Er is 'n steviger basis dan de brede basis Gemeenteraad van Zoeterwoude verwierp subsidie voor symphonie-concert ZATERDAG 6 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Prof. P. Oud op VVD vergadering te Groningen: Tijdens de algemene jaarvergadering van de Volkspartij voor vrijheid en democratie» die gisteren te Groningen is gehouden, heeft de voorzitter van do VVD, prof. mr P. J. Oud, zijn zienswijze gegeven over het huidige beleid van de V.N. en daarna een lang betoog gehouden over de vraag welke vorm en samenstelling een Nederlands kabinet volgens hem zou moeten hebben. Prof. Oud brak daarbij voornamelijk een lans voor een kabinet van K.V.P. en AJt., dus zonder de PvdA, maar ook zonder de VVD. „Wat ons betreft", zo zei prof. Oud woordelijk, „kan zo'n kabinet ver- verzekerd zijn van niet slechts een loyale, maar zelfs van een welwillende oppositie." Een dergelijke structuur zal in de eerste plaats van de K.VJP. afhangen. Pleidooi voor kabinet zonder de PvdA Sprekende over „de lange lijst van het onrecht, dat de Ver. Naties gedu rende de tijd, sedert San Francisco verstreken, rustig zijn gang hebben laten gaan", gewaagde prof Oud van het onrecht, dat aan onze Ambonese vriend Is aangedaan. Met het onrecht in Indonesië in de processen tegen Jungschlaeger en Schmidt zijn de grondrechten van de mens geschon den. Het onrecht, waarvan het dappe re Hongaarse volk slachtoffer is, heeft alles, wal in de wereld demo cratisch denkt, doen gloeien van ver ontwaardiging. Het moedige joodse volk in Israël zag zich als „agressor' gebrandmerkt bij de verdediging tegen een vijand, die het op zijn vernietiging had aan gelegd. In de Ver. Naties wordt gemeten met tweeërlei meetsteen. "Toch aar zel ik niet", aldus prof oud, „mij po sitief voor handhaving van ons deel genootschap uit te spreken". Zolang wij niets beters kunnen krijgen, be houden de V. N. als ontmoetings plaats haar waarde. ONZE BINNENLANDSE STAATSKUNDE. Het grootste deel van zijn rede wijdde prof Oud aan onze binnen landse staatkunde. Na kritiek ge oefend te hebben op het kabinet Drees 1952-1956, welk kabinet naar zijn mening zich „maar behaaglijk liet meedrijven op de conjunctuur golven", wees hij op de onrechtvaar dige verdeling van de welvaart tot 1955. De noodzaak van bestedingsbeper king na de verkiezingsroes, aldus prof. Oud, bracht de principiële kloof tussen socialisten en alle anderen duidelijk aan het licht. De socialis ten achten belastingverhoging de aan gewezen renedie, voor alle anderen staat beperking van de overheidsuit gaven op de voorgrond. Ook op het eigendor.isprobleem is beider visie geheel verschillend. Ter illustratie daarvan de land bouw, aldus prof. Oud. Wij menen, dat de ruggegraat op het platteland behoort te worden gevormd door een onafhankelijke 'en voor haar eigen bedrijfsvoering verantwoordelijke boerenstand. Prof. Oud gaf vervolgens 'n breed voerig overzicht van de kabinetsfor matie 1956. Ondanks verkiezingsleu zen is het streven van PvdA en KVP om elkaar te vinden, hardnekkig ge weest. De poging de Gaay-Fortman om zonder socialisten te formeren acht prof. Oud voornamelijk gestrui keld op de christelijk-historische hou ding; in het bijzonder minister Staf schijnt afkerig te zijn geweest van een kabinet zonder socialisten. Een samenwerking tussen rechter zijde en liberalen acht spr. bepaald niet de gelukkigste oplossing. In een kabinet op brede basis zou de VVD met de prot. chr. partijen een „derde macht" vormen, in een rechts kabinet zou de WD een aanhangsel van de rechtse coalitie zijn. Spr. wees op de onbehaaglijke te genstellingen tussen kabinet en Ka merfracties over de regeringsverkla ring van oktober 1956, over de beste dingsnota en de salarispolitiek voor hogere ambtenaren. Ook vrouwelijke agenten te Utrecht Ook het politiekorps te Utrecht zal binnenkort naar alle waarschijnlijk heid vrouwelijke politieagenten tel len. Twintig dames hebben aan de eer ste oproep gehoor gegeven, van wie er zich inmiddels drie hebben terug getrokken. De overigen hebben met goed gevolg een proeve van hun al gemene ontwikkeling afgelegd. KORT GEDING TUSSEN TWEE OVERHEMDENFABRIEKEN. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vrijdag in hoger beroep uit spraak gedaan in een kort geding tus sen een overhemdenfabriek te Til burg en een overhemdenfabriek te Haarlem. De directeur van de Tilburgse fa briek, de heer J. B. heeft, om perso neel voor zijn nieuwe atelier in Hil- legom te krijgen, met ongeoorloofde loontoezeggingen meisjes weggehaald bij eenzelfde bedrijf te Haarlem. Hij moet de arbeidsovereenkomsten met deze arbeidsters onmiddellijk beëin digen, het eventuele zakelijk contact met hen op deze ongeoorloofde basis afbreken en schriftelijk mededeling doen dat van indiensttreding wordt afgezien. Blijft hij in gebreke dan moet hij een dwangsom van duizend gulden per dag betalen aan de Haarlemse overhemdenfabriek. De Tilburgse fabrikant had de ar beidsters voor zijn nieuwe bedrijf in Hillegom hetzelfde loon geboden, dat zij bij de Haarlemse fabriek verdien den. Dit is in strijd met de c.a.o, voor personeel in de textielindustrie, om dat Hillegom een gemeente is van klasse 5 en Haarlem valt in klasse 1. Het arrest is onmiddellijk van kracht, ongeacht of B. er beroep in cassatie tegen aantekent by de hoge raa<L In alle duidelijkheid kwam te blij ken, aldus prof. Oud, welk een kloof de socialisten van de andere partijen scheidt. Steviger basis dan de brede basis. Een kabinet zonder socialisten, al dus prof. Oud, zou tegenwoordig op heel wat steviger grondslag staan, dan de zeer wa,nkele basis van de huidige brede basis. Ik begrijp best, dat de katholieken terugschrikken voor een kabinet van rechterzijde en VVD; waarom doet de rechterzijde het dan niet alleen? Een financieel-econo- misch beleid van een rechts kabinet zou u ons ongetwijfeld veel nader staan, dan het beleid van een kabinet, waarin de socialisten telkens weer de toon aangeven. Een minderheidskabi net in een parlementair geregeerd land is niet verboden. „Wat ons betreft kan zo'n kabinet verzekerd zijn van niet slechts een loyale, maar zelfs van een welwillen de oppositie". Een dergelijke struktuur zal in de eerste laatse van de KVP afhangen. Niets is voor ons parlementaire stel sel zo funest als in doffe berusting te verzuchten, „dat het nu eenmaal niet anders kan." Tegenover het „andere is nog niet beter" van de r.-k. zijde stelde prof. Oud „anders kan onmo gelijk slechter". De WD haakt niet naar ministerszetels, ook op de Ka- merbanken kan de WD nuttig werk verrichten. „Wij begeren voor ons zelf niets en daarom durf ik des te vrijmoediger deze dingen uitspreken", zo besloot prof. Oud. PREI OP VEILING DOOR. GEDRAAID Dagelijks worden thans tienduizen den kilo's prei op de Venlose veiling doorgedraaid, omdat de vastgestelde minimumprijs van 10 cent per kg. niet gehaald kan worden. Prei is een veel verbouwd winterprodukt op de Noordlimburgse tuinderijen, doch de verkoopsmogelijkheden van dit ge was zijn sterk afhankelijk van de weersomstandigheden. De pluimveehouder M. Wagemans te Hegelsom (gem. Horst) miste vo rige herfst zeven waardevolle fok- hanen, juist toen hij deze dieren no- had voor de samenstelling van afzon derlijke kippentomen. De verdwij ning werd nooit opgehelders, maar