„St. Antonius" begon van het 25-jarig herdenking bestaan De gemeenteraad van Warmond over speelgelegenheid voor jeugd Weth. Menken: over uitzonder lijke posititie van Horeca-werker Directeur Gemeentewerken bij gasexptosie gewond *L DINSDAG 9 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 NOORDWIJK Kath Middenstandsvereniging Grote meerderheid vóór verkoopavond Gisteravond hield de Kath. Mid denstand zijn jaarvergadering in het Hof van Holland onder voorzitter schap van de heer M. C. J. Sede- laar, waarbij de opkomst zeer goed was. De voorzitter haalde in zijn openingswoord aan, dat het gebrui kelijk is om bij het afsluiten van het Onder voorzitterschap van de burgemeester kwam de raad van Warmond in voltallige vergadering bijeen. Mededeling werd gedaan van de goedkeuring van het raadsbesluit tot instelling en bezoldiging van de functie van uitvoerder. Het door verschillende nering doenden ingediende adres om af te zien van het plan, de Herenweg vergaderseizoen de jaarvergadering vanaf het Stationskot'fiehuis tot Huize te houden en spr. betitelde deze als Liduina en de Sweilandstraat aan te de minst aantrekkelijke bijeenkomst Daarom had het bestuur gemeend wijzen voor éénrichtingverkeer voor alle voertuigen, werd voor kennis- hieraan een bijzonder tintje te geven. gevjng aangenomen, zulks in verband Het was hierin bijzonder goed ge slaagd, doordat pater v. d. Weijden zich bereid had verklaard een cause - rie te houden over zijn missie in I Kenya in Oost-Afrika. Het was hem 1 een genoegen pater v. d. Weyden, 'n priesterzoon van de parochie, een hartelijk welkom te mogen toeroepen op deze bijeenkomst. Door de secretaris werd een ver slag uitgebracht over een bijeen komst, uitgeschreven door het Wit- Gele Kruis, voor een bespreking tot oprichting van een inter-parochiaal charitatief centrum. Op deze bijeen komst waren tegenwoordig afgevaar digden van de plaatselijke Kath. standsorganisaties en charitatieve in stellingen, waarbij in principe werd besloten over te gaan tot oprichting van een dergelijke stichting. Voor de voorbereiding werd een werkcomité samengesteld uit mej. v. Vliet met het feit, dat een en ander nauw verband houdt met de verbetering van de situatie bij de spoorweg overgang en deze zaak nog in studie is. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat thans is binnengekomen het sociaal-economisch onderzoek be treffende de bollenstreek. Hij acht het wenselijk, dat een raadscommissie wordt ingesteld, die met b. en w. en de samenstellers van het rapport de gewenste besprekingen zullen voeren. Intiem gezellig, zo zou men de in zet van de herdenking van het zil veren jubileum van ,St. Antonius", de afd. Leiden van de Kath. Bond van hotel-, café-rest. geëmployeerden, kunnen noemen. Intiem was de sfeer in de stemmige kapel der Zusters Carmelitessen, waar de geest, advi- zich in het bedrijf der feestvierenden niet zo vreemd te gevoelen. In *.e oorlogstijd n.l. had hij er kennis mee gemaakt en zo was hij tot de weten schap gekomen, dat de wereld van het Horecabedrijf een wereld is van uitersten, omdat men met allerlei mensen moet omgaan. Het is een we reld van mensen, die langs de zelf kant van het leven gaan en van men- seur, kapelaan J. W. M. de Jomgh, een sen met karakter. Daardoor komt de H. Mis van dankbaarheid opdroeg. Kernachtig was het vijf-minuten- preekje daarbij van de geest, advi seur, bekend om zijn „preekjes" op de vergaderingen der afdeling. Hier bij waren o.m. aanwezig de heer J. J. v. d. Veer, bondsvoorzitter, en ~de