De zandwinning aan Kalwijkse kust Gemeente weet nog van niets visie op televisie MAANDAG 8 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Zaterdag meldden wij, dat vóór het uitwaterings kanaal van Rijnland aan de kust van Katwijk een vaste zandzulginstallatie zal worden ge bouwd, door de Zuid-Hollandse Zandwinningsmaatschappij C.V te Leiden. De uitvoering van het project, is opgedragen aan het technisch bureau Riteco te Voorschoten. 50 Meter uit de kust wordt een eiland gebouwd, dat via een pier in verbinding staat met het strand ten noorden van dit kanaal. Over deze pier lopen een pers- en een olieleiding. Op het eiland wordt een elf meter hoge mast geplaatst, die steun geeft aan een achttien m. lange giek. Aan deze giek wordt de zuigbuis bevestigd, die in de zeebo dem gedreven wordt. In de zandput dicht bij de naar Katwijk aflopende glooiing van de duinen wordt per uur 250 m3 zand geperst. De eerste tekening geeft een over zicht van de situatie. De tweede laat een doorsnede zien van het in zee te bouwen betonnen eiland. U ziet links de zuigbuis, die be- een mast is verbonden. In het mid den de pompinstallatie, de machine kamer van waar de dieselmotoren worden bediend en boven de cabine voor de man, die de zuigbuis stuurt. (Tekeningen afgestaan door de „Cobouw"). Katwijk weet van niets. In dit zeer interessante project is één ding zeer merkwaardig. De ge meente Katwijk weet n.l. niets af van de plannen, die in Leiden ont wikkeld zijn. De burgemeester van Katwijk ver telde ons, dat hij door het bericht in de krant voor het eerst van dit alles hoorde. Het behoeft dus geen betoog, dat het gemeentebestuur van Katwijk in deze zaak nog geen standpunt heeft ingenomen. Ook de V.V.V. van Katwijk noem de dit bericht een totale verrassing Zolang men zich van de situatie nog geen duidelijk beeld kan maken, wilde de directeur van de Ver. Vreemdelingenverkeer zich nog niet Felle brand in vogelwinkel Bij een felle brand, die gewoed heeft in de vogelwinkel van de heer Valkenburg aan de Bakkerstraat te Utrecht, zijn ongeveer driehonderd exotische en inheemse vogels verlo ren gegaan. De schade, die niet door verzekering wordt gedekt, bedraagt naar schatting 6 a 7.000 gulden. De winkel is volkomen uitgebrand, uitbreiding naar de bovenverdieping kon door de brandweer worden voor. komen. De oorzaak is onbekend. MOBILOFOONS VOOR RIJN SCHIPPERS Binnen niet al te lange tijd zal het mogelijk zijn telefonisch in con tact te komen uit een auto met een schip op de Bovenrijn met tussen komst van twee vaste stations en een telefoonlijn. Door uitbreiding van de internationale afspraken op radio zendgebied zal men nl. komen tot een mobilofonisch contact tussen Rijnschepen met de vaste wal. Ook de kustvaart aal zich van deze vorm van radiotelefonie kunnen' gaan be dienen. Dit betekent een aanmerke lijke ontlasting van de zeer druk be zette Radio-Scheveningen. De P.T.T. treft nu al voorbereidingen voor de benodigde walstations. Zij komen in in afkeurende of prijzende zin over de belangrükste havens. In Hoek van de plannen uitlaten. Er bestaan on- j Holland en LJmuiden zijn zu al ge- getwijfeld gevaren voor ontsieringreed- van het panorama aan Katwijks kust. Misschien ook kan de installa- j tie en deze pier met loopbrug attrac- tief werken. Wij vernemen nader, 1 dat de Zandwinningsmaaschanoij C.V. te Leiden tot doel heeft aan de j kust zand te winnen Oprichters zijn de heren Q. W B1qv~ te T tiden en P. M. Riteco te Voorschoten. WERKNEMERS TEXTIEL INDUSTRIE BEZOCHTEN TEXTIELJAARBEURS. Het zaterdagse ontspannings programma van de KRO-televisie wil maar niet op gang komen. Uit de grandioze mislukking van de vorige keer heeft men geen, althans zeer on voldoende lering getrokken; de Kro- codil was opnieuw ver beneden de maat. We kunnen er lang en breed over schrijven, doch waarom eigen lijk, waar zo star tegen het welbegre pen belang van onze eigen Omroep wordt gehandeld? Als we de zaak zuiver stellen, gaat het minder om de schuld van de uitvoerenden dan van hen die de executanten hebben uitgenodigd; en dezen op hun beurt hebben minder schuld dan zij die tenslotte de verantwoordelijkheid dragen voor een deugdelijk ontspan ningsprogramma. De eigenlijke artis- tennummers gingen de weg van af getreden paden en wederom onder scheidde Buenos de Mesquita zich door 'n zouteloze aanenerijging van de nummers. En wat de aankleding van enige vrouwelijke medewerkenden betreft, had men een voorbeeld kun nen nemen aan de decente kleding die we voor de Duitse t.v.