BEROEMDE LEI DEN AARS Dertig jaar geleden vloog Lindbergh over de Oceaan fpjiyuf-taag- Met de Eetió de taan uit NA LENTE KOMT ZOMER Vxaty&e kteuxen uoot de zoniet ZATERDAG 20 APRIL 1957 DE t.ETDfW rniTRANT PAGINA WILLEM VAN DER HELM Het kerkelijk proclamatieboek in het gemeente-archief te Leiden vermeldt, dat op 29 mei 1653 zijn aangetekend Willem Leendertsz van der Helm, timmerman, jongman van Leiden, wonende in de Cley- straat en Belytgien Cornelis. Hieruit blijkt, dat Van der Helm een beroemd bouwmeester uit de 17e eeuw, te Leiden geboren werd. In 1662 werd hij tot stad-meestertimmerman benoemd. Behalve zijn vergoeding voor bouwwerken, waarbij hij als architect betrokken was, kreeg Van der Helm volgens zijn instructie jaarlijks 100 gulden en nog eens 280 gulden voor het maken van alle tekeningen in dienst van de stad. Dit schamele salaris, dat altijd nog hoger was dan dat van zijn voorganger Van Duyvenvlucht, weerhield de stadsbouw meester er niet van prachtige ontwerpen te maken. Tot 1672 bleef hij in functie en deze tien jaren zijn buitengewoon rijk aan belang rijke bouwwerken. Wij noemen: de toren van de academie, de Vier schaar van het Gerecht, het Westportaal van de Hooglandse Kerk, bruggen als de Lourisbrug, de Nonnenbrug met haar fijn afgewogen boogproporties en haar elastisch over het Rapenburg zwaaiende belijning. Bij uitstek is deze meester echter de poortenbouwer van zijn stad geweest. In verband met de stadsxdtbreiding van 1659 ontwierp hij in 1664 de Marepoort, in 1666 de Zijlpoort, in 1668 de Morschpoort, in 1669 de Hogewaardsbinnenpoort en in 1671 de Koepoort. Op dit bijzondere terrein der militaire architectuur toont hij zijn gedegen vakmanschap en een kunstenaarsschap van niet geringe betekenis. Het slopend Nederland van de 19e eeuw heeft de meeste van deze stadspoorten neergehaald. De Zijlpoort en de Morschpoort zijn de twee enige, die behouden bleven. Het in 1672 drie jaar voor zijn dood 'ontworpen stadsmagazijn, waarmede Van der Helm als ontwerper een monumentale hoogte bereikte, werd in 1799 gesloopt. Van der Helm was de architect, die de grootste invloed op het stadsbeeld van Leiden heeft uitgeoefend. Inbraak in hotel te Ede Twaalf mille verdwenen Het voorjaar schijnt de inbrekers te simuleren. Verdween donderdag een kapitaal uit een villa te Den Haag, gisteren werd een hotelhouder aan de Parkweg te Ede het slacht offer van een wel zeer brutale in braak. Bij hem bedroeg de buit ruim 11.000 gulden aan bankbiljetten, cir ca 500 gulden aan klein geld en een aantal juwelen, waarvan gisteravond de waarde nog niet precies bekend was. Men neemt aan. dat de inbreker de situatie te plaatse geruime tijd heeft bestudeerd alsvorens zijn slag te slaan. Hij heeft zich toegang ver schaft door van een balkondeur een ruitje in te slaan. De bankbiljetten en het kleingeld vond hij in enige geldkistjes. Zware jongens stalen een zware brandkast Een brandkast met een gewicht van bijna een halve ton is gisteren door inbrekers uit het kantoor van de Be ton- en Tegelfabriek „De Cruquius n.v. te Hoofddorp in de Haarlemmer meer ontvreemd. De brandkast bevatte 5300 gulden en waardezegels. Hij moet door min stens vier man door het, tevoren met een beitel verwijderde, raam zijn ge tild en vervolgens met een auto zijn vervoerd. De inbrekers hadden alleen maar interesse voor de zware brandkast, want naar andere kasten en bureaus hebben zij kennelijk niet omgekeken. De eerste