Imam tibymmTAD 4 OE LEIDSE BIOSCOPEN? Een Katholiek Cultureel Centrum in Leiden? DE WITTE NON Scheep Japan tegen atoomproeven DE AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS ZATERDAG 20 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Eerste stap is gezet In deze stad is door de heren C. Zandbergen en K. de Bree het initia tief genomen tot het instellen van een onderzoek naar de mogelijkhe den van een Katholiek Cultureel centrum. Tot verwezenlijking daar van is. na een informatieve bespre king,'eeh commissie in het leven ge roepen. waarin zitting hebben geno men de volgende dames en heren: mevr. v. Neer-Braam, mevr. v. Dam- Borst, mej. Aalders en mej. Kelle- naers; de heren E. Castelein. J. Koe- voets, Th. de Wilde, J. Klein, E. Prins, C. Pieters, C. Meerpoel, C. Zandbergen en K. de Bree. De volgende motieven en gedach ten hebben tot dit initiatief geleid: Uitgaande van de stelling dat cul tuurbeoefening een soqiale plicht is, mag men zich afvraeen of ook in ka tholieke kring voldoende aandacht aan deze plicht wordt geschonken, en zo ja, of deze aandacht tot vol doende resultaat heeft geleid. Cultuur is een veelgebruikt en mis. schien wel een veel misbruikt woord. Veel ook wat als cultuur wordt aan geduid is in feite niet meer dan een product van de weilig tierende ver- maak-industrie, die geweldige kapita len investeert in massa-media. De begripsbepaling die dr Corne- lissen van cultuur geeft, is: „cultuur is de veredeling van de natuur, over eenkomstig met de aard van die na tuur". Zo zal de culturele vorming vari de mens veredeling van de mens moeten zijn overeenkomstig zijn be hoeften. on zal deze veredeling een belangrijke bijdrage moeten zijn, om het uiteindelijke en hoogste doel, dat is God, te bereiken. Sociale plicht. I De gemeenschap dus ook en zeker onze katholieke gemeenschap heeft hier etn taak, die een sociale plicht LEIDSE SCHOUWBURG 2e Paasdag 8 uur Laatste opvoering van het aangrijpende toneelstuk in vijf bedrijven, naar de veel gelezen roman. „DE WITTE NON" is een verhaal dat de strijd van een jonge vrouw weergeeft, die op het moment, dat zij denkt alles verloren te hebben, in het klooster gaat. Haar hevige strijd begint wanneer blijkt, dat haar doodgewaande man nog in leven is. Prijzen: 1.50 tot 3. Tito voorspelt betere betrekkingen President Tito van Joegoslavië heeft gisteren voorspeld dat de betrekkin gen tussen de twee landen in de toe komst heter zullen worden. Intussen kon hij het niet nalaten oni de Rus sische leiders nog even e«n veeg uit de pan te geven. In een redevoering op het congres van het Joegoslavische socialistische verbond verklaarde Tito, dat de Rus sische leiders Kroestsjef en Boelga- nin ongeduldig en ongepast jegens Joegoslavië gehandeld hebben, dat stalinistische neigingen nog steeds een overwegende rol in de buitenlandse politiek van Rusland spelen en dat Russische leiders vandaag dit en morgen dat zeggen. Hij verzekerde de leiders in het Kremlin dat Joegoslavië er niet op uit is het eommunisisch blok te ont wrichten. Met nadruk zei hij dat Joe goslavië gekant is tegen politieke blokvorming en dat dus elke poging om Joegoslavië bij een blok te be trokken tot mislukken gedoemd is. „Men moet het conflict niet drama tiseren', zei Tito „Het zal niet lang duren, want de kameraden in de Sow- jet-Unie zullen begrijpen dat het Joegoslavië van vandaag geen reden heeft zijn politiek te wijzigen". POTLOOD en GEEST Oplossing No. 503. Horizontaal: 1. galwesp, 7. Ne., 8. de, 10. al, 12. avé, 14. Mr, 15. mol, 17. via, 18. Eerde, 19. lol. 21. Ria. 23. L.S., 24. hop, 26. ka, 27. pa. 28. re, 30. horloge. Verticaal: 2. An, 3. Lea, 4. Ede, 5. Se, 6- gamelle. 