HOOGTEPUNTEN Het is even stil op de Haarlemse keuring Het koninklijk bezoek aan Zweden Gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg geïnstalleerd Ongelijke rechtsbedeling bij intrekken rijbewijs UIT HET K.R.O.-PROGRAMMA PINSDAG 16 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 HET WACHTEN IS OP DE TULPENVLOED De narcissenstortvloed is weer peralis lutea major van G. Meijf, Uit- voorbij. Zo veel variëteiten men verleden week voor het voetlicht bracht, zo weinig waren er thans. Het wachten is nu op de tulpenkeurin gen. De voorlopers van de massa, die ongetwijfeld komen gaat, waren er maandag al. We zagen bijv. van Gebrs. Segers, Lisse, de fraaie Red Advance, een sport uit de zo gewilde tuintulp Ad vance naast de purperkleurige Max Reger, die we echt niet de mooiste van de Segers-zaailingen kunnen vinden. Van Gebrs. Captein, Rreezand was er de fraaie lilarose Pink Suprème. In een smaakvol opgesteld groepje liet John van Grieken, Bennebroek, de 'befaamde rode reuzen als General Eisenhower, Doverr Hollands Glory en London de revue passeren met de altijd weer opvallende Gudoshnik. H. P. Zwetsloot en Zn., Cassenheim, brachten een stevige, kloeke zailing naar voren met geel gerande, rode bloemen. Van dezelfde firma zagen we nóg een zaailing: lilarose met zil verachtige rand. Ook heel verdienste lijk. Fidelio, een lichtrode tulp met intens gele rand, werd in prima con ditie door G. C. Tromp, Lisse, voor het voetlicht gebracht. De kleur is heel apart en wanneer deze variëteit goed wil groeien, dan is daar ..oa wel een markt voor te vinden. J. Sloop, Zuid-Scharwoude, bracht twee fraaie hybriden, ontstaan uit een'kruising van Kaufmanniana en Griegii, n.l. de vuurrode Red Riding Hood met het zeer fraai getekende blad en de hel derrode Oriental Beauty. Hyacinten waren er weinig. Gebrs, Segers uit Lisse, lieten zien wat men kan bereiken met selectie en toonden kisten met grasgroene Marconi Ostara. En dan waren er ook al gla diolen. De fa. G. Beukers uit Noord- wijk, had enkele primulinus-zaailin gen in de warme kas getrokken en enkele daarvan sloegen een heel goed figuur. We noemen o.m. de helder- rose no. 40 met het witte merk in de keel. Een mooi slank en lang takje had deze zaailing. Ook de koperkleu rige no. 6 deed het heel goed. De oranjerode 7 had een te kort trosje. No. 1 licht oranje met geel vlekje leek ons voorts niet onverdienstelijk. We zien deze soorten graag nog eens terug maar dan uit de koude kas of van het vrije veld. Om even met „bij goed" door te gaan: naast een vaasje anemone St. Bavo en Anemone Ful- gens van Gebrs. Lippens, Vogelen zang, zagen we de gele Fritelleria lm- RECHTZAKEN BOTERSMOKKELAAR WEIGERDE TE STOPPEN. Een handelaar uit Amsterdam, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring in Amsterdam, stond te recht wegens het smokkelen van bo ter naar België, omdat hij op 17 sept. '56, op de Rijksweg no 4 te Oegstgeest bij het inhalen onvoldoende naar links was uitgeweken. Het gevolg was een aanrijding, waarbij de aan gereden wagen over de kop was ge slagen. Aan het bevel van de politie om te stoppen, had verdachte niet voldaan; hij was snel doorgereden. Later, bij aanhouding, bleek wel waarom hij niet gestopt had. Hij was zonder rijbewijs in een gepantserde auto met boter op weg naar België. Zijn opzet om de boter over de grens