Hongaars vluchtelingenprobleem nog dit jaar opgelost? De wereld wil bollen zien Babylonische invasie aan de Nederlandse grenzen Nederlandse hulp stimulans voor andere landen Voorlichting door ziekenfondsen onaanvaardbaar ZATERDAG 20 APRIL 1957 A DE LEIDSE COURANT PAGINA S Advertentie. Onderzeedienst gaat Rotterdam verlaten De Onderzeedienst van de Ka- ninklijke Marine zal Rotterdam ver laten. Uitbreidingen van de Waalha ven, waar de dienst gevestigd was, eisen de gehele inrichting op. Het is nog niet bekend, waar in de toekomst de basis van de onderzeedienst ge vestigd zal zijn. Men overweegt terugkeer naar Den Helder, doch er zijn ook plannen om een onderzeeboothaven in te richten op het eiland Roozenburg, aan de mond van de Waterweg. De viering van het vijftigjarig be staan van de dienst, welke op 31 mei zal plaatsvinden, zal omdat de financiële middelen voor een vie ring op grote schaal niet toereikend zijn, op zeer sobere wijze geschieden. IN DELFTS RAAD: Politieke interesse met koffie beloond Het gemeentebestuur van Delft wil de belangstelling van de ingezetenen voor zaken, het gemeentelijk beleid betreffende, stimuleren. Daartoe heeft het besloten, bij wijze an proef, het publiek dat op de tribune de raads vergaderingen volgt, gratis koffie te serveren. Het voor en tegen is nauwgezet tegenover elkaar afgewogen. Een risico is, dat sommigen de tribune als een café met gratis consumptie zullen gaan beschouwen, doch dit ri sico wil men nemen. Voorts krijgen de belangstellenden een verkorte raadsagenda (met zo no dig een korte toelichting) en een plattegrond, waarop de namen van de voorzitter, de wethouders en de andere leden van de raad vermeld staan. NEUROSEN-SANATORIUM GEOPEND. Te Halsteren (N.-B.) is het eerste particuliere neurosen-sanatorium in Nederland, „De Viersprong", ge opend. Dr P. J. Piebenga, hoofdinspecteur voor de geestelijke volksgezondheid, merkte bij de opening o.a. op, dat het aantal neurose-patiënten in Neder land voortdurend toeneemt en dat de medici voor een enorm p-obleem staan. Het is dringend noodzakelijk zich hierop te bezinnen en aan de verzorging van de patiënten bijzon dere aandacht te besteden. Een apart sanatorium is dan ook bepaald geen overbodige luxe. De stichting van dit sanatorium is van zeer grote beteke. nis, aldus dr J. Zitman, specialist van de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. PERSONEEL VAN PHILIPS KRIJGT EXTRA BETALING De raad van bestuur van Philips' Gloeilampenfabrieken N.V. heeft be sloten rekening houdend met de gang van zaken in de onderneming aan de leden van het personeel een extra betaling te doen. Het personeel, vallende onder de c.a.o.-handarbeiders zal op 31 mei anderhalf maal een w.eek loon uit betaald krijgen en de beambten drie procent van het jaarinkomen. Dit geldt voor degenen, die op 30 juni 1956 in dienst van Philips en in haar bedrijven werkzaam waren en zonder onderbreking van het dienstverband thans nog in dienst en in haar be drijven werkzaam zijn. Degenen, die op of na 1 juli 1956, doch vóór 1 januari 1957 in dienst waren, zullen een extra-beta ling ontvangen ter grootte van de helft van de boven genoemde bedragen. Teneinde de bezitsvorming onder het personeel te bevorderen, zal de gelegenheid worden geboden het netto-bedrag van deze extra-betaling geheel of gedeeltelijk aan te wen den voor het verwerven van perso- neelsobligaties. Het hoofdbestuur van de „Maat schappij Tandheelkunde" deelt dit Tegelijk met de eerste toeristen zijn vrijdag op de kaasmarkt te Alkmaar ook weer de in West-Fries kos tuum gestoken dames verschenen, die aan het toch al schilderachtige tafereel nog een extra-charmante noot toevoegen. De foto toont de dames, ten gerieve van de fotograferende toeristen in actie bij het laden van kaas. In het komende seizoen zullen zij elke vrijdag op de we reldberoemde markt te vinden zijn. De staatssecretaris van Marine, vi- ce-admiraal b.d. H. C. W. Moorman, en de heer L. T. Harrison, „contrac ting officer of the bureau of ships of the United States Navy", hebben het contract getekend betreffende de bouw van zestien ondiep-water mij nenvegers (zogenaamde inshore-swee- pers). Van deze zestien schepen, die alle op Nederlandse werven zullen worden gebouwd, komen er acht voor Amerikaanse rekening onder het „Off shore procurement program". De