Rector Beek, Leiden, op tragische wijze om het leven gekomen Jongen liet kaarsje vallen H. Fakkel te Leiden, bij jubileum onderscheiden DINSDAG 16 APRIL 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Met auto in „De Gouwe" gereden Door een tragisch ongeval is van nacht rector G. Beek, rector van „De Voorzienigheid" te Leiden om het le ven gekomen. Het slachtoffer is met zijn auto omstreeks één uur in het water van de Gouwe tussen Boskoop en Waddinxveen gereden. Toen de auto om half drie uit het water was gelicht, bleek dat de le vensgeesten waren geweken. Rector Beek,was op weg naar Gou da, de plaats waar hij kapelaan is ge weest. Om een uur in de nacht alar meerden bewoners van huizen aan de Henegouwerweg te Reeuwijk de Rijkspolitie van Waddinxveen, omdat zij aan de overzijde van het water hadden gezien, dat een auto met dè lichten op in het water was gereden. De Rijkspolitie stelde dadelijk een onderzoek in en ontdekte, dat er zich inderdaad een auto in 't water moest bevinden. Er dreef olie op het water oppervlak. De Gouwe is ter plaatse zeer diep. Bovendien heeft de auto enige snelheid gehad; men vond de wagen een Ford Anglia dus niet op de plaats waar hij in het water was gereden, maar meters verder en midden in De Gouwe. Met een kraan wagen van de Citosa gelukte het de politiemannen van Waddinxveen en Reeuwijk deze strook van de weg behoort tot het grondgebied van Reeuwijk na ruim een uur de auto op het droge te krijgen. Het stoffelijk Bijenkorf-giraffe nam de trein De drie jaar oude giraffe „Kenia' die morgenmiddag aan de Wassenaar- se dierentuin zal worden overgedra gen, is gisteren te Hamburg in de grote houten kist gestapt, waarin ze haar reis maakt. Het dier werd uit geleide gedaan door de 65-jaar oude olifant „Menni", die „Kenia" met kist en al naar het station trok. Kenia, die 11.000 gulden kostte en wier transportkosten 4000 gulden be. dragen, wordt aan het dierenpark ge leverd door bemiddeling van „De Bijenkorf", die in een advertentie ge. steld had, dat ze, behalve speelgoed- giraffes, ook een echte giraffe kon leveren. Ze noemde daarvoor een prijs, die ver beneden de huidige ligt en hierop ging het dierenpark op de advertentie in. He warenhuis bleef sportief en leverde het gevraagde ar tikel. C.P.N.-zetel te Alkmaar weer bezet Drie maanden vacant Doordat de communistische kan didaten steeds weigerden hun benoe ming tot gemeenteraadslid te aan vaarden, was in Alkmaar sinds ja nuari al een raadszetel vakant. In deze vakature is thans voorzien, door de heer F. Zeilemaker, voorzit ter van de afdeling Alkmaar en laat ste kandidaat van de CPN, die giste ren verklaarde een benoeming tot raadslid te aanvaarden. TWEE ONGELUKKEN IN GELDERMALSEN. Bij Geldermalsen zijn zondagavond twee ongevallen met dodelijke afloop gebeurd. De 26-jarige landbouwer J. van Haaften uit Neerrijnen kwam op zijn bromfiets met een paaltje langs de weg in aanraking, sloeg over de kop en bleef zwaar gewond liggen. Hij overleed in het ziekenhuis. De elfjarige M. van Galen, die een kerkdienst te Geldermalsen had bij gewoond en per fiets in gezelschap van een vriendje huiswaarts keerde naar zijn woonplaats Waddenoyen, werd op de Tielerweg, die geen rij wielpad heeft, door een der elkaar tegemoetkomende auto's in het ge dempte licht niet opgemerkt. Hij werd overreden en op slag gedood. De plaats tussen Waddinxveen en Boskoop, waar het ongeluk gebeur de. De foto laat zien hoe het wiel spoor over de weg loopt. De wagen kan volgens dit spoor geen grote snelheid gehad hebben. Dit is ook de mening van de politie, die een on derzoek instelde. overschot van rector Beek