die het 'm lapte OP 20 MEI a.s. zal het dertig jaar geleden zijn, dat de eerste mens er in slaagde een ononderbroken vlucht van New York naar Parijs dwars over de Oceaan te maken. Die mans was Charles A. Lindbergh. Hij begon zijn loopbaan als stunt vlieger en parachutist en voorzag de eerste tijd in zijn onderhoud door het geven van vliegdemonstraties. Later werd hij verkeersvlieger en piloot van de postvliegtuigen, die des nachts de post in de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika vervoerden. Aangelokt door de uitgeloofde prijs van 25.000 dollar door de New York- se hotelier Raymond Orteig „lapte" hij het hem, zoals de New York Ti mes het uitdrukte, 25 jaar oud zijnde. Zijn hele bezit van 2000 dollar stak hij in deze onderneming en liet een speciaal toestel een Ryan-eendek- kertje bouwen. Een groep zaken lieden uit St. Louis legden er nog 12.000 dollar bij en aldus noemde hij zijn toestel „Spirit of St. Louis". Het was echter een zeer riskante onder neming, want de uitgeloofde prijs da teerde al van 1919 en nog was nie mand er in geslaagd deze in de wacht te slepen. Enkelen vóór hem die het waagden verdwenen in het nietMaar hij vertrouwde op zijn bijnaam „Lucky Lindy", die hij ver worven had in de tijd toen hij ver schillende malen zijn onklaar ge raakte machine per parachute moest verlaten. Gevecht tegen de slaap. DIE BEWUSTE DAG was het goed weer en Lindbergh, die van louter emotie in 24 uur geen oog dicht had gedaan, klauterde 's morgens om kwart voor acht in zijn kist. De „Spi rit of St. Louis" was zwaar beladen vanwege de extra hoeveelheid ben zine aan boord. De start lukte niet zo best en rakelings scheerde hij over telegraafdraden en bomen, maar dan had hij het toestel volkomen in zijn macht, 's Avonds om kwart over zeven passeerde hij St. Johns op New foundland en begon de sprong over de Oceaan. Inmiddels hfid hij met een hardnek kige slaap te kampen, die hem steeds trachtte te overmannen en bij het zo nu en dan duiken uit het laaghan gende wolkendek moest hij met schrik constateren maar dertig me ter boven het water te vliegen. Na zeven en twintig uur vliegen ontwaarde hij nog steeds wolken en water, wat hem wel enige onrust be zorgde. Maar, zoals dat meer gaat: als de nood het hoogst is, is de red ding nabij. Hij zag beneden zich vis- sersscheepjes, met wie hij tevergeefs probeerde in contact te komen. Even later kwam de Ierse kust in 't zicht en kreeg men op de grond het toestel in de gaten, zodat het nieuws hem al vooruit snelde. Toen hij dan na 33 uur vliegen de Eiffeltoren in het vi zier kreeg, was zijn tocht volbracht. Zomaar op een straathoek, staat deze schitterende villa. Velen gaan er dagelijks langs op weg naar hun werk of op weg naar huis en we durven daarom aannemen, dat her kenning van de villa voor een groot deel van onze abonné's niet erg moeilijk zal zijn. Wanneer u, vol gens de richtlenen, die u hieronder aantreft, aan de puzzelredaktie van dit blad laat weten, welk plekje in welke gemeente u in bijgaande foto herkent, dan maakt u een goede kans, de winnaar te worden van een waardebon van vijf gulden. De vorige week Het was niet erg moeilijk, te ont dekken waar de foto genomen was, die we de vorige week in deze ru briek afdrukten. Het was na tuurlijk op de nieuwe „Koningin Julianabrug" te Alphen a. d. Rijn. Het was een gezicht op de Hoge Zijde. De winnares is geworden: MeJ. R. Opdam, Herenweg 85 tc Rljnsaterwoudc (Z.