Eerste Kamer keurde actie in de Limburgse mijnen at 1'klas Baby-verzorging Wordt mr dr Ch. van Rooy burgemeester te Eindhoven? Mijnindustrieraad zai wens mijnwerkers behandelen Het Bloembollenseizoen officieel geopend DONDERDAG 4 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 PBO aan de laars gelapt Minister en Eerste Kamerleden hebben zich gistermiddag afkeurend uitgelaten over de langzaam-aan-sta- king. van de arbeiders in de Limburg se mijnen. Minister Suurhoff sprak van een „zeer betreurenswaardig in cident". Hij betreurde het dat, ter wijl de onderhandelingen nog gaan de waren, in de Mijnindustrieraad, tot deze langzaam-aan-staking werd besloten. Zoiets doet het werk van de PJLO. geen goed. De minister begon met aan prof. Molenaar te verzekeren, dat hij en zijn collega Zijlstra in de besprekin gen met de Mijnindustrieraad niet namens de regering onderhandelin gen hadden gevoerd. De besprekingen hadden alleen maar ten doel. te laten weten, dat de bovengrondse arbeiders niet op grond van de door de Mijnindustrie raad vastgestelde verordening, waar bij aan de ondergrondse mijnwerkers om de vier weken een vrije zaterdag is toegekend, eveneens aanspraak kunnen maken op deze verkorting van de werktijd. De regering denkt er niet aan een verordening in deze geest goed te keuren, omdat er in Nederland éérst vele wensen op het gebied van onderwijs en sociale zorg gerealiseerd moeten worden alvorens men aan verder verkorting van de arbeidstijd toe is. Geen geheime besprekingen. In Scheveningen, zo antwoordde de minister de heer Ruppert, hadden de „geheime besprekingen" tussen de katholieke mijnwerkersbond en de directies geen ander doel gehad dan het herstellen van het wederzijds ver trouwen. De werkgevers hebben daar naar het schijnt verklaard, dat de voorstellen van de werknemers in constructieve zin benaderd zouden worden. Nagenoeg alle Kamerleden veroor deelden deze actie. Prof. Molenaar (V.V.D.) stelde vast, dat er in Limburg een roeke loos spel is gespeeld. Hij ontlokte aan de heer Middelhuis (K.V.P.) een ver klaring. De heer Middelhuis is te vens voorzitter van de K.A.B. Het met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei Advertentie). PRINS BERNHARD BEZOCHT „HET ATOOM". Prins Bernhard heeft woensdag middag een onofficieel bezoek ge bracht aan de in aanbouw zijnde ten toonstelling „Het Atoom" op Schip hol. De Prins, die zelf ere-voorzitter is van de stichting die de tentoon- stellling organiseert, werd ontvangen door de voorzitter van het stichtings bestuur, mr D. A. Delprat, de secre taris van het bestuur de heer mr A. A. Land en de directeur van Schiphol de heer U. F. M. Dellaert. Aan de hand van een in het kan toor van de heer Dellaert opgestelde maquette heeft een der technische medewerkers van de stichting, ir E. Th. Erb, een schets gegeven van de inrichting der tentoonstelling. Hij legde er daarbij nadruk op, dat de ontwerpers der tentoonstelling er naar hebben gestreefd de atoomge heimen voor de ondeskundige bezoe kers bloot te leggen door gebruik te maken van visuele beelden. In de in aanbouw zijnde nieuwe hal op Schiphol, waar „Het Atoom" zal worden gevestigd, heeft de Prins zich vervolgens van de vorderingen van het werk op de hoogte kunnen stel len. Naar verwacht wordt, zal binnen kort mr dr Ch. J. M. A. van Rooy, burgemeester van Venlo, benoemd worden tot burgemeester van Eind hoven. Hier is hij de opvolger van mr H. A. M. T. Kolfschoten, die onlangs benoemd werd tot burgemeester van 's-Gravenhage. Mr dr Van Rooy werd op 23 januari 1912 te Rotterdam geboren. Hij stu deerde rechten aan de universiteiten van Amsterdam en Utrecht. In 1939 werd hij burgemeester van Hontenis- se. Na 1945, was hij, voordat hij te Venlo werd benoemd, burgemeester van Etten en Leur. Particulier rusthuis in Den Haag ontruimd Daar er reeds geruime tijd klachten waren over een particulier rusthuis aan de Frankenslag <e 's-Gravenhage, waar ook verscheidene bejaarden op kosten van de gemeentelijke dienst voor sociale zaKen worden