Stakingsgolf in Frankrijk is weer weggevloeid Nieuw vredesoffensief van Rusland Russische voorstellen over ontwapening Dooiwind uit Moskou MEN ZOU MACMILLAN GRAAG IN MOSKOU ZIEN Minder pelgrims in Jeruzalem dan anders GOEDE VRIJDAG De treinen en bussen rijden weer in Parijs VRIJDAG 19 APRIL 1957 48ste JAARGANG No. 14087 Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C J ROt'TEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACB1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. DE MISLUKKING J_JET is een ervaring, welke wel vele, zeer vele mensen in hun leven zullen hebben opgedaan, dat aan grote vreugde een groot leed voorafgaat. Misschien is bij deze ervaring ook in 't spel de onmiskenbare voorwaar de van menselijk geluk, dat het wordt opgebouwd uit tegenstellingen daaraan zijn onbestendigheid leent. De lente zouden wij niet met zulk een vreugde begroeten als de kale winter er niet aan voorafging en de lente zou haar jonge aantrek kelijkheid verliezen indien zij zich niet tot volle zomerpracht ontplooide. Zo is Ook Pasen de grote vreugde, welk door groot leed werd vooraf gegaan. Menselijkerwijs gesproken, had de Heer en Heiland dezer wereld een al gemeen geëerd en succesvol leven kunnen leiden en daarna uit een vorstelijk-aangelegd graf kunnen ver. rijzen. Natuurlijk zouden wij hem dit ge gund hebben, maar wat zou zijn levensloop óns in onze zorgen en leed weinig gezegd hebben! Niet zonder opzet want „het zwakke dezer wereld heeft God uit gekozen om het sterke te beschamen' werd voor de Zoon de weg niet van de minste, maar van de meeste weerstand gekozen. Na weinig jaren van een vrijwel over de gehele linie mislukte open bare activiteit, staan wij weer voor de volslagen ruïne van zijn leven: een veroordeling tot het kruis,wat de schandelijkste terechtstelling was welke de Romeinse Staat kende. De toestand van nameloze ellende, waarin Christus aan het kruis stierf, zou nog gemakkelijker te dragen ge weest zijn, indien, naar de mens ge sproken, zijn zending niet mislukt scheen en Hij zich, naar zijn eigen woorden, niet van God verlaten had gevoeld. Wat er Ook in ons leven gebeurt: miskenning, ziekte, tegenslag, ver raad, doodsnood en al zulke ver schrikkingen van het menselijke le ven, zij mogen ons eigenlijk nooit tot twijfel brengen, dat God het beste met ons voor heeft. Dit ons leven is in zijn diepste neergang en zulke tranendalen komen in elk leven voor een van verre gelijkvormig worden aan het leven van Christus. Wij behoeven niet verheugd te zijn over tegen spoed. Ook Christus heeft gesmeekt, dat de kelk hem zou voorbijgaan. Wij mogen echter vertrouwen en er vast op bouwen, dat zoals de duisternis van Goede Vrijdag voorwaarde was voor de zonneschijn van Pasen „moest de Christus dit alles niet lij den?" ook ons leven, na de Goede Vrijdaa doorstaan te hebben, de eeuwige vreugde van het Pasen zal kennen. Angstaanjaging naast lokkende woorden Rusland is bezig aan een nieuw vredesoffensief. Terwijl het aan de ene kant waarschuwingen richt aan de Europese landen om geen atoomwapens op te slaan en zelf de ene atoomproef na de andere neemt, worden aan de andere kant pogingen in het werk gesteld om wat betere betrekkingen aan te knopen met Joego-Slavië en de landen van het Westen. UITNODIGING AAN LONDEN. Radio-Moskou heeft gisteren in een uitzending voor Engeland eraan her innerd, dat het een jaar geleden is dat maarschalk Boelganin en partij secretaris Kroestsef een bezoek aan Engeland brachten. Het radio-station vond het jammer, dat premier Macmillan van Groot- Brittannië geen tegenbezoek aan Rusland brengt. De regering van de Sowjet-Unie is van haar kant bereid alles te doen om de sfeer van een jaar geleden terug te roepen en een verbetering in de betrekkingen