0fW Leidse Raad over bejaarden centrum in Leiden Zuid-West Vraagstuk van deze tijd Ontploffing aan boord van sleepboot te Rotterdam Engelse scholieren speelden „Romeo en Juliet" in Leiden DINSDAG 16 APRIL 1957 DE WEIDSE COURANT PAGINA 5 Hoewel de Raadsagenda slechts summiere discussie deed verwachten hebben de Raadsleden van Leiden gistermiddag toch nog tot half zes ver gaderd. Er werden gesprekken over uiteenlopende onderwerpen gevoerd. Het voorstel om terrein ten zuiden van het woonwagenkamp bouwrijp te maken voor de bouw van een kampschool en eventueel van een kampcen trum, ontlokte hartelijke dankwoorden aan het K.V.P.-raadslid, mej. Noord man. Er werd voorts gesproken over veranderingen in het tarief van de ge- meentel^ke badinrichting, die ten doel hebben een spreiding in het bezoek aan de inrichting te bewerken. De heer Langezaal (P.v.d.A.) deed in dit verband schriftelijk het voorstel de abonnementhouders in ieder geval de gelegenheid te geven om ad 2.50 per tien keer, ook op vrijdag en zaterdag te „stort-baden". achtte óók controle op de leiding van de tehuizen nodig. Men mag toch wel eisen stellen wat betreft be kwaamheid in verpleging e.d. Kan ook de keuringsdienst voor waren geen controle uitoefenen De heer Kortman (KVP), die even eens het voorstel met goedkeuring ontving, hoopte dat de verordening preventief zal werken, en dat men zelden of niet van het recht om een Controle op rusthuizen De heer Langezaal sprak in dit ver band over de volksgezondheid en over de billijkheid; er zijn mensen, die al léén maar in het eind van de week gelegenheid hebben. De heer Ten Broek (KVP) verklaarde, dat zijn fractie hier niet mee kon gaan, om- derdaad herziening nodig. Hij meen de dat een en ander wel achterhaald zal worden door een Rijkswet betref fende het toezicht op rust- en ver pleeghuizen. De heer Questro (P. C.) vond het jammer, dat zulk een verordening nodig was gebleken. Hij hoopte dat zij op een behoorlijke wijze zal wor den toegepast. Er zijn nu eenmaal tehuizen waar onder de dwang der omstandigheden te veel patiënten worden opgeno men. Men zal er ook op moeten toe zien, dat de hulp aan de verpleeg den voldoende is. Wethouder Menken noemde dit voorstel een eerste stap naar de al gemene preventie. Ook aan vakbe kwaamheid worden eisen gesteld. Volgens de verordening moet bekend zijn, wie met de leiding van een te huis belast is en welke bekwaamhe den deze heeft. Het is de bedoeling van de geneeskundige- en de sociale dienst alle belanghebbenden voor een gesprek uit te nodigen, waarna de zaken in onderling overleg gere- dat de nagestreefde spreiding dan huis te 'sluiten, gebruik zal behoeven geld kunnen worden, DE TEWATERLATING EN OVERDRACHT VAN DE „DE GROENE DRAECK" Op uitdrukkelijk verzoek van H.K.H. prinses Beatrix is de tewa terlating en de overdracht van het jacht „De Groene Draeck", dat haar ter gelegenheid van haar achttien de verjaardag door het „Comité va rend Nederand" werd aangeboden, een week uitgesteld. De tewaterlating op de werf van de firma G. de Vries Lentsch jr. aan de Grasweg in Amsterdam noord en de daarop volgende dooplechtigheid door H.K.H. prinses Beatrix is dus niet op 28 mei maar op dinsdag 4 juni a.s. De overdracht van het jacht in de jachthaven Muiden van de Konink lijke Nederland Zeil- en Roeivereni ging valt nu op 15 juni. Na de overdracht zal de nieuwe aanwinst door de Nederlandse jacht- vloot in een door de Koninklijke Verbonden Nederlandse Watersport verenigingen te houden vlootrevue in en voor de haven van Muidep worden begroet. Verwacht wordt, dat ook de beroepsvaart belangstel ling heeft voor deze vlootrevue. MISLUKTE MOORDAANSLAG OP PREMIER VAN O.