LtUKLGAT &>y£UTÜ$TAD „St. Antonius" huldigde vijf werkers van het eerste uur Ex Animo voerde Matthaeus Passion uit; Strengere controle op particuliere rust- en verpleeghuizen te Leiden Egyptische Oudheden in de glyptotheek te Kopenhagen WOENSDAG 10 APRIL 1957 DF LKTT5SF COTTTIANT PAGINA 3 Geslaagde herdenking van zilveren feest Het zilver van de jubileumviering van St. Antonius mag ongetwijfeld met goud geboekstaafd worden in de geschiedboeken der vereniging, want de wijze waarop de fad. Leiden van de Kath. Bond van hotel-, café- en restaurant geëmployeerden het 25- jarig bestaan heeft mogen herden ken, getuigde van de bijzondere plaats, di edeze organisatie in Leiden inneemt. Dat bleek vooral 's middags bij de in het St. Antonius Clubhuis gehou den receptie, waar zeer velen het ju bilerend bestuur kwamen compli menteren. We zagen o.m. de pastoor der Hartebrug-parochie, pater G. M. J. Lohuis. pastoor W. E. Blok der St. Petrus-parochie, rector L. P. M. Ves- ter, de heer H. Hazelhoff, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de heer J. Aalders en J. Lyten na mens de Alg. Kath. Werkgeversver eniging, voorts een vertegenwoordi ging van de K.A.V. uit Leiden, afge vaardigden van tal van zusterafde- lingen van de Leidse K.A.B.; werk gevers en vertegenwoordigers van werkgevers en zakenrelaties kwa men hun gelukwensen aanbieden en de oud-adjudant van politie B. Mom en de heer Vrouwenvelder van de afd. Bijz. Wetten van de politie; er waren voorts tal van schriftelijke ge- Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus Johannes Hen drik zn van J van idjn en W. Sloot jes; Hong Tjhoen, zn van H. G. Teng en G. L. N. Oei; Iris Bianca, dr van D. Ravulli en A. Swaanenburg; Yvon ne, dr van H. W. Bothe en C. Gijsman; Artur, zn van J. M. A. de Ras en J. A. Barnard; Rutgerus Jacob zn van A. P. van der Tang en A. H. Teunis- sen; Maarten Willem, zn van M. van Beelen en M. van Dijk; Irene Jacque line Bernardina, dr van M. C. Vrij en C. C. van der Sluis; Hendrik? dr van H. van Alphen en W. C Holverda; Robin zn van J. Schoemaker en J. v. Zeist. Gehuwd: J. W. A. Grijzen en L. v. Vliet. Overleden: C. Dreef 71 jr, man; J. Lodder, 72 jr, man; F. van den Eik- hoff, 65 jr. huisvr. van H. Kanbier; J. W. van Veluwen, 71 jr, wed. van T. D. van Delft. Leidse Agenda WOENSDAG 10 APRIL A.K.W.V. Kringvergadering. In den Vergulden Turk, 8 uur nam. Rozenkruistocht. St. Petruskerk, 7 uur nam. Leidse Jongeren. Avondmis en avondwake. Hartebrugskerk. 9.30 uur nam. DONDERDAG 11 APRIL. Ouderavond Eerste Communican ten. St. Leonardusparochie. Ouders leerl. Pacellischool. Parochiehuis, 8 uur nam. Dienst Welzijnszorg Landmacht. „Slag om Diana" klucht door toneel groep „Studio"; Cantine Doelenka zerne 8 uur nam. Leidse Oecumenische Speelgroep. „Proces om Pilatus" Schouwburg, 8 uur. Veron. Unieke geluidsdemonstra ties. Rapenburg 10. 8 uur nam. VRIJDAG, 12 APRIL Ouderavond Eerste communican ten. St. Leonardusparochie. Ouders leerlingen Leonardusshool. Parochie huis. 8 uur nam. „Om de Doorbraak". Groot kleu- renlicht kermisfeest. Speeltuin 8— 12 uur nam. ZATERDAG, 13 APRIL Leidse Smalfilmliga Bijeenkomst. Cantine Smit's Röntgenapparaten. St. Augustinusvereniging. Drs. J. Stolker over „Aansluitingsproble men „In den Vergulden Turk" 15 .00 uur nam. R.K. Instuif. Haagweg. Wijn-avond (met film). Leonardushuis, 8 u. n.m. „Om de Doorbraak". Groot kleu- renlicht kermisfeest. Speeltuin 