Ste- &2idó£6otJ4ci/Nt Amerikaanse zesde vloot naar Midden-Oosten Gewa»ende macht tracht de onrmt te Aman in te towen HOESSEIN i hanteert de bezem Wegens de gespannen toestand in Jordanië GEMINDERDE NYLON Plunderaars aasden op de „Bergsingel" Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 26 APRIL 1957 48te JAARGANG No. M092 BUREAUX: PAPENÜRACH1 32 i Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs I 0.59 p.w.. f2.55 p.mnd., f7.50 p.kwart Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Hoessein steunt op trouw der Bedoeïenen Bijna 50 oorlogsbodems van de Amerikaanse zesde vloot zijn gisteren on verwacht van Zuid-Frankrijk en Italië naar het oosten van de Middellandse Zee vertrokken met het oog op de gespannen toestand in Jordanië. Deze vlootbeweging hield verband met de waarschuwing van president Eisenhower, dat de Ver. Staten handhaving van de onafhankelijkheid van Jordanië van wezenlijk belang achten voor de vrede in het Midden-Oosten. Engeland heeft zich gisteren bij deze waarschuwing aangesloten. Som mige diplomaten vatten de verklaring op als een uitnodiging aan koning Hoessein de hulp van Amerika en Engeland in te roepen. De 22-jarige ko ning heeft echter tegenover journalisten verklaard dat hij geen buitenland se hulp nodig heeft. In gezaghebbende kringen te Washington is het vertrek van de zesde vloot een voorzorgsmaatregel genoemd voor het geval de Jordaanse crisis niet meer te stuiten is en de Amerikanen snel geëvacueerd zouden moeten worden. Waarnemers te Washington zien evenwel de verklaringen van woensdag van Eisenhower en Dulles en het bevel aan de zesde vloot als niet te mis kennen aanwijzingen voor voorbereidingen om de leer van Eisenhower zo nodig ten volle toe te passen. 4Miuav t ttutt TTTTfiESTOlRVFN gaansverbod, dat donderdag is afge- AMMAN LIJKT UITGES1 UtRVEN. kondigd toen de koning m nieuwe, Amman geleek vrijdagochtend een „dode stad", als gevolg van het uit- Amerikaans machtsvertoon RONDOM Jordanië stijgt de span ning met de dag. Terwijl de jon ge koning met een energie, welue men niet van hem verwacht had, zijn troon en zijn regeringsbeleid tracht te handhaven met de uiterste midde len. welke de situatie vereist, steken de buren de koppen bij elkaar en koesteren plannen, welke waarschijn lijk niet gezond zijn voor koning Hoessein. Andere buren (Israël en Irak) waarschuwen, dat zij 0 ook iets zullen doen als som mige buren hun handen niet van Jordanië afhouden. Zo geladen is de atmosfeer, dat Amerika ijlings opdracht heeft ge geven aan de zesde Amerikaanse vloot, welke in Franse havens voor anker ligt, om zo spoedig mogelijk naar het oostelijk deel van de Middel landse Zee te stomen. Officieel wordt geen reden opgegeven voor dit ver trek, maar niemand gelooft, dat een zo aanzienlijke vloot van 50 oorlogs bodems alleen maar naar de Pales tijnse kusten wordt gestuurd om eventueel Amerikaanse onderdanen te helpen bij een evacuatie. De bedoe ling is wel degelijk om te kunnen in grijpen als dat nodig mocht blijken. Amerika wenst zowel de landen van het Midden-Oosten als Rusland dui delijk te maken, dat het ernst is met Amerika's voornemens om de rust in dat deel van de wereld te verzeke ren. Volgens de richtlijnen, welke Eisen hower onlangs heeft uitgestippeld voor het Amerikaanse beleid in het Midden-Oosten (de zg. Eisenhower- leer) zullen Amerikaanse strijdkrach ten steun verlenen aan elk land. dat een slachtoffer dreigt te worden van communistische agressie en om hulp vraagt. Koning Hoessein heeft reeds met evenzovele woorden het interna tionale communisme de schuld gege ven van de onlusten in zijn land. Bui tenlandse hulp heeft hij vooralsnog afgewezen, maar hij zal erom vragen als hem de situatie over het hoofd gaat groeien. In dat geval zal Ameri ka ingrijpen, want Eisenhower heeft reeds te kennen gegeven, dat "hij de onafhankelijk van Jordanië van vitaal belang ziet voor het Midden-Oosten. Laten wij hopen, dat het machts vertoon alleen reeds voldoende zal blijken en dat een daadwerkelijk in grijpen niet nodig zal zijn. overwegend conservatieve regering vormde onder leiding van Ibrahim Hasjem en alle politieke partijen ont bond. Door de straten van Amman rijden militairen in