Ste ColdóeSou/fta/nt Natsir beschuldigt Soekarno van grondwetsschending Oproep tot 't volk zakenkabinet te verhinderen MIJDT SUEZKANAAL Rusland richt 'n rakettenstrijdmacht op Kardinaal Segura hedennacht overleden Moskou maakt propaganda in Afrika V.eifieei&-Ceg,iaenen tiak&en tyiöteten naai de froiteti MAANDAG 8 APRIL 1957 48ste JAARGANG No. 140T7 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Nederland maakte Suez- kanaal vrij, maar vaart er nog niet door KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HoofdredacteurU C. J R OU ZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935: Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w- 2.55 p.mnd., 1.50 p.kwart. Franco p.p. f 8.Advertenties: 17 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50. Spanning op Sumatra neemt toe DE LEIDER van de Indonesische Masjoemi-partij deed dit weekeinde een beroep op het volk. president Soekarno te beletten een niet-parle- mentair zakenkabinet te vormen. „De president schendt daarmee de Grond wet. Het is onze plicht het hoofd van de staat te verhinderen dit te doen". Terzelfdertijd riep de rebellerende kolonel Barian op Zuid-Sumatra drie gedemobiliseerde Sumatraanse bataljons op. De waarnemend gouverneur van dat gebied, Hoesein, had kort daarvoor op Soekarno en het parlement een beroep gedaan, de Javaanse troepen vaD Zuid-Sumatra onmiddellijk terug te trekken om een burgeroorlog te vermijden. BENDEOVERVAL IN WEST-JAVA. Zeven leden van de „mobiele bri gade", de gemilitairiseerde Indone sische politie, zijn gedood en zes ern stig gewond bij een overval door 'n goed gewapende bende op het plaats je Tridjaja in West-Java. De post van de mobiele brigade bood heftige tegenstand, doch zag zich geplaatst tegenover een grote overmacht, aldus werd in Djakarta bekendgemaakt. De aanvallers sta ken de kazerne in brand. KONINGIN ELISABETH NAAR PARIJS. Koningin Elisabeth van Engeland en prins Philip zijn maandagochtend Spanning in Zuid-Sumatra Reizigers, die uit Falembang in Djakarta aankwamen, zeiden, dat de spanning op Zuid-Sumatra steeds toe neemt. Het oproepen van reservisten heeft de verontrusting onder het Ja. vaanse bevolkingsdeel nog groter ge maakt. Een speciale commissie heeft jon geren in Sumatra opgeroepen zich in i per vliegtuig uit Londen vertrekken bataljons te verenigen „om het rechtvoor een officieel bezoek van vier te verdedigen en tegen het onrecht dagen aan Parijs. NATSIRS KRITIEK Natsir, de leider van de Masjoemi- partij, die bij de jongste verkiezingen acht miljoen stemmen kreeg, had een persconferentie bijeengeroepen om zijn kritiek op de daden van presi dent Soekarno te uiten. Hij deelde mede geweigerd te hebben, deel uit te maken van Soekarno's kabinet. „Al is de staat van oorlog en beleg afgekondigd, dit geeft de president nog niet het recht de wetten met voeten te treden en zeker niet de Grondwet. Als dit gebeurt, zou het Zaligverklaring vader van Kleine H. Theresia? Mgr. Jaquemin, bisschop van Bayeux in Frankrijk, heeft het dioce sane proces geopend voor de zalig verklaring van Louis Martin, de va der van de H. Theresia van Lisieux. Gedurende vele jaren reeds is een stroom van verzoeken om zijn zalig verklaring binnengekomen in de Car- mel van Lisieux. Een aanzienlijk aantal van deze ver zoeken is afkomstig uit de Ver. Sta ten. Louis Martin werd 22 augustus 1823 te Bordeaux geboren. Als twintig jarige verzocht hij te mogen intreden in het klooster van St. Bernard te Mont Joux. Hij werd echter afgewe zen. Later ontmoette hij de Norman- de grondslag van onze hele staat kun nen doen schudden", voegde Natsir eraan toe. De provincies en het leger villen volgens hem een regering, geleid door Soekarno en Hatta, of in ieder geval een regering, die de zegen heeft van de nationale leiders. te strijden" De plaatsvervangend voorzitter van het parlement, Arifen, is in Bandoeng gearresteerd door de militaire poli tie. Dit gebeurde in het kader van de strijd tegen de corruptie. OVERVAL OP CELEBES Negen-en-fcwintig militairen en 2 burger zijn gedood bij een overval door rebellen, vanuit een hinderlaag, op een konvooi van de Indonesische strijdkrachten. De overval, die reeds woensdag jl. zou zijn