Verrassend nieuw kabinet in Jordanië Verjaagde Naboeisi maakt er deel van uit NOORWEGEN ANTWOORDT OP BOELGANIN'S WAARSCHUWING DINSDAG 16 APRIL 1957 48ste JAARGANG No. 14084 Wonderlijke wendingen Directeur: c m v. hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN in Jordanië j Hoofdredacteur: U C. J ROL'ZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 -• Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 2Ö015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 punnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes 1.50. Buren en vrienden in afwachting j^A EIEN CRISIS VAN ZES DAGEN en een gemelde revolte van het leger is in Jordanië gisteren een kabinet gevormd onder dr. Hoessein Khalidi, die door de koning was aangewezen. Een zeer verrassend kabinet, want het blijkt, dat ook de socialistische ex-premier dr. Soeleiman Naboeisi er deel van uitmaakt! Deze verrassende ontwikkeling, die door een zegsman ten paleize is bekendgemaakt, volgde op berichten uit Bagdad, dat Naboeisi gearresteerd was na de mislukte poging tot een staatsgreep. Dr. Khalidi, de formateur en tevens premier van het nieuwe kabinet, is een Palestijnse vluchteling, evenals twee van de andere ministers. De bevolking van Jor danië bestaat voor een derde uit Palestijnen en dezen vormen het meest pro-Egyptische, anti-westerse en anti-Israëlische deel. Vóór het kabinet tot stand kwam, heeft koning Hoessein volgens de Jordaanse radio de leiders van de politieke partijen bij zich ontboden en hun meegedeeld, „dat zijn liberale Arabische politiek ongewijzigd is". watli verzocht heeft de Syrische mi litairen terug te trekken die in Jor danië gelegerd zijn. Volgens persberichten was het ver zoek van Hoessein vervat geweest in een boodschap die door de Syrische ambassadeur in Amman aan de Sy rische president is overgebracht. Het Syrische ministerie van Bui tenlandse Zaken zegt dat Koewatli zondagavond Hoessein heeft opge beld om naar de toestand in Jor danië te informeren Na dit telefoon gesprek riep koning Hoessein de Sy rische ambassadeur bij zich en gaf hem een „broederlijke boodschap", waarin Koetwatli de toestand werd uitgelegd. De ambassadeur leverde de boodschap af en is gisteren naar Amman teruggekeerd met een broe derlijke boodschap van Koewatli by zich, zegt het Syrische ministerie. Waarschuwingen Volgens Radio-Damascus heeft een afgezant van koning Hoessein alle ambassades en legaties in Amman verzocht him regeringen ervan op de hoogte te stellen, dat „elke uitdaging of aanval van Israël tegen Jordanië, door het Jordaanse leger met geweld zal worden beantwoord". Tegelijkertijd wist de Israëlische radio-omroep in Jeruzalem te mel den, dat de Iraakse regering Syrië ervan op de hoogte heeft gesteld, dat TOESTAND WEER NORMAAL Een woordvoerder van de regering verklaarde dat de toestand nu weer geheel normaal is en dat de burger luchtvaart weer gebruik maakt van de Jordaanse vliegvelden. Hij ontkf n de, dat de grenzen tijdens de crisis gesloten zouden zijn geweest en dat zich in de hoofdstad ongeregeldheden zouden hebben voorgedaan. Wel wa ren er zondag en maandag op kleine schaal betogingen gehouden in Jeru zalem, Ramallah en Naplus. De de monstranten waren echter zonder in cidenten verspreid. De berichten, als zouden er leden van de vorige regering zijn aange houden, noemde de woordvoerder volkomen onwaar. „BROEDERLIJKE" BOOD SCHAPPEN Het Syrische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren te gengesproken. dat koning Hoessein aan de Syrische president El Koe- JORDAANSE PERIKELEN IVE BERICHTEN