S)e£cid6e(Boti/fcatit Israel wil vrije vaart door het Suez-kanaal afdwingen Koninklijke luister in het Louvre Nasser onder druk De betrekkingen tussen Moskou en Belgrado Proces-Adams in laatste stadiuiu Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. ZATERDAG 6 APRIL 1957 48ste JAARGANG No. 14076 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: U C. J ROt'ZEN. BÜREAITX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., 2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Mieum canfiict uiatdt g.eii&Jkeeid Proefschepen gaan Nassers houding peilen ISRAEL HEEFT AMERIKA GEWAARSCHUWD dat het van plan is te trachten zijn rechten op het gebruik van het Suezkanaal uit te oefenen, zelfs al zou dit nieuwe moeilijkheden in het Midden-Oosten betekenen. Israel zal de Egyptische weigering om Israëlische schepen door te laten op de proef stellen, als deze weigering gehandhaafd zou blijven na afloop van de lopende onderhandelingen over het gebruik van het kanaal. Egypte heeft gisteren in 'n officiële verklaring Israel gewaarschuwd, niet met een aan val te dreigen. ISRAELS STANDPUNT Volgens diplomatieke bronnen zou Israel het volgende standpunt ken baar hebben gemaakt: 1) Elke regeling voor het Suez- Het hellende vlak WIJ BEHOEVEN NIET VER van huis te gaan om te leren, dat kabinetscrisissen wel eens lang kun nen duren; wij hebben er verleden jaar nog een voorbeeld van gehad in eigen huis. Maar toch kijken we met verwondering naar de manier, waarop in Djakarta zo'n zaakje wordt opgeknapt. Oost is oost en west is. west, dat is duidelijk, en daarom is er altijd verschil van methode, maar ondanks dat vragen wij ons toch wel eens af, of men daar in Djakarta niet bezig is met het spelen van een gevaarlijk spelletje. Misschien is het juist, dat de wes terse democratie niet erg geschikt is voor Indonesië en dat het volk 0 een straffere leiding van boven nodig heeft. Goed, daarom heeft Soekarno het parlement uitge schakeld en de staat van beleg af gekondigd, teneinde het mogelijk te miaiken zijn conceptie van een geleide democratie te verwezenlijken. Tijdens de staat van beleg heeft nl. de pre sident, die tevens opperbevelhebber van het leger is, alle macht in han den en is het parlement uitgescha keld. Maar hij heeft desalniettemin mi nisters nodig en daartoe moet hij zoeken onder personen, die altijd een of andere binding met een bepaalde partij hebben Nadat het Soewirjo niet gelukt was om een kabinet te vormen, dat het vertrouwen van de meerderheid in het parlement had, is Soekarno er thans toe overgegaan, om zelf een zakenkabinet te gaan for meren, waartoe hij contact heeft zocht met diverse partijleiders. Zo komt hij toch altijd weer bij de par tijen terecht en deze zijn het nu eenmaal gloeiend oneens gebleken. Vooral het vraagstuk, of er al of niet communisten in het kabinet moe'ten worden opgenomen, is een bron van felle onenigheid. De ene partij doet niet mee als er communisten in ko men en de andere partij doet niet mee als er geen communisten in ko men. Eigenaardig is, dat er wel een grote mate van eenstemmigheid heerst over het opnemen van Hatta in de regering. Maar daar schijnt Soekarno absoluut niet aan te willen. Het onafhankelijke blad „Indonesia Raya" voorspelt echter, dat het ne geren van Hatta zeker niet zal wor den aanvaard door de opstandige buitengewesten en de militaire com mandanten, die de wens hebben uit gesproken voor het herstel van de samenwerking tussen Soekarno en Hatta. Soekarno's persoonlijke afkeer van Hatta en zijn knipoogjes naar Moskou brengen het land in een gevaarlijke positie, waarvam trouwens de af scheiding der opstandige gebieden reeds een duidelijk symptoom is. kanaal dient de verzekering in te houden van het internationale karak ter van de waterweg. 2) De westelijke mogendheden hebben door de terugtrekking van de Britse troepen uit het kanaalge- bied de gedwongen terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten en de hulp der V.N. bij het ruimen van het kanaal hun onderhandelingsposi tie met Egypte teloor doen gaan. Thans ziet Israel dat de westelijke mogendheden hulpeloos staan tegen over Nassers onredelijkheid. 