Nat. monument voor koopvaardijde Boeg' te Rotterdam door prinses Margriet onthuld Noodlanding van Minderbroeder bij Smilde Tipgever van inbraak op het Damrak voor de balie Nederlandse verkenners eren Baden-Powell door uitgave van „Verkennen in Nederland" „Houten politie" te Voorschoten „Boon" Sillevis 35 jaar in dienst bij de K LM. WOENSDAG 10 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Kennismaking met haar doopgetuige Door de hefboom van een scheeps- telegraaf op „volle kracht vooruit" te zetten, heeft prinses Margriet van middag op de punt Boompjeskade Leukehaven te Rotterdam de op de sokkel uitgehouwen spreuk „Zij hiel den koers" en daarmee tevens het nationale monument voor de koop vaardij „De Boeg" onthuld. De prinses, in wier gevolg zich jkvr. C. E. B. Röell, hofdame van de koningin, en majoor J. J. L. ba ron van Lynden, adjudant van H.M., bevonden, was naar het platform bij het monument gevaren met het m.s. „Erasmus". Een aantal van de ge nodigden volgde haar naar het mo nument. Voordat de prinses het monument onthulde, had de harmonie-kapel van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd de „Last Post" ten gehore gebracht en de heer A. Veder, voorzitter van het uitvoerend comité tot stichting van het monument, een toespraak ge houden. Na de onthulling werden de aan vankelijk halfstok" hangende natio nale vlag en de Nederlandse rederij - vlaggen in top gehesen. Nadat namens de regering mr, J. ALgera en namens de gem. R'dam ter aanvaarding van het monument burgemeester Van Walsum nog had den gesproken, legde de prinses, ver gezeld door de heren Veder en A. L. van Beek Hzn., secretaris van net uitvoerend comité, een krans aan de •voet van „De Boeg". Daarna volg den kransleggingen namens de re gering, de gemeente Rotterdam, de organisaties van Nederlandse reders, kapiteins, officieren en opvarenden ter koopvaardij, het Prinses Mar grietfonds en het uitvoerende co mité. Nadat burgemeester Van Walsum voor zijn woning aan de Hof laan, in de hofauto niaast de prinses had plaatsgenomen, reed de stoet door vlaggend Rotterdam naar het club gebouw van de koninklijke groei- en zeilvereniging „de Maas", waar hon derden Maasstedelingen de prinses een hartelijk welkom hadden bereid. Nadat de hoge gaste was begroet, bood de tienjarige Patricia Veder, het dochtertje van de voorzitter, haar een fleurig boeket bloemen aan. Aan boord van het m.s. „Erasmus' stond in de salon een maquette op gesteld, die een beeld geeft van de toekomstige situatie rond het beeld, 'bij welke situatie ir. C. van Traa, directeur van de dienst van stads ontwikkeling en wederopbouw te Rotterdam, een korte uitleg gaf. Stuurman C. J. Brouwer, die op 29 juni 1943 bij haar doop in de Presbytarian Church „Saint Andrew" te Ottawa aanwezig is geweest, werd aan prinses Margriet voorgesteld. Zo als bekend, waren de peetouders pre sident Roosevelt, koningin Mary van Engeland en de hertog van Athlone en de Nederlandse koopvaardij. Nadat de „Erasmus" bij het monu ment was afgemeerd, volgde de plech tige onthulling, die met het „Wilhel mus", gespeeld door de harmonie kapel, werd besloten. Scheepsfluiten en sirenes accen tueerden de bijzondere gebeurtenis, die zich aan de boorden van de Maas had afgespeeld. Daarmee behoorde de onthulling tot het verleden en tussen een ere haag, die werd gevormd door zee- oadetten, verliet de prinses het ter rein naar haar auto. Nasleep van Waarheid-rel Aanvaller niet toerekenbaar De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage heeft ontslag van rechtsvervolging en voorwaardelijke ter