televisie U.V.8.-D.H.G. SPOEL OM die melkfles! Het meisje Het Tandartsen-conflict Kassier liet zich door wapen niet intimideren ATTC ongeslagen tafeltenniskampioen m 5SS 1 4S SS i sss SS s LIGTVoet ZATERDAG 6 APRIL 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA S Ziekenfondsen zetten hun standpunt uiteen Gisteren is in Utrecht een pers conferentie gehouden door de geza menlijke organisaties van algemene ziekenfondsen (G.O.Z.) over het con flict tussen de tandartsen en dc zie kenfondsen. Er werd aan herinnerd dat se dert het uitbreken van het conflict op hoog niveau enige pogingen zijn ondernomen om de weg te effenen, die tot een mogelijke hervatting van het overleg zou kunnen leiden, in de eerste plaats de poging van mi nister Suurhoff, daarna heeft de zie kenfondsraad nog een beroep op de maatschappij van tandheelkunde gedaan. Beide pogingen zijn door een afwijzend antwoord van de maat schappij mislukt. De G.O.Z. verklaart, ter voorko ming van misverstand, dat zij in het belang van de verzekerden elke po ging, die wordt ondernomen om het overleg tussen de partijen, met be houd van ieders verantwoordelijk heid, weer op gang te brengen, ern stig zal overwegen. Reeds meermalen is de vraag ge steld of aan de verzekerden in plaats van hulp in natura een geldelijke tegemoetkoming zal worden ver leend, doch op grond van wettelijke en reglementaire bepalingen is dit onmogelijk, zo deelt G.O.Z. mee. De ziekenfondsen zouden dit bo vendien als een eerste stap beschou wen op de weg naar een h.i. fatale structuurverandering van het huidi ge ziekenfondssysteem. Met name dreigt volgens de ziekenfondsen, dan het gevaar, dat men afglijdt naar 'n ^ziektekosten-verzekeringssysteem, waarbij een min of meer belangrijk deel van de kosten van geneeskun dige en tandheelkundige hulp bene vens vanmedicijnen, als eigen risi co's voor rekeing van de verzekerde zouden komen. Voorts dat de hoogte van dit eigen risico de bijbetaling door de ver zekerde buiten elke bemoeienis van de ziekenfondsen zou blijven. Op de duur zou dit tot zodanige fi nanciële lasten voor de verzekerden kunnen leiden, dat dezen het slacht offer van een dergelijke structuur wijziging worden. Geen ziekenfonds verstrekking meer? Ingeval de kans op een akkoord tussen tandartsen en zieken fondsen uitgesloten moet worden geacht, dan zal ernstig dienen te worden overwogen om de tand heelkundige hulp als ziekenfonds- verstrekking te laten vervallen. De ziekenfondsen zouden zich dan wellicht tot de tandheelkundige jeugdzorg (de z.g. schooltandver- zorging) moeten beperken. Deze gedachte is vroeger, dus los van de tegenwoordige conflictsitu atie, reeds meermalen naar voren gekomen, ook al doordat van tand artsenzijde nog al eens is gesteld, dat de tandheelkundige hulp in feite 'n „onverzekerbaar object" is. Twee jongens zwalkten nacht lang op Noordzee Brood kopen op Vlieland Twee Zeeuwse jongens, de 16-jari- gc A. Okkerse en de 17-jarige H. Kik, zijn met een roeibootje verdwaald geraakt op de Noordzee. Nadat zij een gehele nacht hadden rondgedre ven, werden zij door het vissersvaar tuig Ierseke 62 op de Noordzee ge vonden. Zij behoorden tot de bemanning van één der zeven schepen uit Brui- nisse (Zeeland), die tussen Harlin- gen en Vlieland op mosselen visten. Donderdag waren zij naar Vlieland gestuurd om brood te kopen. Zij keerden echter niet terug. Toen zij