heer W. J. L. v. d. Bol, bendspen- ingmeester en de echtgenote van deze. Na de H. Mis werd een gezamen lijk ontbijt gehouden in de foyer van het St. Antoniusclubhuis, waarvoor de heer H. Rooyakkers uitstekend had gezorgd. De bondsvoorzitter, de heer J. J. v. d. Veer, wilde zich in deze intie me bijeenkomst als eerste spreker laten horen, in de eerste plaats om weth. Menker tn de heer J. W. P M. Peeters, mede-oprichter van de oude Volksbond, te verwelkomen, maar daarnaast om het afdelingsbestuur, speciaal de heren Feiten en Va-, As- perdt, dank te zeggen voor ai he* geen zij in de afgelopen jaren voor werker in het Horecabedrf in een uitzonderlijke positie te staan, een positie, die hem in staat stelt een apostolaat uit te oefenen. Daarom heeft spr. een bijzonder plekje in zijn hart voor kellners en handelsreizi gers, die bekend zijn als „moppen tappers", maar ook als vertegen woordigers van 'n levend christen dom. Spr. richtte tot bestuur en afdeling Op de foto: het afdelingsbestuur met gasten. Zittend van l.n.r.: de heer J. W. P. M. Peeters, kapelaan J. de Binnen. Deze gegevens zijn thans in handen gesteld van het gemeentebe stuur, dat uiteindelijk een beslissing zal moeten nemen. Het keurige jaarverslag van de secretaris kreeg een verdiend herra"°dr. Goudriaanj j. Mesker en piaus, terwijl de penningmeester zijn M. Sedelaar. In korte trekken zette beheer kon beëindigen met een batig de voorzitter uiteen werkzaamheden saldo van 79,75. en doel van deze stichting o.a. ge zinshulp en eventueel bijstand bij Jongh, voorz. P. Feiten, wethouder onverhoopte moeilijkheden, zowel op Steph. Menken, pater C. Leemputte en afdelings- en bondsse- cretaris Joh. M. van Asperdt. Staan de: uiterst rechts de heer J. J. v. d. Veer, bondsvoorzitter en uiterst links de, heer W. J. L. v. d. Bol, bondspen- ningmeester. HAZERSWOUDE Kindje verdronken Gistermiddag zat het 2-jarig zoon tje van de heer Gij zen, wonende in de Lindelaan alhier, op straat voor de ouderlijke woning te spelen met een emmertje en schopje. Omstreeks 5 uur vermiste zijn moeder hem. Zij ging overal zoeken maar vond hem niet. Na ongeveer 2 uur zoeken werd het ventje levenloos uit een sloot ge- namens het gemeentebestuur 'eën j i?Sen, Ifgs de Lindelaan opgehaald woord van gelukwens en uitte voor lld, van de EHBO paste direct de toekomst de wens, dat de tevre- Ue eerste hulp by drenkelingen toe, denheid, die er op het ogenblik d°ch tevergeefs. De intussen gewaar. heerst verkregen door de econo-schuwde dokter Meijst kon slechts de mische en sociale standing niet constateren, moge beschouwd worden als iets van. zelfsprekends, zodat hij ernstig waar schuwde tegen dreigende vervlak king. Vóór alles moet men princi pieel katholiek blijven en zo zal men waardige nazaten zijn van de pio niers, die aan de opbouw van de or ganisatie hebben gewerkt. De bondsadviseur, pater C. H. v. d Leemputte, O.E.S.A., wees er ver volgens op, dat het voor het huid'ge geslacht zaak is de geest des tijds te onderkennen en dat het Horeca-be- drijf tot taak heeft de vereenzaamde Antonus" hebben gedaan. Kirt mens weer een thuis te bezorgen. minder dankte spr. ook de dames, die De parochiële zorg der geestelijkheid centrum op de hoek van de Van Al- op zo velerlei wijze daadwerkelijke wordt op het ogenblik overkoepeld kemadelaan te Oegstgeest, heeft zich steun hebben verleend. Hij sprak ten door de functionele zorg middels de gistermorgen om kwart voor twaalf slotte de hoop uit, dat men op dezelf- organisatie, waardoor men kan ko- een