Gemeenteraad Wassenaar stelde borgstelling Bouwkas uit Noordwijkerboutse middenstand pleit voor weg naar het strand Omzet Unielever steeg met 10 pet. FRANK SINATRA DONDERDAG 4 APRIL 1957 DE LEIDSE CO De gemeenteraad van Wassenaar is gisteravond niet zonder meer akkoord gegaan met het voorstel, om aan de Bouwkas Nederlandse Gemeenten een garantie te verlenen voor een geld lening van 20.000. Op voorstel van de heer Hortensius (Prot.-Chr.) werd besloten, dit punt terug te verwijzen naar de financiële commissie van de raad. De heer Hortensius had zich niet erg enthousiast getoond over het ver. zoek van de Bouwkas om borgstel ling. De gemeenteraad gaat zich hier bewegen op het terrein van de be leidsvoering, waarover niet voldoen de gegevens bekend zijn. Bovendien kan hier een precedent geschapen worden voor de toekomst. Spr. zou graag zien, dat deze kwestie bekeken werd door de financiële commissie, die dan ook het beleid van de Bouw kas in haar overwegingen kan be trekken. De heer Van Leusden (K.V.P.) stond niet afwijzend tegenover het voorstel. Uit de cijfers van het jaar verslag 1955 van de Bouwkas con cludeerde hy, dat de financiële po sitie van de Bouwkas inderdaad ge zond is. De produktiviteiteit van de Bouwkas neemt ieder jaar toe en ook de winsten groeien. Spr. becij ferde, dat over de eerste jaren van werkzaamheid door de Bouwkas een winst gemaakt is van ongeveer 0,4 procent. De reserves hebben intussen al een behoorlijke omvang aangeno men. Verdient het geen aanbeveling, zo vroeg spr. zich af, dat de Bouwkas het winstpercentage gaat terugbren gen tot bijvoorbeeld 0,2 procent ten gunste van de bouwspaarders? De heer Van den Berg (K.V.P.) stelde vast, dat de Bouwkas inder daad over aardige reserves beschikt. De likwiditeitspositie laat echter blijkbaar wel iets te wensen over, gezien het voornemen, het bedrijfs kapitaal uit te breiden. Spr. had de indruk, dat de Bouwkas te hard van stapel is gelopen. Ook hij zou er de voorkeur aan geven, deze kwestie nog eens door de financiële commissie onder de loep te laten nemen. Mr. C. A. van Gorcum (P.v.d.A.) bracht in het midden, dat de Bouw kas een belangrijke sociale functie vervult Zij stelt woningzoekenden van een bepaalde middenklasse, die op geen andere wijze aan woonge legenheid kan komen, in staat een eigen huis te betrekken. Wethouder Hazenberg (Prot.-Chr.) had geen bezwaren tegen het inscha kelen van de financiële commissie, maar zag er de noodzaak niet direct van in. De zaak waar het om gaat, heeft meer kapitaal nodig. Er zijn verschillende manieren om aan meer kapitaal te komen. De Bouwkas had de aandeelhouders (de gemeenten) Z0ETERMEER Veilig verkeer. De afd. Zoeter- meer-Benthuizen hield de jaarverga dering ditmaal in Benthuizen, zoals reglementair is vastgelegd. Voor de ze vergadering, die in het Vereni gingsgebouw werd gehouden, bestond zeer goede belangstelling, zodat deze eerste vergadering in Benthuizen een succes werd. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat het aantal leden op het eind van 1956 502 bedroeg. Het aan tal jeugdleden was 80. Bij het gehouden jeugdverkeers- examen was het aantal geslaagden 71%, zodat het peil van 1954 ruim was bereikt. De veiligverkeersrit was een doorslaand succes geworden. Er was een deelname van 71 motorrijtui gen en de rit verliep prima. De pen ningmeester had een ruim batig sal do. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden dokter J. H. N. de Bruyn en de heer A. C. van Velzen herkozen. In de plaats van penningmeester Bos, die zijn functie neerlegde, werd gekozen de heer G. Graafland. Na de pauze werd onder leiding van de heer Groenveld hersengymnastiek gedaan, waarin uiteraard veel vragen werden gesteld op verkeerstechnisch gebied. Het werd een sportieve strijd, waarvoor veel animo bestond. Na de gebrui kelijke rondvraag, waarbij in den brede werd gediscussieerd over het gebruik van stadslichten, werd deze goed geslaagde vergadering geslo ten. L.T.M. De L.T.M. hield een alge mene ledenvergadering in het boven lokaal van de Oude Jongensschool. Op deze bijeenkomst, die goed be zocht was, sprak de aalmoezenier C. J. v. d. Kroft over de Muttheüs-Pas- sion. Uitvoerig gaf spreker aan hoe de muziek de tekst onderstreepi en de gevoelens, die in de tekst zijn neergelegd vertolkt worden door de meesterlijke muziek van Bach. Met grote aandacht werd het besprokene beluisterd. Het ligt in de bedoeling met een groep meisjes nu de Mat- theüs-Passion zelf te gaan horen. Langdurig werd gesproken over een te houden reisje in de zomer maanden, waarvoor veel animo be stond. Als activiteit voor de jonge afdeling werd besloten aan volley bal te gaan doen, een «.chte zomer sport. Dit spel zal in samenwerking met de L.T.J. beoefend worden. Ook de sluitingsavond van het wintersei zoen zal in samenwerking met de L.T.J. gehouden worden. Na een ge noeglijk half uurtje sloot de jeugdige voorzitster, mej. Annie Vollebregt, de goedgeslaagde vergadering. Geb.: Karen, d. v. Q. Westhoek en J. K. v. Herwijnen. Ondertr.: C. J. Vogel 24 j. en A. A. Wij terlinde 31 j.; H. F. Velthuizen 23 j. en L. Barbier 24 j. Geh.: C. van Helden 26 j. en M. den Hertog 22 j. Overl.: M. L. de Groot-Kleywegt 58 j. kunnen vragen hun aandelen vol te storten en had ook nieuwe aandelen kunnen uitgeven. Omdat het voor de gemeenten op het ogenblik echter moeilijk is aan geld te komen, heeft de Bouwkas een gemakkelijker me thode gekozen: een geldlening van 7 miljoen, gagarandeerd door de gezamenlijke aandeelhouders. De suggestie van de heer Van Leus den over het verlagen van de winst marge, kan te zijner tijd aan de di rectie van de Bouwkas worden over gebracht. Het voorstel van de heer Horten sius, om het voorstel terug te ver wijzen naar de financiële commissie, werd vervolgens stilzwijgend aan vaard. De overige punten van de agenda leverden geen stof tot spreken op. Met op een na algemene stemmen werd de heer J. W. Harting te Rot terdam benoemd tot hoofd van de derde openbare lagere school, die in september a.s. in gebruik genomen zal worden. Het schilderen van de bolgashouder werd ondershands aan besteed aan de firma T. Schalekamp N.V. te Rotterdam voor een bedrag van 8600. Een subsidie van 2100 werd toegekend aan de Wassenaarse Oranjevereniging „Koningin Wilhel- mina" voor de kindertractatie en voor prijzen voor sportwedstrijden op Ko ninginnedag. Een vakantieregeling voor melk- en kruidenierswinkels werd onveranderd vastgesteld. Er waren geen bezwaren tegen het ver lenen van een toeslag van 10 procent op de kindertoelage van het gemeen. tepersoneel over het laatste kwar taal van 1956. In de schadevergoe dingsverordening werden enkele wij zigingen aangebracht. Aan de bijzon dere lagere en kleuterscholen werden voorschotten voor 1957 toegekend. LISSE KATH. HBS TE LISSE VERHUISD. In het houten noodgebouw van de katholieke HBS te Lisse werd van daag voor het erst les gegeven. De leerlingen verhuisden van het St. Agatha-klooster, waar tijdelijk on derdak werd gevonden, naar dit ver blijf. VOORHOUT K.A.V. In café „De Bonte Koe" hield de K-A.V. een vergadering, waarvoor grote belangstelling be stond. Nadat de presidente met gebed de vergadering had geopend, en het K. A.V.