9. granaat. 11. L. O., 13. verto, 14. mi, 16. lel, 17. ver, 20. os, 22. ik, 24. bar, 25. pro, 27. Po, 29. eg. is. Dat brengt mee, dat eenieder naar Vermogen, hetzij actief, hetzij pas sief, deze cultuurtaak moet beleven. De vraag: wat heb ik aan cultuur of wat heb ik aan katholieke cultuur is in dit licht niet alleen absurd, maar in onze zo snel evoluerende tijd zelfs onverantwoord. Wij menen dan Ook. dat het verant woord is, om een onderzoek in te stéllen naar de mogelijkheid om tot een katholiek cultuurcentrum te ko men, dat het kath. culturele leven zou kunnen activeren en stimuleren Dit klemt te meer. daar in verband met de toenemende vrije tijd in de toekomst, de cultuurbeleving sociaal een steeds grotere betekenis kriigt. Onze verantwoordelijkheid als ka tholieken voor de vestiging van een waarlijk Christelijke maatschappij, houdt in, dat wij ons allen ook op dit ount volledig moeten inzetten. Dit is geen liefhebberij,, dit is plicht. Het juist beleven van deze cultuurtaak vraagt een eoede sfeer, een sfeer die een waarborg is voor een juiste ontwikkeling. Harmonische samenwerking tussen individu en gemeenschap en de over heid is daarbij dringend geboden. Daarbij moét ons duidelijk voor ogen staan, dat het de persoon zelf en hij alleen is die zichzelf kan cul tiveren. Wij leven in een tijd, die de voor avond 1b van het atoomtijdperk, van robots en electronlsrhe hersens, van vol-automatische bedrijven en volko men mechanisatie. Het zal ook nie mand verwonderen, dat er vandaag druk gefilosofeerd wordt over een mogelijk gehalveerde werkweek. Dit mag alles voor de mens van heden nog onwennig of voorbarig klinken, maar als nü het probleem van de vrUe-tildsbesteding reeds de volle aandacht vraagt, hoeveel te meer zal dan straks dit vTaazstuk om een goe de en verantwoorde oplossing vra gen. Over een gerichte en zinvolle vrije tijdsbesteding is al heel veel gezegd en nog meer geschreven, maar er is nog maar weinig bereikt. Vast staat wei, det de mens staat voor een nieu we technische revolutie, die reeds is begonnen, en een situatie zal schep pen, waarvan nog maar weinigen de betekenis beseffen. Men kan zich afvragen of de daar door ontstane meerdere vrüe-tijd ten volle te vullen zal zijn met: radio, televisie, sensatie, sport, enz. enz. Zal dit dan de juiste besteding van die vriie tijd zijn? Het is onze taak de mens en zeker de tot volwassenheid groeiende mens te ^ormen, en het onderscheid te to nen tussen het slechte, het gevaarlij ke, het onbenullige, en het goede, het ware en schohe. Zo zal de mens van de toekomst het dreigende gevaar van een dodelijke massaficering kunnen ontgaan. Zo zal hij innerlijk gevormd, bewust van eigen zelfstandigheid voorkomen, dat hij door middel van massa-media als radio en televisie tot een instrument verwordt van een leidende groep. Een tweede technische omwenteling mag niet leiden tot een onafzienbare menigte geestelijke slaven, wat nog erger zou zijn dan het proletariaat en het pauperisme van het begin van de negentiende eeuw. Wij vragen hiermede Uw aandacht en Uw medewerking in dit onderzoek en zullen U te zijner tijd van de re- j sultaten daarvan op de hoogte stel len. K. DE BREE. GEM. AANKONDIGING Burgemeester on Wethouders Van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Stille Rijh op 23 april 1957 en Zó nodig op 24 april 1Ö57 in Veribariè met aldaar plaats vindende Werk zaamheden, zal ijn afgesloten voor het verkeer ifiêt alle vbe. tuigen, rij en trekdieren én Vee in beide rich tingen. 