-H.). Zij krijgt de waardebon van vijf gulden. Wat U moet doen Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactie van onze courant, welk plekje U in deze foto meent te herkennen. Envergeet D vooral niet Uw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit". Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt U zelf voor de teleurstelling dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. Alleen de prijs. OP HET VLIEGVELD Le Bourget, waar hij landde, verdrong zich een grote menigte rond de held, die het presteerde om zonder onderbreken de 5800 km af te leggen. Dagenlang werd hij gehuldigd en toen hij naar zijn vaderland terugreisde, stelde de Amerikaanse marine hem een krui ser ter beschikking en werden hem allerlei fraaie aanbiedingen gedaan. Eenvoudige jongens als hij was, wees hij alles van de hand en accepteerde alleen de uitgeloofde Orteig-prijs. Steeds is hij een bekendheid ge bleven, èn door zijn vluchten, die hij thans in gezelschap van zijn vrouw maakte, èn door het droeve feit, dat een kidnapper zijn zoontje ontvoerdde en vermoordde. In 1931 maakte hij een exploratie- vlucht via de Noordpool naar China en twee Jaar later een soortgelijke vlucht via Groenland naar Europa en langs Zuid-Amerika weer terug. IN LATER JAREN ondernam Lindbergh die inmiddels een hoge vliegrang had bereikt in op- pracht van de Amerikaanse regering reizen naar Duitsland en Rusland en liet meermalen een waarschuwende stem horen over de Duitse oorlogs voorbereidingen. Aangezien hij zijn bewondering voor de Duitse presta ties op luchtvaartgebied niet onder stoelen of banken stak, werd hij al dra voor pro-Duits aangezien. Hoewel hij nu na de laatste oorlog niet meer zo op de vorogrond treedt, geldt Lindbergh nog steeds als een van de invloedrijkste figren op luchtvaartgebied in Amerika en voert hij nog regelmatig speciale op drachten voor zijn regering uit. De nieuwe zomermodellen van het Huis Boussae te Parijs. H Uit de keuken geklapt en nog eens eieren en dan hoofdzakelijk hard gekookt! La ten we daarom ter afwisseling eens bij de lunch een lekkere schuimomelet met kaas geven. De eieren worden hiervoor ge-, splitst in dooier en wit. De dooiers worden geroerd met wat ~out en peper en een halve lepel melk per dooier. De eiwitten worden stijfgeslagen en met 25 gr. kaas per ei voorzichtig door de dooiermassa geschept. Hier van worden dan in de koekepan in wat roomboter op een zeer zacht vuur met een deksel op de pan omeletjes gebakken, die voor 't opdoen dubbel geslagen en eventueel met plakjes tomaat of radijsje gegarneerd worden. naise, die naar wens met wat melk of augurkennat verdund kan worden, vermengen. Stevige, niet te grote, tomaten in de vorm van hengselmandjes uitsnijden, deze voorzichtig uithollen, de binnenzijde licht zouten en de mandjes met de kaassla vullen. De hengseltjes kunnen eventueel met wat mayonaise versierd wor den. Recept: Mimosa-eieren 4 eieren, 100 gr. ham, zout, peper, 40 gr. roomboter, mayonaise van 1 eidooier, veldsla of kropsla voor gar nering. De eieren hard koken, pellen en in de breedte door midden snijden. De roomboter zacht roeren en vermengen met de zeer fijn gesneden ham en even tueel zout en peper. De eidooiers zeven, hiervan de helft mengen door het hammengsel en de hal ve eieren hiermede vullen. De eieren met de volle kant naar boven op een ronde schotel plaatsen, ze met een dikke laag mayonaise bestrijken en hierover de rest van de gezeefde