te smokkelen werd verijdeld, door dat de auto in beslag genomen was. De stubs, officier van justitie eiste één maand hechtenis, een jaar in trekking van het rijbewijs, onvoor waardelijk. Overeenkomstig de eis van de subs, officier van justitie ver oordeelde de plv. kante nreohter, mr F. H. v. d. Brink, verdachte tot één maand hechtenis en een jaar intrek king van rijbewijs onvoorwaardelijk. De chauffeur van een autobus uit Noou.wijk, kwam voor, omdat h" 8 jan. met zijn autobus tegen de ge sloten spoorwegbomen aan de over weg der N. S. te Voorhout was op gereden. Verdachte erkende dit, maar zeide dat dit was gekomen, omdat de weg glad was. De subs, of ficier van justitie eiste f 25 boete of 20 dagen. Uitspraak 25 boete of 10 dagen. GEEN EIGEN RECHTER SPELEN. Een studente uit Den Haag, had op 15 oct. '56, op een ergerlijke manier op de Rijksweg no 4 niet haar auto ruim 100 km gereden. In Wassenaar had een militaire auto getracht haar in te halen, maar hij kreeg geen kans. Ook andere auto's had zij ge dwongen om te stoppen. Er was een grote stagnatie ontstaan. De subs, officier vari justitie eiste 70 boete of 40 dg. en intrekking van rijbewijs voor 1 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Uitspraak 50 boete of 30 dg. en 1 jaar voorwaar delijke intrekking van het rijbewijs met een proeftijd van 2 jaar. Een chauffeur uit Den Haag was op 30 jan. met zijn vrachtauto op de Nieuwe Mare, hoewel een geparkeer de vrachtauto onvoldoende ruimte liet, tóch doorgereden. Een voetgan ger, de heer P. v. Polanen, was tus sen de beide auto's bekneld geraakt waardoor zijn beide armen gebroken waren, en hij ernstig gewond naar het Acad. Ziekenhuis moest worden overgebracht. Hier werd hij 3 weken verpleegd. De subs, officier van jus titie eiste 100 boete of 25 dg. Uit spraak f 95 boete of 20 dg. geest en hetzelfde statige bolgewas zagen we ook in goede conditie van L. Slikker, Heemskerk, die daarnaast tevens de enorme rubra maxima een reus onder de keizerskronen naar voren bracht met de bontbladi- ge fol. aureus en de oranje aurora.. Dit groepje werd gecompleteerd door de altijd charmante Erythronium White Beauty. Van Til Hartman, Hil- legom, etaleerde het verbazend aar dige aardorchideetje Bletilla hyacin- thina. De Freesia-liefhebbers kwamen volop aan hun trekken, daar M. C. van Staaveren, Aalsmeer, een magni fieke collecte ten tonele voerde, stuk voor stuk extra best van kwaliteit; zware kammen, lange, sterke sten gels en prima op kleur. We noemen slechts de prachtige goudgele El Do rado, de bekende Apotheose, de goudgele Gloria Solis, de bijzonder mooie Imperator en Marion, de licht blauwe Saffier, de witte Sbow Queen, de lichtgele Mimosa en verder ver schillende fraaie zaailingen onder nummer. Tot slot: de narcissen. De wea. G. Uittenbogaard, Warmond, bracht een groepje grootkronige. zaailingen, alle met wit dekblad en min of meer oranjerode kroon. Blairhouse er Treslong vonden we de meest opval lende. Van Tubergen, Haarlem, exl poseerde twee fraaie triandussen: de witte Horn of Plenty met vele bloe men per stengel en de lichtgele Yel low Gem. Deze firma bracht tevens twee Lachenalia's: de fraaie oranje Aurora en de blauwe Glaucina. Een dubbele poeticus met citroengeel cen trum noteerden we van de bekende Roelofarendsveense kweker C. A. v. d. Wereld en L. Steen