gepleegd, ge schiedde ongeveer 64 km. afstand van Makassar. Ned. regering adviseert: „Aboukir" verspert de doorvaart niet meer De regering heeft aan de Nederlandse Redersvereniging meegedeeld, dat het haar voorlopig ongewenst lijkt dat Nederlandse schepen het Suezka- naal bevaren. Verschillende zaken, het beheer van het kanaal betreffend, zijn nl. nog niet geregeld. De Redersvereniging heeft de mededeling der Kardinaal Segura is een der meest regering aan haar leden doorgegeven. i opvallende figuren uit het Spaanse Zoals bekend heeft Nederland in de Ver. Naties het standpunt ingenomen J Episcopaat geweest, met wie én de dat de vaart door het Suezkanaal vrij dient te zijn voor schepen van alle regering èn de hiërarchie èn het Va Overschakeling op kernwapens Rusland heeft een rakettenstrijd macht ingesteld, die even zelfstandig zal zijn ais de drie traditionele onder delen: leger, vloot en luchtmacht. Dit melden diplomatieke berichten van achter het ijzeren gordijn. Volgens deze berichten is het Kremlin blijkbaar benauwd geworden doordat het Westen (in het bijzonder nen het bereik van gemiddelde^ af- Engeland) meer en meer overschakelt' op een verdedigingsstrategie, die op ten op atoomgebied in te halen en hebben zij voor de geleide projectie len een apart onderdeel in het leven geroepen teneinde ook de ontwikke ling van dit wapen aanzienlijk te be spoedigen. De opperbevelhebber van het nieuwe onderdeel is maarschalk Biryoazow. De Russische atoomkoorts was de laatste weken al gebleken door een plotselinge stroom van waarschuwin gen aan de kleinere Westerse, gealli eerden met luchtmachtbasissen bin- Bij het vertrek van het Londense vliegveld waren premier Macmillan, de ministers van Binnenlandse en Buitenlandse Zaken, Butler en Loyd, en leden van de koninklijke familie aanwezig. atoom- en waterstofbommen is geba seerd. Ook Rusland, dat jaren lang op grote grondlegers heeft vertrouwd, zou daarom naar het kernwapen zijn omgezwaaid. Volgens westerse deskundigen heb ben de Russische leiders een uitge breid program bevolen om het Wes- Verklaarde tegen stander van Franco Kardinaal Pedro Segura, de aarts bisschop van Sevilla, is zondagnacht in een verpleeginrichting bij Madrid overleden. Hij leed aan jicht, aan een leverkwaal en hernia. Woensdag j.l. ontving de kardinaal de H.H. Sacramenten der stervenden. In maart 1955 was hij in INladrid aan een dubbele hernia geopereerd, twee maanden later was zijn toestand ten gevolge van hartzwakte en ingewan dsstoornissen dermate verergerd, dat men hem ook toen de laatste H.H. Sacramenten toediende. nationaliteiten. „ABOUKIR" VERSLEEPT. Het wrak van het fregat „Abon- kir", dat het laatste obstakel in het Suezkanaal vormde, is zaterdag ge licht en zondag naar de Bittermeren gesleept. Een woordvoerder van de V.N. heeft te Cairo meegedeeld, dat gene raal Wheeler, die het bergingswerk leidt, vandaag of morgen bekend zal maken, dat het kanaal voor alle ver keer geopend kan worden. AMERIKAANSE TANKER IN EILATH. Voor het eerst sinds de stichting van de staat Israël is zaterdag een dische kloosterzuster Zelle Guerin, Amerikaans tankschip in de geblok- die eveneens tevergeefs had getracht - - - - in het klooster te treden. Zij huw den te Alengon op 12 juli 1858. Zij kregen negen kinderen, van wie er vijf meisjes in het leven bleven. Vier meisjes traden in de Carmel van Li. sieux. Van haar is de jongste, de H. Theresia, wel de bekendste. In haar „Geschiedenis van een ziel" geeft zij een levendige schildering van haar vader. Daarin zegt zij onder meer hoezeer zij hem bewonderde om zjjn heiligheid. keerde haven van Eilath, aan de Golf van Akaba, aangekomen. Het was een schip van zestienduizend ton. De olie zal via een pijpleiding naar Beersjeba worden gepompt, vanwaar zij per trein naar Haifa zal worden vervoerd. SOWJET-AMBASSADEUR TERUG. De Sowjet-ambassadeur in Israël, Abramof, die vorig jaar november naar Moskou teruggeroepen werd uit protest tegen de Israëlische aanval ticaan het niet gemakkelijk gehad hebben. Hij stond bekend als een in Egypte, is zaterdag in Tel Aviv I openlijk tegenstander van Franco en teruggekeerd. gaf daarvan herhaaldelijk blijk op Nixon vraagt er aandacht voor De Amerikaanse vice-president Nixon heeft bij president Eisenhower verslag uitgebracht over de reis, die hij kortgeleden door Afrika heeft gemaakt. Hij legt hierin vooral de nadruk op de volgende drie punten: 1. De Verenigde Staten moeten veel aandacht schenken aan hun betrekkingen met de Afrikaanse lan den. 2. Er voltrekt zich thans in Afrika een snelle ontwikkeling, die een be slissende factor kan vormen in de strijd tussen de democratische en de communistische staten. 