m Het meisje Eisen van mijnwerkers in beginsel aanvaard wisse op televisie f Verhuurder en bestuurder van de verongelukte auto voor rechter Inbraak leverde meer op dan dieven verwachtten VRllQAG 12 APRIL 1957 DE l.EinSE CQURAN'l PAGINA 10 De Volkskrant meldt hedenmorgen: Vrijwel alle dertien voorstellen, die door de katholieke vakorganisatie* van arbeiders en beambten vóór de „langzaam-aan"-actie in de Limburg se mUnen waren ingediend teneinde verbetering te brengen in de arbei dersvoót waarden van het mijnperso neel, zullen op nader te bepalen wij ze worden verwezenlijkt. Dit heb ben gisteren werkgevers en werk nemers besloten in een vergadering van de Mijnindustrieraad de eer ste die na de „langzaam aan" actie werd gehouden. De directies hebben zich onder meer bereid verkaard, terug te komen van hun eerder 'nge nomen standpunt, dat een bijzondere premieregeling alleen voor de onder grondsc bezetting moet worden ont worpen Bovendien aanvaardden zij enige voorstellen van twee niet katholieke arbeidersorganisaties in het mijnbedrijf De besluiten, in de Mijtimdustrieraad genomen, zullen uiteindelijk moeten worden goedge keurd door de regering. De bijzonderheden van de premie regeling voor het personeel zullen door een commissie uit de Mijnindus trie: aad op korte termijn worden vastgesteld. Deze commissie za: eveneens nagaan op welke wijze- de verbeteringen van de diensttyd-toe slag het best kunnen worden dooT geveerd- Alle dienstiaren bij de l.irn buvg.se mijnen doorgebracht, zullen voor deze toeslag meetellen. De va kanlip-loeslcg wordt van 3 op 4 per cent gebracht De verlof lonen wor den aanzienlijk verhoogd, doordat niet meef net grondloon als basis zal worden geromen doch het loon lat het Algemeen Mynwerkersfonds als grondslag aanvaardt. Dit komt neer op een verhoging van gemiddeld drie gulden per verlofdag. Een van de twee bij ziekte geldende carenz da- g°n zal -/ervafjen. Communiqué van de MIR In een communiqué dat de Mim industrieraad donderdagavond qit gaf, wordt gezegd dat de l'aad lë 3e" beur'enissen. die zich op 1 e'p 2 anril hebben afgespeeld, betreurt „Óver de oorzaken die tot deze gebeurte nissen aanleiding hebben gegeven bestaat gepn eenstemmigheid üe raad hee.'t gr niet voldoening ken nis van genomen dat de actie snel wer<i beëindigd en spreekt de vgv wachting 'u»* daj het vertrodwen tussen de werkgevers- en de werk nemersprpanisaties zodanig is her steld dat net overleg in het kader van de MIR met vrucht kan worden hervat". PR. BEATRIX PER HELIKOPTER NAAR ZIERIKZEE Het Rode-Kruisziekenhuis te Zie rikzee. een geschenk van dë Zweedse regering, zaj officieel worden ge opend door H.K.H. Prinses Beitrix De prinses zal per helikopter in Zie- rikzee arriveren. Onmiddellijk na de laqdiqg zal de prinses worden ontvangen door pe commissaris van de Koningin ip Zeeland, jhf. mr. A F C. de Casem- broot, die de prinses de hal van het ziekenhuis zal binnenleiden. p<la de officiële opening zal de prinses een rondgang maken door het zieken huis. Tweemaal in deze passietyd wordt de televisiekijker geconfronteerd met de figuur van Pontius Pilatus, de ro- meinse landvoogd onder wie onze Heer werd veroordeeld Een gave voorstelling hebben we gezien in een vertolking van de NCRV Onder de ti tel „Vonk in Judea" had Bert Voeten het Engelse t.vspel „Spark in Judea" van Delderfield vertaald; het werd door Peter Koen gaaf geregisseerd Daardoor was he. mogelijk, een psy chologische studie ie volgen, waarbij vooral Eric w Ingen als de hoofd persoon zich heef onderscheiden. In de beperkte ruimte van de Vjtus-stu- dio heeft Fokke Dpetz met suggestie ve decors weten te woekeren. Is daar aan weillicht te wijten het hinderlijke lawaai, kennelijk va tephpici die niet gemakkelijk uil de weg konden ko men? liet a idere stuk-, onder het op