S)e &2id6e(Boti/Ya/nt Zijn atoomwapens doelmatig of schadelijk voor de vrede? Adenauer spreekt vandaag met geleerden NOODZAKELIJK RISICO Het Westen oneens over het Suez-kanaal RAVAGE IN ROTTERDAMS WAALHAVEN Een spoorwegstaking in Frankrijk voor 48 uur Uiterlijke rust in Jordanië weergekeerd KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 17 APRIL 1957 48ste JAARGANG No. 14085 Atoombommen beroeren de mensheid Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., f2.55 p.mnd., f7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes 1.50. BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Brits minister acht afschaffing rampzalig De regering van de Duitse Bonds republiek heeft bekendgemaakt, dat de Westduitse atoomgeleerden Hahn, von Laue, von Weiszaecker, Gerlach en Rizler er in toegestemd hebben aan het op heden gestelde overleg met de Bondskanselier deel te ne men. Dit gesprek met Adenauer, kabinetsleden en de atoomgeleerden wordt gehouden naar aanleiding van de dezer dagen door achttien West duitse atoomgeleerden gegeven waar schuwing voor atoomwapens. Uit de omgeving van de Westduitse regering wordt vernomen, dat kan selier Adenauer tot een algemene ontwapening op atoomgebied zal op roepen. ENGELAND TEGEN AFSCHAFFING De Britse minister van defensie, Duncan Sandys, heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat de afschaffing van kernwapens „rampzalig" zou zijn, omdat de Russen daardoor met hun conventionele strijdmiddelen over een overmacht zouden komen te beschikken. De Britse regering gaat er van uit, dat Engeland niet tegen een aanval met kernwapens te verdedigen is en dat men niet een zo groot deel van de hulpbronnen vooral mankracht aan de defensie kan blijven be steden. De beschikbare middelen moeten niet op de voorbereiding van een oorlog, maar op de voorkoming daarvan worden geconcentreerd. Sandys zei, dat Engeland niet wan hoopt aan het bereiken van overeen stemming over een universele en veelomvattende ontwapening. Het was moeilijk aan te nemen, dat Rus land oorlog wil. Het wantrouwen tussen Oost en West stond ontwapening echter in de weg en de enige bescherming van de vrije wereld was gelegen in het bezit van kernwapens. •pUSSEN DE ATOOMGELEERDEN en de politici bestaat een me ningsverschil over het gebruik van kernwapens. De wetenschapsmensen kunnen beter dan wie ook het gevaar van de krachten welke door kern splitsing vrij komen en daarom ver heffen zij hun stem tegen de wed loop in het vervaardigen van atoom wapens, zoals de wereld op het ogen blik te zien geeft. Zolang zij waarschuwen te- 0 gen de gevaren zal ieder wel denkend mens daarmede in stemmen, doch zij gaan verder en met name doen dat de 18 vooraan staande >uitse atoomgeleerden, die dezer dagen een verklaring hebben gepubliceerd zij zeggen, dat men moet weigeren atoomwapens te ge bruiken. Hiermede komen zij op po litiek terrein, een terrein, waarvan zij geen verstand hebben. Men kan het ongetwijfeld met de geleerden eens zijn, dat de mensheid zich misschien in de toekomst heel wat narigheid op de hals zal blijken te hebben gehaald met deze uitvin dingen, als zij doorgaat met de kern splitsing voor vernietigingsdoelein den aan te wenden. Maar daarbij moet men niet vergeten, dat de atoombommen en waterstofbommen er nu eenmaal zijn en dat de wereld jammer genoeg vedeeld is in twee kampen, die beide over deze vernie tigende wapens beschikken. Een een zijdige afschaffing kan rampzalige gevolgen hebben, zoals de Britse mi nister van defensie gisteren nog heeft gezegd in het Lagerhuis. Zelfs een afschaffing aan beide kanten is hoogst gevaarlijk, als dat niet ge paard gaat met een wederzijdse ont wapening onder deugdelijke controle. Het Westen immers streeft er naar z'n voorsprong op atoomgebied te be houden juist om een oorlog te voor komen. Zolang Rusland weet, dat het door een oorlog te ontketenen zichzelf eveneens aan vernietiging blootstelt, zal het zich wel tweemaal beden ken alvorens daartoe over te gaan. Maar