tussen beide landen te bevorderen, aldus radio-Moskou. Ook in de betrekkingen tussen Mos kou en Belgrado, welke de laatste tijd nogal gespannen waren, is een ont spanning ingetreden. Dat is te mer ken uit de gematigde redevoeringen, welke van beide kanten worden ge houden. Blijken daarvan zijn de ver klaringen, die de Russische en Alba- leiders deze week in Moskou hebben afgelegd tijdens het bezoek van een Albanese delegatie. In Zuid- slavië had men een verscherping van de verhoudingen als gevolg van dit bezoek waarschijnlijk geacht, omdat de Albanese leiders de grootste vijan den van Zuidslavië zijn in het Russi sche blok. Maar zowel de Russen als Albanezen spraken de wens uit hun betrekkingen met Zuidslavië te verbeteren. MOSKOU WAARSCHUWT SPANJE. Naast lokkende voorden gebruikt Moskou het middel van de angstaan jaging. Zo heeft radio-Moskou giste ren in een Spaanse uitzending de Spanjaarden gewaarschuwd, dat Amerikaanse strategen van plan zijn Spaanse soldaten in de Navo te ge bruiken „in de frontlinie van de agres- de lopende serie. sie'. „Militaire technici van de Navo willen de basis voor agressie op de twee flanken uitbreiden en daarvoor het Scandinavische en het Iberische schiereiland gebruiken", aldus de Russische zender. Men moet er echter rekening mee houden, dat het slacht offer van deze agressie uit zelfverde diging terugslaat om de bases, van waaruit de aanval is gedaan, te ver nietigen. Dit betekent een geweldig risico voor het Spaanse volk, zo waar schuwde radio-Moskou. Weer een Russische atoomproef. In de Sowjet-Unie is dinsdag weer een proef met een kernwapen geno men, de vijfde in twee weken tijds. Dit is meegedeeld door het Britse ministerie van defensie Volgens eeh mededeling van de Amerikaanse regering was het een van de krachtigste ontploffingen van Verbod van proeven met kernwapens De Russische onderminister van buitenlandse zaken Zorin heeft Londen tegenover verslaggevers het Russische standpunt ten opzichte van de ontwapening uiteengezet in drie punten: 1. „Wij zijn van mening, dat een zeer belangrijk initiatief voor de op lossing van het atoomprobleem een plechtige verbintenis van de belang hebbende landen zou kunnen zijn om geen gebruik te maken van kernwa pens, waaronder atoomgeschut en ra ketten". Dit voorstel zou onmiddel- Gevolg van politieke spanning De toeloop van pelgrims voor de Goede Week-plechtigheden in Jeru zalem is veel geringer dan andere jaren tengevolge van de politieke spanningen in het Midden-Oosten, zodat er slechs enkele honderden be devaartgangers aanwezig zijn Onder hen bevindt zich een groep Neder landers, die 12 april uit ons land zijn vertrokken. De ceremoniën worden met spe ciale toestemming van de H. Stoel nog volgens de oude liturgie gevierd. Men is daartoe genoodzaakt door de Spoorwegstaking: Parijs valt in uitersten Staking in Parijs: het Gare du Nord volkomen verlaten (boven) en de Place de la Concorde overvol (onder). In het midden de wereldberoemde obelisk. onenigheid onder de vier christelijke godsdienstgenoodschappen, die geza menlijk recht op gebruik van de ba siliek hebben. Het verzoek van mgr. Gori, vorig jaar reeds gedaan, om een ander tijdschema op te zetten, werd door de andere genootschappen af gewezen. De Goede Week-viering be gon Palmzondag met de palmproces- sie in de basiliek, gevolgd door een pontificale H. Mis. In de namiddag volgden de pelgrims dezelfde weg, die Christus ging bij Zijn intocht in Je ruzalem. Vandaag, Goede Vrijdag, was de meest indrukwekkende dag. Reeds vroeg in de ochtend van Goede Vrij dag trokken de pelgrims processie- gewijs van de Calvarieberg naar de basiliek van het H. Graf om het Aller- heiligste, dat daar vanaf Witte Don derdag rustte, naar Calvarië te be geleiden, waar aan het