Betere harmonie tussen arbeid en arbeider In juli weer Leidse jeugd-tour Scheep Opvoering in Leidse Schouwburg Johan Wigwams spreekt voor de Instuif (Haagweg) DONDERDAG 4 APRIL 19S7 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Internationaal congres te Leiden Gistermiddag slotzitting In het te Leiden gevestigde in stituut voor preventieve genees kunde is de afgelopen vijf dagen een congres gehouden, gewijd aan de totstandkoming van een betere harmonie tussen arbeid en arbei der, in het bijzonder voor wat be treft de aanpassing van het werk aan de mogelijkheden van en wen selijkheden voor de mens in licha melijk en geestelijk opzicht. Aian dit eerste internationale we tenschappelijke congres op dit gebied namen gedelegeerden uit dertien lan den deel, nl. Duitsland, Oostenrijk, België, Canada, de Verenigde Staten, Frankrijk, Italië, Noorwegen, Neder land, Engeland, Zweden, Zwitserland en Joegoslavië, en voorts gedelegeer den van internationale organisaties, onder welke de „International La bour Organisation". Het congres om vatte voordrachten van physiologen, psychologen, sociologen en andere we tenschappelijke werkers op het ge bied van de menselijke verhoudin gen en structuur, die ieder bepaalde facetten van de veelsoortige proble men binnen het thema van het con gres bespraken. niet openbare congreszittingen zetten de leidinggevende personen van het congres uiteen, dat de revolutionahe ontwikkelingen in de industrie en de bij gebrek aan investeringsmogelijk heden en geschoold personeél nog braakliggende technische mogelijk heden in de industrie een nauwe on derlinge samenwerking op interna tionaal niveau rechtvaardigen. Nadat wetenschappelijk en op ba sis van de praktijk is vastgesteld welke ontwikkelingen nagestreefd moeten worden in de relatie tussen mens en technische mogelijkheden, moet contact worden opgenomen met de mensen wie het aankomt, de be drijfsleidingen, de werktuigbouwkun digen, de economen en de bedrijfs- medici. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Adriana Rita dr v. J. A. M. Hermans en J. P. van Amj" sterdam; Frits zn van R. T. Hfgnauër en W. C. Vogelenzang; Johannes Ja cobus zn van J. J. de l'Ecluse en L. Verhoog; Menno Gerrit Leonard zn van A. Verrips en H. E. Streeder; An dré Hendrik Johan zn van J. E, A. Velthuis en I. J. ijsel; Joanna Chris tine, dr van P. C. Veltman en E. Ra phael; Henriëtte Francisca, dr van I. Veilbrief en H. F. Dabroek; Ineke, dr van J. G. Reijken en M. Ent. - Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor ir de Wiss en Natuurkunde op proefschrift geti teld „De reactiviteit der vinylgroepen in groeiende vinyl-divinyl copolyme- ren", de heer L. Minnema, geboren te Buitenpost (Fr.) en thans wonende te Rijswijk; tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Differerences in density and growth in a cockle population in the Dutch Wadden Sea", de heer I. Kristensen, geboren te Leiden en thans wonende te Bussum. Men schrijft ons: Weer gaan enkele jongelui dit jaar een „Leidse Jéugd Tour" organiseren. Rond 80 jongens tussen 12 tot en met 17 jaar uit Leiden en omgeving zul len deelnemen. De voorbereidingen beginnen dit jaar al vroeg om de volgende Het is van de aanvang af niet de redenen: bedoeling geweest, de resultaten der besprekingen in bepaalde conclusies samen te vatten, aangezien het hoofd doel van het congres was, interna tionale contacten te leggen en te zien of internationale samenwerking en uitwisseling van gedachten nuttig zouden kunnen zijn. Daarom zijn door het congres in de gistermiddag gehouden slotzitting enkele aanbeve lingen gedaan. In de eerste plaats werd de oprichting van een werk groep voor het samenstellen van een bibliografie op dit gevarieerde ter rein nuttig geacht, voorts werd voor gesteld conferenties in deze geest op inter-nationaal niveau te bevorderen en tenslotte werd aanbevolen te ko men tot de vorming van een centrale instantie, die de activiteiten op dit terrein zal stimuleren, nationale ac tiviteiten zal coördineren, en de we tenschappelijke research in algemene zin kan bevorderen. Internationale samenwerking Tijdens een persconferentie na de le. Dit jaar wordt iedere renner „gecontracteerd" voor een buurt- ploeg. Deze „contrakten" worden ge stuurd aan de ouders ter onderteke ning, om zeker te zijn van hun goed keuring. 