De voorbereidingen voor 't jaarlijks lentefeest AAN RIJDENDE BLOEMSTUKKEN WORDT NOG MET MAN EN MACHT GEWERKT Bloemenmozaiken als kleurige tableaux langs de wegen Veertienjarig meisje te Raveslein vermoord VRIJDAG 12 APRIL 1957 DE LETDRE COTfRANT PAGINA 3 Morgen zal wederom een kilome terslange stoet langs de grote weg door de bollenstreek rijden, aange staard door tienduizenden uit de streek zelf en van ver daarbuiten, zelfs van over de grenzen en de zee. Dat staat er nu maar zo eenvoudig neergeschreven: „Morgen zal de stoet rijden", maar wie realiseert zich welke voorbereidingen en werkzaam heden er allemaal aan verbonden zijn en gedaan moet worden eer het zover is? Wie zal de bloemen tellen die moeten worden „opgeprikt" en de kilometers slingers die moeten worden geregen om aan de soms 15 tot 17 meter lange wagens het aan zien te geven van het rijdende bloem stuk? Twintigduizend Nederl. tulpen met Pasen in Arabië Op Goede Vrijdag en Pasen zullen de drie nederzettingen van de „Ara bian American Oil Company" in Saoedie Arabië, te weten Dhahran (hoofdkantoor), Abquaiq en Ras Ta- noera weer volop in de Nederland sebloemen staan. Evenals vorig jaar, maar nu in nog belangrijker groter hoeveelheid zul len Nederlandse tulpen van alle mo gelijke kleuren per vliegtuig naar het warme woestijnland worden gezon den, waar de bloemen tijdens Goede Vrijdag en de komende paasdagen zul len prijken in de gekoelde kantines en andere gemeenschappelijke loka len. De totale zending omvat 20.000 tul pen die, in bossen van tien stuks ge bundeld, zijn verpakt in 100 dozen. Op woensdag 17 april, 's middags om kwart voor drie, vertrekt het KLM-lijntoestel met de bloemen naar Dhahran, waar de machine ongeveer 24 uur later zal aankomen. De bloe men worden dan onmiddellijk in koelwagens overgeladen (buiten heerst een temperatuur van ongeveer 38 graden Celsius) en naar de drie districten gebracht. Deze fleurige groet uit het verre Nederland wordt door het personeel van de „Aramco", waaronder zich ook een aantal Nederlanders bevindt, altijd bijzonder op prijs gesteld. Wij wisten er wel zo'n beetje van maar ieder jaar is het toch weer ver rassend te zien hoeveel nijvere han den werk vinden aan deze demonstra tie van wel zeer vergankelijk schoon. Het leek een gonzende bijeenkorf, de grote H.B.G.-hal in Lisse, maar dan een bijenkorf van duizende me ters oppervlak. Honderden manden met hyacinthennagels stonden ge reed. Groepjes mannen zaten op kis ten de slingers te rijgen. De „bazen" liepen druk heen en weer en gaven hun aanwijzingen en keer op keer klonk door de luidspreker een ge roep om Jos van Driel, de man die dat alles heeft ontworpen, met speel se fantasie. Rustig zaten jongens en mannen, schijnbaar op hun dooie gemak, na gel naast nagel te prikken. Het ver wonderde ons dat ze, populair ge zegd, niet „de zenuwen kregen" en wie weet, misschien hebben ze die wel eer het avond is en de boel aan kant. De meeste wagens stonden nog voor een groot deel „in skelet" doch hier en daar waren de schone kleu rige contouren toch wel te zien. De .en in Sassenheim de vechtjas Michiel de Ruyter. Aanslag op Pavelic Te Buenos Aires is een aanslag ge pleegd op de 68-jarige Ante Pavelic, die in de afgelopen oorlog de leider was van de staat Kroatië, welke staat op 10 april 1941, nadat Zuid- Slavië door de Duitsers was bezet, in het leven werd geroepen. Op Pavelic werden zes schoten gelost, toen hij in de buurt van zijn huis te Buenos Aires wandelde. Vier hiervan misten hun doel, doch twee niet. Pavelic wandelde, gewond en