een nieuw mysterie deed zich een dezer dagen voor, toen zes van de verloren zonen plotseling op het hok teruggekeerd bleken te zijn. Vermoed wordt, dat een andere kippenhouder de hanen heeft „geleend" voor zijn eigen bedrijf of van een echte dief stal tot late inkeer is gekomen. GROOTHANDELSDAG 1957 Het Verbond van de Nederlandse Groothandel zal dinsdag 7 mei in restaurant Treslong te Hillegom de groothamdelsdag 1957 houden, welke gewijd zal zijn aan de instelling van een Europees vrijhandelsgebied. Het agrarische vraagstuk, dat hier mee samenhangt, zal worden behan deld door de minister van landbouw, dr. S. L. Mansholt. De algemene ge- dachtenwisseling zal hierna worden ingeleid door dr. J. Linthorst Homan, hoofd van de Nederlandse delegatie bij de intergouvernementele confe rentie. Het bruto-resultaat aannemersbe drijf van Ingenieurs Bureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest steeg in 1956 tot ƒ1.451.535 (1.247.451). Als winst resteert 111.24& (75.983). Het totaal der aanneemsommen van per 31 december 1956 lopende eigen opdrachten van bouw- en ge wapend betonwerken, benevens die van de timmerfabriek bedroeg aan het einde van het boekjaar 14.854.000 (12.455.161) gulden. Ofschoon de mij. ook in het nieuwe thans lopende boekjaar over een bevredigende or derportefeuille beschikt, zijn een aan tal belangrijke werken, waarvoor zij laagste insohrijfster is, o.a. in ver band met de „bestedingsbeperking" tot nu toe nog niet gegund. De resultaten stemmen tot tevre denheid en de directie verwacht ook over het lopende boekjaar een rede lijk resultaat. Zoals gemeld, wordt het dividend verhoogd tot 10 (9) pet. REEBOK DOODGEREDEN Op de Apeldoornseweg te Hoender. loo is gisternacht een plotseling over stekende reebok onder een bus van de V.A.D. gekomen en op slag gedood. Het dier werd met de bus naar Apel doorn vervoerd en zal, na keuring, voor de consumptie worden verkocht. In een bij de Tweede Kamer in gediende tweede nota van wijziging op het wetsontwerp compensatie pre mie algemene ouderdomswet onge- vallentrekkers wordt de mogelijkheid geschapen, ook ten aanzien van de afkoopsom, die krachtens verschei dene ongevallenwetten in bepaalde gevallen kan worden toegekend, de in het wetsontwerp voorgestelde com pensatiebijslag te doen verlenen. ZAAK N.V. COMMERCIËLE BANK BINNENKORT VOOR HAAGSE RECHTBANK Na een vooronderzoek van meer dan één jaar zal binnenkort voor de Haagse rechtbank de zaak worden be handeld van de in 1951 geliquideerde N.V. Commerciële Bank. Zeven verdachten, onder wie de Haagse oud-wethouder L. J. M. F. ziullen terechtstaan. De aanklacht tegen laatstgenoemde is beperkt tot verdenking van frau duleuze handelingen, die zyn aan sprakelijkheid voor het gevoerde wanbeleid moesten camoufleren. OUDE DAME VEEL IN SLOOT. De 76-jarige mevrouw G. Kwadijk Nool uit Jisp is gisteravond, ver moedelijk door de duisternis misleid, voorover in de wegsloot van het dorj Jisp gevallen en verdronken. Gistermorgen omstreeks 11 uur is aan de Kleine Cabergerweg te Maas tricht bij de groenteveiling de lading van een door een tractor getrokken oplegger, bestaande uit gasbuizen van vijf meter lengte en 20 cm. door snede, gaan schuiven en rollen. De vijf arbeiders, die op deze lading za ten, kwamen hierdoor in het ge drang. Eén van hen wist tijdig weg te springen, maar de vier anderen raakten bekneld tussen de zware buizen. De 40-jarige metaalslijper M. B. uit Maastricht werd ernstig aan hand en schouder gewond, vooral een paar vinger zijn zeer zwaar gekneusd. Hij werd ter verpleging in het zie kenhuis opgenomen; de andere drie arbeiders kregen lichtere verwondin