donderdagavond laat nog niet in zicht kwamen, werden de vissers ongerust en zij waarschuw den de Vlielandse reddingboot Rosu- lee, die op speurtocht uitging. Men zocht een nacht lang op het water in de omgeving en vond niets. Vrijdag vond echter de Ierseke 62 de beide jongens in de boot op de Noordzee. Zij waren donderdagavond door de mist misleid en de verkeer, de kant uitgeroeid. Zij kwamen vrijdagavond in Har. lingen aan, stapten direct op de trein met het commentaar, dat ze ge noeg hadden van mosselen vissen. Over de halfjaarlijkse gebitscon trole bereiken de ziekenfondsen vra gen, aangaande de financiële gevol gen van het eventueel verlopen van de controledatum indien een voorge- namen bezoek aan de tandarts voor lopig wordt opgeschort. Bij een eventuele oplossing van het conflict zal dit punt de bijzon dere aandacht van de ziekenfondsen hebben. Op basis van het thans door de zie kenfondsen gebodene zouden de kos ten van de tandheelkundige hulp in ziekenfondsverband in de z.g. huis behandeling circa 31,5 miljoen gul den bedragen, terwijl de per 1 april j.l. door de tandartsen eenzijdig vastgestelde tarieven een uitgave zonden vergen van rond 40 miljoen gulden. Deze bedragen dienen nog te wor den verhoogd met de kosten van tandheelkundige hulp verleend in de tandheelkundige centra en met de kosten van de schooltandverzor- ging en tandregulatie. Mr. VAN ROOY BENOEMD TOT BURGEMEESTER VAN EINDHOVEN Bij Koninklijk Besluit van 5 april is met ingang van 1 mei tot burge meester van Eindhoven benoemd de burgemeester van Venlo, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy. Burgemeester Van Rooy volgt in Eindhoven mr. H. A. M. T. Kolfschoten op, die bur gemeester van Den Haag is gewor den. NEDERLANDSE SOLDATEN WEGENS ILLEGALE GRENSOVERSCHRIJDINGEN GEARRESTEERD. Twee Nederlandse soldaten, resp. 19 en 20 jaar oud, zijn, naar gisteren in Oldenburg is meegedeeld, woens dag aldaar gearresteerd wegens ille gale grensoverschrijding. In de nacht van 2 op 3 april zouden zij, in uni form en zonder geldige papieren, Duitsland zijn binnengekomen. Ver dere mededelingen werden door de justitie in Oldenburg geweigerd, omdat het onderzoek nog niet is af gesloten. Ook werden de namen der gearresteerden niet genoemd. Overval op boerenleenbank mislukte Eis: vijf jaar gevangenisstraf „Rustig blijven en hier die kas", snauwde in de midag van 17 septem ber 1956, een 37-jarige wasbaas uit Groningen tegen de kasier van de boerenleenbank te Eelde. Hij was met een handige manoeuvre het kan toor binnengekomen en richtte met een een geladen stengun op de kas sier en diens assistente, beiden wo nende te Eelde. Het antwoord van de kassier was „Die geef ik nooit" en meteen kreeg de assistente de waarschuwing, dat zij niet op de alarmknop moest druk ken, omdat de overvaller anders zou schieten. Toch deed de kassier, met de tas met geld waarin zich een bedrag van ƒ3.000,bevond, een paar pas sen in de richting van het loket. Maar plotseling smeet hij de tas door het kantoor en sprong zelf achter de kluisdeur, terwijl de assistente zich op de grond liet vallen. Meteen flo ten de kogels door het kantoor en boorden zich in de muur op de plaats waar de kassier even tevoren nog had gestaan. Teleurstelling. Deze zaak diende gisteren voor de arrondissemenstrechtbank te Asser., waar bleek, dat verdachte reeds enige malen eerder had getracht een overval