RIJNSTREEK Volgende week Veilig Verkeersactie te Leiden Scheep Hotel „Toor" te Alphen aan de Rijn door de burgemeester heropend Financiële toestand vraagt ruime steun VRI'DAG 12 APRIL 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 De volgende week dinsdag en woensdag zal Leiden in het teken staan van „Veilig Verkeer". Op deze dagen namelijk is Leiden aan de beurt voor de landelijke campagne, die reeds geruime tijd aan de gang is. Het zal vermoedelijk nog wel drie jaar duren voordat alle gemeenten in ons land in de gelegenheid zijn gesteld, met deze propaganda-actie kennis te maken In de loop van deze twee dagen zullen ruim 5000 kinderen, allen leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klasse van de lagere scholen, de school voor voortgezet lager on derwijs, de eerste klassen der Ulo scholen en de 1ste klasse der Am bachtsschool in de Gehoorzaal een aantal leerzame verkeersfilms aan schouwen, terwijl het grote publiek met behulp van rijdend materiaal en met gebruikmaking van de modern ste middelen, door films en andere voorlichtingsmethoden opmerkzaam zal worden gemaakt op veelvoorko mende verkeersfouten. Dinsdag wordt in de Stadsgehoor zaal een propaganda-avond belegd, waar voor de pauze een aantal ver keersfilms zal worden vertoond en daarna het kleinkunstensemble van J de Kleyn met verkeersschetsjes zal optreden. De propagandist van het Verbond van Veilig Verkeer, de heer F -H. Ziekemeyer zal een kort woord spreken. Overal in den lande is deze actie met groot enthousiasme ontvangen, mede doordat in toenemende mate alom het immense belang van een veiliger verkeer wordt ingezien. Mo ge het resultaat hier niet anders zijn! Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaats- examen Nederlands Recht de dames I. H. van Romondt te Den Haag, E. W. M. J. Th. Pieterse te Den Haag, M. E. Rupp te Amsterdam, C. M. E. de Haas te Den Haag en de heren L. J. W Berger te Den Haag, W. P. Scheltema te Amsterdam, J. W. H. Combrink te Oss, J. W. van Slooten te Den Haag, B. N. Leverland te Leiden, A. Dortland te Gouda, M. Olgers te Haren (Gr.), C. J. v. Epen- huysen te Vlissingen, Th. P. W. M. Kamphuisen te Velp (Gld.), S. H. A. van Opstall te Bilthoven, M. E. Jonker te Amsterdam, R. P. J. J. Corbeau te Den Haag en C. v. Har- berden te Den Haag. Leidse Agenda VRIJDAG, 12 APRIL Ouderavond Eerste comtnunican ten. St. Leonardusparochie. Ouders leerlingen Leonardusshool. Parochie huis, 8 uur nam. „Om de Toorbraak". Groot kleu renlicht kermisfeest. Speeltuin 8— 12 uur nam. R -K. V.N.L. Klaverjasdrive voor leden cn donateurs. „De Kleine Burcht", Nieuwe Rijn. Aanvang 8 uur nam. ZATERDAG. 13 APRIL Leidse Smalfilmliga Bijeenkomst Cantine Smit's Röntgenapparaten. St. Augustinusverertiging. Drs. P. J. Stolker over „Aansluitingsproble men „In den Vergulden Turk" 15 .00 uur nam. R.K. Instuif. Haagweg. Wijn-avond (met film). Leonardushuis, 8 u. n.m „Om de Doorbraak". Groot kleu- renlicht kermisfeest. Speeltuin 212 uur nam. ZONDAG 14 APRIL. Herensingel-parochie: Passie-avond zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. Huishoudelijke- en gezinsvoorlich ting, Levendaal 1. Woensdagmiddag vanaf 2 uur: ma ken van paasversioringen door kin deren. Donderdagmiddag 24 uui: demon stratie van paasgerechten- en versie ringen voor de Leidse huisvrouwen Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Herdingh Blanken. Hoge Woerd 171, tel. 20502. Apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136 en Apotheek Oegstgeest. Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. POTLOOD en GEEST No. 537. Horizontaal: 1. rijknecht, pikeur tEng.), 5. telwoord, 6. grote houten hamer, 8. jongensnaam, 9. duw. 10. voorwerp om te schrijven, 13. geluid van een ezel, 14. vreemde taal, 17. vaarwel, 18. insekt. Verticaal: 2. afgesloten hokje, 3. maal, 4. nauw, 6. stenen opstap voor een huis, 7. eenmaal, 8. voorzetsel, 11. voorzetsel, 12. bergplaats, 15. bloei- wijz. 16. achterdeel van de ha*s. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 536. Horizontaal: 1. kennel, 5. e.o., 6. Eu, 7. neb, 9. ons, 10. alp, 11. kraal, 13. op 15. ein, 17. lip, 19. Ne. 21. na, 22. Armada. Verticaal: 1. koe, 2. na, 3. een, 4. lust, 5. eng, 8. baron, 9. opaal, 12. Le na, 14. spa, 16. Ier, 18. Ina, 20. ga. m Geslaagd. Aan de economische hogeschool te Rotterdam zijn geslaagd voor het kandidaatexamen in de economische wetenschappen de heren J. Sloos en J. Poortman, beiden uit Leiden. Jeugd E.H.B.O. I.v.m. het bloemencorso, zal er morgen geen jeugd-EHBO cursus ge geven worden. De eerstvolgende cursus zal weer zijn op zaterdag 27 april. De jeugd-EHBO leden worden verzocht zich in de volgende week in verbinding te stellen met de heer A. Juffermans, Gasstraaat 60, tussen 18.30 en 19.30 uur, voor het afhalen van loten. Burgerlijke Stand Geboren: Anton Ernest Reinier z. van C. R. F. Kalff en M. A. Arnold; Maria d. van G. Westerhoven en C. van Soest, Marijtje d. van J. A. van den Bosch en A. H. Vos; Hennie z. vna J. van Staden en A. Benning; Bernardus Nicolaas z. van C. Ocke- loen en G. de Swart; Gerd. d. van G. J. van Gelderen en G. Passchier; Johannes Adrianus z. van P. Lange- zaal en H. G. Wortman; Antonius Hendrik Franciscus Maria z. van H. J. Eradus en J. Lamers; Jantine Ja- coba d. van J. A. M. Lammers en J. van Musscher; Cornelis en Mar- tinus zoons van M. J. Vreeken en E. den Boon. Gehuwd: A. F. Goeman en B. J. Brouwer, M. G. C. van Vuuren en J. J. van der Meer. L. Schippers en C. Kramer, N. A. G. Proost en J. E. M. van Remundt, W. P. M. God- dijn en H. M. Juffermans, B. H. M. Velthuijzen en M. Th. van den Berg, D. H. van den Berg en M. Chr. Plu. Overleden: M. H. de Water, 65 jr., man. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Eén van Alphens oudste, meest be-1 bruik genomen. Nauwelijks 2 jaren kende en gerenommeerde openbarelater stichtte de heer C. Toor, de gelegenheden, het hotel-restaurant grootvader van de jonge Cees Toor, „Toor" aan het station N.S., heeft die samen met zijn moeder, mevrouw M. Toor-Jansen en zijn zusters An nie en Ria, momenteel het bedrijf leidt. Zijn grootvader, die aanvankelijk kapitein was op de vrachtboot „Rijn Gouwe" en de dienst op de Rijn tussen Leiden en Woerden onder hield, had, toen het station van de spoorwegen was geopend, weldra ge zien dat een hotel-café-restaurantbe- drijf, annex uitspanning en stalling, een reden van bestaan zou hebben. De tijd heeft geleerd, dat deze visie juist is geweest, al heeft het bedrijf in de loop der jaren, mede door de veranderingen welke zich op het ge bied van het vervoerswezen hebben voltrokken, enige wijziging onder gaan, o.a. door de opheffing van de uitspanningsgelegenheid en het vaar welzeggen van de taxi-onderneming, die ook nog enige tijd aan hotel „Toor" was verbonden in de periode waarin de heer H. L. Meijers, de tweede vader van de onlangs over leden eigenaar, de heer Gerard Toor, die toentertijd chef-kok was op de grote vaart. In de houten schuren waarin des tijds voornoemde onderdelen waren ondergebracht en welke schuur thans door een stenen gebouw is vervan gen, exploiteert de familie een rij wielstalling. de laatste jaren een belangrijke uit