2e. De ploegen, van 5 man, moe ten een ploegleider a la Pellenaars bezitten. Hiervoor een oudere oroel of enthousiaste vader opzoeken is dus geboden. 3e. Iedere ploeg rijdt in zijn eigen „kleur". Om te voorkomen dat er twee ploegen in hetzelfde shirt rij den, moeten deze goedgekeurd wor den door de jury. 4e. Iedere renner moet een bewijs van de medische sportkeuring heb ben. Zij, die dit nog niet bezitten, moeten dus eerst gekeurd worden. De verdere plannen vermelden o.a. Een étappe, verreden in drie man ches van plm. 4 km. op tijd, aan de Hofdijk in Oegstgeest. Een étappe met vliegende start van pl.m. 26 lom. te Noord wijk aan Zee. Een étappe met vliegende start van Suezkanaal voor Veiligheidsraad De „New York Times" meldt, dat Frankrijk en Australië het Suezka- naalvraagstuk aan de Veiligheidsraad willen voorleggen. De twee landen zouden van mening zijn, dat er an ders geen vooruitzichten bestaan, dat Egypte instemt met de zes beginse len voor de exploitatie van het Suez kanaal, welke de raad in oktober j.l. heeft aanvaard. Het blad voegt hieraan toe, dat de Verenigde Staten gekant zijn tegen een nieuwe bespreking in de Veilig heidsraad van het kanaalvraagstuk, terwijl Groot-Brittannië koel tegen over dit denkbeeld staat. De landen, die een nieuw Veilig heidsraaddebat over 'dit probleem voorstaan, menen dat dit in elk ge val de toestand zou verhelderen en dat het de weg zou kunnen banen voor een georganiseerde boycot van het Suezkanaal, indien Egypte zou weigeren een oplossing op basis van de zes punten waarmede het in dertijd heeft ingestemd te aanvaar den. De centrale commissie van Franse reders heeft meegedeeld, dat de Franse schepen tot nader order het Suezkanaal zullen mijden. De Franse regering heeft instructies in die zin gegeven. POTLOOD en GEEST Het proces-Adams De verdediger van dokter Adams de arts, die ervan wordt beschul digd, dat hij de rijke 81-jarige we duwe mevr. Morrell heeft vermoord heeft woensdag in „Old Baily" een vergeefse poging gedaan om het pro ces te laten beëindigen. Hij stelde n.l. dat de openbare aan klager, die 19 getuigen had gehoord, er niet in is geslaagd om moord te bewijzen, en eiste dat het proces niet verder zou worden voortgezet, welke eis evenwel door de rechter werd af gewezen. Het was toen de beurt van de verde diging om haar getuigen te laten ver schijnen. Als eerste trad als zodanig op dokter Harman, die verbonden is aan het Sint Thomas-ziekenhuis te Londen. Hij verklaarde tegenover het hof, dat hij het absoluut niet met bepaalde doktersopinies van Douthwaite de deskundige van de openbare aanklager inzake ver dovende middelen eens is. Volgens pl.m. 25. km. te Katwijk aan Zee. De besprekingen hierover zijn reeds in een vergevorderd stadium. In verband hiermede staat de deel name dit jaar ook open voor ploe gen uit Oegstgeest, Katwijk Noordwijk (voor iedere plaats één ploeg). Dees en de twee Nico's, die dit jaar weer de organisatie op zich hebben genomen, rekenen erop, dat de oude ploegen weer allen aan de start ver schijnen. „Meerburg" heeft reeds laten we ten, dat zij dit jaar zeker weer mee doet en vast van plan is de beker van de Hoge-Mors over te nemen. De deelnemers kunnen zich aan melden tot uiterlijk 15 juni bij Nico Vermeer, Floresstraat 31, Leiden, des avonds van 7—8 uur. Proces om Pilatus Op zeer tragische wijze werd in december van het afgelopen jaar 'n student te Leiden, de heer Martijn. C. •cliuurman, door de dood over- .vallen. Bij zijn overlijden