^2,\J2\£ió&iüOll/UMll r^~Tl Suezkanaal-kwestie nog niet voor Veiligheidsraad HET WAS FEEST IN ZEELAND De oude geschiedenis herleeft GESELING Bonn bereid met Moskou te onderhandelen Stakingen in Frankrijk leggen verkeer lam Adenauer en de atoomgeleerden komen tot elkaar m DONDERDAG 18 APRIL 1957 M\m 6 B "1 - 48ste JAARGANG No. 14086 ontwapening te denken? 2 Directeur: c. M. v. HAMSRsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: U C. J ROOZEN. BUREAUX: PAPBNGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., f2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. HET GROTE GESCHENK \7ANAVOND zullen de kerken weer volstromen alsof er iets heel bizonders aan de hand is. Bij buitenstaanders moet deze ont zaglijke belangstelling wel enige verbazing wekken. Hun nieuwsgierigheid wordt niet bevredigd door de mededeling, dat het Witte Donderdag is, of dat het Laatste Avondmaal wordt herdacht, zelfs niet door een uiteenzetting van wat de H. Eucharistie inhoudt. Men spreekt voor oren, die horen maar niet verstaan. Hun deze doof heid kwalijk nemen, goede trouw of gezond verstand bij hen in twijfel trekken, zou een verkeerde geestes houding verraden bij degenen, die het voorrecht hebben, katholiek te zijn. Het is een voorrecht, katholiek te zijn, een uitverkiezing maar dit voorrecht is geschonken buiten onze medewerking en meestal zelfs: on danks onze tegenwerking. Het is genade. Aan deze genade kan onzerzijds slechts beantwoorden: dankbaarheid. Dankbaarheid, te zijn ingewijd in het geheim van de menselijke tegen woordigheid van de levende God en deel te mogen nemen aan de viering van wat reeds oudtijds werd ge noemd: de Heilige Geheimen. Op het idee, op deze verborgen, maar volkomen werkelijke wijze mens met de mensen te blijven (of schoon reeds bijna tweeduizend jaar sinds het eerste Laatste Avondmaal zijn voorbijgegaan) op zulk een idee kon alleen God komen. Maar welk een uitverkiezing, welk een genade de Heiland der wereld nog steeds te mogen ontmoeten als mens en als mens tot de Mensenzoon te mogen nadertreden! Zelfs God in almacht heeft de ge vallen mensheid geen groter geschenk kunnen geven dan de H. Eucharistie. Daarom voegt ons op deze dag: dankbaarheid. Een dankbaarheid wel ke, rechtens, zo groot zou moeten zijn, dat wij bezit, gezondheid en zelfs het leven veil hebben in ruil voor dit geschenk der genade. Makarios te Athene De uit zijn ballingschap op de Sey chellen vrijgelaten Cyprische aarts bisschop Makarios is gisteren te Athe ne aangekomen. Hij werd door een grote menigte toegejuicht, toen hij verklaarde: «Wij zullen vechten voor zelfbeschikking*'. De kerkvorst zei verder te hopen, dat de Britse regering begrip zal to nen voor het vinden van een oplos sing die in overeenstemming is miet het Handvest van de Verenigde Na ties en de rechtmatige eisen van de Cyprioten. Kort tevoren was Makarios per vliegtuig uit Nairobi gearriveerd op het vliegveld van Athene in gezel schap van zijn drie mede-ballingen op de Seychellen. Daar werd het ge zelschap o.m. begroet door de pri maat van Griekenland, aartsbisschop Dorotheos, de minister van buiten landse zaken, Evangelos Averoff, en de minister van binnenlandse zaken, Demetrios Makris. Ondanks het minder gunstige weer stond het publiek rijen dik langs de route, die Makarios naar zijn hotel nam. Spandoeken met opschriften als „welkom Makarios" getuigden van hun gevoelens. Staande in een open auto nam hij de