Verdraagzaamheid in het politieke jongeren-contact Na, HUIBERS 'n Charmante „kiss for Cinderella" Scherp St. Antonius gaat zilveren jubileum herdenken Leids bruidspaar tussen diamant en platina ZATERDAG 6 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT Helder betoog door prof dr M.J. Wenners De vruchtbaarheid van een gesprek tussen mensen van verschillende overtuiging zal grotendeels afhanke lijk zijn van de mate van verdraag zaamheid, die zij Jegens elkaar kun nen opbrengen. Dit geldt zeker voor bijeenkomsten als die van de Politieke Jongeren Contactraad te Leiden, waaraan jon ge mensen van alle politieke en con fessionele richtingen deelnemen. Het was daarom geen ondankbaar onderwerp, dat gisteravond voor dit gezelschap werd behandeld door prof. dr M. J. Wenners, van het Philoso- phicum te Warmond: de Verdraag zaamheid. Na een ^oord van welkom door de voorzitter, de heer J. A. M. van Zonneveld, begon prof. Wenners de vraag te stellen: Wat is verdraag zaamheid? Wanneer men de mense lijke houding „verdragen" analy seert, dan onderkent men tevens het object van de verdraagzaamheid het is iets verkeerds, een halve waar- heid. een onwaarheid, iets, dat niet goed is maar dat geduld moet wor den, om der wille van iets goeds, dat er ten nauwste mee verbon den is. De waarheid moet daarom objec tief aanvaard worden en het indiffe rentisme dat ieder individu auto noom stelt, ten aanzien van elke waarheid moet worden afgewezen, omdat het het onderscheid tussen waarheid en dwaling ontkent. Bij het bepalen van de grenzen, Haarlemmerstraat 1 23, Lelden toor Geboorteaankondigingen (Advertentie) Leidse Agenda ZATERDAG 6 APRIL. Diplomauitreiking aan leerlingen v. d. avondcursus. R-k. Techn. school „Don Bosco", 15.30 nam. R.-k. Instuif Haagweg. Johan Wig mans: „Tien jaar Russische Gevan genschap". Leonardushuis. 8 uur nam. „Tulnlust", feestelijke viering 15- jarig bestaan St. Antonius Clu-bhuis; kwart voor acht. ZONDAG 7 APRIL Verbum Dei. H. Mis met uitleg voor niet-katholieken. Kapel St. Lid- winagesticht; 9 uur voorin. R.-k. Instuif Herensingel. Johan Lauxtermann met Passiespel Barab- bas. Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. MAANDAG 8 APRIL V.I.R.O., „Wereldgezondheiidsdag", voordracht door dr. P. H. J. Lampe, Preventieve geneeskunde, Wassenaar- se weg 56,; 8 uur nam. Kath. Vrouwengilde. Pater P. J. Verkoelen, O.M.I. over De kunst van goed bidden en biechten. „In den Vergulden Turk"; 8 uur nam. Amateurfotografen. Uitslag jaar lijkse wedstrijd. Doelen, 8 uur nam. St. Adelbertvereniging. Gezin en Maatschappij ,door prof. dr. J. Pon- sioen. Het Gulden Vlies, 8.15 nam. Kath. Emigratiebureau. Zitting Karrewiel, half achthalf negen n.m. DINSDAG 9 APRIL „St. Antonius", 2ö-jarig bestaan. Receptie. St. Antoniusclubhuis, 35 uur nam. St. Eloy. Advies-avond. Gebouw Chr. Sociale Belangen; 7.30—8.30 u. nam. WOENSDAG 10 APRIL A.K.W.V. Kringvergadering. In den Vergalden Turk, 8 uur nam. Rozenkruistocht. St. Petruskerk, uur nam. Club dc Limetz. Avondmis voor jongeren. Hartebru-gkerk, half tien nam. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. As. weekend 6/7 april zal de dienst worden waargenomen door; dr Jasperse, Kortmann, Lahr, Mastenbroek, Wijdicks. Doktersdienst Oegstreest: dr E. W. F. van Walcheren. Dienst der apotheken. Zaterdag 6 april zijn geopend des middags-, 's avonds en 's nachts voor het klaar maken van spoedrecepten: Apotheek Herdingh Blanken, Hoge Woerd 171 tel. 20502; Apotheek Reyst, Steen- straat 35, tel. 20136 en Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegst- geest, tel. 26274. Zondag 7 april zijn geopend van 's morgens 8 uur tot 's nachts 12 uur: Apotheek Herdingh Blanken en Apotheek Oegstgeest. waarbinnen de verdraagzaamheid moet blijven, stelde prof. Wenners vast, dat een dwalende overtuiging in botsing zou kunnen komen met de individuele rechten van anderen en dat het de tegenpartij dan ook ge oorloofd is gebruik te maken van zijn recht tot zelfverdediging. Op dit wijsgerige gedeelte van zijn voordracht, dat hij vaststelde een al gemeen geldende basis te zijn voor de verdraagzaamheid, entte spr. ver volgens „een typisch katholiek ge luid". Hij ging namelijk in op de „Ver draagzaamheid op godsdienstig-zede- lijk terrein door de staat". Het be hoeft geen verder betoog, dat deze inleiding, die bedoeld was als een richtlijn waarlangs een vruchtbaar dialoog tussen spr. en toehoorders ontwikkeld zou kunnen worden, zijn doel niet miste. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris N. W. Holtkamp te Leiden is heden geveild Woonhuis Melchior Treublaan 38 in bod ƒ11.400.koper J. van Stra ten te Leiden, q.q. voor 12.400. Woonhuis Zijlsingel 29 in bod 10.000.koper H. H. van Sonsbeek te Leiden, voor 10.900. Woonhuis Herensteeg 16, in bod 2.750.koper E. van Starkenburg te Leiden, q.q. voor f 2.820.—. Woonhuis Wolsteeg 3 in bod 1.440, koper H. D. van Weizen jr., te Leiden voor 1.580. Ten overstaan van notaris W. S. Joingsma te Leiden. Huis (beneden en bovenwoning) President Steyn- straat 5-5a in bod: 3.500. Koper: J. W. Goddijn, q.q. voor: ƒ3.500. Winkel-woonhuis Janvossensteeg 50-50a in bod: f 6.100. Koper P. Mei man q.q. voor: 6.230. BIOSCOPEN. De films in de week van 512 april zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: ..Engelen zonder vleugels", 14 jaar. Lido: „De avonturiereter van Beiroet", 18 jaar. Luxor: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden. Trianon: „Richard III", 14 jaar, Rex: „Contrabanden en moord", volwassenen. POLITIE WAARSCHUWT. De Commissaris van Politie te Lei den vestigt er de aandacht op, dat een man in verschillende wijken van dc stad kwitanties aanbiedt, onder het voorwendsel, dat met de opge haalde gelden twee Hongaarse vluchtelingen in staat gesteld zouden worden in Nederland te studeren. Er bestaat een gegrond vermoeden, dat de man zich aan oplichting schul dig maakt. Het signalement van de man luidt: lang plus minus 1.70 m., gezet pos tuur. Leeftijd circa 25 jaar. Donker uiterlijk. Zwart, achterovergekamd, golvend haar. Hij is gekleed in een zwart windjac en draagt een grijze pantalon en lange, zwarte schoenen. De man heeft een zenuwtrek bij het linkeroog. Ieder, die inlichtingen kan verstrek ken, wordt verzocht zich in verbin ding te stellen met het bureau van politie, Zonneveldstraat te Leiden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doct.-ex. Gen. II de -heren T. E. Halbertsma te Oegstgeest, G. J. Kiers te Voorburg en R. Oltmans te Den Haag. Geslaagd voor het semi-arfcs-ex. de heren Teng Hwie Giap te Leiden, J. L. Trapman te Amsterdam, J. de Vries te Den Haag en P. H. der Weduwen te Delft. Geslaagd voor het arts-examen de heren H. W. Alferink te Leiden, J. M. v. d. Bel te Domburg, J. F. C. van PöJppelendam te Den Haag en R. M. Roos te Heerlen. Geslaagd voor het prop.