Olieconcessie in Zuid Holland aanmerkelijk uitgebreid Prof. E. v. Slogteren te Haarlem gehuldigd Gestolen goed zat niet zo ruim als een gevangenispak Ook Leiden en Noordwijk vallen onder nieuw gebied Min. Klompé opende bejaardencentrum in Den Haag VRIJDAG 12 APRIL 1957 DB LEIDSE COURANT PAGINA 9 Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nisperen van Pannerden, voorz. van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur bood de jubilaris een zilveren thee servies en een gouden horloge aan. Vele sprekers getuigen van grote waardering Ter aanvulling op ons verslag van de huldiging van prof. dr E. van Slogteren, ter gelegenheid van diens veertigjarig jubileum als „planten- dokter" in de bloembollenstreek, bij welke gelegenheid jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen van Pannerden, voor zitter van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur de feestrede hield (zie ons verslag in het blad van gisteren) kan nog worden mede gedeeld, dat deze huldigingsbijeen komst werd bijgewoond door o.m. mr O. P. F. M. Cremers en mr A. G. A. Ridder van Rappard, resp. burge meester van Haarlem en Heemstede, de directeur v. d. Tuinbouw ir F. W. Honig, de rector-magnificus van de Landbouwhogeschool te Wageningen, prof. ir W. de Jong en de professo ren mevr. G. A. Reinders-Gouwetak, E. C. Wassink en A. J. P. Oort, jhr Sandberg van Boelens, burgemeester van Sassenheim, dr A. J. Verhage, voorzitter van het P.V.S., ir A F. Vlag, Rijkstuinbouwconsulent te Lis. se, de heren G. Meskers, voorz. van de K.V.O.B., Walter Roozen van het Fonds voor Onpersoonlijke Reclame, D. Limburg, directeur van de bloem bollenkeuringsdiensten, W. F. v. Dam, namens het Bedrijfschap voor de bloembollenhandel, Th. R. de Vroo- men, Bond van Bloembollenhandela ren, M. Veldhuyzen van Zanten Rz., voorzitter van de commissie voor het wetenschappelijk onderzoek en vele anderen. Een trits van sprekers. Nadat jhr v. Nispen de feestrede had uitgesproken, waarvan wij het verslag nog in ons blad van gisteren konden opnemen, werd het woord ge voerd door de heer M. Veldhuyzen v. Zanten Rz., voorzitter van de com missie voor het wetenschappelijk onderzoek, die sprak over het vele dat tijdens de veertigjarige ambtspe riode van prof. v. Solgteren is ver anderd, maar dat er weinig dingen zijn waarop de jubilaris niet zijn stempel heeft gedrukt. De directeur van het laboratorium van bloembol- lenonderzoek moet, behalve geleerde, ook organisator, onderhandelaar en diplomaat zijn. Deze hoedanigheden zijn in één persoon erenigd, in de persoon van prof. v. Slogteren. Als geschenk van de commissie overhan digde spr. de jubilaris een luxe siga renkist. Ook de heer Th. R. de Vroomen, voorzitter van de Bond van Bloem bollenhandelaren, bracht namens de ze organisatie gelukwensen over. Spr. bracht prof. v. Slogteren dank voor alles wat hij in het belang van de export had verricht. De gelukwens Lifters van de zee worden lastig Terwijl de 23-jarige verstekeling Columbus Umejuru, een negerjon gen uit Frans Dakar, onderweg is van Terneuzen naar zijn geboorteland, zijn in Zeeuws-Vlaanderen opnieuw ongewenste passagiers te voorschijn gekomen. Ditmaal zijn het twee jon gemannen van 22 en 24 jaar, die ont dekt werden aan boord van het Finse schip „Susanne", dat thans in Sas van Gent gemeerd ligt. De politie, die de jongelui voorlo pig te gast heeft, kan geen woord met hen wisselen, daar zij uitsluitend hun eigen taaltje vermoedelijk Syrisch spreken, en noch lezen noch schrijven kunnen. Zodra het schip geladen is, gaan de mannen weer aan boord. De kapitein van de „Susanne" zit er overigens wel mee in zijn maag. Al bijna negen maanden zijn de jongelui bij hem te gast en