212 uur nam. ZONDAG 14 APRIL. Herensingel-parochie: Passie-avond zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. Huishoudelijke- en gezinsvoorlich ting, Levendaal 1. Woensdagmiddag vanaf 2 uur: ma ken van paasversieringen door kin deren. Donderdagmiddag 24 uuxdemon stratie van paasgerechten- en versie ringen voor de Leidse huisvrouwen Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Herdingh Blanken. Hoge Woerd 171, tel. 20502: Apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136 en Apotheek Oegstgeest. Wil- helminapark 8. Oegstgeest. tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 512 april zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Engelen zonder vleugels" 14 jaar. Lido: „De avonturierster van Beiroet", 18 jaar. Luxor: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden. Trianon: .Richard III", 14 jaar. Rex: „Contrabande en moord' volwassenen. lukwensen en bloemstukken binnen gekomen en de gehele dag door stroomde het telegrammen. Natuurlijk waren bondsvoorzitter en bondspenningmeester mede aan wezig en het feest zou niet volledig zijn geweest, indien ook de oud- bondsvoorzitter, de heer F. J. van Bijsterveld, niet van zijn belangstel ling had blijk gegeven. De heer J. J. van der Veer gaf in zijn toespraak ter receptie een beeld van de toestand in het bedrijf op het ogenblik, schetste de bereikte resul taten op alle terein van het arbeids front Het bondsbestuur beijvert zich thans een en ander te stabiliseren en in cultuur te brengen. Daarom was de laatste in Culemborg gehouden Bondsraad geheel op deze leest ge schoeid. Er werd een beeld gegeven van de arbeidsverhoudingen in de laatste vijftig jaar, er werd gespro ken over menselijke verhuodingen, over de ondernemingsraad enz. en de secretaris van de KAB noemde het congres zeer geslaagd. Evenwel, er moet twee jaar op geteerd worden, want eerst dan is het volgend con gres, maar dat kan, indien alle afde lingen actief blijven, actief als de Leidse afdeling met zijn actieve se cretaris-penningmeester, Joh. van Asperdt. De oud-oondsvoorziter, de heer J. v. Bijsterveld, gaf hierna een kort historisch overzicht van de afde ling, herinnerde aan de oprichtings tij d, aan het pionierswerk van P. Stikkelman, Honsbeek, F. Goddijn, De Moed, rector thans pastoor Reynenschetste vervolgens het uitzonderlijke karakter van de afde ling, dat zich naar zo velerlei zijden heeft moeten ontplooien, getuige o.a. de dameskrans. En wat 'n geestelijk adviseur heeft de afdeling altijd ge had. Hij herinnert aan pastoor W. Bende, die met zijn jongens in de oorlog een bondsraad wist te houden in een door SS'ers bezet hotel in Amsterdam. De Leidse afdeling heeft altijd prachtig gewerkt, getuigde de oud- bondsvorzitter, er heerste immer een goede collegialiteit, aan haar was de oprichting van een afdeling Noord- wijk te danken. Daarvoor paste een woord van hartelijk dank en voor de toekomst slechts één woord: „ga zo door!" Pioniers gehuldigd. Aan het diner, dat na de receptie in de foyer van het clubhuis werd gehouden, heeft de bondsvoorzitter, de heer J. J. v. d. Veer, wederom het woord gevoerd en vooral gewezen op het werk van de oude werkers. Het was hem een vreugde het zilve ren KAB-insigne te kunnen uitrei ken aan Fr. Goddijn, J. de Heiden en N. van Putten, die gedurende al die jaren lid van „St. Antonius" zijn ge weest. De afdelingsvoorzitter, de heer