-lied was gezongen, hield de se cretaresse een korte lezing over onze houding tijdens de vasten, waarna de voorzitster een korte uiteenzetting gaf, hoe wij Pasen moeten vieren. Door de heren Kok en van Bakkum van de Volkskrant, werd getoond met lichtbeelden, het ontstaan van een krant. Men liet het gehele proces zien, hoe een krant klaar komt en ver schijnt, hoe het nieuws op de redac tie wordt ontvangen via telefoon, te. lex en radio en wat de taak is van een redactie .Dit was zeer leerzaam. Besloten werd de uitgaansdag te houden op 19 juni, met een bustocht via Gouda, Montfoort, Laren, Soest- dijk, A'dam. In 't „Kalfje" een koffie tafel en in A'dam het diner. Kosten 13.per persoon. Op voorstel van pastoor L. Bresser werd besloten, om een volgende ver gadering een spreekster uit te nodi gen, die propaganda komt maken voor de in Noordwijkerhout op te richten Matar Amabilis-school, voor meisjes boven 18 jaar. Ongetwijfeld is hiervoor ook in Voorhout belang stelling. WARMOND Gemeenterekening. Door b. en w. is aan de raad ter voorlopige vaststelling aangeboden de gemeen terekening voor het dienstjaar 1955. Hierbij merten zy op, dat het batig saldo van de gewone dienst bedraagt 19.813.en het batig saldo van de kapitaaldienst 95.720.Hoe enorm de werkzaamheden en de gemeente lijke bemoeiingen de laatste jaren zijn toegenomen moge blijken indien men de cijfers van de gemeentere kening 1955 en 1945 naast elkaar legt. Deze laatste cijfers zijn tussen haakjes aangegeven. Vroeger diensten. Inkomsten ƒ69.300.—. Uitgaven ƒ66109 (15.349, 15.074). Algemeen beheer ƒ2.514, 98.511. (7.585, 22.467). Openbare vei ligheid 786, 16.329 (627, 10.447). Volksgezondheid 10.268, 13.900 (2.025, 3.976). Volkshuisvesting ƒ48.623, 54,994 (16.052, 17.500). Open. bare werken ƒ22.273, 82.395 (1.310, 17.818). Eigendommen niet voor de openbare dienst bestemd 7.763, 9.109 (414, 2.767). Openbaar gewoon lager onderwijs: Uitgaven 1.118 Openbaar uitgebreid lager onderwys: uitgaven 158 Openbaar buitengewoon lager onder wijs: uitgaven 195 Bijzonder buitengewoon lager onderwijs/2.460, 44.224 (79, 9315). Bijzonder voort gezet gewoon lager onderwijs: uit gaven/870 Bijzonder buiten gewoon lager onderwijs ƒ386, ƒ4.856 30). Bijzonder kleuteronder wijs uitgaven ƒ3.996 Lager en kleuteronderwijs ƒ538, 4.321 32.Middelbaar onderwijs uitgaven 1.425 (215). Hoger onder wijs uitgaven ƒ1.490 (494). Nijver heidsonderwijs 11, 1.438 688). Maatschappelijke steun en voor zorg ƒ21.855, 53.601 (5.814, 20.202). Economische aangelegenheden 134, 5.422 (30, 197). Belastingen 83.767, 5.650 (90.119, Uitkeringen uit het gemeentefonds 237.571, De totale inkomsten bedroegen in 1955 660.395 (156.280) en de totale uitgaven ƒ639.467 (136.510). Wat be treft de kapitaaldienst bedroegen de totale inkomsten ƒ2.014.027 (29.622) en de totale uitgaven ƒ2.038.775 (42.180). Globaal genomen bedragen de uitgaven in 1955 vier maal meer dan in 1945, het eerste bevrijdings- jaar. Gisteravond vergaderde in de bo venzaal van hotel Van der Geest te Noordwijkerhout de r.