„Lagere school géén opleiding, maar „openheid" naar verder onderwijs" Draagt bij in Paasei-actie 1957 OMGEVING GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN iK? MBANDAG 15 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 St. Augustinusvereniging, afd. Leiden, vergaderde L.O. is autonoom De St. Augustinusvereniging:, de vereniging van r.-k. onderwijsge venden in de Bisdommen Haarlem en Rotterdam, afdeling Leiden, ver gaderde zaterdagmiddag in „In den Vergulden Turk". In het openingswoord van de voorzitter, de heer N. B. M. Vree burg, kreeg het overleg met de regering over de onderwijzerssala rissen het leeuwendeel. De secre taris, de heer L. van Veldhoven, deed hierna enige mededelingen en memoreerde onder meer het over lijden van de heer J. J. Smit uit Voorschoten, één van de oudste leden der vereniging, voor wiens zielerust een gebed werd gestort. Utrecht weinig-omvattem men over dit agendapunt snel uitge sproken. De bespreking van de agen da voor de algemene vergadering van de St. Augustinusvereniging, nam wat meer tijd in beslag, omdat op deze bijeenkomst het samengaan van de onderwijzersverenigingen aan de orde zal komen. De vergadering sprak zich uit vóór het tussenvoorstel, dat zegt, dat het Katholiek Onderwijzers- verbond zich met de algemene ma teriële belangen zal bozig houden, dat de afdelingen een directe binding met het K.O.V. bezitten, en dat de verbondsvergadering en dit is wel het belangrijkst wetgevend wordt. Het tussenvoorstel wordt gedaan in verband met moeilijkheden in het overleg met de Limburgse vereni ging. Lager onderwijs autonoom Drs. Stolker sprak hierna over „Aansluitingsproblemen"; de moei lijkheden, die de overgang van het ene schooltype naar het andere met zich mede kan brengen. Ook de over gang van het kleuter- naar het lager onderwijs wilde hij in dit vraagstuk betrekken. In dit verband pleitte spr. voor een voorlopige selectie reeds tijdens het kleuteronderwijs. De moeilijkheden bij de aansluiting van het lager op het middelbaar on derwijs liggen in het feit, dat de ver. schillende schooltypen in het voord gezet onderwijs niet een gelijkwaar dig begin hebben. Men moet echter niét uit het oog verliezen, dat de lagere school autonoom is; zij vindt haar doel in zichzelf. Al te veel wordt de lagere school als het „Madchen für Alles" aangemerkt. 'De norm op de lagere school wordt bepaald door het doorsnee kind. Dit betreft niet alleen de verstandelijke vermogens, maar ook de natuurlijke populatie, waarbinnen de school ge plaatst is. Dit behoort de differen tiatie in het lager onderwijs te zijn. Theoretisch is het onjuist, zo be toogde de heer Stolker, dat de dif ferentiatie in het lager onderwijs toch weer op de aansluiting op het middelbaar onderwijs is gericht; de kinderen worden getraind om die ene drempel, die van het toelatings examen, te kunnen nemen. Dit kan later slechts teleurstel ling brengen. De toelatingseisen zijn naar de smaak van spr. te veel geheugen, en te weinig denk- criteria. Spreker betoogde, dat de lagere school géén opleiding, maar een „openheid" moet bieden naar alle verdere vormen van onder wijs. Liever zou hij lagere school „primaire school" willen noemen; primair is in dit verband dat wat wérkelijk beginsel is en niet, dat wat de theoreticus tot beginsel heeft gemaikt. Pater-rector dr. W. Geurts o.f.m. kwam nog aan het woord. Ook hij erkende, dat het toelatingsexamen niet altijd een juist beeld geeft. Over leg met de schoolhoofden is van groot belang. Een