schrift „Voor altijd Pilatus" van de in Maastricht geboden tanda-ts Jef Heydendael, komt woensdagavond op het scherm van de KRO met Joris Diels in de hoofdrol, en onder andere met Paul Storm en Gijsbert Tersteeg Van de suggestieve tekst weten we reeds, dat ook hier Pontiys Pilatus ten voeten uit zal worden verbeeld, het klassiek gevo'*rpd procuratorsver stand inbegrepen. Van Heydendael hebben we eerdar enkele stukken voor de t.v gezien en kunnen waar deren. Naar w menen te weten, heeft hij intussen een nieuwe vorm van te levisie-verhalen in voorbereiding. Men zal niet van ons verlangen, dat we elk kleinkunstprogramma van de vyf deelnemende Omroepen kritisch zullen bespreken. Daarom gaan we voorbij aan de Vara-uitzending van dondei-dagavond, ofschoon die ver schillende aangename ogenblikken heeft bezorgd. Voor de vrijdagavond is om negen uur een gezamenlijk pro gramma uitgeschreven, waarin Piet te Nuyl jr. aan dc hand van 't filmpje „Three, two, one-zero" commentaar zal leveren op he' atoomtijdperk. Bil jarters kunnen hun ha.t ophalen aan een relais van de Vlaamse televisie, namelijk een reportage uit Antwer pen van de Europese biljart-kam pioenschappen, drie banden. De avonturen van de dappere Dodo gaan nu al zeer geruime tijd in het KRO-p-ogramma Bert Brugman weet ei altijd iets boeiends voor de jeugd van te maken. Geleerd door een ja renlange ervaring, trekt hij ook de grote mensen. Dat is weliswaar nog niet zo voor de t.v. gebeurd, maar et I mag wel eens worden gezegd, dat de heer Erugman. een voor de radio luisteraars onmerkbaar aandeel heeft ir de zaterdagse rubriek'van de schjl- leman. De figuren die hier worden I voorgesteld, laat Brugman tijdens de I voorstelling in de ppneertstudip als j poppen verschijnen: en da levert een komisph effect op. Slechts één keer hebben de t.v -''ijkers er 5^ts aan ge had, namelijk toen *e Tierelantijnen op de beeldbuis werden gebracht. Volgens geruchten zouden er nieu we mogelijkheder b°staqr om de Ned Televisiestichting aan meer ruimte te helpen, nu zelfs de complete outillage te Bussum bij lange niet voldoet en ontoereikend is We water ui', dc bes te bron, dat dezer dagen besprekin gen zijr gevoerd met de directie van dc Ned. Jóarbeür om gebou wen op het Utrecht r Vredeqburg te pachten. Maar lleen reeds om de ruimte geluidsdicht te maken zouden schatten gemoeid z n en dan nog wa re de oplossin6 een tijdelijke, ih het vo.iruitzich' van onderbrenging van alle t.v.-studio's in het onder Hilver sum ontworpen Radio-Cit y-plan. Een andere tijdelijke mogelijkheid vaor de NTS de verbouwing van Eltheto aan de Huizerwej te Bussum tot der de t.v.-studio. De ru'mte zal dan wel niet groter zyn dan die i de Vitus studio (11 bij 22 meter), maar men heeft dan alth ms meer kansen. Een beslissing is nog niet genomen waar mep afhankelijk is van hetgeen men in Den Haag ar ovei denkt. Dat is de prijs van de fijne zachte 300 veis toiletrol VRAAG BIJ UW BOODSCHAPPEN OOK EEN ROL POPLA Koningin bezocht Int. Studiecentrum Koningin Juliana heeft gistermid dag een informeel bezoek gebracht aan het Institute for Social Studies, gevestigd in het voormalig paleis Noordeinde te Den Haag. Hare majesteit was vergezeld van haar dame du palais mevrouw W. A. Repelaer van Driel-Van der Willigen en haar waarnemend partjculier se cretaris jhr. mr. E. W. Rqell. De vorstin, die tegen drie uur ar riveerde bij het instituut, werd ont vangen door de president-curator, mr. M. de Niet, burgemeester van Wage- ningen, de rector prol E. de Vries, de secretaris van het curatorium f. W, Hondius en de voorzitter van de studenten vereniging ..The Scholas", de heer R. M. Ppndgy. De koningin woonde tvep colleges bij: dë cursus economic planning, docent prof. M. Ginsberg over „Prin cipals of Social Justice", en de cur sus