3. Nixon noemt het onafhankelijk worden van Ghana de vroegere Goudkust welke negerstaat deel blijft uitmaken van het Britse Ge menebest, een „voorbeeld, dat ook in andere gevallen kan worden nage volgd". Rusland heeft in Afrika een reus achtig economisch en propagandis tisch offensief ingezet, met het doel in het hele werelddeel onrust te wek ken en het rijp te maken voor het communisme, aldus Nixon. Amerika moet daarom aan zijn be trekkingen met Afrika meer voor rang geven dan tot nu toe gedaan is. Nixon erkent, dat een communis tische overheersing niet een direct dreigend gevaar is, maar hij betoogt, dat de strijd om de 200 miljoen Afri kanen pas begint. zulk een manier, dat diplomatieke verwikkelingen niet uitbleven. Nadat hij in 1927 aartsbisschop van Toledo en primaat van Spanje was geworden wees men hem in 1931 uit en bracht hem onder politiebewaking naar de grens. Hij was dus ook een tegenstan der van de republikeinse staatsvorm. Sinds 1934 verbleef hij in Rome en hield zich daar veel op met de in bal lingschap levende koning Alfons XIII. Reeds vóór de revolutie onderhiel den deze twee mensen nauwe vriend schapsbanden met elkaar. Hij was een kerkvorst met Middeleeuwse op vattingen en kon zich daardoor met vele nieuwe feitelijkheden niet ver enigen. In de jaren 1950 en 1951 trad hij zeer scherp op tegen de pro testanten, ter gelegenheid van de on derhandelingen, die de regering met de Ver. Staten over een vriend schapsverdrag. voerde. Hij stond niet toe, dat zyn clerus zich met de gees telijken van het overige deel van het land bemoeide. De Katholieke Actie in zijn bisdom stond geïsoleerd van de nationale actie. Hij vaardigde een edict uit over een stad, waarvan de burgemeester dansverlof had gege ven tijdens een Mariafeest. Toch was de kardinaal een groot asceet, een man van grote intelligentie en vol bewustzijn van zijn verantwoordelijk heid. Hij leefde zeer verstorven, ont hield zich van weelderige spijzen en sliep op planken. Midden in de nacht stond hij op om te bidden. Volkomen van de wereld afgekeerd was hij daardoor in zekere mate wereld vreemd. Fel, maar niet ontrouw. Men heeft zijn gehoorzaamheid aan de H. Stoel wel eens in twijfel wil len trekken, doch hiervoor bestaan geen afdoende redenen. Misschien heeft men daartoe aanleiding menen te vinden, omdat hij b.v. openlijk toegaf het niet eens te zijn met de H. Vader, toen onderhandelingen over het concordaat op het punt stonden tot resultaten te leiden. Misschien dacht men ook daartoe aanleiding te vinden in kardinaal Segura's weige ring de pauselijk nuntius, mgr. Anto. niutti, te ontvangen, toen deze op last van Rome de onrust in het aartsbis dom Sevilla trachtte te herstellen. Maar hij heeft er.zich in geschikt, toen de H. Vader hem mgr. Bueno y Monreal als coadjutor gaf en deze met de bestuursmacht van het aarts bisdom belasttte. standsprojectielen vanuit Rusland. Startbases In Hongarije. Het Westbei lij nse dagblad Telegraf berichtte gisteren ui. zeer betrouw bare bron in Wenen dat de Sowjet- Unie voornemens is in hongarije startbases voor geleide projectielen met kernladingen aan te leggen. Volgens het blad is hiertoe tijdens i jongste Russische-Hongaarse be sprekingen in Meskou besloten. Amerikaanse regerings- en luchtvaartkringen gelooft men, dat Engeland ov r ongeveer anderhalf jaar de eerste geleide projectielen met een reikwijdtje van 2.400 km van de Ver. Staten zal krijgen. De Amerikaame luchtmacht heeft zaterdag met de General Electric een contract van 83 miljoen dollar geslo ten voor de ontwikkeling van een systeem voor het leiden van Atlas projectielen, die een reikwijdte van 8000 km moeten kunnen halen. OOK GRIEKENLAND GEWAARSCHUWD. Een commentator van radio-Mos kou