gen en konden, na door de G.G.D. verbonden te zijn, naar huis terug keren. De politie stelt een onderzoek in naar de wijze van lading. BINNENLANDS BIER IN BLIK Een Amsterdamse brouwerij heeft besloten als nieuw produkt voortaan behalve het flessenbier ook hier in blik op de binnenlandse markt te brengen. Tot dusver was bier in blik uitsluitend voor export bestemd en werd het met name geleverd aan de Amerikaanse troepen buiten de Ver. Staten. Onder voorzitterschap van de bur gemeester kwam de raad van Zoe- ring bijeen. Bij de ingekomen stukken bevindt zich een Koninklijk Besluit, waarbij het door Burgemeester en Wethou ders ingesteld beroep is ongegrond verklaard. Het betreft hier de af sluiting van het gedeelte van de Dokter Kortmannstraat voor wiel rijders vanaf de Schenkelweg tot de Zwetkade. Aangevoerd wordt, dat wielrijders vanaf de Zwetkade kun nen gaan langs de verbindingspad bij bakker De Jong en zo via de Schen kelweg naar de Dokter Kortmann straat en omgekeerd. B. en w. heb ben getracht een andere oplossing tè vinden door het aanleggen van een tegelpad lang de garage van de Wed. Heemskerk, doch deze wilde hieraan niet medewerken. De heer Van der Ploeg constateert, dat deze gevaarlijke situatie dus ge handhaafd blijft. Spreker dringt er op aan, hiervoor toch een oplossing te zoeken. Voor vreemdelingen is het helemaal een gekke toestand. De voorzitter wijst er op, dat alles met borden is aangegeven. De heer Van der Ploeg vraagt of het de bedoeling is het rijwielpad door te trekken en dan tekenover de Zwetkade een zebrapatroon aan te brengen. De voorzitter antwoordt hierop, dat het een provinciale weg is. Deze kwestie zal met de Prov. wa terstaat worden besproken. Ten aanzien van de verpachting van het weiland aan de Hoge Rijn dijk deelt de voorzitter mede, dat er 42 inschrijvingen ontvangen zijn, waarvan er 11 van buiten de ge meente zijn uitgeschakeld. Er heeft een loting plaats gehad. De stukken berusten nu bij de Grondkamer, die de beslissing moet nemen. Voorts deelt de voorzitter mede, dat het uitbreidingsplan Watertje (Oost) ter inzage is gelegd. Als dit plan straks na behandeling van eventuele bezwaarschriften in de raad wordt vastgelegd, zal opdracht moeten worden gegeven tot het ma ken van een gedetailleerd plan. Kameel schreeuwde als een bezetene Juist op Let moment, dat de circus- trein passeerde, stortte op de weg van Palermo naar Messina een tun nel in. Er ontstond een paniek. Hulp geroep weerklonk in het donker olifanten trompetterden, leeuwen en tijgers brulden. Het was een chaos... Gelukkig bleek er maar één gewon de te zijn: de dompteur Gert Simo- neit. Des te groter was echter de materiële schade: vier wagens, waar onder die met de belangrijkste onder delen van de nieuwe tent, bleken zwaar beschadigd. Tijdens het op nieuw inladen van de circustrein barstte een hevig onweer los: een kanonnade van donderslagen, oogver blindend weerlicht en een kletterend geweld van hagelstenen. Als men aan voortekenen geloofde, kon het niet erger. De olifanten dreig den zich los te rukken en in een pa nisch geweld alles te verpletteren, de roofdieren sprongen tegen de wan den van hun wagens omhoog, een kameel schreeuwde als een bezetene. Ieder was op zijn post, sjouwde en zwoegde door, geen droge draad meer aan het lijfBelééf die span ning van lief en leed achter de scher men van het circus. Lees de boeien de en afwisselende geschiedenis van het circus van vóór onze jaartelling tot hedén. De circuskenners J. v. Doveren en Fred Thomas schreven 't voor u: het standaardwerk „De bonte droom van het Circus". Met leuke pentekenin gen en prachtige kleurenplaten. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen bij het Kan toor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden, on der rembours. Er is ruimte voor nog meer kleurenplaten en treffende fo- toreprodukties, die u gratis krijgt voor rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter treft u zo'n merk aan. Neem 'n pakje extra vcor de zondag! TOESLAG LICHTE VARKENS VERLAAGD Ondanks het feit, dat de afzetmo gelijkheden van bacon op de Engelse markt door een laag prijspeil ongun stig blijven, heeft de ontwikkeling op de binnenlandse varkensmarkt bet produktschap voor vee en vlees aan leiding gegeven de toeslag bij slach ting van lichte varkens te verlagen. Met ingang van maandag 8 april a.s. zal voor varkens met een koud geslacht gewicht van 63 tot en met 70 kg, die niet voor de baconberei- ding worden bestemd, tot nader order een toeslag van 10 cent per kg. wor den betaald. KORTE golf Mej. J. C. Schreuder, geestelijk verzorgster van het rusthuis voor bejaarden der Ned. Hervormde Kerk „Amstelhof" te Amsterdam, is gis termiddag als eerste vrouw gepromo veerd in de Theologie aan de vrije universiteit te Amsterdam. —- De politie te Neurenberg heeft vrijdag meegedeeld, dat zij een bende van kinderen van tien tot twintig jaar, de rode duivels genaamd, heeft opgerold, die diefstallen pleegden en mensen mishandelden. De leden van de bende droegen als uniform een rode trui en een bruine leren jek ker. De leider was zeventien jaar. Een zonderlinge plantenprikker dringt zich te Haarlem in de huizen binnen. Hy prikt zeggend dat hij een methode heeft gevonden om zie ke planten te genezen, de plantjes in de huiskamers met een naald, en eist dan betaling van vijf gulden. Weigert men, dan is een pakje siga retten goed genoeg. Vele planten overleven de behandeling niet. Dr W. Drees en echtgenote hebben gisteren een bezoek gebracht aan de n.v. Philips Gloeilampenfa brieken. Na ontvangst door de raad van bestuur bezichtigden ze verschil lende bedrijfsonderdelen. In de mid dag woonden ze een demonstratie bij in de studio van de hoofdindustrie- groep voor electro-acoustiek. In het RAI-gebouw te Amster dam zal van 10 tot en met 13 april weer een expositie van gebruikte auto's worden geho'uden. 50 Deelne mers zullen ongeveer 200 streng ge keurde auto's insturen. Het is de be doeling het publiek in kennis te bren gen met de bonafide autohandelaren. Een gezelschap van vijftig recto ren en directeuren van middelbaar onderwijs-instellingen in Nederland, zullen op uitnodiging van de rijks- luchtvaarschool en de KLM een vlucht per „Super-Constellation" ma. kenu van Schiphol naar Eelde. Het is de bedoeling, de heren een inzicht te geven in de opleiding van ver keersvliegers i.v.m. de toekomst van de middelbare scholieren. RECHTZAKEN GEVANGENIS VOOR DRONKEN BROMMER. Bevestiging van een week gevan genisstraf „die hij dan in zijn va kantie kan uitzitten" vorderde de procureur-generaal by het Haags Gerechtshof tegen een 31-jarige grondwerker uit Leiden. Deze had op zaterdag 8 september j.l. te Was senaar een bromfiets bereden ter wijl hij onder drankinvloed verkeer de. Hij was ten slotte van zijn vehi kel gevallen. Verdachte maakte een suffe indruk, was matig onder de invloed volgens de dokter en was onvast ter been. Dat hy te veel bier had gedronken bleek ook wel uit de bloedproef, welke een alcoholpercen tage van 2,08 pro mille aangaf. Reeds tweemaal was verdachte veroordeeld wegens het onder drankinvloed fiet sen. Een week gevangenisstraf vond hij wel wat veel, maar de president was dit niet met hem eens, daar geleide lijk aan hogere straffen worden op gelegd bij