voorden, Noord- wijk, bracht een nieuwe grootkronige met wit dekblad en trompetvormige gele cup onder de naam Radar naar voren. Een mooie aanwinst. De Graaff Bros S. A. van Konijnen burg, Noord wijk, brachten nog een flinke collectie narcissen met /er- schillende zeer mooie nieuwigheden. Daar stond o.m. de gr. kr. Apricot Beauty, een forse narcis met wit dek blad en abrikooskleurige rand aan de lichtgele kroon. Binkie vonden we een bijzonder aardig narcisje: citroen geel met witte rand rond de cup. White Tartar is 'n kloeke witte trom pet en Mara een nieuwe poeticus. Fors en toch niet grof was de gr. kr. 32, wit met roomkleurige grote kroon. Meer merkwaardig dan mooi vonden we no. 27, een gr. kronige met sterk ingesneden cuprand. De gr. kr. Roseeta Hues noemden we reeds eer der, maar het is een narcis die stellig verdient meer dan éénmaal genoemd te worden. Van deze firma noteerden we tenslotte nog de triaundussen Moonshine, wit, en de lichtgele Half Moon. H.M. de Koningin en Z.K.H, Prins Bernhard zullen van 2123 mei een staatsbezoek aan Stockholm brengen. De koninklijke gasten zullen per kruiser Hr. Ms. De Zeven Provin ciën aankomen. De kruiser wordt geëscorteerd door de torpedobootja- gers Hr. Ms. Friesland en Hr. Ms. Rotterdam. Het Nederlandse gevolg bestaat uit: mevr. Van Wickevoort Cromme- lin, grootmeesteres; mevr. Repelaer van Driel, dame du palais; baron Van Hardenbroek, grootmeester van het Huis der Koningin; gen. majoor Pahud de Mortanges, chef van het Militaire Huis; luitenant-kolonel Van Zinnincq Bergmann, hofmaarschalk; commandeur De Jong, adjudant; lui tenant-kolonel Geertsema, adjudant; Jhr Roëll, privé-secretaris van H.M. de Koningin; dr De Graaff, privé- secretaris van Z.K.H. de Prins. Bovendien wordt het koninklijk paar begeleid door minister Luns en mejuffrouw Teilegen. Het programma luidt als volgt: 21 Mei: de Koninklijke gasten zul len op de aanlegsteiger aan de „Lo- gardstrappan" verwelkomd worden door o.a. de Zweedse Koning en Ko ningin, leden van de koninklijke fa milie, de premier Tage Erlander, de minister van buitenlandse zaken Os- ten Unden met andere leden van de regering, de Zweedse ambassadem in Nederland en leden der Neder landse ambassade. Langs de route naar het paleis zullen militairen opgesteld zijn en zal muziek door militaire bands ten gehore worden gebracht. 13.30 Privé- lunoh bij het Zweedse koningspaar; 15.30 ontvangst door Nederlandse ko ningspaar voor chefs de mission; 19.30 uitvoering mannenkoor op Le- jonbacken; 20.00 staatsbanket in Carl li-galerij. 22 Mei: Bezoek van Zweedse Ko ning en Koningin Juliana aan Stock- holms vakschool „St. Göransdaghem" een tehuis voor ouden van dagen en de Kon. Techn. Hogeschool. Bezoek van prins Bertil en prins Bernhard aan luchtvaart- en marine-instituten. 13.30 Lunch in stadhuis door het stadsbestuur van Stockholm, 's Mid dags: bezoek aan Riddarholm-kerk en receptie voor Nederlandse kolo nie in Zweden; 19.50 prvé diner met Zweedse Koning en Koningin; 20.30 galavoorstelling in de koninklijke opera. 23 Mei: 10.00 bezoek van Koningin Juliana en de Zweedse koning aan de n.v. Scania Vabis in Södertalje; 9.45 kranslegging door Prins Bern hard en Bertil bij het Linnaeus- standbeeld in Humlegarden. Daarna bezoek aan Zweedse instituut voor houtveredeling; 12.30 lunch met le den van de koninklijke familie in kasteel Gripsholm; 20.00 Koningin Juliana en Prins Bernhard geven een staatsbanket voor Zweeds ko ningspaar en speciaal geïnviteerden; 22.00 taptoe, door de marine-band van de Kon. Ned. Marine. 