Met de Cem de taan uit weeckelykse CRonycke ZATERDAG 6 APRIL 1957 DP I.F.TD^P ("OTTO ANT PAGINA 10 't ll/ordt langsaemaen weer tyd dat men het jaerlycks feest begint in onse bollenstreeck; gaen bloeyen wijd end' zyd narcis en tulp en hyacinth. Het word ons weeral weeck om 't herte by al dat mooys. En in het lenteprille groen klinckt soete voog'levooys. In Lisse deed de keuckenhoff syn open poorten open voor het bloemenminnend vofck. All' andre jaeren was 't een soff. En stond die mooye tuyn met alderhand gewassen vol, ick daer togh geene bloem en sagh omdat al 't fraeye bolgewas nog in de windselen lagh. De V.V.V.'s die doen hun best om 't eyghen volck en vreemd'lingh te gerieven om ter meest. De bollenboeren doen de rest en vieren in dees' schone tyd aldaer hun bloemenfeest als weer het corso gaet met pradht en prael van bloemenwaegens langhs de straet. Cr waeren oock verscheenen weeck drie trouwen die er vierden een feest'lyck jubileum, al was het ditmael in de streeck geen feest van capelaenen met een jubelend Te Deum. Maer in ons Haeserswou men Bertus Voortman hulde bracht voor vyftieh jaeren trouw. In Voorschoten is 't veertich jaer dat Geiténbeek de scepter swaeyt op 't landgoed /an syn baes. Als jachtopsiender jaegt hy daer op stropers en op strickensetters achter conyn en haes. Men was hem goedgesind: als Bertus Voortman kreegh oock hy het mooye erelint. Maer oock in Sassem deese keer stack men de boode van het Raedhuys opt hoedecken een pluym voor veertich jaeren heen en weer geloop door gangh en caemeren en waeckend voor versuym van luyder, die van wenschen vol, sich niet en storen aen 't gemeent'lyck protocoll. En Bminsma kreegh het fraeye lint hem door syn meester op 't revers van synen swarten frack gespeld. Ick wedde dat de man geswind nogh om sich heenen sagh of alles good en net stond opgesteld. Hy sou geen waere boode syn als hy niet waeckte voor 't decorum op het eyghene festyn. 't \Jas deese weeck oock 1 april, een dagh dat yeder er op uyt is te spotten met syn evenmen en men daerby niet sien en wil dat men siohself bespot. En dat is meestentyds d'onuytgesproocken wensch van yeder die er tippelt in sulck gecke sottermy. Dogh haelt men oock wel eens wat uyt dat min geschickt is voor een lach, soals die Engelschman, in Leyden op logis, die met een prentencaert op deese sotte dagh aen maegh en vrienden kond deed: hy was verdwaeld en nu te Moscouwaert. 't Sou beeter we: on dat ghants Leyden, dus oock hy, die dag van 1 april fyn in de olie sat. WILLEM VAN HORSTENDAEL. Handeltje. De plaatselijke leu genaarsclub hield vergadering Er had juist iemand verteld over een forel van twintig pond die hij in een na burige beek gevangen had, toen een ander over dat beekje begon: Vorige zomer was ik daar ook het vissen, toen ik plotseling iets aan mijn lijn voelde. Ik liet de lijn zieren en naaide weer in en ik dacht dat ik die vis nooit -op het droge zou krijgen. Plotseling gaf ik een ruk en in plaats van de grootste vis, die ik me had kunnen denken zat er eer. antieke lantaarn aan de haak Hele maal verroest en het glas gebarsten. Dat ding had zeker drie eeuwen daar in het water gelegen Het gekste was nog wel, dat het licht er in nog hel der brandde De ee~ste visser begon smalend te lachen. „Hoe is dai nou mogelijk, na zoveel jaren?" „Ook goed" antwoordde de lantaarn-vanger air jij een paar pond van ie forel afdoet, zal ik het licht uitblazen." „Maar Arnold, voor zulke