-k. Midden standsvereniging St. Jozef, onder voorzitterschap van de heer J. de Klerk. De opkomst van de leden was het ledental in aanmerking genomen vrij gering, maar dit gemis in getal werd ruimschoots goedgemaakt door de vruchtbaarheid der bespre kingen over onderwerpen, welker be lang ver uitging boven eng groeps belang. Ter sprake kwam namelijk het waarschijnlijk op korte termijn over Noordwijkerhout en de bollenstreek door het Economisch Technologisch Instituut uit te brengen streekrap- port en de conclusies welke daarin zouden zijn vervat omtrent de toe komstmogelijkheden van ons dorp. Vanzelf kwam hierdoor het gesprek over het voor dorp en streek zo ge voelige gemis aan een behoorlijke uitweg naar zee, waardoor in de zo mermaanden zeer velen, door kort zichtig en misplaatst eigenbelang van enkelen, verstoken blijver, van nood zakelijke en goedkope recreatie aan zee. Is het geen waanzin, zo vroeg de heer B. v. d. Hoorn zidh af, dat waar vele tienduizenden guldens worden uitgegeven voor het scheppen van recreatiegebieden voor de bewoners van de grote steden, hier, in de meest onmiddellijke omgeving van de rand stad Holland een prachtig stuk duin gebied en een strook van een tiental kilometers van het mooiste zeestrand langs de kust, praktisch onbenut blijven? Het is niet waar, zoals wel eens gezegd is, dat alleen Noordwijkerhout bij een goede uitweg naar zee gebaat zou zijn. De recreatiezoekenden, en dat zijn voornamelijk bewoners van de steden in de randstad Holland, zijn en zullen in veel grotere getale de profiterenden van deze uitweg worden. Het is de hoogste tijd, dat alle organen en instanties, die bij het wegnemen van de oppositie tegen deze uitweg kunnen medewerken, geactiveerd worden om dit doel te bereiken. Het behoeft geen betoog, dat alle aanwezigen deze zienswijze onder streepten en de Middenstandssvereni- ging zal alle plannen en pogingen om de uitweg naar zee tot werke lijkheid te maken, ten volle onder steunen. Door het bestuur werden de dames Th. Vrolijk en W. Turk voorgedra gen als candidaten voor de te ver vullen plaatsen in het bestuur der vereniging. De leden verkozen de da mes met algemene stemmen, hen dank brengend voor de bereidwil ligheid. waarmede zij zich verkies- oaar hebben gesteld. Het voorstel van het bestuur om in het winterseizoen een kernclub te vormen met als gespreksleider pater Rembertus, algemeen geestelijk advi seur der r.-k. Middenstandsvereni- gnig, werd zeer toegejuicht. De eerste bijeenkomst zal eind sep tember worden gehouden en van het eerste gesprek zal afbangen of de bijeenkomsten 1 of 2 maal per maand worden georganiseerd. Geboren: Leonairdus Jacobus Antonius, zoon van J. H. J. Neder- stigt en J. J. C. Edelaar; Catharina Petronella Maria d. van A. M. van der Lindën en M. W. den Elzen; Ciska Johanna d. van F. J. van den Berg en C. C. van der Ploeg; Jo hanna Helena, d. van C. J. Kamp en T. M. Duivenvoorde; Willem z. van W. van Rheenen en M. van Mars bergen; Adrian us Petrus Maria z. v. P. Hoogervorst en J. M. J. Spruijt; Dominicus Fredericus z. van J. Mul der en T. van Aalsum. Getrouwd: A. W. van Wouven en M. C. Meiland. Overleden: H. Heemskerk, 81 jr.; C. van der Lelij, wed. van T. de Boer, 83 jaar. RIJNSBURG Geb.: Jacob Jan, z. v. Adr. Hoge- woning en J. van Vliet; Leendert Gerrit, z. v. P. de Mooy en D. van Kralingen; Jannetje, d. v. Corn. Boon en E. van den Eijkel. Ondertr.: D. van Starkenburg 23 j. en E. M. den Haan 27 j. Getr.: A. van Klaveren 25 j. en G. van Zuylen 25 j.; G. van Delft 27 j. en G. W. van der Gugten 22 j. NIEUWYEEN VERMOEDELIJKE HELING. Een inwoner dezer gemeente is door de rijkspolitie gearresteerd en ingesloten, terzake vermoedelijke he ling van gesloten goederen. B. ont kende zich hieraan schuldig te heb ben gemaakt. Bij nader onderzoek werden te zijnen huize nog goederen aangetroffen van zijn vorige werk gever. NIEUWKOOP Bungalow-bouw aan de Nieuwkoop- se Plassen. De N.V. Strokenbouw te Nieuw Loosdrecht gaat voor eigen rekening 18 