P. Feiten, overhandigde de drie jubila rissen een geschenk namens de af deling, waarna de secretaris, de heer Joh. M. van Asperdt, bloemen aan bood aan de dames, die zich voor de afdeling zo verdienstelijk hebben ge maakt. Tenslotte dankte de heer Fr. Goddijn voor de verleende onder scheiding. Op de avondbijeenkomst in café „De Kroon" aan de Nieuwe Rijn ging de huldiging verder voort. Hier wa ren het de eerste voorzitter mede oprichter, de heer P. Stikkelman, thons in Den Haag en de heer W. Doove, thans in Noordwij k, die ge huldigd werden,- de eerste om zyn pionierswerk als voorzitter, de laatste als 25 jaar KAB'er, waarbij hij zijn Leids lidmaatschap in Noordwijk voortzette, waar hij thans voorzitter is. Er werden hartelijke woorden van waardering en dank gewisseld en daarmee was het officiële gedeel te ten einde. Over de rest behoeven we natuur lijk niets te vertellen: het was als vanouds: weer zó! Geen inlichtingen over te Leiden ontsnapte gevangene Over de ontsnapte gevangene van de Groningse strafgevangenis, de Leidenaar V., die vorige week don derdag bij een bezoek aan zijn moe der in de Vestestraat ontkomen is, hebben wij nog geen bericht van aanhouding ontvangen. De directeur van de Groningse strafgevangenis wenste geen inlichtingen te geven, omdat het niet de gewoonte is, dat de directeur van een gevangenis me dedelingen doet over zyn gevange nen. Bovendien viel de betreffende gevangene niet onder zijn toezicht, omdat deze was 'overgedragen aan de parketwacht, die direct ressorteert onder het departement van justitie. Dit departement wenst geen inlich tingen te geven. Waar blijft 't antwoord op vraag Koepoortsbrug Het raadslid, de heer E. Meester (Arb.) heeft aan het college van b. en w. te Leiden een brief geschreven van de volgende inhoud: Ondergetekende diende, volgens de bepalingen in art. 55 van het re glement van orde van de raad der gemeente Leiden, dd. 4 maart 1957 een aanal vragen betreffende de bouw van de Koepoortsbrug, bij uw college in. Tot op heden mocht ondergeteken de van uw college daarop nog geen antwoord ontvangen. Gaarne zou ondergetekende van uw college willen vernemen of uw college bezwaar heeft tegen het be antwoorden der vragen. Indien dit antwoord bevestigend luidt, wil uw college dan mededelen welke reden er aan dit bezwaar ten grondslag ligt. Zo deze vraag ontkennend door uw college beantwoord wordt, wat is dan de oorzaak dat uw college art 55 sub. 3 van het reglement van or de niet in acht heeft genomen Animo ook dit jaar de buiten kerkelijke, onmiddellijke herinnering van het Paasgebeuren in door de uit voering van de Matthaus Passion. onder directie van Herman de Wolff. Er wordt steeds ernstig gestudeerd door deze vereniging, om de koor klank meer en meer welluidend, en meer en meer gedistingeerd te doen worden, de uitspraak te perfectione ren en de technische dingen te actie veren. Er waren uitstekende en zelfs beklemmende gedeelten in de turbae- koren. De choralen waren voldragen van klankwelving en de religieuze gevoelens in de overdenking van het Lijdensverhaal waren zonder over matige strakheid en hadden veelal een vrije loop. In de dramatische uit beelding werd de realiteit belangrijk geaccentueerd en van de geestelijke waarde was de uiting behoorlijk ver diept. De dirigent weet zijn intenties met kort, gebiedend gebaar aan het uitvoerend apparaat van vocale en instrumentale koren op te