r „Vuilnisbakken" in Leidse Raad Scheep Lunch voor Leidse industriëlen De Paasplechtigheden in de Leidse Parochies Ernstig ongeluk te Alphen a.d. Rijn DINSDAG 16 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De heer Van Iterson (P.C.) zei De heer Van Iterson verklaarde, gistermiddag in de Leidse Raad, dat de onrust in de stad gewekt was dat de verordening op de vuilnis-1 door de berichten in de Leidde pers- bakken niet te hanteren is. Want, Deze verordening werkt willekeur in hoe kan voor de een door de vin- de hand. De voorzitter zei op zijn gers worden gezien wat voor de i beurt, dat deze berichten van een ander verboden is. verkeerd commentaar waren voor- De burgemeester had op de zien. De politie was nooit van plan schriftelijke vragen, die het raads- geweest een andere verordening te lid gesteld had, geantwoord, dat de gaan hanteren, alleen wilde zij de verordening op de vuilnisbakken, I bestaande verordening streng gaan n.I. dat deze niet op straat mogen toepassen. MM Evenals de heer Van Iterson wees ook mevr. Braggaar (P. v. d. A.) op de problemen van de alleenstaande vrouwen en mannen, die naar hun werk moeten, de zieken en zwakken, die afhankelijk zijn van anderen en ae flatbewoners. De burgemeester zei, dat van de politie ook in andere verordeningen wel eens soepelheid wordt gevraagd waar het om het opmaken van pro cessen-verbaal gaat. Wordt iedere verkeersovertreding, die gesigna leerd wordt altijd direct gestraft? staan vóór de helderklinkende bel van de ophaaldienst geklonken heeft en dat de lege bakken dade lijk weer binnen gezet moeten worden, niet van vandaag of gis teren is. Om precies te zijn: deze verorde ning is van 1940. Men heeft echter nooit streng de hand gehouden aan dit gebod, omdat de signalen van de vuilniswagens niet aan de beschrij ving „helderklinkend" voldeden. Daaraan is onlangs een einde geko men. omdat klokken van klinkender specie achter de wagens zijn opge hangen. De klachten over de verontreini ging van de straat werden ook te erg. In de drukke verkeersstraten leverden de bakken zelfs gevaar op. Daarom heeft de politie deze maat regel aangekondigd. Leidse Agenda DINSDAG 16 APRIL R.K. E.H.B.O.-Leiden. Begincursus. R.K. Lyceum Mariënpoelstraat. Aan vang 8 uur nam. Ver. voor Veilig Verkeer. Propa- ganda-avond met verkeersfilm etc. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Verbum Dei. Uitleg met lichtbeel den v. d. plechtigheden in de Goede Week. Plantage 16, 8 uur, nam. Ned. lMjj v. Nijverh. en Handel. Prof. dr ir H G. van Beusekom spr. over Industrialisatie en haar gevol gen voor individu en gemeenschap. In den Vergulden Turk, 12.30 u. n.m. Dienst Welzijnszorg Landmacht. Opvoering operette „Die Czardas- furstin". Cantine Doelenkazerne, 8 uur nam. Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot". De Ruyterherdenking, Foyer Stadsge hoorzaal. 8 uur nam. „Rondom de Maredijk" Openbare gymnastiekles (uitvoering). St. Anto- niusclubhuis, 8 uur nam. WOENSDAG 17 APRIL R.-K. E.HJ5.0. afd. Leiden. Ver volgcursus. R.-k. lyceum Mariënpoel straat, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk 7 uur. Ver. voor Schoolkindervoeding. Al- - gemene ledenvergadering. Pieters kerkgracht 11. 8 uur nam. KynologenVer. „Rijnland". Cause rie-avond „Zomerzorg", 8 uur nam. DONDERDAG 18 APRIL Ver. NederlandEngeland. „Fo- Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apo'theken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: apotheek van Drciesum, Mare 110, teL 20406, Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1219 april zijn door de Kath. Film Centra le als volgt gekeurd: Casino: „Check point", 1. jaar. Lido: „Frasquita", het pikante ivontui r", 18 jaar. Luxor; „08/15 Het einde". 