ontploffing voorgedaan, waar de wijze zou voortgaan. men tot een dynamisch kathoMc^me door de directeur van de Oegst«r*>es- De heer Steph. Menken, wethoud-r gtel maatschappelijk be- ter gemeentewerken, de heer M. J. OEGSTGEEST Bewonderenswaardige koelbloedigheid In een directiekeet op het terrein van het in aanbouw zijnde bejaarden- Mededeling werd gedaan dat het gouden bestaan van*de Kath. Mid denstands Bond zal gevierd worden op 22 mei a.s. Het bestuur werd gemachtigd en kele afgevaardigden voor deze her denking af te vaardigen. Door het bestuur zijn plannen be raamd voor het houden van een plaatselijke feestavond in mei a.s., waaraan ook kunnen deelnemen le den van de omliggende afdelingen. De kosten zullen bedragen 2.50 per persoon, terwijl de sanctie werd ver kregen een bijdrage uit de kas te verstrekken. Deze feestelijke bijeen komst zal gehouden worden in Lido, waarbij een alleszins verantwoord cabaretgezelschap zal optreden. Onder leiding van de Noordwijkse Middenstandscentrale zal volgende week maandag een vergadering wor den gehouden in samenwerking met de Noordwijkse Speeltuinvereniging, ter besipreking van de inschakeling Het Santossfonds kon een bedrag van ƒ360 aan het hoofdbestuur af dragen. Nadat aan beide functionarissen dank was gebracht voor hun veel omvattend en nauwkeurig werk, wer den in de kascommissie benoemd de heren E. v. d. Werf en J. A. v. d. Meer. De aftredende bestuursleden M. Sedelaar, J. Zwetsloot, G. van Hage en F. Timmermans, werden met bijna algemene stemmen herkozen. Na een korte pauze verkreeg pater v. d. Weijden het woord, die een interessante causerie hield over zijn missiewerk in Kenya in Oost-Afrika, de zeden en gebruiken van de be volking, een en ander verduidelijkt met prachtige kleuren-di-a's. De verloting, welke hierna gehou den werd, waarvan de baten bestemd waren voor het missiewerk, bracht de prachtige som op van 200, waar. voor pater v. d. Weijden allen zeer erkentelijk was. Geboren: Aleida G. d. van F. W. v. d. Hoonaard en A. A. Berg; Anna M. P. d. van H. M. v. d. Zalm en E. M. Rozestraten; Jeanette A. G. d. van L. J. Janson en C. A. G. War- van de Noordwijkse middenstanders merdam; Geertruida M. d. van J. F. in de te houdeh fancy-fair aan de j van Houten en G. Rolvers; Jacoline Golfbaan. Het ligt in de bedoeling, dat al leen door Noordwijkse middenstan ders de verkoop op deze fancy-fair mag geschieden. De uitslag van de gehouden enquête over een even tuele „verkoopavond" is als volgt: uitgebracht 177 formulieren, ingele verd 116, waarbij zich 99 uitspraken vóór een koopavond. Van deze voor- d. van A. van Sprang en T. Plug; Afra M. J. d. van J. P. de Lange en J. M. H. J. Hoek; Reinold-us A. z. van J Buijze en G. M. G. Eggers. Ondertrouwd: C G. G. van Schie en P. G. A. van Rijn; P. C. de Mooij en Th. M. Meeuwenoord. Getrouwd: J. Brandenburg en M. Th. E. de Vries. Overleden: Theodora Blommenstijn die namens het ge- aanwezig was, zeide KLAVERJASDRIVE TEN BATE VAN BLOEDTRANSFUSIEDIENST GESTART. Met zeventig tientallen, afkomstig dam, een schrijven van jhr mr F. H. uit circa 35 verenigingen werd gis- van Kinschot, burgemeester van Lei- teravond het klaverjastoernooi ge- den, benevens van verschillende opend, dat door. de federatie van stands- en zusterorganisaties, klaverjasverenigingen te Leiden en l omstreken wordt georganiseerd, ter- ondersteuning van het werk van de Iv. Gorkom ernstig werd gewond. De heer Van Gorkom, die hoofd is Naarmate de ochtend Verstreek van de plaatselijke brandweer, stond kwamen er