-NIGERIA In de Nigeriaanse hoofdstad Lagos is vandaag een mislukte moordaan slag gepleegd op de premier van Oost-Nigeria, dr. Namdi Azikiwe, toen deze aldaar aankwam voor het juist weer verloren gaat. Het voor- stel-Langezaal kwam hierna in stem ming en werd met 19 tegen elf stem men verworpen. De door b. en w. voorgestelde tariefswijziging werd vervolgens z. h. st. aangenomen. Bejaarden. Het voorstel tot het maken van ;n schetsplan voor een algemeen be jaardencentrum in Leiden Zuid-West ontving algemene waardering. Mevr: Braggaar waagde een historische be schouwing aan deze gebeurtenis, er op wijzend, dat haar fractie steeds pal stond voor de belangen van de ouden van dagen. De heer Portheine (VVD), niet min der verheugd, wees op het vraagstuk van de bejaardenzorg: in 1975 zal 12 procent van de bevolking in Neder land bejaard zijn. Ook de stichting van een tehuis voor chronische zie ken is hard nodig. De heer Questro (P.C.) proefde een bittere bijsmaak bij alle vreugde, om dat de Ned. Hervormde diakonie al sinds 1955 op antwoord op haar plan nen voor liefst drie bejaardentehui zen wacht. Hij gaf een beschrijving van de onbevredigende gang van za ken. De heer De Bree (KVP) oor deelde de komst van dit bejaarden^ centrum nuttig en nodig. Het behoeft geen aanbeveling aldus de heer le Bree, dat ook besprekingen worden gevoerd met katholieke groeperin gen, over de plannen, die aldaar ten aanzien van de bejaardenzorg leven. Hierbij drong hij op spoed aan. Ook wethouder Menken erkende de noodzaak van de stichting van een inrichting voor de chronische zieken. Er worden besprekingen gevoerd over het vestigen voorlopig van een huis, waarin chronische zieken en ouden van dagen, die op korte termijn geholpen moeten worden, voorlopig opgenomen kunnen worden. Hij memoreerde, dat verleden jaar tijdens een gesprek met verschillen de kerkelijke groeperingen is gesteld, dat zo gauw ed plannen zijn van neutrale zijde ook de vestiging van nieuwe bejaardentehuizen voor de Hervormde, Gereformeerde en Ka tholieke groepen besproken zullen worden. Vooral de exploiteerbaarheid een belangrijke en moeilijke kwes tie zal hierbij criterium zijn. Men moet er bij dit alles rekening mee houden, aldus de wethouder, dat straks de bejaarden liever in eigen huis blijven, dan dat zij zich voor veel geld in een tehuis laten opne men. Wethouder Jongeleen voegde hier aan toe,, dat voor de Ned. Hervorm de diakonie al een terrein in het plan Zuid-West VII is gereserveerd. Tot de heer De Bree zei hij dat - zoals hij zich meent te herinneren de katho lieken de voorkeur hebbên gegeven aan een plaats in het saneringsplan tussen Levendaal en Plantsoen. Maar het zal nog wel geruime tijd duren, alvorens men eerst aan saneren toe is. Bezoldiging. Lang werd nog gesproken over de herziening van de bezoldigingsrege ling 1954. De heer Meester (P. v. d. A.