24 Mei: vertrek van vliegveld Bromma. Girorekening 777 van 't Nederland- sche Roode Kruis ten behoeve van de Hongaren heeft op 16 april de 5 miljoen overschreden De stand is nu 5.004.813.53. In de afgelopen week zond de intendance van het Roode Kruis naar de vluchtelingenkampen in Oostenrijk wagons uien met een totale inhoud van 1121/2 ton, als mede 60 complete gereedschapskisten voor timmerlieden. De laatste zen ding was een geschenk van het Ne derlandse Jeugd-roode-kruis. HILLEG0M Op vrijdag 12 dezer vond ten raad- huize de officiële installatie plaats van de voorzitter en de leden van de gemeentelijke instelling voor maat schappelijke zorg, welke door de bur gemeester jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen van Pannerden, in aanwezig heid van een aantal genodigden als vertegenwoordigers van de diaco nieën, het r.-k. interparochiaal chari tatief centrum en het burgerlijke armbestuur, werd verricht. De burgemeester wees er in zijn toespraak op, dat de leden van de nieuwe instelling een zeer mooie en hoogstaande, doch ook een moeilijke en verantwoordelijke taak op zich hadden genomen in onze gemeen schap, die zeker als christelijke ge meenschap de plicht heeft om hulp en steun te bieden aan die leden, die door ziekte of tegenslag in nood verkeren. Deze hulp en steun moet geboden worden met begrip en dis cretie, in de meest geëigende vorm om de maatschappelijke nood te over winnen en tenslotte zal men hen. die hulp komen vragen, steeds als mens tegemoet moeten treden. Na erop gewezen te hebben dat het bieden van geestelijke hulp uit sluitend de taak is van de kerken, doch dat de gemeentelijke instelling mede kan bevorderen dat de geeste lijke hulp wordt ingeroepen waar daaraan behoefte bestaat, zodat in het belang van de betrokkenen sa menwerking met de kerkelijke in stellingen nodig is, heette de burge meester de vertegenwoordigers daar van welkom en sprak zijn waardering uit voor hun aanwezigheid. Eveneens werden de vertegenwoordigers van het burgerlijk armbestuur hartelijk welkom geheten. Na gewezen te hebben op het des kundig en ervaren apparaat, dat de nieuwe instelling ten dienste staat, wendde spreker zich tot de voorzitter, wethouder W. F. van Dam. „Het ver trouwen, dat met Gods hulp deze nieuwe instelling een zegenrijk in stituut zal worden voor onze gemeen te en al haar inwoners, heb ik nog temeer, aldus de burgemeester nu u daarvan de leiding op u hebt wil len nemen". Vervolgens bracht de heer W. J. Buurman, voorzitter van het burger lijk armbestuur, de hartelijke geluk wensen daarvan aan de nieuwe in stelling over. De voorzitter van de nieuwe in stelling, wethouder Van Dam, ver klaarde de nieuwe verantwoordelijke taak gaarne op zich te nemen. Het doet hem deugd, dat vertegenwoor digers van de verschillende bestaan de kerkelijke instellingen, aanwezig zijn en concludeerde daaruit, dat zij er van overtuigd zijn, dat er een nauw verband dient te bestaan tus sen de gemeentelijke en de kerkelijke instelling. Nadrukkelijk stelt hij vast, dat de taak van de gemeentelijke in stelling subsidiair is en die van de kerkelijl instellingen primair. Spreker wil het vertrek