zodra het er zeker van is, dat het Westen niet meer over atoom bommen beschikt, zal het kunnen vertrouwen o p z'n overwicht aan manschappen en materiaal en dan is het hek van de dam. De atoombom is een buitengewoon doelmatig instrument van de vrede, zolang zij werkt als voorbehoeds middel en bij het bestaande wantrou wen, dat helaas maar al te gerecht vaardigd is, kan het Westen om zui ver politieke redenen niet afzien van dit wapen, hoe gevaarlijk het ook moge zijn. Zodra men erin slaagt om dat wantrouwen weg te neemn, kan de atoombom overboord gegooid worden, noe eer hoe liever. Het woord is aan Moskou, maar niet alleen het woord, ook de daad. De Sowj et-premier, Nikolai Boel- ganin, heeft dinsdag verklaard, dat zijn regering bereid is een nieuwe poging te doen ter verbetering van de internationale betrekkingen, aldus meldt radio-Moskou. De premier, die sprak op een bij eenkomst ter ere van de Albanese regerings- en partij delegatie, welke thans een bezoek aan de Sow jet-Unie brengt, zei, dat er thans, nu de „in terventie in Egypte" en de „muiterij in Hongarije" achter de rug zijn, een nieuwe kans voor de verbétering der internationale betrekkingen is. Nikita Kroetstjef, de eerste secre taris van de Sow jet-Russische com munistische partij, heeft maandag avond op de receptie in de Albanese ambassade te Moskou o.m. nog ver klaard: „Wij zullen nooit de wapens opnemen om de denkbeelden van het communisme aan wie dan ook op te leggen. Onze ideeën zullen het hart van de mensheid veroveren. Zij bezitten zulk een grote levens kracht, dat zij niet door wapens^ zelfs niet door atoomwapens, kunnen wor den uitgeroeid". „Wij hebben herhaaldelijk ver klaard en wij herhalen het nojf eens, dat wij bereid zijn op grote schaal te ontwapenen, maar dan op een redelijke basis van wederkerigheid. Als de voorstanders van de NAVO niet bereid zijn onmiddellijk uitge breide ontwapeningsmaatregeïen te treffen, laten wij dan stap voor stap in deze richting gaan". Gebruikersvergadering uitgesteld Een vergadering van de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal, waarbij vijftien landen zijn aange sloten, is van woensdag tot korte tijd na Pasen uitgesteld, aldus is gis teren van gewoonlijk welingelichte zijde te Londen vernomen. Men had verwacht, dat de Ameri kaans-Egyptische besprekingen ge ëindigd zouden zijn, zodat er gelegen heid zou zijngeweest het resultaat te overwegen. Bovendien had het waarschijnlijk geleken, dat het Wes ten op punt stond de kwestie van het kanaal weer bij de Veiligheids raad van de Verenigde Naties aan hangig te maken. Diplomatieke waarnemers te Lon den merkten op, dat, naar het schijnt, de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk het niet eens zijn over de kwestie. GEEN OLIE VOOR ISRAEL. De Perzische regering heeft de na tionale oliemaatschappij opdracht ge geven, te weigeren Perzische olie aan Israël te verkopen of aan anderen, die de olie naar Israël willen bren gen. Dit is gisteren door een woord voerder van het Perzische ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De maatregel betreft de uitvoer van het gedeelte der totale produk- tie in Zuid-Perzië, waarover de Per zische nationale oliemaatschappij op grond van een overeenkomst met het internationale consortium de beschik king heeft, te weten 12 1/2 procent. Wat de uitvoer van het internato- nale consortium van de acht andere oliemaatschappijen betreft heeft de Perzische regering besloten, aan te bevelen, dat deze internatiole organi satie dezelfde houding zal aannemen als de nationale oliemaatschappij. In kringen, die in nauw contact staan met het consortium, geeft men te kennen, dat alles erop wijst, dat deze organisatie zich aan deze aan beveling zal houden om wrijving met de regering te vermijden. Nieuwe commandant Zwitserse garde Z.H. de paus heeft dr Robert Nue- list, een 46-jarige professor in de filo sofie en commandant van de infante- rieschool in Luzern, tot nieuwe com mandant van zijn Zwitserse