in Eelde te plegen. Twee malen was hem de moed in de schoe nen gezonken, doch de derde keer ging het door. Dank zij de moedige houding van de kassier werd het een teleurstelling voor de overvaller. Hij snelde het kantoor uit naar een auto, die aan de overkant van de straat geparkeerd stond en reed in snelle vaart weg. Voordien had hij een achtervolging gehad van de be kende kortebaancrack H. Hoven uit Paterswolde, maar enige schoten uit de stengun deden deze achtervol ger zijn pogingen om de overvaller te grijpen, staken. Des avonds werd in Groningen een onderzoek in alle garages ingesteld en toen was de dader al gauw ge knipt. Hij legde een volledige be kentenis af. Uit de rapporten, die over de ver dachte waren uitgebracht, bleek dat hij zich tijdens de oorlog had aange sloten bij het verzet. Zelfs was hü lid van de raad van verzet. In die tijd was hij natuurlijk vertrouwd geraakt met het gebruik van wapens. Tijdens de bezetting pleegde hij ook verschillende malen gedurfde over vallen. Operettestijl. Toen de bevrijding aanbrak, begon verdachte een wolhandeltje en met succes. Zijn vrouw verzorgde de win kel en daardoor kreeg verdachte meer vrije tijd, zodat hij met een was-o-matic begon. Daardoor kwa men er financiële moeiijkheden. Toen later het huwelijk ook nog strandde en de man tenslotte geen uitweg zag, werd de overval in Eelde gepleegd. De eis luidde vijf jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr Van Zaayen te Groningen, vergeleek de overval met een slecht opgevoerde operette en vroeg met de verschillende moei lijke omstandigheden in het leven van de verdachte rekening te willen houden. SPORT VOETBAL SURINAAMSE VOETBALBOND: GEEN TELEFONISCH CONTACT De voorzitter van de Surinaamse voet balbond heeft tegenover een verslaggever van het ANP te Paiamaribo ten stelligste ontkent, dat zijn bond enig telefonisch contact heeft gehad met KNVB-vereni- glngen, inzake de kwestie-Kruin. Donderdag werd door de verenigingen BW, Eindhoven en Willem II bij de KNVB een onderhoud aangevraagd, mede omdat zo werd gezegd tijdens on derlinge besprekingen en gesprekken met de Surinaamse voetbalbond belangrijke feiten in deze kwestie ter kennis waren gekomen. De voorzitter van de Surinaamse bond zei nog, dat z.i. de overschrijving van Kruin van Suriname naar een Neder landse vereniging volkomen reglemen tair is geschied. ZONDAG 2.30 UUR Er zal voorlopig geen internationale competitie tussen een aantal geselec teerde clubteams uit Groot-Brlttannië en enkele Europese landen worden gehou den. Een voorstel voor een dergelijke competitie, waarvan de wedstrijden op weekavonden en bij kunstlicht zouden worden gespeeld, werd vrijdag tijdens een bespreking te Londen verworpen. Het initiatief tot deze bespreking was genomen door de F.A. De mogelijkheden om tot een internationale competitie te komen werden langdurig onderzocht. Maar de moeilijkheden bleken te groot: de betrokken verenigingen zouden neme- lijk naast hun nationale competitie wedstrijden, bekerwedstrijden en moge lijke deelname aan Europese bekertoer- tooien tenminste veertien wedstrijden moeten spelen. Nader werd gemeld, dat, alhoewel de meerderheid der afgevaardigden tegen een nieuwe internationale competitie ge kant was. toch nog geen definitieve be slissing genomen is. Van de besprekingen zal een rapport worden gezonden aan de betrokken verenigingen