beschikking stel ling van de regering geëist tegen een 3'1-jarige ambtenaar van het mini sterie van Oorlog J. R., die bij de relletjes voor het gebouw van „De Waarheid" op 5 november van het vorig jaar een agent had gemoles teerd. R. had geweigerd een bevel tot doorlopen op te volgen, zeggende „dat hij vrij man was". Hij ging over tot handtastelijkheden en slechts met de grootste moeite kon men hem naar het politiebureau overbrengen. Uit het rapport van de psychiater, dat op verzoek van de rechtbank was uitgebracht bleek, dat hij volkomen ontoerekeningsvatbaar moet worden geacht, daar hij lijdende is aan epi lepsie. De officier had oorspronkelijk een gevangenisstraf van zes weken geëist. Pater-piloot ongedeerd, toestel beschadigd Pater Edmar Vergauwen O.F.M., die thans in opleiding is voor missie- piloat, heeft gistermiddag een avon tuur beleefd, dat gelukkig goed is afgelopen. Het eindigde slechts met een beschadigde propeller. Pater Vergauwen zelf bleef ongedeerd. De pater, die een vlucht maakte als proef voor zijn brevet en daartoe op dracht had gekregen van Hilversum naar Eelde te vliegen, raakte boven Drente door minder goed zicht de weg kwijt, doordat hij een herkennings punt, de Drentse Hoofdvaart, miste. Hij dwaalde daardoor af en hoewel hij even later de weg weer terug vond dacht hij gebrek te krijgen aan brandstof. Pater Vergouwen besloot derhalve een noodlanding te maken. Hij was toen ongeveer 20 km. van Eelde verwijderd. Tussen Smilde en Assen dacht de minder bred er-piloot een weiland te zien. Hot bleek echter ingezaaid bouwland te zijn, doch toen was de machine reeds zo dicht bij de grond, dat pater Vergouwen de poging wel moest wagen. Het toestel, een Piper- Cub, werd keurig aan de grond gezet, doch het land bleek te kort om het geheel te laten uit-taxiën. Pater Ver gouwen moest de rem gebruiken, hierdoor helde het toestel waardoor de propeller beschadigd werd. De piloot klom ongedeerd uit de machi ne en werd met een motor van de Rijkspolitie naar Assen gebracht, vanwaar hij de trein naar Amsterdam kon nemer». De beschadigde propeller Wilde geen misdrijf plegen Een 34-jarige vertegenwoordiger van een kantoormachinehandel aan het Damrak in de hoofdstad, was te gen een kennis opgetreden als tip gever voor een door de laatste te ple. gen roofoverval in augs. 1956 op de 67-jarige eigenaar van de zaak wanneer deze in de late namiddag alleen in het pand zou zijn. De roofoverval ging niet door, om dat de anoniem daarvoor getipte po litie enkele rechercheurs in de zaak opstelde. De inmiddels tot twee jaar met aftrek veroordeelde kennis, ont dekte de politie en zag van de over val af. Des nachte keerde hjj met een helper, een tot vijftien maanden met aftrek veroordeelde Utrechter, terug. Het tweetal brak in en nam circa achtduizend gulden uit een brand- doch niet braakvrije kast uit de zaak wég. Volgens de tipgever zou in deze kast 30.000.hebben moeten zitten. De tipgever stond dinsdagmiddag voor de rechtbank terecht, waar hij aarzelend toegaf alle gegevens te hebben verstrekt, doch niet met de bedoeling een misdrijf te ple gen. Sterk narcistisch ingesteld en verminderd toerekenbaar, zo luidde de conclusie uit het psychiatrisch rap. port over deze gedetineerde verdach. te. De man is al enkele keren eerder veroordeeld en heeft nog drie maan den van een voorwaardelijk opge legde straf tegoed. De officier van justitie, mr H. G. van Everdingen, eiste twaalf maan den, waarvan vijf voorwaardelijk, aftrek van de preventieve hechtenis plus voorwaardelijke terbeschikking, stelling van de regering. De