bouw van de acht overige geschiedt voor Nederlandse rekening. Met het gehele project is een bedrag van twee en zeventig miljoen gulden gemoeid., Aan de Venlose veiling zijn giste ren 4090 kisten sla, inhoudende 100.000 kroppen, doorgedraaid, om dat zij de minimum-prijs van 5 cent per krop niet konden halen. Dit was ongeveer een kwart van de totale sla- aanvoer. Allerlei ongunstige factoren werk ten dit in de hand, zoals de stopzet ting van de uitvoer naar België, de verhoogde invoerrechten voor de Duitse markt en het feit dat wegens Goede Vrijdag verscheidene hande laren niet aanwezig waren. Ook 32.000 kilo prij konden de minimum prijs niet halen en werden weer af gevoerd. Zeer willig was de handel in asperges waarvan de prijs tot 4.80 opliep, doch het aanbod was nog klein. Soepele douane en onqerust V.V.V. Op Goede Vrijdag is het aan de Nederlandse grensposten drukker ge weest dan ooit op overeenkomstige dagen vroeger. Gistermorgen om streeks acht uur, begon zich aan de Duitse zijde van de grens bij Elten Emmerik een onafzienbare file motor rijwielen, auto's en autobusen te vor men, die des middags te half drie een lengte van tien kilometer had be reikt en door de beide controleposten onafgebroken werd voortgestudw. De douaneautoriteiten hebben medege deeld, dat een dergelijke hoeveelheid motorvoertuigen op één dag nog nim mer de grens heeft gepasseerd. Volgens een schatting zijn gisteren 25.900 personen over de grens bij El- ten gekomen, hetgeen mogelijk werd, doordat de controle zeer soepel te werk ging. Men heeft de indruk, dat Elten de drukste grenspost was, Doch de drukte was ook groot in Dene kamp Wernhout, dat de naam heeft de drukste grenspost van Europa te zijn en tenslotte Nieuwe-Schans. Ook aan de Limburgse posten was de drukte bijzonder groot. Men nam het bij de passencontrole niet te nauw en Duitsers en Fransen die niet in het bezit waren van een paspoort, werden gisteren als bijzon dere maatregel toegelaten op ver toon van hun identiteitskaarten. Het westen propvol. De grootste stroom van buiten landers heeft zich waarschijnlijk be geven naar de drie grote steden in het westen van het land. Vrijdagavond om 9 uur waren Am sterdam en Rotterdam propvol. Bij de door de ANW en de VW's opgerichte informatiediensten pro beerde men binnenkomende vreem delingen zoveel mogelijk in de naas- ste omgeving te plaatsen. In Den Haag was men bezig de laatste pen sionbedden „uit te geven" en verder ook vele logieszoekende naar de om geving te dirigeren. De hotels aan de „bollenkust" zowel als de hotels in Delft en Gouda, waren vol. Ook uit Utrecht, de stad zowel als de pro vincie, wordt een zeer grote drukte gemeld. Men schijnt daar ook vrij dagavond reeds vrijwel de laatste bedden uitgegeven te hebben. Dit zelfde kan gezegd worden van Arn hem en van Breda, waar de logiès- informatiedienst de binnenkomende vreemdelingen naar de toeristendor pen in de omgeving moesten sturen. Reserves aangebroken. Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage hebben behoudens hun 16.000 bedden in hotels en pensions, tevens nog een gezamenlijke reserve van 4600 particuliere adresen, die in som mige gevallen reeds moest worden benut. De kantoren van de logiesin- j formatiedienst in de drie grote steden i hebben 55 personeelsleden voortdu- J rend aan het werk. Opmerkelijk is het feit, dat de stroom van toeristen voornamelijk I bestaat uit Duitsers en voorts uit j Fransen, Amerikaanse militairen uit j Frankrijk en Duitsland en tenslotte i uit vele Belgen. Ook uit Engeland I zijn veel toeristen naar Nederland gekomen, voornamelijk met als doel de bloembollenvelden. Aan de grenspost Nieuwe Schans 1 passeerden zeer veel Scandinaviërs, I een veel groter aantal dan in vorige jaren. Dit houdt vermoedelijk ver band met de late Pasen van dit jaar. Enigszins ongerust ziet men in de elf kantoren van de logiesinformatie- dienst de stroom toeristen, die zeker ook zaterdag en zondag naar Neder land zal komen, tegemoet. Men heeft alle mogelijke voorbereidingen ge troffen om zoveel mogelijk van hen aan onderdak te kunnen helpen. FRIESLAND STEMT IN MET BETALING MELK NAAR EIWIT GEHALTE. Op de te Leeuwarden gehouden vergadering van de Bond van Coöpe ratieve zuivelfabrieken in Friesland heeft de voorzitter, de heer A. F. Hei- da, gezegd, dat geheel coöperatief Friesland