verpleegd, heeft de G.G.G. dezer dagen aldaar een controle gehouden, waarbij bleek dat de 41 r.anwezige verzorgden on der de hoede stonden van enige men sen die niet over de noodzakelijke di ploma's beschikten. Naar aanleiding van deze controle werden 36 bejaarden op last van de G.G.D. (vier particuliere verpleegden bleven achter) uit het rusthuis ge haald en ter verpleging naar andere inrichtingen overgebracht. Kamerlid verklaarde, dat de K.AH. er niet in geslaagd is het conflict te voorkomen. Dit is te betreuren, maar ook in de P.B.O. zijn wel zaken die mis kunnen gaan. Het is anderzijds aan de ervaring, in de P.B.O. opgedaan, te danken, dat dit probleem zo snel werd opge lost. De heer Ruppert (A.R.) vrog aan de minister, welke toezeggingen door de mijndirecties aan de arbeiders zijn gedaan, waarop deze de staking hebben beëindigd. We hebben nu wel meewarig naar Engeland gekeken, al dus dit Kamerlid, maar wat in Lim burg is gebeurd is eigenlijk nog er ger. Daar hebben wij immers een goed publiekrechtelijk orgaan. P.B.O. gepasseerd. De heer Oosterhuis (P.v.d.A.), vond de staking in strijd met het redelijk inzicht, waarvan de bona-fide vak beweging na de oorlog blijk heeft ge geven. De mijnwerkers hebben de P.B.O. gewoon aan hun laars gelapt. Dit is niet alleen een Limburgse zaak. Men heeft gehandeld in strijd met de nationale economie en het nationaal fatsoen. Van de zijde der directie der geza menlijke mijnen in Limburg heeft men de volgende toelichting gegeven op de gisteravond gegeven verkla ring omtrent de beëindiging van de „langzaam aan actie" in de Limburg se mijnen. „Tijdens de bespreking te Scheve ningen op 2 april 1957 tussen £e di recties der gezamenlijke steenkolen mijnen en de vertegenwoordigers van de Nederlandse katholieke mijn werkersbond en de Katholieke ver eniging van mijnbeambten is men tot de overtuiging gekomen, dat een gemeenschappelijke oplossing over de door beide genoemde organisaties aan de orde gestelde punten gevonden dient te worden en wel in de daar voor bestemde organen. De directies hebben zich ten volle bereid ver klaard om bij de bespreking te zijner tijd van de verschillende problemen de moeilijkheden te helpen oplossen Ook de geest waarin de bespreking te Scheveningen is gevoerd, vormt een waarborg, dat de komende behande ling van de diverse runten in de mijnindustrieraad zal kunnen leiden tot een bevredigende oplossing. Op 13 april aanstaande gaat Frankrijk een nieuwe regeling in voor de afgifte van benzinebonnen aan buitenlanders. Volgens mededelin- van de KNAC zou deze regeling de Franse benzine voor de Nederlanders 13 procent duurder maken. Van 13 april af kunnen buitenland se bezoekers van Frankrijk benzine bonnen nog slechts verkrijgen bij banken, wisselkantoren e.d. op een basis van 25 liter per dag. De bonnen worden alleen verstrekt, indien tege lijkertijd met buitenlandse deviezen francs worden gekocht en wel tot een bedrag, waarvan de waarde over eenkomt met die van de hoeveelheid benzine waarvoor men bonnen ver langt. In Nederland ontvangt men op het ogenblik voor een gulden 104 francs, in Franlcrijk slechts 92. Bij omruil in Frankrijk wordt dus een verlies geleden van 13 procent. Doordat de Nederlander de voor zijn benzine be nodigde francs in Frankrijk moet ko pen wordt die benzine in feite 13 pet. duurder. Zwitsers, Duitsers en auto mobilisten uit andere landen met een harde munt, leiden verliezen van 15 tot 20 procent. Behalve direct geldelijk verlies heeft de nieuwe regeling volgens de KNAC nog vele andere bezwaren. Mede op grond ook daarvan heeft de KNAC een brief gezonden aan de Ne- derlandsche Bank, waarin verzocht wordt te bevorderen, dat Nederlan ders die na 13 april naar Frankrijk gaan meer dan 200 gulden kunnen meenemen. BELGISCHE EN NEDERLANDSE WOLHANDELAREN TE TILBURG BIJEEN. „Wanneer vandaag, nu de kunst vezels de markt trachten te verove ren, de wolhandelaren blijk geven van angst voor de toekomst, dan is zulks uitsluitend te wijten aan een minderwaardigheidscomplex van de wolmensen