Minister Algera opende verbinding Venlo-Blerick Or. Ponsioen vonr de K.V.P,-jongnrnn OVER HULP AAN OKQEI1-08TWIMELDE GEIIEOEN BLOEMETJES ZATERDAG 6 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Een brug met historie Zijne excellentie minister J. Al gera heeft gisteren, door het afschie ten van een groot en oud geweer, de nieuwe oververbinding tussen Ven- lo en Blerick geopend. De nieuwe brug, vormt de 9de oeververbinding, die hier sinds 1865 werd gelegd. De eerste brug was een spoorbrug, eigendom van de spoor wegen, waarover ook het verkeer van rijtuigen, bespannen wagens, voetgangers en kudden vee door tocht via twee smalle banen kreeg, mits er tolgeld werd betaald. De tol gaarder diende er verder voor te zorgen, dat minstens 15 minuten voor de doortocht van een trein alle andere verkeer van de brug ver dwenen was, In 1881 vonden de vele klachten over de lange wachttijden gehoor. De brug werd verlegd en daarnaast werd op dezelfde pijlers een ver- keersbrug gebouwd, die tot mei 1940 dienst heeft gedaan. De toen bin nentrekkende Duitsers vonden toen de opgeblazen bruggen als een ver sperring op hun weg. Zij legden een pontonbrug aan, die spoedig door een veerpond werd vervangen. Op de oude brugpijlers werd toen een stalen noodbrug gebouwd met delen van de oude bruggen en van de ver woeste brug bij Zaltbommel. In het najaar van 1944 begonnen de geallieerden deze constructie uit de lucht met bommen te bestoken. Dertien luohtraids leidden in dit op zicht slechts tot een gedeeltelijk re sultaat. Erger was, dat een groot deel van de oude binnenstad hierbij te vens werd verwoest, waarbij tiental len slachtoffers te betreuren vielen. By hun terugtocht uit het brugge- hoofd Blerick vernielden de Duitsers op 25 november 1945 de brug zelf. De volgende vaste oeververbinding was van Amerikaanse makelij en on getwijfeld het werkwaardigste bouwsel, dat de Maas bij Venlo ooit heeft oversnannen. Nadat men eerst een pontonbrug had geslagen bouw den de Amerikanen 'n houten nood brug. die het maar net uitbreid tot 4 december 1947, toen sir Donald Bailev de baileybrug kon oopnen, die tot gisteren dienst heeft gedaan. De gedeeltelijke verwoesting van de binnenstad nabü de brug heeft 't mogelijk gemaakt de bouw van de nieuwe brug te betrekken in een uitgebreid verbeteringsplan voor bet verkeer. Het lokale verkeer wordt thans niet gehinderd door spoorweg overgangen nabij het centrum van de stad en in de verbinding Venlo- Blerick. terwiil het doorgaande ver keer een gemakkelijke aansluiting op de grote wegen naar allerlei rich tingen vindt, dank zij de verkeers- circuits en het viaduct, die van het zogenaamde brugplan deel uitma ken. De totale kosten van de brac. die van landhoofd tot Iandboofd 2? 5 m lang Is, hebben ongeveer 4.5 miljoen gulden bedragen. Het is de eerste brug in Neder'and, die opgebouwd is met voorgesoannen betonvlakjcen, welke met latere betnnstortingen in plaatstalen lingers on de nii'ers ver ankerd liggen. De constructiemetho de vergde minder staalgebruik en bezorgde de brug tevens een fraaie rar^e liin, die bü de enicszin* s«b<>. ve ligging van de brasr over de ri vier goed tot uiting komt. Duitsers en Fransen zonder pasooort naar ons land Binnenkort is een regeling te ver wachten, waarbij het aan toeristen uit de Westduitse bondsrepubliek en uit Frankrijk zal zijn toegestaan zon der paspoort de Nederlandse grens te overschrijden. Zij zullen voor een bezoek aan ons