> vroeg om een herwaardering van de salarissen over de gehele linie. De heer De Bree vroeg aandacht voor de salarissen van de lagere ambte naren. Om de raadsleden een juist inzicht te geven in de strekking van dit voor stel gaf wethouder Menken een over zicht die terugging tot de richtlijnen, die G. S. hebben gegeven in mei 1956 over de salariëring van de gemeente secretarie. Niet alleen de salarissen van de hoofden van dienst vroegen hierna om der billijkheidswille om een herziening, ook die van personeel van de markt- en havendienst en van de brandweer. Hier was eerder sprake van een verruiming in de mo gelijkheden van het promotie-beleid. Hij betoogde echter met nadruk dat het niet de bedoeling is tot een totale herwaardering te komen. We mogen géén illusies wekken, die niet gerea liseerd kunnen worden. Op het ge bied van de promotie is al veel ge daan, zo zelfs dat de promotiegroepen een en twee al practisch niet meer bestaan. Rust- en verpleeghuizen. De strengere verordening op het toezicht op rust- en verpleeghui zen werd met waardering ontvangen. De heer Portheine (VVD) zei, dat met name op het gebied van de be jaardenzorg maatregelen geboden waren. Mej. Van Nienes (P. v. d. A.) te maken. Er zal van de verordening een stimulerende invloed op de te huizen uitgaan. Sommige hebben in- DE CLUB DE LIMETZ BELUISTERDE MATTHAEUS- PASSION. Op de eerste avond van de passie week waren de leden van de Club de Limetz bijeengekomen om, door te luisteren naar de muziek van Bachs Matthaeuspassion en het kijken naar lichtbeelden, die door kapelaan Van Ingen werden getoond, te trach ten dichter te komen tot het Lijden van Christus. Het weergeven van de gehele Mat- theuspassion zou te lang geduurd hebben en daarom had kapelaan Var» Ingen met behulp van een bandrecor der een keuze gemaakt uit enige scè nes, waarin de muziek de spanningen die door de evangelist in het verhaal zijn neergelegd, bijzonder goed weer geeft. Na instelling van de Eucharistie volgden de doodstrijd va Christus, en het verraad van Judas. Van het tweede deel liet kapelaan Van Ingen het beginkoor horen, het verraad door Judas en de beide slotkoren. Na de pauze werd een combinatie ge maakt van een lichtbeeldenserie „Het lijden van Christus" en muziek uit de Matthaeuspassion, waardoor het gehele lijden vanaf de instelling van de Eucharistie tot de verschijning van Christus na zijn wederopstanding werd weergegeven. Er waren frag menten te zien van schilderijen van Rubens, Giotto, Grünewald, Rem brandt, El Greco, en Jeroen Bosch en miniaturen van verschillende on bekende primitieven. De begeleiden de tekst bestond grotendeels uit Ne derlandse poëzie en latijnse hymnen. Na afloop van het ontroerende pas. sieprogramma werden enkele afspra. ken gemaakt met betrekking tot het jubileumprogramma dat op 13 mei a.s. zal worden uitgevoerd. ZEVEN OF ACHT DODEN Omstreeks half twaalf vanmorgen heeft zich aan boord van de sleepboot „Gunnard" van de Nederlandse Rijn vaart Vereniging, die bij de N.V. Scheepswerf en machinefabriek ,Waal haven" aan de Waalhaven te Rotter dam in reparatie lag, een ontploffing voorgedaan, waarbij een duizenden kilo's wegende zijwand van een ketel door het luchtruim werd geslingerd. Met een enorme slag boorde het stuk zich op een afstand van enige honderden meters in de weg, waarbij een motorrijder werd geraakt en ge wond. Volgens de eerste gecontroleer de berichten zouden er 7 of 8 doden, enige vermisten en een aantal gewon den te betreuren zijn. De langszij van het schip liggende sleepboot .