levendige en belangwekkende m Linkerbeen gebroken gedachtenwisseling werd hierfca ge wijd aan de juiste criteria büj=-dè toe latingseisen. Men was het over eens, dat duidelijk moet blijken, dat de toekomstige leerling heeft leren den ken. Ook het karakter van de" leer ling oefent invloed uit op de resul taten van de studie. Verhuizing De voorzitter dankte ten slotte drs. Stolker voor zijn interessante cause rie en pater Geurts voor de prac- tische bijdrage, die hij aan het ge sprek had geleverd. Na 6 uur werd nog een sneltrein vaart een slot aan deze vergadering gebreid. De heer J. H. Konst uit Wassenaar werd als bestuurslid ge kozen, evenals mej. J. v. d. Fluit, laatstgenoemde als gevolg van toetreden van de leerkrachten, werk zaam bij het voorbereidend onder wijs. Welkomst- en dankwoorden werden naar aanleiding van deze ver kiezingen gesproken. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Arnoldus Cor- nelis, zn van F. J. Bernsen m A. E. M.van der Louw; Bart Gerhard, zn v. B. G. Roos en C. J. Verheij van Wijk; Robert zn van H. Verkerk en J. M. Roozendaal; Ruth dr van F. Hooge- veen en G. Hertmann. Gehuwd: M. van de Peppel en G. iH. von Liebenstein. Zaterdagmiddag om half twee vond op het Levendaal, -ter hoogte van de St. Jorissteeg een aanrijding plaats. Öe 13-jarige Helena van H., woon achtig in de St. Jorissteeg, liep in haar spel verdiept, tegen een motor met zijspan, die komende uit de rich ting van de Hoge Rijndijk, over het Levëndaal naderde. Het meisje brak het linkerbeen en werd door de E.H.D. naar het Academisch Zieken huis overgebarcht. Geslaagd Voor het op 14 april te Utrecht door de Koninklijke Nederlandse Zwembond gehouden examen voor zwemonderwijzer, slaagde met eer volle vermelding de heer Jac. van Rooijen, machinist aan. „De Over dekte" te Leiden. R.-K. E.H.B.O. De vervolgcursus van de r.-k. E.H. B.O., die donderdag a.s. gehouden zou worden, kan, omdat het dan Witte Donderdag is, geen doorgang vinden. Veilig Vcrlceers-avond in Leiden De Vereniging van Veilig Verkeer te Leiden zal op 16 april a.s. in de Stadsgehoorzaal een propaganda- avond houden. Deze avond Is geor ganiseerd in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht in het kader van de lande lijke verkeersactie. Vóór de pauze zullen enkele nieu we verkeersfilms worden gedraaid na de pauze zal een klein gezelschap enkele verkeersschetsjes brengen. Koorzangers Herensingelparochie De heren koorzangers van de He rensingelparochie worden herinnerd aan de extra-repetitie, die heden avond om 8 uur in de kerk wordt gehouden. DASEN NADERT WEER. En Pasen wordt ingeluid door de Goede Week, maar ook door Paasei-actie van de Katholieke kinderuitzending. Sinds jaren zijn die beide als trouwe metgezellen aan elkaar verbonden. En hoe kan onze actie beter samen treffen dan met de Lijdensweek! Zij vraagt ons, ja dwingt ons als het wa- tot ingekeerdheid en +ot onderzoek, onderzoek naar onze reacties op de grootste Offerdaad aller tijden. Zijn wij allen navolgers van de Grote Of feraar, zijn ook wij offervaardig, of- ferbereid? Gelukkig, wij kunnen het door de ervaring met onze onze jaarlijkse ac tie getuigen: er zijn nog veel edel moedige mensen op wie men niet te vergeefs een beroep doet anderen te helpen. Maar wij mogen niet tevreden zijn met velen, hier moet door allen geholpen worden. En dat durven wij vragen, want ons comifé staat op de bres voor het zwakke kind, het kind, dat door gevolgen van ziekte, onder voeding of slechte huisvesting te