wel, een ziekenhuis binnen, liet <*e twee schotwonden behandelen, en vertrok spoedig daarna weer, om aangifte bij de politie te doen. Zijn toestand is bevredigend. Pavelic week na de oorlog eerst naar Italië en vervolgens naar Zuid- Amerika uit. Hij vestigde zich te Buenos Aires, waar hij en andere uit geweken Kroaten woensdag j.l. de stichting van hun „oorlogsstaaf' her dachten. De Zuid-Slavische regering heeft de Argentijnse autoriteiten indertijd in een nota verzocht Pavelic aan haar uit te leveren, omdat zij hem wegens „oorlogsmisdaden" terecht wilde doen staan. Dit verzoek is door de Argen tijnse regering afgewezen. Zó worden nagel naast nagel de bloemen op de corsowagens gestoken. vuurvogel stak zijn lange hals wel de lucht in maar zijn vleugels miste hij nog. De sierlijke maanvissen zwom men in het luchtledige en op het zeil van Odysseus' bark verscheen oog na oog. De vier vurige schim mels voor de zegekar hadden wel de koppen in de bloemen maar voor de rest waren ze nog „stro-naakt" met spillige poten en uitpuilende botten, j De geur van de bloemen vermeng- j de zich met die van pijpen en siga retten en vertrapt groen, door de bovenlichten priemde tussen de buien door zo nu en dan een streep zon en alles werkte, werkteen, was bezig met nijvere handen en keurend oog. Maar morgen zal de stoet rijden. Mozaieken als schilderijen Ook langs de wegen in de ver schillende dorpen was men druk be zig, maar erg spectaculair was het nog niet. Wij zagen vele planken vloeren of mozaieken die half af waren, slechts een enkele lag klaar. Grote en kleine en hele kleine, de laatste meestal werk van kinderen, die met onbeholpen doch gewillige handen de lijnen trokken en de bloe men strooiden. De onderwerpen zijn velerlei, za kelijke en geestelijke, ontleend aan vakmotieven of geschiedenis. Soms ook kwam de wereldpolitiek in het geding zoals in Voorhout waar wij de vredesduif zagen belaagd door sikkel en hamer, heil zoekend in de warmte van een rijzende zon. Veel actuele onderwerpen ook, in Sas senheim b.v. waar een groot staand mozaiek is opgericht, geheel in blau we tinten, met het goed gelijkende portret van Michiel Adriaensz. de Ruyter, een zeeslag op de achter grond. En al dat werk voor slechts enkele dagen, ten gerieve van inwoner en vreemdeling.... en ten bate van de foto- en filmfabrikanten. Want ook de kilometers celluloid die zullen worden verschoten zijn niet te tel len. Maar wat doet men in de bollen streek al niet om het gevleugelde woord tot waarheid te maken: „Wel kom vreemdeling". In Voorhout zagen we „De vredesduif belaagd" De kwestie-Cyprus Het was Nazi-imitatie Aartsbisschop Makarios is giste ren op weg van zijn verbanningsoord op de Seychellen naar Athene te Nairobi, de hoofdstad van Kenia, aan gekomen. Volgens hem zal de weg naar een vreedzame, democratische en recht vaardige oplossing van de Cyprische kwestie pas vrij zijn na opheffing van de noodtoestand op het eiland en na zijn ballingschap en die van zijn col lega's. De Cyprische verzetsorganisatie Eoka heeft donderdag in een vlug schrift gedreigd, de wapens weer te zullen opnemen als gouverneur Har ding zijn actie tegen de verzetsbewe ging niet staakt en alle uitzonderings maatregelen niet opheft. Op bevel van de gouverneur van Cyprus zal echter de wet op de pre ventieve hechtenis, volgens welke verdachte leden van de Eoka zonder gerechtelijke onderzoek vastgehouden kunnen worden nog zes maanden van kracht blijven. De bevoegdheid van de in 1955 in gestelde speciale rechtbanken, die mensen moeten berechten, die terro ristische daden hebben gepleegd,, is eveneens met zes maanden ver lengd. 