van het burgerlijk armbestuur niet zien een eind van zijn kunnen en hoopt dat, indien er zich moeilijkheden voordoen er steeds advies bij de oud-leden ingewonnen zal mogen worden. De heer P. G. Goemans, als oudste lid van de nieuwe gemeentelijke in stelling, dankt mede namens de an dere leden burgemeester en wethou ders en de raad voor het vertrouwen, dat deze in hen hebben gesteld. De heer W. Imthorn dankte na mens de diaconie voor de uitnodiging. De heer P. E. Oudejans sluit zich namens het interparochiaal centrum bij deze woorden aan. Daarna sloot de burgemeester deze installatiebijeenkomst. OEGSTGEEST ZILVEREN VLAAMSE GAAI UITGEREIKT. Tijdens een in Ommen gehouden bijeenkomst van districtscommissa rissen van de Nederlandse Padvin ders is aan de heer A. Beekes, dis trictscommissaris van het district Rijnland te Oegstgeest de Zilveren Vlaamse Gaai uitgereikt. Hiermee heeft de heer Beekes de hoogste on derscheiding ontvangen, welke in de Padvinders wereld kan worden be haald. DE KWAKEL Handbal. Het is onze dames we derom gelukt 2 kostbare punten in de wacht te slepen door de uitwedstrijd tegen Wilskracht Turnen met 04 te winnen. Door deze prestatie staan zij glansrijk en ongeslagen aan de A.N.W.B. is van mening: In een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat doet de AN WB het dringende verzoek een ein de te maken aan ongeijke rechtsbe deling bij het intrekken van rijbe wijzen als bijkomende straf op een verkeersmisdrijf. Indien namelijk een rijbewijs gedu rende de periode van intrekking ver loopt, dan wordt op negen van de elf provinciale griffies gesteld, dat de betrokkenen opnieuw rij-examen moeten doen. Men beroept zich daar bij op artikel 114 van het Wegenver keersreglement, waarin voor het aan vragen van een rijbewijs wordt ge steld, dat het bezit van een rijbewijs, waarvan de geldigheid niet langer dan drie jaar is verlopen, de aanvra ger vrijstelt van het examen op de eisen van bekwaamheid, mits deze geldigheid niet anders dan door het verstrijken van de geldigheidsduur is verlopen. Jaarvergadering L.T.J., district Leiden In café-rest. „De Harmonie" hield de L.T.J., district Leiden, gisteravond haar jaarvergadering. Na opening door de voorzitter, Toon Jacobs, volg de het verslag der vorige jaarverga dering en een zeer uitvoerig jaarver slag door de secretaris Kees de Jong. Uit het financiële jaarverslag bleek, dat het saldo momentcel ƒ560.04 bedraagt. Bij het volgende punt van de agande: bestuursverkiezing, werden Toon Jacobs en Jan van der Hulst bij acclamatie herkozen. Bij de bespreking der a.s. districts sportdag, stuitte men op de eerste moeilijkheden. De sportdag op zich zelf brengt niet het meeste bezwaar, maar zeer moeilijk ir het om nog ergens een geschikte zaal te vinden om deze dag gezellig te besluiten. In principe werd besloten deze sportdag in Roelofarendsveen te doen organi seren door de afdeling Roelofarends veen, met medewerking van de afde ling Rijpwetering,Oud-Ade. Hierna riep aalmoezenier rector L. P. M. Vester de jongeren der L.T.J. op om enkelen af te vaardigen naar de in ternationale bouwkampen in Frank rijk en Duitsland, ter leniging van de woningnood der vluchtelingen. Na de rondvraag werd deze prettige verga dering met gebed besloten. OP HET HOOGFEEST VAN PASEN. Hoogmis. Op het Hoogfeest van Pasen zendt de KRO een