I Motie-Matser over de tunnelbouw in Eerste Kamer aanvaard De geestelijke nood van de middelbare schooljeugd Chefarine 4 Minister Suurhoff vraagt meer aandacht voor voeding bij artsenstudie Vijf Hagenaars verzetten zich tegen de politie Het zachte weer bevorderde de woningbouw in februari WOENSDAG 10 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Begin gemaakt aan begroting O.K. en W. De motie van de heer Matser r (K.V.P.), waarin de regering wordt gevraagd spoed te maken met de bouw van een IJ-tunnel en met de voorbereiding van een tweede auto tunnel in de buurt van Amsterdam is gistermiddag in de Eerste Kamer aan genomen. Er heeft zelfs geen hoof delijke stemming over plaats gevon den. De Anti-Revolutionairen lieten weten, dat zij tegen stemden, omdat zij de AR-bewindsman Algera niet in de steek wilden laten. De regering zal zich beraden over de inhoud van de motie. Er moeten nog besprekin gen worden gevoerd met provincie en gemeenten, die bij de tunnelbouw zijn betrokken. Het kabinet zal echter spoedig la ten weten hoe de zaken er voor staan. Prof. Diepenhorst (AR) had voor het aannemen van de motie nog ge zegd, dat de Kamer zich moet mati gen. Er is niets gezegd over een der de tunnel, n.l. een spoortunnel, die de Hembrug overbodig zou kunnen maken. Om tegemoet te komen aan sommige wensen van de minister wij zigde de heer Matser zijn motie op enkele punten. De voornaamste in houd werd gehandhaafd. Hij ver klaarde, dat de voorstanders van zijn motie het belang van de bouw van een Hem-tunnel geenszins ontken den, doch deze tunnel was in de mo tie niet genoemd om in overeen stemming met de opvatting van de minister matiging te betrachten bij de uitvoering van de tunnelwerken te Amsterdam. Namens zijn fractie verklaarde de heer Van Riel (VVD), dat zij de mo- tie-Matser niet ver genoeg vindt gaan. Niettemin zal zij voor de mo tie stemmen. De Hem-tunnel leek hem even be langrijk als de andere tunnels. Ilij noemde de aanleg van deze tunnels noodzakelijk voor een gezonde eco nomische ontwikkeling van Neder land. Men mag daar geen financiële bezwaren tegen opperen. Verhouding openbaar-bijzonder onderwijs. De Eerste Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behande ling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Prof. iielen (K.V.F.) sprak over het gelukkig compromis in de finan ciële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs, een compro- ms, dat onverkort dient te blijven gehandhaafd. Maar geen enkel com promis kan op de duur de partijen bevredigen. Daarom vroeg hij of er geen rustig, redelijk onderzoek ge daan kan worden naar de verhou ding tussen openbaar en bijzonder on derwijs met het oog op meer ratio nele onderwijsorganisatie. Beide par tijen zouden hiermee winst kunnen boeken. De samenwerking zou volgens prof. financiële gelijkstelling in middel baar en voortgezet hoger onderwijs.. Prof. Schermerhorn (P. v. d. A.) sprak onder meer over het studieloon, waarvan hij zich een tegenstander verklaarde. Geen enkele student voelt zich in dienst van een hoge school. Dit systeem hoort thuis in een communistisch land. Hij roerde ook het vraagstuk van de salarissen van het onderwijzend personeel aan. Hij was enigszins sceptisch gestemd ten aanzien van de functiewaardering, waarop de salaris schaal is gebaseerd. Over het hoge school-onderwijs zei de heer Schermerhorn, dat de perso neelsbezetting daar nijpender is dan de materiële uitrusting. De perso neelsstop maakt de zaak nog meer onhoudbaar. Het heeft geen zin een nieuwe technische hogeschool op te richten te Eindhoven of de hoge school te Delft uit te breiden als aan de vraag om personeel niet kan wor den voldaan. De afbetalings regelingen De