spontaan heeft gereageerd op het advies van de Bond om voor taan de melk niet alleen naar vet-, maar ook naar eiwitgehalte uit te be talen. Alle fabrieken hebben besloten, dit advies te volgen. Dit is, zei de voorzitter, veel meer dan wij hadden verwacht. Als gevolg hiervan zal men er voor moeten zor gen, dat wij per 12 mei (als de nieuwe methode ingaat) beschikken over een vrij uitgebreid apparaat. Die snel le omschakeling brengt momenteel enige spanningen, maar wij hebben de stellige overtuiging, dat men tijdig de in te zenden monsters kan analyse ren. Ook nu wordt reeds doortastend gewerkt aan de uitbreiding die vóór 1 oktober noodzakelijk zal zijn voor het onderzoek van de melk van indi viduele koeien. Mede door deze geweldige deelne ming en tevens door het zo eenvou dig mogelijk houden van het gehele apparaat zal de kostprijs per monster vermoedelijk lager liggen, dan oor spronkelijk is medegedeeld, zo zei de voorzitter nog. (Trouw). Een kapitale landbouwsehuur, te Lewedorp, behorende bij een boer derij, daterend uit 1690, is evenals de bijgebouwen geheel uitgebrand. Het woonhuis en het vee konden gered worden. Veel landbouwwerktuigen gingen verloren. blijvend onderdak hebben gevonden het zij in andere Europese landen dan Oostenrijk, hetzij in overzeese lan den. Ongeveer 68.000 Hongaren zul len dan in landen overzee zijn en 72.000 zullen blijvend onderdak in -T Europese landen hebben gevonden. De-verwachting mag worden iL't- ïnnering wat m Nederland is gedaan gesproken, dat het Hongaarse vluch en zal worden gedaan. „Spontaan •telingenprobleem nog dit jaar tot een werd door ons volk bijna 10 miljoen oplossing zal kunnen worden ge gulden bijeengebracht voor directe bracht. Van de 172.000 Hongaren, did hulp. Ondanks ons bevolkingsvraag naar Oostenrijk zijn gevlucht, zullen stuk besloot de regering 3090 Hon aan het einde van het jaar nog 4 agaarse vluchtelingen in ons land blij- Oplossing van probleem in Joegoslavië is urgent. I„Het probleem van de Hongaarse vluchtelingen in Joegoslavië, 5000 in OOTtenrijk overgebleven zijn j ve^ toe te lateis Voor de Ca^dese ^ocn hun aantal veel kiel» is dan Dit zijh mensen, die er om bijzon-1 regering ontvingen wij tijdelijk bo, dere redenen de voorkeur aan gevent vendien nog 2900 vluchtelingen", zich blijvend in Oostenrijk te vesti-' gen. Voor de 26.000 Hongaren die naar Joegoslavië zijn gevlucht juist dezer dagen de mogelijkhed ge- schapen, te vertrekken naar de lan den waar zij zich blijvend kunnen vestigen. Ook daar zal het probleem dan zijn opgelost. Deze mededelingen heeft de com missaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, gisteravond gedaan in een regeringsuitzending van de ra dio. „Niet alleen in Nederland, doch over de gehele wereld hebben de on gehoorde gebeurtenissen in Honga- rije vele spontane reacties, hulp acties en steunverleningen op grote schaal opgeroepen. Men kan bepaald zeggen, dat de hele vrije westelijk wereld door de gebeurtenissen in Hongarije tot op de ziel geschikt is en in' beweging gekomen. De een kan dat naar Oostenrijk vluchtte ,was aanvankelijk moeilijk. De minder di recte contacten met de regering van Joegoslavië en ook de positie welke dit land in Europa en in de wereld inneemt is er oorzaak van, dat de hulpactie aanvankelijk niet in de zelfde mate op Joegoslavië werd ge en bijna 1 miljoen voor de intergou vernementele commissie voor Euro pese migratie, siert niet alleen onze regering en^ons volk, doch werkt te gelijkertijd als een enorme stimulan meer bijdragen dan de ander, doch! voor andere landen om nog enkele geen land laat verstek gaan. Dit is zeilen bij te zetten", een bijzonder 'gelukkig verschijnsel.I Dr Haveman voegde hieraan toe» Het is immers de absolute voorwaar dat er nog meer moet gebeuren. Hij de om tot een spoedige oplo&ing te; gaf een overzicht v~n de aantallen Ondanks bestedingsbeperking voortgezette hulpverlening. „Terecht heeft de regering gevoeld dat wij onze traditie ontrouw zouden worden, indien wij niet verder hulp richt. Voor de Hongaarse vluchtelin. verleenden, liefst tot aan de grens gen in dat land, die zich in niets onj van het mogelijke. Wij weten, d2t derscheiden van him landgenoten in door de hier te lande noodzakelijke Oostenrijk, is dit enigermate moeilijk bestedingsbeperking ook het over- te begrijpen. Zij zagen