raads man, mr W. Kingma, verzocht de rechtbank de tipgever geheel ontoe rekenbaar te verklaren en hem al dan niet voorwaardelijk ter beschikking te stellen. Uitspraak 23 april. Toch nog redding voor gekwetste Achilles? kan ter plaatse worden gerepareerd. Het toestel is naar Eelde overgevlo gen. Later bleek dat de brandstofvoor raad nog wel toereikend zou zijn ge weest om het vliegevld Eelde te be reiken, doch de piloot nam het zekere voor het onzekere. WEG HOOFDPIJN Advertentie Ambtenaren niet onder hoogtezon Prof dr I. Samkalden, minister van justitie, heeft medegedeeld, dat, na overleg met de rijksgeneeskundige dienst en het instituut voor preventie, ve geneeskunde, door het ministerie is besloten geen uitvoering te geven aan het aanvankelijke voornemen ge legenheid tot hoogtezonkuur in te stellen voor de ambtenaren vanwege de slechte zomer 1956. Dit is gisteren door de minister aan de Eerste Ka mer medegedeeld. DE MOLEN IN HET NEDERLANDSE LANDSCHAP. De grote zomertentoonstelling in het Stedelijk Museum „Het Prinsen hof" zal dit jaar gewijd zijn aan het onderwerp „De molen in het Neder landse landschap". De expositie, wel ke van 8 juni tot en met 28 augus tus wordt gehouden, zal schilderijen, foto's en maquetten omvatten. Verkeerspolitie op de Donklaan. Maar zij werden zo bevestigd, dat het Boodschap van H.M. de Koningin „Verbonden door dezelfde wet en belofte, willen wij. als dank aan Lord Baden-Powell, in dit herden kingsjaar nog beter dan voorheen trachten de opdracht, die hij ons gaf, naar ons beste weten uit te voeren", aldus luidt de boodschap van „Mova- vedo", „de moeder van vele doch ters", zoals de koningin bij de pad- vindsters heet) in de zojuist versche nen gezamenlijke uitgave van bet Ne derlandse padvindstersgilde, de Ne derlandse gidsen-beweging, de ver eniging „de Nederlandse padvinders" en de verkenners van de katholieke jeugdbeweging. Deze uitgave, getiteld „Verkennen in Nederland", schenkt aandacht aan het feit dat het 22 februari j.l. hon derd jaar geleden was dat Robert Stephenson Smyth Baden-Powell in Londen werd geboren en aan de om standigheid dat, naar wordt aangeno men, het verkennen op 25 juli 1907 een aanvang naim, toen Boden Powell met een aantal jongens uit Londen ging kamperen op het Brownsea- eiland aan de zuidkust van Engeland. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr R. G. A. Höppener, schrijft in deze uitgave o.a.: „Nu de zorg voor de jeugdvor- ming onder de mij toevertrouwde taken valt, zou ik daarin reeds een belangrijke motief zien om bij gele genheid van de herdenking van het feit, dat honderd jaar geleden lord Baden-Powell werd geboren, ook de zerzijds te doen blijken van de grote waardering, het diepe respect voor degenen, die op een dergelijke emi nente wijze tot de vorming van een zo groot aantal jeugdigen over de ge heel wereld en ook in ons vaderland heeft bijgedragen. De herdenking van het vijftigjarige bestaan van het verkennen geeft ook aan de overheid alle aanleiding om bij deze gelegen heid dit vijftigjarige spoor dankbaar te overzien". De staatssecretaris besluit: „Wij ook overzien thans dit gouden spoor en danken degenen, die met opoffering van zoveel tijd en moeite en zorgen, met overgave van hun persoon, in al deze jaren voor de jeugd in Nederland, die dit spoor volgde, in vreugde en met liefde hebben „gewerkt". Wij herdenken m grote dankbaarheid en diep respect de grote wereldburger, die juist door zijn persoon (en hetgeen hij met na me voor de jeugd betekende) een der grootsten was: lord Baden-Powell of Gill well. Wij kunnen overigens slechts wen sen, dat voor de gehele padvinders- beweging moge bewaarheid blijven B.