17 Jaar in varkenshok Zeventien jaar heeft de Portugees Ramiro Saraiva gedwongen in een varkenshok doorgebracht, voordat de politie achter dit schandelijke feit kwam en de ongelukkige bevrijdde. Saraiva, die het spreken verleerd had, is naar een ziekenhuis overge bracht. Dit voorval heeft zich afgespeeld te Corga, in de provincie Beira Alta. Het schijnt, dat Ramiro door zijn broeder Manuel in het varkenshok werd opgesloten. Ramiro had ver schillende bezittingen in de Ver enigde Staten en Manuel besloot te pogen deze in handen te krijgen. Te dien einde maakte hij bekend, dat zijn broeder overleden was, doch in werkelijkheid sloot hij hem in het varkenshok op. Een zwaard, dat in begin van dit jaar bij graafwerk in de omgevL van Keulen te voorschijn was geko men, heeft tot een pijnlijke vergis sing van de archeologen van het plaatselijk museum geleid. Zij dach ten n.l. dat het een Germaans zwaard was uit de vijftiende eeuw vóór Christus. Als zodanig werd het ten toongesteld en er verschenen foto's in de pers. Een onderwijzer te Keulen, die deze foto's zag, meende zich te her inneren, dat de Nazi's oude Ger maanse v apens hadden laten nama ken om de trots van de Duitse school jeugd over hun voorouders uit het Teutoburgerwoud aan te wakkeren. Bij een nader onderzoek bleek, dat het zwaard inderdaad nooit door een Germaanse strijder kon zijn gebruikt, maar waarschijnlijk door een vrees achtige pedagoog in 1945 was begra ven. JORDAANSE KABINETS FORMATEUR NIET GESLAAGD. De voormalige Jordaanse minister van buitenlandse zaken, Khalidi, die donderdag van koning Hoessein de opdracht had ontvangen binnen 24 uur een nieuwe regering te vormen, is niet geslaagd. De koning heeft inmiddels verder overleg gepleegd met de aftredende premier, Naboelsi, en de aftredende minister van defensie en binnenland se zaken. Men verwacht, dat hij nu een lid van Naboelsi's socialistische partij zal vragen een nieuwe regering Nieuw soort plastic Het chemische concern Montecatini te Milaan heeft bekendgemaakt, dat er een zeer licht plastic is ontdekt, dat, naar beweerd wordt, sterker is dan gewoon staal. Het draagt de naam „Moplen" en is de lichtste plas- ticstof, die goit werd geproduceerd. Zij is bestand tegen temperaturen tot 150 graden Celsius en zou naar beweerd wordt ook zeer goed weer stand bieden aan chemische en cor- rosie-invloeden. Een dunne strook Moplen van 3 cm breedte en een halve mm dikte kan volgens Monte catini gemakkelijk een gewicht van meer dan 300 kg. dragen. Uit proefnemingen is gebleken, dat Moplen gebruikt zal kunnen worden voor vrijwel alle soorten producten. Het wordt verkregen door polymerisatie van propylene, een gas dat uit petroleum in vrijwel onbeperkte hoeveelheden beschik baar komt. Geharnaste spoken De huisbewaarder van een kas teel nabij Neurenberg werd dezer da gen 's nachts opgeschrikt door spook achtige geluiden. Nadat hij politie- versterking had gekregen ging hij op onderzoek uit. In de grote zaal van het slot zag hij in het maanlicht vier geharnaste ridders, die elkaar met hellebaarden en lansen te lijf gingen. Bij het zien van de politie gingen de ridders op de vlucht, maar drie van hen konden worden aangehou den. De ridders bleken vier jongelui e zjjn, die na een feest hadden besloten voor de grap bij het kasteel in te breken. Hiervoor moesten zij over de twintig meter hoge versterking klimmen. Eenmaal binnen gekomen hadden zij zich in de oude wapenrus tingen gestoken voor een tournooi. De „ridders", van