bestuurswetenschappen met dp cent dr. J. W. Tesch. adjunct-direc teur van de G.G.D. te Rotterdam, over het onderwerp „Openbare Ge zondheid". Daarna heeft de vorstin verschil lende lokaliteiten bezocht in £it Pa leis waar zij jarenlang gewoond heeft. In de rectorswoning werd om 4 uur de thee gebruikt, waarbij 65 studen ten va '26 nationaliteiten aanwezig waren, alsnjede docenten, o.m. de Engelsman prof. A. Baykov, de Joe goslaaf dr. J. Davico en stafleden Öok drie cursusleiders van het in stituut, dr J. in 't Veld prof. L. J Zimmerman en dr. J. A. Ponsioen waren hierbij tegenwoordig. De vorstin heeft met verschillende studenten gesproken. Eerst tégen zes uur verliet zij het instituut. Défilé op Koninginnedag uitgebreid De traditionele bloemenhulde de verjaardag van Koningin Juliana] Burgermeester en plaatsvervanger verdronken Ondeugdelijke remmen Voor het kantongerecht tc Brielle heeft gistermiddag de zaak gediend tegen een autoverhuurder uit Roo- zenturg en de gemeente-secretaris aldaar, naar aanleiding van het ver drinken van de burgemeester en de loco-burgemeester van Roozenburg in januari j.l. De autoverhuurder werd ten laste gelegd een auto met niet-werkende handrem en een ondeugdelijke »be- drijfrem verhuurd te hebben. De gemeente-secretaris was ten laste ge legd dat hij met deze auto had ge reden. De autoverhuurder werd veroor deeld tot twee boetes van f 25 en respectievelijk f 100 voor de ondeug delijke handrem en de ondeugdelijke bedrtjfsrem. De gemeente-secretaris werd veroordeeld tot 20 boete voor het rijden met de betrokken auto. Bij het oprijden van een veerboot zal dit jaar een landelijk karakter krijgen. Uit iedere gemeente van ons land zullen delegaties van 'wee personen naar Soestdijk worden afgevaardigd Het défilé, dat één uur zal duren, vangt precies 11 aur aan Zij, die niét aan het défilé kunnen deelnemen, worden eveneens in de gelegenheid gesteld bloemen neer te leggen. Zy, die de delegaties vormen, zul len op het gazon vóór het koninklijk paleis een levende landkaart vormen. Na afloop van het défilé zullen de provinciale afgevaardigden aan H.M de Koningin worden voorgesteld. Prijsverlagingen bij apothekers en drogisten De kleinhandelsmarges voor farma ceutische produkten zijn verlaagd, nadat daarover door het mipisterie van economische zaken er de organi saties van apothekers en drogisten overleg is gepleegd. Het desbetreffende bedrijfsleven heeft maxima vastgesteld, welkt, over het algemeen zullen leiden tot een verlaging van de thans toegepaste n arges. Vpor zogenaa nde „patent u.a. geneesmiddelèn" (patentgenees middelen die uitsluitend door apothe kers mogen worden verkocht) zullen deze verlagingen van 1.33 tot zes pro cent bedragen, doch zij kunnen met name voor de populaire farmaceuti sche specialite's nog belangrijk gro ter zijn. De kortingen d.e thans beneplep de ze maxima ligge blijven op hun «a- gere niveau gehandhaafd. Tenslotte zullen de kortingsverschillen die uit de bestaande handelsmarges voort vloeien volledig aan het pqbliek ten goede dienen te komen. BRANDKAST MET 6000 GULDEN WEGGESLEEPT. Toen vanmorgen het personeel van de grossierderij in aardappelen etc. Gorel en Kuilenburg in het centrum van Bussum het bedrijf betrad, bleek al.les overhoop gehaald en de brand kast verdwenen: Het ingestelde politieonderzoek wees uit, dat inbrekers zich toegang hadden verschaft via een bovenraam aan de zijkant. Klaarblijkelijk neb ben zij in kasten en laden naar de sleutel van de brandkast gezocht en daarin niet geslaagd zijnde, de ge hele kast circa 250 kilo het ge bouw uitgesleept. Het voordeurslot moest daartoe nog eerst worden ge forceerd. De buit beloopt circa 6000,Van de inbrekers heeft de politie nog geen spoor gevonden. Snelle chauffeur redde drenkelingetje De heer C. Oostbaan, vertegen woordiger