Hoe mooi het was maar**** hoe koud i/M Rijkspolitie leidde de bollendrukte in goede banen ■w» t I Vi 'idili^i I MAANDAG 15 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 Men sprak over; „Het Kleumcorso" Toen wij zaterdagmorgen bij „De Uiver", het internationaal be kende .chauffeurs-restaurant" aan de Rijksweg bij Sassenheim de voor bereidingen gadesloegen van de gro te tocht op en neer van daar naar Bennebroek door het Bloembollen corso 1957, kregen wij innig mede lijden. Een klein beetje met ons zelf (om te beginnen), maar heel veel met die lieve meisjes, die in charmant gedra peerde tule om de „tengere schou ders" rondliepen in afwachting van het tijdstip, dat zij op bevel van de jury de wagens moesten beklimmen om zich in het grote geheel te laten bewonderen. Immerseen corso is het feest van de bloemen, botani schemaar ook menselijke. De sneeuwvlokken en de hagel stenen vlogen de velen die daar rondwaarden om de oren en de wel dadige warmte van de hete koffie was niet bij machte de kilheid ge heel te verdrijven. Wij echter, schaamden ons om het medelijden met ons zelf, wij, die gedoken waren in de jaskraag, hoe hadden wij te doen met de meisjes, met de wol- kende tule, afgeschermd met plastic capes en de (van kou) blozende gezichtjes gewikkeld in een dito ca puchon, rilden zij en zagen met angst en beven de lange rit naar Benne broek en terug op de wagens, soms enkele meters hoog in de kille bries, tegemoet. Tenminste dat dachten wij. Wie echter de moedige trekken op de lieve gezichtjes zag, ontwaarde een vaste wil om alles, maar dan ook al les, te trotseren om „de weg te gaan". C*n wij waagden het tot een der *-4 lachende deerntjes een onbe scheiden vraag te richten. Zij ant woordde met ontwapende onschuld, dat zij onder haar jurk een heel stel zeemleerlappen had veihorgen om de kou te weren. Anderen hadden zich in de kranten gewikkeld, maar vonden dat toch niet zo prettig. „Het ritselt bij iedere beweging". Er wa ren nog wel meerdere maatregelen, van andere aard, maar met hetzelfde doel genomen daar we echter nu eenmaal niet alles in de krant kun nen zetten, zullen wij deze niet sig naleren. De meisjes hébben de kou getrot seerd en zich gedurende de hele lan ge tocht moedig, zeer moedig gehou den. Hun glimlachjes verstijfden niet. Maar hun wuiven naar het pu bliek had ditmaal een tweeledig doel: het verdreef een klein beetje de erg ste kou uit de zomers-blote armen. Het corso was rond voordat het draaide im* i i J Spiedend uit de lucht De windwijzer schommelt om het noorden. Bleek giet de zon zijn zil verig licht over het kleurige bollen landschap, dat Holland bedekt als komen of waar ze langs de kortste weg een geschikt parkeerterrein kon den bereiken. Op de Centrale Post, het groepsbu- reau te Lisse, heerste toen reeds een grote bedrijvigheid. Elk ogenblik kwamen radiomeldingen binnen van een kleurige, wollen deken- Ver wegeen der mobilofoons of vaste radio- *1 ugÈ A komt als een reusachtige bezem de dreiging van een regenbui over de duinen vegen. Een luchteskader van viermaal drie helgele vliegtuigjes prijst tegen een strookje blauwe lucht een bijzondere sigaret met wonderfilter hemelhoog aan. Langs de grote weg die naar het corso- parcours leidt, suizen in lange rijen tientallen glimmende automobielen. Uit de file maakt zich een wagen los. Opvallend wit-zwart met Op de motorkap het Opschrift: Rijkspolitie. Bij een kruispunt van wegen, waar een agent het verkeer staat te rege len, stopt de wagen. Stram groet de agent als een officier hem ifets vraagt. Er zijn geen bijzonderheden en alles verloopt naar wens. De agent krijgt orders en voort gaat de wagen weer. Veldslag tegen de drukte. Grondig heeft de Rijkspolitie de voorbereidingen getroffen om de ont stellende drukte, die het jaarlijkse bollencorso aankleeft, in goede banen te leiden. Tientallen orders werden uitgege ven, gebaseerd