-uitzending hebben, gezien Het plotseling invallen van Jan Willem Hofstra in de tweede afle vering van het vragenspel „Alle ne gen" brengt ons vooraf tot een com pliment voor de moed en het vol- houdingsvermogen van de nieuwe quizmaster. Hij was eerlijk genoeg te bekennen, dat hij voor een zware op gave stond; hij zei namelijk in de aanvang: „Ik sta wel niet te rillen, maar ik zit onder dj broom". Een pretje is het dan ook niet, de fail liete boedel van een ander te moeten redden. Jan Willem Hofstra heeft het desondanks gedaan, compleet met ze nuwen en tekort aan een hem toch wel eigen spitsheid; maar hij heeft er zich doorheen geslagen. Het spel zelf was ook nu weer en beantwoor ding van intelligente vragen, doch miste de achtergrond van t.v.-hulp- middelen als bijvoorbeeld de muzi kale ondersteuning van fragmenten uit opera's, die ter prake werden gebracht Toch hebben we het gevoel, dat de heer Hofstra we kennen hem het er de volgende keer over tuigender zal afbrengen. Heden, maandagavond, wordt vanuit het Leidse Kamerlingh Onnes- laboratorium wat koude naar de t.v.- studio in Bussum overgebracht. Dr. G. J. van den Berg zal namelijk in het NCRV-nroeramma een en ander laten zien, onder de titel „Koud, kou. der, koudst". Ook Johan Bodegraven Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft te Rijswijk een nieuwe parochie opgericht, de paro chie van St. Benedictus. Tot pastoor aldaar is benoemd de zeereerw. heer W. A. Nicolaas. De paters Oblaten van Maria, wier provincialaat in Nederland te Cuyk gevestigd is, zullen zich nu ook in Santpoort vestigen, waar de congre gatie Huize Spaarnheuvel heeft aan gekocht. De paters hebben zich vol ledig in dienst gesteld van de bis schop van Haarlem voor interparo chiële zielzorg, godsdienstonderricht, gevangenenzorg, reclassering, woon wagen werk en jeugd. Omstreeks juli van dit jaar zullen 7 paters het huis betrekken. Zij wer ken nu reeds verspreid in Haarlem, Amsterdam en Beverwijk. Moeilijkheden in het bankbedrijf Bedienden achter organisaties De situatie in het bankbedrijf, waar de besprekingen tussen de vakorga nisaties en de werkgevers zijn vast gelopen doordat de laatsten weiger den de voorstellen van de bonden te aanvaarden, is door de bestuurders van de vakorganisaties in druk be zochte vergaderingen besproken. Tij dens alle bijeenkomsten gaf men blijk van een grote teleurstelling over de houding van de werkgevers. De leden hebben goedkeuring ge hecht aan het beleid van de bonden. De bestuurders werd opgedragen de actie krachtig voort te zetten. Het Concertgebouworkest is gis teravond in Amsterdam gearriveerd na een veertiendaagse reis door En geland, waar in verscheidene grote steden werd gespeeld. De orkestleden werden bij him aankomst hartelijk verwelkomd. HOE DE PRU7EN STEGEN zal de kijkers iets laten zien, name lijk de leuke voorwerpen die in de actie „Goed zo" zijn aangeboden. De dag wordt besloten met de derde Eurovisie-uitzending van het Brits koninklijk bezoek aan Parjjs. We ma ken er op attent, dat de vierde uit zending zal zijn: dinsdagnamiddag van kwart voor drie tot kwart voor vier. Dat zal dan zijn een reportage uit het Lodewijk XV-theater in Ver sailles, waar in tegenwoordigheid van koningin Elisabeth de opera „Les In- des galantes" van Rameau zal wor den opgevoerd. Een gulden blijft een gulden, maar als de prijzen steeds duurder worden, kan