jeeps en pantserwagens. Een aantal linkse leiders is gearres teerd. De verbindingen met het bui tenland zijn vrijwel geheel verbroken. Het luchtverkeer tussen Jordanië en Libanon is donderdag gestaakt. De telefoonverbindingen tussen beide landen zijn eveneens verbroken. Volgens de Israëlische radio heeft koning Hoessein de voormalige pre mier Naboelsi tijdens een algemene zuivering laten arresteren. Een aantal legerofficieren zou in verzekerde bewaring worden gehou den. Naboejsi trad meer dan twee weken geleden als premier af, op verzoek van koning Hoessein, dat was het be gin van de crisis. Naboelsi was minister van buiten landse zaken in het kabinet van Kha- lidi, die woensdag aftrad. Radio-Beiroet meldde in een Ara bische uitzending, dat de Jordaanse veiligheidsautoriteiten gisteren een aantal communisten arresteerden op beschuldiging van opruiing. Bij een koninklijk besluit is de Jor daanse politie donderdagochtend on der het bevel van het leger gekomen, dat thans het land onder controle heeft. Behalve in Jeruzalem is thans ook een uitgaansverbod van kracht te Amman, Nabloes, Erbid en Ramallah. Hoewel bevel is gegeven tot ontbin ding van de Jordaanse politieke par tijen, heeft de nieuwe Jordaanse re gering nog geen opdracht gegeven om het parlement te ontbinden. DE TROUW DER BEDOEÏENEN. Koning -Hoessein van Jordanië schijnt voor het behoud van zijn troon en de onafhankelijkheid van zijn land zijn hoop volledig gevestigd te heb ben op de traditionele trouw van de Bedoeienstammen, die indertijd na de eerste wereldoorlog zijn grootvader, Emir Abdoellah, gehol pen hebben bij de vestiging van het koninkrijk Jordahië. De Bedoeienen zijn de enige be trouwbare steun van de jonge koning in de huidige crisis. Zij vormen ech ter een minderheid van de bevolking, die anderhalf miljoen zielen telt. Er zijn circa 50.000 Bedoeienen in Jordanië, die als nomaden leven en die, vasthoudend aan hun tradities, vijandig staan tegenover de stedelin gen en het Palestijnse bevolkingsdeel. Bij de Jordaanse leger, dat 20.000 man telt, doen circa 5.000 Bedoeienen dienst. DE BUREN OVERLEGGEN. President Sjoekri el Koeatly van Syrië is donderdag onverwachts m Cairo aangekomen en heeft daar drie maal met president Nasser over de toestand in het Midden-Oosten in het algemeen en de crisis in Jordanië in het bijzonder gesproken. Radio-Cairo meldt, dat de staatslieden hebben be sloten hun activiteit te coördineren. De president van Syrië vertrekt van daag naar Saoedi-Arabië voor bespre kingen met koning Saoed. Richards blijft uit de buurt De Amerikaanse regering heeft donderdagavond bekendgemaakt, de speciale afgezant van president Eisen hower, James Richards, tijdelijk uit het Midden-Oosten eg te zullen hou den. Richards bevindt zich momen teel in Asmara (Eritrea). Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelt mede, dat Richards naar Bonn zal gaan voor overleg met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles. Dul les zal van 2 tot 4 mei in Bonn de vergadering van de ministerraad van de Navo bijwonen. Richards heeft negen Janden van het Midden-Oosten bezocht en daar de leer van Eisenhower uiteengezet. In Asmara wachtte hij op een even tuele uitnodiging voor bezoeken aan Jordanië en andere Arabische landen. Koning Hoessein van Jordanië heeft donderdag gezegd, gekant te z.'. n te gen een bezoek van Richards, tenzij Egypte, Syrië en andere Arabische landen erin zouden toestemmen hem te ontvangen. De perschef van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft in een verkla ring gezegd, dat Dulles Richards ver zocht heeft zijn Y id;ge bezoeken aan landen van hr Midden- Oosten te on derbreken cm van de aanwezigheid van Dulles in Europa gebruik te ma ken voor het plegen van overleg. Verwacht woidt, dat na dit overleg in Bonn ambassadeur Richards zijn missie zal hervatten, aldus de verkla ring. Een jarige kroonprins Dit is een recent portret van de jeug dige Zweedse kroonprins Carl Gustaf die op 30 april zijn elfde verjaardag hoopt te vieren. 