^Annard" is eveneens zwaar beschadigd, even als weer de daarnaast liggende sleep boot „Hudson" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst. De „An- nard" moest worden weggesleept en omhooggezet om zinken te voorko men. De ontploffing deed zich voor om streeks half twaalf met een enorme klap. Direct daarop begon de „Gun nard" te zinken. Men was bezig met een reparatie in het ketelhuis. Doch het is op het ogenblik nog een vraag hoeveel men sen zich aan boord van 't schip be vonden. Men weet dan ook niet of de reeds door de G.G.D. geborgen doden van dit schip dan wel van de langs zij liggende schepen zijn. Volgens ge ruchten waren er in het vooronder van de „Gunnard" een vrouw en een kind aanwezig. Ook circuleert het verhaal dat een arbeider 40 meter ver Aardige opvoering in Schouwburg In het tof op de laatste plaats be zette St. Antonius Clubhuis werden gisteravond twee talen gesproken: Nederlands en Engels. Dank zij de activiteit van de Stichting Leidse Jeugd Actie werden op deze avond velen in de gelegenheid gesteld een opvoering bij te wonen van „Romeo and Juliet" van William Shakespeare door het toneelgezelschap van de Queen Mary s School uit Basingstoke. Deze Engelse scholieren, die een tournee door West-Duitsland en Ne derland hebben gemaakt met in "to- FANTASTISCHE AMAZONE Voor een matig bezette zaal hield de heer G. Laroo uit Amsterdam gis teravond voor de leden van de Leid se Aquariumvereniging „De Natuur vriend" een lezing over persoonlijke belevenissen in het uitgestrekte ge bied van de Amazone. Bij afwezigheid van de heer W. Zwart heette de heer C. Borghart alle aanwezigen welkom, in het bijzonder de man die vele reizen heeft gedaan en daarover vanavond veel zou ver tellen. Na de notulen werd de aandacht van de vergadering gevestigd op enkele interieurschetsen en platte gronden van de in de zomer te hou den grote aquariumtentoonstelling. Hierna nam de heer G Laroo de aanwezigen in gedachte mee naar de uitgesterkte gebieden aan de Amazone. Hij maakte de opmerking dat vele mensen een gehele verkeer de voorstelling hebben van dit grote gebied, dat zeker 2 maal zo groot is als het vooroorlogse Europa. De Ama zone, die zelfs op sommige plaatsen een breedte heeft van 500 km., kent een fantastische en ondoordringbare flora en fauna. Hierover gaf de spr. de aanwezigen vele indrukken welke hij zelf heeft beleefd in zijn 6 maan den verblijf aldaar. Na de pauze behandelde de heer Laroo nog vele aspecten van „De Groene Hel" en heeft de leden van „De Natuurvriend" een geheel andere „kijk" gegeven op de vindplaatsen van vele gevin-dc exoten. ernstig verminkt werd weggeslingerd en dood teruggevonden is. De straat is bezaaid met hout, steen, ijzer en mod der. En tot honderden meters ver in de omtrek zijn de ruiten uit de spon ningen gesprongen. De brandweer en de rivierpolitie waren spoedig ter plaatse en het onderzoek naar de oor zaak is in volle gang. Uiteraard zijn honderden belang stellenden uit dit zuidelijke stadsdeel naar de scheepswerf getrokken, o.w vrouwen van arbeiders die zich trach ten te overtuigen dat hun man tot de overlevenden behoort. voeren van besprekingen met de twee andere