A.O.W. Premie en Indische pensioenen Kinderballonnetjes vlogen over de Oceaan Prinses Beatrix ontwierp spiegel voor Groene Draeck VRIJDAG 19 APRIL 1957 DE I.ETDSE COURANT PAGINA 5 Koningin Elisabeth van België te Naarden Donderdagavond heeft Koningin Elizabeth, de Belgische koningin-moeder, de generale repetitie van de Mattheus Passion in de Grote Kerk van Naar den bijgewoond. Op de foto ziet men de koningin, in gezelschap van jhr mr C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, bij het betreden van de kerk. Te hoge schattingen zullen worden herzien Minister Hofstra heeft geantwoord kerden opgelegde voorlopige premie. op schriftelijke vragen van het Twee. de Kamerlid de heer Stufkens over de door de gepensioneerde ambtena ren van de voormalige Nederlands- Indische regering te betalen AOW- premie. Wat de pensioenen van de gepen sioneerde ambtenaren van de voor malige Nederlands-Indische regering betreft, aldus de minister, kan pre mie inhouding wettelijk alleen wor den toegepast ten aanzien van het gedeelte van het pensioen, dat tem laste van Nederland komt, en niet ten aanzien van het gedeelte, dat ten laste van de Republiek Indonesië komt. Van laatsbedoeld gedeelte dient de premie mitsdien door mid del van een aanslag te worden ge heven en ter zake zijn dan ook voor lopige aanslagen opgelegd. Bij het berekenen van de voorlopi ge premieaanslagen moest het ge deelte van het pensioen, dat ten laste van de Republiek Indonesië komt, worden geschat. Deze schatting vond plaats aan de hand van de laatstbe- kende gegevens, te weten de door de belanghebbende ingediende aangif ten voor de inkomstenbelasting. De schattingen, welke aan de hand van die gegevens hebben plaatsgevonden, zijn echter nadien achterhaald door een maatregel van de Republiek In donesië, waardoor het pensioenbe drag in guldens, dat aanvankelijk ten laste van deze republiek kwam, tot 1/3 gedeelte of minder is terugge bracht. Aangezien Nederland het ge deelte, dat de Republiek Indonesië niet meer betaalt, suppleert en de over de |i suppletie verschuldigde pre mie bij wijze van inhouding wordt geheven, is het resultaat, dat de aan de onderhavige categorie van verze- aanslagen, hoezeer deze in beginsel terecht zijn opgelegd, vrijwel steeds te hoog zijn. De minister is van mening, dat deze situatie, die vermoedelijk niet binnen twee jaar door verrekening zal worden opgeheven, met name de bezitters van een laag inkomen voor grote moeilijkheden stelt De inspecteurs der belastingen zijn bevoegd en verplicht om voor lopige aanslagen, die in aanzienlijke mate tot een te hoog bedrag zijn op gelegd, te verminderen. De minister heeft de inspecteurs der belastingen verzocht om de desbetreffende ver zoeken van de onderhavige catego rie van verzekerden zo spoedig mo gelijk te behandelen. Drs Derksen verlaat de A.K.W.V. Nog één jaar wethouder Uiterlijk 1 juli a.s. gaat de drs J, Van Steenbergen naar Pennsylvania Late verrassing Een wel wat late verrassing kregen drie kinderen uit het gezin Van de Burg uit de Nicolaas Pieckstraat te Steenbergen. Woensdagavond bracht de post een brief uit Amerika, waar in William Wakely, een jongen uit Warren, Pennsylvania, schreef, dat hij op 30 maart j.l. met een vriend op vijf mijl afstand van zijn woonplaats hoogten was. drie ballonnetjes had gevonden, waar aan kaarten bevestigd waren met het adres van de drie kleuters. Ze hin gen in de top van een boom. Grote ontsteltenis! Drie reclamebal lonnetjes zouden van Steenbergen over de oceaan naar Amerika zijn ge vlogen. De kinderen gingen met de brief en hun kaarten naar 't bestuur van de Steenbergse winkeliersvereni ging. Ook daar verwekte het geval grote verbazing. Toen het vorig jaar met koninginnedag de wedstrijdballons waren opgelaten, waren ze alle in oostelijke richting afgedreven. Er wa ren 150 kaarten teruggestuurd. Toch een prijs. De ballon, die het verst was weg gedreven en die daardoor de prijs voor