zouden name- ring, aan de FA zullen laten weten of zij een nieuwe conferentie nodig achten. LFC. Het elftal van LFC voor morgen tegen VIOS. is als volgt: doel: J, Seliers; achter: J. Neuteboom en B. Pijnakker; midden: O. Spierenburg. J. Pouw, B. Sinteur; voor: A. Heymans, G. v. d. Heyden, H. Heymans, W. v. Kampen en W. N. Achtegeller. m vy De Alphen se Taleltennisclub was in het seizoen 19531954 gedegradeerd Tiit de 2e klasse. Het volgende jaar kwam zij versterkt in de competitie met als ge volg, dat zij ongeslagen kampioen van de derde klas werd. ATTC was de inzin king te boven. In het seizoen 19551956 startte ATTC niet als favoriet voor de titel .aangezen het in een bijzonder sterke afdeling was ingedeeld. Vlak voor de eindstreep passeerde het Haagse GEB het Alphense team. dat bestond uit G. Laarman. P. v. d. Laken en S. v. d. Neut en met een 2e plaats genoegen moest nemen. In de promotiewedstrijden stelde zij teleur en met een vierde plaats in een groep van zeven moest zij genoegen nemen. Maar de opmars van de Alphena- ren stuitte niet. Doordat er een afdeling Gouda opgericht werd kwamen er twee plaatsen vrij in de le klasse; één van deze plaatsen werd toegewezen aan ATTC. dat bestond uit G. Laarman, P. v. d. Laken en S. v. d. Neut. Na zes wed strijden stond de ploeg aan de kop samen met het Haagse Sportief. J. Henry werd nu de derde man, aangezien S. v. d. Neut naar elders vertrok. Tot tweemaal toe speelde ATTC gelijk tegen Sportief. Toch was er geen beslissingswedstrijd nodig. Sportief faalde tegen GEB 2, maar ook de Alphnaren speelden tweemaal gelijk. Daarna kreeg Sportief een inzinking en verloor tweemaal achtereenvolgens en ATTC verspeelde daarna geen punt meer. Aanvankelijk zou de laatste wedstrijd van ATTC pas beslissend zijn geweest voor het kampioenschap, maar door het In Amsterdam zijn gisteren de Neder landse studentenkampioenschappen voort gezet en daarbij hebben de Delftse stu denten zich op ondubbelzinnige wijze de sterkste getoond en opnieuw beslag ge legd op de wisselbeker van OKW. De Amsterdamse studenten kwamen met ruim 1000 punten achterstand op de tweede plaats, terwijl Utrecht beslag legde op de derde plaats. In 1958 zullen de universitaire kampioenschappen in Utrecht worden gehouden. Eur. biljartkampioen schap te Antwerpen begonnen Slecht begin voor De Ruyter en Van Haasel Eén foutje slechts kleefde er aan de overigens voortreffelijke organisatie van het Europees kampioenschap libre, dat gisteravond in de tot een fantastische biljartarena met ruim 1000 zitplaatsen omgetoverde stedelijke feestzaal te Ant werpen is begonnen. Rond de biljarts waren prachtige tapijten gelegd, maar al in de eerste partijen bleek, dat die geen voldoende vastheid boden voor de lange Duitser Spielmann, die enige malen slipte als hij ver over de tafel wilde reiken. Mgt eeh paar spijkertjes kon dit euvel echter snel verholpen worden. Voor het overige was alles piekfijn in orde. De openingsceremonie werd kort en zakelijk verwerkt, zodat de eerste partijen stipt op tijd konden beginnen en voorts houden de Sinjoren blijkbaar niet van half werk, getuige het bijna 100 pagina's tellende programma, waarin men een schat aan gegevens over het biljartspel vindt. Deelnemers aan dit kampioenschap zijn de Belgen van Hassel, Vervest en Van Schoor, de Nederlanders Van Oosterhout. Scholte en De Ruyter en de Duitsers Spielmann en