breiding en verbetering onder-gaan. De verbouwing begon met de aan bouw van een moderne eetzaal, te vens vergaderzaal. Daarna werd de keuken vergroot en voorzien vau de modernste techniek op dit gebied, volgens de nieuwste eisen. Tevens werden de hotelkamers op de boven verdieping aangepast aan de verlan gens der gasten. En behalve dat werd het bedrijf thans nog uitgebreid net een fraaie vergaderzaal welke aan sluitend aan een bestaande vergader- gelegenheid vergroot kan worden, terwijl voorts een nieuwe ingang aan de verkeerswegzijde is geschapen, be nevens een flinke serre aan de rech terzijde van het gebouiw, links van de nieuwe ingang met ruime hall. De laatste verbouwing en uitbrei ding heeft ongeveer anderhalf jaar geduurd, maar is thans beëindigd, zodat gistermiddag de heropening kon plaats hebben. Ononderbroken bezit Deze zaak was van haar bestaan af ononderbroken een bezit van de familie Toor. Omstreeks 1872 werd de spoorlijn LeidenWoerden in ge- ALPHEH AAN DEN RIJN Modeshow van Kath. Jeugdbeweging Als eersten na de officiële her opening van hotel „Toor" hebben de meisjes van de vrouwelijke katho lieke jeugdbewegingen, de V.K.A.J., V.K.J.M.V. en de L.T.M. donderdag avond aldaar een goed verzorgde en gezellrge modeshow gehouden. Als mannequins fungeerden de eigen le den. Er was een grote belangstelling. Medewerking heeft verleend de firma J Werneke door het ter be schikking stellen van een uitgebreide collectie nreisjeskleding van de nieu we voorjaars- en zomermode. De heer H. Werneke zorgde voor de explicatie bij de uitgebreide sor tering Dolly Day-jurken voor jeugdige generatie, japonnen, man tels, toppertjes, jack's, regenkleding en nachtkleding in diverse tinten 'en lijnen in hoofdzaak van katoenen stoffen en in diverse uitvoeringen. De collectie flatteuse en zonnige zo merkleding, in het bijzonder de Dol- ley Day-jurken en de blouse en rok- Medisch Kleuterdagverblijf „Margriet" Aan het jaarverslag van het Me disch Kleuterdagverblijf „Margriet", Boerhaavelaan 4, is het volgende ont leend. Het dagverblijf is in de loop van zijn elfjarig begaan geleidelijk aan van bestemming veranderd doordat de redenen welke tot opneming van de kleuters aanleiding geven, gewij zigd zijn. In 1945 bestond zijn bevolking uit sluitend uit jonge kinderen, die leden aan de gevolgen van ondervoeding; het percentage van de kinderen dat kwam voor lichamelijk herstel of verhoging van lichamelijk weerstand daalde sindsdien en het aantal kleu ters met aanpassingsmoeilijkheden nam toe. Dit verschijnsel heeft zich in de ja ren 19501955 in versterkte mate voortgezet en in het jaar 1956 be hoorde het grootste deel der kinderen tot de groep van kleuters, die niet ge heel opgewassen zijn tegen de druk, die de samenleving op hen uitoefent. De verzorging van deze kinderen stelt bijzondere eisen. Het is duide lijk geworden, dat de gelijke perso neelsbezetting van het dagverblijf: kinderarts, verpleegster, spelleidster kinderverzorgsters een bezet ting die in 1945 voorbeeldig werd ge noemd niet voldoende meer is. Om een verantwoorde groepsver- zorging te kunnen geven aan kleine kinderen met aanpassings-problema- tiek moet het dagverblijf beschikken over de bijstand van een hinder psy choloog en een geschoolde sociale werkster. In het afgelopen jaar heeft „Mar griet" incidenteel kunnen profiteren van de deskundige hulp. Voor de naaste toekomst moet worden ge hoopt dat deze hulp van permanente aard zal worden, waarmee dan een ontwikkelingsgang zou beginnen die bij verschillende buitenscholen in Zuid Holland reeds bezig is zich te