uit Vlaardingen, zag. toen hij met zijn auto in het Friese dorp Terwispe) stilstond, in de achteruit kijkspiegel hoe een kinderwagen met een meisje erin de -liepe dorpsvaart in reed De heer Oostbaan sprong on. middellijk uit de wagen in de vaart en wist het kind op het droge te brengen. De beide broertjes van het kind hadden de kinderwagen 1 I laten. Tri" het zondagse pak van de vader van de vierjarige drenkelinge heeft de heer Oostbaan later zijn reis kun. nen vervolgen. Zieken en invaliden gaan weer varen De „Kasteel Staverden" gaat op 15 april weer varen voor het Neder landse Rode Kruis. In totaal worden 19 bootreizen gemaakt, waarvan de Laatste pret t.b.c.-patiënten. Verleden jaar zijn ook 19 reizen gemaakt en toen hebben ruim 1300 chronische patiënten en zwaar invaliden op de „Kasteel Staverden" een korte va kantie genoten. Voor deze reizen melden de gega digden zich in steeds groter getale en aan de doktoren die de schjftnrg moeten pi a ken, kost het steeds meer hoofdbrekens om een verantwoorde keuze te" maken. Het Rode Kruis verwacht echter in 19*59 met een eigen invalideschip te kunnen gaan varen De daarvoor benodigde gelden anderhalf 'mrl- joen gulden zullen binnenkort ter beschikking zijn. Dan kan met de bouw van het eitzen Rode KrmsschiD begonnen worden, dat grote voor delen biedt boven de genuujde „Kas teel Staverden". Wachtlijst telefoon-aansluitingen Minister Algera heeft met aandacht kennis genomen van de bezorgdheid, die in het bedrijfsleven heerst t.a.v de telefoonvoorzieningen. Ook bij de regering heerst in dit opzicht enige zorg, doch bij de vaststelling van haar investeringsbeleid dient zij tevens re kening te houden met vele andere verplichtingen. „Thans is op ieder gebied enige be perking der overheidsuitgave nodig, zodat het noodzakelijk is, dat ook de PTT waarvan de telefoondienst het meest kapitaalintensieve bedrijfson derdeel is zich enige beperkingen oplegt". De minister geeft de verze kering, dat de PTT, waar dit moge lijk is, met de belangen van het be drijfsleven rekening houdt. DE EERSTE PEULEN IN TER AAR Heden werden aan de groentenvei ling Ter Aar en omstreken de eerste peulen aangevoerd. Het was een par tij van vier kilogram, geteeld door tuinder C. Esveldt. Zij werden ge kocht voor 6.60 per kilogram door de heer Jan der Broek uit Leimui- den. te Brielle was de wagen niet tot stil stand te brengen geweest en ver dween in het Brielse veer. Van de drie inzittenden had alleen de ge- gemeente-secretaris zich weten te redden. Twee politie-deskundigen van de verkeersgroep te Dordrecht waren van mening, dat de auto in onvoldoende staat vap onderhoud had verkeerd. In de reanolie had men een gróte hoeveelheid vuil aangetrof fen. De verdediger van de autoverhuur der, mr. Hoek uit Schiedam, bracht daar tegenin dat volgens andere des kundigen de fout was gelegen in on voldoende veiligheid van het remsy steem, zpals dat op alle auto's wordt aangetroffen, en dat de hoeveelheid vuil, aangetroffen in de remolie van de betrokken wagen, niet ongewoon groot was. BRAND IN MEUBELZAAK TE 's-GRAVENHAGE. Gistermiddag omstreeks 5 uur is brand uitgebroken op de derde ver dieping van de meubelzaak Hulshoff op de hoek van het Spui en de Kal- verstraat te 's-Gravenhage. De étage bestond voor een deel uit verkoop ruimte en was tevens opslagplaats voor 400 kussens en matrassen. De Haagse brandweer rukte met 3 autospuiten, een autoladder en een gereedschapsauto uit. De brand werd bestreden met een straal van de bin- nenbrandleiding van de firma en twee nevelstralen. Als gevolg van de hevige rookontwikkeling moést ,de brandweer van zuurstofmaskers ge bruik maken. Om tp redden, wat er te redden viel, wierp zij de kussens pn matrassen 'uit .de ramen op de bin nenplaats. Zoals te begrijpen valt trok het schouwspel op