3400 INZAMÊltNa HUI?VUIL Op de tweec'e paasdag zal geen huisvuil worden ingezameld. Men ge lieve óp die dag geen enrne'- "ari dé openbare straat te plaatsen. Het ophalen van hu'svuil uit die pe-cUen, wélke gewoonlijk op maan dag worden bediend zal nu plaatsvin den óp donde dag 25 april e.k. De wnd directeur Gem. Reini- gings* en Ontsmettingsdiénst. 3453 DE TAAK VAN EEN BÜ1TENLANSE CORRESPONDENT. Op uitnodiging van het Gehoot- schap NederlandEngeland sprak mr Th. Joekes té Londen donderdag* avond In ,De Doélen" óver de taak van een buitenlandse correspondent. Spreker vertelde allereerst iets over het opkomen Vön de Engelse kïan* ten. Toen in 1702 de „Daily Newspa per" uitkwam, was dit het éérste dag blad. Slechts een klein deel gebruik te men voor het politieke nieuws, hetgeen hoofdzakelijk uit Franse en Nederlandse bladen vertaald wérd. Men gaf enkel de feiten Weer, zon der enig commentaar. Bij het verschijnen in 1800 van „The Times" werd dit échter anders. Men begon het belang van eèn juiste politieke voorlichting te zien én hier uit volgde dat de kranten vandaag aan de dag hun correspondenten naar de verschillende werelddelen sturen a a O V&l ck> Tentententoonstelling. Een heel tentenkamp is verrezen op het Schuttersveld. Een tentenkamp, dat erg druk is, hoewel het niet bewoond wordt. Voor het zevende achtereenvolgende jaar heeft de firma Wout Bergers van de Haarlemmerstraat de verschillen de tenten uit zijn voorraad opgezet om belangstellenden een kijkje te geven, wat er momenteel allemaal te koop is op het gebied van buiten- sportartikelen en tenten. En belang stellenden zijn er genoeg. Niet alleen mensen, die inlichtingen wensen over het aanschaffen van een tent, ook buitenlanders, die misleid zijn door het opvallende tentendorp en er de nacht willen doorbrengen. Wan neer ze bemerken, dat ze eigenlijk niet aan het juiste adres zijn, vragen ze maar naar het dichtstbijzijnde kampeerterrein. Slechte eetlust hij kinderen belemmert hun normale ontwikke ling. Het krachttonicum Sarco- globine herstelt snel de eetlust, geeft gezonde kleur en bevordert sterk normale groei. In alle grote steden van Japan zijn zaterdag bijeenkomsten gehouden om te protesteren tegen de kernproeven. In Tokio hebben 5.000 betogers, die gehoor hadden gegeven aan een oproep van de vakbonden, de studen tenvereniging en het genootschap voor visserij, gedefileerd voor de am- j bassade van Groot-Brittannië. Verte-1 genwoordigers van de betogers over handigden op de ambassade een pro-1 test tegen de voorgenomen Britse kernproeven op het Christmas-eiland Zelfs China Volgens het rechtse Chinese blad1 „Hongkong Times" zou communis tisch China kernwapens van de Sow- jet Unie gekregen hebben. Midden-Oosten aan vaardt Eisenhower-leer De regeringen van acht landen van het Midden-Oosten hebben ver klaard mee te willen werken aan het plan van president Eisenhower voor bescherming van het Midden-Oosten tegen communistische agressie. Deze landen zijn: Libanon, Libië, Turkije, Perzië, Pakistan, Afghani stan, Irak en Saoedi-Arabië, zo heeft het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken bekend gemaakt in een voorlopig