-P.'s laatste woord aan het slot van de jamboree op Nederlands grondgebied: „God bless you"; Moge God de beweging, de leidsters m lei ders en alle leden blijven zegenen". CASSATIE-BEROEP VAN NOTARIS VERWORPEN. De procureqr-generaal bij de Ho ge Raad der Nederlanden heeft gis teren geconcludeerd tot verwerping van het cassatie-beroep, ingesteld door notaris J. J. S. uit Valkens- waard op het vonnis van het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch, waar bij hij voor het doen van onjuiste be lastingaangifte veroordeeld was. De procureur-generaad concludeer de tot gedeeltelijke vernietiging van het vonnis met handhaving van de straf, 17 weken gevangenisstraf met aftrek en bijkomende straf, ontzeg ging uit het notaris-ambt De onjuiste belastingaangifte zou enige duizenden guldens bedragen hebben. De Hoge Raad zal op 14 mei uitspraak doen. In Enschede sluit de bioscoop Uit protest tegen de, volgens de bioscoop-exploitanten, te hoge ver makelijkheidsbelasting, zullen de theaters in Enschede a.s. vrijdag hun deuren voor 14 dagen sluiten. Die veertien dagen zullen benut worden om de bedrijven te reorganiseren. Enige tijd geleden had de buurtver eniging „Recht door Recht" van de Donklaan besloten aan de beide in gangen van de Donklaan „houten ver- keerspolitieagenten" te plaatsen, die in hun handen het bekende veilig verkeersbord „Pas op, kinderen!" vasthouden. Deze houten agenten zijn door leden van de buurtvereniging zelf vervaardigd. Gisteravond om 7 uur werden zij bevestigd in alle stilte. HET TANDARTS ENOONFLICT. Het hoofdbestuur der Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst heeft zo deelt het mede kennis genomen van het conflict, dat is ontstaan tus sen tandartsen en ziekenfondsen. Het hoofdbestuur vreest, dat dit, mede door het feit, dat geen terugbetalin gen worden gedaan, verstrekkende gevolgen zal hebben voor de volks gezondheid in het algemeen en voor de ziekenfondsverzekerden in het bijzonder; bovendien meent 't hoofd bestuur dat het goed functioneren van het ziekenfondswezen in ons land hierbij in het geding is. De tandartsen stellen, dat zij ge middeld niet meer dan 36 uur per week „aan de stoel" kunnen werken, zonder daarbij de kwaliteit van het werk in gevaar te brengen. Van de zijde van de ziekenfondsen wordt ge steld, dat de noodzakelijke waar borgen voor een objectieve beoor deling van deze cijfers ontbreken; van de zijde van de tandartsen echter kan met evenveel recht worden vol gehouden, dat de ziekenfondsen even min over voldoende deskundigheid en objectiviteit beschikken om te kunnen stellen, dat de tandarts zijn verantwoordelijk en lichamelijk ver moeiend werk gedurende 39H uur per week „aan de stoel" zou kunnen presteren. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat hier bij uitstek een arbitraire uit spraak van deskundigen op zijn plaats zou zijn. oog van iedere automobilist erop moet vallen. De Donklaan is een kin derrijke buurt en de straat is niet al te breed. Door het toenemen van de industre in deze buurt wordt door vrachtwagens en andere voertuigen van de Donklaan druk gebiuik ge maakt. Juist vorige week werd van gemeentewege aan het begin van de Donklaan het bord geplaatst verbo den voor alle verkeer met de bemer king, dat dit alleen voor militaire voertuigen geldt. De militaire auto's ryden nu over de Dobbeweg. Communisme in Saarland verboden De communistische partij in het Saargebied is dinsdag op last van het Weslduitse federale hof voor grond wetzaken