3) Israel verklaart op de verkla ring van president Eisenhower, dat niet aangenomen moet worden, dat Egypte de Israëlische schepen weer van doorvaart door het kanaal zal uitsluiten. 4) Israel is de mening toegedaan dat het een onaantastbaar recht be zit om het kanaal en de Golf van Akaba te bevaren. Het is het niet eens met de Amerikaanse gedachte advies van het internationale hof in te winnen over de vraag of Egypte het recht heeft de toegang tot de Golf van Akaba af te sluiten. 5) Israel zal een schip onder Is raëlische vlag door het Suezkanaal zenden zodra het beginsel van vrije doorvaart door andere landen duide lijk is vastgesteld. Israel verwacht, dat de Ver. Staten het initiatief zul len nemen bij het vaststellen van dit beginsel. DRUK VAN AMERIKA De Ver. Staten doen naar verluidt een laatste poging om enige wijziging in het Egyptische plan voor de ex ploitatie van het Suezkanaal te krij gen, ondanks het feit, dat de Egyp tische regering de voornaamste me- rikaanse voorstellen aanvankelijk heeft verworpen. Egypte heeft geweigerd de voor genomen verklaring over de kanaal- politiek te veranderen in een docu ment waarbij andere landen zich zou den kunnen aansluiten. Het betoogt dat dit zou betekenen, dat ook Israel het zou kunnen ondertekenen, hoe wel Egypte met dit land formeel nog in oorlog is. Het vijftienduizend ton metende Nederlandse motortankschip „Purfi- na" is gisteren het Suezkanaal gepas seerd, als grootste schip en eerste geladen tankschip na de heropening van het kanaal. Het schip heeft een diepgang van 29 voet. Het binnenkomen van de golf van Suez uit werd door het laat ste nog in het kanaal liggende wrak bemoeilijkt, maar dank zij de aan wijzingen van een loods, verliep alles zonder ongelukken. Verder was het kanaal geheel in orde. De kanaalautoriteiten waren erg vriendelijk, deelde de kapitaal van de „Purfina Nederland" telegra fisch mee. CONFERENTIE TE CAIRO? Radio-Cairo heeft in zijn persover- zocht van zaterdagochtend melding gemaakt van een in Egyptische dag bladen gepubliceerd bericht, inhou dend dat Egypte vijftien landen zal uitnodigen vertegenwoordigers naar Cairo te zenden voor een aldaar, on der voorzitterschap van de secretaris generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, te houden conferen tie over de exploitatie van het Suez kanaal. Nieuw Italiaans narcotica-schandaal Een Romeinse rechter van onder zoek heeft vrijdag een proces gelast tegen de 26-jarige prins Giuseppe Pignatelli en de 36-jarige Siciliaanse markies Emanuele de Seta wegens handel in verdovende middelen. Hiermee is een vooronderzoek van negen maanden naar een verdovende- middelen-sehandaal in de Italiaanse society, dat vorig jaar juni aan het licht kwam bij een huiszoeking door de politie in een aantal villa's in Ro me, afgesloten. Een derde verdachte, de 33-jarige hertog Augusto Torlonia, zal bij ver stek terecht staan. Hij is voortvluch tig. Prins Giuseppe Pignatelli, een telg uit een der aanzienlijkste Romeinse families, en de Siciliaanse markies verblijven sedert vorig jaar juni in voorarrest. Gelijk met hen zullen nog 21 ver dachten, o.w. vier dokters, terecht staan. De 25-jarige hertog Ludovico Lante della Overe is wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken. Hij heeft vorig jaar vier maanden in voorarrest door gebracht. Ook de populaire Italiaanse filmkomiek Carlo Croccolo, die in ok tober gearresteerd was, is vrijgespro ken. Worden steeds slechter Het Zuidslavische communistische blad „Borba" heeft in een artikel re cente beschuldigingen van Russische en Hongaarse staatslieden verwor pen, dat Zuid-Slavië wat de Hon gaarse opstand betreft de zijde van de „imperialisten" heeft gekozen. Het blad veroordeelt de Russische politiek ten aanzien van Hongarije en stelt de Sowjet-Unie en bepaal de