18 jaar. Trianon: ..Op het spoor der verdwe dwenen vrouwen", volwas senen. Rex: „De wet van de prairie", 14 jaar. POTLOOD en GEEST DRIE JUBILARISSEN BIJ DE COÖP. „VOORUIT" U.A. Gisteren herdachten de heren G. Jansen, Chr. de Konir.g en A. Buys in tegenwoordigheid van hun familie, collega's, chefs en bestuur, het feit dat zij resp. 50 jaar, 40 jaar en 25 jaar in dienst waren van de Coöp. „Vooruit". De heer G. Jansen gaf gedurende deze 50 jaren zijn beste krachten aan de afd. bakkerij, tegenwoordig als waarnemend chef-bakker. De heer Chr. de Koning is gedu rende deze 40 jaren werkzaam in de afd. kruidenierswaren, nu reeds ver scheidene jaren als magazynchef. De heer A. Buys was gedurende deze 25 jaar werkzaam als banket bakker. Door de voorzitter van de Coöpe ratie, de heer P. Fakkel, werd nog gememoreerd, dat het tevens 10 jaar geleden was, dat de bedrijfsleider, de heer J. Riezenkamp, zijn intrede bij de Coöperatie „Vooruit" deed en dat hij hiermede tevens 30 jaar werk zaam in de coöperatieve beweging is. De jubilarissen werden achtereen volgens toegesproken door de voor zitter der vereniging, de heer P. Fakkel, de bedrijfsleider, de heer J. Riezenkamp, de heren G. J. Dexel en A. Brugman van de Onderne mingsraad de voorzitter van de per soneelsvereniging, de heer C. J. de Wekker, de secretaris-penningmees ter van de Alg. Bedrijfsbond v. Arb. in de Voedings- en Genotmiddelen- bedrijven, de heer J. G. v. d. Zeeuw, waarna de chef-banketbakker nog het woord richtte tot de heer Buys. Allen gewaagden van hun grote erkentelijkheid en sympathie voor de jubilarissen en deden hun woorden vergezeld gaan van enige geschen ken, waarbij de heer G. Jansen het gouden Coöp.-insigne op de borst werd gespeld. Tijdens de hedenmiddag in café restaurant „In den Vergulden Turk" gehouden lunchbijeenkomst van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft prof dr ir H. G. van Beusekom. buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, een causerie gehouden over de industrialisatie en haar gevolgen voor individu en gemeenschap. Met het oog op de sterke bevol kingsaanwas: 25 jaar geleden had ons land een bevolking van 8 miljoen, thans van bijna 11 en over circa 8 jaar van 12 miljoen, is de industria lisatie een van de belangrijkste ta ken, waarvoor overheid en bevol king staan, aldus begon spreker, die vervolgings enkele cijfers gaf over de bevolkingsdichtheid van ons land. Wonen er momenteel ongeveer 330 personen op een vierkante kilo meter, in Zuid-Holland zijn dit er reeds 850, terwijl men zich in de z.g. randstad Holland reeds verdringt: 2400 personen wonen hier op een vierkante kilometer! Het ligt voor de hand, aldus spreker, dat men met het oog op een dergelijke bevolkings dichtheid omziet naar industrieter- aft No. 539. Horizontaal: 1. oude be naming voor liter, 3. halsdoek, 5. Europeaan, 7. maand van het jaar, 9. zeemacht, 11. bekende afkorting, 12 munt in Zweden (afk.). 