leggen. Aldus wordt zijn opvatting verwe zenlijkt door het grote ensemble, ter wijl hij zijn solisten gelegenheid geeft zich naar eigen idee te uiten, voor zover dit in het totaalbeeld har monisch past. A NTON ELDERING had de Chris- tuspartij op zijn naam. Nobel en ingetogen, was zijn wedergave. Voornaam en zonder enige charge of overgevoeligheid was zijn dictie, groots en van indringende kracht. Jan Waayer tekende met levendige voordracht en welluidende tenor stem, dat wat de Evangelist die zijn verhaal neerschrijft. Met zijn inter pretatie. die zeer gegroeid is, mag men ingenomen zijn. Heieen Verkley en Aafje Heynis, sopraan en alt, waren de vertrouwde krachten. Eerstgenoemde wat klein en de alt hier en daar wat hol van toon, maar van voordracht muzikaal. Ondanks de gemaakte bemerking pasten zij waardig in het geheel. Goed gezongen aria's van Gerard Honig en Meine Pot in de kleine par. Het is ons gebleken, dat in hier ter stede gevestigde particuliere verzor gingstehuizen voor hulpbehoevende ouden van dagen e.d. met betrekking tot de daarin geboden verzorging toestanden heersen, die tot gerecht vaardigde klachten aanleiding geven. Maatregelen tot verbetering in de huisvesting, verpleging en verzorging van bedoelde hulnhehoevenden zijn reeds geruime tijd bij b. en w. in overweging. Het vraagstuk is even wel zeer omvangrijk en gecompliceerd zodat een afdoende oplossing daar van binnen korte tijd niet binnen het raam der mogelijkheden ligt. Eén dezer maatregelen is het in het leven roepen van overheidswege op de particuliere rust- en verpleeg huizen een toezicht, waarop in de Leidse raad meermalen is aange drongen. Door de commissi, voor de Straf verordeningen is nu ontworpen een verordening, regelende het toezicht op de rust- en verpleeghuizen, een eerste stap nar een stringent toe zicht op de particuliere tehuizen. Zij stelt voorlopig alleen een repressief toezicht op die tehuizen in. Zij biedt evenwel de mogelijkheid om aan drang uit te oefenen op verbetering van de toestanden in de tehuizen en bij onwilligheid van de exploitanten om hieraan te voldoen tot scherpere maatregelen (sluiting) over te gaan. Zou in de praktijk blijken, dat de exploitanten van de rust- en ver- r* medewerking zijn te be wegen, dan zou als volgende stap een regeling in het leven kunnen worden geroepen, die het exploite ren van deze tehuizen van een voor afgaande vergunning van het college afhankelijk stelt, een vergunning, die dan uiteraard slechts verleend zou worden, indien naar zijn oordeel voldoende is aangetoond, dat de aan vrager niet alleen te goeder naam en faam bekend staat, maar ook de no dige kwaliteiten bezit om de exploi tatie van een rust- en verpleeghuis op deskundige en verantwoor de wijze te leiden. Voorlopig menen b. en w. met de voorgestelde maat regel te kunnen volstaan. De ontwerp-verordening schept in de eerste plaats de verplichting voor de exploitant om zich binnen een be paalde tijd bij het college als zodanig aan te melden met overlegging van een aantal gegevens en vervolgens de verplichting alle met de verzorging enz. verband houdende inlichtingen, welke door het c llege worden ver langd. tc verstrekken. Voorts zal de verordening de bevoegdheid geven j bejaardencentrum te beschikken, aan de verzorger aanwijzingen te ver strekken met betrekking tot de voor ziening in tekortkomingen in de be huizing, de verzorging of verpleging en de