staatssecretaris van economi sche zaken heeft, mede namens de j minister aan de voorzitter van de Tweede Kamer aangeboden het der de verslag over de tenuitvoerleg ging van de wet, houdende tijdelijke regeling betreffende afbetalings overeenkomsten. Evenmin als in de vorige verslag periode hebben zich in de afgelopen drie maanden bijzondere ontwikke lingen voorgedaan. Volgens recente ervaringen van de economische controle-dienst, is de naleving van de afbetalingsbeschik king minder gunstig dan in de vo rige verslagperioden. Vermelding verdienen in dit ver band pogingen van sommige hande laren om door gecamoufleerde trans acties de afbetalingsbeschikking 1956 te ontduiken. Aan deze overtredin gen wordt nauwkeurig aandacht ge schonken. Vier middelen die betrouwbaar zijn! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkoar en doen wonderen I De^ vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nóg beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen in derdaad waard is. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (hefarox. Ruzie om een tientje Kolenhandelaar stak zijn collega met mes Een ruzietje om tien gulden tus sen twee kolenhandelaren te Den Haag, liep maandagavond zo hoog op, dat een van de twee mannen in woede naar het mes greep en zijn collega in de buik stak. De politie heeft de woesteling in zijn wnning gearresteerd. Een vijftigjarige brandstoffenhan- delaar, woonachtig aan het Hobbe- maplein had met zijn 43-jarige col lega in een café verschillende glaas jes bier gedronken. Het gesprek kwam op een tientje, dat het slacht offer nog schuldig zou zijn aan de messentrekker. De stemming sloeg om en men besloot maar op te stap pen. Buiten liep de twist zo hoog op, dat de heethoofd zijn collega met een broodmes, dat hij in de zak droeg, in het lijf stak. Het slachtoffer werd naar een zie kenhuis overgebracht. WERELDGEZONDHEIDSDAG „Het is geboden dat bij de artsen studie meer dan voorheen het geval is geweest, aandacht wordt geschon ken aan de voedingsleer", aldus de minister van sociale zaken en volks gezondheid, J. G. Suurhoff, in een rede in het Koninklijk instituut voor de tropen te^ Amsterdam, waar gis teren, op Gezondheidsdag 1957, een nieuwe afdeling, „De dis der volke ren", werd geopend. De minister noemde als een van de g.evaren die de volksgezondheid Gielen kunnen worden verruimd met I bedreigen, het gebrek aan kennis om- betrekking tot gemeenschappelijk we- ^rent de verhouding tussen voeding tenschappelijk onderzoek en het open- en lichamelijk welzijn, stellen van de schoolpleinen voor de jeugd buiten de schooltijd. Prof. Gielen constateerde vervol gens met vreugde, dat na de bevrij ding ook vele voorstanders van het openbaar onderwijs het pleit zijn gaan voeren voor de omzetting van de openbare school in de neutrale bij zondere school. Hij pleitte ook voor Eveneens een gevaar voor de ge zondheid noemde de bewindsman de commercialisering van de voedsel- produktie en -distributie. Kleurstof fen en andere chemicaliën worden toegevoegd aan het voedsel, tot steun var» valse aanprijzingen. De situatie in Nederland is, aldus minister Suur hoff, maar kinderspel vergeleken bij de dramatische problematiek, waar mede het overgrote deel van de we ll J i jr J reldbevolking te kampen heeft. De IlCQ. scmp tC ^.openslagen l bewindsman achtte het een primaire taak van het westen, dus ook van Ne derland, om via kapitaalbij dragen, de volkeren, die op het ogenblik aan on dervoeding lijden, de mogelijkheid te bieden een eigen voedselproduktie op te bouwen. vastgehouden Smokkel vaartuig Het uit Groningen afkomstige Ne derlandse vaartuig „Kars" mag tot nader orde niet uit de haven van Kopenhagen vertrekken, omdat