toejuichingen in ontvangst en zegende hij de me nigte. De ambassades van Engeland, Ame rika en Turkije genoten voor deze dag extra politiebewaking. Makarios zal tot na Pasen in Athene blijven. Daarna hoopt hij naar Lon den te kunnen gaan voor onderhan delingen. Amerika hoopt nog De V.S. hebben besloten, in dit sta dium de Veiligheidsraad nog niet te verzoeken de kwestie van het Suezka- naal te behandelen, aldus hebben Amerikaanse functionarissen woens dagavond te Washington meegedeeld. Dit betekende echter niet, dat het denkbeeld geheel van de baan was. Of alsnog een verzoek aan de Vei ligheidsraad zal worden gericht hangt af van de loop van de huidige be sprekingen te Cairo tussen de V.S. en Egypte. Naar verluidt is het „State De partment" tot de conclusie gekomen, dat er op het ogenblik geen gunstig resultaat kan worden verwacht van een beroep op de Veiligheidsraad. De Italiaanse regering beschouwt dit als een schending van de clearing- overeenkomst tussen beide landen, op grond waarvan Italië ten minste één maand de tijd zou krijgen voor het aanbrengen van eventuele wijzigin gen in het betalingssysteem. Ontwapeningsgesprek serieuzer dan ooit De Amerikaanse regering heeft niet het voornemen de Sowjet-Unie te omringen met bases voor bestuurbare projectielen. Dit deelde president Eisenhower gisteren in zijn wekelijkse perscon ferentie mede. Hij-maakte ook bekend Het besluit van de V.S. wekte by dat de ontwapeningsbesprekingen sommigen het vermoeden, dat er wel licht grote ontwikkelingen in het overleg te Cairo zijn te verwachten, doch functionarissen verklaarden, dat er voor zulk een vermoeden geen grond aanwezig was. Uit Cairo zelf komen evenwel meer optimistische geluiden. Het persbu reau voor het Midden-Oosten meldt van „gezaghebbende diplomatieke zijde" te hebben vernomen, dat er de komende dagen „goed, geruststel lend nieuws" over de kwestie is te verwachten. Eisenhower ziet vooruitgang. Op zijn persconferetie heeft presi dent Eisenhower gisteren medege deeld, dat er zijn inziens vooruit gang is geboekt in de onderhande- lnigen tussen de Verenigde Sta ion en Egypte over de kwestie van het I Suezkanaal. Maar men was zeker nog niet zo danig gevorderd, dat de ontwikkeling der plannen naar eenstemmig inzicht van beide regeringen moet vallen binnen de grenzen, die zijn gesteld door-de Veiligheidsraad door zijn aan vaarding van de bekende zes begin- selen in oktober van het vorige jaar. CONTANTE BETALING. Inmiddels is Nasser er in geslaagd om ook de Italianen tegen zich in het harnas te jagen. Tot dusver voldeden de Italiaanse schepen de vaargelden via een clea- ringstelsel, waarbij de vaargelden werden afgetrokken van het Egypti sche tekort in de handel met Italië Enige dagen geleden heeft Egypte drie Italiaanse schepen in het kanaal aangehouden en contante betaling van de vaargelden geëist. Na protest heeft Egypte de schepen weer laten doorvaren, maar Italië tien dagen de tijd gegeven, om over te schakelen naar het stelsel van contante beta ling. in Londen serieuzer dan ooit te vo ren worden gevoerd. Dit laatste, zei hij, was de mening van Harold Stassen, de Amerikaanse vertegen woordiger in de subcommissie van de Verenigde Naties, die die bespre kingen voert. Eisenhower toonde zich niet al te ongerust over de Engelse bezuini gingen op de defensie, die tot gevolg hebben dat 13.500 Engelse militairen het vasteland van Europa gaan ver laten. Engeland moest er wel