UIT JORDANIË hebben een ogenblik de aandacht afgeleid van het Suez-kanaal en de houding van Nasser. Het is gebleken, dat er nog een brandpunt is in het Midden-Oosten aan de andere kant van Israël en dat Nasser niet de enige speler is in het verwarde spel van krachten. Koning Hoessein van Jordanië heeft een poging gedaan om zich te hand haven in de maalstroom van pro- westerse en anti-westerse golven en voor een deel schijnt hem dat gelukt te zyn. Hoe het allemaal precies in elkaar zit, is tot nu toe niet erg duidelijk geworden, maar in grote trekken komt de situatie hierop neer. 0 dat de koning zich heeft willen ontdoen van zijn al te pro- Russische regering en dat daarop zijn stafchef, generaal Noewar, een greep naar de macht heeft gedaan. De ge neraal bleek echter over te weinig populariteit te beschikken om zijn mannen mee te krijgen, zodat zijn toeleg mislukte. Hij koos het hazen pad en zit nu waarschijnlijk ergens in Syrië. De koning heeft een andere stafchef aangesteld, maar deze schijnt het vererende aanbod afgewezen te hebben, zodat wij nog niet met zeker heid kunnen zeggen, of de koning nu het leger vast in de hand heeft of niet. De Syrische troepen, die in Jordanië gelegerd zijn, kijken even eens liever de kat uit de boom; zy hebben zich kalm gehouden, mede onder de indruk van de waarschu wingen van Israël en Irak, dat in menging een gevaarlijke situatie in het leven zou roepen. Militair gesproken zit de koning dus voorlopig nog wel in het zadel. Maar in politiek opzicht is het een eigenaardige toestand. Want het blijkt, dat in het nieuwe kabinet, dat na een crisis van enkele dagen thans tot stand is gekomen, de weg gejaagde premier Naboeisi opnieuw zitting heeft, zij het niet op de pre mier-plaats. Dat is zeer merkwaar dig, want volgens de berichten is het nog niet eens zeker of Naboeisi zich wel in het land bevindt. Heeft koning Hoessein dan toch water in zijn wijn moeten doen? Het levenspad van een Oosterse heerser gaat blijkbaar ook niet altijd over rozen, en wie op een hoge troon zit moet toezien, dat hij er niet naast komt te zitten. Adenauer inviteert atoomgeleerden Bondskanselier Adenauer heeft de Westduitse atoomgeleerden, die eind vorige week hun opzienbarende ver klaring over de bewapening van de Bundeswehr met atoomwapens pu bliceerden, uitgenodigd morgen naar Bonn te komen voor een onderhoud De bondskanselier wenst het atoom- vraagstuk in zijn geheel met de kern- physici en zijn ministers door te pra ten. Haaien op de kust Een burgervliegtuig ontdekte voor de kust van Zanzibar gisteren een onderzeeboot die boven water voer. Toen het vliegtuig er een cirkel bo ven schreef, verdween de onder zeeër onder water. Zodra de piloot rapport had uit gebracht, zijn Britse oorlogsschepen uitgevaren om een onderzoek in te stellen De onderzeeboot is in geen geval een Britse geweest en men ver moedt dat het een van de Russische onderzeeërs was, die men steeds vaker in de wereldzeeën aantreft zij „strenge militaire maatregelen" zal nemen, indien Syrië zich in Jor daanse aangelegenheden mengt. Volgens Radio-Jeruzalem werd deze waarschuwing gegeven, nadat gemeld was, dat de Egyptische ambassadeur in Damascus er bij de Syrische re gering op aangedrongen had tussen beide te komen ten gunste van Hoes seins tegenstanders. Honderden Jordaanse studenten hebben maandag te Cairo een be toging gehouden tegen koning Hoes sein. De jongelieden drongen de Jor daanse ambassade in de voorstad Zamalek binnen, waar zij een sit- downstaking begonnen. Zij riepen: „Leve de Jordaanse republiek" en