altaar der Kruisnageling de gepraesanctificeer- de H. Mis opgedragen werd. Om 11 uur gingen de pelgrims langs de Via Dolorosa, de lijdensweg van Christus, die begint bij de hof van Rawdat el Maaref, waar Pilatus Christus ter Kruisiging gaf. De processie eindigde bij het graf in de basiliek. Bij elke kruiswegstatie klonken gebeden in tal van talen. i lijk werkelijkheid kunnen worden door een akkoord van de betreffende landen, aldus de Sow jet-onderminis ter. 2. Rekening houdend met het westelijke standpunt, is de Sowjet- Unie bereid bij het vragen van een absoluut verbod op kernwapens en van vernietiging van bestaande voor raden te aanvaarden dat dit verbod slechts na verscheidene stadia tol stand komt. 3. De regering van de Sowjet- Unie stelt voor, aldus Zorin, dat de kwestie van de kernproeven geschei den wordt gehouden van het ontwa peningsprobleem in het algemeen en dat zij afzonderlijk wordt gere geld. „Een althans vorlopige opschor ting van de proeven zou bijdragen aan internationale ontspanning en het vertrouwen tussen de landen ver sterken." De Sowj et-delegatie heeft voorts haar bestemming betuigd* met de verklaring van de Westduitse atoom geleerden, en zich uitgesproken tegen de legering van atoomeenheden opslag van atoomwapens buiten na tionale grenzen. Zin was van mening, dat het nog te vroeg was om het optimisme van de Franse afgevaardigde Moch te delen, die twee dagen geleden zei, dat hij hoopvol gestemd was, dat men tot een gedeeltelijk akkoord zou ko men over een viertal punten. Oostduitse dreigementen. De voornaamste propagandist van de OostOuitse communistische par tij, Eisler, heeft donderdag gezegd: „Wij zouden het niet prettig vinden gedwongen te zijn tot het nemen van maatregelen, waardoor ieder atoom wapen in West-Duitsland met het zelfde wapen wordt beteugeld". In een radio-commentaar herin nerde hij aan een regeringsverkla ring, waarin wordt gezegd, dat Oost- Duitsland tegenmaatregelen zal ne men tegen een eventueel opslaan en gebruik van atoomwapens in West- Duitsland. De Oostduitse minister president Grotewohl, noemde toen be halve luchtbeschermingsmaatregelen, Pietè van Michel Angelo rvaar staan ze nu, hun werk dat is volbracht, de beulen, nog met 't Heilig bloed bespat, hun lichamen van 't slaan en beuken nat. Dat had die Jodenkoning niet gedacht. J^aar hangt Hij nu, hoort hoe de wreedaard lacht. Het rood bebloede lichaam afgemat stuiptrekt en trilt tegen de ruwe lat van 't kruis, de droge mond kreunt zacht. J^oe dikwijls zijn wij als de beulen, Heer, komen de slagen beukend op U neer.^ Van al die zonden U steeds aangedaan lekt telkens weer opnieuw een druppel bloed langs 't kruishout, en tochGod Gij zijt zo goed, steeds neemt Ge ons weer vol van liefde aan. TOKO. geen stappen, die de regering in dat geval dacht te nemen. Westduitse politieke waarnemers zeiden, dat Eislers verklaring er op zou kunnen wijzen, dat Oost-Duits- land misschien eveneens zou overgaan tot de aanschaffing van atoomwa pens. Reisbeperking in Rusland De Russen hebben de vergunningen aan buitenlandse diplomaten en cor respondenten om buiten Moskou te reizen tijdelijk ingetrokken. Ambassadeurs, die van plan waren reizen te maken naar gebieden zo als Centraal-Azië, de Kaukasus, de Krim en Oekraine, kregen het ver zoek hun vertrek uit te stellen. De maatregel strekt zich zelfs uit tot de kloosterstad Zagorsk, die slechts 70 km ten noordoosten van Moskou ligt. Er werd geen reden voor de maatregel opgegeven. Prinses Margriet is gisteren vanaf Schiphol naar Parijs vertrok ken, waar ze haar Paasvakantie zal doorbrengen. Zij werd door haar j moeder naar het vliegveld gebracht. De communisten probeerden een relletje te forceren In Frankrijk was vanochtend vroeg het treinverkeer weer vrijwel