het drukke kruispunt veel belangstelling. Er gingen 300 kussens verloren. Verder was er schade aas stucwerk, verf, kastdeuren en kozijnen. De oorzaak van de brand is nog on. bekend. Er wordt -en nader onder zoek ingesteld. De firma is verze kerd. f 5.000,- verdronken? Verdachten verrieden zich door inkopen 34.Q0Q Gulden zou de buit geweest zijn van een inbi"aak, waarvoor twee Rotterdammers gistermorgen vopr de rechtbank van hun stad terecht ston den. De eerste gaf toe, dat zij samen de inbraak eind vorig jaar gepleegd had den bij gen 57-jarige caféhouder in de Pieter Postlaan, piaar nummer twee ontkende van iets te weten. De loslippige zei, dat zij wel vermoed hadden, dat bij de caféhouder „geld zat", omdat deze juist een zaak ver kocht had. Op de avond van de 23e november bleek er bij hem niemand thuis te zijn, en samen met zijn col lega was nummer een toen binnen gedrongen. Zrjn maat zou aan de ach terzijde door een raam naar bin nen zijn geklontmen en hij zou toen de deur vqor hem opengemaakt hebben. „We gingen beiden op zoek", aldus luidde het verhaal verder, „ik keek in een ladenkastje, maar hij vond opeens een zwarte aktetas waarin een enveloppe met een pak geld zat. Toen we dit later ging tel len was het 34.000 gulden, veel meer dan we verwacht hadden". Ieder zou toen de helft meegenomen hebben Verdachte gaf toe, dat hij voor 12.000 gulden nieuwe spullen aangeschaft had en de rest had opgefeest. Opgemerkt werd, dat h.et wel op merkelijk is, dat de tweede verdach te zich ih die tijd oqk het een en ander verschafte: een televisietoestel, een gasfornuis, een wasmachine Dat alles had hij contant betaald, ter wijl hij anders nogal eens schulden had De officier van Justitie, jhr. mr. F. A. Groeninx van Zoelen, zei, dat de tweede verdachte zoveel uitging, dat hij in Horecakringen de biinaam „chamnaanelor" droeg. De officier zag in deze feiten en in de verklaring van de eerste, het bewiis geleverd en eiste drie jaar gevangenisstraf en 'een de ander drie jaar met aftrek, door te hrengen in een krankzinni gen-gesticht. De ..chamnagnelor" bleek reeds twaalf maal veroordeeld te zijn en de ander nesen maal. Mr. S. Ivens merkte later in zijn n] ei dooi voor de eerste or>. dat bij het vooronderzoek de officier gezegd 7nu hebben „beken nf dat ie die dui- 'endie.s van de caféhouder had, óf van de weduwe in Zeeland. „Dit GF.AFRFPTFERU WFOFNS VERKOOP VAN MOLFN. De voorzitter van een bekende Zaanse .emie-prof voetbalclub is op grond van strafbare financiële han delingen gearresteerd. De gearresteer de was onder meer betrokken bij de zwendelaffaire va eer Velser auto mobielbedrijf. Ixij oefende zijn bedrijf uit in de schuur van de molen „De Ooievaar", welke molen hij weder rechtelijk verkocht. De molen was eigendom van de vereniging „De Zaanse Molen". De eigenlijke om vang van verdachtes daden is zo uit gebreid dat ze eerrt over enkele da gen, na afloop van het onderzoek, ge heel bekend zal zyn. zijn inderdaad de enige „duizendjes zaken" op het ogenblik, aldus de ver dediger, „maar het raakt toch de kern van de zaak niet". De raadsman noemde de verdachte, die de verkla ringen had afgelegd, als ontoereken baar man zeker geen betrouwbare getuige, en vroeg wegens gebrek "adfi bewijs vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Aetherklanken ZATERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. KRO: 17.0017.30 Voor de kinde ren. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.15 Weekend rendez-vous. 20.45 Jazzcompetitie. 21.00 Studen tencabaret. 21.3022.00 Vijf jaar Jos Cleber en zijn orkest. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en wëerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.3,0 Ben je zestig. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Pro- menade-ork. en solist. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws, 13.20 Lichte muz. 13.50 Idem. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Amateurspró- gramma. 15.10 Kron. v. letteren en kunsten. 15.45 Amateurprpgr. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 Gregoriaanse zaïig. 17.20 Instr.trio. 17.4-0 Lichte muz. 17.55 Gevar. muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 Gfrarp. 18.45 Regerings- uitz.: Atlantisch allerlei. E.ep en aja- der over de 15 landen,, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws; 19.10 Kamerork. en soliste. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.30 Act. 20.45 D,e gewone man. 20.50 De deur van het veerhuis staat altijd open, hoorsp. 20.45 Koorzang. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224-00 Nieuwe gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ortbijt- club. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Tij delijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Mqr» genrwijdtng .VARA: 10.20 Amus. muz. 11.00 Buitenl. overz. 11.15 De familie Doorsnee. 11.45 Gitaarspel. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram- 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Harmonie-ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Koorzang. 14.50 Boekbe spreking. 15.05 Gram. 15.30 Van óe wieg tot het graf. 1.5.45 Kamerork. 16.35 Is de maat vol? caus. 16.50 Lichte muz. 17.15 Weekjourn. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Dansmuz. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Evan gelie van Johannes, caus. 19.55 Peze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Amateursprogr. 22.35 De on beraden wedder, hoorsp. 23.15 Nieuws [inIJet blauw! door FRANK PERRY 39). Oqder het raam waren afdrukken van hoge hakjes. Volgens de gang bare detective-verhalen zou Greer het aantal spijkers in elke hak heb ben moeten tellen en precies vertel len hoe de vrouw eruit zag, wat voor soort schoeisel ze droeg, hoe ze liep en wat haar verleden was. Maar dit waren heel andere afdrukken, enkel ronde gaatjes in de grond, de zolen hadden in het geheel geen af druk achtergelaten; het enige, wat men zeggen kon was, dat daar kort geleden iemand met hoge hakjes had gestaan. Ook in de omgeving van het Egyp tische grafmonument waren geen sporen te vinden. De persoon, die op da*. Lancaster gevuurd had. had geen enkel haar noch enige kleding- VP7p1 nnri fnlrVpn waardoor hij, of zij, kon worden op gespoord. Teleurgesteld keerde Greer naar het sanatorium terug en, bracht daar een bezoek aan Hunter, de patiënt op de ziekenafdeling, uit wiens ka mer het mes verdwenen was. Hunter had het instrument na dr Lancaster's vertrek niet opgemerkt, maar hij herinnerde zich, dat Eva Bryan vlak erop was binnengeko men om naar hem te kijken. „Ze vroeg alleen, hoe het met me ging en zei, dat het zo sneeuwde en zo" deelde hij Greer mede. „Zij bleef maar een ogenblikje". „Zou u het gemerkt hebben als ze iets had meegenomen?", vroeg de rechercheur. „Neen, ik zocht in een tijdschrft naar een artikel, dat ik haar wilde laten zien, merkwaardig genoeg ging het erover, welk een grqot per centage misdaden nooit wordt op gehelderd, maar ze zei, dat het haar niet interesseerde". Niemand anders was die dag op Hunter's kamer geweest. Deze ont dekking scheen Eva Bryan in nog nauwer verband te brengen tot dr. Nichols' dood. De witte uniform, welke Greer uit de brandende hooi mijt gered had. bleek bij onderzoek nr> verschillende nlaatsen met bloed bevlekt te zijn. Alle, behalve een kleine spat op de schouder, waren met mercurochrome-pplossing be dekt. De zuster was naar het labora torium gesneld om de vlekken on zichtbaar te maken vóórdat iemand haar zag. Ze moest uit de tunnel ge komen zijn, zoals dr. Winfield dacht. Doch als dit onmiddellijk na 4e moord geschied was, moest