102-JARIGE TE ROTTERDAM. Mevrouw de wed. M. J. Karreman- van Boven is vandaag 102 jaar ge worden. Zij is in 1855 te Middelburg geboren en woont thans in het rust huis „Suzanna" te Rotterdam. Koningin Juliana bezocht Juliana van Stolberg te Zaandam Deze foto laat zien hoe soldaten met helmen op in een straat van Amman, de hoofdstad van Jordanië, een woe dende menigte demonstranten in toom trachten te houden, welke in Amman protesteerde tegen het plan van president Eisenhower van de V.S. voor het Midden-Oosten en tegen de nieuwe regering van Dr. Hoessein Khalidi, welke naar de mening van het Jordaanse volk teveel pro westers is. Na een oproep tot algehele staking door de communistische- en andere oppositiepartijen kregen enkele oproerkraaiers in Amman voor deze demonstratie vele duizenden op de been. Koning Hoessein heeft het „internationale communisme" verantwoordelijk gesteld voor de crisis in zijn land en gewaarschuwd alle maatregelen te zullen nemen, tot eventueel de staat van beleg toe, om het land te redden. ZEER MOOIE 1.98 EERST KIJKEN DAN KOPEN BIJ. HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 Tijdens het werkbezoek dat H.M. Koningin Juliana donderdag aan Zaandam bracht, heeft zij de nieuwe nijverheidsschool „Juliana van Stol berg" bezocht. Een aantal leerlingen van de school voerde voor de konin gin en haar gezelschap een fragment op van het spel „Juliana van Stol berg" geschreven door Leonard Rog geveen. Na afloop van de opvoering onderhield de Koningin zich met de spelers, waarvan deze foto een beeld geeft. Fins kabinet afgetreden Het Finse coalitie-kabinet heeft be sloten af te treden omdat premier Fa- gerholm niet tot voorzitter van de so ciaal-democratische partij is gekozen. Op het woensdag gehouden partij congres van de sociaal-democraten werd de 76 jaar ouder dr Vaino Tan ner onverwacht met 95 tegen 94 stem men gekozen als p~. tijvoorzitter. Sedert het vorige jaar zumer is de partij gesplitst in een linker- en rech tervleugel. De verki2zing van Tanner wordt beschouwd ah een overwinning van de rechtervleugel. Achter de ontwikkelingen in de so cialistische partij tekenen zich Fin- lands economisch" moeilijkheden af: een inflatiespiraal en de dreiging van devaluatie. vsfytfh Voorzichtig manoeuvre ren rond Cyprus Aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging tot aansluiting bij Griekenland op Cyprus, heeft giste ren in Athene gezegd dat hij bereid is onderhandelingen met de Britse regering te begihnen op voorwaarden dat Engeland een „gebaar van goede wil" maakt, als bijv. het opheffen van de noodmaatregelen op Cyprus. Als er op Cyprus nog iemand te rechtgesteld wordt, zal het moeilijk zijn de mensen in bedwang te hou den, aldus de kerkvorst Ook intrekking van het deportatie gevel, dat hem belet terug te keren naar Cyprus, noemde Makarios een onontbeerlijke voorwaarde voor de opening van BritsCyprische onder handelingen over zelfbestuur voor de Cyprioten, als eerste stap op de weg naar volledige zelfbeschikking". In Nicosia heeft de Britse minister van defensie, Duncan Sandys, teren gezegd te hopen op korte ter mijn enige vermindering in de sterkte van de Britse troepen op Cyprus te kunnen aanbrengen. Het eerste doel van zijn bezoek aan het eiland was volgens de minister geweest met gou verneur Harding en de militaire lei ders methoden te bestuderen, waar door de Britse basis aan de belang rijkste vereisten kan voldoen in geval zich bepaalde situaties mochten voor doen, waarin de Britse strijdkrachten op het eiland een rol zullen spelen in het kader van de Navo, het Pact van Bagdad of andere verantwoor delijkheden in het Midden-Oosten. Een ho* van appel in Nicosia heeft gisteren twee doodvonnissen vernie tigd en in beide gevallen een nieuw proces gelast. China ongerust over radio-activiteit Radio-Peking heeft donderdag be kendgemaakt, dat de lucht boven uit gestrekte gebieden in het Noorden van (communistische) China op het ogenblik sterk radio-actief is. Radio-Peking haalt een verklaring van de Chinese minister van gezond heid aan en spoort de luisteraars aan geen fruit en groenten te gebruiken .alvorens deze eerst in kokend water te hebben afgewassen. Het radiosta tion voegde hieram toe, dat de radio activiteit uit Siberië komt. Franse marine voorkwam aanval Franse commandotroepen hebben een aanval van Algerijnse nationalis tische rebellen op het aan de grond