zelf en aan het feit dat ze zich bewust laten verdringen. Nooit is er meer wol geschoren dan juist in deze dagen en ook in de toekomst zal er steeds plaats blijven voor de wol. Daartoe kan ook de in velerlei kringen gevraagde termijnmarkt bij dragen". Dit waren de slotwoorden van de heer M. E. Audenaert uit Antwer pen, die gisteren voor de Nederland se en Belgische wolhandelaren, die op uitnodiging van de vereniging van de wolhandel naar Tilburg waren gekomen, sprak over het wezen van de termijnmarkt en inzonderheid van die van Antwerpen. Spreker verheelde niet, dat in ve lerlei kringen nog steeds een zekere miskenning bestaat van de termijn- markten. Daar tegenover stelde hij, dat juist dank zij de termijnmark- ten vele risico's kunnen worden ver minderd of vermeden. Voordien had mr E. Sassen, oud minister van> overzeese gebiedsdelen en lid van de gemeenschappelijke vergadering van de Europese Kolen en Staalgemeenschap, een lezing ge houden over de groei en vorming van de Euromarkt en de werkwijze daarvan vergeleken met die van de Kolen en Staalgemeenschap. Ten dele onderschreef hij de pes simistische verwachtingen, die door bepaalde Nederlandse onderhandela ren over de Euromarkt waren geuit. Aan het eind van de bijeenkomst sprak drs W. Werner, directielid van de „Banque de Paris et des Pays Bas" te Amsterdam, over de Neder landse transitohandel. BERGINGSWERK OP DE FILM. Carillon Films te Voorburg, de on derneming van de jonge Nederlandse filmers Ted de Wit en Gerard J. Rau- camp, heeft een dokumentaire kleu renfilm in produktie over het werk van de Nederlandse bergers in het Suezkanaal. Deze film is niet bedoeld als „jour naal", zij zal een uniek dokument vormen over het gigantische werk, waarin Nederlanders zulk een groot aandeel hadden. Toeslag verlaagd op varkensprijs Het Produktschap voor Vee Vlees heeft besloten de toeslag op varkens van 6370 kg. te verlagen van 15 ct. per kg. tot 10 ct. per kg. Deze verlaging geschiedde op grond van de stijgende tendens, wel ke de prijzen jl. zaterdag in Utrecht vertoonden. De baconmarkt in Engeland blijft nog ontwricht en hoewel de Neder landse bacon vlot verkocht wordt, werden /oorgaande week de prijzen voor Nederlandse bacon over de ge hele linie met 13 percent (ca. 13, per 100 kg. verlaagd. De prijzen van Deense bacon daalden zelfs met 15, De z.g. „overname-prijs" blijft nog ongewijzigd doch zal verhoogd wor den, als de stijgende tendens op de varkensmarkt blijft aanhouden. In verband met het voorkomen van „kwade droes" bij een aantal uit Joe- go-Slavië geïmporteerde paarden, werd besloten de invoer geheel te verbieden. Kwade droes is namelijk besmettelijk en bovendien levensge vaarlijk voor de mens. Het is duidelijk dat dit een slag betekent voor de paardenslagers, vooral als men bedenkt, dat Joego slavië vrijwel het enige land is van waar paarden in enige hoeveelheid kunnen worden ingevoerd. Tot 16 maart werden dit jaar ruim 3800 paarden uit Joego-Slavië ingevoerd. Bij oplopende prijzen voor slacht koeien nemen ook de aanvragen tot import van levend slachtvee toe. Daartegenover staat dat ook de aanvragen voor uitvoer van run vlees, vnl. naar Frankrijk toene men. DETAILHANDEL VRAAGT VROEG HARINGSEIZOEN. De commissie detailhandel in vis heeft het produktschap voor vis- en visprodukten gevraagd of het haring seizoen dit jaar op 7 mei kan worden geopend. In rederskringen heeft men het voornemen de vangst op 21 mei te laten beginnen. De detailhandel heeft het verzoek tot vervroeging van het haringseizoen gedaan, omdat blijkt, dat de verkoop van haring in het algemeen sterk wordt beïnvloed door de aanvoer van groene haring. De commissie detailhandel vis meent, dat verlenging van de periode, waar in groene haring aan de markt komt, voor alle bij de haringvangst betrok kenen van belang is, omdat daardoor de afzet van naring in het algemeen zal worden bevorderd. De heer Bergers, die de financiële organisatie van dc actie „Kardinaal Dè Jong-monument" verzorgt, deelt mee, dat de eerste gelden binnen