Witte, die in de plaats van Rudolph is gekomen. In de eerste partijen leden Kees de Ruyter en Witte grote ndeerlagen resp tegen de Belgische kampioen Vervest en de Duitse kampioen Spielmann. De Ruyter heeft tegenwoordig niet zoveel tijd meer om te oefenen en dat was dui delijk te merken. Kees van Oosterhout en Henk Scholte zaten elkaar in hun partij echt gezellig in de haren, totdat Scholte na een prachtig herstel in de vijfde beurt de partij uitmaakte en Van Oosterhout op 470 liet staan. Moeilijkheden waren er genoeg voor de Europese titelhouder Van Hassel die vergeefs naar zijn vorm zocht en in de achtste beurt zijn landgenoot Van Schoor met de winst zag gaan strijken. De uitslagen Vervest De Ruyter onverwachts falen van Sportief tegen Wilhelmus kon het kampioenschap van ATTC reeds een feit worden indien het gelijk speelde tegen Salamanders 2. In deze wedstrijd speelde men weer in de oude opstelling. S. v. d. Neut speelde als eerste tegen Wolthoorn en in een matige wedstrijd werd de Alphenaar geklopt. Maar toen was het met de weer stand gebeurd. Achtereenvolgens wonnen P. v. d. Laken en G. Laarman in een gemakkelijke wedstrijd, S. v. d. Neut bracht daarna in een zeer spannende partij de stand op 31 en P. v. d. Laken zorgde voor het vijfde Alphense punt, hetgeen tevens het kampioenschap be tekende! Verder werden alle persoonlijke partijen door de Alphenaren gewonnen, alleen werd het dubbelspel een Haagse overwinning. Het op revanche beluste Salamanders werd met liefst 82 ge klopt. ATTC staat nu voor de drempel van de Overgangsklasse. Deze klasse is landelijk en de op één na de hoogste klasse, die men in de tafeltennissport in Nederland kan bereiken. Er wachten nu nog 2 zware promotiewedstrijden, waarvan de tegen standers nog niet bekend zijn. Indien ATTC deze zware wedstrijden wint, kómt zij weer een stap verder op de tafeltennisladder en zal dan spelers van nationale klasse tegen zich geplaatst zien. De vereniging heeft op 10 februari zijn 2e lustrum herdacht, maar gewacht met de festiviteiten tot aan het einde van de competitie. Het kan nu dubbel feest worden! ATTC bezorgde door zijn kam pioenschap haar vereniging een niet te vergeten geschenk. Volgende week vindt de huldiging plaats. Tijdens de Engelse open tafeltehnis- kampioenschappen. die in Londen wor- j den gehouden, heeft de 37-jarige Brit Richard Bergmann in de kwarteindstrij den van het herenenkelspel de wereld kampioen Toshiaki Tanaka (Japan) met 21—9. 25—23. 18—21, 19—21, 21—19 uit geschakeld Avanti. Dames van Avanti speelden twee wedstrijden. Van Steeds Hooger werd verloren met 91. Alleen mej. J. de Groot kwam eenmaal tot winst. Tegen Ford 2 werd het 46. Hier wist mej. A. Brugman tweemaal en mej. R Heijker eenmaal te winnen, terwijl ook het dubbel werd gewonnen. Avanti 2 ging met 82 tegen TNSA ten onder. Mej. A. Rietveld en mej. L. Straathof wonnen elk eenmaal. Heren: Avanti won met liefst 10—0 van RTC 3. De heren H. Verdegaal, K. Jacobs en J. de Boer wonnen elk driemaal, ter wijl ook het dubbel tot winst werd ge bracht. Programma luidt voor 812 april: Dames, Sportief 2Avanti; Avanti 2 PIT '54. Heren, AvantiReflex 2. WANDELEN DE INTERNATIONALE VIERDAAGSE TE NIJMEGEN De 41e internationale vierdaagse af standsmarsen, georganiseerd door de Ned. Bond voor lichamelijke opvoeding, zullen dit jaar van 23 t.m. 26 juli worden gehouden over afstanden, variërend