lijfwacht benoemd. Het is de 28ste commandant van de garde, die in 1506 door pas Julius de Tweede is gesticht. De vorige com mandant, baron Heinrich de Pfyffer Daltishofen, is vorige maand gestor ven. Ook een tank heeft zijn zwakke zijde Dinsdagmiddag werd op het terrein van de Willem George Frederikkazerne te Harderwijk een demonstratie gegeven met een „anti-tank-team", waar het ging om de individuele bestrijding van tanks. Doordat de tank vanuit de geschutstoren een dode hoek heeft is het voor de infanterist betrekkelijk gemakkelijk vanuit een éénmansputje en daarna vanaf de begane grond de tank te bestrijden zonder dat de tankbemanning er veel tegen kan doen. Op de bovenste foto ziet men een infanterist die staande in de dode hoek van de tank een Molotof cock tail werpt naar de tank, terwijl mijnen onder de tank ontploffen (foto onder). Een close up van de bij de ontploffing in Rotterdam getroffen motorfiets, die door de ketel werd vermorzeld. Het enorme stuk metaal zeilde honderden meters door de lucht alvorens neer te vallen, waarbij de berijder van de motorfiets ernstig werd gewond. Moord in Somaliland Het Egyptische lid van de advies raad van de Verenigde Naties voor Somaliland Kamel Eddin Saalh is te Mogadiscio, de hoofdstad van Soma liland, vermoord. Somaliland, dat in 1960 onafhan kelijk wordt, staat onder het bestuur van Italië krachtens het beheerschaps- stelsel van de Verenigde Naties. De adviesraad heeft tot taak het Italiaanse bestuur bij te staan. De dader is aangehouden. Deze man, de Somali Moehadmoad Sjek Abdoer- rachman, zou hebben gezegd Salah te hebben gedood, omdat hij vier jaar geleden slecht behandeld is door Egyptische autoriteiten tijdens zijn verblijf in Egypte. De aanslag werd gepleegd in het gebouw van de Egyptische afvaardi ging: Salah overleed in een ziekenhuis Pablo Casals had hartaanval De beroemde Spaanse cellist en di rigent Pablo Casals is dinsdag te San Juan (Porto Rico) door een hartaan val getroffen, toen hij een repetitie leidde voor een muziekfestival, dat te zijner ere zal worden gegeven. Een hartspecialist constateerde, dat de tachtigjarige Casals lijdt aan trom bose van de kransslagader. Hij zal verscheidene weken het bed moeten houden. De organisatoren van het festival hebben besloten, dat de concerten, zoals was voorgenomen, op maandag zullen beginnen, maar dat er als eer bewijs voor Casals geen dirigent voor het orkest zal staan. luist met de Paasdrukte De verkeersdrukte voor de Paas dagen en vooral de trek van de vreemdelingen naar Parijs wordt door het vervoerspersoneel in Frankrijk altijd uitgebuit om hogere looneisen door middel van stakingen af te dwin gen. Ook nu weer is te middernacht een spoorwegstaking van 48 uur be gonnen, die ten doel heeft de loon eisen kracht bij te zetten. De Parijse stations waren verlaten De treinen naar Bordeaux, Genève, Clermont-Ferrand en Grenoble, die overeenkomstig de dienstregeling kort vóór middernacht vertrokken, ver voerden slechts ongeveer een kwart van het normaal aantal passagiers. In de provincie was de staking vol ledig. Wegens de spoorwegstaking in Frankrijk zal er vandaag en donder dag geen treinverkeer tussen Amster dam en Parijs zijn. De treinen Ne derlandParijs zullen slechts tot en van Brussel rijden. Uit Straatsburg werd gemeld, dat de internationale treinen daar nor maal hun reis vervolgden. Te Mul house passeerden alleen de treinen uit Bazel naar Parijs en Calais. Ook het grondpersoneel van de Air France zal op 18 april 24 uur sta ken. Ambtenaren van de luchtver- keersdienst hebben besloten op die dag zes uur niet te werken. Verder zullen op 17 en 18 april Onoverzichtelijke situatie In de Jordaanse hoofdstad Amman is de rust hersteld. Er werden giste ren slechts twee kleine betogingen gemeld. Het militaire kordon om de buitenlandse ambassade bleef nog gehandhaafd, maar de patrouilles be doeïenen trokken niet meer door de straten. Zij zijn teruggetrokken bui ten de hoofdstad waar zij klaar staan onmiddellijk weer in actie te komen als dat nodig zou zijn. De stafchef van het leger, gen.