1 Noodlottige brand in pharmaceutisch bedrijf in Bussum 28-Jarige kantoorjuffrouw om het leven gekomen zenuwpijn „De Vlo" is weer Gezellige feestavond van de P-V. Lichtfabrieken Leiden Parochie van de Haagse Schouw ontving haar eerste priesterzoon, pater Th.Kooioos WOENSDAG 24 APRIL 1957 HE LEIDS's COURANT PAGINA 3 Vanmorgen tegen negen uur is daarmee nog bezig toen de brandweer brand uitgebroken in een pharmaceu tisch bedrijf aan de Gooiberg te Bus sum, waarbij zich ook enige ontplof fingen hebben voorgedaan. De 26-jarige mej. H. van der Wal is bij deze brand om het leven geko men. De 28-jarige heer Baaiman uit Huizen en de 27-jarige mej. Kampen eveneens uit Huizen, liepen ernstige brandwonden op. Zij zijn opgenomen in de Majellastichting te Bussum. Het bedrijf brandde vrijwel geheel uit. De schade bedraagt meer dan 100.000. De eigenaar was verzekerd. De brand is waarschijnlijk ontstaan in de nabijheid van een talbeteerma- chine. Mej. Van der Wal ontdekte bij deze machine vlammen en waar schuwde de andere leden van het per soneel. Met de 17-jarige jongeman De Boer vluchtte zij naar de voor deur, maar het meisje is waarschijn lijk gestruikeld, terwijl tot overmaat van ramp de voordeur dichtsloeg. De Boer was inmiddels heelhuids buiten gekomen. De 28-jarige heer Baaiman en de 27-jarige mej. Kempen vluchtten met brandende haren via de achterdeur en hadden de tegenwoordigheid van geest zelf naar de op een afstand van 100 meter gelegen Majellastichting te rennen. Intussen had een werkmeester van een in de nabijheid gelegen fabriek getracht de voordeur te forceren om mej. Van der Wal te redden. Hij was Ned. verfindustrie is belangrijk De afzetwaarde van de Nederlandse verfindustrie beliep in 1955 170 mil joen gulden, ongeveer 10% van de totale afzet van de chemische indus trie in Nederland. Daarbij dient dan te worden bedacht, dat. het grootste deel van de omzet van de chemische industrie voor rekening van de olie raffinaderijen komt. Van de produk- tie van de Nederlandse verfindustrie wordt ca. 20% geëxporteerd naar 115 landen over de gehele wereld, waar door Nederland, na Engeland en Duitsland, tot de grootste verfexpor. terende landen van Europa behoort. Deze en dergelijke gegevens verstrek te de directeur-generaal voor de in dustrialisatie en energievoorziening, dr. E. L. Kramer, vanochtend in een rede, die hij hield bij de ingebruik neming van de fabrieksuitbreiding van Sikkens lakfabrieken te Sassen- heim. In de chemische industrie in Ne derland, zo vervolgde dr. Kramer, zijn 60.000 mensen werkzaam, in de verfindustrie alleen al 6000. Intussen steunt deze tak van industrie (die is gegroeid uit de bedrijfjes, dié 50, 60 jaar geleden niet vee] anders deden dan mengen en malen) op een uit gebreid stelsel van wetenschappelijk onderzoek. Dergelijk onderzoek is no dig, omdat de industrie verven vraagt, die aan zeer uiteenlopende specifieke eisen moeten voldoen: de moderne in dustrie vraagt ondermeer verf, die snel verhardt en bestand is tegen wisselende omstandgiheden en inwer king van bepaalde stoffen. Dr. Kra mer noemde het een verdienste van de Sikkensfabrieken, dat deze het be lang van het wetenschappelijk onder zoek al zeer spoedig ingezien hebben en tot de pioniers op dit gebied be horen. ACHT CYPRIOTEN GEVONNIST Acht Cyprioten zijn vandaag door de rechtbank van Nicosia tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld wegens het verbergen van wapens en ammunitie in het gebergte in Zuid west Cyprus. De