nor maal, nadat het personeel van de staatsspoorwegen zijn staking van 48 uur had beëindigd. Donderdagavond laat begonnen de treinen van de buurtspoorwegen in het gebied van Parijs weer te rijden, gevolgd door verscheidene exprestreinen op de grote lijnen. Ook het personeel van de Metro en de autobusdiensten in Parijs hebben order gekregen het werk te hervatten, na twee dagen te hebben gestaakt. Een dergelijke oproep is ook gericht tot het grondpersoneel van de „Air France", dat donderdag voor 24 uur in staking ging. Naar schatting heeft de staking het land een schade van tien tot vijftien miljard francs (ongeveer 100 tot 150 miljoen gulden) gekost. De verkeerssituatie in Parijs was donderdag, de tweede dag van de 48 uur staking van het vervoersperso- neel, wat beter dan woensdag. De nooddiensten met vrachtauto's functioneerden beter dan op de eer ste dag van de staking. Op bepaalde punten in de Parijse voorsteden wa ren „stations" gevormd, waar vracht auto's voor het vervoer van arbeiders hun passagiers kwamen halen. Het humeur van de Parij zenaars was donderdag echter een stuk slech ter dan daags tevoren. Zij werden de lange wandelingen in de stad moe en de particuliere chauffeurs, die door de enorme drukte op straat slechts met geringe snelheid konden rijden en ieder ogenblik in verkeersopstop pingen vastliepen, waren op van de zenuwen. In deze sfeer is het gisteravond nog tot een botsing gekomen tussen de monstrerende leden van de commu nistische transportarbeidersbond en de politie. De politie moest gebruik ipaken van traangas en brandspuiten; de demonstranten gebruikten stenen en stokken als wapens. Ongeveer 20 gewonden was het gevolg. Wanneer de volgende? Nu de staking achter de rug is en het vervoer van reizigers met de Paasdagen weer verzekerd is, vraagt men zich af, hoe lang het duren zal totdat er weer een staking uitbreekt. Er bestaan reeds plannen om volgen de week een nieuwe staking af te kondigen. Twee mannen hebben donderdag avond in een café voor Noord-Afrika nen te Parijs met een machinepistool schoten gelost. Een bezoeker werd ge wond. De daders zijn in een auto ge vlucht. Enige regen I In de nacht van donderdag op vrij dag passeerde een oceaanfront het grootste deel van ons land, waarbij plaatselijk 3 tot 6 mm regen viel. Achter dit front voerden noordwes telijke winden polaire lucht naar ons land, waarin flinke opklaringen voor kwamen. Deze werden in de hand gewerkt door een rug van hoge druk, die over de Britse eilanden naar het oosten trekt. Deze rug wordt weer gevolgd door een nieuwe oceaansto ring, die ons land morgen in de. loop van de dag zal bereiken. De bewol king gaat dan weer toenemen en er moet later op enige regen gerekend worden. Dit nummer ifestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK REGEN Vannacht weinig bewolking en in het binnenland hier en daar lichte nachtvorst, morgen toene mende bewolking met later plaatselijk regen. Wind krim pend naar zuidwest of zuid en aanwakkerend tot matig of krachtig. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 20 April zon op 5 35; onder 19.48; maan op 1.12; onder 9.58. Hoogwaterstanden 20 April v.m. 7.10; n.m. 7.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bew. 2 C. OSLO regen 4 KOPENHAGEN regen 4 ABERDEEN onbew. 4 DUBLIN onbew. 3 LONDEN zwaar bew. 6 AMSTERDAM onbew. 8 BRUSSEL motregen 11 PARIJS motregen 8 BORDEAUX nevel 12 GRENOBLE zwaar bew. 12 NICE half bew. 11 BERLIJN regen 5 FRANKFORT nevel 10 MüNCHEN regen 7 ZüRICH regen 8 GENèVE nevel 9 LOCARNO onbew. 5 ROME nevel 10 MALLORCA onbew. 12 WENEN motregen 4 INNSBRUCK regen 7 Korreltje Zo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn Enige Zoon niet heeft ge spaard.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1