van 30 tot 55 kilometer. In het voorwoord van het dezer dagen verschenen reglement wekt de leider der marsen, majoor J. N. Breunese. de deel nemers op deze Vierdaagse te volbrengen onder het parool „vrijheid". WATERPOLO De waterpolowedstrijd tussen de zeven tallen van Nederland en België zal op 3 juni a.s. te Sas van Gent worden ge houden. Op die dag zullen, eveneens te Sas van Gent. de jeugdploegen van beide landen tegen elkaar spelen. ZWEMMEN NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN TE RHENEN De organisatie van de nationale zwem- kampioenschappen, welke op 2, 3 en 4 augustus a.s. worden gehouden, is toe gewezen aan de nieuwe zwemvereniging „De Forellen" uit Rhenen. Aan het bad, waarin voor de titels zal worden ge- i, wordt nog hard gewerkt. WIELRENNEN L. R.- EN T.-VER. „SWIFT" Morgen rijden A- en B-klasse een trainingsrit over een afstand van 60 km. De C-klasse rijdt 40 km en B-klasse 30 km. Start 10 uur te Oud Ade. In de Ronde van Noord-Holland, welke morgen voor de twaalfde maal door DTS uit Zaandam wordt georganiseerd, starten de Swift-leden J. v. Wetten, J. de Langen. D. Wallet, A. v. Houwelingen en P. Turk. Relnier Rethoven en W. v. d. Berg rijden te Zaandam in de bij- wedstrijden. GANGETJE 12 (Advertentie), KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND De uitslag van de hangpartij in de vijfde ronde is: VisserVan Scheltinga 01. De afgebroken party Donner—Van den Berg uit de vierde ronde is uitge steld wegens ziekte van Donner. De stand na de vyfde ronde luidt thans: 1. Spanjaard 4 punten; 2. Bouw meester 3Y pnt.; 3/4. Van den Berg en Donner 3 pnt. plus hangpartij; 5/6 Ba- dregt en Roessel 2Y pnt. plus hang partij; 7. Van Scheltinga 2Y pnt.; 8/10. Cortlever, Kramer, Orbaan 2 pnt.; 11/12. Van den Bosch en Visser Y pnt. BOTWINNIK—SMYSLOV De 13e party. Voor dc tweede maal werd de Nimzo- Indische opening toegepast. Na een aan- vankelyk duel op de damevleugel, begon Botwinnik een actie in het centrum, waartegenover Smyslov zyn overwicht op de damevleugel trachtte te stellen. Na een wederzyds moeilijk en veel tyd kos tend manoeuvreren bracht Smyslov om iets tegen wits macht in 't centrum te kunnen stellen, een pion-offer, dat echter geen verlichtng bracht. Tenslotte werd de partij afgebroken in een voor de wereldkampioen zo gunstige stand, dat Smyslov zonder verder spelen opgaf. Wit: Botwinnig. Zwart: Smyslov. 1. c2c4, Pg8—f6; 2. Pbl—c3. e7—«6; 3. d2d4, Lf8b44. e2—e3, b7—b6; 5. Pgl—e2, Lc8a6; 6. a2—a3. Lb4xc3t; 7. Pe2xc3, d7—d5; 8. b2—b3. 0—0; 9. a3—a4 (in de 7e partij speelde wit Le2), c7—c5; 10. Lel—a3, d5xc4; 11. b3xc4. Pb8—c6; 12. Pc3b5 (niet 12. dxc5. bxc5; 13. Lxc5 wegens Da5t); La6—b7; 13. Lfl—e2. Pf6e4 (wit moet nu opletten, dat Pb5 geen terugtocht heeft); 14. Le2—f3, Pe4 g5; 15. Lf3xc6, Lb7xc6; 16. f2—f3 (dreigt h4 met paard winst). a7—a6; 17. Pb5—c3, f7—f5; 18. 0—0, Dd8—f6; 19. Ddld3, Tf8d8 (telkens wordt het slaan op c5 verhinderd)20. d4d5 (ein- deiyk valt de beslissing over de te vol gen strategie. Wit gaat over tot actie in het centrum). Pg5—f7; 21. e3—e4, e6xd5; 22. c4xd5, Lc6—d7; 23. La3—b2 (nu staat de loper btlzonder sterk). Pf7r~ e5; 24. Dd3—e2, f5—f4 (om f3—Ï4 te beletten)25. Pc3^-dl (op weg naar d3 vla f2). b6b5; 26. Pdl—f2. c5—c4; 27. a4xb5, a6xb5; 28. De2—d2, Ta8—c8; 29. Tfl—cl. Td8e8; 30. Lb2—c3 Tc8— c7; 31. Kgl—hl. Tc7—b7; 32. Tal—a2. h7h5; 33. Telal (het was een her groepering van de strijdkrachten. Om tegenkansen te krygen brengt Smyslov nu een pionoffer, dat hem die kansen niet oplevert en dus pionverlies bete kent); 33b5b4; 34. Lc3xb4. Df6b6; 35. Lb4—c3. Db6—e3?; 36. Pf2 —dl? (waarom niet eenvoudig Dxe3 en dan Pdl waarmee een tweede pion in de wacht was gesleept?) De3xd2; 37 Ta2 xd2, Pe5d3; 38. Lc3—d4, Lc3—d4 Te8 b8; 39. Pdl—c3. Tb7—b3; 40. h2—h4. Tb8b7; (de laatste zetten zijn onge- twyfeld in tydnood gedaan. Botwinnik heeft Smyslov de partij opgegeven. Tegen heeft Smislov de partij opgegeven. Tegen de vry-pionnen in het centrum is weinig meer te doen. De eindstand is: ABCDEFGH Niet laten Metéén onder de kraan ermee I \1N HET BLAUW door FRANK PERRY 34). De bende morfine-handelaren scheen zich te concentreren rond het sanatorium. De verdovende middelen werden door Eva Bryan en misschien nog door anderen naar buiten gesmok keld. Maar waar ze vandaan kwamen, was nog steeds een raadsel, 't Dow ning sanatorium had, daar het geen ziekenhuis was, slechts een kleine voorraad narcotica. Middernacht was reeds voorbij toen Greer naar het sanatorium terug keerde. De gebouwen sluimerden rustig onder hun rode pannendaken, de lange arcaden, zwijgend en ge heimzinnig, deden denken aan een oud klooster. Het hoofdgebouw was duister, al leen in de hal en in het kantoortje, waar een zuster knikkebolde over het telefoon-tableau, brandde een zwak licht. Onhoorbaar liep Greer door de gang. Dr. Lancaster's werkkamer was niet op slot Toen de rechercheur de deur openduwde, hoorde hij in het duister een geritsel. Snel sprong hjj opzij en trok zyn revolver. Een zachte bons.... iemand sprong uit het venster. Greer draaide het licht op. Het kantoor was leeg. De kaartenkast stond open, de inhoud was overhoop gehaald. Na zich met een snelle blik overtuigd te hebben, dat er niemand in 't vertrek verecholen zat, draaide hij het licht uit en trad naar het open raam. Er was niemand te zien. Het ven ster bevond zich aan de binnenzijde van een „L" aan de achterkant van het gebouw, de nachtelijke bezoeker was om een der hoeken verdwenen De rechercheur liet het licht van zijn lantaarn od de grond onder het raam schijnen. Er groeide dicht gras. geen kans op voetsporen. Toen klom hii naar buiten. De noordelijke hoek wac het dichtste by. Hy snelde in die richting en door de arcaden naar de voorziide der ge bouwen, waar hij de gehele reeks kon overzien. De witte bogen ver hieven zich zwygend en spookachtig als Romeinse bouwvallen in de koele nachtlucht. Nergens een spoor van leven. Toen zag Greer een lange, donkere gedaante het brede grasveld over steken naar het hek. Hy herkende de smalle, lichtgebogen gestalte van dr. Lancaster. Deze liep met lange passen, alsof hy haast had en zyn overjas flad derde om zyn lange benen. Hy kwam uit de richting van de directeurs woning. Zou dr. Lancaster in zyn eigen kantoor hebben ingebroken? Dat leek onwaarschijnlyk. En hij zou ook amoer de tijd hebben gehad om de woning te bereiken sinds de in breker uit 't venster was gesprongen Een ogenblik overwoog Greer of hij hem zou volgen, maar besloot toen om zijn onderzoek van het kantoor voort te zetten. Weer lieD hii onopgemerkt de gang door en betrad het kantoor. Hij draai de het licht op. sloot de deur en het venster en liet het gordijn zakken. Uit een der laden was de inhoud verwyderd, het metalen vak was