veroordeelden had den schuld bekend. SPORT VOETBAL WESTELIJK AMATEURELFTAL. Het westelijk amateurelftal, dat zaterdag 27 april in Gorinchem te gen de zuidelijke amateurs speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Mouw (Rapiditas); achter: Van Bruggen (DFC) en Sjerp (Quick, Den Haag); midden: Van Ham (Zee- burgia), Peters (Gooi) en Ten Braak (HRC); voor: Klinkenberg (Velox), Rosbergen (VUC), Verhoeven (Lug- dunum), De Kreek (Feijenoord), Bult (DCG). WIELRENNEN JAN ROL TOT PROF VERKLAARD De sportcommissie van de KNWU heeft besloten Jan Rol (Alkmaar) wegens overtreding van de ama teursbepalingen (het aangaan en ge bruik maken van een contract met een bandenfabriek tijdens zijn ama- teurtiid), met ingang van heden, 24 april tot professional te verklaren. SCHAKEN SMYSLOV WINT 20e PARTIJ. De 20e partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen titelhouder Botwinnik en zijn uitdager Smyslov is door Smyslov gewonnen. Zonder verder te spelen heeft Botwinnik de partij, die na de 42e zet werd afgebroken, opgegeven. Smyslov speelde met wit. Met nog 4 partijen te spelen luidt de stand llv<8j4 in het voordeel van Smyslov. arriveerde. Toen de deur geopend was drongen dikke rookwolken naar buiten, maar desondanks ging de werkmeester, de heer Brasser uit Bussum, het bedrijf binnen en kwam even later met het slachtoffer terug. Bij aankomst in de Majellastichting bleek, dat mej. Van der Wal al was overleden. De brandweer bestreed met ver scheidene stralen het vuur, ernstig gehinderd door rookwolken, maar kon toch vrij spoedig de brand loka liseren. Tijdens dS brand deden zich enige ontploffingen voor. Het pharmaceutisch bedrijf werkte voornamelijk voor veterinaire doel einden en vervaardigde o.m. tabletten ter verdelging van insekten. Hei be drijf, bestaande uit een laboratorium, een werkplaats en kantoorruimtes, brandde geheel uit. De „Zwarte Ruiter" kreeg 15 jaar Hij verscheen zelf niet De „Zwarte Ruiter", de 32-jarige H. G. uit Mierlo-Hout, die vanmor gen voor het gerechtshof is 's-Herto- genbosch terecht moest staan in ho ger beroep van het vonnis van de rechtbank, die hem tot vijftien jaar gevangenisstraf en terbeschikking stelling van de regering veroordeeld had, is ondanks alle geruchten na zijn ontsnapping uit de penetentiaire inrichting te Scheveningen, niet ter zitting verschenen. Het gerechtshof heeft de zaak bij verstek behandeld. De procureur-generaal, mr. de Vries, heeft na een uitvoerig requistoir bevestiging van het rechtbankvonnis tegen hem geëist. spit of spierpijn AKKERTJES' helpen direct Vanochtend ca. zes uur is het poli tiepersoneel van de afdeling 7 te Am sterdam er in geslaagd in samenwer king met de recherche van het hoofd bureau de inbreker „De Vlo" te arres teren, die op 22 maart uit de strafge vangenis in Haarlem ontvluchtte. De Inbreker bevond zich op het moment van zijn arrestatie in zijn woning in de Bloemstraat. De politie was door een tip van par ticuliere zijde op de hoogte gesteld van zijn verblijfplaats. Toen „De Vlo" bemerkte dat het huizenblok was af- Om half tien vanmorgen werd in de Herensingelkerk een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voor rector G. Beek. Vele leerlingen van de technische school Don Bosco. waarvan rector Beek moderator was. leraren van de school, het voltallig schoolbestuur en kinderen van „De Voorzienigheid" vulden de kerk. De H. Mis werd opgedragen door rector L. P. M. Vester met assistentie van kapelaan J. A. M. van