steeds meer bloemen en j voor de keet te praten toen hij gas schriftelijke wensen binnen. Onderrook. Op het vermoeden, dat de deze- o.m. een schrijven van mgr J. buta-gasfles, die zich binnen bevond P. Huibers, bisschop van Haarlem lekte, doofde hij zijn sigaret en ging een telegram van gelukwens van naar binnen om het lek op te sporen, mgr M. Jansen, bisschop van Rotter-1 In het keukentje van de keet - brandde een waxinelichtje. standers wonen er 82 in Noordwijk- 75 jaar, wed. van J. Bernard. Geheimen ontfutseld oan kerkje op Elterber van het Rode LiSSE Bouw veilingloods. Architect W. Voor een volle cantinezaal van de Kuitems te Hillegom heeft namens H. C. W. N.E.M., aan de Zoeter- ^et bestuur der Hobaho het bouwen Blom tweede voorzitter van federatie een welkomstwoord, waarin hij de hoop uitsprak, dat 1 om de actie te doen slagen alle aanwezigen zich zouden inschrijven voor de koppel wedstrijden. De heer H. W. Wittenaar, lid van het afdelingsbestuur van het Rode Kruis te Leiden, verkreeg vervolgens het woord. Hij dankte de federatie opge-'ragen aan de fa. D. Schaap al- LEIBERDORP DEMONSTRATIE EN TENTOON STELLING FOTOGRAFENCLUB. Ten einde het werk van de fotogra. van klaverjasverenigingen voor de t'enclub meer bekendheid te g.even, voorbereidende werkzaamheden en heeft de Amateurfotografenclub sprak de hoop uit, dat de ondervon-„Daguerre" gisteren een bijzondere den samenwerking tot een volledig avond georganiseerd waarvoor vele belangstellenden waren uitgenodigd. O.m. waren aanwezig burgemees- succes zou mogen leiden. Want er is voor de bloedtransfu siedienst niet alleen bloed, doch ook - geld nodig. Hij was van mening, dat. ter H. van Diepingen en mevr. Van een grote deelname aan het toernooi 1 Diepingen, wethouder Snel, verschel- zeker beïnvloed zou worden door de dene raadsleden en de vrijwel voltal- mooie prijzen, die in het vooruitzicht lige Culturele raad van Leiderdorp. werden gesteld. Onder de persoonlijke prijzen za gen wij serviezen, dekens, spreien, shawls en couverts. De verenigings- prijzen bestaan uit schitterende be kers. Het bestuur verwocht in to taal rond de 2000 deelnemers aan het toernooi. De koppelwedstrijden be ginnen de volgende week, steeds op dinsdagen en vrijdagen, met uit zondering van Goede Vrijdag. Men kan zich voor deze wedstrijden op geven bij: de heer Van Heusden, Ju liana van Stolberglaan 37, tel. 30443; C. Kluts, Formosastraat 36, tel. 32112 en bij M. Sierat, Ambachtstraat 25. Ook is er gelegenheid tot inschrij ving aan de zaal. Uit een ingezonden collectie foto's van de leden werd een verzameling van 127 stuks tentoongesteld en voor zitter v. d. Sterre zette met een kort woord doel en streven van de club uiteen. Nadat de aanwezigen de foto's had den bezichtigd, werd door een van de leden de techniek van het ver groten ten aanschouwe van de aan wezigen in de praktijk gebracht en toegelicht. Na de pauze volgde een vertoning van kleurendia's uit de verzameling der leden en ook van een serie kleurendia's uit de collec tie van burgemeester Van Diepingen, welke deze daartoe uit zijn verzame ling had medegebracht. De lucht, die binnenstroomde door het openen van de deur, maakte het gasmengsel explosief. Het waxine lichtje veroorzaakte de ontploffing. De heer Van Gorkom was op dat ogenblik reeds enige passen in het gebouwtje. Hij stond in een oogwenk geheel in brand, doch behield zijn koelbloedigheid. Hij zou, via een stoel door een raam de keet verla ten, en stond al met een voet op het kozijn, toen hij naar buiten werd