EERSTE KAMER OVER DE TWEEDE IJ-TUNNEL Strengere voorschriften voor gevangenissen voorbereid Omzet en export hielden gelijke tred Uit de trein vallen lijkt bijna onmogelijk Textiel jaarbeurs op charmante wijze geopend WOENSDAG 3 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Te duur Dc Eerste Kamerleden hebben gistermiddag de begroting van Ver keer en Waterstaat besproken en één van de voornaamste punten was wel de tunnelbouw te Amsterdam. De heren Lichtenauer (C.-H.) en De Vos van Steenwijk (V.V.D.) dron gen aan op uitvoering van de plan nen voor de tunnelbouw te Amster dam. Een spoorwegtunnel en twee wegtunnels zijn nodig. Ook tussen Vlaardingen en Rotterdam zullen een reeks tunnels aangelegd moeten worden. De heren Matser (K.V.P.) en ir. Vos (P.v.d.A.) stonden echter scep tisch tegenover deze voortvarendheid van hun Kamergenoten. Als men 4n Amsterdam naast de IJ-tunnel nog een Coentumnel wil graven, zijn hier mede honderden miljoenen gemoeid. De heer Lichteaneur, die ook zijn dankbaarheid uitsprak over het feit, dat minister Algera zijn tweede ambtsperiode is ingegaan, sprak voorts over het Deltaplan. Nederland dient hierbij rekening te houden met de Belgische belangen. De vaart door de tusssenwateren tussen Antwerpen en de Rijn, dient zo goed mogelijk verzekerd te worden. België zal op zijn beurt als gevolg van de Benelux- samenwerking afstand moeten doen van de Rijnvaartpremies. RIDDER ST. GREGORIUS-ORDE. Tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote is benoemd de heer H. P. Willebrands tc Boven- karspel, wegens zijn vele verdiensten op kerkelijk en sociaal In het Nederlandse programma van vandaag, woensdag, zijn enkele extra nummers ingelast. Zo om. streeks het verschijnen van ons blad laat de AVRO onder de titel „Klein begonnen" (een serie over grote mannen cn vrouwen) zien en horen hoe Miehiel de Ruyter, wiens 360ste geboortedag dezer dagen is gevierd, klein begon, volhield en oud ge worden groot werd. Dr R. van Luttervelt, die ook de De Ruyter- tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amstterdam heeft voorbereid, is wel dc meest deskundige, om deze rubriek toe te lichten. Daarna volgt een kwartiertje voor de jeugd. Het gaat er om, tien vogels in één uit zending te vangen. Hoe dat kan en moet, weten we op uit ogenblik ook niet. In een gezamenlijk programma wordt een rechtstreekse reportage ge geven vanuit het Olympisch stadion te Amsterdam van de interland-voet balwedstrijd tussen Nederland en Duitsland. Ook het buitenland zal van deze t.v.-uitzending getuige kun. nen zijn. Ir A. van Emmenes is tus sen 4.25 cn 6.15 uur aan het woord. Bij de televisie is er althans bo ven de radio dit voordeel, dat de kijker-luistraar niet behoeft te wor den overrompeld door een woorden stroom over hetgeen op het veld ge beurt. Men zit namelijk bij het toe stel om zelf te kunnen zien en zijn bevinding te registreren en dan mag de commentator slechts aanvullend zijn. In het kinderprogramma van de KRO komt zaterdag over een week Bert Brugman wederom met zijn dappere Dodo. Met enkele nieuwe avonturen wordt dit 26ste deel van een boeiend vervolgspel vertoond. Er is steeds veel enthousiasme bij de jeugd voor dit programma-onderdeel. We mogen gerust zeggen, dat de om- roepster Hanny Lips, daaraan mede niet vreemd is; zij weet precies, hoe de jeugdige kijkers en kijksters moe ten worden aangesproken entoe gezwaaid. De heer Willems (P.v.d.A.) pleitte voor verbetering van de Nieuwe Wa terweg en het Noordzeekanaal. Hij liet voorts nog een waarschu wing horen tegen het gevaar, dat de regering het vliegveld Zestienhoven te Rotterdam achterstelt bij Schip hol wat de luchtvrachttarieven be treft. De heer De Vos van Steenwijk pleitte nog voor het invoeren van de „blauwe engel" oj ZwolleApeldoorn. SLAGERSVAKTENTOONSTELLING IN AMSTERDAM GEOPEND. De