nergens heeft hij ze aan wal kunnen zetten. Overal waar hij aandeed, in Griekenland, Italië, Frankrijk en Fin land, weigerde de politie de verste kelingen aan land te laten. Zo ook in Nederland. De kapitein, die vermoedt dat ze in Egypte aan boord zijn gekomen, zal nu dus geduld moeten hebben tot hij weer een vrachtje naar het mid den-oosten moet vervoeren. De oplos, sing schijnt nabij, want in Sas van Gent krijgt de „Susanne" thans een lading voor Alexandrië. Daar zal het tweetal dan wel weer aan wal wor den gezet. Gisteren is uit Terneuzen de Sin- galese verstekeling, die drie maanden op de Groningse kunstvaarder „Tri- gon" had rondgevaren, vertrokken. Voorlopig naar Amsterdam, waar de vreemdelingendienst van de politie pogingen zal doen de Singalees aap boord van een schip te krijgen, dat naar een havenstad in Frans Senegal vaart De officier van juistie bij d* recht bank te 's-Gravenhage, mr dr J. C. Maris, heeft gistermorgen een gevan genisstraf van anderhalf jaar gere- quireerd tegen een 24-jarige timmer man uit Hendrik Ido Ambacht en tegen een 25-jarige schilder uit Hoog kerk, die het vorige jaar uit de straf gevangenis in Scheveningen uitbra ken en laarna inbraken pleegden om aan kleding en voedsel te komen. De jongemannen, die nog tot 1958 in de gevangenis moesten zitten, von den hun toekomst zó uitzichtloos, zo vertelden zjj ter zitting, dat v] vlucht ten. Dit gebeurde in lugustus van het vorige jaar. Zij verborgen zich eerst enkele dagen in de duinen. Honger dreef hen naar Scheveningen waar zij inbraken in hotel ,De Dolfijn". Zij stalen er kokskleren en voedsel. Zij liepen hierop naar Rotterdam, maar Donderdag heeft de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, in Den Haag het Bejaarden Je^kTee^van'^^kw'etoiraaï de centrum „Moerwijk" aan de Twickelstraat geopend. De foto toont de minister tij lens haar rondgang door van Alkemadelaan in Den Haag Daar het huis_in de biljartzaal, waar aij met veel belangstel ling de verrichtingen van de oudjes op het groene laken stalen zij kleding. In Botterdam na- men zij twee bromfietsen weg, waar- Uitbreker ging kleding ruilen Uitzichtloos leven volgde. Naast de minister de wethouder Van den Oever van Den Haag. 1 )p zij naar Dordrecht reden. Daar pleegden zij een inbraak i.i een groot warenhuis. Twee koffers vol met kleding, o.m. twee bontjassen, vormden hier de buit. In Rotterdam verkochten zij iets van de gestolen waar, waai op zij per trein naar Amsterdam reisden. Een van de twee ging verder naar Gro ningen, de ander bleef in Amsterdam, waar hij de rest van de buit verkocht. De gestolen kleding, die hij zelf droeg was hem te krap. Daarom reisde hij terug naar Dordrecht om in het wa renhuis de kledingstukken te ruilen. Bij deze inbraak werd hij op heter daad betrapt. De verdedigers, mr P C. Klomp en van Aubel, zeiden in hun plei dooien dat de jongemannen moede loos waren omdat hun leven tenge volge van de langdurige gevangenis straffen zij zitten reeds van 1954 af zo uitzichtloos was geworden. Zij zagen geen heil in een verlenging van deze straffen. Pleiters verzochten de rechtbank de jongemannen een voorwaardelijke, geheel of gedeelte lijk, straf op te leggen. De rechtbank zal op 25 april a.s. vonnis wijzen. ging vergezeld van een bloemstuk en een geschenk. Prof. ir W. de Jong, r«:tor-magnifi- cus van de Landbouwhogeschool te Wageningen, gewaagde van de grote verdiensten van prof. v. Slogteren op algemeen wetenschappelijk en alge meen landbouwkundig terrein. Spr. memoreerde de onderzoekingen in de planten psychologie, de phvtopatholo- gie en vooral het serolodsch onder zoek, niet alleen naar bloembollen- virus, doch ook in de aardappelteelt. Een der aardappelviren is