heeft zondagavond gezegd, dat de waarschnwing van premier Boelganln aan Noorwegen en Denemarken tegen het gevaar van Navobases voor kern wapens op hun gebied ook voor Grie kenland geldt. Volgens de commentator zijn de Verenigde Stalen van plan dergelijke bases op Griekse bodem te vestigen. Hij raadt Griekenland aan de weg van vreedzame samenleving met de Sowjet-Unie en andere communisti sche landen te bewandelen. Verzet tegen apartheid De Ned. Herv. Kerk van Zuid- Afrika zal er bij de minister voor na- turellenzaken op aandringen uit het ontwerp-kerkwet de apartheidsbe paling te schrappen. De bepaling geeft de minister en plaatselijke autoriteiten het recht, nict-blanken te verhinderen diensten in Europese kerken bij te wonen. Alle grote kerkgenootschappen in Zuid-Afrika hebben zich nu tegen de voorgestelde kerkelijke rassenschei ding uitgesproken. FUNDAMENTEN VAN ROMEINS GEBOUW IN MAASTRICHT ONTDEKT. In Maastricht zjjn in de Stokstraat, waar onlangs een Romeinse vesting toren werd ontdekt, thans de funda menten blootgelegd van een groot Romeins gebouw. Dr J. Bogaers van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek meende, dat aange nomen kan worden, dat in de Ro meinse tijd in het noordelijk gedeelte van de Stokstraat geen weg heeft gelopen. De huidige straten vallen dus niet samen met de vroegere Ro meinse wegen in het castellum. De vestingmuren van het castellum zijn echter nog niet gevonden. Het on derzoek duurt voort. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? Sabena kan wachten In het Amerikaanse Congres is een storm ontstaan over de con«»ïssies, welke de regering aan de K.LJV1. heeft gedaan. In verband daarmee j zullen de onderhandelingen, welke morgen tussen de Amerikaanse re gering en België zouden moeten be- ginnen over nieuwe routes voor de Sabena, worden uitgesteld. Bij de afsluiting van het Neder lands-Amerikaanse akkoord hebben overwegingen van buitenlandse po litiek de doorslag gegeven. Daarop kan president Eisenhower zich ook bij de komende onderhandelingen met België en Australië beroepen, maar men is in Washington van me ning, dat het de voorkeur geniet de thans gewekte opwinding iets te la ten bekoelen alvorens onderhande lingen met andere landen te openen. Meer bewolking Tussen IJsland en Schotland ligt het centrum van een hoge druk ge- bied, dat hei weer in het grootste 1 AMSTERDAM (Geldig van maandagavond, tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.16 uur). DE LUCHT BETREKT j Veel bewolking met hier en daar wat motregen. Vannacht minder koud vooral in het noor- den van het land. Morgen 5 overdag over het algemeen iets lagere temperaturen. Overwe- 5 gend matige wind uit noorde- lijke richtingen. 9 April zon op 6.00; onder 19.29; zon op 13.18; onder 3.13. Hoogwaterstanden 9 April v.m. 10.n.m. 10.55. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN 4 Een beeld van de enorme drukte in de bollenstreek (Lisse), waar duizenden profiteerden vai^ het zonnige weer om de bollenvelden te bezoeken. deel van Europa bepaalt. Zondag onderging dit hoge druk- gebied een uitbreiding over Scandina vië, wat tot gevolg heeft gehad, dat de wind in ons land naar het noord oosten draaide, waarbij zeer droge lucht uit Scandinavië werd aange voerd. In de nacht verdween vrijwel overal de bewolking, hetgeen een zeer sterke afkoeling veroorzaakte. Op verscheidene stations in ons land daalde de temperatuur in de na nacht tot even beneden het vriespunt. Tussen Groenland en Noorwegen ontwikkelde zich gisteren een depres sie, die met grote snelheid naar Fin land is getrokken. De wolkenvelden van deze depressie zakken naar het zuiden en zullen waarschijnlijk in de nacht ook ons land bereiken. BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK RCME zwaar bewolkt 3 gr half bewolkt 0 onbewolkt 1 onbewolkt 5 geh. be volkt 7 licht bewolkt onbewolkt onbewolkt 1 onbewolkt 2 onbewolkt 6 licht bcw. 6 zwaar bew. 10 motsneeuw 0 geh. bewolkt 2 licht bewolkt 4 licht bewolkt 7 geh. bewolkt 4 nevel 2 regen 12 Korreltje De ondervinding heft wel is waar een vreselijk hoog schoolgeld, maar zij geeft ook onderwijs zoals geen an der. Carlyle.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1