land, indien het niet langer duurt dan drie maanden, slechts een persoonsbewijs, moeten kunnen tonen. Dit heeft het ministe- rie van Justitie meegedeeld. Minister Algera verricht de ope-1 ningsplechtigheid. Bij hem staan de burgemeester van Venlo, mr dr Ch. van Rooy en de commissaris der ko-1 ningin in Limburg, mr dr F. Houben. Ook de reus Valuas en zijn echtgenote ontbraken niet bij deze plechtigheid. Zweedse ambassadeur opent Linnaeushof Gisteren is te Bennebroek de Lin naeushof officieel geopend door de ambassadeur van Zweden, de heer S. Dahlmann, in tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden waar onder een vertegenwoordiger van de commissaris der koningin voor Noord-Holland, de burgemeesters van de omliggende plaateen, alsmede een afvaardiging van „Haarlem's Bloei" gesecundeerd door de bekende Haar lemse bloemenmeisjes. De directeur van de Linnaeushof, de heer Henry W. Roozen, sprak na mens de Raad van bijstand een inlei dend woord, waarin hij speciaal de nadruk legde op het recreatievraag- stuk in westelijk Nederland, en op de figuur van de naamgever aan de tuin, Carolus Linnaeus, van wie dit jaar de 250ste geboortedag in Ne derland en Zweden zal worden her dacht. Amassadeur Dahlmann, die verge zeld was van zijn echtgenote, belicht te in zijn in het Nederlands en Zweeds uitgesproken openingsrede de figuur van Linné en zijn betekenis voor de beide landen. Door zijn theo. riën is Linnaeus weliswaar een man van internationale betekenis geweest, doch heeft daardoor ook bijgedragen tot het aanzien van Nederland zowel als van Zweden. De heer Dahlmann sprak de wens uit, dat vele Zweden en Nederlanders de tuin mogen be zoeken. De rede werd door de we reldomroep uitgezonden. Ten besluite van de ceremonie werd door het grote gezelschap een rondgang over het terrein gemaakt, dat echter nog slechts in het begin stadium van bloei verkeert, en werd het park opgestelde beeld van Lin naeus bezichtigd. MISSIE-ACTIE „MEMISA". De Kerkdeur-collecte voor de Me dische Missie-actie „Memisa" heeft 150.000 opgebracht. Voor enige tienduizenden guldens aan medische geschenken is in dit eerste kwartaal reeds verzonden, naar praktisch alle werelddelen, zo dat reeds verschillende missies de weldaad van deze geslaagde collecte mochten ondervinden. Kano-vaarder op IJsselmeer verdronken Twee leerlingen van de ambachts school te Hoorn zijn gisteren tijdens het kanovaren op het IJselmeer met hun vaartuigje omgeslagen. Een van hen wist zwemmend de wal te berei ken, de ander, de 14-jarige Jacob Swier, uit Wognum, is jammerlijk verdronken. In de middaguren begaf de jonge man zich met de 15-jarige Klaas Makkes uit Medemblik met een kano op het IJselmeer. Na enige tijd ge varen te hebben, veranderden de jonigens van koers, waarbij hun bootje dwars op de golven kwam te liggen en omsloeg. Makkes zwom naar de oever maar, merkend dat zijn vriend niet volgde, ging hij terug om hem de helpende hand te bieden. Een inmiddels ge waarschuwde visser uit Hoorn, voer met zijn boot uit. De reddingspogin gen bleven zonder succes, daar het slachtoffer reeds in de diepte ver dwenen was. Zijn zware kleding is de jongen, die de zwemkunst wel meester was, naar alle waarschijn lijkheid noodlottig geworden. Het stoffelijk overschot is later op de dag opgehaald. De grote drie Het heilzame Witte Kruis-ge- neesmiddel bestaat in poeder-, tablet- en cachet-vorm. Het helpt snel en afdoende tegen hoofd- en kiespijn, zenuw- of