kort komt, geremd wordt in zijn levens opgang en zijn levensgeluk. Daar ko men in onze moderne tijd nog heel wat patiëntjes bij, die reeds al te vroeg gekweld worden, lichamelijk en geestelijk, door neurastemie, door ze nuwlijden. LIUN ALLEN kan en moet in onze koloniehuizen gelegenheid gebo den worden tot herstel en genezing. Daar vinden zij in een gezonde omge ving rust en liefdevolle, deskundige verzorging. Maar.dat kunnen wij hun allen verschaffen, als we over 't nodige geld beschikken. Buiten de bijdragen van gemeente provincie en ouders in sommige gevallen ook van sociale instellingen kunnen we gerust rekenen, dat de meeste kin deren ons in een uitzendperiode van 6 weken nog plm 100 kosten. Waar we meestal mi.istens 60 kinderen per jaar uitzenden sommige vooi een dubbele periode zegt een eenvou dig rekensommetje u, dat het bestuur van de Kath. Kinderuitzending in Leiden telkenjare voor de puzzle staat: hoe krijgen wij in 's hemels- Leidse Agenda MAANDAG 15 APRIL Club de Limetz. Kap. Van Ingen vertelt over Mattheus-passion draaij grammofoonplaten. Royal, uur nam. De Natuurvriend. Over „De Fan tastische Amazone" vertelt de heer G. Laroo. Steeschuur 6, 8 uur nam. L.J.A. Romeo en Juliet. St. Anto- nius Clubhuis. 8 uur nam. R.K. Emigratiebureau. Zittinj 't Karrewiel, Steenstraat 7.308,31 uur nam. DINSDAG 16 APRIL R.K. E.H.B.O.-Leiden. Begincursus. R.K. Lyceum Mariënpoelstraat. Aan vang 8 uur nam. Ver. voor Veilig Verkeer. Propa ganda-avond met verkeersfilm Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Verbum Dei. Uitleg met lichtbeel den v. d. plechtigheden in de Goede Week, Plantage 16, 8 uur, nam. Ned. Mij v. Nijverh. en Handel. Prof. dr ir H. G. van Beusekom spr. over Industrialisatie en haar gevol gen voor individu en gemeenschap, In den Vergulden Turk, 12.30 u. n.m Dienst Welzijnszorg Landmacht. Opvoering operette „Die Czardas- fürstin". Cantine Doelenkazerne, 8 uur nam. Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot". De Ruyterherdenking, Foyer Stadsge hoorzaal. 8 uur nam. „Rondom de Maredijk" Openbare gymnastiekles (uitvoering). St. Anto nu liusclubhuis, 8 uur nam. WOENSDAG 17 APRIL Rozenkranskruistocht. St. Petrus kerk 7 uur. Ver. voor Schoolkindervoeding. Al gemene ledenvergadering. Pieters kerkgracht 11. 8 uur nam. Kynologenver. „Rijnland". Cause rie-avond „Zomerzorg". 8 uur nam. DONDERDAG 18 APRIL Ver. Nederland—Engeland. „Fo reign Correspondents' tasks". „De Doelen". 8 uur nam. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: apotheek van Drciesum, Mare 110, tel. 20406, Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 26274. Pater Tesser o.t.m. 80 jaar naam die zesduizend gulden bij el kaar! Geen wonder dan ook, dat alle bestuursleden voortijdig grijze haren hebben. Maarmaar nu met een blij- der toon we hebben ook nog iets anders gekregen: vertrouwen op de hulp van Leidens katholieken en zegen en voldoening in ons werk. In dit vertrouwen steken we weer in zee met onze actie, terwijl we een dringend beroep doen op uw aller be grip voor onze moeilijke taak. Helpt ons om alle zwakke kinderen, voor wie de geneeskundige dienst uitzen ding noodzakelijk acht, gelukkig te kunnen maken. Dat zal u makkelijk vallen in de zekerheid, dat alle goeds, dat in de vorm van naastenliefde van uitgaat, tot u terugkeert als zegen en geluk, 't Is er mee als met een boemerang, die, weggeslingerd, naar de werper terugkomt. Welaan dan edele mannen, goede huismoeders en ook gij, jonge men sen, draagt allen bij om