zijn. Op. grond van de resultaten verwacht hij, dat'de totale opbrengst van de plaatjes-verkoop 300.000 zal bedra gen. Dit komt overeen met de ver wachtingen van het stichtingsbestuur. Auto-rijleraar lokt te Gouda proefproces uit Rechtsgeldigheid van verordening betwijfeld Gouda is de enige gemeente in ons land, die het auto-rijleswezen in haar politieverordeningen heeft geregeld. Hiermede loopt deze gemeente ver vooruit op de eventuele totstandko ming van een wet, waarbij deze ma terie geregeld gaat worden. De stedelijke verordeningen bevat ten evenwel een bepaling volgens welke het geven van autorijlessen ge bonden is aan een vergunning van b. en w. Ieder die de vergunning heeft verkregen wordt vervolgens verplicht gesteld, zij a leswagens regelmatig door de verkeerspolitie te laten tes ten. De voorzitter van de Federatie van Nederlandse Organisaties op het gebied van Personenvervoer, de heer J. A. Hippe uit Amsterdam, wil nu een proefproces uitlokken over de rechtsgeldigheid van deze bepaling. De heer Hippe trekt namelijk in twijfel of betreffend artikel uit de plaatselijke verordeningen niet in strijd is met artikel 208 van de grond wet, waarin de vrijheid tot het geven van onderwijs geregeld wordt. Teneinde het proces uit te lokken, is de heer Hippe met een paar auto'; rijles gaan geven in Gouda. De politie, die hem gisteren staande hield, gaf hem twee bekeuringen: een omdat de vergunning tot het geven van rijles sen ontbrak en de tweede, omdat de instructeur zijn wagens niet door de verkeerspolitie had laten controleren. DORDTSE JEUGD GAAT STOFFENDESSINS ONTWERPEN. Op initiatief van een stoffenhuis in Dordrecht, de firma Lonis van Gestel, zullen de leerlingen van de Dordtse middelbare scholen de ko mende weken deelnemen aan een wedstrijd in het ontwerpen van tex- tieldessins. Als uit het plan redelijke resulta ten te voorschijn zullen komen en insiders op het gebied van tex tiel voorziening en van het onderwijs hebben optimistische verwachtingen dan ligt het in de bedoeling de beste dessins op doek te laten druk ken, eventueel met de naam van de ontwerpster of ontwerper in de zelf kant gedrukt. De directie van het stoffenhuis heeft alle medewerking verkregen van het onderwijzend per soneel; zo zal het de leerlingen mo gelijk gemaakt worden op school en onder leiding van de tekenleraren te trachten dessins te ontwerpen. Op woensdag 12 juni zal de uitslag wor den bekend gemaakt nadat een jury, bestaande uit de heer H. J. M. Ba- sart, directeur van de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotter dam, de heer Otto Dicke, tekenaar en illustrator en de heer J. v. d. Eist, dessinateur van de n.v. Stoomweverij Nijverheid te Enschede, de ontwer pen beoordeeld zal hebben. De be kroonde ontwerpen zullen in januari 1958 geëxposeerd worden op de tex tielbeurs te Amsterdam. TWEE CANADESE VERLOF GANGERS GEARRESTEERD. In Amsterdam zijn aangehouden twee Canadese militairen, die in en kele grote plaatsen in ons land in kopen deden en betaalden met chè- ques in dollars zodat zij nog wis- seldgeld terugkregen welke later van de bank in Canada terugkwamen daar zij „ongedekt" bleken. Het chè- queboek behoorde een Canadese of ficier toe. Beide militairen, de 30-jarige N. W. (een geboren Rus) en de 20-ja- rige P. de W. (geboren Nederlander) waren na hun eind vorig jaar be gonnen verlof niet naar hun onder deel in Bellinghofen teruggekeerd. Van de naar schatting voor enige duizenden guldens gekochte artikelen is nagenoeg niets achterhaald. De streek verwacht haar gasten In de eenvoudige, doch smaakvol met narcissen versierde raadszaal van het door architect Gils verbouwde gemeentehuis van Voorhout heeft de provinciale VVV-Zuid Holland, bij monde van burgemeester P. M. F. Smolders ons Iets verteld over de plannen die voor het thans officieel ge opende bollenseizoen in de verschillende streekgemeenten zullen worden uitgevoerd om het inwoner en toerist in de komende weken zo aangenaam mogelijk te maken. Mogen de bloeiende velden dè attractie, de