werd naar het St. Joseph-ziekenhuis te Gouda overgebracht. De Rijkspolitie heeft ter plaatse een reconstructie gemaakt van dit tra gische ongeval. De chauffeur moet te ver naar de linkerzijde van de weg zijn geweken. In de berm van de weg raakte hij een bermpaaltje. Hierdoor moet hij de macht over het stuur verloren hebben en vervolgens in het water van de Gouwe gereden zijn. Dit deel van de weg BoskoopGouda is ver laten. Er is geen enkele verlichting. Nadat de wagen op het droge was ge bracht bleek, dat de stadslichten in geschakeld stonden. Het is dus goed mogelijk, dat het slachtoffer door de duisternis werd misleid. Een tragische bijzonderheid is, dat de priesterbroer van rector Beek, die in Australië gevestigd is, thans op terugreis is naar Nederland. Levensloop. Rector Gerardus Albertus Beek is geboren te Amsterdam 18 dec. 1912. Na zijn priesterwijding op 6 januari 1936 was hij achtereenvolgens kape laan te Duivendrecht, Rotterdam (H. Antonius Abt), Velzen, Haarlem (H. Johannes de Doper) en Gouda (O. L. Vrouw Hemelvaart.). Op 14 augustus 1053 werd hij be noemd tot moderator van de Kath. Technische School te Leiden. Hij nam zijn intrek in de ipastorie van de Herensingel. Enige jaren was rector Beek geestelijk adviseur van de Ka tholieke Werkmeestersbond. Op 18 augustus 1956 werd hij te vens rector van het St. Ounerage- sticht („De Voorzienigheid") aan de Hogewoerd. Vooral overheids bedrijven ontduiken afbetalingswet In zijn derde verslag betreffende de uitvoering van de wet voor een tijdelijke regeling van afbetalings overeenkomsten, heeft de minister van Economische Zaken gewag ge maakt van pogingen, de aibetalings- wet 1956 te ontduiken. Het Tweede Kamerlid voor de VVD, de heer Van Leeuwen, heeft thans de minister gevraagd of deze een vervanging op het oog had van het afbetalings- of huurhoopsysteem door een systeem van verhuur en of hij dit beschouwt als een frustering van de bestedingsbeperking. De heer Van Leeuwen vraagt tenslotte of het de minister bekend is dat vooral door overheidsbedrijven deze vorm van ontduiking wordt bedreven. De rijkspolitie te Breda heeft vijf personen gearresteerd wegens met dief si al van ijzer en koper ten na dele van de Provinciale Noordbra bantse Elektriciteits Maatschappij te Geertruidenberg. Het zijn twee ge broeders uit Raamsdonkveer, die de diefstallen pleegden, een man uit Raamsdonkveer, heler en een op koper uit Breda. Als tipgever was de nachtwaker van de PNEIM in het complot betrokken, die eveneens is aangehouden. Naar schatting is er voor een bedrag van twaalf tot vijf tienduizend gulden gestolen. Na de vermissing van de voorwer pen kwam de politie al spoedig bij de Bredase opkoper terecht, waar de personen uit Raamsdonkveer gere geld ijzer en koper te koop aanboden. Zeven tot acht ton ijzer en enige tonnen koper werden buit gemaakt. De gearresteerden zullen worden voorgeleid aan de officier van Justi tie te Breda. BRAND IN SCHOENFABRIEK TE KAATSHEUVEL. In de afgelopen nacht is de Wenne- kes schoenfabriek te Kaatsheuvel door brand gedeeltelijk verwoest. De schade, die door de bedrijfsleiding op enige honderduizenden guldens wordt geschat, wordt door de verzekering gedekt. Om half vier werd het vuur ont dekt in het achterdeel van de fa briek, waarin o.a. het magazijn en de stikkerij waren ondergebracht De plaatselijke brandweer, die snel ter plaatse was, bestreed het vuur met zes stralen. Het was al spoedig dui delijk, dat het achterstuk van het ze ventig meter lange gebouw niet te redden viel. Om 'ongeveer vijf uur was men de brand meester geworden. In de fabriek, die ongeveer honderd personen in dienst heeft, zal geruime tijd niet kunnen worden gewerkt, e Omdat de jonge Nederlandse vrouw spontaan de voorkeur geeft aan de gezellige Margriet", is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland Advertentie Vriend met buks doodgeschoten Een uitermate tragisch ongeval heeft maandagmiddag om vier uur het leven gekost aan de 16-jarige H-B.S.