-ex. god geleerdheid de heer P. J. van Ouwer- kerk te Boskoop. Geslaagd voor het doct.-ex. Franse taal- en letterkunde mej. M. L. Bak huis en de heer H. C. M. van der Krabben, beiden te Den Haag. Leidse studenten speelden Barrie James Barrie is geen „sentimenta list". Ook het gedrukte programma van het studententoneel in de Leidse Schouwburg ontkende dit ten stel ligste. Hij is echter wel een schrijver me' een hoogst gevoelig gemoed, die de kunst verstaat de gevoeligste snaren van het sentiment le bespe len. Zijn roman „Sentimental Tom my" zou men in dit verband als eer geloofsbelijdenis kunnen opvatten. Ook het kostelijk jeugdverhaal „Peter Pan" appelleert eigenlijk méér aan het sentiment van de volwassenen dan aan de fantasieën van de jeugd Toneelwerken als „Dear Brutus" en „A kiss for Cinderella", welk laatste spel gisteravond door het Leids Stu dententoneel en door het Toneel van de Vrouwelijke Studenten voor het eerst op Nederlandse planken werd gebracht, zijn typische getuigen van het weke gemoed van deze begaafde toneelschrijver uit een vorige gene ratie. „A kiss for Cinderella" geeft de verbeelding van het gedachten- leven van een meisje van Schotse afkomst, dat in Londen assistent- hulp-in-de-huishouding is. Het meis je, genaamd Cinderella (Assepoester) heeft een gazen gordijn van sprook jes rondom zich geweven. Haar fan tasieën worden verhevigd door de koorts, die haar verteert. Zij lijdt aan POTLOOD en GEEST Oplossing No. 531. Horizontaal: 1. koe. 3 non. 5. spa, 7. Po, 9. E.K., 10. meter, 11 ba, 12. ga, 14. een, 16. lob, 17 Ulm. Verticaal: 1. kip, 2. es, 3. na, 4. nik, 6. Putte, 8. oma, 9. erg, 11. bijl, 13. alm, 14. eb, 15. nu. Op 9 april a.s, In de weekagenda van de Leidse Courant van zaterdag 2 april 1932 vonden we de eerste aankondiging betreffende de pogingen tot oprich ting van een afdeling Leiden van de R.-K. Kellnersbond, welke vergade ring in de nacht van donderdag 7 april d.a.v. werd gehouden. Dat was het schuchtere begin van de afd. Leiden van de Kath. bond van hotel-, café- en restaurant-geëm ployeerden „St. Antonius" zoals hij later werd genoemd en welke thans voor de herdenking staat van haar 25-jarig bestaan. Die oprichtingsvergadering, gehou den o.l.v. de heer J. H. van Óijen als voorzitter van de r.-k. propaganda- club „St. Petrus", trok een goede op komst, zoals we in het verslag van deze eerste nachtvergadering lazen. De vergadering werd o.m. bijgewoond door de heer J. A. van Bijsterveld, toen voorzitter der Haagse afdeling van de koksgroep, thans afgetreden algemeen voorzitter van de bond, en j In deze oprichtingsvergadering werd de heer P. Stikkelman voorzit ter, terwijl de heren A. van Noort en Honsbeek met hem het dagelijks bestuur vormden. Op deze vergade ring traden tien personen als lid toe Dat was het schuchtere begin van een afdeling, die in de eerste jaren zeker een moeilijke strijd om het be staan heeft gehad, moeilijk omdat velen niet begrepen waarom de strijd ging, moeilijk omdat velen lie ver de vruchten wilden plukken van andermans werk. Toch heeft men volgehouden „St. Antonius" doet thans herhaal delijk van zich spreken, getuige de verslagen van de vergaderingen in onze courant. Voor een zeer groot deel is de groei en bloei van de Leidse afde ling te danken aan het onvermoeid volhardende werken van de afde lingssecretaris-penningmeester, heer Joh. M. van Asperdt, d activiteit