Nationale- en internationale verbindingen verbeterd Zomerdienstregeling Ned* Spoorwegen Elektrificatie vormde ontbrekende schakel Gouden huwelijksfeest te Leiderdorp Overheid wil particulier initiatief stimuleren PUINHOPEN IN AMSTERDAMSE HAVEN Katholieke onderwijzers in Oen Bosch vergaderden Streven naar één landelijke organisatie Gouden bruiloft te Stompwijk WOENSDAG 24 APRIL 1957 rre LEmsE courant PAGINA 7 Nijmegen moet een veer laten De zomerdienstregeling van de Ne derlandse Spoorwegen, die in de nacht van 1 op 2 juni a.s. ingaat en tot en met 28 september van kracht blijft, brengt zowel in het binnenland se als in het internationale treinver keer belangrijke wijzigingen. De elektrificatie van de Zeeuwse lijn geeft de provincie zeeland ieder uur een rechtstreekse verbinding met het westen. De treinen van de uur- dienst VmsterdamDordrechtRoo sendaal zullen namelijk gaan rijden naar en van Vlissingen. Zij stoppen aan alle Zeeuwse stations, met uitzon dering van ArnemulJen, waar enige treinen zullen doorrijden. Voorts wor den aan deze uurdienst op maandagen tot en met vrijdagen nog toegevoegd vijf exprestreinen, die op het +raject Amsterdam-Rotterdam gecombineerd zijn met de treinen van de gewone uurdienst AmsterdamVlissingen. Zij rijden van Rotterdam af deze uurdiensttreinen vcoruit en komen ongeveer veertig minuten vroeger dan deze treinen te Vlissingen aan. In omgekeerde richting vertrekken de exprestreinen veertig minuten late- uit Vlissingen, achterhalen de uur diensttreinen te Roterdam en gaan dan gecombineerd door naar Amster dam. Een vroege verbinding Zeeland- Holland komt tot stand, doordat de thans alleen op maandag rijdende trein van 5.20 uur uit Vlissingen da gelijks gaat rijden. Doordat op 2 jun ook de elektrifi catie van het baanvak Roosendaal Breda gereed zal zijn, zal de diesel- elektrische uurdienst NijmegenVlis singen worden ingekort tot een die- seldienst NijmegenTilburg. Aanslui ting hieraan zal dan met elektrische treinen een uurdienst tussen Bergen op Zoom en Tilburg worden gereden. Zodra het baanvak Tilburg's-Her- togenbosch (begin augustus) en het baanvak 's-Hertogenbosch Nijmegen (begin winteldienstregeling) geëlek trificeerd zullen zijn, zal de elektri sche dienst de dieselelektrische dienst verder gaan vervangen. In augustus zal dus niet meer te Tilburg, doch te 's-Hertogenbosch overgestapt moeten worden. In oktober vervalt het over stappen en wordt NijmegenBergen op Zoom geheel elektrisch bereden. RoosendaalAntwerpen. De elektrificatie van het baanvak RoosendaalAntwerpen, die even eens 2 juni gereed komt, maakt het mogelijk de D-treinen Amsterdam Parijs w met Eelgische elektrische locomotieven tusser. Roosendaal en Antwerpen te doen rijden, om de lo kale uurdiens' tussen deze beide plaatsen te vervangen dooi een dienst met ijtuigen, getrokken door Belgi sche elektrische locomotieven. NederlandNordrhein en Amsterdam—Nijmegen. Tussen Nederland en het Westduit- se industriegebied zal een regelmati ge tweeuurdienst met getrokken ma terieel worden gereden. Daartoe wordt de bestaande twee uurdienst AmsterdamArnhemNij megen vv gewijzigd in een tweeuur dienst AmsterdamArnhemKeu len vv. Het is onmogelijk gebleken Nijme gen zijn doorgaande verbinding met Amsterdam te doen behouden, zodat reizigers NijmegenAmsterdam w te Arnhem zullen moeten overstappen. In de reisduur maakt dit geen ver schil. Nijmegen behoudt wel de twee uurdienst zonder overstappen met Den Haag en Rotterdam. Op de „oude lijn" AmsterdamRot terdam wordt een drietal nieuwe treinen toegevoegd. De verbinding UtrechtAmsterdam wordt geholpen aan soulaas door het inleggen van nieuwe treinen, even eens GoudaRotterdam. Op de Gooilijn wordt aan een lang gekoesterd verlangen voldaan door het inleggen van een aparte forensen trein. Op de lijnen AlmeloVroomshoop, LeeuwardenGroningen en Leeu warden--Sneek wordt tegemoet ge komen aan enkele plaatselijke belan gen. Het internationale verkeer. De belangrijkste w.'jzigingen van de zomerdienstregeling in het inter nationale verkeer zijn: 1 .De trans-europ express. 2. De tweeuurdienst Amsterdam Keulen. 3. Een snelle dieseltrein Hoek van HollandHan.burg, de London-Ham- burg-express. De invoering van de trans-europ express noemde de president van de N.S., dr ir F. Q. den Hollander, op een gisteren gehouden persbijeen komst de eerste stap op de weg der modernisering van de Europese spoor wegen en de eerste proef van de sa menwerking tussen de spoorwegen van Nederland, België Luxemburg, Frankrijk, Zwitserland, Duitsland en Italië. De bordeaurood met beige gekleur de, zich zelf voortbewegende diesel- treinen der T.E.E. zullen zeer snelle verhingen onderhouden tussen zeven tig steden in Europa, met grote fre quentie, nog meer comfort en kleinere eenheden. Deze geheel nieuwe wijze van ex ploitatie maakt het mogelijk, volgens dr ir Den Hollander de geestelijke vader van de T.E.E. al het in de verschillende landen hiervoor bestem- materieel efficient te gebruiken. Dit systeem belooft naar zijn mening zeer veel voor de toekomst en het ligt dan ook in de bedoeling het geleide lijk uit te breiden en te standaardise ren. Voorlopig zullen alleen Nederland en Zwitserland rijden met gezamen lijk ontworpen en vervaardigd mate rieel. e spanningen en stroomsoorten zijn niet in alle landen hetzelfde, doch deze verschillen worden in de motoren onder de rijtuigen opgehe ven. Douane-onderzoek in trein. De deelnemende spoorwegen stre ven er naar, in samenwerking met de regeringen in de desbetreffende lan den, het douane-onderzoek in de (kor te) treinen (met 112 tot 115 zitplaat sen) te doen gebeuren, waardoor zo min mogelijk tijd verloren gaat. Er is slechts eerste-klas tarief, met rond 25 procent toeslag. De T.E.E.- treinen hebben een maximumsnelheid van 169 km, die echter niet zal wor den toegepast. Zij zullen Amsterdam een snelle verbinding bezorgen met Parijs (in 5.5 uur) met Zürich (via BrusselLuxemburg) en met Frank furt. In de verbinding met Parijs en Zürich -stoppen de treinen in Neder land te 's-Gravenhage, Rotterdam en Roosendaal, in de verbinding met Frankfort te Utrecht en Arnhem. AmsterdamRoer- en Rijngebied De sneltreinen van de bestaande tweeuurdienst Amsterdam-Arnhem, thans gereden met gestrooomlijnde treinstellen, zullen van 2 juni bestaan uit elektrisch getrokken treinen. Zes van deze treinen gaan doorrijden naar Duitsland ten dienste van het verkeer naar en van het Roer- en Rijngebied. Hierdoor zal West-Neder land regelmatig en goed worden ver bonden met dit gebied. Nijmegen moet dan een offer brengen, doch hier zijn nationale en internationale be langen afgewogen, aldus de president van de N.S. Een nieuwe verschijning is de Lon denHamburg express, waardoor een snelle verbinding ontstaat tussen Londen en Hamburg en omgekeerd. Op het Nederlandse parcours wordt gestopt te Rotterdam, Utrecht, Arn hem, Hengelo en Oldenzaal. Van Ko penhagen bestaat aansluiting met de nachttrein naar Hamburg. In