voltrekken. Verzorging in de groep. De verzorging volgens het systeem der kleine groepen (maximaal 6 kin deren met 1 vaste verzorgster) werd ook in 1956 toegepast. Deze methode blijft uitstekend voldoen en biedt ve le mogelijkheden, die nog niet ten volle worden benut. Gezocht wordt naar een afweging van de voor- en nadelen van een ver zorging in de groep met horizontale leeftijdsindeling tegenover een min of meer verticale leeftijdsindeling; verder naar een differentiatie in de, dagindeling voor de verschillende leeftijdsgroepen. In vergelijking met 1955 werden er meer 23 jarigen opgenomen en minder 5-jarigen en ouder. Er vond dus een duidelijke verschuiving naar de jongere leeftijdsgrens plaats. Evenals in het vorige jaar werden er nu ook meer jongens dan meisjes opgenomen. De verblijfsduur op „Margriet" van de in 1956 ontslagen kinderen was: 0—3 maanden 8 pet. der kinderen; 36 maanden 13 pet.; 6—12 maanden 26 pet.; 12>18 maanden 21 pet. 1824 maanden 16 pet.; 24 en meer 16 pet. In de gehouden bestuursvergade ringen kwam ondermeer de tamelijk zorgwekkende financiële toestand naar voren. Het heeft de algemene belangstelling van het bestuur en er- worden middelen beraamd, om dit jaarlijks terugkerende probleem op te lossen. De gemeente Leiden bracht het subsidie per kind per dag op 1.65, hetgeen over de voorafgaande jaren tot en met 1954 30.000 be droeg. Dit bedrag werd in eenmaal uitgekeerd. De huis-aanhuis-collecte en speld jesdag werd dit jaar een succes. Door de vrijgevigheid van de Leidse be volking en mede door de activiteit van de vele collectanten werd een be drag van pl.m. ƒ4.000,bijeen ge bracht. De St. Nicolaasactie werd dit jaar verzorgd door „Margriet" zelf. Een pakkende folder werd aan ieder be drijf in Leiden toegestuurd met een verzoek om een financiële bijdrage. Deze actie had een batig saldo van ƒ715.76. De balans sluit op een bedrag van 199.108,88, met een nadelig saldo over vorige jaren van 4.905,90, en over het afgelopen jaar van 6.863.70, N00RDWIJKERH0UT Bloemen-puzzlerit. De jtf^lselij- ke VW organiseert ook dit jMPweer een bloemen-puzzlerit voor wielrij ders langs de mooiste bollenvelden rondom ons dorp. De tocht wordt ge houden op zondag, 28 april a.s. en aanmeldingen kunnen pluatsvinden bij mej. J. Horsthuis, Koninginneweg 28, Noordwijkerhout, waar ook alle inlichtingen worden verstrekt. De rijkspolitie in Noordwijkerhout verzoek' de weggebruikers, die ko mend week-einde van Noordwijk in de richting Noordwijkerhout rijden, de gehele Gooweg te volgen en niet over het kruispunt Vlashoven-Kerk straat te rijden. De opening Burgemeester Z. Bruins Slot, die in gezelschap was van zijn echtge- cofmbinaties in vele variaties, brach- genote en mevr. J. J. Bruins Slot- ten velen in verrukking. Dat bleek i Padding en van de wethouders C. herhaaldelijk uit de uitroepen en urt- I M. Deerenberg en A. J. Dekker, heeft drukkingen van verwondering. Deze show kenmerkte- zich, mede doordat enkele eigen leden voor het tonen van de nieuwe mode zorg droegen, door een uiterst gezellige en ongedwongen êfeer. Linkerhand afgezaagd Op de betonfabriek van Oosthoek en Zn. n.v. in wijk Hoorn te Alphen aan den Rijn had de 66-jarige tim merman, de heer H. C. de Goeij, wonende Westkanaalweg 8 aldaar, het ongeluk bij het verrichten van zijn werkzaamheden, met de linker hand in aanraking te komen met een in bedrijf zijnde cirkelzaag, met het noodlottig gevolg dat zijn halve hand werd afgezaagd. Het slachtoffer is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, waar de chirurgen het nood zakelijk hebben geacht