3)e CddóeSoti/fccmt Nieuwe Indonesische premier paait de buitengewesten Djakarta belooft autonomie Grote mate van autonomie toegezegd Sumatra dreigt met drastische maatregelen Gespannen toestand in jordanië Dertien Suez-kanaalgebruikers wachten af Aartsbisschop Makarios terug uit zijn ballingschap KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAt'X: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 12 APRIL 1957 •18ste JAARGANG No. 14081 Directeur: C. M. v. HAMZRSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w„ ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. De nieuwe premier van Indonesië, dr Djoeanda, heeft gisteravond de opstandige buitengewesten een grotere mate van autonomie toegezegd. In de eerste radiotoespraak die hij sinds zijn benoeming heeft gehouden, verklaarde hij zo spoedig mogelijk een grootscheeps ontwikkelings- en wederopbouwplan voor de buitengewesten te zullen opstellen. Djoeanda legde er verder de nadruk op, dat het nieuwe kabinet een „werkkabinet" is, dat zou pogen de toestand van de binnenlandse veiligheid te verbeteren en een eind te maken aan de verwarring in de economie en financiën van het land. BEROEP OP DE BUITEN. GEWESTEN. In een rechtstreeks beroep op de opstandige buitengewesten zei de pre mier, dat hij hoopte op volledig be< grip en „verdraagzaamheid" van de bevolking bij de pogingen, die de re- gering onderneemt om de vraagstuk ken van de provincies op te lossen. De leiders van de centrale Suma- traanse Banteng-raad hebben giste ren te kennen gegeven, dat zij wel licht gedwongen zullen worden tot „drastische stappen" indien het nieu we door president Soekarno gevorm de kabinet te ver naar links zwenkt. Er zijn aanwijzingen dat de raad aan de grote buitenlandse oliemaatschap- Jordanië in de maalstroom ogenblik alles wankelt. De troon van de jonge koning Hoessein staat allesbehalve vast op z'n poten, de fi nanciën zijn gammel, de regering wipt nu eens naar links en dan weer naar rechts, het éne deel van de be volking hoopt op Eisenhowers dol lars, het andere kijkt naar Moskou en velen zien in Nasser de grote bevrijder, omdat hij zo lelijk doet tegen de indringer Israël. Eén ding is zeker in Jorda- 0 nië: de koning is beslist Wes ters georiënteerd, maar men weet nooit zeker, tot hoever hij gaan kan. Enige jaren geleden werd Jor danië beschouwd als een hecht bol werk van de Britse invloed in het Midden-Oosten. Er kon gebeuren wat er wilde, maar er was een Jordaans leger, dat onder bevel stond van de Engelsman Glubb Pasja, en de Brit ten financierden het regeringsappa raat. Thans is Glubb Pasja afgezet en het verdrag met Engeland opgezegd. Jordanië drijft thans op de (op pa pier) toegezegde subsidie van Egyp te, Syrië en Caoedi-Arabië. Boven dien staan Arabische en Syrische le gereenheden op Jordaanse grondge bied (door Jordanië zelf te hulp ge roepen, toen Israël een inval deed in Egypte), zodat het land sterk af hankelijk is van zijn buren. Allerlei stromingen warrelen in dit onevenwichtige land wild dooreen. Er is, zoals in iedere nog betrekkelijk kort onafhankelijke staat, een sterke nationalistische stroming, welke streeft naar losmaking van elke band met de vroegere overheersers. Deze stroming is natuurlijk anti-Wes ters en wordt eveneens vanzelf sprekend in de watten gelegd door Rusland. Omdat deze nationalisten nog zo wankel op hun benen staan, zoeken zij eensdeels steun bij het links georiënteerde Syrië en ander deels streven zij naar een federatie van de Arabische landen. Voorzover zij vijanden zijn van Israël, juichen zij Nasser toe, maar Nasser laat zich wel gaarne toejuichen, maar ziet niet graag een samengaan van de Arabische staten, wat de invloed van Egypte zou doen verminderen. In deze maalstroom van verwar ringen zien wij nu opeens de ko ning zich naar boven worstelen; hij ontdoet zich van zijn al te linkse re gering en stelt een nieuwe aan. Hij had deze linkse (en nationalistische