Werk In heden Limburgse mijnen normaal hervat Overeenstemming bereikt over de eisen PHILIPS „Infraphil' T andartsenconf liet Met ve&uttaat aan de actie „ClppM" De Hollandse tuin ontluikt Zware straffen tegen roofovervallers geëist WOENSDAG 3 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT Gisteravond is in principe overeenstemming bereikt tussen de werkgevers en de werknemers in de Limburgse mijnindustrie. Zulks betekent dat het werk hedenochtend normaal wordt hervat. In een gehouden bespreking van de directies der gezamenlijke mijnen in Limburg en de leiding van de katholieke organisaties van arbeiders en beambten in het mijnbedrijf, is volledige overeenstemming bereikt omtrent beëindiging van „de langzaam-aan-actie", welke maandagochtend j.l. was aangevangen. In een afzonderlijke publikatie zullen de genoemde organisa ties aan hun leden de beëindiging der actie bekend maken. De werkzaam heden op de bedrijven worden terstond op normale wijze hervat. De directies en de leiding der katholieke organisaties doen een beroep op het gehele personeel om de produktie zo spoedig mogelijk in volle om vang te herstellen. niet toegaf onder het vuur van vra gen, van een twintigtal verslaggevers in de zetel van de mijnwerkers- bond. „Op grond van de gedane toe zeggingen moet de beslising in de MIR nog worden vastgesteld. De antwoorden van de mijndirecties op onze vragen waren van die aard, dat er voor ons gegronde reden is, de langzaam-aan-actie te beëindigen." „Wij kunnen", aldus de heer Doh- men, „voorlopig nog geen uitvoerige inlichtingen geven. De mensen van de bond hebben in ons zoveel vertrou wen, dat het ene woord van j.l. zon dag voldoende was om de actie te be ginnen en nu zal het ene woord óók wel voldoende zijn om de aktie te be ëindigen. Daarmee gaf de voorzitter van de NKMB te kennen, dat de arbeid in de mijnen vandaag, woensdag, stipt en geheel normaal hervat. De nachtploegen, die het werk voor de twee produktiedagploegen voorbereiden, zijn normaal aan de slag gegaan. EISEN INGEWILLIGD? Ofschoon nog geen defintieve gege vens door een der beide partijen daaromtrent verstrekt zijn, neemt men aan, dat vrijwel alle eisen, die door de Nederlandse katholieke mijn- werkersbond gesteld zijn, tijdens het overleg in Den Haag ingewilligd zijn. Dit zou betekenen, dat o.a. in de secundaire sector een vakantietoe slag van 4 procent in plaats van 3 procent zal worden toegekend. Bovendien zou, volgens de eerste inlichtingen, voortaan een aanwezig heidspremie worden gegeven voor on dergrondse mijnarbeiders van 1.75 per dag en voor bovengrondse mijn arbeiders van 1.per dag. Dit alles echter staat nog niet vast, zolang de vertegenwoordigers van de mijndirecties en de heer F. X. Dohmen en diens medewerkers zich daarover nog niet hebben uitgespro ken. Naar alle waarschijnlijkheid zal door een of beide partijen in de loop van de nacht een verklaring over de overeenkomst worden gegeven, doch het is waarschijnlijk dat de defini tieve overeenkomst eerst in de loop van woensdag bekend zal worden ge maakt. WEINIG COMMENTAAR. Concrete mededelingen kon de voorzitter van de Nederlandse katho lieke mijnwerkersbond, de heer F Dohmen, vannacht te Heerlen nog niet doen. Over de te Scheveningen bereikte overeenkomst zeide hij slechts: „Wij hebben meer dan vol-, doende zekerheden, van de mijndi recties gekregen om een oplossing in de mijnindustrieraad (MIR) te berei ken." De mijnindustrieraad is het pu bliekrechtelijk orgaan voor het mijn wezen. De heer Dohmen weigerde ook maar één punt van de overeen komst te noemen. Dinsdagavond te tien uur werd een mededeling in de geest als bo- De heer Dohmen verklaarde nog maals uitdrukkelijk, dat het conflict zonder katholieke arbeidersbeweging, de KAB is uitgestreden. Op een vraag of de werkgevers onder druk der omstandigheden hebben toe gegeven, zeide hij: „Dat zou ik niet durven zeggen". De eisen van de N.K. M.B. waren onder andere 't verstrek ken van een aanwezigheidspremie voor onder- en bovengronders, voorts verbetering van de diensttijd toeslag, en verhoging van vakantie toeslag van drie tot vier procent. Of deze eisen ingewilligd zijn is nog niet bekend, maar toch kan uit enige op merkingen van