tegen overgestelde richting echter niet. NederlandBrusselParijs. Mede als gevolg van de elektrifica tie van het baanvak Roosendaal Antwerpen kunnen alle treinen Am sterdamBrusselF^rijs v.v. van zes tot vijftien minuten worden versneld In de richting ParijsAmsterdam worden twee treinen zelfs 53 minuten versneld. Met de nieuwe dienstregeling zien we voorts weer de Schweizer Nacht express verschijnen en in twee trei nen AmsterdamStuttgaitKlagen- furtInnsbruck wordt een ligrijtuig 2e klas opgenomen. Er zijn bij de NS 25 van deze lig- rijtuigen in de maak. Zij zullen naar verwachting bij de winterdienstrege ling 1958 in gebruik genomen wor den. Hiermee wordt een nieuw type treinen ingevoerd, die wat comfort betreft, eigenlijk enigszins concurre ren met de Trans-Europ-Express, zo zei dr ir Den Hollander. Ontwerpen inzake belastingverhoging ingediend In drie wetsontwerpen, die thans bij de Tweede Kamer zijn ingediend, stelt de regering een aantal fiscale voorzieningen voor, die reeds aange kondigd zijn in de nota betreffende de bestedingsbeperking. De voorstel len behelzen: 1. Verhoging vennootschapsbelas ting (100 miljoen). 2. Wijziging omzetbelasting (tus- sentarief en weeldetarief; 24 miljoen). 3. Wijziging personele belasting (7 miljoen) en van de finan ciële verhouding fussen het rijk en gemeenten-provinciën. De regering heeft zich bereid ver klaard, de meeropbrengst van de ta baksaccijns (44 miljoen) als gevolg van een prijsverhoging van tabaksar tikelen als dekking te aanvaarden. Een wetsontwerp tot opschorting van de investeringsaftrek (75 miljoen) is reeds eerder ingediend. De verzwaring van de vennoot schapsbelasting, welke 100 min per jaar zal moeten opbrengen, vereist een verhoging van het bestaande ta rief (4043 pet.) tot 4447 pet. voor de jaren 1957 en 19,58. De tijdelijke wijziging van de om zetbelasting behelst de volgende maatregelen: 1. verhoging van het tussentarief van 8 tot 10 pet., behalve v gedistilleerde dranken /6.000.000); 2. verhiging van het weeldetarief van 15 tot 18 pet., behalve voor personen auto's en motorrijwielen ƒ3000.000); 3. rangschikking van bier en radio- en televisie-ontvangsttoestellen onder het tussentarief ƒ12.000.000); 4. rangschikking van nieuwe banden voor personenauto's en motorrijwie len onder het 15-procentstarief ƒ3.000.000). Totaal ƒ24.000.000. Minister Struycken over bezitsvorming De particuliere eigendom, hoewel met het oog op het algemeen belang in zijn werking beperkt, vormt nog steeds een fundamenteel ordenings beginsel van onze maatschappij, al dus minister Struycken in zijn me morie van antwoord van de Eerste Kamer over de onderdelen bezits vorming en publiekrechtelijke be drijfsorganisatie van de begroting 1957 van zijn departement. E^ankbaar is de minister voor de initiatieven, die door het bedrijfs leven zijn ontplooid om door middel van spaarregelingen de toekenning van een aandeel in de winst en de verstrekking van premies bij de bouw van een eigen bezit bij het personeel te bevorderen. Hoewel men met hetgeen werd bereikt nog niet tevreden kan zijn, kan worden ge constateerd dat de belangstelling voor de bezitsvorming in de kringen van het bedrijfsleven voortdurend toeneemt. DE TAAK VAN DE OVERHEID De taak, die de overheid ten aan zien van de bezitsvorming ten deel valt, is voornamelijk van stimule rende aard. Vooreerst mag van de centrale overheid worden verwacht dat zij de belemmeringen die aan de vorming van meer duurzaam, per soonlijk