grapjes ben je toch al te oud". Zenuwslopend. Een schipsbreu- keling viel in handen van mensen eters. Elke dag maakten die een sneetje in zijn arm om zijn bloed te drinken. Ten laatste liet hij hun ko ning komen, om te protesteren. „Jullie kunnen me nu direkt op eten, als je wilt" zei hij, maar ik pas er voor om iedere dag opnieuw uitgezogen te worden!" Het leven begint b»j de veertig. Een zakenman leest in het ochtend blad. Hevig gebelgd, belt hij de re- daktie. „Het spijt me verschrikkelijk, meneer, zegt men daar. „Ik kan er weinig aan doen. De krant is al uit. 2iet u." „Is dat alles, wat je daar doen kan: stomweg blijven ziten en me vertel len, dat de krant al uit is?" „Wel, klinkt het kalm aan de an dere kant van de lijn. „Het enige wat ik voor u kan doen, is u morgen onder de geboorte-aangiften plaatsen, dan kunt u opnieuw beginnen." Er uit. Een bejaard echtpaar zat rustig thuis, toen een tornado net stadje trof. Het huis werd vernield en de echtelieden kwamen een miji verderop in het land terecht. De man, die zijn vrouw zag snikken zei: „Wees blij, zie je dan niet, dat we veilig zijn?" Ze knikte en snikte: „Ik heb net ook te kwaad omdat ik zo blij ben. Dit is de eerste keer na tien jaar, dat. we weer eens samen uit zijn." „Neen, dank U, op het ogenblik h*b ik geen stofzuiger nodig". Korter. Een Indianenhoofdman vroeg naamsverandering aan bij het gerechtshof in Arizona. „Hoe heet je nu?" vroeg de rechter. „Opperhoofd fluitende stoomtrein". „En hoe wil je dat verkorten?" Statig vouwde de Indiaan zijn ar men voor de borst, versteld over zo weinig begrip. „Tuut, natuurlijk". Roken. U is ten laste gelegd, dat u dronken was en dat u rookte in bed, zei de rechter, terwijl hij ver dachte ernstig aanzag Beseft u niet, dat u hierdoor een ernstige brand had kunnen veroorzaken' Kunt u ver zachtende omstand'gheden aanvoe ren, op grond waarvan ik ik u mil der kan beoordelen?" „Het berust allemaal op een ver schrikkelijk misverstand, edelacht bare. Ten eerste was ik niet dronicen en in de tweede p!a?ts stond het bed al in brand, toen ik er instapte." Benauwd. „De stomerij heeft een verkeerd overhemd terugge bracht. De boord is zo nauw dat ik byna geen adem kar halen", „Nee man, dat overhemd is wel goed, maar je zit met je hoofd in 'n knoops gat!" „Ik snap niet, wat de blanken aan deze vruchten vinden. Ik vind ze on genietbaar". Een schoonheidsmiddel bij uitstek „FOMA"-schuim reinigt tapijten, kokos-, verto-, jabo- en wollen lopers, gestoffeerde meubelen, tafelkleden, gordijnen en dergelijke in een om mezien van tijd, zonder dat men behoeft te knoeien met water, zeep, ammoniak of azijn. De behandeling is zéér eenvoudig. U giet wat „FOMA" in een bakje of emmer, knijpt er enkele malen een viscose spons in samen en voegt wat water toe, totdat U een stevige schuim krijgt. Met de schuimspons wrijft U daarna flink over het te behande len voorwerp, waarbij het vuil door het schuim wordt opgelost. Daarna wrijft U stevig na met een droge doek. Het behandelde voorwerp her krijgt zijn oorspronkelijke kleur en ziet er helder en fris uit. Afgeven of verkleuren is uitgesloten. Ideaal voor het behandelen van gestof feerde me ibelen, omdat op deze wijze de vulling niet nat kan worden. De „FOMA" droogschuimreinigingsmethode is een uitkomst voor de huisvrouw. „FOMA" is verkrijgbaar bij de betere Drogist en Woning inrichter, Ingez. med. fpjiifiwuiaf} Het eerste huls van een gehucht (n de omgeving