eisten net aftreden van de Jordaanse ambassadeur in Egypte, Fawzi el Moelki. Moelki zou volgens be rich ten uit Amman een portefeuille heb ben gekregen in het nieuwe kabinet van Hoessein Khalidi. Smokkeldrama In de Perzische Golf bij Koeweit zijn 120 personen verdronken, toen vier motorboten, die goederen zou den smokkelen van Abadan naar Koeweit, aangevallen werden door een groep kanonneerboten uit Bahrein. Dit melden berichten die in de Perzische hoofdstad Teheran zijn ontvangen. De aanval had reeds zaterdag plaats. Volgens de berichten bevonden zich in de boten 120 passagiers en een grote hoeveelheid smokkelwaar, waaronder een aantal kippen en twee miljoen eieren. De smokkelaars wa ren van plan de kippen en de eieren in Koeweit te verkopen. De passa giers zouden trachten daar een baantje te vinden. Slechts vyf leden van de beman ningen van de boten brachten er het leven af. Zij werden door de haven autoriteiten van Koeweit gearres teerd. Wij verdedigen ons naar eigen goeddunken Premier Einar Gerhardsen van Noorwegen heeft Boelganin geant woord in een brief, die maandag in Oslo is gepubliceerd. Zoals bekend heeft Boelganin Noorwegen op 19 maart gewaarschuwd voor het ge vaar, dat de Navo-bases in Noorwe gen en de Amerikaanse politiek, t.o.v. de Navo-landen met zich meebrengt In zijn antwoord zegt Gerhardsen, dat het, zo lang er geen internatio nale ontwapeningsovereenkomst met afdoende controle op de naleving hier van is gesloten, aan elke individuele regering overgelaten moet worden de defensie van haar land te .vér- zekeren op de wijze die zij het beste acht. Gerhardsen Legde er de nadruk op, dat er geen sprake van is, dat Noorwegen tegen zijn wil gedwon gen wordt bommenwerpers, oorlog schepen of atoomwapens van vreem de mogendheden op zyn gebied te stationeren. Hij verklaarde, dat het een grondprincipe van de Navo is, dat elk lid van de verdragsorganisa tie zijn recht tot zelfbeschikking houdt. De Noorse premier herhaalde de eerder aan Moskou gegeven verze kering, dat Noorwegen nooit zal deel nemen aan een agressieve politiek en regelingen voor ontwapening toe juicht. Inzake Boelganins opmerking, dat de Hongaarse opstand een „fascis- Welke kant zullen ze na de training kiezen? Gewapende gevechtstroepen van de fabrieken, gekleed in blauwe overall met rode band om de arm, en modern bewapend zijn zaterdag in Oost- Berlijn tijdens een oefening in actie gekomen tegen een „opstand" van „verzetsstrijders". Zij werden bij de oefening geholpen door de vereniging voor sport en techniek, een para-militaire organisatie, en de politie. Er werd gebruik gemaakt van pantserwagens, vrachtauto's en motoren. De westelijke mogendheden hébben bij de Sovjet-autoriteiten al vaak geprotes teerd tegen het bestaan van deze gewapende fabriekseenheden, dat zij een schending van de viermogendhedenovereenkomst achten. De beide foto's geven een beeld van de oefening, welke beklemmend echt leek. tische" geweest is, legde Gerhardsen er de nadruk op, dat de Noorse re gering de gebeurtenissen, die in Hon garije hebben plaats gevonden, ziet als „de opstand van een volk voor zijn vrijheid en onafhankelijkheid". Voorts maakte hij gewag van het door Noorwegen, Canada en Japan gedane voorstel om atoomproeven van te voren te registreren en gaf hij uiting aan zijn hoop, dat de Sowjet- Unie deel zal nemen aan de bespre king van dit voorstel. Ongeval in Belgische mijn In de Aulniats-myn van de „Char- bonnage de Roton Farciennes" is maandag een kooi, die in de lucht- schacht afdaalde, op verdieping 123 bekneld geraakt. Daar de machinist zich niet onmiddellijk rekenschap van het ongeval gaf, viel een deel van de kabel op de kooi, die onder het gewicht plotseling verscheidene me ters omiaagschoot. In de kooi bevonden zich twaalf mannen. De schok was vrij hevig. 