dr. Ni chols al om vier uur veertig gedood zijn, tijdens het rustuur, toen het in de lange gangen doodstil was. Op dat uur zou elke opschudding de aan dacht hebben getrokken, en volgens de deskundigen moest dokter Ni chols althans een kreet geslaakt heb ben. De dood zou niet ogenblikke lijk, doch na enkele minuten zijn in getreden. Het pakje, dat Eva Bryan in het laboratorium bij zich had moet de bebloede handdoek bevat hebben, welke Greer samen met de uniform had gevonden en die ongetwijfeld gebruikt was om de sporen van de misdaad uit te wissen. Dokter Nichols was derhalve niet op de trap vermoord, maar elderfc in het gebouw en ziin lichaam was la ter naar de tunnel gedragen. Doch Eva Bryan zou dit gewicht nooit al leen hébben kunnen tillen Iemand anders moest haar geholpen heb ben. Ze hadden moeten wachten tot na halfvijf, toen er geen patiënten de tunnel konden bereiken. Om half vier had dokter Nichols zijn kantoor verlaten In de loop van dat uur moest hij gedood zijn. Maar waar was zijn lijk verborgen geweest vóór men het naarde tunnel bracht De deur van zyn kantoor in het pdministratjegebouw lag vlakbij de ingang van de tunnel. Inez Jarvis was gedurende dat uur alleen op kantoor. Niemand had naar dr. Ni chols gevraagd, behalve ziin zoon, en die was de kamer niet binnen ge gaan De gebruikte handdoek be hoorde aan het sanatorium, maar het was een badhanddoek en bij d*e wastafel in het kantnor hingen en kel linnen handdoeken. Greer bekeek de handdoek onder de microscoop. Zo leek het weefsel grof als een hekwerk en was niet al leen bebloed, maar ook vuil. De handdoek scheen gebruikt te zijn om een vloer op te dweilen, grijze Stot. dat zich onder bedden verza melt. Dokter Nichols was in de ka mer van een der patiënten "er- moord. In een hoek van de handdoek wa ren de mlfe drade-p caworKtoVlonfrl met een witachtige stof, welke op gedroogd zeepschuim bleek te zijn En dit schuim bevatte kleine stuk jes baardhaar. Iemand had zijn scheermes aan de handdoek afge veegd. Als hij kon ontdekken wiens baard het was, zou hij tien tegen één de moordenaar gevonden hebben, stel de Greer vast. Maar geen zyner theoriën ver klaarde de bebloede zijden bloem- draden, die hij naast het lijk had opgeraapt. Het meisje met de blau we chrysant bleef een onopgelost raadsel. HOOFDSTUK XXVII. JOYCE ROGER VERMOORD? Wel twintigmaal probeerde Win field die nacht om Joyce Rogers eep briefje in handen te spelen, maar ze antwoordde niet op zijn tekens. Des morgens kwam hij tot de ontdek king, dat de etalage beneden hem ver laten was en zijn vage angst groeide nog aan. Het kon hem niet langer schelen, welke geheime macht de Tsaar over haar had. Al zijn vrees gold Joyce en haar veiligheid Alles zou hij willen rfrvon om Rnnp fr> pprlrTori Doch bij wist op dit ogenblik even weinig van die machtjge misdadiger als toen hij het eerst van diens be staan hoorde. Hij was ervan over tuigd, dat zelfs Tyler en Eva Bryan piet zeker waren van zijn identities Ze hadden al enige dagen niet van hem gehporq- Al twee avonden was Eva Bryan naar het kerkhof gegaan, in de hoop, dat hij het Egyptische grafmonu ment zou bezoeken. Ze had een theo rie gevormd, waarvan ze Winfield niets wilde zeggen. Ze wilde geen risico lopen, zei ze. alvorens ze ze kerheid had. Als ze kon vaststellen, wie de briefjes in het graf achterliet, wist ze zeker, dat het de Tsaar was,-, om dat hij tot dusverre, voor zover ze wisten, nog nooit een briefje aan een van zijn volgelingen had gege ven om te bezorgen. Want daartoe zou hij zich of aan de bode Doenba ren, of alle voorzorgsmaatregelen ne men, die getroffen werden als hij met een hunper een onderhoud had, ep het doel van het postkantoor op het kerkhof was juist om dit te ver mijden. (wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10