reumatische pijn. (Advertentie Vermist meisje weer terecht De 20-jarige Tiny v. Loyen uit Ne- derweert, die sinds maandagavond spoorloos was verdwenen is terugge vonden. Ze was het werk op de boerderij van haar ouders moe, en had daarom een baantje als hulp in de huishou ding aangenomen in een hotel te Roermond. Haar vrijheid duurde Slechts totdat haar foto in de plaatse lijke bladen werd afgedrukt. Ze werd toen door een va: de personeelsleden van het hotel als de vermiste herkend. De rijkspolitie uit haar woonplaats heeft haar ouders geadviseerd, haar een betrekking te laten zoeken naar haar zin. Kinderen namen 20 slaappillen in en slapen al een week Een zoontje en een dochtertje van de fam. P. Thoonen uit Schaijk bij Oss (N.B.), resp. drie en vijf iaar oud, wisten zondag in de ouderlijke slaapkamer een aantal slaappillen in handen te krijgen. Zij dachten dat het snoepgoed was en namen er niet minder dan 20 stuks van in. De gevolgen bleven niet uit want spoedig daarop vielen zij in een die pe slaap die voor de jongen woens dagavond een einde nam maar bij het meisje nog steeds voortduurt. Daar er gen levensgevaar bestaat zijn de kinderen niet in een zieken huis opgenomen. De eerste aardbeien De eerste aardbeien, die gistermid dag aan de veiling te Kesteren zijn aangevoerd, brachten hoge prijzen op. Ze( gingen voor 21 cent per stuk van de hand. Personeelsstop bij de P.T.T. Als gevolg van de bestedingsbeper king is de directeur-generaal van de PTT, ir J. H. D. van der Toorn, van plan de totale omvang van het per soneel niet uit te breiden. Op het ogenblik heeft de PTT zestigduizend werknemers. Deze personeelsstop zal niet tot ge volg hebben dat de vacature, die nor maal ontstaan, onvervuld blijven. Wel zal het plan van de directie voor verscheidene groepen werknemers betekenen, dat zij ander werk krij gen dan tot nu toe. REGELING VOOR AUTORIJSCHOLEN IN VOORBEREIDING. Op het departement van verkeer en waterstaat wordt gewerkt aan een wijziging van het wegenverkeersre glement, die het mogelijk zal ma ke aan degenen, die onder hun toe zicht een motorrijtuig doen besturen, speciale eisen te stellen, zo deelt de KNAC mee. Deze wijziging, die waarschijnlijk dit jaar tot stand zal komen, wordt gezien als een voorlopige oplossing. Als bestaande wettelijke rechten zich daartegen niet verzetten (dit wordt met behulp van proefprocessen na gegaan) zal het geven van rijlessen worden gebonden aan nog verder gaande voorwaarden, die zullen wor den vastgelegd in een aparte rij- schoolwet. De KNAC heeft een uitgebreid on derzoek laten instellen naar de mo gelijkheden tot verbetering van de rij-opleiding. De resultaten daarvan, worden neergelegd in een handboek voor rij-instructeurs, dat men nog dit jaar gereed hoopt te krijgen. In op dracht van en in nauwe samenwer king met de KNAC is de Nederland se stichting voor psychotechniek, on der leiding van prof. jhr dr D. J. van Lennep, reeds eind 1953 met het on derzoek begonnen. Inmiddels zijn vier rapporten verschenen. Het vier de. dat pas is uitgekomen, bevat de criteria waaraan een goede rij-op leiding naar de mening der onder zoekers moet voldoen. STOPZETTING UITVOER KROPSLA BELGIE—LUXEMBURG België en Luxemburg hebben be sloten met ingang van zaterdag 6 april de invoer van kropsla uit ons land tijdelijk stop te zetten. Dit is een gevolg van de prijsont wikkeling van dit produkt in de laat ste dagen. Deze week moest reeds een heffing