minister-presidenten van Nigeriaanse gebieden. Een met een dolk zwaaiende man kwam plotseling van achter ae haag van politiemannen, die bij het ge bouw van het plaatselijk bestuur was opgesteld, te voorschijn en ren de, met zijn wapen zwaaiende, op de auto van Azikiwe af, waarbij hij een steen naar het voertuig wierp. Een lid van het gezelschap van de premier sprong uit de auto en poogde de aanvaller te overmeeste ren. Hij kreeg hierbij een snede over de hand. De politie wist de man te arresteren, die voor ondervraging werd weggeleid. De drie Nigeriaanse premiers zul len twee dagen te Lagos beraadsla gen over vraagstukken, die zich, naai verwachting, zullen voordoen op de 23 mei a.s. te Londen aanvangende besprekingen over het opstellen van een grondwet voor Nigeria, dat thans deel uitmaakt van Brits-West-Afrika. Marktberichten LEIDEN, 16 april Varkens. Aan- voer 209 vette varkens. Noteringen: lichte varkens 1.701.75; slagers varkens 1.741.78; zeugen 1.50 1.56 p. kg lev. gew. Handel vlot. ROTTERDAM, 16 april Vee Aan voer 5732 stuks vie. Weektotaal 7562. 450 vette koeien; 1817 gebruiksvee; 295 vette kalveren; 322 graskalveren 2181 nuchtere kalveren; 112 varkens; 107 biggen; 121 paarden; 6 veulens; 204 schapen; 78 weidelair.meren; 39 bokken en geiten. Prijzen: vette koeien 3.303.50 3.00—3.30; 2.85—2.95; vette kalve ren 3.00—3.20; f 2.80—3.00; f 2.40— 2.70; graskalveren 500400300; nuchtere kalveren 58—5045; big gen 585044; slachtpaarden z.60 —2.40—2.30; schapen 140—120—100; lammeren 135—125—100; kalfkoeien Narcissen 12 1180—990—780: melkkoeien 1180 990780; varekoeien 90ü800 670; vaarzen 850—750—550; pinken 600 —500—400. Handel: vette koeien aanvoer kor ter, handel stil, prijzen als gisteren, prima's boven notering; vette kalve ren aanvoer ruim, handel kalm, prij zen lager; graskalveren aanvoer iets meer, handel lui, prijzen stabiel; nuchtere kalveren aanvoer als vorige week, handel willig, wat hoger in prijs; biggen uanvo kleiner, handel tamelijk, prijshoudend; slachtpaarden aanvoer korter, handel tamelijk, voor al niet lager in prijs; schapen aanvoer ruimer, handel kalm, niet geheel prijshoudend; lamm *ven aanvoer rui mer, handel kalm, niet geheel prijs houdend; melk- kalfl.oeien aan voer als vorige week, handel redelijk, prijzen constant; Vare koeien aan voer iets minder, handel kalm, prijs houdend; vaarzen en pinken aanvoer gewoon, handel s' prijzen onver anderd. BODEGRAVEN, 16 april. Kaas. Aanvoer 18 parijten. Ie Soort f 2.50 2.60; 2e soort f 2.33—2.49. Handel kalm. TER AAR. 15 april. Groente. Peulen 5.20; spinazie 0.170.26; id. B. 0.15; glasandijvie 0.43049; wit lof 1 0.78: idem 2 0.67; prei 0.14 0.18; stoofsla 0.10; rabarber 0.30 0.33; aardappelen 0.04, alles per kg.; sla A 0.07—0.12: idem B 0.05—0.07; komkommers B 0.49; idem C 0.41 alles per stuk; radijs 0.110.16 per bos; stoofsla 0-30—0.80 per kist. ROELOFARENDSVEEN, 15 april, Bloemen. Pyrethrium 1 105; Free- sia's 1.20—1.CO; Lathyrus 68—1.20; Anemonen 3755; Dhoronicum 18 32; Ranonkel 7076; Irissen 201.80. Tulpen: Parkiettulpen 601.40; Cou leur Cardinal 5161; Wintergold 54 74; v. d. Eerden 4875; Elmus 7076; Piccadily 4575; Queen Elisabeth 67 74; Purper Copland 7280; Golden Harvast 601.03; Rose Coplanc 42 87; E. Eddy 40—56: White Sail 38—89; Reinland 5465; Crown Imperial 35 —52; Alberio 52—56; Kansas City 80 —89; Re forma 64—35; Bartigon 60—86 Lustige Witwe 4658; Scarlet Sensa tion 6280; Kleurenpracht 7076; John Scheepers 7490; The Rose 68 74; W. Pitt 60—83; White Virgine 89— 1.04; Prunus 6069; Ossi Ossiwaldi 85—91: Clara But,. 