reke ning mee houden, zei hij, dat de Ver enigde Staten de beloofde bestuur bare projectielen pas kunnen leveren zodra zij voor gebruik gereed zijn. Woensdag werd tijdens de openingsrit over het geëlek trificeerde baanvak Roosendaal-Vlissingen door de bur gemeester van Kruiningen, de heer A. Schipper, op het station KruiningenYerseke de Nederlandse Spoorwe gen een plateelafdruk van het watersnoodmonument aangeboden. Op de foto ziet men v.l.n.r. de president directeur van de N. S. dr ir F. Q. den Hollander en de directeur van de N.S.M. drs D. J. Wansink, die uit handen van burgemeester Schipper het beeldje ontvan gen. „Gevaarlijk en provocerend" De drie westelijke grote mogend heden hebben bij de Sovjet-Unie ge protesteerd tegen de oefeningen in het neerslaan van opstanden die ge wapende fabriekswachten de vorige week in Oost-Berlijn hielden. Engeland, Frankrijk en de Verenig de Staten wijzen er op in ongeveer gelijkluidende protesten, die de Sov jet-Russische ambasadeur in Oosc- Berlijn woensdag ontving, dat die oefeningen in strijd waren met de viermogendheden-status van Berlijn en moesten worden beschouwd als „gevaarlijk en provocerend". Zij wa ren ongerechtvaardigd omdat zij niet dienden om de orde te handhaven. Soortgelijke oefeningen zijn in de afgelopen dagen ook gehouden in de rest van Oost-Duitsland. Verscheider ne duizenden fabriekswachtei namen er aan deel. De „Mayflower II", de natuurgetrouwe kopie van het zeilschip, waarmee de „Pilgrim Fathers" destijds de tocht naar Amerika maakten, welke nu door het Engelse volk als „Goodwill-gift" aan het Amerikaanse zal worden geschonken, zal vanavond van de Engelse havenstad Plymouth naar Ply mouth in de Amerikaanse staat Massachusetts vertrekken. Het fraaie schip is gisteren voor het eerst uit de haven van Brixham, waar het werd ge bouwd, gesleept en heeft volledig onder zeil door de wateren buiten de Torbay-baai gekoerst. De foto toont de opmerkelijke verschijning op zee. Woor iedereen ten spot, zo staat Ge daar in 'n purperrode mantel, 'n doornenkroon op 't Heilig hoofd, een geselpaal als troon, en roeden liggen voor de gees'ling klaar. JUTet bloed kleeft in Uw donker glanzend haar, een beul knielt voor U neer-en roept vol hoon: „Gegroet O grote Koning, Godes zoon". En Jezus hoort (het aan, zonder gebaar. ponder gébaar, o God, hoort Gij ons aan, wanneer wij dikwijls spottend voor U staan, en als de beulen, slaan U in 't gezicht. j_Joe vaak bespuwen wij Uw lief gelaat, en toch, in nood komen wij om Uw raad, en weer opnieuw geeft Gij ons troost en licht. Terug van Duitsers West-Duitsland heeft zich in een mondelinge toelichting op bonds kanselier Audenauers antwoord op de recente boodschap van premier Boelganin bereid verklaard, zo spoe dig mogelijk met de Sowjet-Unie in Moskou te gaan onderhandelen over de handelsbetrekkingen tussen beide landen, over repatriëring van nog in de Sowjet-Unie verblijvende Duit sers en over het uitwsselen van con sulaire vertegenwoordigers. De toelichting werd gisteren in Moskou gegeven door de Westduitse Men behelpt zich Gisteren is het openbaar vervoer in Frankrijk grotendeels komen stil te liggen als gevolg van de gemelde 48-uursstaking van het personeel van de spoorwegen en van de Parijse bus- en métrodiensten. Het Franse leger heeft auto's naar de stations ge stuurd en in Parijs zijn de diensten van bus en métro zo goed en zo kwaad als dit kan overgenomen. Terwijl naar de