bungalows bouwen aan de Nieuwkoopse plassen. De bouw staat onder leiding van het architek- tenbureau D. Heineke te Nieuw Loosdrecht. AZERSW0UDE AANHANGWAGEN KWIJTGERAAKT. Gisteravond te omstreeks 9 uur kwam een chauffeur van de firma W. uit Leiden met een vrachtauto met aanhangwagen uit de richting Boskoop rijden. Op het kruispunt ProvincialewegDorpsstraat alhier gekomen, kwam hy tot de ontdek king, dat hij zijn aanhangwagen kwijt was. Hij ging onmiddellijk te rug en zag de aanhangwagen, die geladen was met 6H ton dakpannen, ondersteboven in de berm van de Hoogeveenseweg alhier liggen, ge deeltelijk op het aldaar langs die weg gelegen rijwielpad. Direct belde hij zijn baas en de politie op, die spoedig ter plaatse waren en maatregelen namen met het oog op het drukke verkeer op die weg. Het bleek, dat de ijzeren stang waarmede de aanhangwagen aan de auto was bevestigd, gebroken was. De lading is overgeladen op een an dere auto. Nadat door de verkeers politie een onderzoek was ingesteld, is de verzakte aanhangwagen met een kraanwagen van de firma Kok uit Boskoop overeind gehaald en la ter weggesleept naar Leiden. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Burgemeester opende winkel. De heer A. van Waaij heeft zijn nieu we zaak in uurwerken en verwan te artikelen, geopend. De opening geschiedde door de burgemeester van Hazerswoude. Hij feliciteerde de heer Van Waaij met zijn nieuwe zaak en hoopte, dat hij veel succes mocht hebben. De winkel was een lusthof van bloemen. Woningbouw. Onder architek- tuur van architekt J. Dekker alhier, bouwt de fa. Groen en Bregman te Benthuizen 2 woningen aan de Gee- relaan. Geboren: Cornelis z. van J. P. van den Bosch en A. den Hertog. Cornelis z. van H. Staal en M. L. C. Hoogeveen. Hendrikus David Petrus z. van P. Hoogeveen en C. G. Zirkzee, Margaretha Maria d. v. G. S. Heems kerk en C. M. van Wieringen. Ondertrouwd: A. de Vries 26 j. en N. Hoogendoorn 22 j. Getrouwd: F. G. Stolwijk 23 j, J. G. M. van der Werf 21 j. KOUDEKERK Z0ETERW0UDE OOSTVLIETPOLDER HOFPOLDER. e gemeenschappelijke bemaling van de Oostvliet- en Hofpolder met een .gemaal, dat gesticht is in 1914, staande in de Oostvlietpolder bevre digt' de ingelanden van de Hofpolder niet meer. Door de meer veenachtige bodem is de Hofpolder zodanig ge krompen, dat het peil van de Oost vlietpolder voor deze polder te hoog is. Aan het eind van het vorig jaar is contact gezocht tussen de vier pol ders: Oostvliet-, Hof-, Spek- en Riet polder, om 4e komen tot stichting van een nieuw gemaal, dat dan zou ge plaatst worden in de laagstliggende Hofpolder. Als eerste stap zou beslo ten moeten worden tot het voteren van een bedrag groot 10.per h.a. in elke polder voor de kosten van een plan, waarop subsidie van de cultuur technische dienst aangevraagd kan worden. In de Hof-, de Spek- en Rietpolder werd hiertoe besloten. In de Oost vliet werd het voorstel met 15 tegen 11 verworpen. Twee ingelanden van deze polder, te zamen uitbrengende meer dar één vijfde van de stemmen, hadden met redenen omkleed een vergadering aangevraagd, welke gisteravond werd gehouden in café Cronestein. Het aantal uit te brengen stemmen was geheel vertegenwoordigd. Het voorstel tot het voteren van een be drag groot 1430.