recivide. De vorige keer had hij voor een fiets drie dagen ge had. Arrest 17 april. ZOETERWOUDE Kindje verdronken Gisternamiddag is het zesjarig dochtertje Cobi van de familie P. Captein op onverklaarbare wijze in het water gevallen. Haar driejarig zusje kwam het met onduidelijke woorden aan haar moe der zeggen. Een ander meisje zag Cobi 125 m. vederop in het water drij ven. Meer dan anderhalf uur van kunstmatige ademhaling, toegepast door E.H.B.O.'ers en dr. De Bruin, mocht de levensgeesten niet weer op wekken. Verkeersveiligheid Hoge 'Rijndijk Uit de politierapporten blijkt, dat er elke week een ongeluk gebeurt aan de Hoge Rijndijk. Alle gevallen zijn echter het gevolg van de slacht offers zelf, die niet eerst goed uit kijken bii het oversteken van de rijksstraatweg. Uit een met de rijkswaterstaat plaats gehad hebbend onderhoud is gebleken, dat in verband met de verbinding van de Hoge Rijndijk met de nieuwe rijksweg 4a techni sche voorzieningen moeten worden getroffen. Hierbij zal tevens worden bezien welke maatregelen moeten worden genomen in verband met de veiligheid van het verkeer. In een onderhoud, dat de voorzit ter heeft gehad met de heer Deeren- berg, nu 14 dagen geleden, heeft laatstgenoemde medegedeeld, dat het uitbreidingsplan zeer binnenkort zou worden toegezonden om dit ter visie te leggen. Het plan is echter nog niet ontvangen. B. en w. hebben reeds opmetingen laten doen op de tuin van De Groot in verband met de aan te leggen straten. Op dit per ceel grond kunnen 42 woningen wor den gebouwd, terwijl in het gehe le plan plaats is voor 165 woningen. Op 1 mei a.s. zal in het openbaar worden aanbesteed het bouwrijp maken van het 2e gedeelte tussen Schenkelweg en Korte Miening. Te lefonisch is reeds mededeling ont vangen, dat de verklaring van „geen bezwaar zal worden afgegeven. De voorzitter heeft maandag j.l. te samen met de architect van de woningbouwvereniging een onder houd gehad met de prov. directie van de wederopbouw. Hierbij werd overeenstemming bereikt over de prijs van 28 te bouwen woningen tussen Schenkelweg en Korte Mie ning. Dit kwantum zal vermoedelijk voor het 3e kwartaal aan deze ge meente worden toegewezen, zodat waarschijnlijk in juli of augustus met de bouw kon worden begonnen. De legesverordening wordt con form het voorstel van b. en w. ge wijzigd. Aan de ambtenaren in dienst van de gemeente wordt een uitkering in eens toegekend over het vierde kwartaal 1956 tot een bedrag van 10% van de genoten kindertoelage c.q. kinderbijslag. Het brandspuithuisje in de Zuid- buurt wordt opnieuw voor vijf jaren verhuurd aan J. C. van Leeuwen al hier voor 53.50 per jaar en onder voorwaarde, dat de onderhoudskos ten geheel voor rekening van de huurder komen. Het voorschot op de vergoeding ingevolge artikel 101 der l.o. wet 1920 wordt voor de r.-k. meisjes school aan de Hoge Rijndijk vastge steld op: 13.736.—. Dit zou eigen lijk moeten zijn 351 2/3 x 40.— of 14.055,Aangezien echter 132 leerlingen zijn geplaatst in de door de gemeente beschikbaargestelde houten noodschool, waarvan het on derhoud dus geheel voor rekening van de gemeente komt, is het voor schot verminderd met 132 x 2.50 De vergoeding ingevolge art. 101 der l.o. wet 1920 wordt voor de r.-k. meisjesschool in de Zuidbuurt het iaar 1958 vastgesteld 9.266.67 voor het g.l.o. op 2.053 33 voor het v.g.l.o en de vergoeding voor de vakonderwijzers op resp. 1.116.26 en 2.007.22. Aan het St. Agnes-lyceum te Lei den wordt voor 13 leerlingen uit deze gemeente die het lyceum in 1955 bezochten een subsidie ver- lend van 13 x 25.02 of f 325.26. ter- wiil de Chr. Tninboi'"'sehool over 1956 *>eri subsidie wordt toegekend van 35,71. Geen concert. Een comité uit de ingezetenen on der voorzitterschan van de burge meester wil het kulturele peil ^an de bevolking omhoog brengen. Z(j wil dit doen door het geven van een concert door het West-Nederlandse SvmDhonie-orknst. De kosten worden begroot on ƒ1050waarteeenover is geraamd ppn subsidie van dn nro- vincie van 400.