onze actie te doen slagen. Zorgt, dat 't bekende envelopje niet verloren gaat, doet 't rondgaan door het hele gezin, sluit 't na vulling zorgvuldig en wij zorgen voor de rest. Een zalig Pasen en een „dank u" zij uw deel. H. WINKELMOLEN. Seer. I chie-gemeenschap." Pater Tesser o,f,m„ thans kape laan te Wychen (Geld.) is heden 80 jaar geworden. Naar aanleiding van dat heuglijk feest schrijft „De Gelderlander": „Het moet heerlijk zijn zo'n ouder dom te mogen bereiken, terwijl jc zo fit en gezond bent als onze pater Tesser dat is. Tachtig jaar en hij is nog prima gezond. Het eten smaakt hem nog best en z'n sigaartje rookt hij nog met smaak. Tachtig jaar en hij is nog zó hel der van geest, dat hij zich nog inte resseert voor al het nieuwe, dat onze tijd te bieden heeft. Niet alleen in die zin, dat hij het nieuwe zonder meer aanvaardt, maar zó dat hij dat nieuwe uit krant, tijdschrift en boek bestu deert. Tachtig jaar en hij is nog zó bij, dat niemand hem iets behoeft wijs te makenja, zo nodig weet hij zijn standpunt met vuur te verde digen tegenover iedereen. Tachtig jaar en met liefde en ken nis van zaken geeft hij op de school iedere week nog een serie catechis- muslessen. Hij doet dat zó, dat de jeugd met belangstelling zit te luis teren. Tachtig jaar en hij beklimt nog de preekstoel desnoods vijf maal op één zondag en heel de parochie luistert naar hem met ge spannen aandacht, omdat hij het met zijn tachtig jaren nog zo kernachtig en zo fris weet te zeggen. Tachtig jaar en hij geniet nog van het leven en daarom: wat een geze gende ouderdom! Hoe benijdens waardig, zo oud te mogen worden en dan nog zó te zijn als pater Tesser op de dag van vandaag. Pater Tesser, de parochie Wijchen feliciteert U van harte en wenst U van harte nog menig jaar toe. Moge God Uw prachtige gezondheid in stand houden en moge het U gege ven zijn. Uw talenten in dienst te kunnen blijven stellen van de paro- De actieve directeur van de Ver eniging tot bevordering van het Vreemdelingen-Verkeer in Leiden, de heer J. Visser, gaat binnenkort Lei den verlaten. De heer Visser meent, dat hij zelfs deze zomer al niet meer de leiding van het WV-bureau zal hebben. Het is ziin bedoeling *.ich in België te vestigen, waar hij evenals in Rotterdam enige zake lijke belangen heeft. De heer Visser is sinds 1945. direc teur van de VW. Hij heeft zich voor al gespecialiseerd in het opwekken van toeristische belangstelling voor de Sleutelstad. Onder zijn leiding kreeg Leiden zijn lichtweek, zijn zomerfestijn en vele andere evene- menten. Aan de folderreclame in binnen- en buitenland werd door hem veel aandacht besteed. njet-rezorging Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. N00RDWIJKERH0UT MOZAIEKWEDSTR1JD. In de door de plaatselijke V.V.V georganiseerde bloemenmozaiekwed- strijd behaalde in de groep par4'cu lieren de heer A. Warmerdam, He renweg 62 de eerste prijs. Het mo- zaiek van de heer J. Warmerdam, Herenweg 94 werd bekroond met een 2e prijs. In de sector verenigingen ging de eerste prijs naar het Kath. Thuis front en de tweede prijs naar de L.T.J. DE KWAKEL ERNSTIGE VAL MET BROMFIETS. GEVESTIGD in de week van 4 t.m. 10 april 1957 M. E. de Boer-Hazenberg en fam., Langebrug 59; A. van der Velden en fam., Hogewoerd 146a; J. Vochteloo en fam.. ass. accountant, Pasteurstraat 5; M. J. Sorgedrager en fam., arts. Toma- tenstraat 35; J. A. Verzljlenberg en fam., a/b Haarlemmervaart; P. A. Zandvliet en fam., Montgomerystraat 4; J. F. Kok en fam., werkmeester, L. Couperusstr. 