verboden. Het verbod is onmiddellijk van kracht geworden. De politie is reeds met de sluiting van partijlokalen begonnen. Er is beslag gelegd op propagan damateriaal en de bezittingen van het communistische blad „Neue Zeit". Het vermogen van de communistische partij wordt geblokkeerd. Zoals bekend, werd de communis tische partij in West-Duitsland in augustus j.l. door het hof voor grond wetzaken verboden. Dit verbod was niet van toepassing op het Saarge- bied, daar dit toen nog geen deel uit maakte van de Bondsrepubliek. De mandaten van de beide com munistische afgevaardigden in het Saarlandse parlement zijn verval len. Het parlement telt thans nog 48 zetels. Een woordvoerder van de Saar landse regering verklaarde, dat er geen arrestaties zullen worden ver richt. „Er zal geen heksenjacht wor den georganiseerd". De Duitse firma Ottar Harmstorf uit Hamburg tracht op het ogenblik met twee bergingsvaartuigen, de Ot tar Harmstorf 1 en 9, het wrak van het kustvaartuig „Achilles", dat eni ge weken geleden bij Westkapelle strandde, te bergen. Het voorschip van de „Achilles" hebben de bergers van Harmstorf reeds vrijgespoten uit het zand. Als ook het achterschip he lemaal vrij is, zullen er vier kabels ken, waarna men bij slecht weer het schip nog verder het strand op zal zetten en bij mooi weer het naar de haven van Vlissingen slepen. De ber gers hebben in de romp een rond gat ontdekt met de bramen naar binnen gekeerd zodat men aanneemt dat het schip bij het vlottrekken op een paal is getrokken. Op de foto ziet men v.l.n.r. de „Harmstorf 9", de „Harm storf 1" en het wrak „Achilles" tij onder het schip worden doorgetrok- dens de werkzaamheden. KORTE golf Naar het voorbeeld van het Haagse Madurodam zal er aan de Woerthersee in Karinthië (Oosten rijk) een Europese miniatuurstad worden gebouwd, waarin op schaal van 1 op 25 allerlei bekende bouw werken, zoals de Weense Stephans- dom, de scheve toren van Pisa en de Parijse Are de Triomphe, te zien zullen zijn. Men hoopt het stadje in drie jaar voltooid te hebben. .In New York heeft men een methode ontdekt om menselijk hoorn vlies, dat bestemd is voor transplan tatie. te prepareren, zodat het twee jaar bewaard kan worden. In Londen is vernomen dat Richard Morton Stanley, aangenomen kleinzoon van de ontdekkingsreizi ger, van plan is de befaamde expe ditie van zijn grootvader over te doen. Hij wil het traject van het Tanganjika-meer naar de monding van de Kongorivier, waar Stanley 3 jaar over deed, in zes maanden af leggen met twee „Land Rovers". De expeditie zal vier man omvatten. De oude vrome wens van tsaar Peter de Grote, een kanaal tussen Wolga en Oostzee, zal in 1960 in ver vulling gaan, aldus een bericht in de „Sowjetsskaja Rossia". Deze water weg zal 361 km. lang worden. Vijftig Indië-vluchten Luchtmiljonnair nu chef van Intern Transportmateriaal Sillevis. Hij kende immers alle vlieg tuigtypen, hij had gevlogen met de kleine De Havilland en de moderne Lockheed „Constellations". In één van de grote barakken op Schiphol troont Leen Sillevis achter een bureau. Zijn klare ogen kijken je uit een imposante kop rustig aan. Ja, hij is nn 35 jaar bij de K.L.M„ een mensenleeftijd. In 1922 was hij door Soesterberg „eventjes" uitge leend aan de maatschappij en dat „eventjes" betekende: niet minder dan 27 jaar in de lucht en daarna al weer acht jaar aan de grond. Tegen woordig in de fnnctie van chef van de afdeling Intern Transportmateriaal van d£ Kl.M. Er was een tijd, dat hij, het prototype van de „Vliegende Hollander", alle vijf werelddelen kende. In 1918 haalde hij