13. geldig in rechten, 16. vaarwel, 17. boom, 19. haarkrul, 20. vernis. Verticaal: 1. rund, 2. rekening, 3. dunne overjas, 4. rund, 6. hoon, 8. afzonderlijk, 10. koor van zangers, 11. langwerpig rond. 14. oningewijde, 15. part, 18. korte kous. Oplossing No. 538. Horizontal: I. odeon, 5. ever, 6. noot, 8. abt, 10. vak. 13. rel, 15. aardewerk, 16. rio, 17. mee, 18. pan, 20. node, 22. Elis, 24. etage. Verticaal: 1. o.e., 2. dra, 3. ont, 4. no, 5. ervaren, 7. telkens, 9. Breda, II. aai, 12. Kro, 13. rem, 14. ere, 18. pet, 19. neg, 21, de, 23. Ie. Oplossing morgenavond. In verband met de Goede Week zal de trekking van de door het Fran- cisca-Romanawerk georganiseerde lo terij, die oorspronkelijk op 15 april was vastgesteld, nu worden gehou den op 30 april a.s. in „De Vrolijcke Arcke". De trekking zal worden gehouden ten overstaan van notaris J. A. Post, en zal met enige feestelijkheden worden omlijst. Fototentoonstelling Prentenkabinet. In aansluiting op het bericne in ons blad wordt ons ter voorkoming van misverstanden medegedeeld, dat de Fototentoonstelling in het Pren tenkabinet ook op tweede Paasdag 22 april gesloten zal zijn. Emmabloem-collecte. De Emmabloem-collecte, die zater dag j.l. in Leiden is gehouden heeft het bedrag van 2667.90 .opgebracht. Burgerlijke Stand Geboren. Hendrika, dr. v. G. van Duijn en M. v. Bohemen; Hendricus Maria, zn. v. C. J. Klein en P. N. Bos; Robert, zn. v. N. Oudshoorn en C. de Lange; Rudolf Hendrikus Ma- ria, zn. v. J. Th. M. Post en A. E. M. van Haasteren; Carl Peter, zn. v. T. F. Ye en M. Th. Glas; Anna Gerarda Maria, dr. v. H. J- Ganzevles en J. Kouwenhoven; Catharina Christina Maria, dr. v. J. L. van Dorp en M. A. van der Peet; Everdina Maria Fran- cisca, dr. v. F. J. M. Tuithof en J. L. Prinsen; David, zn. v. A. Bekooij en M. C. Kromhout; Anskje Geertje, dr. v. F. W. Banda en D- Hoek; Harriet Margarethe, dr. v. J. F. H. Loos en V. Oosting; Elisabeth, dr. v. F. van Kan en S. Willemse; Carolus Jaco bus Adrianus, zn. v. A. de Rooij en C. J. M. van Fulpen; Elisabeth, dr. v. C. J. B. Langezaal en J. van Zeist. Getrouwd: H. J. J. Maas en H. Faas A. J. Doets en G. Chr. Lammers; G. J. Prinsen en M. Kokkedee; D. van der Kwaak en J. Wassenaar. Overeden; G. v. d. Vijver, wed. van: A. Prevoo, 74 jr.; J. H. van der vos, man, 88jr; N. Brink, man, 68 jr; C. B. van Mil, hsvr. van: G. A van den Berg, 70 jr. reinen, welke meer oostelijk liggen. In tegenstelling met b.v. 1870, toen er ook sprake was van een sterke industrialisatiedrang, zijn daarvoor thans de omstandigheden gunstiger. Een vorige eeuw had men bijv. niet de beschikking over goede commu nicatiemiddelen. Toch werpt een ver plaatsing van de industrie naar het platteland vele problemen op. Zo be staat het gevaar, dat een platte landsgemeente los raakt van haar bindingen, indien er plotseling een groot bedrijf in de dorpsgemeenschap wordt „gepoot". Grote invloed kan dit ook hebben op het gezinsleven, terwijl ook de vrije-tijdsbesteding veelal een geheel ander karakter krijgt. Spreker acht het van belang, dat de overheid, het bedrijfsleven en ook de godsdienstige en culturele instellingen deze gevaren onderken nen en daaraan reeds grote aandacht schenken. Een tegenwicht zal gevon den moeten worden om de dreigen de massaficatie het hoofd te bieden. Gezamenlijk zal men in deze over gangstoestand een weg moeten vin den naar een ander leven. Een korte, doch interessante dis cussie volgde nog op deze causerie, waarna de voorzitter van het Leidse departement, de heer J. G. J. Ver- heij van Wijk, prof. Van Beusekom hartelijk dankte voor zijn voordracht., Gedurende de Goede Week zullen de plechtigheden in de parochie kerken te Leiden, Meerburg en Oegstgeest aanvangen op de hier onder aangegeven tijden. WITTE DONDERDAG Lodewijksparochie: Des middags om vijf uur stille H. Mis. Des avonds plechtige avondmis om 9 uur. Parochie O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph: Des middags een stille H. Mis om vijf uur. De plechtigheden en de plechtige H. Mis zijn des avonds om hegen uur. Aanbidding van het H. Graf van 1012 uur nam. Parochie St. Leonardus: Om 5 uur des middags stille H. Mis. 8 uur nam. de liturgische plechtigheden, waarna om half negen de plechtige H. Mis, waarna aanbidding. Parochie H. Petrus: H. Mis en communieuitreiken om 5 uur nam. Om half negen des avonds plechtige herdenking van de in stelling van de H. Eucharistie, waarna aanbidding tot 12 uur. Parochie O.L.Vr. Onbevlekt Ontvangen: Om vijf uur nam. stille H. Mis. Des avonds om negen uur plechtige H. Mis. Openbare aanbidding tot 's nachts 12 uur. Parochie St. Willibrordus: Plechtige H. Mis en communieuitreiken om 8 uur nam. waarna aanbidding tot 11 uur nam. Parochie Meerburg: Om 5 uur nam. Kindermis. Om 7 uur nam. stille H. Mis en om 9 uur begin der plechtigheden. Na de H. Mis aanbidding tot 12 uur nam. GOEDE VRIJDAG: Lodewijksparochie: 3 uur nam. Plechtigheden rond het kruis en communicei'en. Des avonds half acht: Kruiswegoefening. Parochie O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph: Half drie nam. Kruis wegoefening. Plechtigheden des avonds om negen uur. Parochie St. Leonardus: Kruiswegoefening om 3 uur nam. Om 4.15 uur Kruiswegoefening voor de schoolkinderen. Te 8 uur nam. beginnen de plechtigheden van Goede Vrijdag. Parochie St. Petrus: Des middags om 3 uur Kruiswegoefening. Com muniedienst om half negen nam. Parochie O.L.Vr. Onbevlekt Ontvangen: Des middags Kruisweg en Kruisverering om 3 uur. Om 9 uur des avonds plechtige litur gische dienst. Parochie St. Willibrordus: Plechtigheden om 3 uur des middags, waaronder uitreiking van de H. Communie. Parochie Meerburg: Kruiswegoefeningen om 3 uur nam. Om 7.30 nam. Plechtigheden waaronder communieuitreiken. PAASZATERDAG: Lodewijksparochie: In de loop van de zaterdag geen plechtigheden. Des avonds om half elf plechtige Paaswake. Parochie O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph: Plechtige Paaswake om half elf nam. Daarna feestelijke Paasmis in de nacht. Parochie St. Leonardus: Plechtige Paaswake om half elf nam. Om 12 uur nam. plechtige Paasmis. Parochie St. Petrus: Om half elf nam. plechtige Paasvigilie, waarna feestelijke Paasmis. Parochie O.L.Vr. Onbevlekt Ontvangen: Om half elf begin van de Paasnacht. Parochie St. Willibrordus: Aanvang van de Paasplechtigheden om elf uur, waarna om circa 12.15 de plechtige Paasmis. Parochie Meerburg: Om elf uur begin van de plechtigheden. Om middernacht de plechtige Paasmis. EERSTE PAASDAG: Lodewijksparochie: Hoogmis om half tien; stille Missen om half acht, half 9, 11 en 12 uur v.m. Parochie O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph: H.H. Missen als op de zondagen. Parochie St. Leonardus: Niet opgegeven. Parochie St. Petrus: Niet opgegeven. Parochie O.L.Vr. Onbevlekte Ontvangenis: De H. Mis van 6 uur ver valt. Eerste H Mis om 7 uur. Om 10.15 plechtige H. Mis. Parochie St. Willibrordus: De plechtige Hoogmis is niet om 8.30 uur maar om 10 uur v.m. Parochie Meerburg: Niet opgegeven. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 16 April 1857. Leyden. Uit Schiedam wordt gemeld, dat vanwege de over vloed van werk, voornamelijk door den aanbouw van huizen in het Frankenland, aldaar ge brek aan werkvolk in de bran derijen is. Aan een stoker wordt reeds 15.per week betaald. De jam voor mannen <s Een dode en een zwaargewonde Over de „Veilig Verkeersdag", die maandag te Alphen a. d. Rijn werd gehouden is de schaduw gevallen van een droevig verkeersongeval, dat het leven heeft gekost van de 38 jarige, gehuwde inwoner, de heer N. de Groot, wonende aan de Kortsteekter- weg, te Alphen. De heer De Groot reed omstreeks vijf uur in de namiddag met zijn bromfiets op het rijwielpad langs de Oranje Nassausingel, een onderdeel van de proviniciale weg Rotterdam- Amsterdam, in de richting van de Aarkade. Ter hoogte van de wegsplitsing naar de Nieuwe Sloot kwam de brom fietser, de heer de Boer, wonende te Rynsaterwoude hem tegemoet. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak botsten de bromfietsers toen in volle vaart tegen elkaar op. De ge volgen waren voor de heer De Groot noodlottig. Hij bekwam een schedel- basisfractuur en werd opgenomen in hel Academisch ziekenhuis te Leiden. Daar is hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, in de loop van de avond overleden. De heer de Boer kreeg door de bot sing en de val een zware hersen schudding en werd in ernstige toe stand per ziekenautr naar zijn woning overgebracht. De doktoren mevr. A. Grevelink- Schers en J. H. Veenendaal verleen den de eerste hulp. Daar de heer De Boer nog niet kon worden gehoord en mede door het ontbreken van andere getuigen dan de betrokkenen, is omtrent de oor zaak tot dusver nog niets bekend. Hij is gehuwd en vader van vier kinde- HAZERSW0UDE ONGEVAL BIJ SLACHTEN. Toen de slager D. van Tol bezig was een koe te slachten, kreeg hy van dat beest een trap tegen zyn rechter hand waarin hij een scherp mes had. Hij verwondde zich zo ernstig aan een drietal vingers, dat hy, na voorlopig door dokter Meijst te zijn verbonden, functie van jeugdverkeersbrigadier- op diens advies zich naar een zieken- tjes. Deze film was in verschillende ren. Zijn toestand is in d loop van de nacht zodanig verergend dat hij in een ziekenhuis te Leiden moest wor den opgenomen. V eilig-Verkeersdag te Alphen „De kwestie van de bevordering van een veilig verkeer op onze wegen gaat ons allen aan. Ook die geen voertuigen gebruiken, maar zich wan delend langs de wegen begeven, zijn bij dit probleem betrokken en wij met z'n allen dragen verantwoorde lijkheid ten opzichte van elkaar. Een rijbewijs alleen stempelt iemand nog niet tot een goed weggebruiker. Zijn karakter, zijn opvatting ten opzichte van de naaste, spelen ten deze een niet minder belangrijke rol. Het is bovendien niet voldoende de ver- keersvoorschriften, die er zijn om de weggebruikers te beschermen, te kennen, maar die kennis heeft pas dan volledig zin als men die in praktische zin weet om te zetten." Deze vermanende woorden heeft burgemeester Z. Bruins Slot maan dagavond gesproken in de grote Nuts- zaal ter gelegenheid van de veilig verkeersdag, die in Alphen a. d. Rijn werd gehouden. Om de toenemende verkeersonvei ligheid in al haar bedreiging te schet sen noemde de burgemeester een aan tal cijfers. Ir 1955 werden 35.000 men sen door een verkeersongeval ge wond in Nederland. 10.000 van hen werd in blijvende betekenis slachtof fer; 1600 werd dodelijk getroffen. Spr vergeleek het eerste cijfer met het in wonertal van Alphen en Boskoop sa men en het laatste met dat van Aar- landerveen. Het i« wel een verschrik kelijke gedachte, dat in één jaar tyd een dorpsdeel als Aarlanderveen door verkeersongevallen helemaal van de kaart zou zyn. Dit te voorkomen heeft iedere Nederlander in eigen hand. De tijd van mechanisatie valt niet meer terug te zetten. Men moet zich als mens hieraan aanpassen. Hierna werd een Nederlandse ver keersfilm vertoond, en een film di« gewijd was aan de opleiding en de huis te Leiden begaf. Na aldaar zijn geholpen, kon hij weer huis waarts keren. Voorlopig kan hy zijn werkzaamheden niet waarnemen. „Samen Sterk". De r.