regering moeten aanstellen, toen het volk zich indertijd verzette tegen Hoesseins voornemen om zich aan te sluiten bij het (Westerse) Bagdad- pact. Hij ziet op het ogenblik blijkbaar de kans schoon om het roer nog eens om te gooien; waarschijnlijk omdat het aanbod van Amerika (de z.g. Eisenhower-doctrine) hem het uit zicht opent om aan geld te komen zonder te moeten aankloppen bij de buren, die hun piasters zeker niet voor niets zullen willen weggeven. Tengevolge van het een en ander heerst er nu een geweldige spanning in Jordanië; er wordt gedemonstreerd en elementen, die graag vissen in troebel water, zijn op hun qui vive. Zullen de dollars het winnen? Volgens de laatste berichten is de nieuwe kabinetsformateur niet ge slaagd, zodat de koning noodgedwon gen moet terugkeren- naar wat hij verworpen heeft. - pijen zal verzoeken, hun betalingen aan Djakarta te staken. In antwoord op de kritiek der gods dienstige partijen dat zijn kabinet on. wettig is, verklaarde Djoeanda, dat het kabinet een noodregering is, daar de huidige situatie dat eist. Het feit, dat het een extra-parlementair kabi net is, betekent echter in het geheel niet, dat het niet verantwoordelijk zou zijn tegenover het parlement, zei de premier. Men maakt uit deze verklaring op, dat Djoeanda, als het parlement bij eenkomt, om een motie van vertrou wen zal vragen. Sumatra meent het. Over het verzoek van de Suma- traanse Bantengraad aan de buiten landse oliemaatschappijen om hun betalingen aan Djakarta te staken, hebben vooraanstaande Sumatranen verklaard, daartoe inderdaad te zul len overgaan indien de regering on der invloed van de communisten geen gehoor verleent aan de verzoe ken om hulp voor de buitengewesten. Sommige Sumatraanse leiders heb ben in particuliere gesprekken ge zegd, dat zij bang zijn de steun van het volk te verliezen indien zij er niet in slagen een aantal verbeterin gen tot stand te brengen, die van de centrale regering in Djakarta geëist zijn. De California Texas Oil Corp. (Caltex) draagt jaarlijks ongeveer 24 miljoen dollar aan Indonesië over. Andere maatschappijen, zoals B.P.M. en Stanvac, die door contract gebon den zijn Indonesië van olie te voor zien alvorens te exporteren, dragen minder bij tot de Indonesische bui tenlandse deviezenvoorraad. Brits koningspaar weer thuis Koningin Elizabeth en prins Philip van Groot-Brittannië zijn gisteren per vliegtuig uit Frankrijk in Lon den tciuggekeerd. Bloem-mozaieken Actie „Voor God" Bij gelegenheid van het Bloemen corso in de Bollenstreek heeft de Kath. Actie „Voor God" temidden van de vele bloem-mozaieken bij de vijf katholieke kerken in Hillegom, Lisse en Sassenheim stukken laten plaatsen met de met bloemen ver sierde tekst; ALLE SCHOONHEID KOMT VAN GOD. Gistermiddag maakten de koningin en de prins een autorit door de tex tielcentra Rijssel, Roubaix en Tour- coing. Tivee kinderen van dezelfde leef tijd als prins Charles en prinses Anne boden de koningin zakdoekjes en speelgoedsoldaatjes voor haar twee kinderen aan. Folkloristische organisaties schonken de vorstin een hele famiiie Vlaamse poppen. Onder de hoogwaardigheidsbekle ders die het koninklijke paar uitge leide deden, bevond zich de voor- Het vorstelijk paar kwam van Rijs-malige premier Paul Reynaud, afge- scl 'Li V) waar het 's morgen# per vaardigde van het departement Lille vliegtuig uit Parijs was aangekomen. in de Franse nationale vergadering. Wankelt Hoesseins troon? Vier Jordaanse partijen de na- tionaal-socialisten, de linkspartij „Baath", de communisten en de na tionalisten hebben bekend ge maakt, dat zij niet zullen deelnemen aan de regering, die de voormalige minister van buitenlandse zaken, Hoessein Fakhri Khalidi, in opdracht van koning Hoessein moet vormen. Zij steunden de regering van pre mier Soeleiman Naboelsi, die op ver zoek van de koning is ontbonden- Duizenden inwoners van Jordanië hebben gisteren betogingen gehouden tegen het ontslag