plechtige Hoogmis uit, welke in de kapel van het Groot-Se minarie „Bovendonck" te Hoeven zal worden opgedragen door Mgr. J. PlaSschaert, president van het Groot- Seminarie. Op maandag, Tweede Paasdag, zendt de KRO een plechtige Hoog mis uit, welke in de St. Nicolaaskerk te Baarn zal, worden opgedragen door pastoor I. P. J. Kaarsgaren. Pater Mi- chaël Hensen O.P. houdt de predica- tie en het parochiële koor zingt o.l.v. Carel Laóut. Direct vanuit Rome zal de KRO de Paasboodschap van Z.H. Paus Pius XII met aansluitend de zegen „Urbi et Orbi" uitzenden. Pasen! Onder de titel „Pasen" zal prof. dr F. van der Meer uit Nijmegen een causerie houden voor de KRO-micro- foon. De Tweede Tocht, hoorspel. Het Paasspel, dat de KRO uit zendt, werd dit keer geschreven door Hélène Nolthenius. In dit spel, geti teld „De Tweede Tocht", zijn de Drie Koningen de hoofdpersonen. Zij ont moeten elkaar wederom, nnu in de dagen van Christus' Kruisdood en Opstanding. Willem Tollenaar regisseert. „De Gloarje van Peaske", Friese Paaspoëzie. Paasgedichten van de Friese dich ters Fedde Schurer, Gerben Brou wer, O be Postma en D. A. Tamminga en Anne Wadman worden voorgedra gen in een KRO-programma, getiteld „De Gloraje van Peaske". Het Chris telijk Vooaal Dubbelkwarte uit Me- naldum en het Collegium Musicorum uit Leeuwarden zingen. St, Joris-viering. (Dinsdag 23 april). Op dinsdag, feest van St. Joris, brengt de KRO in de vroege ochtend een reportage van de Vlaggenparade der Verkenners van de Kath. Jeugd beweging te Amsterdam. Deze vlag genparade wordt afgenomen door de districtscommissaris van Amsterdam, de heer Ed. Seebregts in aanwezig heid van de districts-aalmoezenier Rector E. J. M. Ilupperetz. Reporter is Ben Brans. In het avondprogram ma van de KRO zullen onder de titel „Sint Joris, die de leidsman zijt" toe spraken worden uitgezonden van de hoofdaalmoezenier der K.J.B., A. J. L. Verhoeven en van de hoofdcom missaris der Katholieke Verkenners, mr F. B. I. M. Janssen, ter gelegen heid van Sint Jorisdag. Benelux-Tierelantijnen. 21aterdag 27 april). Het amusementsprogramma „Tie relantijnen", dat de KRO zatenlag uitzendt, zal in verband met de voet balwedstrijd NederlandBelgië de zondag daaraanvolgend, een Ne derlands-Belgische inslag hebben, Tot de medewerkers van Belgische zijde behoren de zanger Jean Walter, die o.m. jp het Venetië Songfestival optrad; de trompettisten Guus en Emile Caron en de conferencier Theo van den Bosch. Het Nederlandse aandeel wordt o.m. geleverd door Jenny Roda, Sini Mooten, Benny Beer, De Pico's, Moestafa Aethercharme en de Woud zangers o.l.v. Marinus van 't Woud. Moeders wil is wet, langs de weg. (Donderdag 25 april). Nadat onlangs de verzoekplaten voor het vrouwenprogramma „Moe ders wil is wet" opgegeven werden door de schippersvrouwen, zijn don derdag de vrouwen die in wagens een zwervend leven lijden aan de beurt om het programma samen, te stellen. Voor deze uitzending kiest Mia Smelt eveneens domicilie in een wagens ergens in Nederland. In de uitzending van .Moeders wil is wet" op zaterdag 27 april a.s. wordt de uitslag van de jaarlij se lathyrus- prijsvraag bekend gemaakt. „Wij zijn mede-arbeiders van God". (Dinsdag 23 april). De twaalfde uitzending in de KRO- reeks „En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen" zal gewijd zijn aan de verhouding tussen