Kalmer vaarwater in het SUEZ-KANAAL? Een Paas-ei voor Nasser Kroestsjef meent O.-Duitsland te moeten waarschuwen Algerijnse strijd feller dan ooit ZATERDAG 20 APRIL 1957 48ste JAARGANG No. 14088 Directeur: C. M. v. HAMERSVELJ3. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAI'X: PAPENURACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs 0.59 p.w„ f2.55 pjnnd., f 7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1 St. Amerikanen geven toe en Nasser ook Nassers concessie is meer schijn dan werkelijkheid Amerikaanse functionarissen hebben vrijdag in Washington verklaard dat bij de Amerikaans-Egyptische onderhandelingen over het Suezkanaai vorderingen zijn gemaakt. De Amerikaanse afgevaardigde bij de Ver Naties Cabot Lodge, verklaarde vrijdag te geloven, dat een regeling voor het Suez kanaai uitgewerkt kan worden. Hij was „optimistisch" gestemd. Functionarissen in Tel Aviv zeiden, dat de Amerikaanse voorêtellen voor regeling van de Suezkwestie „geen rekening schijnen te houden met het recht van Israël op vrije vaart door het kanaal". DE EERSTE AMERIKANEN DOOR HET KANAAL. Men verwacht dat de volgende week, voor het eerst na de openstel ling van het Suezkanaai, Amerikaan se schepen door het kanaal zullen varen, aldus is vrijdag van gezagheb bende zijde in Washington meege deeld. Een woordvoerder van de „Ame rican President Lines" deelde in New York mee, dat het schip van de maat- DOORBRAAK IJET weerbericht in ons na-bij de oceaan gelegen vaderland meldt zo nu en dan „overdrijvende wolkenvelden, met hier en daar re gen", hetgeen dan somtijds daarop neerkomt, dat van de morgen tot de avond de zon schuil gaat en het van de morgen tot de avond miezert. Op zulke neerslachtige dagen heeft een mens moeite zich te realiseren, dat hij op een planeet in het heelal leeft een heelal dat zich wijder uitstrekt dan enig verstand omvamen kan. Wolkenvelden of geen wolkenvel den wat minder aards bezien, leeft menigeen in een stemming, -dat hij zich onmogelijk kan voorstellen, dat „achter de wolken de zon schijnt". Anders gezegd: dat er be halve de aarde, waarop hij geboren is en sterven zal, en waarop nij zijn werk en zijn zaken doet, nog iets anders bestaat, iets waarvan hij zich, evenmin als van de omvang van het heelal, ook maar een vóórstelling kan maken. En nu is het Pasen. PASEN is de doorbraak van de ge ziene naar de ongeziene (en trou wens onzienlijke) schepping. Deze ongeziene schepping omringt en door dringt ons alzijdig; wij zijn in onze menselijke staat echter onbekwaam en onmachtig haar met menselijke ogen te zien. Er drijft een wolken veld tussen, dat we niet kunnen doorboren. Maar Pasen doorbreekt het wol kendek. Schilderijen, hoe beroemd de kunstenaars die ze vervaardigden ook mogen zijn, geven altijd een verkeerd beeld van de morgen der Verrijzenis. Ze doen voorkomen, alsof de gestor ven en herleefde Heiland over de afgewentelde steen naar buiten trad. In het ooggetuigen-verhaal lezen we daarentegen, dat Christus door het gesloten graf opgestegen was, in zijn verheerlijkt lichaam. Zonder enige ophef of nadrukke lijkheid wordt geconstateerd, dat toen het graf geopend werd door engelen, Christus er niet meer in was. Dit doorbreken van dé wetten der natuur reeds aanwezig bij het maagdelijk moederschap van Maria wordt op Paasmorgen tot een demon stratie van verbluffende omvang, welke van de grootste betekenis is voor ons inzicht in de natuurlijke schepping en voor de toekomst van het mensdom. Ook uit de gedragingen van Chris tus in de veertig dagen na Zijn opstanding, blijkt dat Hij in de na tuur een andere natuur bezit, waar bij deuren en muren geen hinder palen vormen en afstanden niet meer bestaan. Reeds tijdens zijn „eerste" leven had Christus van deze schijnbaarheid der natuurwetten een voorbeeld ge geven door de vermenigvuldiging van brood en vis. Op Pasen en in de da gen daarna wordt ons onze mense lijke kortzichtigheid ons leven onder een gesloten wolkendek van onkunde in hogere mogelijkheden en feitelijkheden der schepping nog eens dieper ingeprent. We geloven maar wij geloven het als onder een floers van onbe grijpelijkheid dat ieder, die door Christus zal worden gered, met ziel en lichaam zal opstaan tot een hoger leven, tot een eeuwig leven