geslagen. Door een arbeider, die bezig was met het natspuiten van metselstenen, heeft hij zich nat laten houden, waarna een bewoner van de Karei Doormanlaan, de heer J. Westen, die op het moment van de explosie juist met zijn auto naderde, het slachtof fer naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerde. Mede dank zij dit doortastend op treden, was de toestand van de heer Van Gorkom hedenmorgen de om standigheden in aanmerking geno men, redelijk wel. Het onderzoek naar de toedracht van het ongeval berustte bij politie en brandweerrecherche. WASSENAAR 115 Verkeersongevallen in eerste drie maanden. Het totaal aantal verkeersongevallen, dat zich gedu rende de drie eerste maanden van het jaar in Wassenaar voordeed, nl. 115, is kleiner dan het totaal van het zelfde kwartaal in 1956: 135, maar de gevolgen waren veel ernstiger. Ter wijl er in 1956 in de eerste drie maan den 39 personen werden gewond, vermeldt de statistiek van januari tot en met maart 1957, 7 doden en 37 gewonden. In januari eiste het ver keer 4 slachtoffers, in februari 1 en in maart 2. Op 1 na gebeurden deze dodelijke ongevallen op de Rijks straatweg. Bij opgravingen In het oude kerkje op de Elterberg bij EIten heeft men behalve de fundamenten van de vroegere, in 963 voltooide abdijkerk, ook graven gevonden van twee abdissen van deze abdij, die hier werden be graven in resp. 1674 en 1727. Het kerkje, dat tijdens de laatste wereldoorlog voor de vierde maal sinds zijn stichting werd verwoest, ondergaat thans grondige restauratie. De foto toont twee deskundigen bij het graf met de overblijfselen van de in 1727 op 48-jarige leeftijd begraven 25ste abdis Ma ria Eugenia, gravin van Mannerscheid. De in het graf gevonden rozenkrans en het lijkkleed bevonden zich in een, gezien de ouderdom van het graf, nog goede staat. De heer Willemsen vraagt of in dit rapport dan nog wijzigingen kunnen worden aangebracht. De voorzitter beaamt zulks. Dit zou kunnen ge- 'schieden bij een aparte nota. Als leden dezer commissie worden be noemd de heren J. G. van Vliet, J. d. Voet en S. van Schie. Zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen het voorstel van b. en w. om aan de zgn. naamloze dam de naam te geven van Kaarsenmakers- dam. Speelgelegenheid voor de jeugd Aan de orde kwam hierna het voorstel van b. en w. tot het be schikbaar stellen van een crediet t.b.v. de RKSV ver. „Warmunda" voor het afstaan van een gedeelte van het door deze vereniging gehuur de sportterrein „Overbos" als speel gelegenheid voor de jeugd. De heer Willemsen vindt het voor stel wel aantrekkelijk, omdat thans iets verwezenlijkt wordt, waarnaar lang is uitgezien. Hij betreurt het alleen, dat de jeugd niet op zaterdag van deze speelweide gebruik kan maken, omdat er dan geen toezicht is en dit toezicht dan te duur zou worden. Hij vraagt zich af of er door een kleine entree-heffing geen oplos sing gevonden kan worden. Hij wil de thans gevonden oplossing niet als definitief zien daar volgens zijn mening een speelweide meer gezocht moet worden in het centrum van het dorp. De heer Van Bladel kan ook wel meegaan met dit voorstel, doch wil er met klem op wijzen, dat deze zaak er eigenlijk een is voor de ouders. Zoals in andere plaatsen moet er een speel tuinvereniging of dergelijke instelling komen, die deze zaak ter hand neemt. Thans wordt de verantwoordelijkheid van de ouders afgewimpeld op de overheid. Deze moet nu voor het toe zicht zorg dragen en zullen dan wel hiervoor de juiste mensen worden aangewezen. Wethouder