staatssecretaris van economi sche zaken, dr G. M. J. Veldkamp, heeft gisteren in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de vijftiende interna tionale 8lagersvaktentoonstclling ge opend. De heer Veldkamp sprak hierbij In de eerste plaats zijn waardering uit voor de activiteit in de slagers branche in het algemeen. In het bij zonder memoreerde hij daarbij wat gedaan wordt voor het vakonderwijs. Het was de staatssecretaris geble ken, zo betoogde hij verder, dat de mêiê begrip Kan benzineprijs in Nederland ook omlaag? slagerbranche in rui toont voor de dienende functie het middenstundsbedrijfsleven, waar. op ook deze tentoonstelling de aan dacht vestigt. Overigens vorri de heer Veldkamp de betekenis van deze tentoonstelling des te groter door de eraan verbonden internationale vak wedstrijd. H(j achtte dit van beteke nis voor een gezonde wedijver, die ertoe leidt, dat de prestaties worden opgevoerd. Vergroting der prestaties vond spe- ker niet alleen belangrijk op het stuk van vakmanschap, maar ook bij de bedrijfsvoering in het algemeen. De middenstand moet namelijk stelsel matig onder ogen zien of nog steeds wordt voldaan aan de eisen die het publiek stelt. De heer Veldkamp achtte het een voordeel, dat de ten toonstelling, een internationaal ka rakter draagt, zodat de Nederlandse slagers, die de tentoonstelling be zoeken ook hierdoor hun kennis zul len kunnen verrijken. Aan de tentoonstelling is een beursgedeelte verbonden, waar tal rijke produkten van de toeleverings industrie voor het slagersbedrijf zijn opgesteld. De benzineprijs in Zwitserland is door twee prijsverlagingen in de af gelopen week teruggebracht van 0.58 franc per liter tot 0.54 franc (van 50.5 tot 47 cent). De K.N.A.C. heeft van de Zwitserse zustervereniging bericht ontvangen, dat verdere prijs dalingen te verwachten zijn, waar door de literprijs omstreeks mei weer op hetzelfde niveau kan staan als vóór de Suez-crisis, namelijk onge veer 43 cent. De K.N.A.C. heeft zich per brief tot de in Nederland wer- spoorlijn kencje benzinemaatschappüen gewend met de vraag of het aflopen de Suez- crisis in Nederland eveneens kan lei den tot ongedaan maken van een in december 1956 doorgevoerde prijs verhoging. Die prijsverhoging van de benzine, die in Zwitserland plaats vond en die nu weer wordt losgelaten, hield volgens inlichtingen van de Automo bileclub de Suisse uitsluitend ver band met het feit, dat de benzine leveranciers tengevolge van het Suez- conflict tijdelijk duurder moesten werken. Spoedig na de wederopen- stelling van het Suezkanaal kon zo doende de prijs tot het oude niveau worden teruggebracht. Ook in Nederland is de benzine prijs tengevolge van de Suez-crisis verhoogd en wel met 1.6 eent per liter op 1 december j.l. Deze prijs verhoging was dus geringer dan in Zwitserland en het kan zodoende in Nederland langer duren eer de scha de is ingelopen. Dat wil echter niet zeggen, dat er geen moment behoeft te komen waarop de verhoging on gedaan kan worden gemaakt. Te meer, aldus de brief van de K.N.A.C., waar zich mogelijk ook reeds kost prijsverlagende tendenzen voordoen dank zij het feit, dat Nederland een steeds groter percentage van de be nodigde benzine zelf raffineert, ter wijl daarnaast de oliewinning uit eigen bodem van jaar tot jaar in om vang toeneemt. Wellicht mag ook een daling van de vrachtprijzen en van de premies voor de risicoverzekeringen op niet al te lange termijn tegemoet worden gezien, zo meent de K.N.A.C. in de brief aan de benzinemaatschappijen. Dinsdag zijn elf leden van de bemanning van een vliegtuig van de marine, dat bij Chincoteague, aan de Oostkust van Virginia is neergestort, om het leven gekomen. JUSTITIËLE MAAT IS VOL Ontsnapten bezorgden gevangeniskleding terug De gedetineerden, die zondagavond 'de Scheveningse strafgevangenis voortijdig vaarwel