ten toon spreidt over alle onderdelen van het verenigingsleven, die ondanks zijn werk in het bedrijf tuberculose. In het tweede bedrijf zien wij inderdaad dit gedachten- leven uit het niets vorm krijgen achter een gazen gordijn, dat is be schilderd met de gevel van een krot woning in een achterbuurt van Londen. Een agent vertegenwoordiger van de harde realiteit dringt in haar droomwereld door, wordt ge boeid en tenslotte verliefd, hetgeen het meest overtuigend bewijs is van de redelijkheid van haar droom wereld. De agent ontpopt zich ten slotte als de sprookjesprins, die de glazen muiltjes aan haar voetjes komt passen. Dit spel stelt zware eisen aan regisseurs (Arend en Teun Hauer) en aan spelers. Het is overladen door de uitgebreide rolbezetting. Er is geen hecht verband tussen de drie bedrij ven en vooral in het derde bedrijf wist de schrijver de overigens ver dienstelijke invallen van zijn senti menteel gemoed niet in de hand te houden. Dit plaatste de uitvoerders voor het probleem van de fragmen tarisering; zij hadden kennelijk moeite vast te houden aan de grote Ujn. Overigens woorden van lof voor het streven deze in Nederland tame- 'ijk onbekende toneelschrijver een kans te geven; lof ook voor de ver dienstelijke wijze, waarop door de mannelijke en vrouwelijke studenten gespeeld werd. Cinderella (Renée Kelder) deed het goed. Alleen speel de zij naar onze smaak te veel de rol van de vermoeide existentialiste, die bijna met de wereld heeft afge rekend, inplaats van het vreemde, opgewonden sprookjeskind. De agent (en prins), P. P. van Vliet toonde een goede opvatting van zijn rol. Alle anderen hebben in dit snel goed en nuttig werk gedaan. Onder hen wa ren de danseuses en de „ladies", die de sprookjes dansten. Muziek, kleding en décors waren verzorgd. Toespraken van velen, „a kiss for Cinderella" van de rector magnificus, vele bloemen en een ovationeel ap plaus beloonden de uitvoerenden. O.K.O. St. Leonardus organiseert een kiavcjasdrlve. Woensdagavond om achi uur wordt in het St. Leonardushuis aan de lief- neboers van klaverjassen de gelegen- neid geboden, eei. van de mooie prij zen, die beschikbaar werden gesteld in de wacht te slepen. De drive is niet uitsluitend voor donateurs. Gewest, arbeidsbureau Algemeen. Het geregistreerde aanbod (arbeidsreserveonderging in de periode van 25 tot en met 30 maart geen wijziging van enige bete kenis. Dit neemt niet weg. dat de stand van het aanbod t.w. 225 uiter mate laag genoemd mag worden. De gunstige weersgesteldheid, welke dit voorjaar kenmerkt, is hieraan niet vreemd. De activiteit in de bouwsec tor kwam tot volle ontplooiing, de schilders, waarvan gedurende de win termaanden een ruim aanbod aan wezig was, tengevolge van de wijzi ging in de subsidieregeling, zijn nu allen aan hpt werk. In de metaal industrie heerst grote bedrijvigheid. Er is volop werk, zelfs in die mate, dat voorshands thans nog lange lever tijden moeten worden bedongen. De werkzaamheden in de land- en tuinbouw verlopen, begunstigd door het zachte en vaste weer, buiten gewoon vlot, zodat spanningen op de arbeidsmarkt niet aan de oppervlak te kompn. Vraag. De geregistreerde vraag handhaafde zich op gelijk niveau en liep 655 geregistreerde aanvragen, waarvan er 250 betrekking hadden op jeugdigen, leeftijd 15 tot en met 18 jaar. In de textielindustrie, de metaal industrie en betonwarenindustrie be staat een permanent personeelste kort. De behoefte aan jeugdige ar beidskrachten 15 tot en met 18 jaar doet zich in vrijwel alle be drijfstakken gevoelen. Het aanbod is echter uiterst beperkt. Met de scho lenactie worden goede vorderingen gemaakt, zodat het niet uitgesloten is. dat binnenkort het aanbod van jeug digen een stijgende tendenz zal ver tonen. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten nam iets af en bedroeg op 30 maart j.l. 70. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 6 April 1857. Advertentie: De Ondergetee- kende berigt, dat wegens het Israëlitische Paaschfeest, van aanst. Woensdag den 8sten tot den volgenden woensdag den 15en April, geene bestellingen van Bolussen kunnen worden aangenomen. J. A. Cassier, Garenmarkt bij het Ruïneplein, no, 200. van een kabel met vereende krachten de truck naar het midden van de weg trokkên, waar zij er in slaagden, voordat er erger kon gebeuren, de laaiende brand met hun blusappa- raten te doven. Een en ander liep gelukkig nog best af. De truck is zwaar beschadigd. Een komplimentje ook voor onze brandweer, die in re cordtijd aanwezig was. NIEUWKOOP TRUCK IN BRAND. Gistermorgen ongeveer half elf stond een van de hef-trucks van de fa. Bodegraven met draaiende motor benzine te tanken aan de eigen, te gen een houten schuur staande ben. zinepomp. Doordat de tank overliep, stroomde een straal benzine over de gloeiend hete uitlaat. Met een gewei- dige klap vloog de benzine in brand en een moment later stond de hele truck in lichterlaaie. In allerijl toe geschoten personeel trachtte met brandblusapparaten de brand te blus. sen, terwijl anderen onmiddellijk de brandweer alarmeerden, die binnen enige minuten arriveerde. Reeds lek ten de vlammen aan de houten schuur en het gevaar was groot, dat de tank van de truck zou exploide- ren. Gelukkig waren er leden van het personeel die in alle verwarring het hoofd koel hielden en met behulp Bisdom Rotterdam koopt pand voor huisvesting van diensten Naar „De Tijd" meldt heeft het bis dom Rotterdam in die stad een groot pand aan de Westzeedijk aangekocht met de bedoeling daarin de kantoren te vestigen van de bisschoppelijke bouwinupectie. Tevens kunnen daar enkele priesters wonen die in het bis dom een bijzondere taak kregen toe gewezen. Het aangekochte gebouw, Westzce- di.ik 96, ligt in de nabijheid van het Emmaplein waar het toekomstig» bisschoppelijke paleis wordt geves tigd. Men hoopt zeer binnenkort de bis schoppelijke bouwinspectie, waarvan de kantoren thans gelegen zijn in de v. Vollenhovenstraat, naar 't nieuwe pand te kunnen overbrengen. Dinsdag a.s. Nutsgebouw ALPHEN AAN DEN RIJN. Avondshow uit verkocht. Middagshow aahv. 2.30 Toegangsprijs f 1,50, thee complet inbegrepen. deken en pastoor te Schiedam als geestelijk adviseur. In die dagen was slechts 12 der werknemers in de Horecabedrijven georganiseerd en terecht werd er op gewezen, dat het toen 200.000 leden tellende R.