was hij juist gereed gekomen met een ver taling van het toneelstuk „Spark in Judea" van de Engelse schrijver F. R. Delderfield, welke vertaling hij de titel gaf van „Proces om Pilatus". Hij had reeds enkele spelers aange zocht een rol te willen instuderen, zodat het spel in de passietijd van 1957 zou kunnen worden opgevoerd. In eerbiedige nagedachtenis aan zijn vriend, heeft de heer Bert J. Hoorn, theologisch student te Utrecht, de verwezenlijking van deze laatste wens voorbereid. Onder zijn regie zal de Leidse Oecumenische Speelgroep op woensdag, 10 april, des avonds om acht uur in de Leid se Schouwburg een opvoering ge ven van het stuk. Bij zijn keuze van de titel heeft de vertaler zeker een verwarring willen scheppen met het „Proces om Jezus", dat door de Haagse Comedie met zoveel succes werd opgevoerd. De titel wordt gerechtvaardigd door de inhoud van het spel: Pilatus, een man, die uit de lagere kringen van het volk is opgeklommen, is een am bitieus man, die tracht sociale ver beteringen in te voeren in het dis trict, waarover hij is gesteld. Hij meent, na een ontmoeting met Chris tus, diens leer van de naastenliefde te kunnen enten op het Romeinse bestuursapparaat en zo de macht van Rome te kunnen bestendigen. Hij wordt echter tegengewerkt door de farizeeërs en door het garnizoen, die wantrouwig staan tegenover zijn her vormingen. Wanneer het volks Je sus' dood eist, meent Pilatus in zijn Men schrijft ons: Zaterdag a.s. (6 april) zal de schrij ver van „Ik was een der miljoenen" zijn belevenissen vertellen over zijn tienjarig gedwongen verblijf in Rus land. Deze spreker is uitgenodigd door de Instuif (afdeling Haagweg) en het is een goede gedachte geweest van het bestuur om een dergelijke belangrijke avond ook open te stel len voor alle andere belangstellenden. Johan Wigmans zal in het Leonar- dushuis aan de Haagweg alles1 ver tellen wat hij met eigen ogen heeft gezien en wat hij gedurende 10 jaren heeft beleefd in Siberië, waar meer dan 30 miljoen mensen verlangen naar de vrijheid. Hij zal ons een be schrijving geven van het leven in de Karaganda-mijn en, over Tambow het dodenkamp, over Lubjanka de meest beruchte gevangenis van Moskou enz. Reeds meer dan 350 voordrachten heeft Wigmans reeds gehouden. Dui zenden hebben hem gehoord in West- Duitsland, België en onlangs zelfs in Portugal. De couranten spreken vol lof over deze machtige verteller. Zijn bekendste boek „Ik was één der miljoenen" is in korte tijd een best seller geworden en beleefde vele her drukken. Wigmans heeft zijin schrij vers- en sprekerstalenten in dienst gesteld van de strijd voor de vrijheid en ter nagedachtenis aan de mil joenen die in de strijd tegen het Sowjet-absolutisme zijn ten onder- hem is uit de aantekeningen van de gegaan; aan de miljoenen onschuldi- No. 530. Horizontaal: 1. graansoort, 6. deel van een boom, 7. jongens naam, 8. wereldtaal, 9. bijb. figuur, 10. giftslangetje. Verticaal: 2. overeenkomst, 3. on heil. 4. knoop, lis, 5. land in Europa. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 528. Horizontaal: 1. part, 5. deel, 8. eerbied, 11. deren, 13. moede, 15. dit. 17. ar, 18. Eva, 20. do, 21. aam, 23. idool, 25 aleer, 27. Haar lem, 29. hark, 30. Elis. Verticaal: 2. A. E-, 3. rede, 4. trede, 5. die. 6. eend, 7. ed, 9. brevier, 10. smaak. 12. stolp, 14. ora, 16, ido, 19. Adèle, 22. maar, 24. Orel, 26. lak, 27. ha, 28. mi. verpleegsters van mevr. Morrell bleken, dat de weduwe niet aan ver giftiging met morfine is overleden. Bij oude dames over de tachtig, die beroertes hebben gehad en aan ader verkalking leiden, is het moeilijk pre cies uit te maken waaraan zij ster ven, aldus Harman. De onmiddellijke doodsoorzaak is wellicht trombose van de kransslagader geweest. Aanklacht tegen bisschop ingetrokken De Poolse militaire procureur-ge neraal heeft woensdag opdracht ge geven de aanklacht tegen mgr. Kaczmarek, bisschop