verslag van de zending van James Richards, die als afgezant van president Eisenhower een reis door het Midden Oosten maakt om met de regeringen aldaar over de Eisenhower-leer te spreken. Het verslag van het „State Depart ment", bestemd voor zes commissies van het Amerikaanse Congres, noemt de resultaten van Richards missie „indrukwekkend". Het is bijzonder bevredigend, aldus het verslag, dat zoveel landen van het Midden-Oos ten zich tegen het internationale communisme hebben uitgesproken. Hieruit zou kunnen blijken, dat ook Leiden wel behoefte heeft aan tentenkamp in zijn onmiddellijke om geving. Kaartclub Hartebrug Woensdagavond gaat de kaartclub van de Hartebrug weer kaarten in de Romanuszaal, ingang Mare. Komt al len op tijd, het begint om 8 uur. Gastvrijheid gevraagd. Zoals U reeds in aeze krant hebt kunnen lezen, verwacht de afdeling Leiden der Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd van 26 april tot 17 mei a.s een 30-tal Duitsè studenten, die vrijgekomen uit de Russische Sla vernij gevlucht zijn naar West Duitsland en die nu in Leiden een inzicht hopen te krijgen in wat een democratische samenleving is. Het gehele werkprogramma heeft het bestuur klaar, alleen ontbreekt het nog aan adressen waar de gasten een gastvrij tehuis zullen vinden. Het secretariaat van de afdeling ontvangt gaarne de adressen van hen, die bereid zijn de studenten tijdelijk gastvrijheid te Verlenen Het adres is: W. M. v. d. Burg, Stieltjesstraat 35, Leiden, tel. 31525. AFSCHEID VAN DE H.C.W. Twee employé's van de Hollandse Constructiewerkplaatsen, t.w. de he ren D. v. d. Blom en A. v. d. Locht, hebben vrijdagmiddag afscheid geno men van het bedrijf wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Zij werden in de recreatiezaal toe gesproken door de voorzitter van de kern, de heer C. Pouw, die elk na mens de jubileum-commissie een en veloppe met inhoud overhandigde. Enige collega's voerden hierna nog het woord. om een juist verslag uit te brengen van de daar heersende politieke toe- s tanden. De mogelijkheden waarop een cor respondent zich kan specialiseren zijft zeer vele. Dat de aard van dé krafit hier een woordje meespreekt is be grijpelijk. Het politieke nieuws staat in de Engelse kranten bovenaan, waarna kunst en sport (cricket!!) elkaar di rect volgen. Als uitzondering noemde spreker dé zaak van de art= Adams, die in de kranten het politiek nieuws opzij deed schuiven. Van het gevoel van eenzaamheid, immers men werkt geheel alleen Zon der een „team" had mr Th. Joekes nooit veel last gehad. Via de tele foon gaf hij aan de N.R.C., aan welk blad hij verbonden is berichten door, die in het land zélf nog zeer veel verschillen kunnen. Als voorbeeld noemde spreker de getallen van arbeiders, die bij een staking betrokken waren. Zij verleer den van 600.000 tot 1.000.000 Dat de taak van een correspondent veelom vattend kan zijn, bewe- mr Th. Joekes aari het eind van zijn lezing. Bij eén krant volgt men nl. dit systeem: politiek, nieuws, interpre tatie en commentaar. Nu kan de redactie commentaar le veren, de correspondent in samen* werking met de redactie of alleen de correspondent. Dat hij op dat gebied geschoold moet zijn ligt voor de hand. Leidse Agenda DINSDAG 23 APRIL. St. Cosmas. Jaarvergadering. Zaal J. van Zijp, Hooglandse Kerkeracht 40 (des morgens H Mis !n de Heren singelkerk te 7 uur). Personeelsvereniging Leidse Licht* fabrieken. Stadscehrnrzaal, 8 uur. St. Eloy. Adviesavond. Geb. Chris telijke Soriale Ftolaneen. Oude Sin gel 236. 