-. aan entrees f 300.-, znHat het tekort wordt begroot op f 350.-. Gevraagd wordt hiervoor sub sidie te verlenen. B. en w. stellen voor dit garantie-subsidie te verlenen. Naar aanleiding van dit voorstel zegt mevr. Neuwahl. dat naar de mening van de kath. fraktie een sym phonie-concert niet de iuiste weg is. Spreekster zou liever zien, dat hier aan voorafging de uitleg van de in strumenten, zoals dat ook geschiedt bii de concerten voor de middelbare scholen. Bovendien ziet spreekster niet, dat er ƒ300.— zal worden ont vangen aan entreegelden. Wanneer er in Leiden een concert wordt ge geven, moeten de mensen opgetrom meld worden om daar naar toe te gaan. Bovendien zullen de mensen van de Hoge Ryndijk niet naar het dorp komen. De kath. fraktie staat hier niet achter. De voorzitter zegt, dat het juist in de bedoeling ligt een uiteenzetting te geven van de instrumenten en ook van de uit te voeren muziek. Dit moet worden gezien als een peilen. De mensen gaan niet naar Leiden; daar om wil het comité de muziek bij de mensen brengen. Er zal niet alleen reclame worden gemaakt in Zoeter woude Dorp, doch ook aan de Hoge Rijndijk, Voorschoten, Stompwyk enz. De toezegging van de provincie, dat een subsidie van 400.zal worden gegeven, is reeds ontvangen. Mevr. Neuwahl-Sanders wyst er op, dat het maximum subsidie van de gemeente zou kunnen bedragen ƒ350 plus ƒ300 voor de geraamde entree gelden. De kath fraktie wil hierover nog gaarne even onderling spreken. De vergadering wordt dan geschorst. Na heropening van de vergadoring zegt de heer Van der Ploeg, dat er onder de huidige omstandigheden niet aan meegewerkt kan worden. De heer Dorrepaal spreekt zich uit voor het verlenen van een subsidie. De voorzitter roept in herinnering het jubileum van de R.-K. zangvereni ging Sancta Lucia, waarbij ook een symphonie-orkest medewerking ver leende. Van verschillende zijden heeft spreker toen vernomen, dat dit meer moest gebeuren. Spreker wil het voorstel van b. en w. dan in stem ming brengen. De heer Van der Ploeg zou er voor kunnen zijn, wanneer het tezamen met de plaatselijke vereni gingen kon gebeuren. Dit zou zijn een stimulans voor deze verenigingen. Het voorstel van b. en w. wordt dan in stemming gebracht en met 3 stemmen voor (de beide wethouder* en Dorrepaal) en 8 stemmen tegen verworpen. Met algemene stemmen wordt be sloten een bijdrage te verlenen in de kosten van aansluiting op het elek triciteitsnet van de N.H. kerk en de gemeentetoren. De kosten bedragen 1900, doch dit hoge bedrag Is een gevolg van het feit, dat de kerk in de toekomst elektrisch verwarmd zal worden. Een normale aansluiting zou 78 gekost hebben. Besloten wordt een bijdrage te verlenen van 39. De afscheiding van de N.H. be graafplaats aan de noordzijde moet geheel worden vernieuwd. Aangezien een gedeelte hiervan bestemd is tot algemene begraafplaats wordt ver lenen. B. en w. stellen voor deze bijdrage te bepalen op 250. Mevr. Neuwahl wyst er op, dat in andere gemeenten, o.a. Hillegom, de gemeente bijdraagt in het onderhoud van bijzondere begraafplaatsen. Zij stelt dan ook voor de helft van de kosten van deze afscheiding voor re kening van de gemeente te nemen en hieraan te verbinden, dat er geen verdere subsidie meer wordt ge vraagd voor de restauratie van