van Kielce, en een aantal katholieke geestelijken in te trekken, zo meldt het Poolse persbureau P.A.P. De bisschop was in 1953 wegens" spionnage voor het westen veroor deeld tot 12 jaar gevangenisstraf. De geestelijken, die medebeklaagden waren, kregen eveneens zware ge vangenisstraffen. In december 1956 was de uitspraak van 1953 vernietigd en een nieuw onderzoek gelast, dat nu tot het intrekken van de aan klacht geleid heeft. Mgr. Kaczmarek was reeds in mei 1956 vrijgelaten. Ook zijn vroegere medebeklaagden zijn reeds enige tijd op vrije voeten. TREINBOTSING BIJ KASSEL. In de omgeving van Kassei (West- Duitsland) is in de afgelopen nacht een exprestrein op een andere expres- trein ingereden, die juist zijn vaart verminderde voor een onveilig sig naal. Vier inzittenden van de laatste wagon van laatstgenoemde trein kwa men om het leven en veertien werden gewond. De trein, die werd aangereden, was een Duitse sneltrein. De andere trein was een Amerikaanse militiare trein, waarmee naar verluidt een paar hon derd militairen op weg waren van Berlijn naar Frankfort. gen die zuchten in talloze, op last van het Kremlin gestichte, gevange nissen en dwangarbeiderskampen. Een ieder die iets wil leren over de werkelijke waarheid van het com munisme in het arme Rusland en haar onderdrukte satellietstaten, is op deze avond van harte welkom. Mogen wij, na de flinke Hongaarse por in onze westerse ribben, weer rustig gaan slapen en ons niet im teresseren voor alles wat elders ge beurt? Neen! Hier ligt weer een mooie kans om wakker en strijdbaar te blijven, meer nog dan welk kran tenbericht ook zal het ooggetuigen verslag van Johan Wigmans on hel pen weerbaar te blijven. Wij bevelen het bezoek aan deze causerie dan ook ten zeerste aan, te meer daar de Instuif de toegang niet wenst te beperken tot haai" leden, doch gaarne ook vele niet-leden, jon- gei"en en ouderen, graag de gelegen heid wil geven mee te luisteren. kleingelovigheid, door een listige ingreep in een wonder rond Jesus' persoon diens wederopstanding te kunnen medewerken. Pilatus is wanhopig als zijn opzet mislukt, dooh in de woorden van zijn Christen-slaaf, die tot dan toe stom was geweest, breekt na de nacht van zijn wanhoop de opstanding aan. De Leidse Oecumenische Speelgroep is een - interconfessionele speelgroep, voornamelijk bestaande uit studen ten, leraren en onderwij zei-s, die eer der te Leiden de cyclus van Martin Nijhoff: De Ster van Bethlehem, De Dag des Heren en Des Heilands Tuin opvoerde. Die gehele serie werd in de verschillende kerken gespeeld, maar met „Een Ladder tegen de Maan" van Guillamme van der Graft waagde men een experiment door het deels lekespel, deels religieus to neel in de Leidse Schouwburg voor het voetlicht te brengen. Het laatste optreden van de Speel groep vond plaats in het televisie programma van de V.P.R.O. In de opvoering op woensdag 10 april a.s., zal de hoofdrol van Pilatus gespeeld worden door Kees Verhage, terwijl de rol van Claudia Procula, Pilatus' vrouw, door Fransje Becke- ring wordt vervuld. DR. C. SOETEMAN BUITENGEWOON HOOGLERAAR Bij Koninklijk Besluit van 23 maart 1957 is Dr. C. Soeteman be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de Duitse taalkunde. De nieuw benoemde hoogleraar is geboren 19 juli 1912 te Rotterdam. Hij studeerde Duitse taal- en letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen en promoveerde aldaar op een proef schrift getiteld: „Untersuchungen zur Uebei-setzungstechnik Otfrieds von Weissenburg". Sedertdien heeft hij regelmatig verhandelingen gepubli ceerd op het terrein van de Duitse en Germaanse taalkunde. Thans is hij leraar aan het Maerlant-lyceum in Den Haag, alsmede docent aan de school voor taal- en letterkunde; hij doceert hier Duitse taalkunde, Go tisch, oud- en middel-hoogduits, de Duitse taalgeschiedenis en de ge schiedenis van de oudere Duitse let terkunde. Voorts is dr. Soeteman