worden betaald bij ex port naar België, welke dikwijls zeer hoog was. De laatste dagen lag deze rond 10 cent per krop. Op de veilin gen ontving de Nederlandse kweker ook niet veel meer dam 10 cent per krop. Op de vanmiddag te Utrecht gehouden vergadering van de Jongerenraad van de Katholieke Volkspartij heeft dr J. Ponsioen S.C.J., een inleiding ge houden over het vraagstuk van de onderontwikkelde gebieden. De fundamentele vraag is, wat de politieke houding van de K.V.P. moet zijn ten aanzien van de landen die een proces van economische, sociale en culturele ontwikkeling wensen aan te vangen en door te zetten. Hierdoor komen drie elementen in het geding en wel ten eerste: de prin cipiële morele houding van de katholiek; ten tweede de realiteit van de vraag en ten derde de realiteit van de mogelijkheden om op deze vraag antwoord te geven. Hllln Pil ^ampnwprlnncr andere culturen en rassen ons geza- 11UI|J Cll dallICIlWCI Klllg menlijk welzijn op te bouwen. ^mOutgóe J,age%&" kunnen nu patadeven Het muziekkorps van het regiment Limburgse jagers beschikt vanaf vandaag over fraaie gala-uniformen, die het ten geschenke heeft gekregen van de Limburgse bevolking. Vrijdag werden de uniformen officieel in Venlo overgedragen. De bijgaande foto laat zien, hoe burgemeester Ch. van Rooy van Venlo het „slag zwaard" overhandigt aan generaal IL M. G. L. Lentz, inspecteur der infanterie, waarmee de overdracht of ficieel een feit was. De vraag van deze landen wordt, volgens dr Ponsioen, in feite gefor muleerd door de leidende groepen en dan blijkt het geen vraag te zijn naar voedsel en kleren, naar missie of zen ding, maar naar grote kapitaalgoe deren, naar universiteiten en advi seurs of experts. Toch heeft de prak. tijk hen ook wel wijzer gemaakt; met stuwdammen, wetenschappelijke in stituten en raadgevers is men er niet. Men heeft een ontwikkelingsmetho diek nodig, die evenzeer economisch, paedagogisch, psychologisch, als so ciaal is, en welke nog ontdekt en daarna toegepast moet worden. Hier bij kan men het westen niet missen, maar de westerling kan niets doen dan samenwerken met de mensen uit die gebieden zelf. De volkeren die hulp vragen, wensen echter vooral onafhankelijk te zijn. Deze onafhankelijkheidszin brengt mede, dat deze landen uitermate ge voelig zijn voor hun prestige en hun minderwaardigheidsgevoel af reageren door op de dollarcultuur te schelden, zij willen nu reeds gelijken zijn. Het westen vindt hen dan on dankbaar en is kwaad als zij niet in het europese politieke schuitje wil len varen, hetgeen zij nu juist bij voorkeur niet zullen doen om hun zelfstandigheid te bevestigen. Zo stelt zich de vraag naar hulp dus zeer concreet niet in termen van eten,, of kleren, maar in termen van basiskapitaal, tijdelijke adviseurs op technisch gebied en methodieken voor het mobiliseren van eigen volk, eigen kennis en eigen energie. Alles moet zoveel mogelijk in handen van de eigen regeringen komen. Deze situatie doet een appèl op onze gronddeugden van naastenlief de en rechtvaardigheid. De christelijke moraal kent twee rangorden van voorkeur, namelijk zij die ons sociaal meer nabij staan, gaan voor en zij wier nood het hoogst is, gaan eveneens voor op de beter ont wikkelden. Naar deze laatste rang orde gaan de z.g. onderontwikkelde landen voor.. Het feit, dat de communicatietech niek de gehele mensheid met enorme noodgebieden voor ons heeft open gelegd, dwingt ons, volgens dr Pon sioen, de