in een „nieuwe wereld". Daarvan is het Paasfeest niet al leen de belofte, maar het bewijs. „Want Christus is verrezen" schrijft de apostel Paulus „als de eersteling van alle schepsel". En de apostel Petrus verwacht „een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, waarop gerechtigheid woont". Pasen is daarvan het onderpand, het voorspel. Daarom is er alle reden op dit vreugdefeest der christenheid de we derkomst des Heren op het einde der tijden niet in vreze, maar in blijd schap tegemoet te zien. J schappij „President Jackson" het eer ste, onder Amerikaanse vlag varende schip zal zijn, dat sinds de Brits- Franse actie tegen Egypte door het Suezkanaai zal varen. Het schip, dat van Karatsji op weg is naar de Rode Zee, zal donderdag pas gereed zijn het Suezkanaai bin nen te varen, aldus de woordvoerder. Hij verklaarde voorts, dat de scheepvaartmaatschappij alle sugges ties van de Amerikaanse regering in acht zal nemen en dus een protest zal indienen bij de Egyptische ka naal autoriteit over de betaling van de tolgelden en op bepaalde punten voorbehoud zal maken. NASSER DOET CONCESSIE. Nu na de Engelsen ook de Ame rikanen voor Nasser zwichten, i< Nasser blijkbaar wel bereid om ook wat toe te geven. Volgens de correspondent van Bei- ga in Egypte hebben de scheepvaart- agentschaDoen in Suez en Port Said de mededelingen ontvangen, dat de Egyptische Suezkanaalmaatschappij heeft besloten tot nader order genoe gen te nemen met de re<7el'nv voor de betaling der .doorvaartgelden, zo als deze vóór de gebeurtenissen van oktober bestond. De kanaalmaat schappij deelde mee, dat. deze rege ling voorlopig van kracht zal zijn om de reders gelegenheid te geven zich aan te passen aan de nieuwe be schikking voor de betaling der tol gelden. Volgens de oude regeling moet ieder schip in de nationale munt betalen. Een uitzondering hierop vormden de schepen van Oost-Eurooese landen, die in Zwitserse fr. betaalden, en die van de Midden-Amerikaanse sta ten, die Amerikaanse dollars gaven. Alleen Frankrijk. Het enige Westerse land dat voor lopig voet bij stuk houdt, is Frank rijk. Daar de Franse rederijen in grote mate afhankelijk zijn van sub sidie van de staat, kan de Franse regering een veel grotere druk op de Franse rederijen uitoefenen dan de Britse regering op de Britse reders. HEEFT ISRAEL BOZE PLANNFN? Het hoofd van de Egyptische rege ringsvoorlichtingsdienst,, kolonel Ha- tem, heeft vrijdag opnieuw verklaard, dat Israël plannen maakt voor een nieuwe aanval op Egypte. Dat blijkt uit de recente inciden ten in het gebied van Gaza, waar tegen generaal Burns, de bevelheb ber der V.N.-troeoen, georote.steerd heeft, zo verklaarde hij. „Israël richt zijn agressie niet slechts tegen Ara bieren, doch ook tegen de V.N.-troe- pen", aldus Hatem. In de nacht van donderdag op vrij dag zijn er schoten gewisseld tussen Zweedse soldaten van het politie- leger van de Verenigde Naties en een groep personen, die van Israëlisch grondgebied de zóne van Gaza wilden binnenkomen. Er zijn geen slachtof fers gevallen. Dit is volgens radio- Cairo meegedeeld, door een woord voerder van de Verenigde Naties. Frankrijk bezuinigt £n Holland is de bruid Het Franse kabinet is het vrijdag avond eens geworden over maatre gelen ter besnoeiing van de rege ringsuitgaven met 250 miljard fr. Tot de bezuinigingen is besloten wegens de economische moeilijkheden van het land. Een woordvoerder van de rege ring, die dit na een kabinetszitting van vier-en-een-half uur meedeelde, weigerde bijzonderheden over de be zuinigingen mee te delen. Deze be treffen zowel de burgerlijke als mi litaire uitgaven, welke voorzien wor den in een begroting van in totaal ongeveer 4.000 miljard fr. Op Celehes wordt nog gevochten Bij het vliegveld Mandai bij Ma kassar zounog gevochten worden DE KLOKKEN LUIDEN.... De klokken luiden, want God is verrezen, 'k besef opeens, wat dit gelui beduidt, het is, dat ik zelfs welkom weer zal wezen in 't eeuwig Rijk, dat God vandaag ontsluit. Ik zie de deuren statig openzwaaien, nu Christus is ontstegen aan Zijn graf; juist daar Hij heengingmaar in liefde laaiend, vielen mij hier de laatste kluisters af. Dat laatste uur, daarop was al mijn wachten, met al mijn zonden, armoe en gebrek; Zijn lijden