Adrichem en A. H. Schrama. SPEELTUINVERENIGING ..WESTERKWARTIER". Gisteravond hield de speeltuinver eniging „Westerkwartier" te Leiden een avond speciaal voor de dames. Om acht uur opende de voorzitter, de heer H. Wittenaar, de avond in het clubhuis van de speeltuin met een welkomstwoord, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat zovelen ge volg hadden gegeven aan de uitno diging. De heer W. Schroder, voorzit ter van de buurtvereniging „Haag- weg" en mevrouw Van Egmond spra ken hierna nog, waarna de heer A. van Polanen een programma van zang gezet, trachtte hij nog via het dak te i en aardige sketches aanbood. Mede- nnt.srrannpn. maar hii caf nnerincr' ......1fuduui. ontsnappen, maar hij gaf deze poging op toen bleek dat zich ook daar reeds politiemannen bevonden om hem de pas af te snijden. „De Vlo" is inmid dels weer ingesloten waarbij vol doende voorzorgsmaatregelen zijn ge nomen om een eventuele nieuwe sprong naar de vrijheid onmogelijk te maken. BIOSCOPEN. De films in de week van 1926 april zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Sissi", alle leeftijden. Lido: „George wint op alle fron ten", alle leeftijden. Luxor: „In het Wilde Westen", 14 jaar. Trianon: ,.A. en B" als loodgieters", alle leeftijden. Rex: „Het geheim der vijf gra ven", 14 jaar. Jubilarissen en gepensioneerden „Dan is er ook nog een zekere me neer H. Woudenbere, die zijn gouden jubileum heeft gevierd". Zo sprak gisteravond de voorzitter van de Personeelsvereniging der Lichtfabrie ken, de heer H. Woudenberg, toen hij genoodzaakt was ook zich zelf te noemen in de rij van jubilarissen, die in het afgelopen jaar een jubi leum hebben gevierd. Hij was er kennelijk verlegen mee, dat hij de lof, die op zo'n moment naar de jubilarissen en scheidende functionarissen uitgaat ook zichzelf moest toezwaaien. Hij had daarvóór al de belangstel lenden op deze feestavond verwel komd, onder wie de wethouder van financiën en bedrijven, de heer D. v. d. Kwaak, en de heer Y. Ykema, directeur van de Lichtfabrieken, bei den vergezeld van echtgenote. De grote Stadsgehoorzaal was ge heel gevuld. De heer Woudenberg sprak de hoop Collectieve gezamelijke militair e fondsen De volgende week wordt in Leiden en omgeving de jaarlijkse collecte ge houden ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen: het Fonds 1815 voor oud-militairen en nagelaten be trekkingen; de Kon. Nat. Ver. tot Steun aan Miliciens „Stamiel"; de Prins Bernhard Stichting en de Stich ting Het Van Weerden Poelman Fonds. Al deze' fondsen stellen zich ten doel de weduwen en wezen van ge sneuvelde militairen, de verminkte militairen en hun gezinnen, alsmede de in de maatschappij terugkerende dienstplichtigen en vele oud-militai ren te steunen in aanvulling op' het staatspensioen. Dit is de enige collecte welke overigens in het gehele land gehou den wordt waarvoor de minister van Oorlog, ir C. Staf toestaat dat er aar» wordt deelgenomen door mili tairen in uniform, mits op basis van vrijwilligheid. De laatste jaren is deze taak in deze omgeving in hoofdzaak vervuld door de mannen van de Koks-school, die onder aanvoering van hun commandant met stijgend enothousiasme en daaraan evenredig succes deze actie hebben voorbereid en uitgevoerd. Bedroeg de totale opbrengst in 1955 /7.708.71 (waarvan alleen in Leiden ƒ3.543.22), het vorige jaar was dit bedrag reeds gestegen tot 10.821.35 (Leiden f 5.58.02). Dit jaar hoopt men de twaalf mille te bereikèn. Tot een juist begrip van zaken