andere vakbondbe stuurders worden afgeleid, dat een aanwezigheidspremie gelijk in het Duitse Roer-gebied geschiedt, zal worden verstrekt van waarschijnlijk 1.75 per dag aan ondergronders en ven geschetst aan de mijnpoorten op- van ƒ1.per dag aan bovengron- de Katholieke vereniging van mijn- beambten algeheel zouden zijn inge willigd. Deze organisatie drong on der andere aan op een verhoging van de premie voor ondergrondse techni sche beambten en op verhoging van maxima van de salaristabellen. Men vroeg verder invoering van dienst tijdentoeslag voor beambten, invoe ring van een premieregeling voor bo vengrondse technische beambten en verruiming, of eventuele invoering van een spaarregeling. De indruk is tenslotte verkregen, althans van de zijde der werknemers, dat werkgevers en werknemers in de naaste toekomst als één lichaam, verenigd in de publiekrechtelijke or- gansatie MIR zullen optreden. Van officiële zijde vernemen wij, dat de minister van justitie een nauw keurig onderzoek heeft gelast naar de oorzaak van de recente ontsnappin gen uit gevangenissen en huizen van bewaring. Zodra de resultaten van dat onderzoek bekend zijn, zal de minister beslissen of er al dan niet aanleiding bestaat de algemene voorschriften be treffende het regime in de strafge- stichten te wijzigen. met dieptewerking Philips „Infraphil" PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, verstuikingen, ver wondingen, steenpuis ten, verkoudheid, win terhanden en -voeten. Terug naar Rome Priesters van de oud-katolieke Kerk in Engeland hebben contact op genomen met de H. Stoel voor bespre kingen over hereniging met Rome. Dit heeft W. A. Barrington-Evans,, oud-katholiek priester medegedeeld bij de sluiting van de enige Jansenis tische kerk te Londen. De oud-katholieke Kerk in Enge land werd in 1908 gesticht vanuit Utrecht Momenteel telt zij zeven priesters. Zij hebben nog één kerk- gebouwtje over en wel te Iver in Buckinghamshire. De missie vanuit Utrecht heeft in Engeland geen grote resultaten be reikt. Maar het kerkje te Londen was een kamer van 3x4 meter en een ledental van maximaal 16 gelo vigen. Restitutie aan verzekerden bepleit Naar aanleiding van de vorige week door de ziekenfondsraad geda ne mededeling, dat aan ziekenfonds verzekerden, die zich na 31 maart hebben laten behandelen, door de zie kenfondsen geen restitutie kan wor den gegeven voor de door hen recht streeks aan de tandarts gedane beta ling, heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche maatschappen tot be vordering der tandheelkunde telegra fisch de aandacht van de minister van sociale zaken en volksgezondheid gehangen. Niemand kon nadien ver tellen welke resultaten in feite wer den bereikt. De heer Dohmen wilde eerst de besturen van de Neder landse katholieke mijnwerkersbond en van de Katholieke vereniging van mijnbeambten inlichten alvorens me dedelingen te doen. De dagelijkse be sturen dezer bonden zouden woens dagmiddag te 17.00 uur voor het eerst bij elkaar komen. Van de zijde der mijndirecties was dinsdagavond geen leidende figuur te bereiken. „Wij beslissen niet, de MIR be slist", zo zeide de heer Dohmen, die ders. Voorts zou naar verluidt de va> kantietoeslag worden verhoogd van drie op vier procent. Ruw berekend komt dit de Limburgse mijnbedrij ven reeds te staan op ongeveer 35 miljoen gulden, hetgeen, verdeeld over 60.000 mijnarbeiders zou bete kenen, dat men een gemiddelde sala risverhoging zou krijgen van f 500, per jaar. Daarbij dient echter te wor den aangemekt, dat de verhogingen voor ondergrondse mijnarbeiders aanzienlijk hoger zouden zijn, dan die voor bovengronders. Voorts verluidt, dat de eisen van 65-Jarig priesterfeest in abdij „Sion" te Diepenveen Gisteren heeft pater Alfonsus Geene van de Cisterciënser abdij „Sion" te Diepenveen zijn 65-jarig priesterschap herdacht. Wegens de vastentijd waren aan dit jubileum echter geen feestelijkheden verbon den. Pater Geene is Limburger van ge boorte (Heythuizen bij Roermond) en werd opgeleid tot wereldgeeste lijke. Hü is als kapelaan werkzaam geweest in Ospel en Neer. In 1903 ging hij op eigen verzoek over in het kloosterleven, werd nog in hetzelfde jaar in Sion ingekleed en deed in 1908 zijn