bezit in de weg staan, zo veel mogelijk opruimt en dat zij in plaats daarvan de algemene voor waarden schept, die voor verbreiding van de particuliere eigendom nood zakelijk zijn. Dit werk van „klimaat verbetering", dat op zichzelf weinig spectaculair is en overigens in hoge mate rekening moet houden met moeilijke economische omstandighe den, mag naar 's ministers mening beslist niet worden onderschat. Het vormt een voorwaarde, waaraan moet zijn voldaan, wil men van specifieke, op bezitsvorming gerich te maatregelen het nodige succes verwachten. De minister ls gaarne bereid, voor zover nodig, het bedrijfsleven bij de uitwerking van diens concrete plan nen van bezitsvormende aard met raad en voorlichting ter zijde te Van de oud-payierpakhuizen aan de 2de Wittenburger dwarsstraat te Amsterdam, die zaterdagmiddag volko men uitgebrand zijn, is niet veel meer over, zoals de fotot laat zien. staan. Het wil hem evenwel voorko men dat de overheid zich bij haar voorlichtende activiteiten enige be perking zal moeten opleggen. Mede gelet op het nuttige werk, dat door verschillende instanties al op dit ge bied wordt gedaan, zou het onjuist zijn wanneer de overheid zich er al te intensief mee ging bezig houden. De overheid heeft verder tot taak maatregelen te nemen, die specifiek tot de vorming van meer duurzaam, persoonlijk bezit bij de grote massa kunnen bijdragen. Tot deze vorm van beleid moeten de thans in voor bereiding zijnde maatregelen, zoals de jeugdspaarregeling," uitbreiding van het wetsontwerp bouwspaar- fondsen tot andere spaarfondsen, als mede de ambtenaren spaarregeling worden gerekend. Verschil in opvatting tussen minister en Kamer. In het voorlopig verslag hebben vele leden verklaard, niet afwijzend te staan tegenover het beginsel van de bezitsvorming en erkend, dat een zekere mate van persoonlijk bezit van groot nut voor de mens kan zijn Ze stelden vervolgens een groot aan tal beperkingen aan een op bezits vorming afgesteld beleid, zo zelfs, aldus de minister, dat men zich zou kunnen afvragen of hiervoor nog wel enige ruimte overblijft. Toch verzekert deze beginselverklaring de minister ervan, dat er tussen deze leden en hem toch een gemeen schappelijk uitgangspunt bestaat. Hij hoopt dat dit sterk genoeg zal blij ken om een overbrugging van de verschillen in opvatting ten aanzien van het te voeren beleid mogelijk te maken. De bezorgdheid van deze leden dat bezitsvorming ten koste van een verdere uitbouw van de sociale ze kerheid zal gaan dan wel ten detri mente van de mogelijkheid om in het maatschappelijk bestel voor een ieder gelijke kansen te scheppen, is, naar het de minister wil voorkomen, niet gegrond- Men moet beide doel stellingen tegelijk nastreven. Juist naarmate de sociale verzekering ver der wordt uitgebouwd, neemt de noodzaak van verdere bezitsvorming toe, zo meent de minister. Het lijkt de minister mogelijk de vorming van wijd verbreid bezit zó te stimuleren, dat met relatief ge ringe middelen relatief gunstige re sultaten kunnen worden bereikt. Een nadere discussie over de vraag of en in hoeverre de lagere inko mensgroepen worden achtergesteld indien fiscale faciliteiten worden verleend, kan, naar de minister meent, met meer vrucht in een later stadium worden gevoerd. De stelling dat het scheppen van de mogelijk heid te komen tot een verhoging van de consumptieve uitgaven voor de groep der lagere inkomens de voorkeur zou verdienen boven spa ren kan de minister in zijn alge meenheid