zegden, hebben hun gevangeniskleding aan de ge vangenis terug laten bezorgen. De broer van een van de twee vluchtelingen meldde zich bij de ge vangenisdirectie met de boodschap, dat de twee uitbrekers van mening waren, dat ze de kleding aan de recht matige eigenaar terug moesten laten bezorgen. Omtrent de verblijfplaats van het tweetal wenste de boodschapper geen mededelingen te doen. Hij be riep zich hierbij op het verschonings recht. De politie wilde hem daarvoor aanvankelijk vasthouden maar de wet bleek dit niet toe te staan. In verband met het stijgend aantal ontsnappingen uit de Nederlandse gevangenissen men telt vijftien vluchtelingen in de afgelopen drie maanden heeft de minister van justitie, prof. mr I. Samkalden, aan de Direktie Gevangeniswezen van zijn departement opdracht gegeven tot een nauwkeurig onderzoek naar de oorzaken van de ontsnappingen uit het huis van bewaring te Breda, de Scheveningse strafgevangenis en „De Koepel" te Haarlem, uit welke vier inrichtingen de afgelopen week vier - gedetineerden wisten te ont snappen. Men acht op het departement de maat meer dan vol. Vermoedelijk zullen de vele ont snappingen een ingrijpende wijziging van de regels van strafgevangenissen en huizen van bewaring tot gevolg hebben. Naar wordt aangenomen, zal de basis van deze veranderingen ge vormd worden door de nauwkeurige reconstructie van de ontsnappingen, waarbij het element van „het onbe waakte ogenblik" uit de doeken worden gedaan, omdat onom stotelijk is bewezen, dat met hulp van buiten, vele voorberei dingen voor een vlucht konden auto, motor of bromfiets al op de uit brekers te wachten Een scherpe contróle op de bezoe kers is een van de meest voor de hand liggende veranderingen waar voor de autoriteiten zich gesteld zien. HAARLEMSE BLOEMENMEISJES BIEDEN MEVR. MACMÏLLAN BLOEMEN AAN. Vier Haarlemse bloemenmeisjes hebben dinsdag mevr. MacMillan, de echtgenote van de Britse premier, een boeket narcissen en tulpen aangebo den. Mevr. MacMillan liet de meis jes de ambtswoning van de Britse premier, Downingstreet 10, zien. HET PHILIPS-CONCERN IN 1956 Met het boekjaar 1956 is andermaal een periode in het bestaan van het Philips' concern afgesloten, waarop wü met voldoening kunnen terugzien. De omzet is meer gestegen dan wij hadden verwacht, de winst is zij het ir. minder mate dan de omzet toegenomen, in de vermogensbehoefte heb ben wij in bevredigende omvang kunnen voorzien, wij zijn erin geslaagd onze commerciële en technische positie te versterken. Aldus de Raad van Bestuur van Philips Gloeilampenfabrieken in het zo juist gepubliceerde jaarverslag over 1956. Omzet steeg tot f 2686 miljoen De omzet bereikte in 1956 een nieuw record van 2686 (v.j. 2280) miljoen. De toeneming met 406 mil joen betekent een stijging van 18% in vergelijking met 1955. Daar het prijspeil van de produk ten in het verslagjaar niet noemens waard is gewijzigd, stelt de stijging van de omzet nagenoeg geheel een toeneming naar hoeveelheid voor. Vrijwel alle hoofdindustriegroepen hebben tot de omzetstijging bijgedra gen, hoewel in het bijzonder de om zet in televisie en daaraan verwante produkten een grote stijging vertoon de. De omzet in televisie-apparaten nam met bijna 50% ten opzichte van 1955 toe. De bij herhaling door het bestuur van Philips uitgesproken overtuiging, dat de televisie ook buiten de Ver enigde Staten een enorme vlucht zou nemen wordt hierdoor bevestigd. Dit stemt tot grote voldoening, aldus het bestuur van Philips, gezien het feit, dat wij, vooruitlopend op de te ver wachten ontwikkeling op dit gebied, hierin gedurende de afgelopen jaren aanzienlijk bedragen hebben geïn vesteerd. De Westeuropese landen hadden een overwegend aandeel in de stij ging van de omzet. EXTRA STIJGING GELIJK AAN OMZETVERMEERDERING. De export uit Nederland steeg met 14 (v.j. 13) De export