van de pro-Russi- Italië en Tapan doen niet mee Ten minste dertien landen zullen zich aansluiten bij de gedragslijn van Amerika, Engeland en Frankrijk om het Suezkanaal voorlopig te mijden, zo wordt vernomen. Italië en Japan doen daaraan ech ter niet mee. Beide landen schijnen onmiddellijk bereid te zijn de vol ledige vaargelden aan Egypte te be talen, ten einde te voorkomen, dat hun schepen een route bevaren, die voor de handel onvoordelig is. Eerder deze maand hebben, zoals gemeld de regering van de weste lijke Grote Drie hur. schepen aan geraden voorzichtigheid te betrach ten bij het gebruik van het Suez kanaal, hangende het resultaat van de besprekingen met Egypte en het verwijderen van mijnen uit de toe gangswegen tot het kanaal. Men verwacht, dat alle vijftien le den van de Kanaalgebruikersassocia- tie, met uitzondering van Italië, voor het ogenblik het kanaal zullen mij den. Deze leden, zijn: Nederland, Amerika, Engeland, Frankrijk, West- Duitsland, Zweden, Australië, Nieuw- Zeeland, Noorwegen, Denemarken, Iran, Portugal, Spanje en Turkije. Japan, Pakistan en Ethiopië ver vullen de rol van waarnemers in de associatie. Men verwacht, dat de Pakistaanse en de Ethiopische sche pen ook de houding van „afwachten en toekijken" zullen aannemen. Slecht weer in Italië De rivier de Po wast, dit als gevolg van drie dagen van onafgebroken re genval in Noord-Italië, hetgeen ge paard gaat met hevige stormen, waarbij de wind een snelheid van meer dan honderd kilometer per uur bereikt. Speciaal de inwoners van het del tagebied gevoelen zich bedreigd. De waterstand in alle Venetiaanse ka nalen is aanzienlijk hoger dan nor maal. Overigens heerst thans in geheel Italië, en in Sicilië en Sardinië slecht weer. sche premier Naboelsi door de pro- westerse koning Hoessein. Er hebben zich echter geen incidenten voorge daan, hoewel de toestand in het hele land gespannen is. Scholen en winkels werden geslo ten en de inwoners van Nabloes, de voornaamste stad van Jordanië ten westen van de rivier de Jordaan, waar de pro-Egyptische gevoelens het sterkst zijn, marcheerden door de straten, de terugkeer van de afgetre den premier eisend. Zij droegen anti westerse spandoeken met zich. Westerse diplomaten in Londen wezen erop, dat Naboelsi de steun heeft van gewapende benden, die in groten getale in Jordanië rondzwer ven. Hier komt bij, dat Naboelsi zich op de top van een 'populariteitsgolf bevond. Hij had toeftgging gekregen voor economische steun van Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië (op papier weliswaar) en hij wist in maart een einde te maken aan het Jordaans- Britse militaire verdrag. Ingrijpen van de buren. Waarnemers menen, dat de jongste gebeurtenissen de troon van Hoessein aan het wankelen hebben gebracht, te meer daar de regeringen der om ringende landen, Syrië, Irak. Saoedi- Arabië en Israël, terstond bereid zul len zijn het land geheel of gedeelte lijk te bezetten als de constitutionele moeilijkheden te groot worden. Uit Beiroet (Libanon) komen be richten, dat koning Hoessein voorne mens zou zijn een militair regime in te stellen met het doel e^n mogelijke communistische samenzwering onmo gelijk te maken. De politie in Am man zou reeds een actie begonnen zijn tegen bekende communistische elementen in de hoofdstad en andere steden. De afgetreden premier Naboelsi heeft vlak vóór zijn ontslag nog ver scheidene hoge ambtenaren heenge zonden, onder wie de opperrechter, de Jordaanse ambassadeur bij de Ver. Staten en de ambassaderaad in Parijs. Aartsbisschop Makarios van Cyprus is donderdag, op weg van zijn verbanningsoord op de Seychellen-eilanden naar Athene, in Nairobi, de hoofdstad van Kenia, aangekomen. Men verwacht, dat hij volgende week woens dag in de Griekse hoofdstad zal aankomen. De foto laat zien hoe Makarios te Teneriffe in het vliegtuig stapte, dat hem naar Nairobi zou brengen. Charmante koningin droeg modieus toilet Onder de uitgebreide