men er minder voor kopen. In onze grafiek geven wij een indruk van deze vermindering van de koop kracht van het geld in diverse landen. Uit deze grafiek krijgen wij een aar dige indruk van de mate waarin de prijzen over de wereld gestegen zijn in de periode van 1949 tot juli 1956. Bij de prijsverhogingen in de ver schillende landen spelen verschillen een grote rol, en de oorzaken zijn voor ee: deel natuurlijk ook verschil lend. Uiteraard geeft onze grafiek geen in druk van de levensduurte in het be treffende land maar uitsluitend van de mate waarin de prijzen, zijn geste gen. Noorwegen en Frankrijk gaan aan de spits, terwijl ons land en Amerika de rij op onze grafiek sluiten. Uiter aard zijn er in de genoemde periode verschillende loonsverhogingen ge weest in de div. landen, waarvoor men voor een deel de stijging der prijzen heeft kunnen opvangen. Samengaande met de stijging der prijzen is in bijna alle landen een stijging waar te nemen van het ko pen op afbetating en een verschui ving naar de goedkopere prijsklassen. Autodealers in Amerika melden b.y. een veel grotere belangstelling voor goedkopere auto's. Mede een reden waarom de betrek kelijke kleine Europese wagen in Amerika in trek is gekomen. Meer dan driehonderd werknemers uit de textielindustrie zijn zaterdag de gast geweest van de Nederlandse textieljaarbeurs. De werknemers, afkomstig uit alle delen van het land en verscheidene sectoren van d textielnijverheid vertegenwoordigend, zijn in de Bea- trirhal ontvangen d >or de directeur van de Nederlandse textieljaarbeurs de heer A. G. Biemond. PASSAGIERSDIENST BAZELROTTERDAM HERVAT. De passagiersdienst per scihip over de Rijn van het drielandenpunt bij Bazel naar Rotterdam is dit week einde na een jarenlange onderbre king hervat. Het Zwitserse schip „Basilea", dat dit traject tweemaal per maand va ren zal, is zaterdag van Weil am Rhein naar Rotterdam vertrokken. De reis naar Rotterdam duurt drie dagen, de reis stroomopwaarts vijf to-t zes dagen. De „Basilea" kan 55 passagiers vervoeren. DE STAART In de bontafdeling van een Gronings warenhuis wandelde een charmant meisje rond doch zij bleek laar niets van haar ga ding te kunnen vinden, althans zij had niets gekocht. Toen zij de afdeling wilde ver laten hield de chef haar staande met de vraag „Hebt U niets ge kocht?", welke vraag het meisje dan ook met neen beantwoorden moest. „Wilt U zich even omdraaien?" vroeg de chef haar en het meisje voldeed aan dit in vriendelijke termen gestelde verzoek. „Tja, dan zullen we voorlopig moeten aannemen dat de vossen staart, die onder uw japon uit komt van U zelf iswas de conclusie van de chef, welke con clusie door de Groningse recher che op deugdelijkheid zal wor den getoetst. :CORTE golf BINNENLAND Bij het oversteken gegrepen door een auto is in de omgeving van Vaals om het leven gekomen de 22-jargie mejuffrouw L. uit Rotterdam. De auto, die tegen een lichtmast vloog, werd zwaar beschadigd. Een achteloos weggeworpen eindje sigaret heeft gisteren waar schijnlijk de brand ontketend, die in Berlicum woedde en waardoor ruim één ha. dennenaanplant verloren ging. Door krachtdadig optreden van de brandweer uit Berlioum en Nuland werd erger voorkomen. Waarschijnlijk bij het passeren kwam vrijdagavond de 34-jarige Belg Bolanger uit Haocourt met z'n auto in botsing met een voor hem rijden de, linksaf slaande auto. Het onge luk gebeurde op de Akenersteenweg bij Maastricht. De heer Haccourt liep een schedelbiasisfractuur op en is zaterdag in het ziekenhuis St. Anna- dal te Maastricht overleden. BUITENLAND In het zuiden van Brazilië is een toestel van de „Varig Airline" neer gestort. Vijf-en-dertig passagiers en vijf bemanningsleden zijn om het leven gekomen. De Italiaanse automobilisten en motorrijders zullen in het vervolg in de bebouwde kom van. Italiaanse plaatsen niet harder dan veertig kilo meter per uur mogen rijden. De regering is tot deze maatregel overgegaan, nadat in 