en zien niet heidsbudget een zware aderlating in, waarom de hulpverlening zich moet ondergaan. Dat desondanks, be- Op het andere land concentreert, dit houdens goedkeuring door de Staten wil niet zeggen, dat him behandeling Generaal, besloten werd uit gelden in Joegpslavië ongunstiger was dan die anders voor andere doeleinden'in Oostenrijk. Een groot deel der zouden zijn gebruikt, 10 miljoen ter vluchtelingen werd op voortreffelij •Jjeschikking te stellen van de Hofe ke wijze gehuisvest in hotels aan de Commissaris voor de vluchtelingen Dalmatische kust. Anderen werden ondergebracht in woonoorden die aan zeer redelijke eisen voldoen. Een dere moest zich ephter tevreden stellen met ep- tweetal kampen waarvan de accorr latie niet toereikend is voor een langdurig verblijf. De situatie wordt minder gunstig komen van het vraagstuk waarvoo de vlucht uit Hongarije de westelijk landen gesteld heeft", zo verklaard dr Haveman. Dr Haveman bracht voorts in her vl' „Melingen in Oostenrijk en Joego- sla\ -ë. Van de 172.090 vluchtelingen in Oostenrijk zullen eind juni 6000 naar Hongarije zijn teruggekeerd Van de overigen zullen 140.000 een omdat de hotels, nu het vakantiesei zoen weer aanbreekt, vrij gemaakt moeten worden voor hun eigenlijke taak. De onderbrenging van deze groep vluchtelingen elders in Joego slavië baart de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen grote zorgen Zij zal waarschijnlijk uitermate pri mitief worden. Het is dus van groot belang dat de vluchtelingen spoedig kunnen vertrekken", aldus dr Have man. De lei is nog niet schoon. „Verheugend is het, dat er thans overeenstemming is bereikt met de Joegoslavische regering over plaat sing van een operationeel team vaii de intergouvernementele commissie voor Europese migratie in Belgrade en dat de raad van de internationale migratie-commissie vorige week be sloten heeft haar goedkeuring aan deze overeenkomst te hechten. Hier door is mogelijk gemaakt, dat thans op korte termijn ook de Hongaarse vluchtelingen in Joegoslavië naar landen zullen kunnen vertrekken waar zij zich blijvend kunnen vesti* gen. Dit betekent, dat de gezamen lijke krachtsinspanning van de weste lijke landen in ruim een jaar tijds de noodtoestand, welke ontstaan was door de massale vlucht uit Honga rije, het hoofd heeft geboden. Met dc Hoge Commissaris voor de vluchte lingen hoop ik, dat de harten, die zc warm kloppen voor de Hongaarse vluchtelingen, niet zullen afkoelen Er zijn in Europa nog tienduizender vluchtelingen, die ergens ter wereld een blijvend onderdak moeten vin den. Vluchtelingen die reeds jaren lang met vrouw en kinderen hun le ven in kampen slijten, zonder levens, perspectief te hebben. Ook dit pro bleem zal nog opgelost moeten wor den voordat de lei schoon is en wij een nieuwe noodtoestand, die elkt dag kan uitbreken, het hoofd zullen kunnen bieden", aldus dr Haveman MENING VAN TANDARTSEN Westfriese dracht verhoo t charme van Alkmaar se markt Het hoofdbestuur van de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde meent dat de zieken fondsen een voorlichting geven die tandheelkundig volkomen onaan vaardbaar is. Het hoofdbestuur doelt op het verzoek der fondsen om slechts tandheelkundige hulp in te roepen, als dit dringend nodig is. Dit zal tot gevolg hebben, dat het sanerin-gssysteem volkomen in de war wordt gestuurd, wat nog in de hand wordt gewerkt door de van zie kenfondszijde gegeven voorstelling van zaken als zou het laten verlopen van de saneringskaart voor de ver zekerden geen schadelijke gevolgen kunnen hebben. Arbitrage. mee in een brief aaan de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der Ge. neeskunst. Over het voorstel tot ar bitrage wordt in deze brief opge merkt, dat een standpunt ten aanzien daarvan pas bepaald kan worden na kennis te hebben genomen van de vorm, waarin door de maatschappij tot bevordering der geneeskunst een dergelijke arbitrage wordt gezien, met inbegrip van de bevoegdheden van de Ziekenfondsraad en de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid met betrekking tot de goed. keuring van overeenkomsten tussen ziekenfondsen en medewerkers. Het hoofdbestuur zal gaarne in de gelegenheid worden gesteld van de mening van de Maatschappij Genees kunst kennis» te nemen, aldus de brief.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5