zij nog opgemerkt, dat de Stichting G. M.F. niet alleen steun verleent aan oudmilitairen, hun gezinnen en/of nagelaten betrekkingen, maar ook helpt bii de moeilijkheden, die vele van de dagelijks demobiliserende mi litairen bij hun terugkeer in het bur gerleven ondervinden. Nagelaten betrekkingen, die wel pensioen genieten, maar soms ineens voor grote uitgaven komen te staan, verminkten en ook kinderen van om gekomen militairen die, doordat zij hun vader verloren hebben, niet in de gelegenheid zijn te studeren en die anders deze gelegenheid wel zou den hebben gehad worden geholpen. Voor al deze doeleinden werd in 1956 wederom een bedrag van ruim een half miljoen gulden uitgekeerd. uit de gepensioneerden nog dikwijls op de personeelsavonden te mogen begroeten; hij hoopte voerts dat de jubilarissen ook in de komende ja ren hun deel aan de bloei van de Lichtfabrieken zouden bijdragen. Hij sprak ook over de bloei van de Per soneelsvereniging, die een wezenlijk bestanddeel van het bedi-ijf uitmaakt. Dit is te danken aan het feit, dat alle personeelsleden lid zijn en ook aan de medewerking, die men ondervindt van directeur en wethouder. Vóór het gordijn vaneen spleet om de aanwezigen een ruime kijk te ge ven op de prestaties van André Ca- rell en de zijnen werd nog een col lecte gehouden ten bate van de uit zending van chronische zieken dopr het Roode Kruis. Vlot. Andrè Carell heeft een zeer vlotte conférence. Het gelukte hem de aan wezigen al spoedig rijp te maken voor de kolder, die over hen werd uitgegoten. „Wikkel en Wikkel' gaven een goede demonstratie van de kunst van opvouwen der ledematen, brachten hun acrobatiek op een ko mische manier. De Notenkrakers, t"'ee gezellige jongens en een gitaar, zongen op gladde, goed uitgebalanceerde wiize hun kolderliedjes. Een verrassing was het optreden van de manipula tor „Balsamo", die vingervlug enige bijzonder geslaagde trucjes vertoon de. Aardig was daarbij, dat zijn vrou welijke partner er in slaagde in een zeer korte spanne tijds tenminste tien maal op het toneel te verschij nen in een andere japon. Noemen wij tenslotte het ontreden van de schone accordeonlste Willy Ré. André Carell speelde samen met mej. Helsenius een aardige sketch. De artisten werden door het en thousiast medeleven van de zaal be loond. Jubilarissen en gepensioneerden. In het tijdvak april 1956april 1957 namen de volgende employé's van de Lichtfabrieken afscheid, we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd: J. Arkeveld, W. P Doove, B. A. J. Dijkmans, J. van F.gmond. P. den Hoed, C. van d°r Hoogt. M. van der Keur, H. M. Koch, H. P. C. Maas, J. van der Nat. A. M. Veercn, J. Verver, C. van Weerlee, J. Wessel. Jubilarissen waren: 50 jaar: H. van Woudenberg (overheidsdienst) 40 jaar: A. A. G. Bergers, J. Bon- sel, L. Gerverdinck, H. van Heusden (overheidsdienst), W. van Heusden, E. Kooreman, H. Ligtvoet, N. Masu- rel, J. Trouwee (overheidsdienst). 25 jaar: G. Annokkee, A. Favier, J. G. Filippo, P. W.Martijn, P. de Mey, A. Straver, J. L. Tuithof, D. J. Zierikzee. AANBESTEDING DOOR RIJNLAND De Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland hebben hedenmiddag om 12 uur in het Rijnlandshuis Bree- straat 59 te Leiden openbaar aanbe steed: Het verbeteren van de weg op de Spaarndammerdijk in het dorp Spaarndam. De inschrijvingen waren van hoog naar laag: Gebr. Schelvis, Heemstede 34.700,Neuchatel, Amsterdam 29.700.Geertsma en Borg, Arn hem 28.600.G. Wagenaar. Loe- nersloot f 26 