-er M. H. den Elzen uit Woer den. De knaap was op bezoek by zijn schoolvriend, de 17-jarige T. van der Wind te Rietveld bij Woerden. Samen hadden zij op de boerderij van de fa milie Van der Wind zitten studeren en tegen vier uur gingen zij een poos je naar buiten om zich wat te verma ken. In de schuur hing een buks, die door de veehouders in deze streek wordt gebruikt om op schadelijk ge- vogeltje en dergelijke te schieten. Geen moment er op bedacht dat de buks geladen kon zijn, haalde T. van der W. de buks van de spijker en trok aan de trekker. Tot zijn grote ontstel tenis ging het vuurwapen af en zijn schoolkameraad werd in Je hart streek getroffen. Hij werd naar het r.-k. ziekenhuis te Woerden overge bracht, maar bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. Door een misstap bij het lopen over een vlonder, is zondagmorgen de 48-jarige landbouwer Van der Riet uit Etten, in een 2 m. diepe sloot te recht gekomen en verdronken. De heer Van der Riet was op weg naar zijn vee in één varf de beemden. Hij was gehuwd. Etage uitgebrand Door de onvoorzichtigheid van een 14-jarige jongen is maandagavond de eerste etage van het perceel Egelan tiersgracht 9 in de Amsterdamse Jordaan totaal uitgebrand. De 14-jarige Flip K., die op zijn zusje paste, had een kaarsje aange stoken om in een zijkamer een munt in de elektriciteitsmeter te stoppen toen het licht uit was gegaan. In zijn zenuwachtigheid liet de jongen het kaarsje vallen op een stapel kranten, die dadelijk vlam vatten. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest om eerst zijn vierjarig zusje uit haar bed je te halen en naar beneden te bren gen alvorens alarm te slaan, want het vuur greep snel om zich heen. Toen zijn moeder even later van haar werk thuis kwam, stond de ge hele verdieping in lichterlaaie. Voor alle zekerheid heeft de brandweer, die het vuur met vier stralen bestreed en vrij spoedig de situatie meester was, op de bovenverdiepingen een onderzoek ingesteld, maar gelukkig was op de tweede en derde etage nie mand thuis. Bij deze speurtocht liep een brandwacht verwondingen aan een der handen op en werd een van zijn collega's door de hitte bevangen. Het gezin K., bestaande uit vijf per sonen, is door de brand dakloos ge worden. Op de tweede etage brandde de voorkamer uit. Het souterrain en de bel-etage liepen waterschade op. De familie K. is tegen brand verze kerd. Oude Kerk ie Delft moet worden hersteld 40 Jaar bij N.Z.H. De heer H. Fakkel vierde heden morgen het feit, dat hij 40 jaar bij de N.Z.H. werkzaam is. De heer Fak kel is ambachtsman eerste klasse. Vanmorgen werd de jubilaris met familie op het stadhuis ontvangen, waar burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot mededeelde, dat het de Ko ningin had behaagd de heer Fakkel te onderscheiden met de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Verder had een hul diging plaats ten huize van de jübi- laris, Staalwykstraat 14, waar de di recteur de heer J. J. Jurrissen hem in hartelijke bewoordingen namens de maatschappij een geschenk in cou vert aanbood. Tevens de gouden me daille van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel te Leiden en een bloemstuk aan zijn dochter. De voor zitter van het jubileumfonds, de heèr J. Ockeloen bood hem