naar de Europese landen nam toe met 10 (v.j. 18) die naar de landen overzee met 21 (v.j. 6) De export naar de gebieden over zee, uitgedrukt in een percentage van de totale export, is gestegen van 32% in 1950 tot 41% in 1956. De grotere spreiding werd bereikt niet alleen doordat een stijging van de export naar eigen overzeese on dernemingen plaatsvond, maar ook doordat de levering naar gebieden, waar de verkoop in handen is van agenten in niet onbelangrijke mate toenam. Ondanks de gestage uitbreiding van de produktie in het buitenland is het mogelijk gebleken de stijging van de export uit Nederland nagenoeg ge lijke tred te doen houden met de stij ging van de omzet. De thans voor het eerst in het jaar verslag opgenomen splitsing naar de gebieden van het werkzame kapitaal biedt een interessant beeld van de belangenverdeling van het Philips- concern: In miljoenen guldens) 1956 1955 Nederland 1080 993 Overig Europa 1456 1204 West. halfrond 490 409 Rest wereld201 150 3227 2756 De geconsolideerde winst kwam 7 (v.j. 25) hoger te liggen op 158 (v.j. 148) miljoen. Van deze winst wordt 40 (v.j. 52) in bedrijf ge houden. In verband hiermede wordt er op gewezen, dat de hoge belasting op de winst een ernstig beletsel vormt voor de interne financiering; welke belang rijk is voor de vermogensverschaffing in het bedrijfsleven. Deze hoge be lastingen zijn dan ook een gevaar voor de continuïteit van de onderne ming en voor de welvaart in het al gemeen. De geconsolideerde resultatencij- fers van het gehele concern luiden in miljoenen guldens: Wereldomzet Bedrijfswinst Nettowinst 158 148 In bedrijf 64 76 Uit te keren 94 72 De ilit te keran winst laat, zoals be kend, onveranderde dividenden toe over het thans volledig in de winst delende vergTote kapitaal; nl. 14% op 488 miljoen gewone uundelen en 7,6% op 144 miljoen preferente aan delen. Het bestuur van Philips ziet de toe komst van het concern met vertrou wen tegemoet. In de eerste maanden van 1957 is de omzet wederom hoger dan in de overeenkomstige maanden van 1956\ Voor het gehele jaar 1957 wordt een voortzetting van de om zetstijging verwacht, hoewel deze procentueel minder groot zijn dan in 1956. Indien geen ernstige gebeurte nissen van politieke of economische aard optreden, wordt verwacht, dat ook 1957 een gunstig jaar voor het concern zal zijn. VEEL KAJOTTERS NAAR ROME. Niet minder dan 2400 kajotters cn leidsters zullen van 21 tot 30 augus tus Nederland vertegenwoordigen bij de internationale bedevaart naar Rome. Met vier treinen en verdeeld over kleinere groepen zullen zij naar Rome sporen met assistentie van een reisleider van de Centrale Reiskas. De verschillende groepen worden sa mengesteld uit één of meer distric ten. die tezamen een gewestelijke afdeling vormen onder leiding van een aalmoezenier, een K.A.J.-leider en een V.K.A.J.-leidster. Recht streekse reportages zullen verzorgd worden door de KRO op 24 en 25 augustus. Vóór- en nabeschouwingen zullen plaatsvinden op de zaterda gen 11 mei. 15 juni, 27 juli ?n 7 sep tember in de rubriek „Kompas". Ook in „Echo" zal aandacht aan de be devaart gewijd worden zowel vóór, na, als tijdens de tocht. NAAR ZALIGVERKLARING VAN MGR HAMER. Op de viering van het honderd jarig bestaan van de missiecongre gatie van Scheut deze zomer te Scheut bij Brussel, zal mgr Morel de derde opvolger van wijlen de bis schop-martelaar mgr Ferdinand Ha mer, de op wrede wijze tijdens de „Bokser-opstanden" in China ter dood gebrachte missionaris, een vo tum indienen om in Rome invloed uit te oefenen voor het beginnen van een proces tot zaligverklaring van mgr Hamer. Mgr Hamer was een der eerste missionarissen van de congregatie van missionarissen, die honderden geloofsbrengers naar China had uit gezonden. Een standbeeld te zijner nage dachtenis is geplaatst op het Keizer Karelplein te