900,N.V. Strijland, Uithoorn f 26.700,—: N.V. G. Pol derman. Spaarndam 23.850, De gunning is aangehouden. werking verleenden „The Rhithm Makers" o.l.v. Wim Mark en „The Aloha Hawaiians". Een bijzondere attractie was het spel „Trek aan de bel". m WIE VOLGT? Laat ik voorzichtig zijn met deze doos zei een deftige dame, die gis teren de winkel van een Leidse mid denstander bezocht, daar zit gebak in. Zij sprak het woord „gebak" uit met twee preutse tuitlipjes. De vier klanten in de winkel en de winkelier keken met eerbied na„r dc doos, die met een precieus gebaar op een tafel tje werd geplaatst. Op de doos stond het merk van een Leidse firma, die deed vermoeden, dat de inhoud van bij zondert beteke nis moest zijn: droompjes in schuim en slagroom, welke in staat zijn het water in de mond te doen lopen al léén al bij de gedachte De dame vulde haar boodschap penmand met een ha'? onsje kaas, een honingkoe,: en een pakje boter en beslcot deze plechtigheid met het ceremonieel opbergen van de heerlij ke doos. Wie schetst, ju wie schildert de schrik, de verbazing, het verholen plezier en daarna de bedwongen schaterlach, die zich achtereenvolgens op de gezichten van de klanten in de winkel tekenden, toen de doos kan telde, op de grond viel en drie rol len closetpapier onthulde, die tot diep onder een uitstalkast met „HEERLIJ KE MEIWIJN" rolden. Mevrouw werd pioenrood en ont vluchtte de wmkel zonder nog enige aandacht aan de nuttige, maar zeer prozaïsche artikelen te besteden. De winkelier plaatse de voorwer pen met een filosofisch gebaar op de toonbank. Wie volgt? sprak hij tot de wachtende schare, die niets zei, maar kennelijk veel stof tot nadenken te verwerken kreeg. Mis. Ongewenste gasten hebben van nacht een schuur opengebroken van één der bewoners aan de Tesselscha- destraat. De schuur ligt aan een z.g. brandpoort achter het huis. Kennelijk waren de inbrekers uit geweest op de twee nieuwe bromfietsen, die in de schuur waren opgeborgen. Aangezien deze echter van een stevig slot wa ren voorzien hadden de pogingen geen succes. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Alida Willy, dr. v. W. Meijvogel en A. Parlevliet; Theodorus Elizabeth Christianus, zn. v. C. H. van der Meer en E. C. J. A. Mooijekind; Jannetje, dr. v. W. A. Weber en E. J. Schouten; Ernst Ka- rel, zn. v. Jhr. H. M. Greven en Jvr. L. C. Twiss Quarles van Ufford; Karin dr. v. E. A. J. de Groot en M. C. Jan. sen; Marianne Sara Helena, dr. v. P. van Dijk en A. Bentveld; Jan, zn. v. C. Jonker en A. Dijkhuizen; Gustaaf Marinus, zn. v. J. Brokaar en E. C. van den Berg; Jeannette Elisabeth, dr. v. J. Brokaar en E. C. van den Berg; Julia Monica, dr. v. G. L. van den Berg en G. E. Ziere; Cornelis, zn. v. C. van der Linde en J. E. Broers; Johanna, dr. v. B. H. Verhoek en J. Schildmeijer; Hendrik Johannes Ba rend Dirk, zn. v. H. J. de Roos en J. Morits; Maria Wilhelmina, dr. v. T. van Roycn en S. M. Harland; Pe ter Nicolaas, zn. v. P. J. van Steijn en H. Breedeveld; Anna Gezina Antonia, dr. v. J. H. Broenink en G. A. van der Wal; Augustinus Gerardus Maria, zn. v. A. G. C. de Frankrijker en J. M. M. Straathof; Yvonne, dr. v. C. J. Neuteboom en J. S. van Polanen; Frits Johannes, zn. v. Ph. J. de Leeuw en A. van Pelt; Geertruida, dr. Ligtvoet en J. Noort; Peter Mark, zn. v. C. P. Engelfriet en H. E. Brown; Richard Maria Jacobus Antonius. zn. v. J. A. Dekker en S. M. van Kem pen; Anne Mieke, dr. v. J. Vermeulen en A. E. Kraal; Axel, zn. v. H. N. Bauer en