voorsteden slechts enkele treinen liepen, zijn echter de grote expresstreinen naar Duitsland, België en Italië zo goed als alle op tijd en met volle goedereuwagens ver trokken. Kort na de middag reed ook de Pa rijse metro weer, zij het niet op ge zette tijden, op elf van de veertien lijnen. Ook een aantal diensten op de voorsteden werd hervat. Particuliere autobezitters hebben vrijwillige liftdiensten ingesteld. De Franse verzekeringsmaatschappijen hebben aangekondigd, dat zij, zo lang de staking duurt, ook lifters zul len aanvaarden als objecten van dek king tegen risico, zodat geen automo- De toestand in Jordanië Koning Hoessein van Jordanië heeft woensdag in een radiotoespraak voor Arabische eenheid gepleit. „Ik zal niemand toestaan tussen mij en mijn leger te komen". Het wereldjodendom en het Zio nisme waren er op uit Israels positie in het hart van een grote Arabische wereld te versterken, maar de Ara bieren waren zich, met Jordanië in de frontlinie, van dit gevaar be wust. Er wordt op het ogenblik op hoog niveau in Jordanië een zuivering van afvallige officieren en herbenoeming van een aantal vorig jaar ontslagen officieren overwogen, aldus is woens dagavond te Beiroet meegedeeld. Een aantal hoge officieren zou worden ontslagen. Enkele officieren zouden uit het land zijn gevlucht, omdat zij een onderzoek vrezen naar hun daden in het jongste verleden. President Eisenhower heeft woens dag op zijn wekelijkse persconferen tie verklaard, dat de Ver. Staten Jordanië te hulp zullen komen in dien dat land door Israël of de com munisten wordt aangevallen. bilist zich zorgen hoeft maken over de vraag of zijn maatschappij wel be taalt, wanneer hij, met een lifter in zijn auto, een ongeluk zou krijgen. Vandaag zou het grondpersoneel van de Air France voor 24 uur in sta king gaan. Er dreigen verder stakin gen bij de gasfabrieken en enige elek trische centrales. Minder zacht Bij de Azoren ligt een hogedruk- gebied, waarvan een uitloper in de richting van West-Europa loopt. Ten westen van Schotland bevindt zich een actieve oceaandepressie, die zich in noordwestelijke richting be weegt. Bij deze depressie hoort een koufront, dat tamelijk regelmatig in oostelijke richting opschuift. Het zal in het komende etmaal ons land be reiken. Bij de nadering van het front zal de wind uit zuidwestelijke rich ting aanwakkeren. Aan de achterzijde van het front voeren westelijke win den vrij koude oceaanlucht aan. Hierin komen flinke opklaringen voor. Gecontroleerde ontwapening gewenst Bondskanselier Adenauer van W. Duitsland en zijn knapste atoomge leerden zijn het erover eens, dat de wereld er beter aan zou doen tot atoomontwapening over te gaan. Na een conferentie van een hele dag tussen Adenauer, diens militaire adviseurs en vijf vooraanstaande W.- duitse atoomgeleerden, is een com muniqué uitgegeven waarin gezegd wordt: „De kanselier en de geleerden die hebben deelgenomen aan deze be spreking, geloven dat het nodig is met alle beschikbare middelen drang uit te oefenen op de regeringen in zowel het oosten ails (het we/ten, het eens te worden over een alge mene, onder controle gestelde, ont wapening die overal ter wereld bij de volkeren de vrees voor een atoom oorlog zou wegnemn." Voorts wordt in de verklaring, on derstreept, dat West-Duitsland zelf geen atoomwapens vervaardigen zal. Daaraan wordt toegevoegd dat de regering geen beroep op de geleer den doet samen te werken wat de produktie