7 308.30 uur nam. St. Jorisdag. Gezamenlijke verken nerij. Voor r.-k. verkenners H Mis in de Hartebrugkerk te 6.15 v.m., daarna gez, viering op de Burcht 7 u. v.m. R.-K.' E.H.B.O. afd Leiden. Aan- vangscursus (met eeesteliike EHBO) r.-k. Lyceum. Mariëi poelstraat, 8 uur nam. WOENSDAG 24 APRIL. Toneelgroep „Pulehri Studio". Een vrouw op zicht. St. Antoniusclubhuis 7.45 nam. (Na afloop bal). Algemeen Ziekenfonds „Leids On- derl. Ziekenfonds" Bijeenkomst met film. Den Burcht half acht nam. Leidse Postzegelverzamelaars. Le zing door de heer Krajenbrink. De Kleine Burcht, 8 uur nam. Opening Koepoortsbrug, tegenover „Royal" Douzastraat. 19.30 nam. Dienst der apotheken. Zaterdag 20 april zijn es middags, 's avonds en 's nacht jeope id voor het klaar maken van spoedrecepten: Apotl -ïk Douza, Douzastraat 31, tei. 21313. Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel 20523. Apotheek >ogr*.geest «Vilheln.ina- park 8, Oegstgoes... tel. 2C274. Op zondag 21 ipril (1ste Paasdag) is alleen geopend Apotheek Nieuwe Rijn. De nachtdienst wordt waargenomen door Apotheek Douza; Apotheek Nieuwe Rijn; Apotheek Oegstgeest. Op maandag 22 april 2de Paasdag zijn geopend. Apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel 21060; Apotheek Oegstgeest. WAT BRENGEN Luxor Liefhebbers van 'n kluch tig filmverhaal kunnen deze week in Luxor aan hun trek komen. Daar paradeert he. parmantig tweetal Dean Martin en Jerry Lewis in „Vistavi- sion" over het witte doek. De kolde'kornuiten belandden dit maal op de uitgestrekte prairiën van „The far West", waar mannen man nen zijn, en revolvers een stevige taal spreken. Dean is als zoon van een cowboy tegen de moeilijkheden opgewassen, maar Jerry is niet voor het cowboy leven in de wieg gelegd, ook al doet hij zijn best de revolver even fier en lenig te voeren als zijn partner. Zij bestrijden de bende van „de Zwarte Ruiters" en méér nog, dank zij de stommiteiten van Jerry, die toevallig goed uitvallen, dan door de doortastende vuisten van Dean komt alles tot een goed eind. Een ontspannende nonsens-film voor bioscoopbezoekers van veertien jaar en ouder. Lldo In de film „George wint op alle fronten" zien we deze oer- Engelse komiek in een van zijn beste creaties. Het is. nu eens niet alleen wat ukele-spel en de daarbij beho rende liedjes, neen, we zien George Formby hier als spion, als echte spion, ondanks deze taak hem niet erg ligt, want we behoeven zyn onnozel gezicht maar te zien om te weten, dat hij bang is als een wezel. Maar ondanks alles is hij hier spion en weet hij uit te vinden hoe de band leider van het orkest, waarin hij speelt, een Duits spion is. En tezamen met de receptioniste van het hotel de onbekende grote „M", worden maatregelen genomen om de band leider-spion onschadelijk te maken. Hoe, dat verklappen we niet. De aardigheid zou er af zijn, als men de ontknoping wist. Feit is, dat ieder minnaar of geen minnaar van Forby hier zijn hart kan ophalen in lustig verzet. Een film voor alle leeftijden. Trianon. Met „A. en C. als lood gieter" heeft Trianon in deze vakan tietij d een gelukkige greep gedaan in de voorradige lachsuccessen. Bijna anderhalf uur valt men van de ene lachbui in de andere. Veel lijn is er in het verhaal niet te volgen, het hangt van misverstanden aan elkaar Abott en Costello richten een lood- gietersbedrijf op. Ze worden door een rijke heer op diens