van de Sleutelstad, spiegelt zich in het water van de sloot, die langs de weg loopt. Er zijn meer eerste huizen van dorpen in de omgeving van Leiden, die deze eigenschap hebben maar voor deze boerderU staat een transformator- huisje en er is nog een rood-wlt ge streept hek. dat als tweede marke ringspunt kan dienen bij de oplos sing van onze vraag: wat stelt de foto voor? In welke gemeente is hU genomen? De vorige week Ongetwfjfeid zullen veie abonnees hun vakantiegasten de beste plekjes In de omgeving laten genieten. Zeer zeker, wanneer die piekjes „trek pleisters" zijn als hotel-pension ,,Het Witte Huis" Dat werd ten minste door de vele getrouwen herkend in het plaatje van de vorige week. Van de Inzenders werd Mevr. M. v. d. Grlendt-Melis, Oude Vest 117, Leiden door loting de gelukkige winnares. ZU krijgt de waardebon van vUf gulden thuisgestuurd. Wat U moet doen SchrUft O gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactic van onze courant, welk plekje O ln deze foto meent te herkennen Envergeet D vooral niet Dw brief In te sturen onder het motto: „Met de lens de laan ait" Hel spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt O zelf voor de teleurstelling dat uw Inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag aa. In bezit van de redactie zijn. JlatdaedjeA en tuiftanden haar niet flatteert, óf omdat ze eenvoudig een dergelijk model niet wenst te dragen. De nieuwe voorjaarsmode heeft hiermee rekening gehouden en naast zeer eel pothoeden zien we ook andere modellen, waar onder buitengewoon aardige. De moderne hoeden voor dit nieuwe seizoen vindt men in di verse modellen. De ontwerpers hebben hun fantasie de vrije loop gplaten en zo vinden we hoeden met en zonder rand. Kleine dop jes en grotere typen, werkelijk voor de dames te kust en te kour. Dit is natuurlijk erg pret tig, want het komt maar al te vaak voor, dat een bepaald in de mode zijnd model zekere da mes niet staat. In dit seizoen zal ieder zeker iets naar haar ga ding kunnen vinden. Onze illustratie toont een van de vele modellen. Dit is geïn spireerd op de Oosterse tulband zoals u ziet. Het is een veder licht wit dopje, dat bijzonder geschikt is voor voorjaar en zo mer. Het staat voortreffelijk, modieus en charmant, 'n hoedje dat vooral dames met donker haar en een fijne bruine teint zeer goed zal staan. Omkeerbare dames-toiletjes IN DE HOEDBNMODE heeft zich het laatste seizoen een omwenteling voorgedaan. De „pothoed" kwam, zag en over won. Steeds meer zien we dit model hoed dragen en veel da mes staat het werkelijk goed. Maar er is een groep vrouwen, die zich nooit tot de „pothoed" zal bekeren, omdat óf de hoed gg Uit de keuken geklapt §1 I ENTETIJD is schoonmaaktijd! Dat geldt niet alleen voor onze huizen, maar ook voor ons zelf. Na dde lange wintermaan- den vraagt ons lichaam beslist om een schoonmaakbeurt je. ÜH Iedere dag een glas karnemelk of yoghurt zal door zijn darm- zuiverende en stimulerende wer- king beslist wonderen doen. H! Daarnaast af en toe wat rauw- kost, fruit, sterrekers op 't brood; dat zijn de beste midde- len tegen voorjaarsmoeheid! ÜI ZONDAG: Julianapasteitjes, rol- lade, brussels lofsla, aardappe- len, vanillecoupe met choco- H! ladecréme. Hl MAANDAG: koud vlees, bieten, aardappelpurée, broodschotel met rozijnen en sukade. JJ§ DINSDAG: zuurkool met spek en aardappelen, havermoutpap. Hl WOENSDAG: uien gevuld mei j§§ gehakt, rijst, fruit. Hg DONDERDAG: stoofpot