Hongaarse leiders verantwoorde lijk voor de gebeurtenissen, die tot de opstand van oktober geleid heb ben. Volgens diplomatieke waarnemers heeft „Borba" te verstaan gegeven, dat Zuid-Slavië zich heeft neerge legd bij de onvermijdelijkheid van wrijving met Moskou, voornamelijk als gevolg van de Zuid-Slavische weigering om zich in het „socialis tische kamp,, te voegen en ook we gens de Zuid-Slavische opvatting, dat de Hongaarse opstand aanvan kelijk een echte revolutie was. In sommige gezaghebbende Zuid- OP DE DERDE DAG van haar be-1 komen twintig van de mooiste schil- zoek aan Frankrijk, woensdag 10 derijen uit het museum te hangen, april zal Koningin Elisabeth van En- Watteau en Reynolds, Gainsborough geland in het Louvre worden ont- j en Da Vmci sieren met hun beroemde vangen. De luister, die nog altijd ver bonden is aan een dergelijk bezoek zal het eeuwenoude slot nog een maal de glorie schenken van vor- stenpraal. En het Louvre hééft vors- tenpraal gekend. Het beroemde ko ningsgeslacht der Capetingers, de Bourbons, de Orleans hebben hier gewoond. Het is altijd een praalslot geweest. De meeste vertrekken dien den als pronkkamers. De vorsten van Frankrijk stalden er hun schat ten uit. Toen de vorsten verdwenen, kreeg het Louvre uitsluitend de functie van bergplaats voor kunst schatten. Aanvankelijk was het er een chaos van de meest uiteenlopende antiquiteiten en kleinodiën. Maar al lengs kwam er lijn in de enorme ver zameling. Nu bergt dit magnifieke gebouwencomplex, waar beroemde architecten als Lescot, Perrault en Viscoti aan werkten, een fabel achtige hoeveelheid van de rijkste kunstwerken die een gezamenlijke waarde vertegenwoordigen van ver in de miljoenen. Het Louvre is de trots van Parijs en Frankrijk. ¥N HET LOUVRE heerst nu grote bedrijvigheid. Er wordt gesleept met schilderijen, er worden ver schillende vleugels van het gebouw leeggehaald en als ontvangstvertrek- ken voor het Engelse vorstenpaar in gericht, er worden verlichtingen aap- gebracht, er wordt geboend en ge schrobd, er lopen detectives rond en het is sedert enkele dagen al voor het publiek gesloten. De zaal van Athene wordt inge richt als salon voor de koningin. Er Nïpl WAvL'pn niof scn burger' die geschikt is om te wer- n,tl ncincii iucl cicil ken, maar systematisch vierk weigert De wetgevende commissie van de Opperste Sowjet van Estland heeft een wetsontwerp opgesteld, waarover een volksstemming zal worden ge houden, dat deportatie met dwang arbeid voor twee a vijf jaar beoogt van „alle anti-sociale elementen en klaplopers". Dit heeft het blad „Sowetskaja Estonia" bericht. Volgens dit wets ontwerp kan in elk dorp of in elke stadswijk van het land ieder volwas- en die „een parasitair bestaan" leidt, door een met meerderheid van stem men genomen besluit van de betrok ken gemeenschap, dat door de plaat selijke Sowjet is bekrachtigd, tot de portatie worden veroordeeld. In lit wetsontwerp wordt eraan herinnerd, dat de grondwet, die alle burgers het recht op arbeid waar borgt, de stelling kent iat „wie niet werkt, ook niet zal eten". Volgens het wetsontwerp kunnen ook zwervers gedeporteerd worden, maar alleen na een uitspraal van de volksrechtbanken. ®e Zenen Oiwnindm" mee tfiuh Na een verblijf in de Caraïbische wateren en een bezoek aan Sint Maarten is vrijdagochtend Hr. Ms. kruiser J)e Zeven Provinciën" in Den Helder aangekomen. Op de foto ziet men de oorlogsbodem in de mist op de *ede van Den Helder. doeken de vertrekken van een vor stin. Het meest opvallende is wel het gesjouw met de beelden. Er staan nog al wat naakten in het Louvre en die worden zorgvuldig opgeborgen Alleen Diana, kuis als een kerk, mag haar oude standplaats behouden. lichting. Daar wordt nu snel ver andering in gebracht. Kilometers lange electrische leidingen worden aangelegd, schijnwerpers opgesteld. Er wordt geëxperimenteerd met lichteffecten. Al de pittoreske kanten en hoekjes worden benut om bij te dragen aan het schitterende geheel Er zal een