om tot am putatie van de gehele linkerhand over te gaan. BODEGRAVEN Raadsvergadering. De burge meester heeft de leden van de raad in openbare vergadering bijeenge roepen op vrijdag 12 april a.s. tegen half acht. De agenda bevat maar liefst 24 punten, waaronder verkoop van gronden, de verbouwing van de openbare school, verhuur van de ten nisbanen, verzoek om subsidie voor aanschaffing ambulance-auto, voor ziening aan het openbaar slachthuis, aanleg van wegen in het uitbreidings plan, ruiling van grond, verzoek om gemeentelijke medewerking inzake de financiering voor de bouw van een bejaardencentrum, naamgeving van diverse geprojecteerde straten, enz. gistermiddag onder grote belangstel, ling het hotel-restaurant „Toor" of- ficreel heropend. De burgemeester zei hiertoe de vrijheid te hebben gevonden in het feit, dat hij zelf gedurende 2 maan den gast is geweest in dit huis en in de omstandigheid, dat het 'n rurm driekwart eeuw oude zaak betreft, die in het derde geslacht door de fa milie Toor wordt beheerd, Er was in die dagen toch wel enige moed voor nodige geweest en de grondlegger, wijlen de heer C. Toor, moet toen toch wel over veel zake lijk inzicht hebben beschikt om de zaak te stichten, in een tijd waarin Alphen weinig inwoners telde en toerisme in het geheel nog niet ken de. De burgemeester stond enkele ogenblikken stil bij de periode, waar wijlen de heer G. Toor (het tweede geslacht) de energie heeft opgebracht om de zaak in de goede richting te stuwen en die de plannen heeft na gelaten welke thans verwezenlijkt zijn. Het is een zaak voor iedereen ge worden. De leiding bezit het be- roepsgevoel om alles te zijn voor de gasten, merkte de burgemeester op grond van zijn persoonlijke ervaring op. Ook als burgemeester toonde spr. zich erg dankbaar jegens energieke gemeentenaren, die risico's durven nemen om eigen zaken aan te passen aan de ontwikkeling van hun ge meente. Alphen is een groeiende ge meente en als de voortekenen niet bedriegen, zal ze blijven groeien. In dit kader is het voorbeeld van mevr M. Toor-Jansen en haar zoon Cees en dochters Annie en Ria, óók na mens de gemeente een felicitatie waaru, zo besloot de burgemeester. De heer C. J. Winninghoff, die als voorzitter van de katholieke midden standsvereniging sprak, wees op het Zilveren Mayflowervoor de Ver. Staten Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 10 April 1857. Weenen, 6 April. Eenige dagen geleden hebben 2 Slavo- niërs, in weerwil van het strenge toezigt, middel weten te vinden om bij gelegenheid van een ge hoor, tot den Keizer door te dringen. Daar zij geen hofcostuum droegen, wilde men hen verwij deren, maar zij weigerden de zaal te verlaten, spraken met veel levendigheid, zonder dat men iets anders kon begrijpen dan de woorden: „Majesteit, verraad". Ten laatste was er een jong mensch, die hen begreep; en die verklaarde, dat zij waren geko men om den Keizer te verwittigen van eene zamenzwering, strek kende om Z.M. gedurende zijne reis in Hongarije te vermoorden. Het gelukte eindelijk hen te ver wijderen en zij werden voorloopig in hechtenis genomen. Men ge looft dat deze personen op de een of andere wijze zijn misleid. J. A. OUDHEUSDEN In Badhoevedorp is op 55-jarige leeftijd de heer J. O. Oudheusden, loco-burgemeester van de Haarlem mermeer, en wethouder van Onder wijs en Financiën, overleden. De heer Oudheusden was lid van de P.v.d.A. en lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. Grondstewardess Bep Wilms Floet toont hier een zilveren model van de Mayflower, dat door een Nederlandse zilverfabriek is