kon alleen mijn leed verzachten, ik wachtte op het uur van Zijn vertrek. Christus is hemelwaarts, de poorten open, de klokken luiden, alles is gezang; ik mag weer op een eeuwigheid gaan hopen en dat is alles, God, wat ik verlang. Ik oog U na, ik wacht nog slechts een reize, straks kan ik gaan, waar Gij nu heneging en waar ik U in eeuwigheid kan prijzen; nu juich ik reeds om Uw verheerlijking. FRANK VAN LEUVEN Geen herhaling van Hongarije Partijleider Kroestjef van de Sow- jet-Unie heeft de westelijke wereld gewaarschuwd dat zij gevoelig op de vingers zal worden getikt indien zij „evenals in Hongarije", tracht in Oost-Duitsland een opstand te ontke tenen. Kroestsjef gaf zijn waarschu wing tijdens een receptie op de Poolse ambassade in Moskou. Enkele minuten later verklaarde Russische nonnen niet toegelaten De Jordaanse grensautoriteiten heb ben gisteren geweigerd drie Russi sche nonnen toe te laten in het Jor daanse oude stadsgedeelte van Jeru zalem, een maatregel, die blijkbaar een verandering van de politiek in houdt. De nonnen waren de enige Russi sche personen, die de grens van de heilige stad probeerden over te ste ken om deel te nemen aan de plech- tussen benden van de Darul Islam en tigheden van Goede Vrijdag aan de Indonesische strijdkrachten, vliegverbinding tussen Djakarta en Makassar, die drie dagen geleden werd stilgelegd, is dientengevolge nog niet hervat. andere kant van de grens, die door de stad heenloopt. De enige reden, waarom zij een weigering ontmoet ten was, dat zij Russische paspoorten hadden. Parijse brandweer zuiverde verhitte sfeer Al is de spoorwegstaking in Frankrijk op het ogenblik afgelopen, dat betekent nog niet, dat daarmee alle stakingsnarigheden van de lucht aftn, het ziet er zelfs naar uit, dat het spoorwegpersoneel volgende week op nieuw het werk zal neerleggen. Deze foto laat zien hoe demonstrerende .sta kers voor het ministerie van publieke werken en vervoer, op de Boulevard Saint Germain slaags raakten met de „Garde Republicaine" welke een cor don had gelegd dwars over de boulevard. De brandweer kwam er aan te pas om de gemoederen wat te bekoelen. de Russische minister van Defensie Zjoekof in een gesprek met journalis ten, dat de Sowjet-Unie ervoor zal zorgen, dat haar communistische bondgenoten over kernwapens en ge leide projectielen beschikken. ,Wij zullen alle maatregelen ne men, die nodig zijn om het hoofd te kunnen bieden aan eventuele acties van de Navo. Wij hebben voldoende middelen tot onze beschikking om een eventuele Navo-actie te vergel den" zei hij. De ontvangst werd gehouden ter ere van de Poolse premier Cyran- kiewicz die, na een rondreis door het verre Oosten, in Moskou verblijft. Na een verklaring van Cyrankie- wicz over „de onverbrekelijke vriend schapsbanden in het socialistische kamp", zei Kroestsjef: „Verleden jaar hadden wij moeilijkheden, maar die behoren thans geheel tot het ver leden. Zoals in de geschiedenis, heb ben wij vele malen gevochten, onze troepen waren in Polen en uw troe pen waren in Moskou, maar dat is allemaal geschiedenis". Ten slotte stelde Kroestsjef met een brede glimlach een toost op de Russisch-Poolse vriendshap voor en zonder met zijn ogen te knipperen zei hij: „Ik geloof in Gomoelka omdat hij een communist is". Père Lhande overleden De befaamde Franse prediker pater Lhande S.J. is te Tardets-Sorholis in het Baskenland, waar hij werd ge boren, op tachtigjarige leeftijd over leden. Pater Lhande verwierf zich grote bekendheid als promotor van het lekenapostolaat. Hij was de pio nier van het apostolaat onder de ar beidersklasse. Verschillende boeken van zijn hand zagen het licht, waar van „Les lauriers sont coupés" wel het bekendste is. Pater Lhande schreef een dichter lijk en bezielend proza. Zijn werken trokken duizenden lezers. Bovendien was pater Lhande een voortreffelijk redenaar. De meeste van zijn jaar lijkse vastenpredikaties verschenen in druk. Pater Lhande ving zijn stu dies aan in Spanje en werd een ge zaghebbend hispanoloog. Hij verbleef ook enige tijd in Nederland, waar hij zijn priesterstudie voltooide. In 1925 werd hij opgenomen in de redactie van het beroemde Jezuïtentijdschrift „Les études", waarvoor hij reporta ges verzorgde uit de Parijse banlieue. Zijn