naar zijn ontdekker, n.l. het virus „S" ge noemd. Dr A. J. Verhage, voorzitter van het P.V.S. en oud-voorzitter van „Bloembollencultuur", benadrukte de grote waardering die herhaaldelijk ten opzichte van prof. v. Slogteren werd uitgesproken en ir v. d. Poll, vertegenwoordiger van de Planten- ziekenkundige Dienst, wees op de innige samenwerking tussen kweker efi plan tendokter, d.w.z. tussen prak tijk en wetenschap. In een humoristisch getinte toe spraak schilderde ir F. W. Honig, directeur v. d. Tuinbouw, de ge schiedenis van de benoeming van de n«rvrliil/éÏA jubilaris, nu veertig jaar geleden, Vall prUUUKllC waarbij vele persoonlijke trekjes aan het licht kwamen". Deze spr. maakte de juiste data van dit jubileum be kend. 10 April 1917 was de voor dracht van de toenmalige minister van Landbouw Posthuma aan de ko ningin gedateerd, 12 april d.a.v. plaatste koningin Wilhelmina haar handtekening onder de benoemings- acte. Na deze trits van sprekers sprak prof. v. Slogteren een dankwoord. Hij dankte niet alleen voor de medewer king die hij van alle zijden mocht on dervinden, maar speciaal voor de vriendschap die men hem betoonde. Hierna volgde een receptie, waarop zeer velen prof. v. Slogteren persoon lijk hun gelukwensen kwamen aan bieden. I olie is verschillend. Zelfs in Zuid- Holland wijkt de olie die in uiteen lopende putten wordt gewonnen, on derling af. Het product van Rijswijk is anders dan dat van Zoetermeer. Goede verwachtingen Op de Groothandelsdag die het Verbond van de Nederlandse Groot handel dinsdag 7 mei in Treslong te Hillegom zal houden, spreekt de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening over „Het Agra risch vraagstuk in verband met Euro- markt'" De algemene gedachtenwisseling over dit onderwerp zal nadien wor den ingeleid door dr. J. Linthorst Homan. Gisteravond is in de Nederlandse Staatscourant de vergunning ge publiceerd voor de Nederlandse Aardolie Maatschappij, waarmede het concessiegebied in West-Neder land voor het winnen van olie met 190.000 hectaren wordt uitgebreid. Het oude olieveld in Zuid-Holland begrensde een beperkt gebied tus sen Den Haag en Rijswijk, de kust en de stad Rotterdam. Nu echter omvat dit gebied Zuid-Holland van Maas en Nieuwe Waterweg tot aan een grens ten noorden van Leiden. Ook Noordwijk valt nog binnen deze concessie. De N.A.M. zal nu haar onderzoekingen over een groot deel van Zuid-Holland uitbreiden en hoogstwaarschijnlijk zullen ook rond Leiden de boortorens ver rijzen. Nu het oliewingebied bij Schoone- beek geen perspectieven voor de toe komst meer biedt, heeft de N.A.M. haar belangstelling des te sterker op Zuid-Holland gericht. De oliewinning in het westen zal een welkome aan vulling van de productie in het oos ten van het land betekenen. Het in 1<944 ontdekte olieveld te Schoone- beek bezit op het moment 260 pro ducerende putten, die een dagproduc tie leveren van 3000 ton. Het olieveld te Rijswijk heeft thans 10 produc tieve putten. Ook Op andere plaat sen werd olie aangeboord. Wij ken nen allen de boortorens die opge richt werden bij Wassenaar, Pijn- acker, De Lier, LJsselmonde, Berkel en onlangs werd ook bij Zoetermeer olie aangeboord. De doorsnee dag productie van de 31 putten welke men thans heeft aangeboord, be draagt 600 ton. Binnenlandse behoefte Van hoeveel belang de Schoone- beekse olieproductie inmiddels voor ons land is geworden, hebben wij in een artikel in dit blad al eens uit eengezet. Vijf en twintig procent van de binnenlandse behoefte aan aard- Oxie wordt door deze winning gedekt. Maar ook de oliewinning in West- Nederland won aan betekenis. Be droeg de jaarlijkse productie van Schoonebeek bijna 1 miljoen ton, Rijswijk en de putten in zijn