wie er niemand werd gewond, zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden. In de bossen van de gemeente Ra- vestein is in de afgelopen nacht het stoffelijk overschot gevonden van een veertienjarig meisje, wonende te Herpen, gemeente Ravestein. Zij is waarschijnlijk gisteravond tus sen acht en negen uur vermoord. De rijkspolitie van de post Rave stein staat nog voor een raadsel wat de identiteit van de dader betreft. Aangenomen moet worden dat het meisje gisteravond, toen zij te on geveer acht uur van een boodschap naar huis terugkeerde, niets ver moedend met haar moordenaar is meegegaan. Tegen half tien werd bij de rijkspolitie aangifte gedaan van haar vermissing. Te circa half twee in de nacht werd het ernstig verwon de stoffelijk overschot gevonden midden in de bossen, op enkele mi nuten van de ouderlijke woning ver wijderd. Vrijdagmorgen is het naar het ziekenhuis in Oss overgebracht. De officier van justitie in Den Bosch heeft zich inmiddels op de plaats van het misdrijf op de hoogte gesteld. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach. ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Brasil Star" (16 april); Australië: via Engeland (17 april); Brazilië: m.s. „Brasil St3r" (16 april); Canada: m.s. „Carl Le vers" (15 april); m.s. „Westerdam" (17 april); Chili: via New York (17 april); Indonesië: m.s. „Modjokerto" (17 april); Ned. Antillen: m.s. „So lon" (15 april); Ned. Nieuw-Guinea: m.s. „Sumatra" (17 april); Nieuw- Zeeland: via Engeland (19 april); Suriname: m.s. „Nestor" (22 april); Unie van Zuid-Afrika en Zuidwest- Afrika: m.s. Arundel Castle" (19 april); Brits-Oost-Afrika: via Frank rijk (19 april). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. RECHTZAKEN DE BROM EN DE BORREL. Tot veertig gulden boete of twin tig dagen gevangenisstraf veroor deelde de Haagse politierechter de 47-jarige bewoner van Wassenaar. Deze had, terwijl hij onder invloed van sterke drank een bromfiets be stuurde, diverse stoptekens van agen ten genegeerd. Verdachte had ook verscheidene malen aan de linkerkant van wegen gereden. Hij voerde aan dat hij door familiegebeurtenissen een beetje van streek was geweest, maar dat vond de rechter nog helemaal geen reden om te gaan rijden onder drankinvloed. De verdachte krijgt de bromfiets terug, maar hij moet deze zo spoedig mo gelijk zien te verkopen, omdat hij de eerste drie jaar niet meer mag rijden. De officier van justitie had drie we ken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tjjd van een jaar geëist. STRAATROVERS VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend uitspraak gedaan in de zaak tegen twee „zware jongens" uit Amsterdam, die op 30 december j.l. 's avonds in de Amstelstraat een dron ken huisschilder uit Beverwijk neer sloegen en hem van 30 beroofden. De 36-jarige stoker W. P., een man die reeds negentien maal is veroor deeld, het vorige jaar ter beschikking van de regering werd gesteld en die het hem met Kerstmis gegeven proef verlof met bovenstaande straatroof misbruikte, werd een gevangenisstraf WEER EEN SCHEEPSONGEVAL IN INDIA. Op de Ganges bij Hidjipoer in Noord-Oost-India is dinsdag een boot met 200 pegrims, merendeels vrou wen en kinderen, gezonken. Men vreest dat 75 mensen om het leven zijn gekomen. Het ongeluk zou een gevolg zjjn van een paniek, die ontstond toen de overvolle boot op een bepaald ogenblik scheef in het water kwam te liggen. opgelegd van drie jaar met aftrek van het voorarrest. De officier van justi tie had twee jaar geëist. „Deze hoogst bedenkelijke vorm van