arbeid en Christendom. Voor deze uitzending stelde 'T'om Bouws een omvangrijk klankbeeld samen, waaraan vele katholieke pro minenten, zowel van kerkelijke zijde als uit arbeiders- en werkgevers kringen, hebben medegewerkt. Tot deze vele medewerkenden be horen Z.H.Exc. Mgr. W. M. Bekkers, Bisschop-Coadjutor van Den Bosch; inaccipuw» wn 97 „Ln Mgr. K. Roncken, hoofdaalmoezenier Sassh'efeI van arKAiH- nr/v# Air v t TT tut I het Omroepkamerorkeest o.l.v. van de arbeid, prof. dr F. J. H. M. Roelof Krol m concert verzorgen met medewerking van de cellist Sa zondagmiddag, „Het Prentenboek" beleeft zondag de laatste uitzending van het seizoen. In deze slot-uitzending, die om 15.50 uur begint in plaats van 14.00 uur zoals gebruikelijk is, wordt o.m. de uitslag bekend gemaakt van d( poppen wedstrijd in de Middagklok' actie. De duizenden poppen, welke voor deze actie worden gemaakt en ingezonden zullen ter beschikking worden gesteld van kinderen in de diaspora-gebieden. Commentaar op het nieuws. Te beginnen op 23 april a.s. zal mr J. A. Mommersteeg een nieuwe ru briek voor de KRO verzorgen: com mentaar op het nieuws. Deze ru briek van 5 minuten zal op elke uit zenddag van de KRO (behalve op zondag) beluisterd kunnen worden, aansluitend op de' nieuwsuitzending van 19.00 uur. Muzikale notities. De internationaal bekende pianist Paul Badura Skoda zal medewerken aan een concert dat het Radio Phil- harmonisoh Orkest o.l.v. de Engelse dirigent Hugo Rignold zondag 21 april a.s. voor de KRO verzorgt. O.a. zal het 4e Pianoconcert van Beetho ven worden uitgevoerd. KRO-rubriek „Populaire van der Ven uit Tilburg; prof. G. H. L. Zeegers, directeur-generaal van het KASKI; prof. dr M. G. Platei 0.P. en prof. dr. F. J. P. van Doo- ren, beiden van Tilburg; Rector N. de Rooy; Pater Jac. Jacobs M.S.C.; A van Istendael, secretaris van het 1.C.V te Brussel; Frans Dohmen en M. Weyers van de Mijnwerkersbond; ir G. H. Edixhoven, directeur van de mijnen „Laura" en „Vereniging" te Eygelshoven e.a. Verschillende koren en een fan fare dragen tot de muzikale illustra tie bij, terwijl gedichten van Mi chel van dei Plas, Gab Smit en Lou Maas worden gedeclameerd. Hen drik Andriessen componeerde het „Te Joseph celebrant" dat zal worden uitgevoerd door het Prome nade Orkest. Laatste „Radio-prentenboek". (Zondag 21 april). De KRO-rubriek voor de jeugd op rauel Brill. Het programma omvat een Celloconcert van de Oostenrijkse componist Godfried Monn. (1717— 1750). Het Trio Frans Kerkhof uit Den Bosch, dat reeds vaker voor de KRO- microfoon optrad, zal zaterdag 27 april a.s. een programma van inter nationale volksliedjes verzorgen. Leo Pagano terug. Zondagavond j.l. is Leo Pagano te ruggekeerd van een drie maandse reis door Australië en NieuwGuinea, met in zijn bagage een groot aantal opnamen uit de gebieden welke hij bezocht heeft. In een viertal grote klankbeelden, welke de komende maanden in het KRO-programma worden uitgezon den, zal de heer Pagano zijn mate riaal verwerken, waarin als hoofd motief emigratie en de toestanden in Nieuw-Guinea zullen voorkomen. kop zodat het niet onwaarschijnlijk is, dat zij het eerste lustrum van haar bestaan, met een kampioen schap af zullen gaan sluiten. Al dadelijk na afworp is het te zien dat dit voor onze dames geen zware wedstrijd zal worden. Het duurt slechts enkele minuten of