op nauwkeurige stu die van de topografische mogelijkhe den, afstand tussen kop en staart van de stoet en op vele andere fac toren, die de plannen soms deden af hangen van een enkele minuut. Tien tallen tijds- en verbindingsschema's, die het deden voorkomen, alsof een veldslag geleverd ging worden, wer den verzonden door het gehele land. posten, welke boodschappen nauwge zet werden ingeboekt en door de chef luitenant H. P. Spaanderman verge leken met een grote situatietekening, die aan een van de wanden hing. Mo torordonnansen kwamen zich afmel den of nieuwe orders halen. En in de keuken was de echtgenote van Ad judant Hendriks druk doende lunch pakketten te maken en voor warm drinken te zorgen. „Liefdewerk", noemde ze het. Naarmate het tijdstip naderde, waarop het corso zich in be weging zette, nam de drukte toe. Een drukte, die onder invloed van het weer meer dan andere jaren bestond uit auto's dan uit voetgangers en wielrijders. Dat alles kan de piloot van de RP 200, een politie vliegtuigje dat bo ven de bollenstreek cirkelde wel het beste waarnemen. Iedere „prop" auto's, die dreigde een verkeersknoop te veroorzaken, werd ogenblikkelijk gemeld aan de centrale post, die de waarschuwing per radio doorgaf aan de dichtst nabijzijnde politie-een- heid. Het antwoord, dat dan meestal al vrij spoedig kwam was: „C.P., C.P., hier R.P. 016. Geloof dat de knoop zich hier begint te ontwarren". In vele andere gevallen was de knoop al reeds ontward, vóórdat de politie auto ter plaatse kwam, zodat menig ritje voor niets gemaakt werd. Dat het juist de kleine toevallig heid j es zijn, die zo'n grootse organi satie nodig maakten, hebben we er- En daarop volgde de troepenaanvoer: i varen, tijdens een ritje, dat we maak- 306 man uit alle windstreken. Uit Groningen en Maastricht, Middel burg en Vorden. Voor degenen, die het verst weg woonden, moest onder dak gezocht worden. Men vond dat in Huize St. Bavo in Noord wij kerhout, waar één nacht 100 man overnacht ten. Er moest voor eten gezorgd wor den. En talloze schijnbaar onbelang rijke dingen eisten de aandacht op van de man, die over de gehele or ganisatie de scepter zwaaide, majoor mr L. J. van der Meulen. Zaterdagmorgen, om zeven uur al, kon men de wit gehelmde motorrij ders reeds over de wegen zien stui ven, waar ze de automobilisten aan wijzingen gaven, hoe ze zo snel mo gelijk de corso-drukte konden voor ten met de commandant van de mid densector de bollenstreek was in drie sectoren verdeeld luitenant mr A. J. Dek. Onberekenbaar. De plotselinge behoefte aan een bloemenslinger op de neus. van zijn wagen, die een automobilist dwars op „Ik hen mijn moeder kwijt!" Mocht de drukte bij het corso dit jaar min der zijn geweest dan anders, het dra ma van de verloren zoon was er niet minder om. Maar ook daarmee wist de Rijkspolitie wel raad. (Foto: „De Leidse Courant"). ÈL. de weg doet stoppen bij een bloe men kraampje, remt de hele drom auto's die achter hem rijden. Hetzelf de resultaat boekt een fietser, die het na lang wachten eindelijk waagt om over te steken. Ook de parkeerruim ten, die onverwacht vol raken, zijn onberekenbare lastposten. „Bij een voetbalwedstrijd weet je tenminste, hoe laat de menigte los komt, maar hier loopt het af en aan", was de mening van mr Dek. Toen eenmaal de hele prop, die zich achter de corsostoet had vastgezet, los kwam, kon de politie niets doen, dan de wagens aan de kant laten staan, zich met de borst in de richting van de aanrollende wagens opstellen en met bravour de voor de openbare orde het meest veilige richting aan gevenEn het lukte nog ook! De zaak kwam „rond" binnen een uur na afloop. Direct na het ontbinden van de stoet kwamen de eerste politieagen ten alweer vrij en zag men de leden van het Rijkspolitie-muziekgezel- schap zich gereed maken om naar huis te vertrekken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10