sociale rechtvaardigheid ons solidair te voelen en samen met Over de werkelijkheid der moge lijkheden betoogde dr Ponsioen, dat wij allereerst worden begrensd door de tijd, niets kan ineens gebeuren. Dat betekent, aldus spreker, dat wij planmatig zullen moeten handelen, want wij zijn ook begrensd door eco nomische mogelijkheden. Velen zijn geneigd om toch maar eerst alle no den van het eigen volk te laten voor gaan en dit als een uitweg te be schouwen om ons aan de plicht te onttrekken. Hier zitten we, volgens spreker, in het politieke probleem. Hulp aan minder ontwikkelde gebieden, bete kent, aldus dr Ponsioen, noodzakelijk consumptiebeperking. De noden van ons eigen volk moeten dringend wor den opgelost, maar tegeliik moet ook hulp worden verstrekt. Wij moeten dus de beperking zoeken in wat ver geleken bij die nood, luxe is, en dat is heel veel. Nederland heeft, aldus spreker, een typisch Nederlandse oplossing gevon. den: de voiyn waarvan ook de poli tieke partijen deel uitmaken (en hij achtte dit een heel gelukkige vondst), waardoor de mogelijkheden tot bij stand worden verhoogd. Juist deze week is de N.O.V.I.B. in de openbaar heid getreden met voorstellen en plannen, die tot de verbeelding van het volk kunnen spreken, omdat zij tegelijk begrensd en concreet zijn, en anderzijds als bijzondere experi menten proefgevallen kunnen wor den, waarmee door de gehele inter nationale hulpverlening kennis van methodiek kan worden opgedaan. Tenslotte zal de K.V.P. zich in ge weten beraden, hoe zwaar zij de nood in de betrokken landen laat wegen tegenover de noden in ons eigen volk en tegenover de luxe die wij ons ver oorloven en kunnen veroorloven. Het lijkt dr Ponsioen uitermate be langrijk, dat de vorm van hulp, zo min mogelijk een kwestie wordt van politieke partijstrijd. Naar zijn me ning zal hier meer dan elders een eensgezindheid gunstig werken op de bereidvaardigheid van het gehele Nederlandse vlok. Gevangenisstraffen geëist Spek uitgevoerd op valse formulieren Gevangenisstraffen van een jaar met aftrek heeft de officier van Ju stitie bij de Rechtbank te Utrecht geëist tegen drie var» de vijf ver dachten, die vrijdag voor de Utrecht se Rechtbank moesten terechtstaan wegens valsheid in geschrifte. Deze zaak betrof het valselijk op maken van certificaten van oor sprong van de veeartsenij kundige dienst voor een grote partij Belgisch en Frans spek, die in het vorig jaar via ons land naar West-Duitsland werd uitgevoerd, toen de grens van laatstgenoemd land was gesloten voor de invoer van spek uit België en. Frankrijk wegens het aldaar heersen de mond- en klauwzeer. In zijn requisitoir merkte de offi cier van Justitie o.a. op, dat geknoei met officiële documenten de Ne derlandse naam in het buitenland zou kunnen schaden. Tegen de 49-jarige directeur M. van T. te Zeist, die hij moreel ver antwoordelijk achtte, eiste de offi cier een jaar met aftrek. Eenzelfde straf hoorden de 41-jarige directeur ener N.V. te Driebergen, W. W. van R. en de 34-jarige koopman W. C. V. uit Zeist tegen zich eisen. Tegen de procuratiehouder K. eiste de officier van Justitie acht maanden gevangenisstraf en tegen de 22-jari- ge im- en exporteur H. R. J. te Utrecht, vijf maanden met aftrek. De verdedigers bepleitten aanmer kelijk lichtere straffen dan geëist. Uitspraak 16 april. Uit onze taaltuin Hij heeft er 'n zwaar hoofd in. Zich kapot 1 .chen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6