iaGk 7 i 4 Jordanië In hevige opwinding en beroering 1 M JP Jordanië in rep en roer Het Kabinet'Khalidi maakt plaats voor nieuwe regering Alle politieke partijen door Hoessein ontbonden Veiligheidsraad gaat de Suezkwestie bespreken NASSER WIL HET KANAAL IN EIGEN HAND HOUDEN ®2.Moicl6e(Eoti4cmr li) APKlL. ISO/ 48te JAARGANG No. 14091 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w „ƒ3.55 pjmd., UW pAwart Franco p.p. 8^-. Advertentie 17 et. p. nun. Telêfoortfcs ƒ1.53. BUREAUX: PAPENGRACHT 33 De betogingen, welke gisteren in de Jordaanse hoofdstad Amman zijn gehouden en de stakingen in het land hebben gisteravond geleid tot het heengaan van het kabinet-Khalidi. Koning Hoessein heeft het er niet bij laten zitten en heeft onmiddellijk een nieuwe premier benoemd, die een andere regering heeft samengesteld. De nieuwe premier is Ibrahim Hasjam. De eerste daad van de regering was de ontbinding van alle politieke par tijen in Jordanië. De grens van Jordanië met Syrië is gesloten. Volgens onbevestigde berichten zouden Iraakse troepen de grens tussen Syrië en Jordanië naderen om deze in de naam van koning Hoessein te bewaken. De Amerikaanse ambassade in Amman heeft haar personeel opdracht gegeven zich gereed te houden voor evacuatie. Door de straten van de Jordaanse hoofdstad Amman trokken gisteren betogers, die het heengaan van de re gering eisten en met stenen gooiden. Reeds in de vroege ochtenduren pa trouilleerden bedoeïenensoldaten door de stad en beschermden het paleis van koning Hoessein. In alle Jordaanse steden lag giste ren het werk stil. De toegangswegen naar Amman waren afgesloten. Tienduizenden mensen liepen zin gend en leuzen roepende door de hoofdstad. „Tegen de Eisenhowerleer en tegen de regering", schreeuwden de demonstranten.. Eindeloze massa's marcheerden naar het met zandzak ken versterkte hoofdpostkantoor, waar gewapende soldaten van het Arabische legioen, met zwart ge maakte gezichten, en politie-agenten met gummistokken zonder in te grij pen toekeken. Uit sommige delen van de stad klonken schoten. Er wejpd met stenen gegooid naar de politie, die zich be schermde met schilden van dik stro. In Jordanië kan men demonstran ten huren, zoals men in West-Europa dagloners in dienst neemt. Deze betogers zijn voor het over grote deel afkomstig uit de vluchte lingenkampen, waar bijna een half miljoen Arabieren, sinds zij in 1948 uit Palestina vluchtten, onder ellen dige omstandigheden de dag trachten door te komen. Zij vormen in hoofdzaak de „woe dende" of naar verkiezing „opge wonden" menigte, die het lot van Jor danië de laatste tijd voor een groot deel schijnt te bepalen. Robert incasseert 192.000 dollars De 10-jarige Robert Strom, het wonderkind van het Amerikaanse televisieprogramma „The 64.000 dol lar question" heeft eindelijk zijn deel name gestaakt. Robert, die 192.000 dollar in de wacht heeft gesleept, en de moeilijk ste vragen op het gebied van natuur kunde juist wist te beantwoorden, is degene die tot dusver het meeste geld in een televisiewedstrijd heeft gewonnen. Dinsdagavond verscheen Robert samen met z'n vader op het televisiescherm. Vader Strom maak te bekend, dat zijn zoon niet verder mocht gaan. „Het was voor Robert zelf wel niet zo'n grote inspanning, maar voor zijn ouders een des te grotere", aldus va der Strom. Robert zal de 192.000 dol lar die hij gewonnen heeft in drie jaarlijkse termijnen uitbetaald krij gen. Het geld wordt in een fonds ge stort. „WU ZULLEN VECHTEN". Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren in een gesprek met vier Amerikaanse correspondenten de huidige moeilijkheden in zijn land aan het internationale communisme geweten. Hij zei desnoods de staat van beleg te zullen afkondigen om het land te redden. „Wij zullen vechten voor datgene, waarin wij geloven en onze verant woordelijkheid nakomen". Sprekend over incidenten in het leger zei Hoessein, dat sommige Jor daanse politieke partijen,, die met partijen in andere landen samenwer ken, gepoogd hadden zich in het leger in te dringen. De officieren en manschappen had den deze plannen echter gedwars boomd. Koning Hoessein verzekerde, dat hij en zijn aanhangers sterker dan ooit tevoren zijn, zowel door het le ger