studies verschenen in het wijd verbreide werk „Ohristus in de ban lieue", dat een geweldige opgang maakte. Het probleem van een apostolaat onder de godsdienstloze volksmassa werd daarin gesteld op een wijze, die in het katholieke Frankrijk diepe in druk maakte. In 1934, onder de druk van de ver moeienissen bezwijkend, stortte hij 'oij een redevoering ineen, en kreeg hier na nooit meer zijn voile kracht terug. Zijn werk werd echter voortgezet en krijgt nog steeds een grotere om vang. Al doet april dit jaar wel heel uitdrukkelijk wat hij wil, dat neemt niet wég, dat bloem en boom in geheel Nederland het mooiste kleed aantrekken voor de viering van het lentefeest. Deze foto werd gemaakt bij Enspfjk 'aan de Linge, waar voorjaar en landelijke activiteit een harmonieus „schilde rijtje" verzorgden. Geweldplegingen in Frankrijk zelf Volgens vrijdag in Algiers ontvan gen berichten zijn er in de afgelopen vijf dagen bij gevechten in Algerië meer da 305 rebellen en ongeveer 39 man van het Franse leger ge sneuveld. Het nationale Algerijnse bevrij dingsfront, dat zegt de steun te heb ben van het grootste deel der op standelingen, heeft een beroep ge daan op de leiders van het front om een telling te laten houden van alle mannen tussen de 20 .n 25, die ge schikt zijn voor militaire dienst. Volgens het nationale bevrijdings front moeten deze mannen zich op bevel voor dienstneming bij de rebel len melden. Doen zij dit niet, dan riskeren zij de kogel. Geweld tegen geweld Een groep van 174 Franse geleer den en professoren heeft een open brief aan president Coty gezonden, waarin zij hem verzoeken zijn gezag te gebruiken om een einde te maken aan de wreedheden, die de Franse troepen in Algerië bedreven zouden hebben. Het Franse ministerie van binnen landse zaken heeft de politie opdracht gegeven haar maatregelen tegen aan vallen met bommen, vuurwapens en messen te verscherpen na de toege nomen geweldpleging onder de Noordafrikanen in Frankrijk. De politie zegt, dat de aanvallen te wijten zijn aan intimidatie van de zijde der Noordafrikaanse nationalis ten, die de opstandelingen in Algerië steunen, of aan rivaliteit tussen de nationalistische groepen in Frankrijk. Redelijk Paasweer In de afgelopen nacht bereikte een rug van hoge druk ons land, waar door wind en bewolking afnamen en de temperatuur plaatselijk tot dicht bij het vriespunt daalde, vlakbij de grond werd zelfs op verscheiden plaatsen een graad vorst gemeten. Een kleine storing, die gisteren van de oceaan Ierland naderde, bleef ta melijk zuidelijk. Zij lag vanmorgen boven het Engelse Kanaal en trok naar Frankrijk. Voor het weer gedurende de Paas dagen is een front van belang, dat zich vanmorgen nog midden op de oceaan bevond. Het hangt samen met een depressie bij IJsland, die heel langzaam naar het oosten beweegt. Het front zal gedurende de Paasda gen ons land passeren, maar het is niet erg actief, zodat de neerslag waarschijnlijk tot enkele plaatselijke buien beperkt zal blijven. Daarnaast zullen zonnige perioden voorkomen. De temperaturen zullen niet belang rijk van de normale waarden afwij ken. Volgens de politie zijn in het afge lopen jaar in Frankrijk 78 Mohamme danen gedood en meer dan duizend gewond als gevolg van „strafexpedi ties", welke de Noordafrikanen tegen elkaar houden. Er zijn 350.000 Noord- afrikanen in Frankrijk. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIGE PERIODEN. Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hoger. 21 April zon op 5.33; onder 19.49; maan op 1.48; onde' 11.01. 22 April zon op 5.31; onder 19.51; maan op 2.17; onder 12.05. 00.00 Laatste kwartier. 23 April zon op 5.29; onder 19.53; maan op 2.42; onder 13.09. M oo^wa te»-standen 21 April v.m. 7.55; n.m. 8.30. 22 April v.m. 8.55; n.m. 9.30. 23 April v.m. 10.—; n.m. 10.45. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT ZURICH GENEVE LOCARNO INNSBRUCK ROME MALLORCA regen 2 c mist 1 zwaar bew. 5 zwaar bew. 6 zwaar bew. 4 half bew. 7 licht bew. 6 mist 4 licht bew. 4 nevel 10 zwaar bew. 11 zwaar bew. 11 zwaar bew. 4 zwaar bew. 7 nevel 8 zwaar bew. 7 zwaar bew. 9 motregen 8 nevel 11 onbewolkt 11 Korreltje Vermaan een vriend onder vier ogen, prijs hem in 't openbaar.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1