Duitsland nam met 2-1 revanche op! Oranje en won verdiend in Amsterdam Van 0-1 en l-l naar 2-1 in het voordeel der Duitsers I1 Ned. voorhoede - beter dan Luxemburg - onder maat gebleven Kostbare fouten der Nederlandse verdediging deden zich gelden Met minnende ïDuitóe daeipunt SXuitóje daeiman SMkamtRi daad uetyeefa Nederland-Duitsland in cijfers DONDERDAG 4 APRIL 1957DE LEIDSE COURA - PAGINA 9 Er heerste een sfeervolle stemming in het met 65.000 mensen afgeladen Olympisch Stadion te Amsterdam voor de wedstrijd NederlandDuitsland, heel wat leven diger dan bij de interland tegen Luxem burg in Rotterdam. Het zonovergoten stadion liep van half vier tot half vijf steeds voller en voller. Men genoot van het heerlijke zonnetje, men genoot van de lustige muziek, die door de Kon. Harmonie „St. Joseph" ut Oldenzaal een uur lang voor de wedstrijd ten gehore werd gebracht en men wikte en woog de kansen, die het Oranjeteam tegen het sterke Duitsland zou hebben.... Kansenhet is jammer genoeg voor Oranje geen nieuwe overwinning op de Duitse ploeg, geen herhaling van Diissel- dorf geworden. Met dezelfde cijfers, waarmee zij in Düsseldorf verloren, heb ben de Duitsers gisteren revanche geno men op de Oranjeploeg. Zonder overdrijving mag gezegd wor den, dat het voor de Oranjeploeg geen schande was tegen zulk een tegenstan der en met zo gering verschil te ver liezen, doch de wijze waarop deze neder laag geïncasseerd moest worden, had een wrange smaak. De twee doelpunten immers waren het gevolg van twee kost- natie- en positiespel speelden, maar ook, dat zij meer „op de man" speelden. Geen Oranje-speler kon de bal opvangen, of bare fouten in de Nederlandse verdedï-1 reeds dadelijk zat er een been van de ging, een linie als een muur, waarop de Duitsers tussen en vooral met slidings fanatieke Duitse aanvallen bijna onafge-ï4 broken te pletter liepen en daarom vooral is het voor v. d. Hart c.s. zo jammer, dat de Duitsers op die wijze moesten wnnen. Vooral voor v. d. Hart was deze wedstrijd weer een harde les. 't Is waar. hij kan wonderlijke dingen met de bal doen. de tegenstander op enkele decimeters grond volkomen in de luren leggen, om tenslotte zegevierend met de bal uit de strijd te komen, maar daarnaast staat, dat hij soms ongelooflijk nonchalant kan spelen en dat kost laatste tegenspeler als hij is tegen een: actieve voorhoede bijna zeker doel punten. Dat was het geval in de wed strijd tegen Luxemburg te Rotterdam, dat was gisteren al niet anders in Amster dam. toen hij zonder uit te kijken de bal wilde terugspelen op zijn keeper, maar daarbij er helemaal geen rekening mee hield, dat een der Duitsers zich tussen hem en De Munck bevond, waar door deze tenslotte kansloos geslagen werd. Dat was nu het resultaat van een half uur hard werken tegen een verbeten strijdende aanval, die verreweg superieur was aan de Oranje-voorhoede. De Duit sers beheersten het veld volkomen en hun middenlinie trok even fel mee ten aanval als de voorhoede, maar steeds strandden zij op het hechte verdedigings- blok van Oranje, dat zonder pardon alle aanvallen terugwees. DeDuitsers speelden een overrompelend aanvalsspel waardoor de middenlinie van Oranje meer verdedigend dan aanvallend moest spelen. Daardoor kwam het ook, dat er weinig fut in de Nederlandse aanval zat, maarwas de zwakte van de Oranje- aanval niet de ergste en grootste oorzaak van het feit, dat de Duitse aanval zo sterk kon spelen? In Düsseldorf was de situatie juist tegenovergesteld. Daar gaf de Oranje-aanval de toon aan en moest Duitslad zich tot verdedigen bepalen. Op deze manier zat er van den beginne af inderdaad geen ogenblik winst in voor de Nederlandse ploeg en doordat de voorhoede zich niet althans niet vol doende herstelde werd de druk op het Nederlandse doel ontstellend groot en mag de Oranjeploeg nog tevreden zijn met een zo kleine nederlaag. De Duitsers waren in technisch en tactisch opzicht de onzen nog