lid van de examencommissie voor Duits M.O. a en b. Sinds 17 september 1956 vervult hij een onderwijsopdracht aan de Leidse Universiteit in de Duitse taalkunde. DE LEIDSE AQUARIUMVRIENDEN VERGADERDEN. Gisteravond, j.l. hielden de Leidse Aquariumvrienden een zeer goed be zochte vergadering in de recreatie zaal der N.V. Holl. Constructie Werk plaatsen en de N.V. Ned. Electi-olas Mij. Bij de aanvang der vergadering kon de voorzitter elf nieuwe leden welkom heetten. Vervolgens kreeg de heer Gijzenij het woord die, aan de hand van prachtige kleurendia's, de zeer geïnterresseerde leden duidelijk maakte hoe men een aquarium wel of niet moet inlichten. Afwisselend werden opnamen van prachtige on derhouden aquaria en minder mooie vei-toond, waarbij door de heer Gij zenij op de fouten, welke bij de op bouw van de bakken waren gemaakt, werd gewezen. Duidelijk werd aan de hand van de zeldzaam mooie dia's ge demonstreerd hoe men de planten moet groeperen, hoe de belichting moet zijn aangebracht enz. Het was dan ook geen wonder dat aan het slot van de lezing, waarbij nog enkele prachtige opnamen van zeewater aquaria werden vertoond, spreker een dankbaar applaus ten deel viel. In de pauze werd een zeer geani meerde verloting gehouden met prachtige prijzen, terwijl tevens een gratis kopje koffie werd geserveerd. Te plm. 11' uur gingen dan ook allen die op deze avond aanwezig waren geweest, oprecht tevreden huiswaarts. GOED VERHAAL. Brieven van lezers over gebeurte nissen in de stad leggen er soms ge tuigenis van af, dat de schrijver over 'n voortreffelijk beeldend vermogen beschikt. Vanmorgen ontvingen wij zo'n brief, die de gebeurtenissen rond een aanrijding in de Vrouwenkerk- koorstraat beschrijft. Wij willen hem u niet onthouden. Gisteren was er een aanrijding op hoek Haai'lemmei-straatVrouwen- kerkkoorstraat. Een bodewagen met paard er voor reed Van de Haar lemmerstraat de Vrouwenkerkkoor- straat in; er kwam uit tegenoverge stelde richting een auto met daar achter een postbodetje en een ander jongmens, beiden op de fiets. De bode kon de auto zonder schrammen pas seren, doch de fietsen van de jonge lui moesten het ontgelden. Allebei een krom wiel. Juist passeerde er een agent. Ondertussen was er nogal twist ontstaan tussen béide partijen. De agent maakte "hier eën kordaat einde aan. De jongens mochten hun naam opgeven en kregen de medede ling,; dat ze alvast' naar huis moch ten gaan (helaas lopende). Nu ging de agent aan 't meten, eerst met grote stappen, heen en 'weer, daarna kwam de rolduimstok te voorschijn erf werd weer alles gemeten, zelfs de achter' kant. van de bodewagen: 1.50 m. was de breedte. Intussen was de bode druk bezig de agent in te lichten: „brutale jongens, wild, „aigewais" enz. je mot eerlijk bleiven niewaar?" Eensklaps struikelde de agent over enigé zeer kleine omstandei's, zo van een jaar of vier, die zich onder het boekje van de agent bevonden, zij werrfen met enige gebiedende woor den naar de stoep verwezen. En .iu was het de beurt van de bode. „Mag ik uw papieren", zeide agent op iets strengere toon. „Main papiere?", antwoordde de bode. De bode, enigszins onthutst, zocht met beide handen, dan aan de ene :kant, dan aan de andere kant in buiten- en binnenzak en kwam ein delijk met een bundeltje vrachtbrie ven voor de dag. De agent doorzocht de brieven en zei bp kwaadaardige toon: „Nee xuan het Lr ij bewijs". De bode hernam weef? „Main raibewais?".'