de Deense politie de gezagvoerder en verscheidene leden van de beman ning ervan verdenkt betrokken te zijn in een grootscheepse smokkelerij van sigaretten. De Kopenhaagse politie koestert reeds enige tijd de verdenking dat elke maal, dat de „Kars" Kopenha gen aandoet, een grote hoeveelheid sigaretten aan wal wordt gesmok keld. De gezagvoerder wordt ervan be schuldigd 115.000 sigaretten in Ko penhagen te hebben binnengesmok keld en verkocht, doch de politie is ervan overtuigd dat deze zaak veel grotere afmetingen heeft. Zolang het politieonderzoek niet voltooid is, mag de „Kars" het anker niet lichten. Jeep sloeg om Eén soldaat gedood, één ernstig gewond Een verkeersongeval, dat dinsdag plaats vond op het oefenterrein l;ij de legerplaats Stecnwijkerwolde, heeft het leven geëist van een 20 jarige dienstplichtige soldaat uit Gramsbergen. Een andere soldaat, afkomstig uit Beverwijk, is met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis te Mep- pel overgebracht. Het ongeluk vond plaats, toen drie militairen met een jeep over een slechte weg door het terrein reden. Het voertuig raakte plotseling in een gat en sloeg om. De drie inzittenden werden ér uit geslingerd. Slechts één van hen bleef ongedeerd. Reservering van overschotten. Ir J. A. P. Franken, directeur-ge neraal van de voedselvoorziening, sprak over de wereldvoedselsituatie en betoogde, dat een reservevoorraad in de vorm van overschotten bijzon der wenselijk is. Het is echter zaak dat op dit punt internationaal wordt samengewerkt, het is nl. onmogelijk de voedseloverschotten te laten be staan in de landen van herkomst, op kosten van de belastingbetalers in Vrouw krijgt vier jaar voor kindermishandeling De Roermondie rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de 35-jarige huisvrouw M. J. E. S. uit Echt, die op 30 maart te recht stond wegens mishandeling van tweevoudige poging tot moord op haar stiefkinderen, de zevenjarige Rennie en de vijfjarige Jantje. In de jaren 1954 tot 1966 had zij deze kinderen herhaaldelijk zwaar mishandeld, o-a. door hen te slaan en ongekleed in de kou buiten te zetten. Voorts had zij getracht hen van het leven te beroven door gas- verstikking en het laten drinken van brandspiritus en ammoniak. De vrouw beweerde gehandeld te heb ben uit jaloezie. Volgens een psy chiatrisch rapport was zij verminderd toerekeningsvatbaar. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justi tie zes jaar met aftrek en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De rechtbank ver oordeelde haar th'aite tot een gevan genisstraf van vier jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de re gering. die gebieden. Onvermijdelijk zullen deze belastingbetalers op een gege ven ogenblik bij hun regeringen aan dringen op vernietiging van de over schotten. Zulk een vernietiging zou een landbouwcrisis teweeg brengen en moet bovendien als een calami teit voor de wereld worden be schouwd. Ir Franken pleitte voor de stichting van het directoraat van de wereldvoedselvoorziening. Behalve minister Suurhoff en ir Franken spraken op de wereld ge zondheidsdag, waarvan het thema ludit: „Voeding en gezondheid", le den van de staf van het Koninklijk Instituut voor de Tropen. De directeur van het instituut, prof dr V. J. Ko ningsberger, verrichtte tenslotte of ficieel de opening van de nieuwe af deling. Kind sprong voor auto Levensgevaarlijk gewond De artist Kees Manders uit Am sterdam, die samen met „Zwarte Riek" op weg was naar Assen, om aldaar op te treden, heeft dinsdag middag om ongeveer kwart over zes op de Rondweg om Zwolle een 7- jarig kind aangereden, dat plotse ling uit de haag langs de weg tevoor schijn sprong met de bedoeling de weg