hygiënische toestand. Indien deze aanwijzingen niet binnen een gestelde termijn worden opgevolgd, kan zonodig aan de exploitant wor den verboden als zodanig op te tre den. tijen completeerden de schaar van solisten, die tot een te waarderen eenheid kwamen met het begeleiden de Rotterdams Philharmonisch Or kest, dat met zekerheid en toegewijd speelde. Het jongenskoor ,.Jong Ex Animo" vormde het fleurig midden- front tussen zoveel ernst. Deze jon gens hebben kranig gezongen de cantus firmus was pregnant van klank. Onopgemerkt volbrachten de instrumentalisten hun belangrijk werk: de verklanking van het con tinuo. Kunstzinnig en berekend voor hun tr.ak ondersteunden de soliërende in strumentalisten de zangsolisten. De opening van het machtige religieuze werk was welluidend en ontzagwek kend. Respect voor Ex Animo dat meer en meer in staat is. een bijzonder en veeleisend initiatief in een geslaagd resultaat om te zetten. J. KORTMANN. Bejaardencentrum in Leiden Zuid-West Ook voor woninr' -niw- verenigingen In verband met het vraagstuk van de huisvesting van ouden van dagen, is in de loop van het vorige jaar een werkgroep gevormd, be staande uit enkele vertegenwoor digers van de Federatie van Leidse Woningbouwverenigingen en enige hoofdambtenaren van de gemeen te, teneinde de mogelijkheden tot de oprichting van een bejaarden centrum onder ogen te zien. De werkgroep heeft zich aller eerst beziggehouden'met de vraag, of er reden bestaat de stichting van een bejaardencentrum van gemeen tewege, naast de bestaande bejaar dentehuizen op confessionele grond slag, te bevorderen. Zij is na onderzoek tot de conclu sie gekomen, dat de oprichting van een zodanig bejaardencentrum alles zins verantwoord is en zo mogelijk binnen enkele jaren moet worden ge realiseerd. Als plaats voor het op te richten bejaardencentrum wordt bijzonder geschikt geacht een terrein, gelegen in het uitbreidingsplan „Leiden-zuid- west" op de scheiding tussen twee wijden grenzende aan de Churchill- laanj Met de werkgroep zijn b. en w. van mening, dat de oplossing van het vraagstuk met betrekking tot de huis vesting van ouden van dagen daad werkelijk ter hand moet worden ge nomen. In verband hiermede achten zij het noodzakelijk, dat thans een crediet beschikbaar wordt gesteld voor het ontwerpen van eer. schets- plan, alsmede voor de bijkomende kosten, die door de werkgroep zullen moeten worden gemaakt. Ofschoon de kwestie van de ex- plOtatie te zijner tijd aan de raad ter beoordeling zal worden voorge legd, brengen b en w. onder de aan dacht, dat de mogelijkheid bestaat, dat het te verwachten exploitatie tekort aanmerkelijk zal worden ver kleind, aangezien de Federatie van Leidse Woningbouwverenigingen be reid is te bevorderen dat de woning bouwverenigingen een belangrijk be drag in het tekort zullen bijdragen. Daartegenover zal de gemeente aan de woningbouwverenigingen het recht moeten toekennen om ten behoeve van hun leden over een gedeelte van de plaatsingsmogelijkheden in het Laatste Berichten KAPITEIN VAN DE „KARS" GEARRESTEERD De Deense politie heeft woensdag ochtend de Nederlandse kapitein van het 365 ton metende Groningse schip „Kare" gearresteerd, op be schuldiging van het smokkelen van sigaretten naar Denemarken, De „Kars" vaart voor een Deense rederij heen cn weer tussen Parijs en Kopenhagen Het schip heeft een bemanning van tien koppen. Het schip mag zoals elders in