- maj. Ali Aboe Noewar, bevindt zich te Damascus in Syrië. Legerkringen verklaarden dat hij twee weken ver lof heeft en men achtte het waar schijnlijk dat hij zijn tegenwoordige functie zou behouden. Volgens de Egyptische pers evenwel, zou de ge neraal zijn ontslag hebben ingediend. De eerste taak van de nieuwe rege ring zal zijn het volledig herstel van de orde. Men verwacht, dat de poli tieke partijen, die meer in de mili taire clubs en onder de bevolking ageren dan in het parlement, verbo den zullen worden. Men verwacht ook ontbinding van het parlement en, na een afkoelingsperiode van enige maanden, nieuwe verkiezingen. Onzekere toestand. Intussen blijft het moeilijk zich op grond van de berichten uit Jordanië een beeld te vormen van de toestand in dit land. De politieke overzichts schrijver van Ass. Press, William Ryan, is van mening, dat koning Hoessein nog steeds bloot staat aan gevaar. Weliswaar is een groot deel van het Arabische Legioen, de hoofd macht van het Jordaanse leger van 24.000 man, hem trouw en steu nen hem ook enkele poltieke leiders, die beducht zijn voor verwikkeling van Jordanië in de een of andere be weging, die het onder Russische in vloed zou brengen, maar de vijanden van Hoessein zijn vele. De extreme Arabische nationalisten hebben de macht het gepeupel op straat te bren gen onder aanvoering van de ver bitterde vluchtelingen. Koning Hoessein wil thans blijk baar proberen: door de opneming van Naboelsi in de regering de link se stromingen in het land te neutrali seren en onder controle te houden. Tijdelijk meer bewolking Bij de Azoren ligt een gebied van hoge luchtdruk, dat een uitloper heeft in de richting van West-Europa. Tussen IJsland en Groenland be vindt zich een samengesteld lage drukgebied, dat zich langzaam in noordoostelijke richting uitbreidt. Het wordt vergezeld door een koufront, dat via de Noordelijke IJszee en de Britse eilanden naar de Atlantische Oceaan loopt Het wordt vergezeld door een regenzone, die over de Brit se eilanden langzaam naar het zuid oosten opschuift. Vannacht zal deze het noordwesten van het land naderen. Op de oceaan bevindt zich in het koufront een sto ring, die in noordoostelijke richting koerst. Deze wordt vooraf gegaan door zuidelijke winden. Onder invloed daarvan zal het front morgen weer in noordelijke richting van ons af gaan bewegen en nemen de regen kansen weer af. 10.000 werknemers bij de binnen scheepvaart niet werken. Bovendien zijn er op deze twee da gen stakingen mogelijk in gasfabrie ken en elektrische centrales. Ook de Parijse autobussen. Het personeel van de Parijse auto bussen en de metro is woensdag ochtend eveneens voor 48 uur in sta king gegaan. De staking is vrijwel algemeen. De meeste Parijzenaars moesten dan ook vandaag naar htm werk lo pen en liften. Veel fabrieken gebrui ken vrachtauto's om hun personeel in de voorsteden op te halen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond j tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRIJ ZACHT. Over het algemeen tamelijk zonnig, maar vannacht in de noordwestelijke helft van het land kans op wat regen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Vrij zacht. 18 April zon op 5.40; ondei 19.44; maan op onder 8.04. Hoogwaterstanden 18 April v.m .5.50; n.m. 6.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM licht bew. 2 C. OSLO geheel bew. 2 KOPENHAGEN motregen 5 ABERDEEN geheel bew. 8 DUBLIN regen 8 LONDEN mist 4 AMSTERDAM licht bew. 7 BRUSSEL nevel 4 PARIJS zwaar bew. 7 BORDEAUX geheel bew. 5 GRENOBLE zwaar bew. 1 NICE onbewolkt 9 BERLIJN regen 8 FRANKFORT mist 0 MüNCHEN onbewolkt 1 ZURICH nevel 1 GENèVE nevel 1 LOCARNO onbewolkt 1 WENEN geheel bew. 9 INNSBRUCK nevel —1 ROME onbewolkt 5 MALLORCA zwaar bew. 9 Korreltje Alle dingen worden hartstochtelij ker nagestreefd dan genoten. (Shakespeare: „Koopman van Venetië")

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1