gelopen Nederlandse vrachtschip „Bergsingel" en de Deense sleepboot ,JEm. Z. Svitzer", die pogingen gedaan had de Nederlander op sleeptouw te nemen, verhinderd. De rebellen kwamen te voorschijn uit de bergen boven het strand 16 kilometer ten westen van Philippe- ville, (Algerije) waar de Bergsingel aan de grond liep en zij trachtten net schip te plunderen. Niemand aan boord van de schepen werd gewond. De commandant van de Franse tor. pedojager „Kabyle" zond een dozijn Franse mariniers aan boord van de „Bergsingel" om het schip te verde digen tegen de rebellen, die later kre ten uitstotend en uit geweren vurend, uit hun schuilplaatsen te voorschijn kwamen. Hij gaf de Deense sleper op dracht zich van het Ned. schip, dat met de boeg op de rotsen zit, te ver wijderen, om zijn geschut beter in stelling te kunnen brengen. Toen de rebellen dit zagen vluchtten zij terug in de heuvels. Personeel van de Deense bergings onderneming Svitzer heeft de- boven bouw van de „Bergsingel" gehaald om het schiplichter te maken. Wan neer men er in slaagt de „Bergsin gel" van de rotsen te halen, zal het schip naar het vijftig kilometer ver der gelegen Philippeville worden ge. sleept. Een gedeelte van de bovenbouw werd in zee geworpen. Terwijl de ber gingswerkzaamheden voortgang von- Samenzwering in Hongarije De Hongaarse politie heeft een nieu we samenzwering tot een gewapende opstand tegen het regime van Kadar ontdekt, aldus heeft radio-Boedapest vrijdag gemeld. „Een gevaarlijke gewapende orga nisatie" in de provincie Baranya had plannen gemaakt voor een gewapende opstand op 15 maart j'.l. Bij huiszoeking werden vele wapens en een grote hoeveelheid munitie aangetroffen. De samenzweerders zullen voor een krijgsraad worden geleid, aldus de Hongaarse zender. Opklaringen Een bij de Alpen tot ontwikkeling gekomen depressie is vannacht in westelijke richting over Frankrijk naar de ingang van het Kanaal ge trokken. Zij veroorzaakte gisteren in ons land veel wind en vooral de zui delijke provincies tamelijk veel regen Boven Scandinavië bevindt zich een hogedrukgebied, dat aan zijn zuid flank vrij koude lucht over de Oost zee en Noord-Duitsland naar de West- Europese staten stuurt. Hierin komen af en toe wolkenvelden voor, waaruit echter geen noemenswaardige regen valt. De temperaturen bereiken waarden, die vrijwel normaal zijn voor de tijd van het jaar. Morgen zal de noordoostelijke luchtstroming voortduren, waarbij de wind iets af neemt en plaatselijk iets hogere tem peraturen bereikt worden. De re genkansen zijn gering. den, patrouilleerden schepen van de Franse marine in de omgeving om de bergers tegen verdere aanvallen vam opstandelingen te beschermen. Stakingen in Frankrijk In verscheidene Franse steden zijn donderdag stakingen uitgebroken om kracht bij te zetten aan eisen tot loon- verhoging. In Parijs en een zestal provincieste den hebben arbeiders in de vliegtuig industrie donderdag het werk voor enige tijd neergelegd. De communis tische, socialistische en christelijke vakbonden, steunen de staking, die vandaag onder 80.000 arbeiders in de staalindustrie in Lotharingen is uit gebroken. Deze staking zal 48 uur duren. In de gas- en elektriciteitsbedrijven zou ontevredenheid heersen onder de arbeiders vanwege het lage loonpeil. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot j zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER WIND. Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. I Tot zwak of matig afnemende i wind tussen noordoost en oost. i Iets hogere temperaturen. 27 April zon op 5.21; onder 19.59; maan op 4.05; onder 17.30. Hoogwaterstanden 27 April v.m. 2.n.m. 2,15. Het weer in Europa STOCKHOLM onbew.- 6 C. OSLO zwaar bew. 7 KOPENHAGEN half bew. 6 ABERDEEN zwaar bew. 5 >8 DUBLIN zwaar bew. 6 LONDEN geheel bew. 8 AMSTERDAM zwaar bew. 5 BRUSSEL nevel 5 PARIJS nevel 5 BORDEAUX zwaar. bew. 5 GRENOBLE nevel 9 NICE zwaar bew. 12 BERLIJN nevel 5 FRANKFORT licht bew. 7 MüNCHEN mist 5 ZURICH nevel 8 GENèVE nevel 9 LOCARNO zwaar bew. 10 WENEN nevel 7 INNSBIRUOK nevel 4 ROME onbew. 11 .8 Korreltje Vaak ligt in onszelf de redding, die wij van de hemel verwachten. Shakespeare.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1