eveneens een geschenk onder couvert aan. De restauratie van de Oude Kerk te Delft waarmede zeven jaar geleden werd begonnen, vordert gestaag. Toch zal het nog tot 1960 duren eer deze grote restauratie, onder leiding van de architect Herm. van der Kloot, vol tooid zal zijn. Een overzicht van de werkzaamheden aan de noordzijde van de kerk. Het Tweede-Kamerlid Visch (K VP) heeft de minister voor Defensie, ir Staf, schriftelijk gevraagd de gronden bekend te maken, waarop werd besloten de Nationale Reserve in 1958 op te heffen en een andere bestemming te geven. De heer Visch wil ook weten wel ke die bestemming is. Hij vraagt zich af, of door een nauwkeurige selectie van het kaderpersoneel en de vrij willigers van de Nationale Reserve niet een kwalitatief beter korps te maken is, dat op zijn oorlogstaken berekend is. Het Kamerlid wijst de minister op de ongerustheid, die in brede kringen heerst over het op- heffingsbesiuit. Een overwegwachter der N. S. al hier stond terecht, omdat hij in de avond van 8 febr. j.l. omstreeks 22.38 uur vergeten had, voor de trein uit Leiden naar Utrecht, de overweg aan de Herenstraat te sluiten. De politie had geconstateerd, dat, terwijl de trein al op 25 meter afstand genaderd was, de overweg niet was gesloten. Het was gelukkig nog goed afgelo pen, doordat een auto en fiets nog tijdig konden stoppen. Verdachte er kende dat hy vergeten had om de overweg te sluiten. De subs, officier van justitie was van mening, dat er sprake was van een ernstige over treding, waardoor het verkeer in gevaar was gebracht. De eis luidde 100 boete of 25 dg. De raadsman, mr v. d. Hout, wees op de geestdo dende arbeid van de spoorwegwach ter, vooral als men alleen is. De Ned. Spoorwegen hebben dit ook ingezien en reserves beschikbaar gesteld. In sommige seinhuizen wordt na een waarschuwing, door het indrukken van een knop de overweg gesloten. Hij verzocht clementie voor ver dachte. De kantonrechter veroor deelde verdachte tot 75 boete of 25 dagen. De minister van Onderwijs, heeft in een circulaire aan de directeuren en rectoren van de rijksscholen er op nieuw op gewezen dat hij het van groot belang acht, dat elk jaar bij het onderwijs aan de betekenis van de 4- en 5-mei herdenking aandacht wordt geschonken op een wijze, die zich het best aanpast aan de plaatselijke om standigheden. Voorts heeft de minister besloten dat in de toekomst op de middag van de 5e mei geen lessen zullen worden gegeven. Op 5 mei moet op alle rijksscholen de nationale driekleur worden gehe sen en op 4 mei moet tussen 18 en 20 uur halfstok worden gevlagd. In een circulaire aan alle gemeente en schoolbesturen heeft de minister in overweging gegeven op overeen komstige wijze te handelen als is voorgeschreven voor de rijksscholen. AKKOORD OVER MEELPRIJZEN. Tijdens een gisteren te Rotterdam door de meelfabrieken gehouden be spreking, is besloten de meelprijzen weer op het economisch verantwoor de niveau terug te brengen. Dit bete kent, dat de meelfabrieken van de Nederlandse bakkerij de prijsverla ging, welke zij in Zuid-Limburg had den toegepast, weer ongedaan hebben gemaakt. Daarmee is de dreigende meelpryzenoorlog van de baan. REMVOERING VERSLETEN. Een Leids chauffeur stond terecht, omdat hij op 8 febr. te Voorschoten op de Veurseweg had gereden met een auto die niet aan de gestelde eisen voldeed. Na een aanrijding bleek, dat hij niet tijdig had kunnen remmen, omdat de remvoering to taal versleten was. De subs, officier van justitie eiste 25 boete of 10 dagen. De kantonrechter veroordeel de verdachte tot 20 boete of 8 da gen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7