M. M. van Noort; Petronel. la Karina, dr. v. C. M. Smit en J. P. Th. Pex; Paulus Simon Maria, zn. v. Th. J. van der Geest en K. C. van der Hulst; Alfred Victor Paul, zn. Het was gisteren voor de parochie „Maria Middelares van alle Gena den" te Voorschoten-Haagse Schouw een ware hoogtijdag. De eerste priesterzoon, pater Th. Kooloos, Montfortaan, van deze nog vrij jonge parochie droeg op le Paasdog zijn eerste plechtige H. Mis op. De Rijn dijk en de Hoge Mors weg vlagden zowel met de nationale driekleur als met de pauselijke wilmpel. De entrée tot de kerk was feestelijk versierd met een ereboog en de kerk zelve was stijlvol versierd met prachtige gele tulpen, die mooi harmonieerden met de witte muren. Het hoogaltaar was rijk versierd met palmen en fraaie calla's. Pastoor G. de Greeve en een stoet van bruidjes stonden gereed om de neomist in te halen. Terwijl een feestlied werd gezongen, schreed de stoet de kerk door naar het altaar, waar de neomist zijn eerste plechtige H. Mis zou opdragen.. Intussen zongen de parochianen: Zie, Gij hebt hem macht gegeven, Over dood en over leven, Over Christi Vlees en Bloed. En hij mag nu al zijn dagen 't Reine Offer voor u dragen. Dat onz' schuld en zonde boet. Daarna droeg de nieuwe priester zijn eerste plechtige H. Mis op, geas sisteerd door pastoor G. de Greeve als presbyter-assistens en pater B. Kiewe uit Leiden als diaken en pa ter J. Spobeck als subdiaken. Pater A. van Heusden, vroeger aan deze parochie verbonden, thans pas toor te Egmond aan Zee, hield de feestpredikatie. Broers en andere fa milieleden van de neomist fungeer den als misdienaars Het koor zong bij de,ze gelegen heid de moderne driestemmige mis „Sponsa Christi" van H. Andriessen. Dit was de eerste uitvoering van de ze H. Mis, speciaal voor deze gelegen heid ingestudeerd. Jammer was het voor de dirigent, de heer P. Schrama, dat hij deze uitvoering wegens ziekte niet kon bijwonen, maar als troost zou de neomist hem thuis de Paas communie komen brengen. De paro chie-dirigent werd vervangen door de dirigent van de parochie van de H. Laurentius, de heer S. C. Dekker. Pastoor A. van Heusden had als tekst voor zijn feestpredikatie geko zen: „En zij herkenden Hem aan het breken des broods", woorden geko zen uit het evangelieverhaal van de Emmaüsgangers. Twee leerlingen gingen naar Jeruzalem met twijfels in hun geest en met waanhoop in hun hart en besparken het probleem wat er moest gebeuren nu „de Heer er niet meer was". Dan komt Christus en schenkt hun weer moed en vertrou wen en beurt hen op. En zo is er thans ook weer iemand uit uw mid den een andere Christus, die woorden zal moeten spreken van moed en ver trouwen. Hij zal ook het brood bre ken, het brood van de Eucharistische Liefde. Zo is deze mens veranderd en zien wij Christus in hem, iemand, die ons mensen op onze levensweg zal troosten, de weg moet wijzen en ons hulp en steun moet geven voor onze problemen. Gods goedheid heeft hem uit de mensen genomen voor de men sen. Dit is een weldaad zowel voor hem persoonlijk als ook voor u. Gij hebt hem meegemaakt en de roeping kunnen volgen. Hij zal wel niet in uw midden gaan werken, maar elders. Moge hij nog vele mensen leiden naar Christus. Na de H. Mis was er gelegenheid om de neomist in de pastorie te feli citeren. Wegens het mooie paasweer kon dit in de buitenlucht geschieden op het bordes van "*e pastorie. De parochianen lieten zich niet onbe tuigd. Zij voelden liet aan. Dit was een priester uit het parochiegezin van de Haagsche Schouw. Spontaan, boden zij de neomist gelukwensen aan. 