-K. Werkliedenverbond achter de nieuwe'afdeling zou staan. Burgerlijke Stand door rector R. J. J. Reynen thans toch nog tijd weet te vinden voor al - - - ilet werk van afdelings- en de laat ste jaren ook van bondssecretaris en óie ziin furtctie van penningmeester niet alleen bepaald tot het zo zuinig mogelijk beheer van de financiën, maar tevens zorgt voor de inning der contributiegelden Daarnaast heeft hij voor de afde ling, dus voor de leden en hun ge zinnen zich zeer verdienstelijk ge maakt voor het jaarlijkse St. Nico- laasfeest, waarvan ook de bescher melingen der Zusters Carmelitessen konden profiteren en voor „Kinder vreugde", een zeer bijzondere instel ling van „St. Antonius". Gaarne zou de secretaris-penningmeester zijn zorgen nog verder willen uitstrek ken. Gaarne zou hij alle bedrijfsge- noten in zijn bond ondergebracht willen zien, maar.het gaat thans voor velen te gemakkelijk. De orga nisatie zorgt tenslotte voor de be langen der leden, maar in hen voor alle werknemers in het Horeca-be- drijf, omdat de maatregelen, die of ficieel genomen worden, zich niet alleen tot de georganiseerden kun nen uitstrekken. Wat zou er mooier feestgeschenk voor de jubilerende afdeling moge lijk zijn dan een aanmelding als lid van de laatste werknemers in dit bedrijf? Mogen we daarvoor een be roep doen op het gezond verstand van degenen, die nog buiten de or ganisatie staan? Geboren: Menno Thijs, z. v. J. Ver. steeg en J. G. de Vries; Marien Jaco- z. v. J. Gravekamp en M. J. Brasker; Willem, z. v. L. de Water en K. Hoek; Frederica Antonia, d. v. F. A. Rekelhoff en C. Hartman; Albertus Cormelis, z. v. A. C. Br ij er en M. C. van Ruitenburg; Theodorus Govert Gerardus Johannes, z. v. P. J. van den Berg en A. de Rijk; Cor nelia Catharina, d. v. A. Ciere en C. C. M. Schutte; Alwine Margerethe, d. v. N. van Egmond en G. J. Rhijns- burger; Adriaantje. d. v. G. Cuvelier en A. M. Wagemaker; Daniël Maar ten, z. v. J. van Mulligen en C. Vos; Anna Maria Cornelia, d. v. C. L. Heemskerk en G. W. van Eijk; Haijo, z. v. J. Lasschuijt en J. W. Kanbier; Rudolf, z. v. G. W. A. Ligtvoet en C. M. Pauw; Pepijn, z. v. P. J. M. Geurts en M. G. van Senus. Ondertrouwd: A. Hoogeveen en J. Dozij; H. A. Ligtvoet en J. de Ruiter: C. Nievaart en G. E. M. Veelenturf; M. S. H. Schlemper en C. A. M. Meijs; J. van der Ploeg en G. van Bemmcl; J. de Bruijn en M. D. M. Serdijn; F. L. Cavé en L. Ciere; S. P. Paauw en M. Sommeling; C. van Elleswijk en M. H. van der Linden; L. van Kuijk en M. Disseveld; G. A. Baijens en H. J. Pikaar; J. H. Mennes en M. Lamers; J. Stol en A. de Ruiter; D. Hogewoning en C. G. van der Mark; G. D. van Brakel en A. G. J. Wasse. naar. Overleden: A. Verlind 70 j„ wedu we v. L. A. Wagenaar; B. L. Lieverse 47 j. man. De feestviering. Natuurlijk kon dit zilveren jubi leum niet onopgemerkt voorbijgaan, doch men wenst de herdenking be scheiden te doen zijn. Deze zal plaats vinden op dinsdag 8 april a.s. en des morgens te half negen beginnen met een H. Mis in de kapel der zusters Carmelitessen aan de Oude Vest, ge volgd door een ontbijt in de foyer van het St. Antonius Clubhuis. Des middags van 35 uur is er receptie in het Clubhuis, gevolgd door een diner en des avonds gezellig samen zijn voor de leden in café „De Kroon", Nieuwe Rijn 5. Politie bracht muzikale hulde De feestelijke muziek van het po- litiemuziekgezelschap trok vanmor gen velen naar de anders zo stille Oosterstraat. Huls aan huis waren daar de vlaggen uitgestoken als te ken van hulde aan het echtpaar B. FrankEkkel, dat vandaag zijn 65- jarige bruiloft viert. Bruidegom en bruid zijn geboor tig uit Kampen. Ze werden gezegend met 18 kinderen, waarvan er nog 9 in leven zijn. Ook van de 32 klein kinderen en 51 achterkleinkinderen waren er velen gekomen om het ju bilerende bruidspaar te feliciteren. In de afgelopen oorlog heeft de heer Frank in alle stilte in zijn