6; G. Vreeken. 1.1. verpleegster. Witte Singel 27; C. E. Klumperbeek. 1.1. ver pleegster. Rijnsburgerweg 10; C. Th. M. Aanhold. 1.1. verpleegster. Rïjns- ïrweg 10; A. M. W. Blom, 1.1. ver pleegster, Rijnsburgerweg 10; E. H. Reerink. Witte Singel 85; P. E. Breede- velt, huishoudster, Oranjeboomstr. 7a; H. van Leeuwen, chauffeur, Hoflaan 195; M. C. van Oerle, winkelierster, Haarlem merstraat 95; J. J. van Oerle, winkelier ster. Haarl.str. 95; G. Lemmen. laborante, Javastraat 32; A. Bekhuis, agent v. pol., Evertsenstraat 52; A. Mossel, Korte Mare 22; F. Marsman, Gerecht 7; IJ. van der Bent, Janvossensteeg 59j E. Beekman-Kappée, Lombokstraat 16; T. Sobering, 1.1. verpleegster, Rijnsburger weg 10; Tli. van der Mast, Rijn- en Schiekade 78; L. Slagter, röntgen ass., Rijnsburgerweg 10; H. Biemond-Kramer, Cobetstraat 42; J. A. van Gelderen, Zoeterw. Singel 69; M. A. van Leeuwen- Brussee, Langestraat 22; A. Teleng-Van IJzendoorn, Decimastr. 38; F. L. Bastet, archeoloog, Oude Singel 78; G. Otte, constr.tekenaar, Meloenstr. 24; J. P. van den Berg, los arbeider, Irenestraat 13a; P. G. van' Puuten-Ouwehand. Schimmel straat 2; J, H. van der Linden-De Jong, Zijlsingel 31; H. M. W. Th. van Wetten, kamermeisje, Lijsterstraat 4; M. P. F. Mom-Van Steiin, Hoflaan 193; A. Guijt, matroos, Sophiastraat 57; A. P. Q, Ed wards van Muljden. rijksambtenaar, Hof laan 203; F. van den Doldor, 1.1. ver pleegster. Rijnsburgerweg 10: B. Th. Fransz, Morsstraat 8; A. A. Boer, ser veerster. Kruisstraat 14; A. E. Helder, Plantage 4; H. C. B Brussaard-Veinesz, Papengracht 5: J Benschop, kamer meisje, Drie Octoberstraat 61a; C. J. J. Laken. adj. directeur. Kam. Onneslaan 10, VERTROKKEN J. C. Heemskerk en fam.. Hyacinthen- straat 16a. Indonesië; S. Meesters-Tim- merman en fam., Rijnsb.weg 181. Dor drecht, Oranjelaan 106: H. B. Koekkoek en fam., Jacob Catslaan 89. Amsterdam. Stadionplein 911; J. B. C. H. Staats en fam., Lange Mare 74. Onstwedde. Drou- wenerstr. 15: J. Neeleman en fam., Evertsenstr. 78. Delft. Oostblok 7; A. Holtslag en fam., Lorentzkade 52. Oegst geest, Joh. v. Evertsenln 25; C. Brouwer en fam.. Haarlemmerstr. 70. Haarlem. Kampervest 7; G. Quelle en fam.. G. Kasteinstr. 59. Harderwijk, Nassauln .48; Piersma en fam., Rijnsb. Singel 23a, Heemskerk, v. Ruusbroecstraat 17; F Vinkestijn en fam.. Moriaansteeg 10, Voorschoten, a/b Rijndijk; S. O. Setyono, Rapenburg 131, Den Haag, Ridderspoor- eg 186; T. van Saarloos, K. Rapen burg 9a. Franeker. Waagstraat 4: H. J. Wijfje-Klaassen, Noordeinde 17, Oegst geest. Oranjelaan 15; F. J. Adrlani. de M. v. Streefkerkstraat 24. Woensdrecht, Zandfort 97: P. W. de Meij. Roodenburg- straat 57. Wieringerw., N. Zijperweg 24; A. W. van der Lans, v. d. Waalsstr. 51, Lisse, Julianastraat 172; C. Devilee- Langezaal, Seringenstr. 37, Arnhem, Raapopseweg 80; W. M. E. Schram-Tho- meer. P. de la Courtstr. 29. Amsterdam, Nolensstr. 16II; J. J. Oosterhof, Schel penkade 39. Rotterdam. Bergselaan 61: E. C. Houben. Witte Singel 92. Wasse naar, Berkenlaan 4: P. C. M. Helemons, Morsstraat 62-64, Oudenbosch, Beatrix laan 2; H. den Oude, Rijnsburgerweg 10, Amsterdam, Saxenburgerstr. 20; C Engels, Rijnsb.weg 10. Den Haag. Van BIOSCOPEN. De films in de week van 12>—19 april zijn door de Kath. Film Centra le als volgt gekeurd: Casino: „Check point", 1ja£fc__ Lido: „Frasquita", het pikante ivontuv.r", 18 jaar..; Luxor: „08/15. Het einde", 18 jaar. Trianon: „Op het spoor der verdwe dwenen vrouwen", volwas senen. Rex: „De wet van de prairie", 14 jaar. van Staveren. Rijnsb.weg 10. Utrecht. Catharijnesingel 101; M. H. van Hasselt. Rijnsburgerweg 5. Rotterdam. Heem raadssingel 28a; L. C. van Andel. Merel straat 34, Den Haag, v. Hoytemastr. 