niet onderschrijven. AMERIKAANS (ELEKTRONISCH) CARILLON NAAR NEDERLAND. Het elektronisch carillon van de Amerikaan George Schulmerich, dat dezer dagen gedemonstreerd wordt op de Sacré Coeur te Parijs, zal daar na in Nederland worden opgesteld in de r.k. kerk' aan de Stoeplaan te Wassenaar en op 5 mei te horen zyn, als het wordt bespeeld door de orga nist van de kerk, Marius Monniken dam. Het carillon wordt beschouwd als het grootste ter wereld, heeft klokken en een draagwijdte van mijL Het maakt een rondreis door Europa onder auspiciën van de Radio Corporation of Arnerika. Er worden pogingen in het werk gesteld het carillon ook nog op andere plaatsen in Nederland op te stellen, ofschoon voor het verblijf in ons land slechts zes weken zijn uitgetrokken. Heden gaan de bruidsdagen in van het in Leiderdorp welbekende echt paar Zandbergenv. Eauwijk, wo nende Hoogmadeseweg 40, dat op 14 mei zijn 50-jarige echtvereniging her denkt* Hoewel geen van beiden te Lei derdorp geboren de bruid komt uit Haarlem en de biuidegom uit Zoeterwoude verhuisde de laat ste al op jonge leeftijd naar de over zijde van de Rijn en werd daardoor een Leiderdorps ingezetene, die niet altijd het ambt heeft uitgeoefe. waaronder geheel Leiderdorp en Zoeterwoude H.R. hem kennen, n.l dat van postbode. Hij heeft eerst een kruidenierswinkel gedreven op het Jaagpad, aan welke zaak tevens een brooddepot was verbonden. Als hulp was hij toen verbonden aan de PTT. Toen in 1914 de eerste wereldoorlog uitbrak, werd ook de heer Zandber gen opgeroepen. Vrijdagsavonds kreeg hij bericht, dat hij de volgende ochtend om 6 uur te Leiden op het station moest zijn. Dit hield in, dat hij zij-n zaak kon sluiten want zijn vrouw, die vier kinder te verzor gen had. kon onmogelijk de zaak waarnemen. Na 2 jaar werd, op verzoek van de PTT, de heer Zand bergen uit de dienst ontslagen en kwam toen volledig in dienst bij de PTT, waar hij al spoedig zijn aan stelling kreeg als besteller. Na een dienstverband van 35 jaar werd hij in 1948 gepensioneerd en geniet dus Foto: Gerrit Fianen. eigenlijk al 9 jaar van zijn pensioen. In feite is de heer Zandbergen ech ter vrijwel geen dag vrij geweest, want Tante Pos kon het niet buiten hem stellen en als hulp moest hij telkens weer invallen. Ook thans nog is de bruidegom nog elke dag, zij het niet meer als postbode, maar wel als telegrambesteller, voor de PTT in de weer. Zowel de bruid als de bruidegom, resp. 75 en 73 jaar oud, genieten nog een goede gezondheid. Hun huwelijk schonk hen 5 zonen en 1 dochter, die hun weer 17 klein kinderen schonken. Buiten zijn da gelijkse werkzaamheden was de heer Zandbergen ook een actief vereni gingsman en nog heden is hij een werkzaam lid van het comité voor ontspanning voor ouden van dagen en van het comité, dat de kinderfees ten verzorgde. Op ^ondag 12 mei zal in de Meerburgkerk ter hunner in tentie om 9 uur een PI. Hoogmis worden opgedragen. Door toedoen van hun oudste zoon, de heer C. Zandbergen, zal dan het Alma Ma terkoor uit Leiden, o.l.v. Willem Mizée uitvoeren de Missa „Christus Rex", voor 6 st. gemengd koor. van H. Andriessen. Een neef van het 'bruidspaar, de heer H. v. Eeuwijk, zal de orgelbege'eiding verzorgen op deze dag, die ongetwijfeld een hoog tepunt zal zijn van hun gouden echt vereniging. Op de 56e vergadering van de Ka tholieke Onderwijzersbond in het bisdom Den Bosch, die onder leiding stond van de heer Bezems, heeft het probleem van de nieuwe structuur van het Katholiek