huis een géheim wapenarsenaal verbor gen en ook de overvallers van de strafgevangenis Wateringschans te Amsterdam, werden op hun vlucht met open armen ontvangen. De drukte van de feestvreugde werd tegen elf uur onderbroken voor een aubade door het Leidse Politiegezel- schap. Na enkele pittige deuntjes werd de muzikanten een hartver sterking aangeboden. Voor dat het muziekkorps weer vertrok, kwam het bruidspaar uit zijn woning om van de muziek te genieten. Ontroerend was het ogenblik, waarop de bruid, temidden van haar dierbaren, met de koraalmuziek meezong. Op de foto: De jubilerende echte lieden voor hun woning. K.A.J. van Europa bijeen Vrijdag is te Brussel een driedaag se bijeenkomst van de Europese K. A.J. besloten Hieraan namen deel de voorzitters van de K.A.J. en dé V.K. A.J. van Spanje, Portugal, Frankrijk, Engeland, Nederland, België Duits land, Oostenrijk en Zwitserland. Op deze vergadering werd o.h. ge sproken over de Rome-bedevaart van augustus van dit jaar, waaraan meer dan 30.000 T30.000) jonge arbeidsters en arbeiders van de gehele wereld zullen deelnemen. Tevens heeft men op deze bijeenkomst Ie gezamenlij ke problemen van de Europese arbei dersjeugd besp-oken. Dergelijke continentale vergaderin gen vonden dezer dagen ook plaats in Afrika, Azië en Amerika. Senaat was boos De Amerikaanse Senaat heeft be sloten de presidentiële bevoegdheid inzake internationale luchtvaartover- eenkomsten te bespreken, uit protest tegen de donderdag toegekende nieu we rechten voor de KLM. De Senaat heeft dit zonder stem ming en ln aanwezigheid van min der dan twaalf senatoren (de Senaat telt 96 leden) goedgekeurd en naar het Huis een wetsontwerp gezonden, waarbij de presidentiële bevoegdheid op dit gebied beperkt wordt. De democratische voorzitter, War ren Magnuson, zei, dat de Senaats commissie de maatregel eerder una niem goedgekeurd had. Een soort gelijk wetsontwerp werd verleden jaar door de Senaat aangenomen, maar in het Huis om hals gebracht. Benzine in café De politie van Los \ngeles heeft twee arbeiders aangehouden, die er van verdacht worden samen met twee anderen brand gerticht te hebben in een café, waardoor zes mensen om het leven zijn cekomen. De vier verdachten, van wie er noè twee voortvluchtig zijn, werden don derdagavond uit een ba:- gezet, om dat zij zich onbehoorlijk gedroegen. Een half uur later werd de deur van de bar ipengesmeten en wierp iemand een emmer benzine over de vloer, terwijl een an Ier een brandende lu cifer naar binnen wierp. De gevolgen waren ontzettend. Vijf mannen en een vrouw, ingesloten door het vuur, verbrandden levend. Drie mensen liepen ernstige verwon dingen op. Een voorbijganger, die de daders zag wegrennen, heeft nog met een revolver op hen geschoten en hij meent een der dalers geraakt te heb- bon. OOSTKUST VAN SUMATRA WENST AUTONOMIE. De uitvoerende raad van het Volks congres voor de oostkust van Suma tra heeft op een te Medan gehouden persconferentie nogmaaals uitdruk king gegeven aan de wens tot volle dig zelfbestuur en afscheiding van de oost-kust van Sumatra van de huidige provincie Noord-Sumatra. Op de persconferentie werd uitdruk kelijk medegedeeld, dat de eis voor zelfbestuur alleen betrekking heeft op het gebied van het huidige re gentschap Oost-Sumatra, d.i. het ge bied rondom Medan, waarin vele landbouwondernemingen zijn gele gen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2