eidooiers strooien. De gewassen sla om de eieren schikken. Men kan deze schotel bij de lunch geven of als voorgerecht aan de warme maaltijd en er naar verkiezing toast bij presen teren. U kunt niet alles weten Gobelinbekleding moet men kloppen met een matteklopper, waar een vochtige doek omheen gebonden is. Aanslag in theekopjes zal niet bestaan, indien men thee drinkt, waarin een druppeltje melk ge daan wordt. Het in de thee aan wezige looizuur wordt door de melk opgelost. Uw hond kan in de zomer niet buiten fris water. Ververs het dus enige malen per dag. Indien wit geëmailleerde pan nen van binnen beschadigd zijn, kan men dit herstellen met emaillelak. Dit is in de handel verkrijgbaar. Nappa-handschoenen moeten gewassen worden in een syn thetisch wasmiddel, daarna goed uitspoelen en vervolgens na- wrijven met was in de kleur der handschoenen. Fijngemalen gebruikte peper korrels zijn een uitstekend mid del tegen motten in bont. Een roestvlek in een witlinnen boord kan men verwijderen door de vlek boven kokende thee te houden en met citroenzuur te bedruppelen. Na enige tijd uit wassen. ZONDAG (le Paasdag): tomaten- mandjes gevuld met kaassla, schildpadsoep, tong met zure eiersaus, doperwten, aardap pelen, charlotte russe, gegar neerd met slagroomnestjes waarin chocolade-eitjes. MAANDAG: (2e Paasdag): mi- miso-eieren, heldere groente soep, tongragoüt, rijst, sla, ap. pelmoes met schuimkop. DINSDAG: stamppot rauwe spi nazie met spek en uien, rijst koekjes. WOENSDAG: bloemkool met saucijsjes, aardappelen, fruit. DONDERDAG: andijvie met kaasragoüt, aardappelpurée, muesli. VRIJDAG: viscroquetten, aard appelen, veldsla, havermout pap. ZATERDAG: harde eieren met kerrysaus, aardappelpurée, fruit. 150 gr. belegen kaas, 1 grote appel, 1 augurk, 100 gr. ham, worst of vleesresten, wat bieslook, 100 gr. mayonaise, paprika, mosterd. Alle ingrediënten in kleine stukjes snijden en met de mayo- komende zonneseizoen be looft veel goéds. De vele collec ties, die wij mochten zien, toon den duidelijk, dat men nog meer dan voorgaande jaren werkt met vrolijke en sterk contrasterende tinten in één kledingstuk, waar bij de kleuren fel zijn en men minder pasteltinten ziet dan voorgaande jaren. Ook konden wij niet aan de indruk ontkomen dat het gehele kleurenpalet van de kleding lichter is. Er wordt veel gewerkt met japonnen, pak jes en wat dies meer zij in wel zeer lichte tinten, hetgeen de mode van dit seizoen wel iets echt zomers geeft, maar welke kleding het nadeel zal hebben snel te smetten. Geheel overeenkomstig de stijl van helle kleuren, vindt men ook de dessins. Dankbaar wordt gebruik gemaakt van de moge lijkheid van contrasten. Japon nen sjiek van lijn werden uit gevoerd in leuke tekening met veel bloemen in helle kleuren, waarvan onze illustratie een beeld toont. Het betreft hier een keurige japon, waarvan het bovendeel strak is en de vrouwelijke 'ijn accentueert, terwijl de rok aan gerimpeld is en zeer wijd valt De hoog van de schouder afhan gende strook doet denken aan een pellerine. Een charmante creatie van een van de bekend*- modehuizen in het midden van ons land. In het vlottere genre, voor jeugdige vrouwen en meisjes, heef tmen de mogelijkheden, die deze mode biedt, ten volle uit gebuit en vindt men jurkjes ver vaardigd van stoffen met de meest fantastische en originele dessin, waardoor men een mo dern en vlot effect krijgt.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 16