aardap pelen, knolraap, kaas; rijstpud U| ding. VRIJDAG: viskoekjes, veldsla Hf rauw gebakken aardappelen H! beschuitballen met appelmoes (bruine bonen in de week zet j= ten). ZATERDAG: jachtschotel van JÜ bruine bonen, yoghurt. Recept: Stoofschotel aardappelen, knolraap, kaas. Hl kg. aardappelen, 1 kg. knolraap, 300 gr. kaas, zout, 60 gram roomboter, iets maizena. H De knolraap schillen en in blokjes snijden. Opzetten met wat water en zout en na 10 min. de in stukjes gesneden aardap- pelen toevoegen. Als alles gaar is het overgebleven vocht met wat maizena binden en tot slot de in dobbelsteentjes gesneden kaas door de stoofpot mengen. De stamppot meteen opdienen. JU Recept: Jachtschotel van bruine ^J bonen. yK kg. bruine bonen, 1 y, kg m aardappelen, 1 dl. melk, 60 gr. roomboter, peper, zout, g 2 uien, 2 bouillonblokjes. Hl De fijn gesnipperde uien in de roomboter fruiten, de geweekte bonen, het bonennat en de bouil- gÜ lonblokjes toevoegen en het ge- heel gaar koken. De aardappelen apart koken, fijn stampen en met de melk afmaken. De purée laag om laag met de bonen in een vuurvaste schotel leggen. Pa- neermeel er over strooien, een paar kluitjes roomboter er op leggen en het geheel in de oven een bruin korstje geven. In het Forum Romanum zijn een aantal toiletjes getoond die door hun omkeerbaarheid in twee of meer variaties kunnen worden gedragen. Zij werden ontworpen door de Romeinse mode-ontwerper Emilio Schubert. Op deze foto ziet men een variatie van een ruit-vormige rok met een wit dichtgeknoopt jasje. De witte stof is Sjantoeng terwijl de andere zijde is uitgevoerd in zijden met een bloem-bla- derpatroon en afwerkt met bruine kantranden. U kunt niet alles weten Bij de ziekenfondsen kan men geen beroep doen op vergoeding van bij een drogist gekochte ge nees- en verbandmiddelen. Aardappelen blijven beter van smaak, indien men deze opzet met kokend water. Strooi een paar korreltjes rijst in uw zoutstrooier. Het zout wordt dan niet vochtig. Muizen hebben een hekel aan uien; wil men derhalve geen muizen in de tuin, dan plante men uien. Dof geworden kristal wordt afgespoeld met blauwselwater, daarna opwrijven. Kauwgummie in uw kleding kunt u verwijderen door afbor stelen met een zachte borstel met warm water. Daarna schoon maken met wat tetra. Van morellen op suiker kunt u een heerlijke drank maken, door er brandewijn op te gieten. U kunt er bowl van maken door andere vruchten, verse of op sap. toe te voegen. Suiker by doen naar smaak. Oude munten kunt u schoon maken door ze te wrijven met een mengsel van geest van sal- maniak en krijt. Zeisen, hooivorken en derge lijke, niet afdoende beschermd mogen niet op de openbare weg vervoerd worden. Zijn uw voeten erg vermoeid, dan helpt een bad in citroen water heel goed. Een bloedvlek op papier ver dwijnt door aantippen met chloorwater. Heesheid kan men verhelpen door het inademen van de damp van kokend zout water. Twijfel u of een gerecht nog wel goed is, gebruik het dan liever niet U voorkomt dan wel licht heel wat narigheid. Met een in spiritus p^renkt watje kan men foto's schoon maken. Bloemkool blijft mooi wit bij he.t koken als men een beetje su:'-er in het kookwater d_»et Wollen kimono's kunt u was sen in zeepsop waaraan een beetje ammonia is toegevoegd. Daarna grondig uitspoelen en laten drogen op een hangertje. (Nadruk verboden). lilllllllUillUl! Illilllllllll»

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12