16; J Bekooij. Uiterstegracht 149, Apeldoorn Loolaan 38; H. E. Vink. Sumatrastraat 39. Amsterdam, Stieltjesstraat 7 1; M. H, J. van de Lisdonk, Pietersk. Choorstg 20, Tilburg. Watertorenstr. 1; A. Nijdam, Lammenschansweg 11, Leeuwarden, Win- semiusstr. 9; J. Olmeijer, Morsweg 104. Boxmeer, Julianastraat 20; F. Oosten- brug. St. Buysingstr. 1. Woensdrecht. Zandfort 97; J. W. Keveling. Narmstr. 1. Soest. Noorderweg 55; D. Mus Rijnsb. weg 144. Oegstgeest, Oranjelaan 2; C. Twiss. Rijnsburgerweg 10. Den Haag, Wapstr. 121; A. M. C. Hazers. Rijns burgerweg 88. Nr-Amstel, B. en Vaart laan 16; F. A. M. Ekelmans, Rijnsburger weg 10. Rotterdam, De la Reijstr. 43b; S. de Graaf, v. Oldenbarneveltstr. 44, Haarlem, Thomsonlaan 81: T. Hoos, Merelstraat 46. Den Haag. Merelstr. 20; K. van Raalte. Merelstr. 30. Amsterdam, Sportstr. 74 III; C. H. Boks-Van den Berg, Lange Mare 74, Onstwedde, Drou- wenerstr. 15; E. Rusche. Herengracht 5, Ver. Staten v. Noord-Amerika; A. J Plu. Herensingel 48. Oegstgeest, v. Assendelft- straat 35: W. J, M. Stikkelorum, Soem- bastraat 77, Den Helder. Buitenhaven 5; P H. G. Franken. Vliet 17a. Nijmegen. Reestraat 37: C. B. Bolderdijk-Marree. Cobestastr. 23. Zeist. Laan van Rijswijk 1. B. Arbouw. Meidoornstra 32. Zoeter- woude, Dorpsstraat 23; W P. C. Jose- mans. Roodborststr. 30, Canada. A. H Groen-De Jong. Korte Mare 7. Den Haag, v Boetzelaerlaan 53: W. K. M. Keere- weer. Nw Beestenmarkt 8. Katwijk. Pa paverhof 14; P Eekman. Haarl.str 7. Rotterdam. Oranjestraat 28a: C. D P van Aalst. Apothckersdijk 35. Den Haag, Utenbroekstr. 17: L. J. Duyfjes. Middel stegracht 121, Oegstgeest, Warmonder- weg 14: H. J. van Vugt-Bodrij. Groene- steeg 17. Amsterdam. Ie Const. Huijgens. str. 70: P. J. de Groot. Sumatrastr, 100a, Wageningen. Gen. Foulkesweg 13; J. H. van der Vos. Billitonstr. 19a, Hillegom. Wilhelminalaan 66; K. A. Andriesfe, Temminckstraat 2. Den Haag. W de Zwijgerlaan 61; C. L. Schenk. Acacia straat 16. Nleuw-Zeeland; M. J. M. de Jnng-Spits, Akkerhof 38, Den Haag, Vlagtstraat 6; L. A. Cikot, Warmonder- weg 9. Oegstgeest. Pr. Hendriklaon 8: J. M. Tli. Staats. Hoogl. Kerkgracht 3. Nleüw-Zeeland; A. van Leeuwen. Mo- rijkestraat 28a, Maasbracht, Rijksweg 2. De bromfietser B. v. d. H. uit Ze venhoven is op het gladde brugdek van de ophaalbrug bij de Ringdijk alhier geslipt en lelijk ten val ge komen. Voornoemde v. d. H. was op weg van Zevenhoven naar zijn werk op Schiphol en moest de brug bij de Ringdijk passeren. Aangezien ech ter deze brug enigzins schuin in de rijweg ligt en meteen een bocht ge maakt moet worden, heeft v. d. H. op het door de vorst glad geworden brugdek waarschijnlijk te zwaar af geremd, hetgeen hem noódlottig is geworden. Met een harde klap sloeg hij tegen het wegdek en bleef ver suft liggen. Omwonenden brachten het slachtoffer bij de familie Kok binnen, waar de plaatselijke EHBO hem de eerste hulp verleende. Per auto is de onfortuinlijke bromfietser later naar dokter Jansen in Uithoorn vervoerd. Deze heeft zijn zware hoofdverwondingen verbonden en constateerde tevens een zware her senschudding. Per ziekenauto is hij later naar zijn woning vervoerd. Zijn bromfiets liep practisch geen schade op. Kort na dit ongeval zijn op de zelfde plaats nog twee bromfietsers geslipt, doch dit had geen ernstige gevolgen voor de berijder. Eerst na dat door brugwachter Buskermolen op de gladde brug zand was strooid, was het gevaar voor verdere ongevallen bezworen. NIEUWVEEN BOTSING MET BROMFIETS. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur, had op de W. P. Speelmanweg een aanrijding plaats tussen een autobus van de N.A.L. en een bromfiets, be stuurd door de heer B. J. K., wonen de alhier. De autobus stopte op ge noemde weg voor het uitstappen van een passagiere. Toen deze reeds uitge stapt was, botste de bromfietser te gen de achterzijde van de autobus en bleef enige tijd versuft op de rijweg liggen. M. van Dongen, die zeer rondje door de gemeente, werd in café Boerhaave aan de deelnemers namens het V.V.V. een consumptie aangeboden. WASSENAAR EXLIBRIS-KRING HERDACHT 25-JARIG BESTAAN. Met een ontvangst door b. en w. van Wassenaar in het raadhuis en een diner in Kasteel Oud-Wassenaar hebben bestuur en leden van de Ne derlandse Exlibris-kring zaterdag het 25-jarig bestaan van hun vereniging herdacht. Een 60-tal leden en enkele genodigden dr J. Huiskerk, hoofd van de afdeling Kunsten van het Mi nisterie van O.. K. en W., afgevaar digden van de Belgische zusterver eniging en zelfs een Italiaanse rela tie van de kring, ir Muntino, een der grootste verzamelaars ter wereld waren aan het eind van de middag in Raadhuis bijeen. Burgemeester en mevrouw Van Wijnbergen en de wethouders dr mr J. Hazenberg. Th. Rees van den Ende cn E. M. Schade ontvingen er de gasten. De burgiemeester hield een toc- :praak tot de aanwezigen. Hij wenste namens het gemeentebestuur de kring geluk cn noemde het een voor recht, dat de kring juist in Wasse naar gezeteld is. Het ontwerpen van exlibris en van gelegenheidsgrafiek, en het verzame len van de voortbrengselen van deze belangrijke vorm van kunst is een uiting van gecultiveerde geesten, al dus de burgemeester, die trachten de gewone dingen van het leven mooi te doen zijn. Het exlibris is nauw verbonden met het boek. Het is persoonlijk eigendomsmerk, waarin men de kunstenaar kan laten uitdrukken, wat men zeggen wil. Het exlibris heeft dus een subjectief karakter en daar door juist past het in het boek. Want ook het lezen van een boek is subjec tief. De voorzitter van de kring, de heer Johan Schwencke dankte de burgemeester voor zijn woorden en het gemeentebestuur voor de ont vangst in het raadhuis, die een schoon preludium vormen voor de verdere viering van het jubileum. Hii bood dr Baron van Wijnbergen een exemplaar aan van het gedenkboek, dat de kring het licht heeft doen zien. Het gezelschap bleef daarna nog enige tijd bijeen. Tijdens het diner in Kasteel Oud Wassenaar werden door prof dr. Joh. J. Hanrath uit Voorburg némen? de jury de namen bekend gemaakt van de ontwerpers van de voor 1957 be kroonde exlibris. Voorzitter Johan Schwencke reikte de prijzen uit. De eerste prijs werd toegekend aan Wim Zwiers uit Rotterdam, de tweede prijs aan Mar. de Jong uit Bussum cn de derde prijs aan P. van Doorn uit Nijmegen. BROMFIETSER AANGEREDEN. De 49-jarige D. v. d. H. van het Molenplein te Wassenaar, die zater dagavond omstreeks 6 uur vermoede lijk onder invloed van sterke drank zonder op het verkeer te letten bij de Papeweg de Rijksstraatweg overreed, werd gegrepen door een uit de rich ting Den Haag komende personen auto. bestuurd door A. A. uit Am sterdam. De auto schoof na de aan rijding van de weg af. rakelings langs een politieman, die ter plaatse het verkeer regelde en kwam op de mid denberm op de Deyl tot stilstand. De bromfietser liep een zware hersen schudding op en is, nadat dokter De Neef eerste hulp had verleend, naar dc St. Ursulokliniek overgebracht. WARMOND Tentoonstelling. In een der loka len van de jongensschool hield de r.