van kernwapens betreft. Goettingen een manifest hadden uit gegeven waarin gewaarschuwd werd tegen het geven van atoomwapens aan Westduitse soldaten en waarin de geleerden bekend maakten, dat zij er niet aan zouden meewerken zulk een verstrekking mogelijk te maken, Aan het einde van een tweedaags debat over de defensiepolitiek heeft de Engelse regering het vertrouwen gekregen, van het Lagerhuis. Met 309 tegen 258 stemmen verwierp het La gerhuis gisteren een socialistische motie waarin uitstel van de proef met een Engelse waterstofbom in de Stille Oceaan werd voorgesteld. Tijdens de debatten verklaarde de minister van buitelandse zaken, Sel- wyn Lloyd, dat de Engelse regering in beginsel meent, dat de strijdkrach ten van alle Navo-landen, ook West- Duitsland, uitgerust moeten worden met kernwapens. In Bonn deelde de Engelse ambas sadeur, sir Christopher Steel, aan journalisten mede, dat de Engelse burgerbevolking niet verdedigd worden tegen een aanval met kern wapens, maar dat de defensie dan geconcentreerd zal worden op be scherming van de Amerikaanse er Engelse bases voor vergeldingsaan- De gemeenschappelijke verklaring ^nOokhij aeg dat het r&elijk sluit met de mededeling dat Ade nauer de geleerden verteld heeft met hen in contact te willen blijven en hen op de hoogte te willen houden van internationale kernontwikke lingen. Adenauer had, zoals bekend, de bespreking uitgeschreven, nadat 18 Westduitse atoomgeleerden vrijdag te dat ook West-Duitsland kernwa pens zal krijgen. Nadat hij met zijn step te water was geraakt, is dinsdagmiddag de 4-jarige J. de Uloet uit Kortenhoef verdronken. Het ongeval gebeurde bij het Moleneind te Kortenhoef. ambassadeur aldaar, Wilhelm Haas, die Adenauers antwoord aan Boelga nin overhandigde aan de onderminis ter van buitenlandse zaken Zacharof. West-Duitsland blijft dus vasthou den aan de eis dat ook onderhandeld zal worden over de terugzending van naar schatting 100.000 Duitsers die zich nog in de Sowjet-Unie moe ten bevinden. De Sowjet-Unie heeft herhaaldelijk beweerd, dat de repatriëring van Duitsers beëindigd is. Boelganin repte in zijn laatste brief aan Adenauer dan ook niet van die kwestie, maar Aden auer is er in zijn antwoord op terug gekomen onder verwijzing naar een afspraak die in september 1955 in Moskou was gemaakt. Adenauer stelt de verbetering in de betrekkin gen met de Sowjet-Unie uitdrukke lijk afhankelijk van een oplossing van die kwestie. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot j vrijdagavond. Opgemaakt te 5 11.15 uur). IETS MEER WIND. Zwaar bewolkt met tijdelijk wat lichte regen, later van het noordwesten uit enkele opkla ringen. Matige, aan de kust tij delijk vrij krachtige zuidweste- Ike wind, ruimend naar west. Iets kouder overdag. 19 April zon op 5.37; onder 19.46; maan op 0.28; onder 8.59. Hoopwa terstanden 19 April v.m. 6.30, n.m. 6.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM mist —2 „C. OSLO motregen 3 KOPENHAGEN zwaar bew. 3 ABERDEEN regen 5 DUBLIN regen 11 LONDEN geheel bew. 10 AMSTERDAM geheel bew. 10 BRUSSEL geheel bew. 9 PARIJS zwaar bew. 8 BORDEAUX mist 5 GRENOBLE onbew. 3 NICE zwaar bew. 7 BERLIJN half bew. 5 FRANKFORT geheel bew. 6 MüNCHEN zwaar bew. 4 ZURICH nevel 4 GENèVE nevel 2 WENEN zwaar bew. 8 ROME onbew. 6 INNSBRUCK zwaar bew. 3 MALLORCA zwaar bew. 10 Korreltje Verslijten is voor een mens beter dan verroesten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1