-k. Dam vereniging „Samen Sterk" hield een borden-competitie. De uitslag was als volgt: F. PannebakkerTh. Wortman 2—0. Jac. KraanA. Stolwijk 20. G. KerkvlietK. v. d. Meer 20. N. SchoonderwoerdA. v. d. Meer 11. C. SlingerlandG. v. d. Meer 20. delen van ons land opgenomen en liet tot slot de installatie van verkeersbri- gadiertjes in Nijkerk zien door burge meester Z. Bruins Slot, die eerstijds magistraat vas in eerstgenoemde ge meente. De vertoning van deze film moet voor velen een aangename ver rassing zijn geweest. Tot slot zag men nog een paar leuke speelfilms. De films waren des middags reeds in het Nutsgebouw vertoond voor een paar duizend schoolkinderen. De avond werd o.m. ook bijgewoond door weth. A. J. Dekker, inspecteur van politie en korpschef N. G. Groot- huyse. Het slotwoord werd gesproken door een propagandist van het Ver bond. Hij wees op twee belangrijke oorzaken van de toenemende ver keersonveiligheid, t.w. onbekendheid met de verkeersvoorschriften en de ongedisciplineerdheid van de Neder lander op de weg. Op scholen wordt thans intens verkeersonder- richt gegeven. Maar wil men het euvel op doeltreffende wijze inper ken, dan is het noodzakelijk dat het verkeersonderwijs reeds begint in de gezinnen. Hij sprak een propagan distisch woord hiertoe, alsook voor het lidmaatschap van het Verbond om mede daardoor de actie voor de veiligheid van het verkeer mogelijk te maken. Het secretariaat van de pl afd. is: J. v. d. Horst, Stationsstraat 35, Alphen a. d. Rijn. KRAAMCENTRUM KAMPT MET TEKORT AAN VERPLEEGSHERS Het kraamcentrum Alphen en Omstreken kampt reeds geruime tijd met 'n tekort aan kraamverpleegsters. In het afgelopen jaar moesten bijna vijftig moeders worden afgewezen omdat men niet de beschikking had over voldoende personeel. Te weinig jonge meisjes voelen zich tot dit liefdewerk geroepen om de rangen van de kraamverpleegsters aan te vullen; door huwelijk van de practici worden deze steeds meer ge dund. Dit werd medegedeeld op een vergadering van het Kraamcentrum die dezer dagen te Alphen werd ge houden. Op deze bijeenkomst werd mevr. M. de VriesSteenbergen als bestuurslid herkozen. BODEGRAVEN De jeugd vliegt uit. Het Beurs- gebouw op de Nieuwe Markt was eivol, toen daar de hoofdpersonen uit het Radio-luisterspel „De jeugd vliegt uit" voor het voetlicht traden Na het welkomstwoord door de heer C. Karssen, sprak mevr. Enny Mols- de Leeuwe over haar toneelloopbaan bij de radio (herrijzend Nederland) en droeg een fragment voor uit het tweede deel van „De jeugd vliegt uit". De geestelijke vader van het stuk, Jan de Vries, vertelde hoe hij er toe gekomen was, hoorspelen te schrijven. Het is geen gemakkelijk werk en er is een enorm gebrek aan goede hoorspelen, aldus Jan de Vries. De derde spreker was André Dubois, geluidtechnicus van de Ned. Radio Unie, die uiteenzette hoe bij een hoor. spel al die waarheidsgetrouwe gelui den worden nagebootst. De clou van de avond was wel de opvoering van enkele fragmenten uit „De jeugd vliegt uit", zoals het gesprek tussen Madeleine en Gerrit en de verjaardag van Moeder de Wit. Een klaterend applaus bewees, hoe men van dit spel had genoten. Het dank. en slot. woord kon die waardering nauwe lijks vertolken. VOORSCHOTEN Emmabloemcollecte. Deze week tot en met dinsdag 23 april wordt de Emmabloemcollecte gehouden; een collecte, die door de