7083: Tulpen een blad 22—41; Dubbele Tulpen 2656; 43 ct. per bos; Am. An jers 3060 ct. pe* stuk. Groente. Aarbeidcn 1, 1.30 —1.60: idem 2, 0.40—1.C0 per doosje; Kropsla 5.008.00; Spinazie 26.00 per 100 kg. V1NKEVEEN, 15 april groente. Prei 1314 ct; rabarber 2632 ct; spinazie 1631 ct; stoofsla 18 ct; was- peen A II 40 ct per kg; bloemkool B 11 48—58; idem C II 38—44 ct; sla 5— 12 ct per stuk; radijs 1621 ct; sel derij 1418 ct per bos. "zij" taal 11 voorstellingen, arriveerden gistermorgen per trein in Leiden en nacht mochten logeren de Sleutelstad bezichtigd. Vandaag zijn zij naar Haarlem vertrokken en van daar uit wordt de terugreis naai* Engeland aanvaard. Wat de opvoering van Sha kespeare's uit 1595 daterende liefdes drama betreft, deze was alles behal ve pretentieus. Zeker er werd met vaart gespeeld en de jongens toon den zich bijzonder rolvast, maar of zij er zich wel voldoende bewust van waren, dat zij me tShakespeare bezig waren en dan nog wel in het buiten land viel af en toe te betwijfelen. De travesti rollen werden door sommi gen uitstekend gespeeld W. E. G. Leeson als Juliet door anderen r»iet. Aardig spel leverde ook G. J. Denness, die de rol van Romeo op zich had genomen. De over het alge meen jeugdige aanwezigen hebben het tragische verhaal van de twee gelieven, die het slachtoffer worden van de vijandschap tussen de Mon tagues en de Capulets, van het begin tot het eind met belangstelling ge volgd. Deze voorstelling door en voor de jeugd werd o.m. bijgewoond door wethouder J. van Schaik en de heren Steinbach en Zunderman jr. Mr Van den Brink tot kantonrechter benoemd Met ingang van 1 mei a.s. is mr. F. H. van den Brink, advocaat en procureur, tevens plaatsvervangend kantonrechter te Leiden, benoemd tot kantonrechter te Heerenveen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht de heer J. M. J. Korff de Gidts te Den Haag; Doet. ex. Ge schiedenis mej. A. Schoufour té Rot terdam. REMBRANDT-LYCEUM TE LEIDEN B. en w. hebben een schrijven aan de raad gericht, waarin werd mede gedeeld, dat het lyceum aan de Burg- gravenlaan (v.h. gem. H.B.S.) llem- brandt-lyceum zal heten. De raad heeft het schrijven voor kennisgeving aangenomen. Dessin - coupe - afwerking: Niets ont gaat haar bij het passen van Uw nieuwe kostuum. Laten wij U eens de imposante voor- jaarskollektie van BRIXON tonen - uit muntend in stijl, dessin en kwaliteit. Uit onze dagelijkse ervaring weten wij Uw beslissing: Een Brixon en niets anders! Elke Brixon - Royaal gesne den uit eerste klas kamgarens. Bijzonder mooi 1 34.- Uitsluitend verkrijgbaar bij: Mode tip: No iron shirts 19.75 en 24.- Strijken overbodig populaire sorio 89.. lot 1 24.- Heb meer hart voor Uw woning „UW GULDEN BLIJFT Z'N WAARDE BEHOUDEN!" ^^I^UAAOLEMMEDSTUWJlbO IBOEM PROFITEER VAN ONZE WAARDEBILJETTENACTIE Voor elke f2.50 die U besteedt ontvangt U een waardebiljet van 10 ct. Dus bü f 25.— krijgt U f 1.—. Bü f 250 krijgt U f 10.aan waardebil jetten. 'Deze reclame is met uitzondering enkele vastgestelde prijzen).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3