omge ving produceerden 135.000 ton, dit was 12 procent van de totale pro ductie. Overigens is het winnen van olie in Zuid-Holland een nog moeilijker zaak dan in Drente. In Schoonebeek dringen de horens tot 650990 meter diep, in westelijk Nederland 900 tot 1800 meter. Ook de structuur van de Di maart daalde het aantal werk loze mannen van 37.195 tot 28.571, terwijl de bezetting van de aanvul lende werken afnam van 17.968 tot 15.678. De totale geregistreerde ar beidsreserve daalde hierdoor van 55.163 met 10 914 tot 44.249. Maart geeft gewoonlijk een grotere daling te zien, maar door de gunstige weersomstandigheden werden met name in de landbouw de voorjaars werkzaamheden vroeg begonnen, waardoor zij over een langere perio de konden worden verspreid en gro tendeels uitgevoerd met het vaste personeel. Voorts werd in enkele be drijfstakken een zekere mate van te- Transport Het transport van de olie naar zijn havens aangelegd vanwaar de olie in lichters naar Pernis wordt wel is toe te schrijven aan de invloed gevoerd. Van de oliewinplaats te Wassenaar (Maria-hoeve) werd een pijpleiding van twee kilometer gelegd naar het verLaadstation aan de Loolaan in Den Haag. Van hier geschiedt het trans port naar Pernis met tankwagens. Andere pij paansluitingen van Pijn- acker en Zoetermeer naar het ha ventje aan de Vliet zullen volgen. Er bestaan echter al plannen om de oliewinplaatsen met kilometers lange leidingen rechtstreeks te ver binden met Pernis, waar de aard olie wordt verwerkt. Dit jaar hoopt men al met de werkzaamheden aan eerste leiding RijswijkPernis via De Lier en de Rijksweg door het Westland te beginnen. Schooljongen in trappenhuis gevallen In de school aan de Hammerstraat te Rotterdam is gistermorgen een tienjarige jongen van een hoogte van bodem is anders. Onder Schoonebeek zeven en een halve meter in het bevindt zich de olie in een zeer grote trappenhuis gevallen. De ongeluk- plooiing, terwjjl in het westen slechts sprake is van enige rimpels. Ook de kwaliteit en samenstelling van de lukkige moest met een schedelbreuk in het ziekenhuis worden opgenomen. De jongen was voor straf de gang opgestuurd. Men neemt aan, dat hij in verveling en balorigheid over de leuning van de trap heeft gehangen, waarbij hij zich te diep voorover heeft gebogen, met het gevolg, dat hij het evenwicht heeft verloren. Het slachtoffertje viel meer dan zeven meter diep op een houten vlonder.gelijk zijn, aldus'het hoofdbestuur. van de bestedingsbeperking. Niette min lag de geregistreerde arbeidsre serve dit jaar eind maart ruim 2800 lager dan vorig jaar. Het aantal als werkloos ingeschre ven vrouwen daalde van 3553 tot 3080. De geregistreerde vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 36.706 tot 37.363. Tandartsen gaan in op suggestie tot arbitrage Het hoofdbestuur van de Nederl. Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde heeft gisteravond de aanbeveling van het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst inzake arbitrage als oplossing voor het tus sen ziekenfondsen en tandartsen ge rezen geschil besproken. Het hoofdbestuur wil deze moge lijkheid ernstig overwegen, doch meent hierover geen definitieve uit spraak te kunnen doen alvorens con- s tact te hebben opgenomen met de initiatiefnemers omtrent de wijze waarop zij zich deze arbitrage voor stellen. Ook wil het eerst de be stuursraad en zo nodig de algemene vergadering van de Ned. Maatschap pij tot Bevordering der Tandheel kunde raadplegen. Hierbij moet tevens worden be dacht, dat de Ziekenfondsraad bezig is aan de hand van de door partijen verstrekte féiten en gegevens te on derzoeken of stappen zijnerzijds mo-

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9