garderobe die koningin Elizabeth van Engeland voor haar vierdaags staatsiebezoek aan Frankrijk heeft meegenomen, bevindt zich ook deze nauw sluitende avondjapon die zij droeg tijdens de receptie op de Britse ambassade te Parijs. Dc/i fraaie japon is gemaakt naar een ontwerp van de Londense modekoning Norman liartnell. De Montesi's sloegen er 'n slaatje uit Volgens een van de getuigen in de zaak-Montesi, die nog altijd te Vene tië aan de gang is, liet de familie Montesi zich indertijd betalen voor elke inlichting aan de pers en het was mevrouw Montesi, de moeder van het meisje dat in april 1953 op geheimzinnige wijze om het leven kwam, die de financiële touwtjes in banden had. De getuige, Enzo Fogliatti, een ver slaggever van een groot Italiaans weekblad, vertelde de rechter gis teren „Wij journalisten moesten op het hoogtepunt van het schandaal- Montesi, in het voorjaar en de zo mer van 1954, onze cheques gereed hebben". Voor de inlichtingen die zij ver langden moesten de journalisten be dragen van 200.000 tot 500.000 lire (1.200 tot 3.000 gulden) neertellen, zei hij. Op zeker moment namen zij het besluit daarmee op te houden. „Wie vroegen om geld?", wilde de rechter weten. „De Montesi's", zei Fogliatti. „Wie van hen?" „Wilma's moeder. Sommige week bladen bepaalde haar flinke bedragen voor bepaalde inlichtingen. Wij be taalden zelfs de kosten van het hu welijk van Wilma's zuster, Wanda Op zeker ogenblik werd ik zo kwaad dat ik tegen mevrouw Montesi zei dat z(j zeker dacht dat ik het was die met haar dochter ging trouwen". „Was het telkens Wilma's moeder die de journalisten te woord stond?" vroeg de rechter. „Zij regelde alle zakelijke aange legenheden", antwoordde Fogliatti. Het blijft koud In geheel West-Europa is nu kou de en onstabiele lucht uit de Pool streken binnengestroomd. Tijdens opklaringen daalden de temperatu ren hierin als gevolg van de sterke uitstraling tot om het vriespunt. De laagste temperatuur werd uit Leeuwarden gemeld, namelijk min twee graden Op vele plaatsen is dan ook zware nachtvorst opgetreden De koude noordelijke luchtstroming, die in stand gehouden wordt tussen een hogedrukgebied ten westen van Schotland en een depressie boven West-Rusland, neemt nog verder in kracht af, zodat ook de komende nacht opnieuw op tal van plaatsen zware nachtvorst kan worden ver wacht. Aangezien de luchttempera tuur enkele graden lager is dan de temperatuur van het Noordzeewater, zullen ook het komende etmaal nog buien landinwaarts drijven, die soms met hagel gepaard gaan. COMPAGNIE WEST-IRIAN ERS. Het militair gezag van Oost-Indo- nesië heeft besloten een compagnie uit West-Iriaanse jongelieden te vor men, teneinde de pogingen om West- Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) tot het gebied van de Indonesische re publiek terug -• brengen, te versnel len. Later zal de compagnie in het In donesische nationale leger worden opgenomen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot za- terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NACHTVORST. Wisselende bewolking met hier en daar enkele buien. Matige, I tijdelijk zwakke noordwestelijke f wind. In de nacht op vele plaat- j sen zware nachtvorst. Dezelfde i of iets hogere middagtemperatu- ren. 13 April zon 5.51onder 19.36; maan op 18.43; onder 5.01. Hoogwaterstanden 13 April v.m. 2.20; n.m. 2.40. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt —4 C. OSLO onbewolkt —3 KOPENHAGEN sneeuw —1 ABERDEEN half bew. 1 DUBLIN zwaar bew. 3 LONDEN onbewolkt 1 99 AMSTERDAM onbewolkt —o 1 BRUSSEL zwaar bew. PARIJS onbewolkt 0 BORDEAUX onbewolkt 2 GRENOBLE regen 4 NICE zwaar bew. 9 BERLIJN zwaar bew. 1 FRANKFURT onbewolkt 0 MüNCHEN geheel bew. 7 ZüRICH mist I GENèVE half bew. 2 LOCARNO geheel bew. 9 tv WENEN geheel bew. 5 INNSBRUCK niet ontvangen ROME regen 10 MALLORCA niet ontvangen Korreltje Wat moeite kost, is moeite waard.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1