Dekker kan zich volkomen met de zienswijze van de heer Van Bladel verenigen en ook hij ziet hier een taak voor de ouders. De heer Willemsen meent, dat in deze al iets groeiende is, al verkeert een en ander nog in een summier beginstadium. De heer Van Vliet zegt, dat het voor de vereniging „Warmunda" on mogelijk is om ook op zaterdag voor toezicht zorg te dragen; daar zijn de leden veel te zwaar voor belast. Een gedegen toezicht is nodig en ook hij ziet in dit alles een taak voor de ouders. De heer Vergeer was als minder heid van het college van b. en w. voor een kleine entree-heffing, waardoor een zekere binding ontstaat. De voorzitter zegt, dat een toezicht op de zaterdagen te kostbaar zou worden. De meerderheid van het college van b. en w. is van mening, dat geen extra lasten op de jeugd gelegd moeten worden. Al is alles nu niet direct ideaal, er is tenminste iets bereikt. Hij wil dit plan als tijde lijk zien en alleen laten gelden voor 1957. Aan de hand van de dan opge dane ervaringen kan de zaak pnieuw worden bezien. Ten opzichte van de plaats van de speelweide zullen b. en w. zeker diligent blijven. Hij meent te weten, dat destijds wel een schrij ven is binnengekomen van een ouder comité om speelgelegenheid voor de kinderen beschikbaar te stellen, dus ook van deze zijde is er initiatief te verwachten. Hierna wordt het voor stel van b. en w. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Goedgekeurd werd het voorstel van b. en w. tot het beschikbaar stellen van een crediet van 800 voor de plaatsing van verkeersborden in ver band met een ingesteld wachtverbod voor een gedeelte van de Herenweg. Waarborg Bouwkas uitgesteld. Aan de orde kwam hierna het voor stel van b. en w. tot het waarborgen van rente en aflossing van een ge deelte van de door de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten tot een be paald maximum te sluiten geldlenin gen. De financiële commissie deelde in haar rapport mede, dat zij zich geen oordeel kon vormen over het risico der gemeente bij aanneming van dit voorstel, omdat zij terzake niet over de nodige gegevens beschikt. De heer Van Vliet vindt dit een moeilijke zaak. Van de in deze ge meente door deze bouwkas te bouwen woningen zijn de aflossingen en de rente al gegarandeerd en wij zouden dus een dubbele garantie krijgen. Hij is van mening, dat deze aangelegen heid moet worden aangehouden opdat de raad een juister inzicht krijgt van deze materie. Hiertoe wordt met al gemene stemmen besloten. De rekening van het gemeentelijk waterleidingbedrijf wordt voorlopig vastgesteld. De rekening van baten en lasten sluit met een winst van 6766.92. Ingekocht is 81623 kub. m water. Er zijn momenteel 738 aanslui tingen. De gemeenterekening die in gewone dienst sluit met een batig saldo van 19.813.25 wordt eveneens voorlopig vastgesteld, nadat de heer Willemsen nog enige zaken van tech nische aard had besproken. De voorzitter bracht de samenstel lers dank voor de overzichtelijke wijze, waarop deze rekeningen waren samengesteld: Van de gebruikelijke rondvraag werd geen gebruik ge maakt zodat de voorzitter de bijeen komst sloot en overgegaan werd in geheime zitting. RIJNSBURG Bouw brandweergarage en 2 wo ningen. De dir. van gemeentewer ken heeft namens b. en w. het bou wen van een brandweergarage met 2 woningen aan het Noordeinde op gedragen aan de fa. J. van Iterson en Zn., alhier. Door de wethouder van openbare werken wordt voor dit werk hedenmiddag de eerste steen ge legd.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5