over te steken. Om het kind te ontwijken, remde hij uit alle macht. De auto viel daardoor op de zij, maar richtte zich later door de snelheid weer op en kwam weer op de wielen te staan. Het kind, de zevenjarige W. B. S. uit Zwolle, kreeg een klap van de zijkant van de auto en liep een sche- delbasisfractuur op. Het is naar het Sophia ziekenhuis te Zwolle ver voerd. Voor het leven werd vannacht gevreesd. De beide artisten werden niet gewond. De Katholieke Centrale Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid heeft vanmiddag in een bijeenkomst onder voorzitterschap van prol', dr. F. J. Buytendijk in de Stadsschouw burg te Utrecht de geestelijke liygiëriische nood van de middelbare schooljeugd behandeld. De directeur van het Mgr. Hoog veld-instituut, prof. dr. Perquin S.J., hield over dit onderwerp een alge mene inleiding. De directeur van het gemeenschap pelijk instituut voor toegepaste psy chologie, drs. J. J. A. Vollebergh, sprak over de jeugdige en zijn be roep en prof. dr. H. Fortman behan delde de godsdienstige situatie van de middelbare schooljeugd. De moeilijke zelfstandigheid Prof. Perquin verklaarde, dat een gevoel van radeloosheid hem bevangt, telkens wanneer hij over de jeugd van heden moet spreken. En toch komt uit de veelheid van onzeker heden iets naar voren, wat naar zijn overtuiging dringt en dat is, dat in alle groeperingen der jeugd zich op dit ogenblik een problematiek gaat aftekenen, die de opvoeders niet of nauwelijks onderkennen: het con flict tussen de steeds groeiende zucht naar zelfstandigheid en het achter blijven van het vermogen om zich zelf over te geven aan een taak, aan de medemens, aan de gemeenschap, aan God. Er zyn, volgens spreker, gelukkig heel wat jongens en meisjes die aan hun opvattingen omtrent de zelfstan digheid een positieve inhoud weten te geven. Maar zij staan dikwijls voor grote moeilijkheden: zij voelen dat zij de zelfstandigheid niet aan kun- kunnen en daarom treedt bij hen die krampachtigheid op, die de ontwik keling van het affectieve leven ver stoort. Wanneer waarlijk volwasse nen zich voor hen openstellen, d3n breekt de affectiviteit door alle te rughoudendheid. In de vrije binding aan de opvoeder krijgen zij er be hoefte aan, zelf hun leven te bepa len op grond van inzicht en over tuiging, terwijl tegelijk het hart won derlijk teer openbloeit, aldus spre ker. Hy stelde vast, dat de moderne vorm van opvoeding bijzonder hoge eisen aan de ouders en de andere opvoeders telt. Bij velen is het goed vertrouwen weg, maar zij kunnen zonder ver trouwen niet vooruit en daarom trachten zij zich te redden door een ontkenning van bindende waarden. Zij tonen aggressiviteit, uitdagende brutaliteit of zij wagen zich in avon turen. In het diepst van hun hart is er echter angst en eenzaamheid en prof. Perquin vond het onbegrijpelijk, dat zoveel volwassenen deze angst en eenzaamheid niet onderkennen en de jeugdigen zelfs daarin terugduwen, terwijl de kreet om begrepen te wor den toch hoorbaar is. De ingewikkelde maatschappij Drs. Vollebergh merkte op, dat vele pedagogen de onzekerheid bij de jeugd het voornaamste probleem van onze tijd achten. In hun bezorgdheid zoeken zij naar wegen om de jeugdige de zekerheid en het vertrouwen in de toekomst terug te geven. Men heeft, volgens drs. Vollebergh, keus tussen twee mogelijkheden: Men kan proberen de grotere overzichtelijkheid van vroe ger te herstellen en men kan de op voeding van de jeugdige positief richten op zelfstandigheid en zelf verantwoordelijkheid, zodat zij tegen de onzekerheid zijn opgewassen. Drs .Vollebergh besprak uitvoerig verschillende aspecten van de hou ding der jeugd tegenover het beroep en van de verscheidene factoren