1 mijnwerker werd dodelijk gewond, een andere liep een dijbreuk op. De tien andere mijnwerkers kwa men er heelhuids af. Tussen doen en zeggen Na in de afgelopen twaalf dagen vier kernwapens tot ontpoffing te hebben gebracht, heeft de Sowjet- Unie gisteren opnieuw een oproep tot de westelijke mogendheden ge richt, te komen tot afschaffing van dergelijke proeven. Radio Moskou herhaalde dat Rus land bereid is de proeven voor be paalde tyd te staken, als het westen met een permanent verbod niet ak koord zou kunnen gaan. De westelijke mogendheden hebben dergelijke Russische voorstellen steeds wantrouwd, omdat de Sow- jet-Unie wederzijdse inspectie ter voorkoming van geheime proeven ontwijkt. KORTE BINNENLAND Na door een auto gegrepen en aangereden te zijn, is gisteren in het Radboudziekenhuis te Nijmegen over leden de heer Z. de Winter. Het ongeluk gebeurde zondag avond op de Graaf se weg bij Nijme gen. BUITENLAND. Bij een aanval met automatische geweren door groepen Noordafrika nen op twee Parijse café's voor Noordafrikanen zijn maandagavond twee personen om het leven geko men en twaalf gewond. Het aantal buitenlandse toeris ten in Frankrijk is vergeleken met 1955 in 1956 met 7,4 procent toege nomen (van 4.010.000 op 4.305.000). Uit België en Luxemburg kwamen de meeste toeristen (898.000), daarna uit Groot-Brittannië en Ierland (680.000). Uit Nederland kwamen 380.000 bezoekers. Het Hongaarse persbureau M.T.I. heeft bekendgemaakt, dat er 3 leiders zijn gearresteerd van een „bende die deel heeft genomen aan een aantal terroristische acties" tijdens de op stand. De groep had o.a. een trein met arbeiders tussen Esztergom en Boedapest laten ontsporen. In Honkong heerst een griep epidemie, die 300.000 mensen heeft aangetast. Penen en olijven zijn acht maal zo duur als normaal geworden, nadat een blad had gezegd, dat zij sa men gekookt een „zeker geneesmid del" tegen de ziekte zijn. Volgens plaatselijke Chinese kranten hebben Russische en Amerikaanse kernproe ven het weer zodanig veranderd, dat griepbacillen zich snel kunnen ver meerderen. Verrassend in ieder opzicht! Sola begrijpt de wensen van déze tijd en streeft er steeds naar. die wensen tot werkelijkheid te maken. Met ons nieuwe model „Karla" zijn wij daarin alleszins geslaagd. Zie de ranke lijn, het eenvoudige en juist déérdoor zo beschaafde décor van dit door en door vlekvrije Sola Massief - één en al uw wens. Het is een bezit en een dagelijkse vreugde voor heel uw leven. Sola - voor ieders smaak, ieders beurs. Er zijn nog 16 andere modellen waaruit U kiezen kunt. SOLAFABRIEK M. J. GERRITSEN N.V. - ZEIST Kamerlid vraagt over ontsnapping „De Zwarte Ruiter" Het Tweede Kamerlid jonk vrouwe Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) heeft aan de minister van Justitie schriftelijk gevraagd of het waar is, dat de officier van Justitie te 's-Gra- venhage, mr. dr. J. C. Maris, naar aanleiding van de ontsnapping van de „Zwarte Ruiter" uit de strafge vangenis te Scheveningen een ver klaring heeft afgelegd, luidende: „De directie van de Scheveningse inrich ting heeft geen blaam, de ontsnap ping moet worden gezien in direct verband met het huidige stelsel" Kan de minister mededelen, wat bedoeld is met „het huidige stelsel", zo vraagt freule Wttewaall. Zij wil ook weten of de „Zwarte Ruiter" in de