jaren zo bekend is geworden, dat een nadere aanbeve ling overbodig is. LEIDSCHENDAM Niet opgelet. De militair J. B. N. E. stak op heel onvoorzichtige wijze het Kon. Julianaplein over zonder voldoende acht te slaan op het zeer drukke autoverkeer. Het gevolg was, dat hij werd aan. gereden door een uit Apeldoorn af. komstige auto, waarin de heer J. H. achter het stuur zat. Dokter Keijzer constateerde bij de militair een ge compliceerde beenbreuk, zodat de aangeredene per ziekenauto is over gebracht naar het militair hospitaal in Den Haag. KATWIJK AAN DEN RIJN AANRIJDING. Gistermorgen te omstreeks kwart voor elf had op de hoek Molentuin- wegWassenaarseweg een aanrij ding plaats tussen een vrachtauto en een personenwagen. Het treffen was een gevolg van het feit, dat de bestuurder van de vrachtauto, die vanaf de Molentuinweg kwam, geen voorrang verleende aan de van rechts komende personenwagen. De personenwagen werd zwaar bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Dat was boffen! Het houten weg dek van de electr. ophaalbrug over de Rijn kon de laatste dagen vanwe ge de nachtvorst bijzonder glad zijn. Een bromfietser komende uit de rich ting Overrijn ondervond hiervan de gevolgen. Op de brug, die tevens in een bocht ligt, gleed de bromfiets on der zijn zitvlak weg, onder de leuning door, en zo de Rijn in. Het was echt boffen dat de bromfietser voor en niet onder de brugleuning terecht kwam. De bromfiets is daarna met dregmateriaal, dat o'tijd bij de brug aanwezig is, opgevist en op het droge gebracht. Het bleef dus bij materiale schade. Verbetering. In een veilingge bouw kan het des winters bar koud zijn en aangezien le veilingen hier in de winter als regel maar kort duur den, dacht men ei eenvoudig niet aan een verwarmin, aan te brengen. Maar de tijden veranderen. Door de steeds toenemende aanvo^ in de win termaanden, vooral van waspeen en witlof, gaan de veilingen langer du ren, wat voor het bestuur van de vei- lingver. Katwijk en Omstreken aan leiding was te trachten hie in te voor zien en'de kopers et verblijf in het veilinggebouw aangenamer te maken. Na enig experimenteren met verwar mingsapparaten zijn thans een acht tal electrische verwarmingstoestellen boven de banken der kopers aange bracht die uitstekend voldoen. Door de kopers zal deze verbetering onge twijfeld op hoge prijs worden gesteld. Katwijkse Oudheidkamer. Or> donderdagavond 18 april a.s. orga niseert de commissie voor de Kat. wijkse gemeentelijke oudheidkamer een lezing in hotel-pension Noordzee. Aanvang 7.30 uur precies. Als spre. ker zal optreden ds W. A. Poort, pre. dikant van de Ned. Herv. kerk te Nijmegen. Het onderwerp van de le zing zal zijn: „Reilen en zeilen van Katwykse koopvaardijkapiteins". Ds Poort is door zijn publikaties over oud-Katwyk voor de meeste Katwij- kers en bekende figuur gev-orden. Geb.: Johanna, d. v. R. Verkerk en C A. de Haas; Janna J., d. v. P. van Beelen en S. M. Zwanenburg; Janne. tje, d. v. W. van der Plas en A. J. van der Plas; Cornelis Jan, z. v. J. van der Marei en C. M. W. Honderes; Linda, d. v. L. M. Adriaanse en A. L. Vader; Gerrit H., z. v. C. van Duyn en G. Barnhoorn; Willem, z. v. D. van der Plas en A. van Rhijn; Arie J.. z. v. W. van Wijk en L. Vlieland; Ali- da, d. v. J. vah Dijk en A. van Rhyn. Ondertr.: A. A. Wattimena en H. A. M. Pronk; G. N. van der Plas en A van Schie; A. G. ^uin en G. P. Dijksman; J. Verkaaik en A. G. Baas; H. van Rhee en 3. C. Klok; L. A. van Duyn en M. Groen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2