's Middags om half vier deed de jonge priester het plechtig Lof, thans geassisteerd door de paters Habra- ken en Van Zwietcn. Pater B. Kiewe preekte over het Paasfeest. Na het Lof kwamen de parochia nen weer bijeen op het bordes van de pastorie. Pastoor De Greeve sprak de, parochianen toe. Pastoor was inge-1 nomen met het feest van de eerste priesterzoon. Hij schilderde dit af als het volwassen worden van een groeiende parochie. God roept de joigens tot zijn priesters. Het bewa ren en behouden van de roeping valt terug in het klimaat van het gezin en in het klimaat van de parochie. Pas-, toor hoopte, dat het klimaat gods-, dienstig mocht blijven. Daarna wek te spr. de parochianen op de neomist op zijn verdere leven met gebeden- te vergezellen. De heer J. G. Schrama bracht na mens het kerkbestuur en de parochia-! nen felicitaties aan de nieuwe pries ter over. Omdat pater Kooloos naar de Missie vertrekt was het moeilijk geweest een cadeau te verzorgen. Be sloten was een geschenk onder cou vert aan te bieden. De heer J. v. d. Hulst Gzn. overhandigde de neomist namens de jongemannen van de pa rochie eveneens een couvert. Pater Kooloos betuigde zijn oprech te dank aan alle parochianen, die met gulle hand gegeven hadden. Hij had bemerkt, dat in zijn kleine paro chie allen leefden als in een groot gezin. Ieder leeft met de andere mee Hij voelde zich thans als Paulus, toen hij uit de kleine gemeente Antiochië vertrok om te gaan prediken. Spr. was verheugd over de geldelijke bij drage. Hij liet doorschemeren, dat hü er wel een Miskoffer voor zou ko pen, die hem in het missiegebied van Afrika goed van dienst zou komen. Tevens had hij dan een blijvend aan denken aan zijn parochie. Hij besloot zyn korte toespraak met een verzoek om veel voor de priesters te bidden, in het bijzonder voor de eigen paro- chiegeestelijkheid, en ook veel te bid den voor de jongens, die zich voorbe reiden op het geestelijk ambt. De priesters zijn als bruggen op de weg van de aarde naar de hemel, maar de bruggen krijgen een zware last te dragen. Pater Kooloos is de eerste priester zoon van de parochie van Maria Mid delares van alle Genaden. Hij maak te zijn lagere studies te Schimmert, het noviciaat in Meerssen en de ho gere studies te Oorschot N.B.. De parochie heeft thans nog 6 pries ter-studenten. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. N. Luiks en K. Ultzen; Petronella, dr. v. P. Bosman en Th. K. Oome; Carola Johanna Maria, dr. v. H. F. de Zwart en J. J. van der Vlugt; Arie Cornelis, z.n v. A. J. van Rumpt en C. le Com- te; Gerarda, dr. v. P. W. de Zwijger en C. van Varik; Yvonne Woutera Jo hanna, dr. v. N. H. Hoogduin en J. E. C. Edelaar; Roeloffina Johanna Maria, dr. v. A. H. /an Schooten en H. J. Goddijn; Hannelore, dr. v. G. Smits en R. J. Koeten; Jane Celetine Leon- tine, dr. v. K. H. A. van Suchtelen van de Haare en J. Koenen; Petrus Franciscus Maria, zn v. W. van Wet ten en M. Straver. Getrouwd: A. Ingelse en J. de Kleijn; W. F. Smit en M. J. Rietker ken; J. D. Waasdorp en A. J. Pet; A. J. C. Gerritsen en W. A. van Har- teveld. Overleden: A. Weststeijn vrouw, 48 jr.; H. M. de Held man, 69 jr.; J. Te gelaar hsvr. van: G. Laurier, 65 jr.; W. Bouwmeester wed. van: J. de Mooy, 64 jr.; C. A. Slierings hsvr. van: B. J. A. Mom, 58 jr.; C. H. Mul der vrouw, 29 jr.; D. A. Driessen man, 65 jr.; H. van Leeuwen hsvr. van: A. Gijzenij, 15 jr. 0EGSTGEEST