volkomen de baas. Wilkes mocht zo nu en dan weer eens heerlijk doen genieten van die hoopvolle dribbels, Van der Hart mocht dan al staan als een rots in de bran ding en Notermans mocht al uitblinken in zijn pogingen om meer leven te brengen in de Nederlandse aanval, feit is. dat de Duitsers van begin tot einde b.j de"besteplaeg terecht Een fraaie foto van onze nationale doelman. De Munck, in actie tijdens de Interlandwedstrijd NederlandDuitsland. wat te hard, een enkele maal unfair, doch scheidsrechter Leafe had daar goed het oog in en strafte onverbiddelijk. Linkshalf Erhardt kreeg zelfs een waar schuwing van hem te incasseren toen hij de geoorloofde perken te buiten ging. Van Jan Notermans dient gezegd, dat de kleine kanthalf uit Limburg een bui tengewoon goede wedstrijd heeft ge speeld. De kwieke, slimme en handige kapper uit Geleen heeft tot grote steun van zijn ploeggenoten en tot „hoorbaar" plezier van het publiek in zijn dooie eentje tientallen Duitse aanvallen tot staan gebracht. Met goed getimede sli dings. met feilloos, bijna instinctmatig positie kiezen, met technische foefjes vol schijnbewegingen en „overstapjes" kwam hij steeds als overwinnaar uit de duels, de soms geen duels waren, maar een schijnbaar hopeloze strijd van een klein mannetje tegen twee of drie stoere Duit sers. Ja, Jan Notermans verdient voor deze wedstrijd de schoonheidsprijs. Intussen leerden de Oranjespelers ook wel weer iets van hun tegenstanders, want na de rust zag men ook verschil lende Oranjespelers zich door ineens in grijpen van de bal meester maken. Al met al kunnen we zeggen, dat de gekomen. De Duitsers hebben weer twee punten van hun achterstand op Neder land weggewerkt, want de stand na zeventien wedstrijden is thans: Nederland 17 6 6 5 18 36—34 Duitsland 17 5 6 6 16 34—36 Nadat de aanvoerders onder leiding linksachter Schmidt lelijk miste, maar rijker waren dan die van Oranje, terwijl aan de andere kant de Duitse verdedi ging met spil Wewer en rechtsback Juskowiak aan het hoofd haar mannetje wel stond. Na dertien minuten kroop het Neder landse doel door het oog van de naald, toen de rechtsbuiten Rahn. helemaal op het middenveld voor doel gekomen een pass gaf aan linksbinnen Schmidt, die de score zou openenmaar hij schoot d. Hart de bal tegen de staander, waarna v. d. Hart de terugspringende bal rustig op De Munck terugspeelde. Dadelijk volgde een fanatieke tegenaan val der Oranje-voorhoede, geleid door Appel, die naar de linkervleugel was afgezwaaid. Hij plaatste de bal hoog voor het Duitse doel. waar Bosselaar toestormde. maar keeper Tilkowski wierp zich onvervaard op het leder. Hij raakte het nog weer kwijt, doch nu trapte Jus kowiak het leer over de zijlijn. Keurig werk van Notermans leidde een nieuwe aanval in. Hij plaatste naar Appel op de rechtervleugel, deze zette even fraai voor naar de toegelopen v. d. Gijp, doch deze had geen tijd de bal onder controle te krijgen en hij loste een stuitbal op doel, waarmee de keeper geen moeite had. Intussen bleek overduidelijk, dat de Duitsers het middenveld volkomen be heersten. waardoor hun aanvallen veel gevaarlijker waren. Toch kreeg Oranje weer een' kans. toen Juskowiak miste en Oranje een aanval op de linkervleugel inleidde, welke door Timmermans met een hard schot werd besloten, doch nu wierp Tilkowski zich weer met moed naar de hoek en hij slaagde erin het leer te bemachtigen. Wilkes liet dan nog weer eens een van zijn dribbels zien, maar zoals in de meeste gevallen: een of twee tegenstanders werden gepasseerd, maar een volgende werd het struikelblok. Gebrek aan samenwerking en mee- optrekken in de voorhoede was daaraan meestentijds niet vreemd. Fout van v. d. Hart: 01. Toen er ruim een half uur was ge speeld. zaten de Duitsers weer gevaar lijk voor het Oranje-doel, doch niets wees erop. dat de verdediging het weer niet zou klaren. Van der Hart maakte toen de blunder, waarover we in onze inleiding