— op ie begroting voor 1957 voor de kosten van een voorlopig plan werd in den brede be sproken. De voorzitter, de heer C. Kooloos, achtte een nieuwe bamaling voor de Oostvlietpolder wat betreft d* water beheersing niet nodig. Voo»- de ande re polders kan dit noodzakelijk zijn, deze polder zal het voordeeligst met de bestaande bemalingsinrichting kunnen voortwerken. Op verschillende vragen omtrent de nieuwe financiële positie, nu met een klein aantal h.a. de onkosten van het gemaal gedragen moeten worden, konden geen cijfers worden gegeven. De voorzitter van de Hofpolder, de heer W. Hoogendoorn, als gemachig- de van een der ingelanden aanwezig, betreurde het dat de deskundige van de Ned. Heide Mij niet tot deze ver gadering was toegelaten om vergelij king van cijfers te geven en verde digde het voorstel door op de belan gen van de Oostvlietpolder te wijzen bij het samen stichten van een ge maal. Er werd bezwaar gemaakt tegen de te maken onkosten, omdat men vrees de tlat het nieuwe plan toch veel te hogp lasten zou vragen. E(e heer Hoogendoorn is overtuigd, dat* evenals in het verleden, nu 43 jaaj, samenwerken voordelig is ge weest ook voor de toekomst nu met vier polders des te meer, te zamen een.- voordelige oplossing kan gevon den worden. Spr. raadt sterk aan dit tenminste door de Ned. Heide Mij te n berekenen. langdurige, doch rustige, be- fkingen wordt het voorstel met egen en 22 voor verworpen, an het eind van de vergadering ik de heer Hoogendoorn de hoop uit* dat in de komende tijd zolang de gemeenschappelijke bemaling zal voortduren in afwachting van de niéuwe stichting, de samenwerking goechza! blijven. Familie Schrader naar Nieuw-Zee land. Met het m.s. Sibajak ver trekt zaterdag 6 april a.s. de familie H. Schrader-Van der Meer uit Rot- Winst bij stabiele export 16 pet. hoger LJET UNIELEVERCONOERN boekte in 1956 een nieuw record aan omzet en winst. De eerste steeg met 1665 miljoen tot bijna 18 miljard, hetgeen ten opzichte van 1955 een vermeerdering van bijna 10 procent betekent, en het bruto bedrijfsresultaat kwam op ƒ1241 miljoen, hetgeen ten opzichte van het vorige jaar een vermeerdering uitmaakt van 16 procent. Deze gunstige resultaten konden worden bereikt niettegenstaande steeds stijgende kosten. EXPORT BLEEF STABIEL De export uit Nederland bleef sta biel op 332 miljoen gulden (v. j. 330 miljoen) en volgde derhalve de om zet niet op haar weg omhoog. De uitvoer van margarine en andere spijsvetten daalde zelfs met 24 pet. Dit wordt geweten aan het overvloe dige aanbod van Amerikaanse reu zel en ook wel aan grotere concur rentie. Daartegenover staat een be langrijke sty ging van de export van oliën. Vrijwel hetzelfde beeld ver toont de uitvoer uit Engeland, waar ook de export vam margarine c.s. daalde, die vam de wassmiddelen en diepvriesartikelen echter aanmerke lijk steeg. Van winst blijft 822 in bedrijf Van de brutobedrijfsresultaten van het Unilever-concern ten belope van 1241 (v. j. 1074) miljoen, komen allereerst 206 (v. j. 184) miljoen afschrijvingen im mindering. Belas tingen vereisen een terzijdelegging van 552 (v. j. 467) miljoen en pre ferente aandelen krijgen onveranderd ƒ38 miljoen. De aan gewone aamdeelhouders toe. komende winst bedraagt ƒ463 (v. j. 442) miljoen. Slechts 88 (v. j. 79) miljoen hiervan wordt als dividend uitgekeerd, terwijl het formidabele bedrag van 375 (v. j. 363) miljoen in bedrijf wordt gehouden. De wederom zeer aanzienlijke winstinhouding van weer 82 pet. vam de winst, levert aanzienlijke bedra gen op voor de interne financiering van de zeer grote investeringen en de toenemende bedrijfsomvang (o.a. hogere omzetten). De investeringen lagen in 1956 on geveer 100 miljoen hoger dan in 1955. De investeringen, die in 1955 ƒ298 miljoen en in 1956 ƒ397 mil joen beliepen, zullen in 1957 een nog hoger bedrag vergen. Een interessante indruk van de toeneming