vervanrdigd en een tentoonstelling In Amerika zal opluisteren. Een tweede model van de May flower bevindt zich in het ruim van de „Mayflower II" en zal zo de reis naar de nieuwe wereld maken. bijzondere karakter van een hotel restaurantbedrijf en zei, dat sterker dan in welke branche ook de dienen de taak van de middenstand tot uit drukking komt in een dergelijk mid- denstandsbedrijf. De heer G. Ponsioen, die mede na mens de aannemer, de heer P. Slin gerland, de architect, de heer R. Vis en overige werkers heeft gesproken, schetste in zijn toespraak de bijzon dere en gezellige sfeer waarin hier kon worden gewerkt en achtte zulks een dankwoord waard. Hij zegde als heropeningsgeschenk een stel smeedijzeren buitenlantaarns toe, waarvan hij hoopte dat zij de nieuwe gasten de weg zullen wijzen naar dit prachtige restaurant- en hotelbedrijf, dat een sieraad is voor de streek. Mede namens zijn moeder sprak de heer C. Toor, de huidige onder nemer een dankwoord, nadat hij te voren enkele gevoelvolle woorden had gewijd aan de nagedachtenis vari zijn vader, wijlen de heer G. Toor. Vermeldenswaard is dat deze of ficiële gebeurtenis voorts nog kon worden bijgewoond door twee zus ters van de stichter, wijlen de heer C. Toor. Het zijn mevr. A. Honkoop- Toor te Amsterdam en mevrouw M. Bahlmann-Toor te Alnhen aan den Rijn. De laatstgenoemde (81) heeft een historisch overzicht van de zaak opgesteld. Dit werd door de heer H. L. Meijers, een oom van de huidige eigenaar, voorgelezen. Velen hebben geschenken aange boden, onder wie de autobusonder nemingen NAL en Maarse en Kroon. Van de gelegenheid om een kijkje te nemen in het nieuwe gedeelte, hebben velen gebruik gemaakt. KOUDEKERK Eenjarig bestaan Bejaardensocië teit. De bejaardenbijeenkomst in hotel De Bruin droeg gisteren een enigszins feestelijk karakter. De so ciëteit bestond n.l. één jaar. In haar openingswoord betuigde mevr. De Herder er haar spijt over, dat de pre sidente van de Plattelandsvrouwen, mevr. v. d. Dool, die de sociëteit al tijd zo vol energie leidt, door ziekte niet aanwezig kon zijn. Zij gaf een kort overzicht van het afgelopen jaar, waaruit bleek, in welk een behoefte de sociëteit voor ziet. Waren de eerste bijeenkomsten nog wat stijfjes, en onwennig, thans heerst er iedere veertien dagen een ongedwongen, hartelijke sfeer. De trouwe klanten hebben er hun weg gevonden en er moet al heel wat bijzonders zijn, willen zij een keer overslaan. Om beurten verlaten de handwer kende dametjes hun tafel om een sjoelbeurt waar te nemen. De twee bakken zijn de hele middag in ge bruik, waarna tot slot uit de optel lingen moet blijken, wie door de hoogste of de laagste gooi de prijsjes mee naar huis nemen. Ook worden er alle mogelijke an dere spelletjes gedaan, maar op deze feestelijke middag was daar nauwe lijks tijd voor. want de burgemeester vertoonde de door het mannenkoor gemaakte film van Koudekerk. Uit de grote bijval bleek wel, hoe dit in de smaak viel. Mevr. De Herder wekte de oudjes op, toch vooral nog meer bekenden meer te nemen, opdat zo veel mo gelijk bejaarden van deze gezellige middagen kunnen profiteren. Namens de aanwezigen dankte de heer N. P. Slegtenhorst de Platte landwouwen voor haar nuttige activiteit ten bate der bejaarden. Z0ETERW0UDE Film ten bate van het Rode Kruis. Hedenavond wordt in het paro chiehuis een filmvertoning gegeven ten bate van het Rode Kruis. Deze vertoning komt in de plaats van de voor dinsdag jl. reeds aangekondig de, die echter niet door kon gaan wegens de stroomstoring.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2