agressiviteit kan onder geen voorwaarde in Ne derland worden toegelaten", zei de president als verklaring bij de opge legde straf. De 23-jarige metselaar J. W. S,. volgens de officier van justitie „de schrikt uit ie buurt van de Stoof steeg", werd conform de eis twee jaar gevangenisstraf met aftrek op gelegd, maar bovendien stelde de rechtbank hem hetgeen niet geëist was ter beschi.dring van de rege ring, doch voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en onder toe zicht van het medisch consultatiebu reau voor alcoholisme. Zware eis voor roekeloos schot De officier van Justitie bij de rechtbank te Breda, mr Grasso, heeft gisteren een boete van 250, subsi diair 30 dagen hechtenis, geëist te gen de tandarts J H. K. uit Dedems- vaart, omdat het, volgens de tenlaste legging, aan zijn grove schuld te wij ten zou zijn gewedst dat tijdens een in oktober 1954 op een landgoed te Laphen en Riel gehouden drijfjacht die arts D. A. U. uit Breda werd ge troffen. De arts uit Breda kreeg een hagelkorrel in het oog, tengevolge waarvan hij het licht uit dit oog heeft moeten missen. Het schot was gelost door de tandarts uit Dedemsvaart. Een als getuige opgeroepen deskun dige op het gebied van wapens kwam tot de conclusie, dat in dit ge val sprake was van een hoogst roe keloos schot. Verdachte verklaarde dat hij, ter wijl h(j het schot afvuurde, nipmand had gezien. Bovendien, zo zeide hij, heb ik schuin naar beneden gescho ten. Nadat de officier van Justitie zijn vordering had uitgesproken, merkte de verdediger op, dat verdachte alle reden had om aan te nemen dat hij zonder gevaar voor anderen had kunnen schieten. Het is zi. een onge lukje geweest met fatale gevolgen. Hij vroeg vriispraak. Uitspraak 25 april. "Vilt U iets weten Vraag: Inzake het bieden bij bridge. Antwoord: Wanneer bij het bieden het bod van een de - partijen wordt gedoubleerd, is het bod voor iedere speler weer geheel open. Vraag: Betreffende Katholieke Vol leybalclubs voor dames. Antwoord: In Leiden bestaat de R.-K. Volleybalclub Argus. Voor aan melding en verdere bijzonderheden kunt u zich vervoegen bij mej A. Rijs- bergen, Pasteurstraat 28a. Vraag: Route per auto van Voor hout naar Boekei; hoevee km? Antwoord: Voorhout, Leidep, Bo degraven, vóór Utrecht rijksweg vol gen naar Den Bosch, Veghel, Erp, Boekei; afstand 136 km. Vraag: Hoeveel km is de route Al phen a d. RijnRome over Duitsland en Oostenrijk? Antwoord. Die afstand is moeilijk te bepalen, omdat we niet weten hoe ver u Oostenrijk wilt ingaan, doch de officiële afstand via KeulenInns bruck—-Brennei pas is 1750 km. Vraag: Kortste route per auto van Leiden naar Rochefort (Fr.), beno digde papieren, enz. Antwoord: Leiden, Rotterdam, Antwerpen, Brussel, Parijs, Orleans, Tours, Poitiers, Rochefort. Bij de KNAC, Sophialaan 4, Den Haag, kunt u alle gegevens inzake benodigde pa pieren en een volledige routebeschrij ving krijgen. Vraag J. S. Zijn er in Neder land nog meer lucifcrfabrieken dan die in Weert? Antwoord; Ja, te Eindhoven is ge vestigd de „Verenigde Hollandse Lu- ciferfabriek N.V." met een filiaal te Breda. Wat betreft buitenlandse lu- ciferfabrieken verwijzen wij u naar de afdeling Handelsvoorlichting van de Kamer van Koophandel te Rot terdam. Vraag: Er bestaat een schriftelijk katholiek studie-centrum, ik meen van de Paters Augustijnen in Nijme gen. Weet U hiervan 't juiste adres? Antwoord: Dit schriftelijk studie centrum is gevestigd te Culemborg, Ridderstraat 42. tel. K 3450—492 (bij geen gehoor 390).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5