dit blad reeds gemeld. Kopenhagen niet ver- verlaten. MEISJE DOODGEREDEN. Vanochtend omstreeks tien uur is een elfjarig meisje, Juliette de Glas uit de Biesboschstraat te Amsterdam, op de Rivierenlaan aldaar overre den door een personenauto, toen zij op haar fiets de weg wilde oversta ken. Zij was op slag dood. De bestuurder van de auto meen de aldus d£ politie dat het meis je hem voorrang zou verlenen, om dat zy z.g. „freewheelde", doch op het laatste moment probeerde zij toch voor de auto de weg over te ste ken. DE STRAAT. Vier huisvrouwen, die aan de deu ren van hun huis stonden aan de straat te Leiden, waren er getui ge van, dat een man van de vuilnis- emmer-reinigings-centrale met rode menie een nummer schilderde op de bak van pand 189a. Dat zijn zo van die kleine gebeurtenissen in het le ven van de straat, die niet aan de aandacht van de dames ontsnappen. Zij leven eigenlijk, vooral in de mor genuren, op de dierr.pel van het volle leven. Zy horen van de groenteboer, dat het nog frisjes is en van de sla ger, dat de zon ma niet door wil komen. Zij wisselen wat schoonmaak- ervaringen uit met dat aardige jonge vrouwtje aan de overkant, en geven intussen hun ogen goed de kost. Zo kon het niet aan hun belangstelling voorbijgaan, dat de man van de me nie erg zijn best deed op die cijfers van nummer 189a. Toen hij gereed was nam hij enige afstand om het resultaat van zijn ar beid te beoordelen. Hij zag dat het goed was en ven ij derde zich, nadat hij van de vier dames een bemoedi gend knikje had ontvangen, dat hem sterkte in de overtuiging, dat zijn be- bakken op hun tijd eens geschilderd werden, toen de man van de dames weekbladen kwam. Een zeer belang rijke figuur, die 64 bladzijden dag dromen in zijn zijldoeken tas ver bergt. Wat kan het in het leven toch raar lopen. Neem duizend vuilnisbakken en duizend lopers van weekbladen en het zal niet één maal voorkomen, dat de loper op de vuilnisbak plaats neemt. Voor de bly-verschrikte ogen van de dames, die intussen weer in het voorkrmertje hun stofdoek over bestofte randjes lieten glijden, nam de bezorger breeduit plaats op de vuilnisemmer om een pittig woordje te spreken* met een oude kennis. De bezorger deed wat hij nog nooit ge daan heeft op een noodlottig moment. Vier deuren gingen op een kiertje, vier huisvrouwen keken elkaar in pa niek aan, maar geen van hen sprak het woord, dat toch liet meer op tijd kon komen. „Het is zonde van de verf, zei een van hen." De schoonmaakkoorts kon niet zó hoog staan, of de huisvrouwen hadden allen kennis genoiren van het resultaat van deze onbezonne. PASSIE-AVOND VOOR PAROCHIE HERENSINGEL. Voor de parochianen van de par. O L. Vrouw Hemelvaart en St. Jo seph zal zondag, 14 april a.s. des avonds om 8 uur in het parochie zaaltje Maria Gijzensteeg, een Pas sie-avond worden gegeven. Aan deze avond, met een programma van zang, muziek, toneel en declamatie, zal o.a. medewerken het dameszang koor „Jubilate". Allen worden uit genodigd deze avond bij te wonen, opdat men zich aan het begin van de Goede Week nog eens dieper te be zinnen op het lijden en sterven van Christus. Kaarten voor deze avond zijn nu reeds verkrijgbaar a 1,—, bij de koster J. Ouwerkerk, Heren singel 2C, en voor zover voorradig 's avonds aan de zaal. zetelkwestie. De man' «ing hee- met op de pantalon in spiegelschrift 189a stemming in de richting van het schil-1 geschreven in vlammende