Nijmegen, waar hij ge boren is. Zwijndrechtse politie staat voor raadsels Niemand deed navraag naar juffrouw Vilarem Het blijft voor de politie voorlo pig een open vraag, waar juffrouw Vilarem, de franyaise die maandag na bij Zwijndrecht uit de sneltrein Ara sterdamBrussel is gevallen, tijdens haar verblijf in Nederland heeft ge logeerd. Hoewel haar naam voluit gepu bliceerd is, heeft zich niemand ge meld, die in ons land contact met haar heeft gehad. Ook uit Frankrijk is nog geen navraag naar haar ge daan, hoewel men toch mag aanne men, dat iemand haar daar terugver wachtte. Juffrouw Vilarem is thans buiten levensgevaar maar ze heeft nog maar enkele woorden kunnen uiten. Ze ver zinkt steeds weer in een diepe slaap, die door de behandelende geneeshe ren wordt bevorderd, daar deze rust voor haar genezing noodzakelijk is. Uit de weinige woorden heeft men nog geen verklaring kunnen destil leren van het voorgevallene. „Een ongeluk" noemt juffrouw Vilarem haar val. Gegevens. Uit het weinige dat ze kon verkla ren, is tevens duidelijk geworden, dat ze onderwijzeres is op een openbare school te Parijs en dat ze vier dagen vakantie had genoten in Nederland. Uit deze summiere gegevens en met behulp van de Interpol heeft de Zwijndrechtse politie enkele adres sen verkregen. Op de eerste plaats meent men te weten aan welke school de juffrouw les gaf, men heeft het adres van de directrice van die school gevonden en men meent het adres te kennen van de moeder van het slachtoffer, een weduwe in de kleine badplaats Banyoul aan de Frans-Spaanse grens. Als het laatste adres juist blijkt, dan zal men de moeder van de verongelukte in de gelegenheid stellen, haar dochter in het Diaconessenhuis te Dordrecht te bezoeken. Ook is inmiddels de volledige ba gage van de jonge vrouw achter haald. Deze werd gisteravond per trein vanuit Brussel verzonden. Ook de trein, waarin het slachtoffer reis de, is gisteren van zijn eindpunt in Italië weer in Amsterdam terugge keerd. Onderzoek. Tezamen met de spoorwegrecher che heeft de korpschef van de Zwijn drechtse politie de bewuste wagen onderzocht. Tijdens een "grondig on derzoek bleken alle deuren en sloten prima in orde. Op de deuren van de toiletten en van die, welke met de buitenlucht in verbinding staan, wa ren alle bordjes met opschriften ir» vier taler» aanwezig. De vraag rijst hierdoor, hoe het mogelijk is dat een onderwijzeres zich desondanks in de deur vergiste. Ook het portier, waardoor de jon ge vrouw tijdens de rit naar buiten is gevallen, werd aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Hieruit bleek, dat het openen van het portier tijdens de rit geen ge makkelijke zaak was. Op de zware deur. die met de rijrichting mee sluit, staat, ten gevolge van de snel heid en de daarmee samenhangende luchtverplaatsing, tijdens de rit 'n gro te druk en zelfs al heeft men de deur eenmaal open, dan valt het nog niet mee om buiten te komen. Dat moes ten de politiemensen, die het experi ment deden aan den lijve ondervin- vinden. DODELIJK VERKEERSONGEVAL. Maandagmiddag stak de 73-jarige heer L. J. Chr. Pootjes, uit Soest, zonder op het verkeer te letten met zijn rij wiel, vermoedelijk vanuit de Kruis weg de Steenhoffstraat over. Op dat ogenblik naderde uit de richting Soestdijk een auto, bestuurd door dc heer B. uit Baarn. De heer Pootjes werd tegen de gronó gesmakt en kreeg een schedelbasisfractuur en brak bovendien alle ribben en een been. Hij is gisteren in het zieken huis de Lichtenberg te Amersfoort overleden. Dinsdagochtend is in de Beatrixhal van de Koninklijke Jaarbeurs te Utrecht de textiel-jaarbeurs geopend door drie verpleegsters, welke waren gekleed in het reeds veel besproken nieuwe model uniform. Op de foto ziet men hoe zij ditmaal geen verband, maar het lint doorknippen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6