van de investeringen ge ven de bedragen van de investerings terdam naar Nieuw-Zeeland. De fam. Schrader is woonachtig aan de Schen kel weg te Zoeterwoude. Het gezin bestaat uit zestien personen. Vijf zo nen zijn reeds gedurende enige jaren in Nieuw-Zeeland werkzaam. Na 2 jaar van slepende voorbereiding kun nen vader, moeder en acht kinderen zich nu eindelijk bij hen gaan voe gen. Een dochter blijft in Nederland achter. Zij is getrouwd en woont te Wassenaar. Uitbreidingsplan. Het uitbrei dingsplan, dat ter inzage is gelegd, geprojecteerd ten noorden van de Nieuwe weg omvat in hoofdzaak vijf stukken land, lopende vanaf de Zuid- buurtse watering tot aan de eerste dwarssloot. Deze percelen zijn sectie B nos. 444, 479, 482, 511 en 516. Voorts behoren tot dit uitbreidings plan de kleine percelen land en water liggende tegen de Zuidbuurtse wate ring, aan de koppen van genoemde percelen. Deze percelen zijn de nos 443. 480, 481, 512, 513 en 515. De totale oppervlakte is pl.m. 8 ha. Op dit terrein kunnen 180 wonin gen geplaatst worden. Geboren: Wilhelmus Cornelius Johannes Maria zn van C. A. G. de Jong en A. M. M. Straathof; Johannes Andreas Maria Jozef, zn van J. Ch. Jansen en W. Kuijf; Johanna Jacoba, dr v. A. G. v. Mil en J. J. Voordouw; Irene Johanna Maria, dr v. P. J. A. de Vrind en M. W. Tysseu. Ondertrouwd: Abraham Hulsbos 23 jr en Berta Arbouw 21 ji te Lei den. Overleden: Hermanus Cornelis Ma ria Boere 8 jaar. projecten, waartoe im de respectieve boekjaren werd besloten. 1956 ƒ394 miljoen 1955 436 miljoen 1954 350 miljoen 1953 „210 miljoen 1952 „180 miljoen Hoge investeringen De investeringen in 1956 ad f 397 (v. j. 398) miljoen, overtroffen de uit afschrijvingen beschikbaar geko men bedragen ad 206 (v. j. 184) miljoen met niet minder dan 191 (v. j. 112) miljoen. Voor bedrijfskapitaal waren in '56 geen grote nieuwe bedragen nodig, want naast de haansteraankopen van het publiek werd door Suez de aan voer van grondstoffen vertraagd, zo dat op 31 december de voorraden kleiner en het totaal van de liquide middelen ten belope van f 507 (v. j. 342) miljoen groter was dan anders het geval zou zijn geweest. Het bestuur van Unilever acht de liquiditeit voldoende om ook in 1957 in alle finiamciële behoeften te voor zien. Door de zeer sterke winstinhouding steeg de balanswaarde van het ge wone aandelenkapitaal aanzienlijk. Per 1000 kapitaal laat deze zich per eind 1956 becijferen op 459 procent, tegen 399 procent per eind 1955. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER DE KATWUKSE JEUGD. Veertig gulden boete of acht dagen en een voorwaardelijke gevangenis straf van vier weken met drie jaar proeftijd legde de Haagse Politie rechter overeenkomstig de eis op aan een niet-verschenen zeevisser uit Katwijk. Als getuige was verschenen een hoofdagent van de gemeente politie te Katwijk. Deze verklaarde dat verd. hem vorig jaar op een zo meravond had uitgescholden. Een grote -groep jongens en meisjes liep toen langs de straat te slenteren, zo als het daar gewoonte is, aldus ge tuige, en hij had hen tot kalmte ge maand omdat ze nogal onrustig wa ren. De verdachte had hem toen en kele lelijke woorden naar het hoofd gegooid. De hoofdagent had hem hierop .meegenomen naar het bu reau. Hij vertelde dat het lang niet de eerste maal was dat verd. zoiets had gedaan. Ook verklaarde hij dat er een werkelijk onsympathieke ver houding is tussen de Katwijkse in woners en de badgasten, die er zo mers komen. De getuige noemde die grote groep jongelui „straatplebs". De officier van justitie vond de eis