de kerk. Dit voorstel wordt gesteund door de heren Van Leeuwen en Van der Geest. Ook wethouder Kraan kan met dit voorstel akkoord gaan. B. en W. nemen dit voorstel over, dat met algemene stemmen wordt aangenomen. Rondom de Hervormde kerk, De heer van der Ploeg spreekt er zijn verwondering over uit, dat bij het plan tot restauratie van de n.h. kerk de omgeving niet is betrokken. Kan er straks nog een verzoek wor den verwacht om ook daarin te sub sidiëren? De voorzitter antwoordt hierop, dat inderdaad al een bespreking heeft plaats gehad met de kerkvoogdij, de architect en een vertegenwoordiger van de rijksmonumentenzorg. Het is inderdaad de bedoeling hiervoor nog een subsidie te vragen. De heer Van der Ploeg zegt, dat hiexin moet worden berust. De res tauratie is zo niet af. De heer Van Vliet deelt nog mede, dat Monumentenzorg geadviseerd heeft eerst het gebouw te restaure ren. Nu komt het hek en de omge ving ter sprake. Monumentenzorg stelt daarvoor echter zulke hoge eisen, dat er nog eens 20.000 tot ƒ25.000 nodig zouden zijn. Spreker ziet het nog zover komen, dat straks de aannemer naar huis wordt gezon den en dat de kerkvoogdij zal trach ten goedkoper klaar te komen. De beheers verordening wordt met enkele wijzigingen van administra tieve aard opnieuw vastgesteld. „Meerburg" in moeilijkheden. Ged. Staten kunnen de verklaring van „geen bezwaar" voor het inrich ten van een sportterrein aan de Hoge Rijndijk niet afgeven gezien de pre caire financiële toestand van de ge meente. Verzocht wordt de betref fende post van de begroting 1956 af te voeren. B. en w. stellen voor hier toe te besluiten. Dit voorstel wordt met algemene stemmen aangenomen. De heer Van der Ploeg verzoekt b. en w. toch uit te zien naar andere mogelijkheden, opdat de sportvereni ging Meerburg niet de dupe wordt. Wellicht kan een bespreking met diverse instanties zijn nut hebben. De voorzitter antwoordt, dat hij reeds een bespreking met een verte genwoordiger van de KNVB heeft gehad, aan wie hij de situatie heeft uitgelegd. De enige mogelijkheid is, dat de KNVB Meerburg alsnog toe stemming geeft het bestaande terrein te mogen blijven bespelen. Mevr. Neuwahl wijst er echter op, dat de eigenaar het langer bespelen niet meer toestaat. De voorzitter zegt, dat b. en w. alles in het werk hebben gesteld om Meerburg te helpen, doch het is niet mogelijk nu een nieuw sportterrein aan te leggen. De heer Van der Ploeg dringt aan op bemiddeling van het gemeentebestuur bij de diverse in stanties. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Vliet weer de aandacht van b. en w. voor een speelweide. Straks komen de vakanties weer en dan is de jeugd weer op de straat aange wezen. Spreker doelt op het perceel weiland achter het Watertje, dat nu in gebruik is gegeven aan de heer P. O ver de vest. De voorzitter zal dit in de verga dering van b. en w. bespreken. De heer C. J. van Leeuwen heeft geconstateerd, dat er weer enkele punten van de Weipoortseweg provi sorisch worden hersteld. Spreker zou dit werk in zijn geheel willen aan pakken. De voorzitter antwoordt, dat met de diverse eigenaren reeds is onder handeld, doch de eisen die gesteld worden zijn zo groot, dat nog geen overeenstemming kon worden be reikt. De heer Van Vliet wil de eigenaren gezamenlijk bij elkaar roepen en hen onder de aandacht brengen, dat ver betering van de weg voor een zeer groot deel geschieden zal in hun be lang. Men moet niet trachten deze gelegenheid aan te grijpen om hoge eisen te stellen. De voorzitter zegt toe deze kwestie nog eens te zullen bezien. Hierna volgde sluiting.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5