centrale penitentiaire inrichting, welke bestemd is voor de verpleging van geestelijk gestoorden, opgenomen was o<p advies van psy chiatrische zijde. „Acht de minister het verantwoord, dat iemand, die in eerste aanleg tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd en daarna ter beschikking van de regering gesteld is, hangende het hoger beroep wordt opgenomen in een inrichting voor geestelijk ge stoorden, welke uiteraard minder be veiligd is dan een strafgevangenis?" Abdulgani veroordeeld De oud-minister van buitenlandse zaken, Roeslan Abdulgani, is dins dag door het hooggerechtshof te Dja karta veroordeeld tot een geldboete van vijfduizend rupiah, subs, een maand hechtenis, wegens „het onop zettelijk meenemen naar het buiten land van buitenlandse valuta, waar de papieren en documenten zonder toestemming van het deviezeninsti- tuut", in zijn hoedanigheid van bur gerlijk ambtenaar. De openbare aanklager had drie maanden gevangenisstraf voorwaar delijk geëist, met een proeftijd van een jaar. Roeslan Abdulgani, die alle schuld ontkende, had, toen hij in mei vorig jaar president Soekarno op diens reis naar de Verenigde Staten vergezel de, op verzoek van een relatie een 'enveloppe meegenomen, welke naar later bleek, bankbilejtten en gelds waardige papieren tot een gezamen lijke waarde van 11.000 Amerikaan se dollars bevatte. Weinig verandering Aan de noordflank van een hoge- drukgebied, dat zich boven Frankrijk en Zuid-Duitsland bevindt, stroom de gisteren tamelijk zachte en iets vochtiger oceaanlucht binnen, waar in maximumtemperaturen van onge veer 14 graden bereikt werden. Een frontale storing, die vergezeld van regen over Ierland en Engeland trok, nam snel in activiteit af, zodat de regenzone zo goed als geheel ver dween. Achter dit front bevindt zich lucht van ongeveer dezelfde samen stelling, aangezien een volgend oce aanfront te ver van onze omgeving verwijderd byft, zal het weer mor gen niet veel met dat van vandaag verschillen. De regenkansen zijn re- ring en in het temperatuurverloop komt weinig verandering. Prinses Beatrix in Denemarken Zaterdagmiddag is H.K.H. Prinses Beatrix, vergezeld van een klein ge volg, met een lijntoestel van de K. L.M. op het Deens- vliegveld Kas- trup gearriveerd. Tijdens het week einde is zij de gast geweest van de nieuwe Nederlandse ambassadeur in Kopenhagen, de heer M. F. Vigeve- no. De prinses zal, strikt incognito, nog enkele dagen in Denemarken doorbrengen. WOENSDAG GEEN AUDlëNTIE BISDOM ROTTERDAM. Mrg. .,r. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, verleent woensdag 17 april niet zyn wekelijkse audiëntie. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot j woensdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). VRIJ ZONNIG. Droog en tamelijk zonnig weer. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Wei- S nig verandering in temperatuur. 17 April zon op 5.42; onder 19.43; maan op 23.34; onder 7.:6. Hoogwaterstanden 17 April v.m. 5.10; n.ni. 5.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bew. —4 C. OSLO nevel 1 ABERDEEN regen 7 DUBLIN mist 5 LONDEN mist 7 AMSTERDAM zwaar bew. 7 BRUSSEL zwaar bew. 6 PARIJS nevel 4 BORDEAUX zwaar bew. 3 GRENOBLE on bew. -2 NICE onbew. 6 BERLIJN regen 5 FRANKFORT nevel 5 MüNCHEN onbew. 0 ZURICH nevel 3 GENèVE onbew. 1 LOCARNO onbew. 3 WENEN zwaar bew. 2 INNSBRUCK zwaar bew. —1 ROME onbew. 5 MALLORCA licht bew. 5 Korreltje Wie verbeeldingskracht heeft zon der voldoende kennis, heeft vleugels maar geen voeten. Joubert.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1