die daarop van invloed zijn. Hij vroeg zich af, of de steeds co-mplexer be trekkingen in onze samenleving en de verborgenheid van de wereld van de arbeid, niet mede oorzaak zijn van de steeds grotere tijdsduur, die het volwassen-worden eist. Het zal, volgens spreker, moeilijk zijn, onze samenleving eenvoudiger te doen worden, maar het zou wel noodzakelijk kunnen blijken, de we reld meer open te stellen voor de jeugdigen. De belangstelling die zij er voor hebben, kan voor het onder wijs produktief worden gemaakt, waardoor de langere inwerkperiode benut kan worden voor een verrij king der persoonlijkheid. De godsdienstige opvoeding Nadat prof. Fortman gesproken had over de kinderbescherming, be handelde hy het verband tussen gods- In twee felle kloppartijen Wegen$ het plegen van verzet te gen twee agenten van de straatpoli- tie, heeft de Haagse politie gisteren twee vrouwen en drie mannen aan gehouden. Twee gebroeders 22 en 24 jaar oud waren de eersten, die dit verzet aantekenden tegen het ge- zag. Er werd gevoetbald in de Van Miereveldstraat en de bewoners, angstig voor hun ruiten, riepen de hulp van de politie in. Een agent maakte aan het spel een eind. De twee broers echter, die nog hadden willen scoren, bleven afwachtend in de straat staan. De agent, die hen sommeerde door te lopen, moest zyn optreden met een s^omp in de maag en een klap op het hoofd bekopen. Van de twee agressieve broers is de oudsU\ nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer op vrije voeten gesteld. Agent door de ruiten. Ook bij een andere kloppartij werd de politie het kind van de rekening. Het geval speelde zich af in de Vij zelstraat. Een dertienjarige jongen duwde daar een bakfiets voort, ge laden met oud ijzer. De agent wilde weten, waarvan het ijzer afkomstig was. De jongen kon het hem niet vertellen. Daarom besloot de agent de jongen voor een verhoor mee te nemen naar het politiebureau. Nau welijks had hij een hand naar de knaap uitgestoken, of de 51-jarige moeder, de 23 jaar oude zuster en een 24-jarige broer van de jongen stortten zich op de politieman. Deze werd door een ruit gedrukt De jonge sjacheraar nam de benen. De wraakgierige familie werd later aangehouden, waarna een proces verbaal volgde, wegens verzet tegen het openbaar gezag. dienst en psychische gezondheid by de middelbare schooljeugd. Hij betoogde dat onze godsdien stige opvoeding lijdt aan een tewoeg en een teveel: Wij kunnen niet wachten en slepen de kinderen naar God toe inplaats van hen alleen maar te laten komen en hen niet te ver hinderen, zoals het evangelie leert te doen. Wij vergeten, aldus spreker, dat de kinderen naar de volwasssenheid groeien en niet door ingrijpen tot vol wassenen gemaakt kunnen worden. Prof. Fortman pleitte voor een op voeding die werkelijk gelooft, dat God in de jeugdigen aanwezig is en werkt, en zei dat de pedagogiek der haast op een reeks misverstanden steunt. Hij noemde als eerste daarvan de angst, die hij als de grote vijand der christenheid van vandaag beschouwt en die maakt dat telkens de aan sluiting aan de wereld van heden wordt gemist, en ongelovig en klein moedig maakt. Het geloof sterft in de harten om dat tevelen het nooit in zijn ware ge daante, als heil, hebben leren ken nen, maar slechts als nooit aflatende druk, aldus prof. Fortman. Een beetje modern doen en zich wat aanpassen, acht hij niet voldoende, want er is z.i. een moderniteit die nog fataler is dan de meest starre ouderwetse pedagogie, omdat ze de schijn geeft de psychologische behoeften der jeugdigen te begrijpen, maar in wer kelijkheid hun evenzeer geweld aan doet, rnaar nu op een vlotte, interes sante manier. PRINSES BEATRIX OPENT RODE KRUIS-ZIEKEN TE