reeds schreven, de bal op De Munck terug te spelen zonder zich te overtuigen of er geen tegenstander in de buurt was en linksbuiten Siedl, die het spelletje van de Oranje-spil allang afgekeken had. stormde onverwacht toe, bemachtigde het leer voordat De Munck er bij was en schoot onhoudbaar (0—1). Hierdoor aangemoedigd, kwamen de Duitsers onmiddellijk terug en weer was het Siedl. die een kans waagde, doch De Munck werkte het leer nu over de lat. De aanval hield echter aan, de druk op het Oranje-doel werd steeds groter en de Duitsers voelden zich de sterkeren, zodat het er zo nu en dan op leek. dat zij de Oranje-spelers van het kastje naar de muur lieten lopen. De Munck moest nog verschillende malen in actie komen, doch hij wist stand te houden. Vlak voor de rust werd v. d. Gijp bij een botsing met een tegenstander ge wond. zodat hij het veld verliet, doch na de hervatting kon hij zijn plaats ge lukkig weer innemen. De tweede helft. Er leefde weer hoop in de Nederlandse harten, toen bleek, dat de rust de Neder landse ploeg goed gedaan had. Wel bleven ook nu de'Duitsers fel aanvallen, maar van de andere kant zagen we toch ook hoopgevende dingen in de Neder landse aanval. Van der Gijp was de eerste, die een schot op het vijandelijke doel loste, maar zonder resultaat. Wilkes speelde nu iets meer teruggetrokken, maar werk als van een Rijvers op het middenveld hebben we toch niet van hem gezien. Bij een volgende Neder landse aanval kreeg Bosselaar de terug- geschopte bal in het gelaat, waardoor hij even aan de kant gaat, maar als dan ïer op het Nederlandse doel is afgeslagen, verlaat Bosselaar het veld en Clavan nam zijn plaats in. Uit een vrije trap plaatste Wilkes vanuit de cornerhoek voor doel. de keeper was eerder bij de bal dan v. d. Gijp, hij stompte het leer weg, maar Timmermans haalt de bal verrassend snel om, doch het leer vliegt over de lat van de Engelse scheidsrechter Leafe ge- tosst "hebben, waarbij Wiersma winnaar werd, stelden beide ploegen zich op. voordat werd afgetrapt, werd eerst een minuut stilte in acht genomen ter her denking van de overleden oud-secretaris penningmeester Tonny Staal. De Duitsers trapten dus af door mid- voor Kraus en onmiddellijk zetten zij een aanval op. maar de bal ging over de zijlijn. Een tweede aanval volgde, maar v. d. Hart speelde toen terug op De Munck en de Oranje-voorhoede trok ten aanval, doch nu wist linksbinnen Schmidt ver teruggekomen, de aanval te onder breken. Even later kwam Oranje terug, nu over de rechtervleugel, waarbij Bosselaar had daarop niet gerekend Schmidt bleef de situatie meester. Na drie minuten kreeg Notermans de eerste vrije trap te nemen, plaatste goed voor doel waar de bal voor de voeten van Wilkes geplaatst wordt, die ineens een drubbel ondernam, twee tegenstanders omspeelde, maar daarna over de lat schoot. Het spel was het aanzien ten volle waard, maar de meeste actie lag bij de Duitsers en spoedig moest de Oranje verdediging op volle toeren draaien om ongelukken te voorkomen. Evenwel, bij alles bleek, dat de Duitsers steeds iets sneller reageerden om de bal in bezit te krijgen, zodat hun aanvallen veel tal- Wilkes scoort de gelijkmaker: 11. De gelijkmaker kwam na ongeveer 20 minuten door fraai werk van de voet van Wilkes. Hij liet weer een van zijn mooie dribbels zien, nu evenwel niet tot hij op een tegenstander stiet, plaatste dan naar Timmermans, die de bal naar hem terugplaatste en Wilkes, nu vrij voor doel staande, schoot onhoudbaar in (1—1). Dit scheen het keerpunt te kunnen worden van de wedstrijd, doch de Duit sers beten dadelijk fel terug en De Munck moest al dadelijk weer door een uitval redding brengen. Toch was het veldspel der Duitsers niet van het ge halte van voor de gelijkmaker. Zij moesten nu ook gaan oppassen, hetgeen opnieuw bleek toen Clavan een vrije trap voor doel plaatste. Een schermutseling volgde, doch daarna schoot Wilkes hoog over. Een periode