als het volk. Het leger stond als één man achter hem. De koning van Jordanië sprak de hoop uit, dat hij de staat van beleg niet zou behoeven af te kondigen, mar hij zou hiertoe overgaan als het nodig zou worden. Het land moet vrij blijven. President Eisenhower en minister Dulles hebben woensdag de rege ringscrisis in Jordanië besproken en verklaard, dat zij „de onafhankelijk heid en onschendbaarheid van het land als essentieel" beschouwen. UITGAANGSVERBOD IN JERUZALEM. Volgens het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten is sedert woensdag in het Arabische (Jordaan se) gedeelte van Jeruzalem een uit gaansverbod van kracht van 19 uur 's avonds tot 5 uur 's ochtends. De zes eisen genegeerd De Ver. Staten hebben de voorzit ter ••.an de Vcrtigheidsraad, de Brit sir Picrson Dixon, verzocht, de raad zo spoedig mogelijk bijeen te roepen voor een bespreking van de Suez kwestie. De raad zal voor dit doel vrijdag namiddag bijeenkomen. De westelijke mogendheden hopen Nasser in een positie te manoeuvre ren, die meer in de lijn ligt van de ,zes eisen" voor een regeling van de Suezkwestie, die de Veiligheidsraad in oktober van het vorig jaar heeft goedgekeurd. Deze zes grondslagen houden o.m. de bepaling in, dat het Suezkanaal „geïsoleerd moet worden van de na tionale politiek van elk land". Blij kens het jongste Egyptische memo randum, dat gisteravond is bekend gemaakt, is Nasser niet van plan, zich daaraan te storen. NASSERS PLAN. Het gisteravond gepubliceerde Egyp tische plan omvat de volgende pun ten: 1) Een autonome Egyptische Su- ezkanaal-autoriteit zal het kanaal be heren. 3) Een verhoging van de tolgelden zal het gevolg zijn van onderhande lingen met de kanaalgebruikers en arbitrage wanneer geen overeenstem ming kan worden bereikt. 4) De kanaalautoriteit zal 25 pro. Franqoise glimlacht alweer Tien dagen geleden had de bekende Franse schrijfster Frangoise Sagan met een van haar snelle sportwagens een zo ernstig ongeluk, dat voor haar leven het ergste werd gevreesd, maar nu is ze dan toch weer zover hersteld, dat zij, ondanks een grote pleister op haar hoofd en een blauw oog, een beetje kan glimlachen tegen het leven vanuit haar bed in de Maillot-kliniek in Parijs. Over een week zal zij, de gebroken pols uiteraard nog in het gips, het ziekenhuis kunnen verlaten. cent van alle bruto-inkomsten storten in een ontwikkelingsfonds. 5) De Egyptische regering zal vijf procent van de bruto-inkomsten der royalties ontvangen. 6) Egypte zal de conventie van 1888 eerbiedigen en „vrije en onon derbroken doorvaart voor alle naties, binnen de perken van en in over eenstemming met de voorzieningen vam de conventie van Constantinopel van 1888 handhaven". Volgens deze bepaling zou Israëlische schepen de toegang tot het kanaal kunnen wor den geweigerd. 7) Egypte belooft het kanaal voor de moderne scheepvaart te ontwikke len, in overeenstemming met de oude, maar verbeterde plannen van de Suezkanaalmaatschappij Geschillen over de kanaalcode die nen te worden voorgelegd aan een ar- bitrageraad bestaande uit drie leden, één te kiezen door de eisende partij, één door het gezagsorgaan voor het Suezkanaal en de derde in overleg tussen beide partijen. Indien over het derde lid geen overeenstemming kan worden bereikt, zou de voorzitter van het Internationale Hof van Justitie dit lid moeten benoemen, zegt het Egyp. tische memorandum. Het eerste Amerikaanse vracht schip sinds de heropening van het Suezkanaal is woensdag bij Suez de waterweg binnengevaren. Het is de ruim 9.000 ton metende „President Jackson". Het tolgeld is in dollars voldaan. Hierbij werd een brief over handigd, waarin voorbehoud wordt gemaakt ten aanzien van de betaling, voor het geval de kwestie der tolgel den een betwist punt wordt. Spionagekomplot in Praag De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben gisteren bekendgemaakt, dat zij te Praag een spionage-organisatie hebben ontdekt, die rechtstreeks door de Navo werd gèleid. Een lid van de groep, de Tsjechi sche arts dr Josef Maier, bevindt zich in arrest op beschuldiging van het verstrekken van economische en po litieke inlichtingen aan een „hoge of ficier van de Navo" te Praag, die daarheen was gekomen als