3)e CeidóeSoti/fca/itt f Jg Éjjgtj* Een luchtvaartovereenkomst Nederland en Amerika De K.L.M. vliegt, j Geen lijndienst op Los Angeles Nasser weigert internationalisering van Suezkanaal Lieftalligheid", die achter sluiers verborgen ging T Gaat Soekarno zelf een kabinet formeren Kadar valt terug in stalinistische terreur Directeur: c m v HAMERsvELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L.. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w, ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8 DONDERDAG 4 APRIL 1957 48ste JAARGANG No. 14074 maar niet ver genoeg s ,1 Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Alle Nederlandse wensen niet vervuld Er is vannacht een nieuwe luchtvaartovereenkomst tussen Nederland en de Ver. Staten tot stand gekomen, die Nederlandse vliegtuigen het recht geeft diensten te onderhouden op New York en Houston en van de Neder landse Antillen naar Miami via tussengelegen plaatsen en direct naar New York. De overeenkomst geeft vervolgens Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen ruime rechten voor diensten naar Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen. De overeenkomst geldt voorlopig vanaf de dag van ondertekening. De leider van de Nederlandse delegatie, drs v. d. Breugel, heeft zijn teleurstelling uitgesproken over het feit dat het op dit ogenblik niet moge lijk is geweest in de overeenkomst de K.L.M. het recht te geven een dienst van Nederland naar Los Angeles te openen. TEVREDEN, NIET VOLDAAN Drs Van der Breugel verklaarde later op een persconferentie op de Nederlandse ambassade, dat hij in het algemeen voldaan was over het resultaat van de onderhandelingen. „Ik beschouw het als een compromis, maar een grote stap naar betrekkin gen tussen beide landen op dit ter rein, welke eens geheel bevredigend zullen zijn". Indien de landingsrech ten in Los Angeles in de overeen komst waren opgenomen, zou deze geheel bevredigend zijn geweest. De leider der Nederlandse delega tie zei, dat er tijdens de onderhande lingen een geweldige druk op de Amerikaanse regering was uitge oefend. Deze druk zou voortduren en „ik denk dat hij nog groter zal wor den". Er was in het begin van de week door de Nederlandse delegatie een groot succes behaald, toen de Ame rikanen een voorwaarde lieten val len, volgens welke het recht op lucht lijnen afhankelijk zou zijn van de bepaling, dat ten minste vijftig pro cent van het aantal passagiers alleen zou mogen vliegen tussen de landen, die de overeenkomst tekenen. De Amerikaanse delegatie scheen te vre zen, aldus de heer Van der Beugel, dat de K.L.M. op de betrokken rou tes het grootste deel der passagiers niet alleen naar Nederland zou vlie gen, maar ook nog naar andere Euro pese landen. Hij bracht hulde aan president Begint 't weer op Cyprus? Bij het krieken van de dag zijn Britse troepen op Cyprus, gisteroch tend een hernieuwde zuiveringsactie tegen de Eoka, de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie, begonnen in het gebied ten zuiden van Famagusta. Enige dorpen werden van de buiten wereld afgesneden en huis voor huis doorzocht. Het ging ditmaal om het vinden van bepaalde verzetsstrijders en een clandestien wapendepot. Het was de eerste operatie van de Britse troepen op het eiland sedert gouverneur Harding vorige week vrije aftocht van Cyprus aanbood aan alle leden van de Eoka met inbegrip van de leider George Grivas. Het resultaat van dit aanbod is blijkbaar beneden de maat gebleven. Eisenhower, die alles gedaan scheen te hebben om de onderhandelingen goed te doen verlopen. De delegatieleider sprak met klem tegen, dat de Nederlandse defensie inspanning in verband was gebracht met het resultaat der besprekingen. Bende-overval op West-Java Bij een overval door een goed be wapende bende van 250 man op een militaire post bij Tjipan in West-Java zijn woensdag negen Indonesische mi litairen en een burger gedood. Vijf militairen werden ernstig gewond. De bendeleden maakten zich mees ter van