van Oranje-overwicht volgde, doch Juskowiak en Wewer speel den als duivels en in laatste instantie greep ook de keeper herhaaldelijk goed in. Een minder fair trucje van Erhardt bestrafte de arbiter met een vrije trap en een waarschuwing aan de betrokken speler. Weer leidt Duitsland1—2. Het spel dreigde harder te worden en de Duitsers trokken nog feller ten aan val. hetgeen de druk op het Oranje-doel deed toenemen. Na een goed half uur ontstond er een misverstand in de Ne derlandse verdediging, die niet voldoende ingreep. Rechtsbinnen Schroder liep met de bal door en schoot in. De Munck raakte het leer maar half en opnieuw kwam de bal voor de voeten van Schroder, die geen fout maakte (12). Ondanks deze tegenslag hield de Oranje-ploeg moedig vol. hetgeen hier uit bleek, dat een fanatieke aanval via Notermans en Timmermans volgde. Van deze ging de bal naar Wilkes, dan van zijn voet naar v. d. Gijp, die schietklaar stond, doch het schot was van te verre afstand en Tilkowski kon opnieuw red ding brengen. Alles trok ten aanval, tot Van der Hart toe, maar nu moest No termans in de verdediging herhaaldelijk redding brengen, hetgeen zelfs nog twee hoekschoppen opleverde. De verdediging hield stand, maar de Nederlandse aanval slaagde er evenmin in de Duitse ver dediging nog op de knieën te krijgen en zo won Duitsland de wedstrijd Neder landDuitsland 1967. „Deutschland vornoch ein Tor". Deze aanmoedigingskreet van de dui zenden Duitse supporters, toen de gas ten een 10 voorsprong hadden be reikt, maakte de kelen dorstig en waar schijnlijk daardoor werden tijdens de wedstrijd nog bijna 6000 flesjes bier aan de man gebracht. De restaurateur van het stadion was na afloop helemaal niet tevreden. „Het was veel te warm vandaag" verzuchtte hij. Hij had genoteerd in zijn totaal om zet aan dranken: 7200 flesjes limonade. Het winnende Duitse doelpunt is ge maakt. V.l.n.r. Krauss, Schroder, Siedl, v. d. Hart, Notermans, Wiersma, Rahn, De Munck, Klaassens, A. Schmidt en Kuya. 3000 flesjes chocomel en slechts 11.000 koppen koffie. Vooral aan kopjes kof fie wordt over het algemeen bij een interland in de winter een veel grotere omzet bereikt. Het late beginuur werkte daarentegen weer mee aan een stijging van de om zet mondvoorraad; 500 kilo warme worst dat is een lengte van 800 me ter 8500 koeken, 12.000 repen choco lade en 1500 zakjes pinda's werden door de 65.000 toeschouwers verorberd. Record aantal voertuigen. Met zorgen slaat de verkeerspolitie bij elke interlandwedstrijd de groeiende stroom voertuigen gade, waarmee de voetballiefhebbers zich naar de arena begeven. Hoewel er in Amsterdam in de omgeving van het stadion meer par keergelegenheid is dan bij het Feijen- oord-stadion, wordt het steeds moeilij ker om de verkeersstroom tijdig te ver werken. Naar schatting van de ver keerspolitie kwamen er ditmaal 100 autobussen (waarvan 1/3 gedeelte uit Doelman Tilkowski duikt tevergeefs: 11! V.l.n.r. Ehrhardt, Appel, Wemers, Szymaniak. Juskowiak en Wilkes. Duitsland) en 10.000 automobielen, die in een straal van enkele kilometers rond het stadion geparkeerd werden. Commisaris P. R. A. Roozen die met de hulp van meer dan 300 manschappen de verkeersregeling in handen had, kon na afloop toch nog tevreden zijn. Hij had er voor kunnen zorgen, dat vrijwel alle toeschouwers op tijd voor de wed strijd in het stadion waren en dat, ter wijl vooral uit oostelijke richting een half uur voor de aanvang, in de buurt van het Amstelstation, nog onafzien bare rijen auto's hadden gestaan. Dat het na afloop, toen de hele drom tege lijk wilde vertrekken, niet zo vlot ging, kan men de politie echt niet kwalijk nemen. Vooral weer in de richting oost kwam het verkeer geducht vast te zit ten. maar ruim een uur na het eind signaal kon den politiemannen met een zucht van verlichting het grote aantal posten over de gehele stad intrekken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9