westelijk diplomaat. Volgens de Tsjechoslowaakse be kendmaking heeft men bemerkt, dat „vijandelijke agenten, geleid door spionagecentra van de Navo te Stutt gart, Parijs en andere West-Europese steden, waar Navo-eenheden zijn ge legerd, in Tsjcho-Slowakije werk zaam zijn". De laatste tijd zijn te Praag her haaldelijk arrestaties van westelijke agenten, voornamelijk Amerikanen, bekendgemaakt, maar dit is de eerste maal, dat de Navo als leidende or ganisatie van deze spionage wordt ge noemd. Volgens de verklaring is de diplo maat reeds uit Praag vertrokken. De Paus over kernenergie Z. H. de Paus heeft als rijn me ning te kennen gegeven, dat de lei ders van alle landen en geloofsover tuigingen het als hun plicht moeten beschouwen, de kernenergie in dienst te stellen van de mensheid in plaats van hun activiteit te verspillen aan een „verschrikkelijke en kostbare wedloop naar de dood". De Paus zegt dit in een nota, wel ke hij op veërtièn dezer heeft over handigd aan de speciale afgezant van de Japanse premier, Matsoesjita, die ijvert voor stopzetting van de proe ven met kernwapens. De „Osservatore Romano", het blad van het Vaticaan, heeft deze nota woensdag gepubli ceerd. In tegenstelling tot natuurrampen, waarvoor men zich buigen moet, gaat het hier, volgens de Paus, om een catastrofe, die veroorzaakt wordt door de „verdorven lust van de mens tot heersen". Kard. Wyszynski naar Rome Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat kardinaal Wyzynski, indien zich geen onvoorziene omstandighe den voordoen, op 8 mei te Rome wordt verwacht. Hij zal vergezeld zijn van de hulp bisschoppen van Gnezen en War schau, mgr A. Baraniak en mgr Cho- romanski, en van de bisschop van Lodz, mgr Klepacz. De kardinaal zal zijn intrek ne men bij de Poolse zusters van de H. Familie van Nazareth. Het is de eerste maal sinds 1951, dat kardinaal zijn gebruikelijk bezoek aan de Paus zal brengen. Mgr Wyzynski kon aanvankelijk Polen niet verlaten en werd vervol gens gevangen gezet, zodat hij nog niet in de gelegenheid was de rode kardinaalshoed van de Paus te ont vangen. Dit zal nu gedurende zijn komend bezoek aan Rome geschieden. Baden vrijgelaten In alle stilte is de 31-jarige Frits G. Baden, bekend om de .rol, welke hij in de processen Jungschlüger en Schmidt heeft gespeeld, in Nederland aangekomen. Op 20 maart j.l. blijkt hij door de Indonesische politie te zijn vrijgelaten. Baden is vooral bekend geworden doordat hij zijn belastende verkla ringen tegen de Nederlandse beschul digden weer introk; hij verklaarde zijn bezwarende getuigenissen onder druk te hebben afgelegd. Tijdens het proces-Jurrgschlager zeide Baden: „Ik heb bekend onder druk en bedreiging, ik ben nooit af geranseld of mishandeld, doch ik ben met woorden bedreigd, dat ik aan het leger zou worden uitgeleverd, waar men mij zou doodschieten, in dien ik niet bekende. Mijn vrouw en kinderen zouden mijn lot delen", daarom had hij aan de politie be kend, dat hij lid was van de Nigo en andere feiten, welke echter, naar Baden toen zei, pure fantasie waren. In de openbare zitting werden toen verder enkele verklaringen van Ba den voorgelezen, die hij in april 1954 tegenover de politie had afgelegd. Ook deze ontkende Baden en rechter Maengkom zei toen, de indruk te heb ben, dat Baden zich schuldig gemaakt had aan meineed. Na deze opzienbarende zitting heeft men lange tijd niets meer van Baden gehoord. In begin 1956 werd Baden plotse ling weer ten tonele gevoerd, maar de Indonesische justitie beleefde niet veel plezier aan hem en daarom heeft men hem verleden maand blijkbaar laten gaan. De nu in vrijheid gestelde Baden is per KLM naar ons land terugge keerd en wordt thans in een zieken huis verpleegd. Djakarta geeft geen uitreisvisa ANP in Djakarta meldt, dat de In donesische immigratiedienst woens dag het uitgeven van vergunningen aan vreemdelingen om Indonesië te verlaten, heeft gestaakt. Enige Ne derlanders hebben hun passage af gezegd, omdat zij, naar zij zeiden, geen uitreisvisa konden krijgen Van betrouwbare zijde werd ver nomen, dat vandaag ook geen re entry permits, die normaal aan met verlof gaande buitenlandse werk krachten in Indonesië worden uitge reikt, werden verstrekt. In Den