... „Ik hebfigeen raibewais"! „Wat zegt u?" snauwde de agent, „geen rijbewijs? „Nai, ik hoef toch voor een paard en \yftgen geen raibewais te hebben?" „OHi zei de agent, „dat had ik niet gezien". Hij maakte enige veranderin gen j'n z'n boekje, en ondervroeg nog een getuige en borg z'n toekje op. De bodlfonaaakte aanstalte om te ver- trelflten en vroeg nog aan de agent: „Fe^ is toch niet main schuld, héé?" Hierop haalde de agent de schouders ietwat om höog. Eri de bode vertrok. Grondwerker bekneld. Op een bouwwerk aan de Wasse- naarseweg raakte gistel-morgen een 33-jai'ige grondwerker uit Delft be- kuield tussen een betonbak en de grond. Het ongeluk gebeurde om vijf .oyer, half negen.. Toen de pin los- schoqt, waarmede 'de betonbak vast stond, wilde de man een kabel grij- pep, die naar de bak gespannen was. Hierdoor kantelde de 300 kilo we gende bak en kwam op de rug van de grondwerker. De man viel en de be tonbak kwam op het linkerbeen van de man terecht. De Delftenaar brak zijn linkerbeen en werd door de E.H.D. ter verple ging naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 3 april 1857. Leyden. Dezer dagen is door 22 ingezetenen dezer stad een berigt rondgezonden, omtrent eene te vestigen Vereeniging van Sjouwers, te verdeelen in elke wijk onder eenen overman, mét aanschaffing door de Vereeniging van het noodige gereedschap, onder de leus „Loon naar werk"; in welk berigt het aannemelijke wordt betoogd van zulk een in- rigting en op grond daarvan de medewerking ook doQr jaarlijk- sche bijdragen of giften verzocht. Wij meenen dat er wel niemand is, die de menigte van losse sjouwers niet een maatschappe lijk kwaad zal noemen, en wen- schen alzoo, dat genoemde inge zetenen de gewenschte medewer king mogen vinden. Leidse Agenda DONDERDAG 4 APRIL. Concert door vier mannenkoren. Stadsgehoorzaal. 8 uur nam. R.-k. E.H.B.O. afd. Leiden. Ver volgcursus, r.-k. lyceum Mariën- poelstraat, 8 uur nam. O.K.O.-St. Leonardus. Lezingavond. Pater N. Gemke. Gevangeniswezen. Parochiehuis, Haagweg 8 uur nam. VRIJDAG 5 APRIL. VEBO-paasveetentoonstelling. Ope. ning. „Schuttershof", 10 uur v.m. „Leids Studententoneel" A. kiss for Cinderella. Schouwburg, 8 uur nam. Politiek Jongeren Contact Raad. Prof. dr M. J. Wenners over „Ver draagzaamheid". In den Vergulden Turk, 8 uur nam. ZATERDAG 6 APRIL. Diplomauitreiking aan leerlingen v. d. avondcursus. R-k. Techn. school „Don Bosco", 15.30 nam. R.-k. Instuif Haagweg. Johan Wig mans: „Tien jaar Russische Gevan genschap". Leonardushuis. 8 uur nam. ZONDAG 7 APRIL. R.-k. Instuif Herensingel. Johan Lauxtermann met Passiespel Barab- bas. Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. Dienst der apotheken. De a zond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085. Apotheek Oegstgeest Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 29 maart tot 5 april zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Lido: „Noodlanding in de jungle" 18 jaar. Luxor: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden. Trianon: „De straat der geverfde lippen", strikt volwasse nen. Rex. „Shotgun", 18 jaar. Casino: Afgekeurd. BIJ DE SCHEEPSBOUW BETROKKEN INDUSTRIEËN MAflOERWJK «VHtNGtlO -UOO.T\?yZc Als novum op de Voorjaarsbeurs geldt dat de scheepsbouw-industrie als bedrijfstak ook op deze beurs vertegenwoordigd is. Teneinde een indruk te geven van het feit, dat de scheepsbouw verder gaat dan in en- kele van ons land gevestigde scheeps werven geven wij hierbij een kaart waarop de industrieën staan aangege ven, die betrokken zijn bij de scheepsbouw. De tweede grafiek geeft de ontwikkeling van de Neder landse Koopvaardijvloot, waarbij vooral opvalt de zeer grote groei van het aantal vrachtschepen. De scheepsschroef, die in beide kaarten verwerkt is, is te zien als illustratie van het symbool, dat ook op het Jaarbeurstei-rein is opgesteld. Trambotsing. Op de kruising van Stationsplein en Stationsweg verleende gisteravond omstreeks half tien een autobus van de N;Z.H.V.M. geen voorrang aan een tram van dezelfde maatschappij. Er ontstond een botsing tengevolge waarvan de .tram, die uit wee wagens bestond uit de rails liep, doch geen verdere schade bekwam. De autobus werd aan de linkerachterzijde be schadigd. Er was'vijf en twintig mi nuten vertraging. Groei van de Nederlandse Y~ ~">vaardijvloot

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2