een aantal vurwapens, staken 33 huizen in brand en ontvoerden vijf burgers, toen zij zich na een vuur gevecht van 2 uur terugtrokken. De onlusten in Chili Uit niet-officiële bron is vernomen, dat bij nieuwe straatgevechten, welke woensdagochtend in Santiago zijn uitgebroken, meer dan tien do den gevallen zijn. Bij de onlusten zouden in het ge heel 41 mensen om het leven zijn gekomen en 120 gewond. Voorts zouden vier plunderaars zonder vorm van proces neergeschoten zijn. Verscheidene regimenten zijn uit de provincie naar de hoofdstad on derweg om het garnizoen ter plaat se te versterken. Ook werden woens dag marine-eenheden in Santiago verwacht. De regering heeft de senaat om blanco volmacht gevraagd voor her stel van de orde. Voorts wordt vernomen, dat in Valparaiso bomaanslagen zijn ge pleegd op twee regeringsgebouwen. De ambassade van Chili in Parijs maakte woensdag bekend, dat de re gering, gesteund door de bevolking en alle politieke partijen, de orde heeft hersteld. De wonordelijkheden werden uit gelokt door communisten, die te leurgesteld zijn over hun nederlaag bij de recente verkiezingen. De sta king van studenten is geëindigd, al dus de bekendmaking van de am bassade. Woensdagochtend is het gebouw van de communistische pers te San tiago door onbekenden aangevallen. Zij richtten grote schade aan. POLITIEKE FACTOREN In officiële Amerikaanse kringen werd verklaard, dat men bij de on derhandelingen rekening had gehou den met enige politieke factoren, voornamelijk het feit, dat Nederland financieel per hoofd meer tot de Russische Joden naar Israël? De sraëlische premier, David Ben Goerion heeft woensdag in Tel Aviv verklaard, dat wellicht een groot scheepse emigratie van Joden uit de Sowjet-Unie naar Israël verwacht kan worden. De vooraanstaande Israëliërs, die onlangs een bezoek aan de Sowjet- Unie hebben gebracht, verklaren, dat bijna alle jonge Joden in Rus land naar Israël willen vertrekken, kracht van de Noordatlantische-ver-aldus Ben Goerion. drags-organisatie bijdraagt dan enig ander land en dat het nodig is Ne derland economisch sterk te houden. De Amerikaanse regering had ook re kening gehouden met het feit, dat het Nederlandse volk trots is op de K.L.M., zo werd gezegd. (Tot op heden heeft de Sowjet- Unie emigratie van Joden naar Is raël verhinderd. In de afgelopen maanden hebben slechts kleine groepjes Russische Joden toestem ming gekregen om de Sowjet-Unie te verlaten). Verre vrienden werden hartelijk ontvangen Antwoord aan Dulles Egypte blijft volgens een gister avond door Radio Kairo uitgezonden bekendmaking bij de weigering ak koord te gaan met een internationali sering van het Suezkanaal. Het be richt over de weigering was het ant woord van Radio Kairo op de uitno diging van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, aan Egypte, binnen 48 uur in te stemmen met het openen van be spreking.en over een aanvaardbaar plan voor het beheer van het kanaal. Uit hetgeen Dulles dinsdag over die kwestie had gezegd kon men volgens Radio Kairo opmaken, dat zijn plan in het kort neerkwam op internatio nalisering van het kanaal en op over dracht van het beheer van het ka naal aan de westelijke mogendheden. „De pogingen Egypte het beheer over het kanaal te ontrukken worden ken nelijk voortgezet", aldus Radio Kairo. „Het Kanaal is Egyptisch en het zal dat blijven ook". Overleg duurt voort. Intussen duurt het overleg tussen de Amerikaanse ambassadeur in Kairo, Raymond Hare, en de Egyp tische minister van buitenlandse za ken Machmoed Fawzi, voort. Giste ren hadden beiden weer een bespre king, de tweede binnen een etmaal. Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken arriveerde giste ren een „voorlopig Egyptisch" ant woord op Dulles voorstellen. Hare had dat antwoord eergisteravond ont vangen van Fawzi. De „Aboukir". Wanneer de slotfase van de ber-, ging van de karaaalsleepboot Aboukir even vlot verloopt als de bergers ho pen, dan kan het verslepen van de Aboukir naar de Bittermeren vandaag beginnen. Zodra de Aboukir gelicht en weggesleept is, zal de weg vrij zijn voor het 18.636 ton metende Bel gische tankschip Elizabeth dat in Port Said ligt te wachten. Het ligt in het voornemen op de Bittermeren de springstof uit de Aboukir te halen en de sleepboot daar dan te laten zinken. BRITSE REDERS MIJDEN HET KANAAL. De Britse reders hebben besloten geen schepen door het Suezkanaal te zenden, zolang de kwestie van de be- Nog niet zo heel lang geleden verschenen de jonge vrouwen van Syrië in het openbaar altijd gesluierd. Maar met de emancipatie kwamen zij in de moderne jeugdorganisaties die thans door de regering worden voorzien van wapenen. En zo kon men, op de parade te Damascus ter gelegenheid van de Culturele Unificatie van het Midden Oosten waaraan door Egypte, Trans Jordanië en Syrië wordt deelgenomen, een afdeling Syrische meis jes zien, gewapend met Tsjechische geweren. taling der tolgelden en de veiligheid van het kanaal niet geregeld zijn. Dit is woensdagavond bekendge maakt door een functionaris van de algemene raad voor de Britse scheep vaart, nadat de voorzitter van de raad besprekingen had gevoerd met de Britse minister van vervoer, Wat- kinson. De woordvoerder zei, dat niet be kend is of het kanaal veilig is en aar» wie de tolgelden betaald moeten wor den. PRIKKELDRAAD GORDIJN. Israël zal misschien besluiten een afrastering langs de 48 kilometer lan ge grens tussen Israël en het gebied van Gaza op te richten, indien de Verenigde Naties hun plannen tot het bouwen van een dergelijke ver sperring niet uitvoeren, aldus heeft een woordvoerder var het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken woensdag te Jeruzalem meege deeld. Deze ambtenaar zei. dat zijn rege ring nog altijd bij de 'bevelhebber van de politiemacht van de Verenig de Naties, generaal Burns, aandringt op bouw van een dergelijke afraste ring door de wereldorganisatie. Deze afrastering zou moeten bestaan uit prikkeldraadversperringen. Speidel geïnstalleerd De Duitse luitenant-generaal Hans Speidel is gisteren op het geallieerde hoofdkwartier in Fontainebleau ge- installeerd als bevelhebber van de ge allieerde landstrijdkrachten in de sec tor centraal-Europa. Een erewacht van Britse, Frar.se en Amerikaanse militairen presen teerde de wapens, toen een muziek korps van Franse gendarmes het Westduitse volkslied speelde. De installatieplechtigheid duurde slechts enkele minuten. Er werd niet gesproken. Speidel droeg geen onderscheidings tekenen. êfmff Woensdagochtend kwam een vliegtuig van „Die Suid-Afrikaanse Lug- diens" op Schiphol aan, waarvoor zeer veel belangstelling bestond omdat met dit vliegtuig een geregelde lijndienst tussen Amsterdam en Zuid Afrika van deze maatschappij werd geopend. Bij de aankomst overhandigde de Nederlandse stewardess mej. S. Visser (rechts) haar Zuidafrikaanse collega mej. A. Meintjes een bouquet bloemen. Politieke leiders bij zich ontboden President Soekarno van Indonesië heeft veertien vooraanstaande politi ci uitgenodigd voor een bespreking, die vanavond in zijn paleis wordt ge houden. Men veronderstelt dat Soekarno mogelijk ten slotte gedwongen is een presidentieel kabinet te vormen. Dit zou betekenen, dat hij zelf alle uit eindelijke beslissingen zou moeten nemen. Zijn tegenstanders zeggen, dat Soekarno tot dusver alles in het werk heeft gesteld om vooral zelf j geen verantwoordelijkheid voor de regering van het land te hoeven dra gen. De door Soekarno ontboden poli tici zijn nationalisten, christenen of zijn niet bij een partij aangesloten. Er bevinden zich geen vertegenwoor digers van de drie mohammedaanse partijen of de communisten onder hen. Op de lijst van de door Soekarno ontboden politici komen de namen voor van gouverneurs van West. en Oost-Java alsmede van verscheidene regeringsfunctionarissen uit andere delen van Java en ook van Sumatra. Geen van hen heeft een belangrijke rol gespeeld in de regeringscrisis van de laatste tijd. Eerder op de dag heeft president Soekarno de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Roeslan Abdoel- gani naar zijn paleis ontboden voor een bespreking van de binnenlandse toestand. Daardoor moest de zitting van het hooggerechtshof, waarvoor Abdoelgani onder beschuldiging van deviezensmokkel terecht staat, wor den verdaagd. Er is tegen de ex-mi nister reeds drie maanden voorwaar delijk geëist. RÖTISSERIE- OUDT LEYDEN Tot en »net Pinksteren ook "s zondags geopend Ruime parkeergelegenheid Steenstr. 