1955 139.754 verkeersongevallen hadden plaatsge vonden, waarbij 5.752 personen om het leven kwamen, terwijl er 111.537 werden gewond. Ongeveer 40.000 mannelijke Katholieken hebben zondag deelge nomen aan een stille omgang in Lon den ten teken van verbondenheid met de vervolgde christenen in com munistische landen. Voor alle Katho lieken in Engeland was zondag een dag van gebed. Bij een treinbotsing op het sta tion van Madureira bij Rio de Janei ro zijn zondag 22 mensen gedood en twaalf gewond. Het Sowjet-Russische regerings orgaan „Izwestia" heeft uitgere kend, dat de Sowjet-Unie jaarlijks verscheidene miljarden roebels kan besparen door, in navolging van het buitenland, rekenmachines e.d. aan te schaffen, waardoor er honderd duizend typistes en bijna een miljoen andere kantoorbedienden zouden kunnen worden ontslagen. Volgens uit Boekarest te Wenen ontvangen berichten worden er in Roemenië talloze ambtenaren ontsla gen als gevolg van het besluit der regering om het aantal ministeries te halveren. Tussen Bari en Brindisi in Zuid- Italië zijn vrijdagavond twee treinen met elkaar in botsing gekomen, vol gens de eerste berichten zijn er 70 gewonden, doch geen doden. UaxtMAumlmend totiiei in £andeni hospitaal Vogelbroedsels (op de grond) moeten gespaard Met ingang van 13 april (in Fries land 20 april) zal het zoeken en ra pen van kievitseieren niet meer zijn toegestaan. Niettemin gaan ook daar na nog vaak legsels van vooral wei devogels verloren, doordat er bij voorjaarswerkzaamheden op het land géén of onvoldoende aandacht aan deze legsels wordt geschonken. Voor al de mechanisatie heeft hier zeer na delig gewerkt. De Commissie samenwerking vo gelbescherming, doet daarom een be roep op allen, die bij deze werkzaam heden zitjn betrokken, om met d< meest mogelijke zorg te werk te gaan en zo mogelijk de nesten te merken. Dit gebeurt het best, door een stokje van pl.m. één meter lengte zodanig schuin naast een nest -te plaatsen, dat de top zich juist boven de eieren bevindt. Aan dit stokje wordt een touwtje bevestigd, dat pl.m. 25 cm. boven de eieren blijft. De broedende vogels laten zich hierdoor niet ver jagen, doch kraaien, die door het stokje opmerkzaam zouden kunnen worden gemaakt op het nest, wagen zich niet onder het touwtje. Ook kan men een stok of twijg op een vooraf afgesproken plaats, bijv. twee meter pal ten noorden, zuiden of westen, bij het nest plaat sen. In dit geval worden de kraaien niet opmerkzaam gemaakt op nest, doch de tractorbestuurder weet, waar hij moet oppassen. Het is heel vaak mogelijk, de eieren uit een nest te nemen en op dezelfde plaats te rug te leggen, nadat de tractor is gepasseerd. Overigens kunnen ook andere landbouwwerktuigen veel schade veroorzaken, die met enige zorg kan worden voorkomen. Treingeleider door locomotief gegrepen In de nacht van vrijdag op zaterdag is de treingeleider B. v. D. te Utrecht, op het z.g.n. Overpad bij het Cen traal Station aldaar, door de locomo tief van een posttrein aangereden. Van D., die op de fiets was, werd zeven meter meegesleurd en bleef tussen trein en perron liggen. Hij kreeg een sleutelbeenfractuur en ernstig letsel aan het hoofd. Een vijftiental kopers van de In de operatiezaal van het Guy's ziekenhuis te Londen staat een hart- en vaste wal en een aantal eilandbewo- longen-machine opgesteld, die volgens het systeem van de Amerikaan Lille- ners, waren gisteren op Schiermon- hei in de Verenigde Staten is gebouwd terwijl een Engels verwarmings- nikoog aanwezig op een verkoping I apparaat te Londen eraan toegevoegd is. Men heeft deze machine reeds ge- van aangespoeld hout. Het hout, af-1 bruikt om hartoperaties te verrichten waarbij het hart gedurende 20 minu- komstig van op de Noordzee varen- i ten stil stond maar het bloed normaal door de hersenen en het lichaam de schepen, bracht ƒ6.203.op. I bleef stromen door de werking van dit apparaat

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6