grote trek pleister zijn, daarnaast en er om heen zijn diverse attracties ontworpen, waarmee men twee vliegen in een klap wil slaan, propaganda door de bollen voor de vreemdelingen-industrie. De grote evenementen blijven de Keukenhof en het corso, de bijkomende zaken liggen op sportief terrein veelal, zowel met betrekking tot de licha melijke- als tot de denksport. Burgemeester Smolders heeft veel tijd besteed aan de opsomming van de vele goede hoedanigheden van zijn gemeente die dit jaar voor de eerste maal als gastvrouwe optrad in - het sinds 1955 verjongde raadhuis. Hij vertelde dat de export van bloembol len dit jaar 192 miljoen gulden heeft belopen maar kon daarbij niet nala ten met gepaste trots te wijzen op de grote plaats die de kleinste gemeente van de streek in de cultuur daarvan inneemt en we mogen het helemaal niet als ongepast chauvinisme be schouwen waar hij verklaarde dat Voorhout van het bollengrondareaal binnen zijn grenzen kan bogen op het grootste percentage „beste" gronden van de hele streek. De heer Smolders zou het boven dien interessant gevonden hebben te weten welk aandeel de Voorhoutse bollen hebben gehad in de export, maar „zover gaan de statistieken, misschien gelukkig, nog niet". Lokkende en loeiende sirenen. De burgemeester van Sassenheim, jhr Sandberg van Boelens, vertelde verschillende bijzonderheden over het bloembollen-corso „Hollands Glorie" dat zaterdag 13 april door de streek zal trekken. Hij beschreef op geestige wijze enkele praalwagens o.m. dat Odysseus vanzelfsprekend omringd zal zijn door „lokkende sirenen". Drs L. J. v. d. Meulen, districtscomman dant van de rijkspolitie, haakte daar op later op aardige wijze in door bij de bespreking van de verkeersmaat regelen te beloven dat die lokkende sirenen niet omringd zouden zijn door een stel loeiende sirenes. De majoor verheelde zich echter niet dat dit jaar de omstandigheden anders zijn dan in 1956, het jaar van het geslaag de experiment. Toen reed het corso op een feestdag waarop iedereen ook des morgens vrij had en waardoor het toevloeiende verkeer meer sprei dingstij d kreeg. Hij twijfelt er echter niet aan of ook ditmaal zouden zijn mannen het wel klaren. Op veel nadere bijzonderheden over corso en verkeer komen wij overigens dezer dagen nog terug. Wat er te doen is. Naast de Keukenhof en het corso, benevens de mozaïkenwedstrijden als regionale evenementen, hebben de af zonderlijke VW's in de dorpen zich opgemaakt om in eigen kring een aantal atracties te projecteren. Zo zal er in Hillegom op zondag 14 april een Keukenhof-sterrit worden gehouden met als finish Treslong en op tweede paasdag de jaarlijkse bloembollen wandeltochten waarvan start en fi- nisch eveneens in Treslong zijn. 12 Mei wordt daar ook de nationale Tu- lip-bridgedrive georganiseerd waar van de baten ten goede komen aan het Nederl. Rode Kruis. In de demon- DOOR KOLENDAMP OM HET LEVEN GEKOMEN Gistermorgen is een geval van ko lendampvergiftiging ontdekt aan de Gorechtkade 129 te Groningen, ten gevolge waarvan twee bejaarde men sen, de 73-jarige heer J. K. F. Arkes en zijn 74-jarige echtgenote K. Ar- kes-Houwer, om het leven zijn ge komen. Het ongeluk werd ontdekt, toen vanmorgen de werkster geen gehoor kreeg. Ze waarschuwde buren, die met behulp van een loper de woning betraden en het echtpaar in de woon kamer levenloos aantrof. De kachel had kolendamp ver spreid. Waarschijnlijk is het echtpaar gisteravond reeds bewusteloos ge raakt, want de lamp brandde nog en de gordijnen waren gesloten. De G.G.D. kon slechts de dood consta teren. ikal mm kap mm opzetten.. aiders herkent Mme not els ik... eh. zo heet 7 fma/tti hngs zinjerkp/xls loop! stratietuin „Treslong" wordt een gra tis prijsvraag-voor-iedereen gehou den onder de titel „wat is de mooiste hyacinth of tulp?", alles cm fraaie prijzen. In Lisse zullen rijkversierde gevels en etalages te zien zijn en zal er op 27 april een kindercorso rijden. Voorts wordt op 12 april, de dag vóór het grote corso in een der H.B.G.