rechtbank stonden twee slopers uit Leiden terecht. De officier van justitie eiste resp. tien en acht maanden gevangenisstraf met aftrek. Op de derde maart J.l. liepen deze beide verdachten, nadat zy diverae café's hadden bezocht, in beschonken toestand een wachtmeester by de rykspolitie tegen het ïyf. Zonder enige nodzaak werd de politieman opeens door hen uitge scholden voor „schoft". De wachtmeester maande hen tot kalmte, maar dit scheen één van hen niet te bevallen. Hy liep op de wachtmeester toe en gaf hem een stomp in het gezicht. Er ontstond een vechtparty met de beide mannen, waarbij de wachtmees ter enige verwondingen opliep. Eén van de verdachten was juist vyf dagen vóór het gebeurde uit de gevangenis ontslagen. Hy voerde aan dat hy lange tijd geen drank meer had gehad en dat hy daarom nu waarschijnlijk wat teveel had ge dronken. De officier van justitie meende dat de politie in iedere plaats haar gezag moet behouden en men had de wacht meester zonder enige noodzaak uit gescholden en mishandeld. De beide verdachten hadden ieder een raadsman; zy drongen op clemen tie aan met een beroep op het feit, dat verdachten dronken waren. Uitspraak 9 mei a.s. BENDE STAL EEN BRANDKAST. Op een avond in maart 1954 werd by een Leidse familie .een brand kast ontvreemd, waarin" voor f 800 aan bankbiljetten zat, voor 400 aan zegels en nog enkele papieren. Als verdacht van deze inbraak versche nen thans voor de Haagse Rechtbank een chauffeur, een colporteur en een los-werkman, alle drie uit Lelden. Bovendien stond nog een Leidse spin ner terecht. De chauffeur verklaarde voor de rechtbank dat hij die avond met een vrachtwagen zyn vrienden naar het bewuste adres had gebracht. Zy had den hem toen gezegd een eindje rond te gaan rijden, wat hy deed. Toen hy enige tyd later terugkwam, stonden de heren op hem te wachten en ver telden dat er in de gang van de wo ning een brandkast stond, die in de vrachtwagen geladen moest worden. De chauffeur zei hier niet by gehol pen te hebben. Toen men wegreed kreeg hy een bedrag van 175 toe gestopt voor de moeite. De beide an deren hadden toen ve.-teld dat het bedrag een derde deel van de buit was. Later werd de brandkast leeg in een sloot gevonden. De chauffeur bleek reeds twaalf 'eroordelingen achter de rug te hebben. De officier van justitie vond, dat de man wel een gevangenisstraf van een jaar of anderhalf jaar verdient, maar hy wilde zeer clement zyn omdat ver dachte direct had bekend en eiste een voorwaardelyke gevangenisstraf van acht maanden met een proeftyd van drie jaar. Uitspraak 9 mei.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5