zijn baasje had verdiend, was in Hamburg gedaald. Daarom moet er met deze laatste ballons wel iets bij zonder gebeurd zijn. „Die brief komt mij wel geloof waardig voor" meent de voorzitter van de Steenbergse winkeliersvereni ging. „Maar het kan natuurlijk heel goed een grap zijn. Misschien heeft een Amerikaans militair in Duitsland het ballonnetje wel gevonden en la ter, toen hij in zijn land terug was, de kaarten opgestuurd." „Maar, zo verzekert hij, de kinde ren krijgen een prijs. En een goede ook!", De radio-onderdeling van het KNMI in De Bilt verklaarde, nog nimmer gehoord te hebben, dat een kinder ballonnetje een dergelijke grote af stand had afgelegd. De mogelijkheid uitsluiten kon zij echter evenmin. Zo iets zou mogelijk zijn bij heel sterke oostelijke luchtstromen. Geen gegevens beschikbaar. Overigens beschikt de afdeling niet over gegevens van kinderballons. Misschien is nog na te gaan hoe de intensiteit en de richting van diverse luchtstromingen op koninginnedag van het vorig jaar op verschillende Van haar eigen kleine weerballons en de ballons met radarseininstalla tie hoort de afdeling zelden nog ietc. Van de grote weerballons van 1.20 meter doorsnee heeft de verste het eens tot Parijs gebracht. Dergelijke verplaatsingen over zeer grote afstanden komen meer voor in de richting van de Ver. Staten naar Europa, wanneer namelijk ballons of ballonnetjes terecht komen in de zeer sterke zgn „jetstreams" of straalstro men, die in de stratosfeer voorkomen. Bestedingsbeperking gemeenten Leningspolitiek in andere banen Minister Struijcken heeft in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over zijn begToting medede lingen gedaan over de bestedingsbe perking der gemeenten. De tekenen wijzen er op, aldus de minister, dat de moeilijkheden welke thans met de financiering van inves teringen worden ondervonden en waarover de minister op 14 januari een circulaire heeft doen uitgaan, een aanzienlijke investeringsbeperking tot gevolg zullen hebben. Indien de financieringsmoeilijkheden blijven bestaan kan worden aangenomen, dat deze beperking meer zal zijn dan de gestelde 75 miljoen. Anders dan op het gebied van de woningbouw heeft de regering thans geen maatregelen in voorbereiding ter verschaffing van leningen aan de gemeenten. Zolang deze er niet in slagen vaste leningen te sluiten en afgewacht zal moeten worden in hoeverre dit mogelijk zal zijn zul len de investeringen noodgedwongen met kortlopend krediet moeten wor den gefinancierd, dat op dit ogenblik, zij het tegen vrij hoge renten, nog te verkrijgen is. Op deze wijze kan ech ter niet worden voortgegaan en een van de eerste maatregelen om hier in verbetering te brengen is de vraag naar geld zo klein mogelijk te houden tot een zekere ontspanning is opgetreden op de geldmarkt, die ten gevolge kan hebben, dat het kort geld in vaste leningen wordt omge zet op de voorwaarden van het rente, gamma De gedachte, dat de gemeen ten voldoende vaste leningen zouden kunnen opnemen als zij niet aan het rentegamma waren gebonden kan de minister niet onderschrijven. Bij ver ruiming van het rentegamma zouden de gemeenten wellicht zeer korte tijd Advertentie TT nprkRPti het secretariaat van de °f.'" 6 oy drongen h.J de minister op aan Eerste Kamer heeft vele wensen Belastingwetgeving nog dit jaar te herzien In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van financiën hebben vele leden gevraagd, het bedrag van f7500 aan liquidatie winst, dat is vrijgesteld van inkom sten belasting, te verhogen tot 10.000. Deze leden vertrouwden, dat nog in deze zitting van de Staten-Ge neraal de ontwerpen tot herziening van de belastingwetgeving zullen worden ingediend. In verband hiermee brachten zij de belastingheffing bij de overdracht van bedrijven ter sprake, waarbij zjj, opmerkten tegen een dubbele heffing - op het „stamrecht" te zijn. Vele an-|°P leningsgelden beslag kunnen leg- dere leden verklaarden eveneens