51 LEIDEN Telef. 21217 Amerikaanse verklaring Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag een verklaring over Hongarije uitge geven, waarin wordt gezegd, dat de regering-Kadar terugvalt in „sommi ge van de ergste practijken van de stalinistische terreur". De Hongaarse en de Sowj et-rege ring hebben in hun gemeenschappe lijke verklaring van 28 maart de fei ten verdraaid met de bewering, dat de opstand van vorig jaar een fascis tische tegen-revolutie was, ontketend door de Ver. Staten, aldus het „State Department". De opstand was echter een spon tane revolutie, gesteund door het ge hele Hongaarse volk en hij kon al leen met behulp van Russische troe pen neergeslagen worden. Vonnissen te Boedapest De rechtbank van Miskolc heeft woensdag twee leiders van de Hon gaarse „contra-revolutie" ter dood veroordeeld, aldus heeft radio-Boe- dapest gemeld. De twee terdoodveroordeelden, de vroevere adviseur van de repering- Horthy dr Szombathy en de oud notaris Berszeny, waren volgens de zender de leiders van de „contra-re volutie" te Eger ten noorden van Boedapest. Beiden hebben om gratie verzocht. Zes andere beklaagden werden tot gevangenisstraffen van zes maanden tot twaalf jaar veroordeeld. De maatregelen van de regering kunnen slechts uitgelegd worden als „verdere stappen naar algehele on derdrukking van alle rechten van de mens en alle vrijheden in "ongarije", aldus de Amerikaanse verklaring. Het UNO-onderzoek. De speciale, uit vijf man bestaande V.N.-commissie voor onderzoek naar de Sowj et-interventie in Hongarije, heeft woensdag haar werkzaamhe den in Genève hervat. Tot op heden heeft zij circa 100 Hongaarse vluch telingen gehoord in Genève, Rome, Wenen, Londen en New York. Dit nummer bestaat nit 16 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIG. Droog en zonnig weer, maar in de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Overwegend zwakke wind. Dezelfde temparturen als vandaag of iets hogere. Afnemende mistkansen Het weer in Nederland wordt nog steeds beheerst door een groot ge bied van hoge druk, waarvan het centrum vanmorgen met een baro meterstand van 1033 mb in Noord- Duitsland was gelegen. Binnen het hogedrukgebied ontstond zowel in ons land als in België de afgelopen nacht op uitgebreide schaal mist. Voornamelijk in Utrecht, Zuid- Holland en Noord-Brabant bedroeg het zicht vanochtend veelal minder dan 100 meter. Een diepe, bij IJsland gelegen depressie beweegt zich in de rich ting van de Poolzee en is voor het verder weersverloop in ons land van geen belang. Op enkele honderden kilometers ten westen van de Golf van Biskaye ligt een veel kleinere depressie, die vermoedelijk lang zaam in de richting van Frankrijk zal gaan bewegen en daar de baro meter iets zal doen dalen. In verband hiermede wordt in onze omgeving een toeneming van de wind en draaiing naar zuidelijke richtingen verwacht. Aanvoer van vochtige zeelucht is dan niet meer mogelijk en er zal waarschijnlijk op minder i uitgebreide sohaal mist ontstaan. 5 April zon op 6.09; onder 19.22; maan op 8.46; onder 0.10. Hoogwaterstanden 5 April v.m. 6.15; n.m. 6.35. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA half bew. 5 gr. zwaar bew. 0 onbewolkt 4 zwaar bew. 9 geh. bew. 11 motregen 10 mist 3 mist 4 nevel 4 mist 5 half bew 3 zwaar bew. 10 nevel 10 nevel 3 nevel 6 nevel 7 nevel 5 zwaar bew 7 half bew. 18 nevel 5 regen 9 regen 13 Korreltje Hersens worden beter door het ge bruik.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1