landgoed ontbo den om een lekkende kraan te repa reren. Ze maken het er zo bont, dat ze het huis uitdrijven en hen, een maal buiten, de toegang voor altijd geweigerd wordt. Die boodschap wordt echter ver wisseld voor een invitatie. Een weekend lang verkeren ze zo doende in de hoogste society-kringen en genieten op kenmerkende A en 2- manier van de goede dingen van het leven. Het feest trekt ook boevt:. en wanneer er gestolen wordt, wir- den de vreemde gasten verdacht van diefstal. Om hun naam te vrijwóren van blaam, zetten ze de achtervol ging in. Natuurlijk per brandweer auto. Het kost de gastheer de voor gevel van zijn huis, als de dieven in zijn tuintje worden afgeleverd. Toe gang voor veertien Jarigen. Casino. Aan een film als „Sissi" kan ieder bioscoop-theater plezier beleven. De toeschouwers trouwens ook, want ondanks het feit, dat deze film over het oude Oostenrijk voor Leiden geen onbekende is, blijkt zij nog altijd een trekpleister. Geen won der overigens, want het is een aller aardigste film. De wereldgeschiede nis is nu eenmaal niet tegen te hou den, maar wie dit verhaal gezien heeft, moet wel met enige weemoed terugdenken aan de tijd. toen de kei zers van Oostenrijk en de hele ge moedelijke familie van Oostenrijk en Beierse vorstenhuizen nog in volle glorie regeerden. Het gaat er alles zo heerlijk atn toe, keizer Franz Jo- ze| is er nog zo benijdenswaardig jóng en prinses Elizabeth (Sissi) is zcrK fris meisje, de Oostenrijkse ber gen en de bossen doen het zo prach tigrfn de fraaie kleuren op het witte doek en de feesten in het paleis van Schönbrunn zijn zo luisterrijk, dat het een lust is om zich door deze film te laten meeslepen naar een ge lukkiger tijd. Toeschouwers van alle leeftijden kunnen er van genieten. Rex. „Het geheim van de vijf vraven" gaat over eenmysterie dat er hangt -«ver de moord op vijf sol daten, die de Amerikaanse burger oorlog overleefden, doch door India nen in Arizona werden vermoord. Een zoon van één der gedode man nen stelt een onderzoek in en komt in aanraking met een jonge vrouw, die ook al op onderzoek is. Samen beleven zij de nodige avonturen, want erg pluis was het daar niet in Arizo na rond het jaar 1860 Een spannen de film, toegankelijk voor toeschou wers boven 14 jaar. Vóór honderdjaar Uit de Leydsche Courant van 20 April 1857. Advertentie! De Ondergëtëken- de heeft de eer de Dames te be- rigten, dat zii uit Parijs de niéuwe Modéllen van Dafiiês- Hoeden en Mutsen, benevens een fraaye collectie Bloemen en Lin ten ontvangen heeft. Zij beveelt zich weder hare geëerde Begun stigers beleefdelijk aan, beloo- vende eene nette en solide be diening en alles te zullen aan wenden, om het haar geschonken Vertrouwen bij voortduring zich waardig te maken. J. J. de Sauvage, Herengracht no. 789. R.K. E.H.B.O.-Leiden. Op dinsdag 23 april a.s. om 8 uur precies geeft de geestelijk adviseur zijn les ih „geestelijke E.H.B.O." voor de leden van de aanvangscursus. Ook gediplomeerden zijn in deze les Van harte welkom. POSTDUIVEN Columbia (Leiden). -= Wedvlucht va. Roosendaal, pl.m. 70 km, Uitslag: 1. R. P. de Graaf; 2. G. \V. ten Braak; 3. G. D. Oude Ëlferink; 4, C. vari Karin pen; 5. Jós. M. K Göbel; 6. K. A. Êóékee; 7. H. Flippo: 8. H. W. v. Velsen. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden foor Geboorfeaankondigingen Boekbespreking Het Vliegende Schip door Hilda Lewis. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Deze Spectrum-uitgave is bestemd voor de jeugd in e leeftijd van 12— 16 jaar; het is een uit het Engels ver taald fantasieverhaal over een schip, dat ech vliegen kan, een sprookjes- verhaal dus, maar zó geschreven, dat zelfs de jeugd die niet meer in sprookjes gelooft ervan kan genieten. Ouderen trouwens ook. Met dit sprookjesschip reizen twee broertjes en twee zusjes door verschillende landen en zelfs door oude tijden, waardoor zij en de lezers bovendien veel opsteken over vreemde streken en eeuwenoude geschiedenis. Een al leraardigst boek. Opgravingen in het land van Qataban en Sjeba, door Wen dell Philips. Uitg. Het Spectrum, Utrecht, Onder het opstuivende zand van Arabië ligt nog heel wat verborgen, dat opheldering zou kunnen geven over de geschiedenis van eeuwen te rug. In deze streken van het Midden- Oosten wordt dan ook naarstig door geleerden van allerlei landaard ge zocht en gegraven, maar zij stuiten daarbij op allerlei moeilijkheden, zo wel va de zijde van het onbarmhar tige landschap als van de zijde van de bewoners. De Amerikaanse schrij ver Wandel! Philips vertelt op on derhoudende wijze van een Ameri kaanse expeditie naar Zuid-Arabië, zodat men een goed inzicht krijgt in hetgeen er bij zulke opgravingen te koop is en tevens in de omstandig heden van dit weinig bekende land. Het boekje is in de bekende Prisma- vorm uitgegeven. Scheepsberichten BATJAN p 19 Perim naar Port Sudan. CALTEX NEDERLAND (t) 19 te Kopen hagen. CELEBES 19 van Marseille naar Barcelona. GAASTERKERK 20 nm tc Bangkok. GRAVELAND 20 te Bahla. HATHOR p 19 Finisterre n Ëmden. KARIMUN 20 te Belawan KINDER DIJK 19 v Bremen n Antw.: LAERTES p 19 Kanarische ell. n Dakar. LEO- PÜLDSKERK 19 te Genua LIMBURG 20 te Belawan. LOUIS LANTZ 21 te Emden verw p 19 Ouessant. T.UTTER - KERK 19 nm te Bremen. MAFIA p 19 Ouessant n Hamburg MYON1A (t) 19 nm te Singapore NAESS COMMANDER 19 v Las Palmas n Mena al Ahmadi. OOSTKERK 21 vm te Calcutta verw. STAD DORDRECHT p 19 Oporto naar R'dam STRAAT COOK 19 v Melbourne n Brisbane TEUCER 20 te Tj Priok W ALTON JONES p 19 Dakar n Mena al Ahmadi. WILLEM RUYS 20 te Singa pore. 15—18 april 1957. donderdag 18 april 1957. Laagste hoogste laatste koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 12 apr. Alg. Kunstzijde Unie 187 196 1/2 19b 5/8 1 1/2 Van Berkels's Patent 187 188 1/2 188 1/2 1 1/4 Van Gelder Zon»n 199 1/2 204 1/2 294 1/2 -f 5 1/2 Kon. Ned. Hoogovens 300 309 309 -4- 2 Ned. Kabelfabriek 275 1/2 280 280 2 Philips 269 279 1/2 278 1/4 7 5/8 388 403 402 1/4 -f 7 Wilton-Fijenoord 243 253 253 13 1/2 170,70 182,40 182,30 4. 0,90 Holl.-Amerika Lijn 172 1/2 175 174 1/4 1/4 Kon. Ned. Stoomboot Mij 154 1/2 156 3/4 156 3/8 4- 5/8 Ned Scheepvaart Unie 181 184 1/2 183 5/8 1/8 286 289 1/4 287 1/2 2 1/2 Amsterdam Rubber 70 1/2 79 78 1/8 3 1/8 H.V.A 89 92 1/2 90 1/2 2 1/2 Ver. Deli Mijen 92 97 95 3/4 4- 3 3/4 3'/i Staffellening 1947 85 3/8 86 15/18 86 15/16 4- 5/8 3 Invest, cert. Ned 90 3/4 91 1/4 91 3/32 -f 1/32 3 Nederland 1962-04 90 3/8 91 90 15/16 3/16 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 12.314.118 Obligaties 5.984.670 Deze week (voorl.) Aandelen 7.482.307 Obligaties 7.695.080 A.N.P.-C.B.S. Beursindices 1953 100. Internationale concerns Industrie Scheepvaart Banken Indonesische fondsen Algemeen vrijd. 12 apr. '57 296,14 153.77 167,29 115,05 97,50 211,35 donderd. 18 apr '57 298,98 154,82 100,87 115,21 97,96 212,98

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2