de Se|}- doch spoedig daarna zou het be- herziening van de belastingwétge- drijfsleven gunstiger voorwaarden ving gaarne zo spoedig mogelijk tot bieden met als resultaat een rente stand te zien komen. Verscheidenej verhoging zonder dat de positie op leden brachten in verband met deze de mar^t voor de gemeenten zou zijn herziening de tariefgroep 1 van de inkomstenbelasting ter sprake. Zij Duitse wegen, meesterwerken van techniek Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging te Den Haag verlaten om een functie te aanvaarden als leider van de afdeling export van de DAF (Van Doorne's Autof abrieken) te Eindhoven. Drs Derksen is sinds november 1950 als secretaris aan de A.K.W.V. ver bonden, in 1951 werd hij algemeen secretaris. Wij vernemen, dat drs Derksen in ieder geval nog één jaar in Voorhout blijft wonen. Gedurende die tijd zal hij ook de functie Van wethouder blij ven bekleden. met een verlichting van de belasting in deze groep niet te wachten tot de algehele herziening van het fiscale recht. Hetzelfde vroegen zij voor de commissarissenbelasting. Verscheidene leden vroegen voorts vrijstelling van belasting van een re. deljjk primair dividend over het no minaal kapitaal en om het onbelast laten van het kapitaalbestanddeel van fijfrenten. Voorts vroeg men ook nog de aan dacht van de minister voor wijzi gingen in belastingtarieven. Deze draken met daartussen de zon zijn in teakhout gebeeldhouwd en bestemd voor de „Groene Draeck", de Lemsteraak voor Prinses Beatrix. Het beeldhouwwerk is ontworpen door de prinses zelf; op de werf is men thans druk bezig met de uitvoering van de ontwerpen. MINISTER STRUYCKEN OVER HAAGSE BURGEMEESTERS BENOEMING Minister Struycken wijdt in zijn memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer over zijn begroting aan dacht aan de burgemeestersbenoe- ming ui Den Haag. De minister deelt aan de leden, die in verband met deze benoeming gaarne de toezeg ging zouden ontvangen dat hij in het vervolg meer rekening zal houden met de algemene godsdienstige over tuiging van de betreffende bevolking, mede dat deze factor steeds een be langrijk gegeven is geweest, en ook zal blijven, bij het toetsen van de geschiktheid van de kandidaten voor het burgemeesterschap ener gemeen te. De minister was van mening, dat het enkele feit, dat de godsdienstige en de politieke richting van de kan didaat niet de meerderheid der be volking vertegenwoordigde, bepaal delijk ook gelet op de gemengde sa menstelling der bevolking, in casu geen beletsel zou mogen zijn voor benoeming. Deze overweging geldt en gold onder omstandigheden als deze, ten aanzien van elke politieke demokratische richting. In deze ge- dachtengaing is voor een redenering, dat deze functie bij latere vacatures als een r.-k. vacature zal kunnen of moeten worden beschouwd, geen plaats. Stilte-zone om Naarden Bij opnamen van Matthaus-Passion Bij de grammofoonopnamen die vandaag in de Groote Kerk te Naar den van de Matthaus-Passion zullen plaatsvinden zal om de kerk een stil tezóne worden gelegd, waarbij de politie het verkeer zal omleiden en zelfs de luchtmacht bóven Naaiden geen vliegtuigen zal laten vliegen. Ook in de kerk zelf zal zorg wor den gedragen voor een zo groot mo gelijke stilte, de programma's zijn b.v. gedrukt op papier dat niet ritselt De uitvoering wordt geleid door dr Ant. v. d. Horst en evenals vorige jaren zal de Belgische Koningin- moeder Elisabeth incognito de uit voering bijwonen. Deze foto geeft een gezicht op een van de twee imposante viaducten in het nieuwe, zeven kilometer lange, stuk snelweg tussen Stuttgart en Ulm in Zuid-Duitsland. Het nieuwe weggedeelte heeft een verval van 250 meter, het werd in twee jaar tijd aangelegd voor ongeveer 30 miljoen gulden. Het nieuwe traject is bestemd voor het verkeer in zuidelijke richting, de reeds bestaande weg zal het verkeer naar het noorden moeten verwerken. De weg zal begin mei officieel in gebruik worden genomen. Minister houdt niet van annexeren De steeds voortgaande uitbreiding van de grote stedelijke agglomeraties in het westen des lands en de daar mee samenhangende bestuursproble. men hebben de volle aandacht van minister Struijcken. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrech telijke bedrijfsorganisatie zegt de minister, dat hij wijziging van de ge meentegrenzen of samenvoeging van gemeenten al kunnen deze maat regelen in bepaalde gevallen onver mijdelijk zijn voor deze problemen in beginsel niet de aangewezen op lossing vindt. Van geval tot geval zal moeten worden nagegaan welke be- stuursvoorzieningen de beste waar borgen bieden voor een evenwichtige ontwikkeling in de betrokken agglo meraties. De instelling van districten als regionale publiekrechtelijke licha men tussen provincie en gemeente zal in bepaalde gevallen wellicht bruikbaar blijken. VOCHTBEZWAREN BU NA-OORLOGSE WONINGEN Naar aanleiding van de berichten omtrent vochtigheid bij een aantal na-oorlogse woningen wordt van de zijde van het ministerie van volks huisvesting en bouwnijverheid mee gedeeld, dat inderdaad bij een aan tal woningen bezwaren zijn opgetre den. Voorzieningen zijn inmiddels reeds getroffen of worden voorbe reid. Bedoelde bezwaren komen voor bij een klein deel van de woningen, welke in de eerste periode van de montagebouw, namelijk tot 1950, zijn tot stand gekomen. Zij zijn een ge volg van het feit, dat geen duidelijk inzicht bestond of deze woningen voldoende waterdicht of isolerend waren. Aanvaard dient te worden, dat in een beginstadium bij proef- bouw tekortkomingen worden gecon stateerd. Deze tekortkomingen, noch het aantal woningen waarbij zij zijn gecontroleerd geven enige reden tot ongerustheid. Ten aanzien van de eigenschappen wordt bij de toepas sing van nieuwe materialen en con structies voortdurend nauw overleg gepleegd met instanties, die op dit gebied werkzaam zijn. FINANCIëLE VERHOUDING RIJK—GEMEENTEN. Daar het niet mogelijk is gebleken de regeling voor de algemene finan ciële verhouding tussen rijk en ge meenten voor 1958 en volgende ja ren zij tijdig bij de Staten-Generaal aanhangig te maken, dat reeds voor het jaar 1958 een wettelijke basis aanwezig is, is een wetsontwerp in voorbereiding, dat een afzonderlijke voorziening betreft voor dat jaar. Het treffen van een regeling voor 1958 dat ook in de voorstellen van de com missie-Oud als een overgangsjaar wordt beschouwd, doet aan de nood zaak van een spoedige behandeling van de verdere voorstellen van de commissie niet af. Dit deelt minister Struijcken mee in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van binenlandse zaken. Zwemmer redt varende baby Gistermiddag raakte in de Utrecht se Tolsteegsingel een kinderwagen te water. Het gebeuMe in een onbe waakt ogenblik en voordat iemand er iets aan kon doen, dreef de kleine varensgezel in zijn wagen midden op het water. De kat, die tijdens de St. Elisabeths- vloed in 1421, een wiegje over de wilde wateren loodste, is na zijn ze vende leven al geruime tijd overle den. En er was niemand, die haar rol kon overnemen, totdat aan de ande re kant van de gracht de 32-jarige heer A. J. Pattist passeerde. Onmid dellijk sprong hij te water en, de kin derwagen voor zich uitduwend, zwom hij over naar de veilige wal. Daar haalde moeder en voorbijgangers de baby weer op het droge. DIRECTEUR ..FVIPAN" IN ARREST De directeur van d<- Tandtechri- sche Inrichting aan de Claes de Vrie. selaan te Rotterdam, de man van de Evipanslaap, de „gebitten in één dag", is door de fiscale recherche in ar rest gesteld. De heer J. van W. wordt er van verdacht belastingfraude ge durende enige jaren gepleegd te heb ben. De inbewaringstelling geldt voorlopig voor twee maanden. De heer Van W. heeft niet de juiste gegevens verstrekt over de om zet- en inkomstenbelasting, zo zegt de fiscale recherche.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5