diner aangericht worden voor 2000 genodigden en daar komt heel wat voor kijken. Nu reeds zijn honderden werklieden bezig de ont vangstzaal te installeren. Voor enige dagen zal de stille museumsfeer van het Louvre verstoord worden door de luidruchtige praal en pracht, die met het bezoek van een vorstin gepaard gaat. Nog éénmaal keert de konink lijke luister terug in het Louvre. Bij raadselachtige val uit sneltrein: Van misdrijf geen sprake De conclusie van een uitvoerig on derzoek naar het ongeval, waarbij de vorige wéék de Fran?aise mej. Jecqueline Vilarem uit een van de rijtuigen van de sneltrein Amster damBrussel viel, is, dat de juffrouw het slachtoffer is geworden van een betreurenswaardig ongeval. Van enig misdrijf is geen sprake. De toestand van het slachtoffer is zeer bevredigend. Haar ouders, die in Zuid-Frankrijk wonen, hebben, nadat ze door de Zwijndrechtse poli tie op de hoogte waren gebracht met het gebeurde, een bezoek gebracht aan hun dochter, die in het diaco- nessenhuis te Dordrecht wordt ver pleegd. Ze kregen van de behandelende artsen toestemming om hun dochter reeds over een week naar Parijs te doen vervoeren. Juffrouw Vilarem is te Parijs werkzaam als gediplomeerd assisten te bij het Centre National recherche Scientifique. Slavische kringen gelooft men, dat de betrekkingen tussen Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie op het ogenblik zó slecht zijn, dat men rekening moet houden met een proces tegen Nagy, waarbij deze ervan beschul digd zou worden een „Zuid-Slavi sche agent" te zijn. Men trekt in dit verband een vergelijking met het proces, dat in 1949 leidde tot de ter doodveroordeling van Laszlo Rajk, een vroegere Hongaarse minister van buitenlandse zaken, wegens „Tito- isme". Vermaningen uit Moskou Een commentator heeft vrijdag In een uitzending in het Nederlands voor radio-Moskou Nederland ervoor gewaarschuwd niet toe te staan, dat Amerika atoombases op Nederlands grondgebied inricht, omdat „de Sow jet-Unie in geval van agressie maat regelen zal nemen om deze bases te vernietigen." Onder verwijzing naar de opmer king van minister Staf in Washington, dat Nederland geen bezwaar heeft te gen opslag van atoomwapens op Ne derlands grondgebied, deelde de com mentator mee, dat Amerika nog dit jaar een aantal Amerikaanse raket ten van het type „Honest John" aan Nederland zal lev aren. De commenta tor vervolgde: „Het volk van de Sow jet-Unie wenst het Nederlandse volk vrede en welvaart toe. De Sowjet- Unie wil vriendschappelijke betrek kingen met Nederland blijven onder houden en de bet-ekkingen op econo misch en cultureel gebied met Neder land tot ontwikkeling brengen". Volgens deze commentator is het in het belang van net Nederlandse volk, dat de westelijke mogendheden eindelijk van vruchteloze onderhan delingen over de ontwapening over gaan tot het nemen van praktische maatregelen en voor alles de Russi sche voorstellen aanvaarden om de kernwapens te verbieden en de voor raden kernwapens te vernietigen. De regeerders van Nederland hebben zich achter de westelijke mogendheden geschaard, die deze voorstellen ver werpen. Dit druist evenwel in tegen fundamentele belangen van het Nederlandse volk, dat door deze han delwijze van zijn regeerders wel eens het slachtoffer kan worden van een atoomoorlog, aldus de commentator. Pleidooi van verdediger De geruchtmakende moordzaak te gen de Engelse huisarts dr. Adams begint nu langzamerhand in het laat ste stadium te komen. Gisteren heb ben de verdediger en daarna de pro cureur-generaal de jury uitvoerig toegesproken; de eer«te hield een pleidooi van meer dan drie uur. De verdediger Lawrence legde er vooral de nadruk op, dat de „moge lijkheid, dat mijn cliënt de misdaad, waarvan hij wordt beschuldigd, zou hebben begaan, niet voldoende is om hem te veroordelen". „Ik wil u erop wijzen, dat de ge neesheren, die voor de rechtbank hebben getuigd, met waarschijnlijk heden hebben gewerkt, doch bij net beantwoorden van de