zijn internatio naal vliegbrevet en vier jaar later werd hij verkeersvlieger. In mei 1949 zei Plesman tegen hem: „Je hebt nu lang genoeg gevlogen, er is een stoel voor je, Boon". Toen had hij vijftig Indië-vluchten achter de rug, bleek hij niet minder dan 23.000 vlieguren op zijn staat van dienst te hebben en was hij veel vuldig luchtmiljonnair. Dat was in vogelvlucht de vliegcarrière van „Boon" Sillevis. Hoe hij aan die naam „Boon" komt, weet hij zelf niet. Het moet uit zijn militaire tijd op Soes terberg zijn, maar de oorsprong ligt volkomen in het duister. In mei 1949 kwam hij dus aan de grond. Hij werd contactman tussen vluchtuitvoering en het technisch be drijf van de K.L.M. Niemand was beter geschikt voor die functie dan „Vertraging. Eén speciaal punt trok Sillevis aan, nL de vertraging, die toenter tijd vaak ontstond bij de belading van het vliegtuig. In 1951 begon de afdeling intern transportmateriaal te werken. Eind 1955 werd de afdeling gereorganiseerd en kreeg haar hui dige vorm. Toen in 1949 Sillevis met dit werk begon, hield hij zijn kan toortje in een.... auto. Nu heeft hij een eigen barak en heeft hij teke naars en technici tot zijn beschik king. Sillevis ging bij de opbouw van de afdeling intern transportmateriaal uit van de gedachte, dat het gereedschap diende te worden aangepast aan de werkz- mheden, welke ermee moes ten worden verricht. Dat betekende tevens zoveel mogelijk standaardisa tie en mechanisatie. Toen Sillevis begon met deze ar beid, had hij weinig materiaal, nu zeven jaar later heeft hij een park van 2400 stuks, verdeeld over ben zine-, diesel- en elektrische tractie over rollend niet-motorisch en niet- rollend transportmateriaal. Het sjor- en stuwmateriaal voor de lading van de vliegtuigen behoort ook tot zijn afdeling. En dai* de voorzieningen, die voor bijzondere vluchten moeten worden getroffen. Nieuwe vindingen Met succes heeft hij een koelcel laten bouwen voor het verzenden van serum naar Venezuela. Stallen zet de afdeling van Sillevis in de vlieg tuigen voor het vervoer van geiten, koeien en veulens. Met trots toont Leen Sillevis het materiaal en de nieuwe vindingen. „Het is leuk spul, net een meccano bouwdoos, maar dan voor grote men sen", merkt hij op. Dan springt hij over op de batterijen voor de vlieg tuigen. Zo'n 30.004) tot 40.000 accu platen worden er per jaar verwerkt. Op de demontabele staatsietrappen is hjj trots. Als klein pakket kunnen zulke trappen worden verzonden naar de buitenlandse vestigingen. Hij heeft ervoor gezorgd, dat dit materiaal ook geschikt is voor gebruik in de tro pen. Over documentatiemateriaal wordt ook beschikt. Het gebeurt vaak, dat andere bedrijven in ons land bij de K.L.M. hun licht komen opsteken en .natuurlijk helpen wij dan graag". Het werk houdt de ruim 60-jarige Sillevis jong. Iedere dag is er ander werk voor hem en met vol doening bladert hij zijn foto-albums door. waar al zijn materiaal instaat, de heftrucks, de zware platformwa gens, de trekkers voor het verslepen der machines, zijn drie- en vier wielers, de trekkertjes, de opstap- wagens enz. „De tijden zijn veranderd", Iaat Sillevis zich ontvallen. Vroeger was het pionierswerk. Het vliegen was avontuurlijk, maar met strenge zelf discipline. De vliegers bemoeiden zich overal mee. ,Je was gezagvoer der naast God", De luchtvaart is vooral na de tweede wereldoorlog met enorme sprongen vooruitgegaan. „Denk eens aan de nieuwe vloot van de K.L.M. Dat heeft ook voor onze afdeling intern transportmateriaal consequenties".

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7