leeg en was onlangs uitgeveegd met een natte doek Een naar witte ve gen. nog vochtig, tekenden zich tegen de donkergroene verf af. En de re ten rond de bodem van de lade waren met wit poeder gevuld. Greer schraapte wat ervan met zijn pennemes los en deed het zorgvuldig op een velletje papier; hetwelk hij vervolgens opvouwde en bij zich stak. Hij twyfelde er niet aan of het was morfine, een scheikundig onder zoek zou dit onomstotelyk vaststel len. Was dokter Nichols dan het hoofd van de bende geweest? Was dit het geheim der gesloten laden? Eén af gesloten lade zou de aandacht trek ken en daarom had hy zich aange wend, ze alle op slot te doen. De papieren, die uit deze lade wa ren genomen, zag Greer, waren hoofdzakelijk oude brieven en ver- moedelyk waardeloos en enkel ge bruikt om de ware inhoud te camou fleren. Ertussen bevonden zich ver scheidene grote, onbeschreven brie ven. Greer maakte de naden los en ont dekte, dat er sporen van witte poe der tussen zaten. Vermoedelijk wer den de verdovende middelen in deze envelbppen, verspreid tussen de ove rige correspondentie bewaard. De rechercheur zocht ook de an dere laden na. maar vond verder niets van belang. Hij zette alle<; weer op zijn plaats en sloot de laden. Was de indringer, die ontsnapte, op zoek geweest naar morfine, vroeg Greer zich af en had zyn begeerte hem ertoe gedreven om de restjes van de stof bijeen te vegen? Of was het zyn bedoeling geweest om alle sporen uit de laden te verwyderen? Het ratelen van een telefoon ver stoorde de stilte in het gebouw. Greer hoorde het slaperig gemompel van de wachthebbende verpleegster. Hy keek op zyn horloge. Het was al over één, hij had een half uur in het kan toor doorgebracht Hij draaide het licht uit en opende behoedzaam de deur. Terwyl hy daar in het donker stond, hoorde hy de zuster zeggen: ..Dokter Neal? Ja, ik zal hem roepen". Ergens boven rinkelde flauw een bel Greer wachtte en luisterde. Uit de donkere deuronening kon hij de hal overzien, zonder door de ver pleegster in het kantoortje gezien te worden. Enkele minuten later kwam dokter Neal de trap afstormen en stoof de deur uit. Even later hoorde men bui ten een motor aanslaan. De zuster verliet het telefoontoe stel en wandelde de eang op en neer Greer trok zich verder in de scha duw van het kantoor terug en wacht te onbewegelyk. Een klok tikte luid in de stilte. Toen ontwaarde hy, dat het ven ster van buiten werd opengescho ven. Vervolgens werd het gordijn opgerold. Greer's hand tastte naar zyn revolver. Een hoofd tekende zich tegen de gryze opening af. Een schoen schraapte langs de gepleis terde muur. Iemand klom door het raam naar binnen. De rechercheur duwde de revol verloop tegen de vage gedaante. De man uitte een korte grom van ver bazing. Greer draaide het licht op en stond tegenover Lonnie Ogden. „Wat doe jy hier?" snauwde Greer. „Ik probeer alleen myn aangebo ren nieuwsgierigheid te verzadigen", zèi Ogden eerlijk. „Ik zag licht onder het gordiin en vroeg me af. wat dok ter Lancaster hier deed, het kwam niet bii me od. dat het iemand anders kon zyn. Ik wachtte, tot het weer dónker was. en gin® Hnnpn. Ik wilde in het reokter snuffelen". „Is het je gewoonte om 's nachts rond 't gebouw té swerven?", vroeg Greer. De zuster, die op het geluid van hun stemmen was afgekomen, ver scheen in de deur. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8