letters, deren lag. Zij waren he' er over eens: wie De dames hadden net aan elkaar gaat er nu ooi op een vuilnisemmer verteld hóé nodig het was dat die I zitten? SUBSIDIëRING BEJAARDENWERK VAN HET LEIDSE VOLKSHUIS. De Stichting „Het Leidse Volks huis" heeft om toekenning van een gemeentelijk subsidie verzocht ten behoeve van het door haar ter hand genomen bejaarden werk. In verband hiermede staat het col lege een regeling voor ogen, inge volge waarvan het subsidie zal wor den bepaald op 100 van de van de deelnemers te heffen entreegelden tot een maximum van f 0.10 per per soon en per bijeenkomst, vermeerderd met een bedrag, overeenkomende met 75 van-de uitgaven voor ma teriaal en leiding. De kosten welke hieruit jaarlijks voortvloeien, ramen b .en w. voorshands op 450. ZESTIEN METER HOGE SCHOORSTEEN BIJ „LAKENHAL". Op een binnenplaats van het mu seum „De Lakenhal" wordt in ver band met de aanleg van de oliestook- en hete luchtverwarniing een zestien meter hoge scnoorsteen geplaatst. De ze schoorsteen zal de gevel van de Lakenhal nic* ontsieren, omdat hy van de straatzijde niet gezien kan worden, pe bouwkundige voorzienin gen zijn ópged-agen aan de fa. J. Be- kooy te Leiden. RIJNSBURG AVOND-TUINBOUWSCHOOL. In de cantine van veiling Flora had gisteravond de diploma-uitrei king plaats van de Avond-tuinbouw school. Het hoofd dezer school, de heer R. v. d. Hoek, opende deze avond met een woord van welkom, waarin hij speciaal de burgemeester H. B. Koomans welkom heette, die deze uitreiking voor het eerst mee maakte. Voorts gaf hij nog een over zicht over de afgelopen 17 jaar van het bestaan der school, welke ge middeld 100 leerlingen per jaar heeft Door de heer .P W Kruyger werden de diploma's uitgereikt. Het woord werd nog gevoerd doo.' weth. C. D. v. d. Vijver en de heer T. Kralt. Aan de volgende leerlingen werden dc diploma's uitgereikt: Bollenteelt: 1. W. Barnhoorn, Kat wijk Zee; 2. C. Barnhoorn, Katwyk Zee; 3. C. Pauw, Katwyk Zee: 4. A. v. d. Wiel, Noordwijk; 5. J. Zandber gen, Oegstgeest; 6. A. v. d. Voort. Katwyk Rijn: 7. A. Heemskerk. Rijnsbux-g; 8. A. Durieux. Katwijk Rijn; 9. H. Jungerius, Rijnsburg; 10. 10. G. Ravcnsbergen. Rijnsburg; 11. J. v. d. Sleet Czn..Rijnsburg; 12. A. var. Egmorti, Rijnsburg; 13. G. Starker.- burg; 14. H. van der Salm, Oegst geest; 15. J. v. Egmond, Rijnsburg; 16. A. v. Zuylen, Rijnsburg; 17. P. v. Delft, Rijnsburg; 18.D. Kralt, Rijns burg; 19. J. van Leeuwen, Katwyk Rijn; 20. H. Weyers, Voorhout; 21. A. van der Niet, Noordwijk Zee;22. C. Hogewoning, Rijnsburg. 2e klas: 1. W. Barnhoorn, Katwijk Zee; 2. C. Barnhoorn. Katwyk. 3. J. C. Heemskerk, Rijnsburg; 4. A. van den Hoek. Oegstgeest: 5. H. G. Hooy- mans, Valkenburg; 6. D. de Koning, Rijnsburg; 7. D. de Mooy, Rijnsburg; 8. C. Pauw, Katwyk Zee; 9. H. Ra- Ivensbergen, Rijnsburg; 10. T. Schaap, 'Valkenburg; 11. A. Kersbergen. Val kenburg; 12. D. Bosmolen. Valken burg; 13. J. Weyers, Voorhout; 14. G. de Mooy, Rijnsburg; 15. A. van der Niet, 16. W. Verloop, 17. A. van der Wiel, allen te Noordw. aan Zee-, 18. T. v. Starkenburg. Rijnsburg; 19. L. van der Meer, Noordwijk Binnen; 20. J. Zandbergen, Oegstgeest; 21. J. van der Voort, Katwyk Rijn; 22. J. Ver hoeven. Leiden; 23. H. Pandon. Kat wijk Rijn. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING vin De Leidse Courant gelieve II te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten II een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Over Egyptische oudheden in de Kopenhaagse glyptotheek hield dr. B. H. Strieker gisteravond een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. De studie van de Egyptische oud heid is in Denemarken zoals in ons land en elders eerst sedert kort tot bloei gekomen. Denemarken had zwaar te lijden van de Napoleontische oorlogen, en toen in Nederland omtrent het mid den van da vorige eeuw de rust en orde waren teruggekeerd en de wel- vaax*t zich weder uitbreidde, gex*aak- te Denemax-ken met de Duitse Bond in een gewapend conflict, besloten bij de vrede van Wenen, waarin het land nogmaals een zware aderlating moest ondergaan. Terwijl het Leidse Mu seum van Oudheden dan ook reeds van 1820 dateert, begon men in De nemarken eerst omtrent het jaar 1880 systematisch te verzamelen. Door de vrijgevigheid van twee par ticulieren, de bierbrouwer Jacob Christian Jacobsen en diens zoon Carl Helman Jacobsen beschikte men echter van stond af aan over rijke geldmiddelen. In 1888 werd de private collectie der Jacobsen ge transformeerd tot een openbare in stelling, de Glyptotheek. Dit museum behelst behalve een collectie Franse en Deense schilderwerken vooral een wijd vermaarde verzameling antieke, Griekse on Romeinse sculpturen. De Egyptische afdeling is zeer veel klei ner, doch ook van belang. Zij werd verkregen uit aankopen in de anti- quiteitenhandel en uit inschrijving op de resultaten van buitenlandse, gewoonlijk Engelse, opgravingen. De voornaamste stukken worden door spreker in lichtbeeld getoond. Behal ve de Glyptotheek telt Kopenhagen twee kleinere verzamelingen Egypti sche oudheden, een in het Nationale Museum en een andere, slechts uit handschriften bestaande, in de uni versiteit. Ma rktherirMen 's HERTOGENBOSCH, 10 april, Ve« Op de markt van heden werden aangevoerd 7894 stuks vee, zijnde 3495 runderen, 4444 graskalveren, 713 vette kalveren, 922 nuchtere kal veren, 262 schapen, 16 geiten, 63 fok- zeugen, 511 slachtvarkens, 24 lopers, 1363 biggen, 81 lammeren, j De prijzen waren, behoudens uit- zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien van f 750 tot ƒ1160 per I stuk; guiste koeien van 670 tot 985 per stuk; kalfvaarzen van f 700 tot I 980 p. stuk; klamvaarzen van f 675 tot 880 per stuk; guiste vaarzen van f 590 tot f 840 per stuk; pinken van 475 tot 625 per stuk, graskalveren van ƒ330 tot 490 per stuk; nuchte re kalveren voor fok- of mesterij van 95 tot 185 per stuk; weideschapen van 65 tot 92,50 per stuk; drach tige ooien van f 135 tot f 170 per stuk ooien met lammeren van 165 tot f 240 per stuk; drachtige zeugen van f 270 tot 335 per stuk; lopers vun ƒ65 tot ƒ80 per stuk; biggen van f 36 tot f 60 per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 806 stuks. Extra kwaliteit 3.40 3.55; lc kwaliteit 3.20- „30: 2e kwai. f 2.90 -3.15; 3e kwal. f 2.75—2.90: vette stieren 2.90—3.15; worstkoeien 2.60.75 per kg. geslacht gewicht; vette kalveren lt kw. f 3 00—3.30 vette kalveren 2e kw 2.352.75; vette kalvex*on 3e kw. 2.002.25; nuchtere slachtkaiveren 1.101.30; slachtvarkens 1.56—1.64: slachtzeu- gen le kw. 1.461.51; slachtzeugen 2e kw. 1.381.42 per kg levend ge wicht; vette schapen *10130; vet te lammeren 90—115; nuchtere slachtkalvere.i 35- -52.50 per stuk. WOERDEN, 10 april. Kaas. Aan voer 6 partijen Notering 2.46—2.55. Handel kalm.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3