Haag was er op het Indone sische „hoge commissariaat" nu di plomatieke vertegenwoordiging over deze maatregel nog niets be kend. HONGAARSE MINISTER VEROORDEELD. De vroegere vooraanstaande leider van de Hongaarse communistische party en oud-minister van defensie Mihaly Farkas is tot zestien jaar ge vangenschap veroordeeld wegens „ernstige inbreuken op de wet tij dens zijn ambtsperiode", aldus is don derdagochtend te Boedapest bekend gemaakt. Pronkjuwedtje voor de Ascotrennen rf lift - Deze nieuwe japon, uitgevoerd in saffraan-gele chiffon, met het nieuwe type Kimono-lijfje en een rok in drie „trappen", zal als een van de pronk stukken te zien zijn op de beroemde Engelse renbaan van Ascot, welke zoals bekend, de plaats is, waar altijd de nieuwste Engelse voorjaarsmode snufjes worden getoond. Het ontwerp is van Isa Macdonald, de bijpassende hoed is van Chloe. Gouverneur Antillen geïnstalleerd De nieuwe gouverneur van de Ned. Antillen, drs A. B. Speekenbrink is woensdag op Curasao in de zaal van de staten geïnstalleerd. De installlatie, die gepaard ging met miltair vertoon, geschiedde in aanwezigheid van de regering en het eilandenbestuur en talrijke genodig den, die handel, industrie, geestelijk heid en ambtenaren vertegenwoordig den. De nieuwe gouveneur was 's mor gens met zijn echtgenote aan boord van H. M. „Van Speyk" op Curasao aangekomen. Geen nieuws over Wallenberg Het Russische ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Zweedse ambassadeur in Moskou woensdag meegedeeld, dat het niet over meer gegevens betreffende de vermiste Zweedse diplomaat Wallenberg be schikt. Wallenberg wordt sedert zijn ar restatie door het rode leger in 1945 te Boedapest vermist. In februari van dit jaar verklaar den de Sowjets, dat Wallenberg in 1947 zonder dit de Sowjet-regering er van op de hoogte was, in een Mos- kouse gevangenis was gestorven, maar de Zweedse regering antwoord de deze verklaring niet te kunnen aannemen. Veranderlijk weer Het zwaartepunt van het hoge- drukgebied, dat zich al enige tijd van Noord-Rusland naar de Azoren uitstrekt, bevindt zich thans in het zeegebied tussen IJsland, Noorwe gen en Schotland. Aan zijn zuid flank stroomt tamelijk koude lucht uit Scandinavië ons land binnen. Hierin komt vrij veel bewolking voor, waaruit het vannacht in het zuidoosten van het land onverwacht begon te rekenen. De hoeveelheden waren vooral in Zuid-Limburg aan zienlijk. Op het vliegveld Beek werd tot vanmorgen 7 uur zelfs 14 mm af getapt. Deze weersontwikkeling hangt samen met een storing in de hogere luchtlagen, waarvan aanvankelijk werd verwacht, dat deze zich in oos telijke richting zou verwijderen, maar zijn beweging werd vertraagd, terwijl gelijktijdig de activiteit van de storing toenam. Boven Duitsland bevindt zich een nieuwe storing, die in westelijke richting naderbij komt. Deze zal in het zuiden opnieuw wat regen kunnen brengen. In het overige deel van het land duurt dê aanvoer van de con tinentale lucht voort met temperatu ren die enkele graden beneden nor maal zijn. Ernstig gewond door een car- bidvergasser is del4-jarige scholier W. H. Zwaneveld uit Kröpswolde (Hoo- gezand-Sappemeer) in het Acade misch Ziekenhuis te Groningen over leden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? S (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRIJ KOüD. Wisselende bewolking en op J de meeste plaatsen droog weer. Matige, af en toe vrij krachtige noordoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets 5 hogere. 26 April zon op 5.23; onder 19.58j maan op 3.45; onder 16.23. Hoogwaterstanden 26 April v.m. 1.15; n.m. 1.35. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer tempw STOCKHOLM half bew. 2 C. OSLO onbewolkt 9 KOPENHAGEN onbewolkt 5 ABERDEEN nevel 5 DUBLIN 'nevel 7 AMSTERDAM zwaar bew. 7 BRUSSEL zwaar bew. 7 PARIJS geheel bew. 7 BORDEAUX onbewolkt 11 GRENOBLE zwaar bew. 9 NICE onbewolkt 12 BERLIJN mist 4 FRANKFORT regen 10 MüNCHEN nevel 5 ZURICH regen 9 GENèVE nevel 9 LOCARNO zwaar bew. 12 WENEN regen 9 INNSBRUCK nevel 4 ROME nevel 9 Korreltje De mens is niet meer dan een zwak ke rietstengel, maar het is een den kende rietstengel. (Pascal.)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1