-hallen een tentoonstelling van de praalwa gens gehouden (vanaf 1 uur tot mid dernacht) en kunnen de liefhebbers gedurende het Keukenhof-seizoen een bezoek brengen aan het kasteel van die naam met zijn kostbaar interieur, waaronder een groot aantal „oude meesters". Noordwijk zal van 6 tot 11 mei wederom in het teken staan van de internationale tulpenrally die met een groots bal in Huis ter Duin zal worden besloten en in Noordwijker- hout zal de VW in samenwerking met de plaatselijke bridgeclub „Het juiste bod" op tweede paasdag een grote drive organiseren om mooie prijzen waaronder een speciale VW- prijs. De liefhebbers kunnen inlich tingen krijgen bij de heer P. Brama, Dorpsstraat 26. En dan is daar ook op 28 april een bloemenpuzzlerit voor wielrijders door en langs de bollen velden en de duinen waarvoor niet alleen de prijswinnaars maar ieder deelnemer een herinneringswimpeltje ontvangt. In Warmond tenslotte is men van plan op 30 april een kindercorso te organiseren. 18 April is de dag voor de mozaïk- wedstrijden. Oorspronkelijk lag het in het voornemen deze te doen sa menvallen met het corso doch dat plan blijkt moeilijk uitvoerbaar met het oog op de massa bloemen die het corso die dagen opeist. In alle ge noemde dorpen hoopt men vele van die kleurige tapijten te leggen, die altijd weer een bijzondere aantrek kingskracht uitoefenen op de talloze bezoekers. Betonnen dak stortte in Arbeider gedood Omstreeks half twee gistermiddag is van een in aanbouw zijnde fa briekshal van Smarius' brood- en be schuitfabrieken te Tilburg een ge deelte van het betonnen dak inge stort. De 27-jarige timemrman F. P. D. Janssens, wonende te Tilburg, werd onder het omlaag stortende beton be dolven en kwam om het leven. De getroffene, die een vrouw en een "kind achterlaat, werd door snel ter plaatse zijnde geestelijken bediend. Experts stellen een nader onder zoek naar de oorzaak van dit onge luk in. ZONDERLINGE GASTEN IN 's WERELDS DRUKSTE HOTEL. Meer dan een miljoen bezoekers trok het afgelopen jaar het drukste hotel van de wereld en daarmede zijn alleen de jongste gasten geteld: de gasten van één dag oud. De oudste gast was overigens driehonderd jaar, wat ook weer een record betekent. Op topdagen werden rond tiendui zend bezoekers ingeschreven; er wa ren ook dagen, dat men er maar twee had, maar die vertegenwoordigden dan weer een waarde van vele dui zenden guldens. Voordat men de tel helemaal kwijt raakt: het hotel in kwestie is het die renhotel op Schiphol. De gasten van één dag oud waren eendagskuikens, op weg van Amerika naar Wenen, Rome of Madrid, soms met vijfduizend tegelijk. De 300-jarige bezoeker was een eerbiedwaardige schildpad en de logé's, die getweeën een waarde ver tegenwoordigen van vele duizenden, waren de befaamde chimpansee's van circus Knie. De inventarisatie van het dieren hotel, dat de K.L.M. op Schiphol ten gerieve van haar uitgebreide dieren transport heeft ingericht, leverde, over het jaar 1956 genomen, onder andere op drieduizend honden tegen „slechts" driehonderd katten. Als de meest uitheemse gasten werden ge noteerd kangaroe's, leeuwenwelpen, panters, poema's, zeehonden, hye na's en bosvarkens. De zwaarste gast was een buffel, de meestbelovende een nijlpaardbaby, de gezelligste gas ten waren een berenechtpaar, de meest gedistingeerde een pinguinfa- milie, de ongenaakbaarste twee ste kelvarkens en de zwijgzaamste een blik oesters. Buiten de eendagskuikens deden per maand nog ruim 45.000 andere vogels het dierenhotel aan. Daaron der waren evengoed spreeuwen als neushoornvogels, vinken als flamin go's, kippen als kraanvogels. De chimpansee's van circus Knie waren lang niet de enige vertegenwoordi gers van deze kostbare apensoört: het dierenhotel van de KLM herberg de er in 1956 rond de veertig. Het totaal aantal dieren, dat, met de KLM op doorreis, in het dieren, hotel overnachtte, bleek niet nauw keurig vast te stellen, aangezien z: onder de gasten ook talrijke zen gen konijnen en muizen bevonden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 14