Onderwijzersver- bond, waarover de algemene verga dering te Utrecht zich zal moeten uitspreken, een punt van uitvoerige discussie uitgemaakt. De afgevaardigden van het Bossche bisdom toonden zich voorstanders van de ene landelijke bond en wilden zeker niet a priori streven naar een compromis. Voor het geval de ver wezenlijking echter niet mogelijk blijkt, hebben zij het hoofdbesthuur van de K.O.V. carte blanche gegeven. De G.A., drs Veuger, nleitte voor een sterke diocesane oriëntering in de eventuele landelijke bond. Men is in de onderwijswereld vol daan over de bereikte resultaten om trent de salarisregeling, aldus de voorzitter. Uit de vergadering kwa men echter nog stemmen, die vroe gen om verbetering van de regeling voor de jongeren, voor wi- thans nog weinig bereikt is. Een voorstel om leden boven de 65 jaar niet meer ver. of herkiesbaar te stellen voor het hoofdbeshtuur werd door de vergade ring verworpen. Door de afdelingen waren voorstellen ingediend, die aan drongen op afschaffing van de classi ficatie en op invoering van een de finitieve regeling voor de spelling van het Nederlands. De afdeling Peel verzocht om bij de regeirng aan te dringen op maatregelen, die een eind zullen maken aan het gebruik van klaslokalen, die niet aan de voor schriften van de t.b.c.-keuring vol doen. Tijdens de vergadering heeft de heer Bezems aan de heer Linders uit Boxmeer mededeling gedaan van diens onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice en hem deze uitgereikt. Daarnaast kon hij aan de heer P. J. van der Schoor uit Nuenen, die dezer dagen is benoemd tot ridder in de orde van St Silvester, de bij deze benoeming behorende versierselen namens de bond aanbieden. UTRECHT KRIJGT 45 METER HOGE KANTOORFLAT IN BINNENSTAD. Wanneer het gemeentebestuur van Utrecht zijn goedkeuring verleent aan de bouwplannen, zal in de Utrechtse binnenstad, naast het hoofdpostkan toor op de Neude, een kantoorflat verrijzen van 11 verdiepingen en een totale hoogte van ruim 45 meter Het gebouw dat geprojecteerd is op de eilandpunt tussen de Draken- burgsteeg en de Vinkenburgstraat, zal in de plaats komen van een momen teel in zeer vervallen staat verkerend complex woningen, garages en win kels. Na goedkeuring van de bouw plannen, zal zo spoedig mogelijk met de slopingswerkzaamheden worden begonnen. Het initiatief tot de bouw van dit project is genomen door Wildschut's Bouwbedrijf N.V. te Utrecht, terwvjl de kantoorflat ontworpen is door de Rotterdamse architect ir M. Maas kant, de ontwerper van 't Rotterdams Groothandelsgebouw en het Rotter dams winkelcentrum, „De Lijnbaan". PATROON OPGELICHT. De recherche te Delft heeft twee personen uit Rijswijk gearresteerd, die worden verdacht van respectie velijk verduistering in dienstbetrek king en heling. Een van hen zou ten nadele van zijn patroon, een winke lier-grossier te Delft, sinds november van het vorige jaar een bedrag tussen de twaalf- en achtienduizend gulden verduisterd hebben. Samen met de ander, een vriend, zou hij het geld er door hebben ge jaagd met cafébezoek en autorijden. Bij hun arrestatie was er niets van het geld over. Beiden zijn zij voor de officier van justitie geleid. Vandaag is het groot feest in de familie Jac. Langelaan-Van der Loos te Stompwyk. Het echt paar viert zyn gouden huwelijksfeest. Gisteren is reeds de levensloop van het echtpaar ver meld vandaag, by de foto, een hartelyke ge lukwens!

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7