-k, modevakschool alhier, welke on der leiding staat van de Zusters van „Huize St. Liduina" een tentoonstel ling, waar ten toon was gesteld alles wat door de leerlingen van deze vak school op het bied van costuurinaaien en wat hieraan annex is, gedurende de lesuren is vervaardigd De te ge ven lessen worden niet alleen gevolgd door jongere meisjes, maar ook oude ren en zelfs gehuwden volgen de avond-cursussen. Wat wij te zien kre gen liep vanaf een doopjurk tot een Tachtig mantelpak, een bewijs voor grote belang, dat in het volgen xji. s\. m. van uungca, uie zeei -■ r-.. spoedig ter plaatse was, constateerde def "t^ussen is gelegen De bij het slachtoffer een hersenschud-Pe mode-vakschoo leidt haar leer- ding en een wonde aan het gericht. I lln«.en °P vom lingerie, coatuum- Nadat de heer B. J, K. bij omwonen- naaien «n coupeuse en menigeen ver den was binnen geholpTn en aldaar ,aat met een var deze diploma's de was verbonden, is hy later o advies ™r?ul\Van da Ald« van het publiek van dr. Van Dongen naar zUr woning bestonti voor de tentoonstelling grote vervoerd h«lnr»e»Rtplhnr on rlc Zusters, onder belangstelling en de Zusters, onder wier bezielende leiding dit alles tot stand is gebracht, komt voorzeker een Vermoedelijk heeft de bromfietser het stoppen van de bus niet tijdig op- siana gemerkt. De bromfiets werd aan de w0 van en voorzijde beschadigd. VOORHOUT FEESTMARS DOOR VOORHOl'T. Bij gelegenheid van de door de V.V.V. afd Voorhout georganiseerde wedstrijd in het leggen van bloemen, mozaieken. wax het hoofd der chr. Bij een ernstig auto-ongeluk op de Loenense weg te Beekbergen h de 70-jarigeP. Schroeder uit Eerbeek om het leven gekomen. Zijn vrouw en dochter, die ook in de wagen za- ter, werden zwaar gewond. Het on geluk gebeurde, toen de auto door zijn grote snelheid uit de bocht vloog schadird. De bestuurder werd licht gewond. Achtentwintig Zuid-Koreaanae arbeiders zijn zondag verdronken toen een aak in de hnven Intsjon, 32 km. ten 'vesten van Seoel, zonk. school, dal heer Hazelaar, in contact I "*rn wn Wm rrpd »u,n. m getreden mei de Kon. Ned Tapijten. Eerbeek zehuurd. werd zwaar he fabrieken le Moordrecht en De- venter. Voor de school was door de kinde ren een fraai mozaiek gelegd, betrek, king hebbend op deze fabriek. Als tegenprestatie was de K.V.T. Harmo nie „Kunst na Arbeid", onder leiding van de heer v. Rooy van de afd. pu bliciteit, naar Voorhout gekomen, om een feestmars door Voorhout te maKen. Het gezelschap bestond uit 55 man inclusief de drumband. Ook de dames waren present. Onder leiding van de heer Haze laar werd om 3 uur gestart vanaf de chr. school. Voor de ambtswoning van burge meester P. Smolders werd halt ge houden. Het gezelschap werd door de heer Hazelaar aan de burgemees ter voorgesteld, die zijn dank betuig, de voor deze aardige attentie. Na een V)arktW»Hchten ROTTERDAM. 15 april Vee. Aanvoer 1830 stuks vee: 1082 vette koeien. 748 varkens. Vette koelen le kw. 3 30—3.50. 2e kw 3.00—3 30. 3e kw 2.852.95: varkens le kw 1.79, 2e kw. 1.77, 3e kw. 1 75 Vette koeien aanvoer even groter, handel redelijk, vooral niet lager in prijs, prima s boven notering- varkens aan voer kleiner, handel vlug, prijzen iets hoger.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3