Oranjefeesten Het programma der feestelijkheden ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Ju liana is wederom verschenen. Het is door Studio Bol wederom smaakvol verzorgd. De feestelijkheden worden ingezet met de opening van het Marktterrein op zaterdag a.s., dat ook maandag en dinsdag geopend zal zijn. Maandagavond te half negen vindt de traditionele lampion-optocht plaats vanaf het Rosarium aan de Louise de Colignylaan. Op 30 april wordt begonnen met carillonmuziek op het raadhuis, ge volgd door een aubade der jeugd aan de burgemeester. In de morgenuren wordt de schooljeugd getracteerd; en zijn verschillende voorstellingen ge organiseerd. Verder vermeldt het programma kinder- en volksspelen. Het middagfeest wordt ingezet met een grote ballet-show op het ASC- terrein, met medewerking van de kunstrolschaatsclub „Dordt" in de Leidse balletschool. Het avondprogramma bestaat uit een muzikale rondgang en concert door het Harmonie-gezelschap „Cres cendo" uit Noordwijk. Verder verlenen muzikale mede werking de plaatselijke harmonie „Triumph" en Chr. muziekcorps „Concordia" uit Leiden. Marktberichten 's-HERTOGENBOSCH, 24 april Vef Aanvoer 6493 stuks vee, zijnde 2399 runderen, 282 graskalveren, 702 vette kalveren, 870 nuchtere kalveren, 238 schapen, 16 geiten, 43 fokzeugen, 344 slachtvarkens, 39 lopers, 1453 biggen, 161 lammeren. Prijzen: melk- en kalfkoeicn 730 1160: guiste koeien 650960. kalfvaarzen 720 -985; klamvaarzen 685880; guiste vaarzen J 665870; pinken 470630, graskalveren 330 490; nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 85195; weideschapen 65 100; drachtige ooien i25165; drachtige zeugen 275—355; lopers 6385; biggen 3458; ooien met lammeren 180240, alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 589 stuks. Extra kwal. van 3.603.75; 1« kwal. van 3.35—3.55; 2e kwal. van 3.103.30; 3e kwal. van f 2.90 3.05; vette stieren van 3.103.30; woistkoeien van 2.702.90 per kg. geslacht gewicht; vette kalveren le kwal. van 2.953.20; 2e kwal. van 2.35—2.75; 3e kwal. van 1.90—2.20; nuchtere slachtkalveren van 1.15— 1.35; slachtvarkens van f 1.621.69; slachtzeugen le kwal. van 1.52 1.57; 2e kwal. van f 1.431.48 per kg. levend gewicht; vette schapen 110— 130; vette lammeren 95 120; nuchtere slachtkalveren 4055 gulden per stuk. Verdere mededelingen: melk- en kalfkoeien: aanvoer minder, handel stug, prijzen duur; guiste koeien: aan voer normaal, handel rustig, prijzen gelijk niveau; jongvee: aanvoer min der, handel kalm, prijzen prijshou dend; vette kalveren: aanvoer groter, handel stroef, prijzen nauwelijks pryshoudend; nuchtere slachtkalve ren: aanvoer normaal, handel rede lijk. prijzen gehandhaafd; schapen en lammeren: aanvoer normaal, handel matig, prijzen weinig verandering: fokzeugen: aanvoer minder, handel vlotter, prijzen prijshoudend; lopers en biggen: aanvoer groter, handel re delijk, prijzen ongeveer gehandhaafd: slachtvee: aanvoer minder, handel vlot, prijzen vaster; slachtzeugen: aanvoer gewoon, handel willig, prij zen stijf duurder. TER AAR. 22 april Groente Peulen 2.102.60. kassnijbonen 3.00, spinazie 0.15—0.25, prei 0.16, rabar ber 0.300.34, glasandiivie 0.71, pos telein 0.72, spinazie afw. 0 090.14. alles per kg: sla A 0.07—0.13, idem B 0.05—0.06. bloemkool B 0 46—0.54. komkommers A 0.59, idem B 0.43— 0 49, idem C 0 27, alles per stuk; ra- di's 0.090.12, per bos; stoofria 0.500 70, per kist; aardbeien 0.80 1.09, per doosje.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3