eigenlijk nog aan de lage kant „omdat er vrij veel verbalen binnenkomen van Katwijkers, die de badgastn niet kunnen dulden". ZONDER VERGUNNING. Voor de Haagse Economische Poli tierechter stond terecht een manufac- turier uit Alphen aan den Rijn, om dat op 11 december van het vorige jaar werd ontdekt, dat deze in zijn bedrijf een z.g. verboden afdeling had. Verdachte verocht n.l. enkele arti kelen, waarvoor hij geen vergun ning had. De man vertelde dat hij bezig was met het studeren voor het gewenste diploma. Reeds sinds 1953 schijnt verd. deze artikelen in zijn zaak te verhandelen. Overeenkomstig de eis veroordeelde de rechter hem tot een geldboete van 35,of 14 dagen. Bovendien zal hij binnen zes maanden het begeerde diploma moe ten behalen. ZO wordt men MILJONAIR VAN EEN DOLLAR PER AVOND TOT EEN MILJOEN PER JAAR PRANK SINATRA, de man, van wie vorig jaar bekend werd, dat hij een filmmaatschappij had opgericht met een jaarlijkse productie van één rolprent, is als zovele andere film mensen erg klein begonnen. Toen hij zeventien jaar was, fungeerde de jon ge Sinatra als bijrijder op enkele zware vrachtauto's van de „Jersey Observer", voor welke krant hij zo graag als sportredacteur wilde wer ken. „Zes regels zijn zes regels, geen tachtig", riep een wanhopige redac teur uit, als hij toch eens voor de krant naar een boks- of ijshockey- wedstrijd was geweest. Hij zou lang zamerhand echt in de krantenwereld verzeild zijn geraakt, ware het niet, dat een bar-keeper de jongeman na zijn succes tijdens een amateur-zang- wedstrijd had uitgenodigd om voor één dollar per avond te komen zin gen. Zijn gage werd door een toene mend succes vergroot tot 40 dollar, en de zanger-filmacteur verdient he den ten dage een slordige miljoen per jaar. Vooral vestigde hij zijn film- roem in „From here to eternity" van James Jones. Toen hij hoorde, dat diens verhaal voor de cameralenzen tot werkelijkheid zou worden ge maakt, rustte Sinatra niet, vóór hij de rol van soldaat Angelo Maggio kreeg, die een van de helden is, die in de rolprent voorkomen. UIJ is rijk geworden. Vijf miljoen dollar staan op zijn bank, en het geld blijft binnenstromen. Een jaar of wat geleden leek het er op, dat hij niet meer „in the running" was, en dat zijn loopbaan als zanger van amusementsliedjes zou ophouden te bestaan. Hij sloeg toen een heel an dere richting in en kwam bij de film terecht, zich thans hoofdzakelijk toe leggend op het spelen van dramati sche rollen. Toen hij nog liedjeszanger was, richtten leden van de andere sekse ware veldslagen aan, waar „Frank" maar verscheen. Een nacht voor de cassières achter hun loket gingen zitten waren duizenden teenragers al op hun post om een kaartje te bemachtigen. Anderen verkochten ze op de zwarte markt tegen drie keer de oorspronkelijke prijs. Politie agenten verschenen in de straten om het verkeer te regelen, omvergewor pen auto's weer overeind te krijgen, eerste hulp te verlenen by afgeran selde, onder de voet gelopen of flauw gevallen mensen c_. om het verder in gooien van winkelruiten te voorko men. Het was een complete massa hysterie bij de (vrouwelijke) jeugd zoals enkele maanden geleden ook in ons land bij de „rock'n roll" ge schiedde. Een waar hysterisch gegil moest de koele toescshouwer ver werken als Sinatra optrad. Ondertus sen verrichtten verpleegsters in de plaatselijke ziekenhuizen lopende- bandwerk bij het verlenen van eerste hulp. (Gegevens zijn ontleend aan 'Zo maakt men miljoenen', uitgave Ad M. C. Stok, Den Haag).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6