ZIERIKZEE. H.K-H. Prinses Beatrix is voorne mens het Zweedse Rode Kruis-zie- kenhuis te Zierikzee op 11 mei a.s. officieel te openen. De bouw van dit ziekenhuis is mogelijk gemaakt door de hulp van het Zweedse Rode Kruis na de watersnoodramp van 1953. Nationaliteit gehuwde vrouw In de memorie van antwoord van de minister van justitie wordt uiteen gezet hoe onder de komende nieuwe regeling van de wet op het Neder landerschap de nationaliteit van de gehuwde vrouw zal worden. De minister denkt aan de volgende hoofdregels: 1. De Nederlandse vrouw, die met een vreemdeling trouwt, verliest al leen dan haar Nederlanderschap in dien zij, daartoe volgens de wet van haar man bevoegd, diens, nationali teit op aanvrage verkrijgt of niet verwerpt. 2. De vreemdelinge die met een Nederlander trouwt, krijgt niet auto matisch het Nederlanderschap, maar heeft het recht dit bij haar huwelijk te verkrijgen. 3. Kinderen van een Nederlandse vader zullen steeds Nederlander moe ten zijn, onafhankelijk van de natio naliteit van hun moeder. Bij een aantal landen in Europa verkrijgt de vrouw automatisch de nationaliteit van haar man. In die ge vallen zal het dan in de toekomst kunnen voorkomen dat een Neder landse vrouw een dubbele nationali teit krijgt, namelijk wanneer zij geen afstand wil doen van haar Ne derlanderschap. Deze landen zyn Zwitserland, Finland, Oostenrijk, Hongarije, Italië, Spanje, Portugal en Turkije. SCHADE AAN VRUCHTBOMEN BLOESEM IN ZUID-LIMBURG. In de lagere gedeelten van de da len in Zuid-Limburg heeft de nacht vorst schade berokkend aan de fruit- bloemen. Vooral in de omgeving van Maastricht, Eysden en Gulpen. In de hoger gelegen boomgaarden bleef de bloesem onaangetast. In fruittelers- en landbouwkrin- gen verwacht men, dat de schade geen grote omvang zal aannemen, mits de nachtvorst niet van lange duur zal zijn. Ook de maand februari heeft, wat (tussen haakjes de in dezelfde pe- betreft de woningbouw in ons land, geen slecht figuur geslagen, ten min ste indien deze maand wordt ver geleken met februari 1956. Evenals zulks in januari jl. het geval was, zal het milde winterweer hieraan onge twijfeld niet vreemd zijn. In februari jl. kwamen in totaal 6106 woningen gereed, tegen 6193 in januari en slechts 1719 in februari van het vorige jaar, aldus het C.B.S. Het totaal aantal gereedgekomen wo ningen in de periode januari/febr. van dit jaar kwam daarmede op 12.299, tegen 6.926 in de overeenkom stige periode van 1956. In februari werd een begin ge maakt met de bouw van 6.667 (v.m. 7.753; v.j. 1190) woningen en in de eerste twee maanden van dit jaar met de bouw van 14.420 (v.j. 5314) woningen. Het aantal in uitvoering zijnde woningen steeg hierdoor per uit. februari jl. tot 96.105 tegen 95.557 per eind januari en 74.495 per eind februari 1956. De in de eerste twee maanden van dit jaar gereedgekomen 12.2999 wo ningen waren als volgt verdeeld over de provinciën en de drie grote steden riode van het vorige jaar gereed ge komen woonhuizen): Groningen 483 (v.j. 391), Friesland 595 (141), Dren te 369 246), Overijsel 952 (586), Gel derland 137 (774), Utrecht 848 (439), Noord-Holland (excl. Amsterdam) 1109 (866), Amsterdam 474 (228). Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 1733 (1161), Den Haag 389 370), Rotterdam 631 (164), Zee land 350 (214). Noord-Brabant 1846 (948), Limburg 1107 (378), N.O.P. 42 (18) en totaal Nederland 12.299 (6.926). Eerste-Kamerleden gekant tegen instituut van werkstudenten De liberale en socialistische frac ties in de Eerste Kamer maken ern stig bezwaar tegen het zgn. „studen- tenwerk", de tijdelijke opname van scholieren tijdens hun vakantie in het bedrijfsleven. Met name mevr. J. F. Schouwenaar-Franssen (VVD) en prof. dr. ir. W. Schermerhorn (P.v.d.A.) uitten hun bezwaren bij de behandeling der begroting van O., K. en W. Interessant was de mededeling van prof. Schermerhorn, dat hij en an deren tegen het verlenen van studie- loon van rykswege aan studenten zijn Hiermede distancieerde hy zich van zijn partijgenoten in de Tweede Ka mer, die zulks wel voorstaan. Broer en zusters lieten hun vee verhongeren De officier van Justitie bij de rechtbank te Almelo heeft gisteren tegen J. H. en zyn twee zusters J. H. en M. H. uit Den Ham drie keer ƒ.100 boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Zij werden er van verdacht vyf" koeien, twee kalveren, zes varkens en vier big gen op ergerlijke wijze te hebben laten verhongeren. De beesten kre gen onvoldoende voedsel en waren tot op het been vermagerd. De man gaf, hoewel zijn zusters hem eerst daarvan trachtten te weerhouden, toe, dat de toestand van het vee slecht was. Als excuus gaf verdach te op, dat het hooi bijzonder slecht was en de veekoeien zeer duur wa ren. M. H. gaf schoorvoetend het tenlastegelegde toe, de zuster J. H. verdedigde zich krachtig. Een wachtmeester der rijkspolitie en een veearts, als getuigen gehoord verklaarden, dat de toestand, waar in het vee verkeerde, ten hemel schreiend was. Enkele dieren moes ten later worden afgemaakt. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. WINKELDIEVEGGE. De officier van justitie bij de Haag se politierechter vorderde 30, boete of 10 dagen en vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd tegen een niet ver schenen inwoonster van Leiden. Deze vrouw, reeds eerder voor dief stal veroordeeld, zou zich op 11 ja nuari j.l. op geraffineerde wijze in een groot Leids winkelmagazijn hebben willen meester maken van een portemonnaie. De winkelmeisjes vertelden als ge tuige dat verdachte eerst bij een stand met nylonkousen had gestaan. Hier had ze een paar gekocht en even later had ze deze uit een zak gehaald en ze vergeleken met een ander paar aan de stand. Ze maakte net aanstalten om het gekochte paar met het andere in de zak te doen, toen een winkelmeisje achterdochtig keek. De verdachte was toen wegge gaan naar een andere afdeling, maar het winkelmeisje had haar cheffin gauw gewaarschuwd. Deze zag hoe de vrouw bij de afdeling lederwa ren twee pakjes neerlegde op de bak, er gauw een portemonnaie tus sen schoof en toen de pakjes weer oppakte. Bij de deur werd ver dachte gegrepen en tussen de pakjes uit kwam de portemonnaie te voor schijn. De rechter veroordeelde de vrouw tot 25,boete of vijf dagen en een maand voorwaardelijke gevangenis straf met drie jaar proeftijd. NA EEN BILJARTPARTIJTJE. „Kijk uit, oud lijk", had een 45-ja- rige timmerman uit Leiden op 19 ok tober j.l. te Oegstgeest geroepen, toen hij op een bromfiets rijdend op de Rijngeesterstraatweg een gepar keerde auto moest passeren. De auto had wijselijk niets teruggezegd. De timmerman was vervolgens met zijn bromfiets, waar achterop een collega zat, ten val gekomen. Dit al les gebeurde na een partijtje biljart in een café. Nu moest de timmerman terecht staan omdat hij onder drank- invloed een bromfiets had bereden. Hij ontkende dit, want onder het biljarten zou hij slechts één bier, één borrel en één cola hebben gedron ken. Vanwege een zachte band zou hij gevallen zyn, maar de verbalise rende agent had gevoeld dat de band keihard was. „Het smaakte me niet die dag", zei verdachte. „Bier smaakt pas bij het vierde glas, zeggen ze", antwoordde de rechter. De eis was: ƒ40,— boete of 10 dagen, twee we- kij voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Het vonnis luidde: 50,boete of 10 dagen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5