Thea Voorn geeft haar club de leiding 01). Als de gastvrouwen het wil len gaan proberen, lukt het hun echt. ter niet om tot een gelijke stand te komen. Hn samenspel is niet zo goed en wordt bovendien slecht afgewerkt. Als Thea Voorn de bal krijgt toege speeld, weet zij voor de tweede maal raak te schieten (02) en even later is het Truus van Diemen die er 03 van maakt. Met deze veilige voorsprong gaan de dames him-ver diende kop thee drinken. Na de rust gaan de onzen het wat kalmer aan doen. Janie Voorn krijgt de kans om te doelpunten hetgeen zij ook prompt doet (04). Met deze stand komt ook het einde aangezien „Wilskracht" niet in staat blijkt om ook maar de eer te redden. RAPKDO 10. De klap is ge vallen. KDO heeft in een uitwedstrijd tegen RAP te Amsterdam met 10 verloren en is daardoor uitgeschakeld voor de zozeer begeerde titel. Hoewel men met flinke moed en dozijnen supporters was vertrokken, heeft dit niet mogen baten. De „gelukkigste" heeft gewonnen en dit was ditmaal het goed spelende RAP. We schrijven de „gelukkigste", dit was ook inder daad zo. Was het voor de rust hoofd zakelijk RAP dat in de aanval was, na de thee was het KDO dat alle kranen open zette om op alle moge lijke manieren, toch maar doelpunten te kunnen forceren. Na 15 minuten voltrok zich het vonnis voor KDO. Na een snelle aanval der gastheren volgde een vliegend schot en doel man v. d. Vlugt is geslagen (10). Voor de rust kruipt KDO nog 3 of 4 maal door het bewuste oog van de naald zodat men van geluk kan spre ken dat het geen 3—0 is geworden. Na de thee volgt de ene KDO-explo- sie n\ de andere en zeker 3 of 4 maal ontkomt het RAP-doel ternau wernood aan een doorboring. Het wilde nu eenmaal niet. Aan beide zij de wordt niet meer gescoord. RAP heeft de wedstrijd gewonnen en is aldus een stap dichter bij het kam pioenschap gekomen. Het 3e elftal speelde op eigen terrein tegen Slo- termeer; het won met 32. De junioren speelden ook op eigen ter rein, en wel tegen RKWA 2; uitslag 1—1. Boekbespreking ..50 "euwen schrift" door Ben Engelbert en Frans de Clerq. Prismaserie Nr. 225. Uitg..: Hét Spectrum Utrecht. De geschiedenis van het schrift door vijftig eeuwen. Het ontstaan, de groei en het gebruik, schrijfwijzen en lettertypen tot en n->et de hedendaag se schriftcultuur werden door de auteurs op deskundige en overzichte lijke wijze gerangschikt en van vele voorbeelden en illustraties voorzien. Jonker Araoud trekt het zwaard, door W. J. Verbeten. Uitgeverij „Helmond". Een romantisch verhaal van vele eeuwen geleden, waarin een jonge man erop uittrekt om zijn in een kas teel gevangen gehouden vader te redden, en met ,,'t keizers troepen" op weergaloze wijze daarin slaagt. De Woesteling, door Guy des Cars. Uitgeverij Thijm- fonds. Den Haag. In een niet altijd vlekkeloze ver taling van Gabriël Gorris doet de Franse auteur Guy des Cars in dit aangrijpende werk een relaas van het proces om „de woesteling" Vauthier, een nors en rijzige blind- doof-stomme, die een universitaire graad bereikt heeft, maar wiens la tere leven verwoest dreigt te worden door een verdenking van moord. Een gevoelvol verslag, dat zijn waar de ontleent aan de fijne tekening van de lokale kleur en de goed ge troffen „pleitbezorger", 'n oude, niet helemaal au serieux g^pomen advo- kaat.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8