vraag, of een beklaagde schuldig moet worden ge acht aan het hem ten laste gelegde mag niet van waarschijnlijkheden worden uitgegaan", aldus Lawrence. Overigens vond hij het een fantasti sche veronderstelling, dat deze dokter plotseling een stervende vrouw, wier levensduur nog zeer beperkt was, door een overmatige dosering met verdovende middelen om het leven heeft gebracht, omdat hij belust was datgene te ontvangen, wat hem door zijn patiënte in haar testament was toegedacht. „Dit nu is uiterst onwaarschijnlijk daar hij, indien hij de natuur aan Geen fut meer in huis Fath Mevrouw Fath heeft om gezond heidsredenen besloten dat haar Pa- rijse modehuis dit jaar niet met een herfstcollectie zal uitkomen. Het is mogelijk dat het huis voorgoed zal worden gesloten, maar een definitie ve beslissing is daarover nog niet ge nomen. De verkoop van parfums, kousen en accessoires gaat gewoon door. Een woordvoerder van het mode huis heeft meegedeeld dat mevrouw Fath „zeer vermoeid" is. In 1954, na het werk liet, binnenkort toch zijn deel van de nalatenschap zou ont vangen", verklaarde Lawrence. De procureur-generaal kwam vrij. dag niet klaar met zijn slotbetoog. Hij zal dat maandag a.s. voortzetten. Oostduitse communisten ontevreden „Freiheit", het in de Oost-Duitse strad Halle verschijnende dagblad der communistische partij, heeft donderdag j.l. gemeld, dat „arbei ders en intellectuelen, waaronder partijleden, op een partijvergadering in de reusachtige scheikundige brieken te Leuna de ontbinding der partij hebben geëist". „Vijanden van de Duitse demo cratische republiek, waaronder voor aanstaande economen, hebben te Leuna de Hongaarse tegenrevolutio- nairen openlijk verdedigd", aldus „Freiheit", dat ook nog meldt dat sommigen de eis hebben gesteld, dat „bestuursleden van de Oost-Duitee partij zullen worden opgehangen". Verbaasde voorbijgangers zagen vrijdag na een zware regenbui in het Amerikaanse plaatsje Bowling Green in Kentucky honderden dol larbiljetten uit een overstroomd riool drijven. Na verloop van enige uren had de politie biljetten tot een be drag van duizend dollar uit de plas opgevist en nog steeds hield de stroom aan. Men vermoedt, dat het geld, afkomstig van een inbraak, in het riool verstopt is geweest. Koude wind Koudere lücht is vannacht het land binnengedrongen. Deze weersomslag hing samen met de vorming van een nieuw hogedrukgebied in de omge ving van de Britse eilanden. Op de Noordzee nam daardoor de wind toe uit noordelijke richting met het gevolg, dat koudere lucht van polaire oorsprong zich in beweging de dood van haar echtgenoot, heeft zij zette naar onze streken, de leiding van het modehuis op zich De aanvoer van deze koude lucht genomen. In januari van dit jaar is al een ander Parijs modehuis gesloten. Dat was dat van Germaine Lecomte. duurt tijdens het weekeinde voort. De kans op regen is evenwel gering en plaatselijk zullen opklaringen voorkomen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot j zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING. Vrij koud en overwegend droog weer met veranderlijke bewolking. Matig tot krachtige noordelijke wind. 7 April zon op 6.04; onder 19.26; maan op 10.47; onder 1.56. 21.23 Eerste Kwartier. 8 April zon op 6.02; onder 19.27; maan op 12.00; onder 2.38. Hoogwaterstanden 7 April v.m. 7.40; n.m. 8.15. 8 April v.m. 8.40 n.m. 9.25. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt 4 C. OSLO zwaar bew. 6 KOPENHAGEN zwaar bew. 6 ABERDEEN half bew. 6 DUBLIN half bew. 3 LONDEN licht bew. 7 AMSTERDAM half bew. 7 iv BRUSSEL regen 8 PARIJS onbewolkt 6 BORDEAUX mist 7 GRENOBLE regen 10 NICE geheel bew. 14 BERLIJN zwaar bew. 8 FRANKFORT geheel bew. 8 MüNCHEN onbewolkt 5 ZüRICH geheel bew. 10 GENèVE regen 10 LOCARNO zwaar bew. 9 WENEN onbewolkt 7 INNSBRUCK zwaar bew. 5 ROME nevel 11 MALLORCA zwaar bew. 6 Korreltje Eén woord van bemoediging kan smeulende energie tot een laaiend vuur maken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1