professie. De nu 90-jarige priester was gerui me tijd gastenpater in dit klooster. Na de verheffing van het klooster tot abdij heeft hij meerdere jaren het prioraat vervuld. Van zijn hand is een geschrift verschenen over het leven en werken in de Orde der Cis- terciëncers. In de AVRO-studio te Hilversum is gisteravond de trekking gehouden van de nationale loterij Appèl ten bate van de militaire bond van oor logsslachtoffers, die van de organi sator, de heer A. M. Bergers uit Rot terdam, een chèque ontving van 1.100.000. Dit is de netto opbrengst van deze actie. De heer Bergers kreeg op zijn beurt van het bestuur van de bond het gouden kruis van ver dienste. Notaris J. M. Meijer uit Amster dam verrichtte voor de microfoon de gebruikelijke trekking van de groot ste prijzen, vijf huizen, waarvan één met allerlei geschenken. Dit huis viel ten deel aan de heer Coenraads, Apeldoornselaan 330 in Den Haag, op het lot A 201411, voorts waren er huizen voor de nummers A 399019, B 67592, C 205533, en C 219119. Het huis voor de wederverkopers van de loten is voor de houder van bon 20350. Er meldden zich nog drie huiswinnaars in de loop van de avond bij de AVRO. Het waren de heren Berkelmans uit Rotterdam, J. M. Vo gels uit Helmond en Uijttenbos uit Den Haag. Er werden ook vijf auto's uitge loot, die werden toegekend aan de nummers A 227617, A 372555, B 303550, C 294458 en D 10717. In totaal zijn er ruim duizend prij zen. De heer Bergers deelde reeds mede, voorbereidingen te treffen voor een nieuwe grote actie, een na tionale loterij met twee en een half miljoen loten ten bate van het ver bond voor veilig verkeer. De opbrengst hiervan zal, naar men hoopt ruim twee miljoen gulden be dragen. De loten komen op de markt in de periode van half juni tot augus tus. De trekking zal weer voor radio (en ditmaal vermoedelijk ook voor televisie) geschieden in de tweede helft van augustus. Op de foto zien we hoe de voorzitter van de B.N.M.O., de heer S. van Lanschot (rechts) een chèque van 1.100.000 in ontvangst neemt van de organisator van de actie, de heer A. M. Bergers. gevestigd op een passage van het zie- kenfondsbesluit (artikel 8 tweede lid tweede zin) volgens welke restitutie aan verzekerden wel mogelijk kan worden gemaakt. De maatschappij heeft de minister voorgesteld deze mogelijkheid in overweging te ne men, teneinde zo veel mogelijk tege moet te komen aan de bezwaren die voor de verzekerden voortvloeien uit de thans ontstane situatie. Artikel 8 van het ziekenfondsbe- sluit luidt als volgt: Lid 1: De statuten van het zieken fonds kunnen bepalen, dat in plaats van de geneeskundige verzorging ge deeltelijke of gehele vergoeding wordt verleend aan de verzekerde voor de door hem voor de genees kundige verzorging gemaakte werke lijke kosten. Lid 2: Het eerste lid blijft buiten toepassing met betrekking tot de ver zekering der in artikel 3 bedoelde personen (dit zijn de verplicht ver zekerden red. *ANP). Bjj uitvoe ringsvoorschrift kan echter voor uit zonderingsgevallen anders worden bepaald. IN 's-HERTOGENBOSCH WèL UITKERING. Het bestuur van het algemeen zie kenfonds 's-Hertogenbosch en om streken heeft besloten, aan zijn ver zekerden de kosten voor tandheel kundige hulp te vergoeden op basis van het oude tarief. Enerzijds wil het bestuur niet tre den in de huidige conflictsituatie, doch anderzijds wordt het ook niet juist geacht dat dit conflict ten na dele van de premie-betalende verze kerden zal komen. Wegens de bepa lingen die ten aanzien van de ge wone premie door de ziekenfonds raad gesteld zijn, zullen deze vergoe dingen worden uitgekeerd uit het aaiwullingsfonds, waarover het zie kenfonds vrij beschikken kan. Dil fonds is niet voor onbeperkte tijd toereikend, maar het bestuur meent te mogen hopen, dat het conflict van tijdelijke aard zal zijn. Mocht dit toch zo lang duren dat uitkering uit het aanvullingsfonds niet kan wor den voortgezet, dan zal he* zich over de verdere te nemen maatregelen op nieuw beraden. Noodlanding bij vliegveld Valkenburg In de oefening droge deklanding" heeft een vliegtuig van de Marine- luchtvaartdienst, van het type Aven ger, een noodlanding gemaakt in de buurt van het restaurant „The Dutch Inn" aan de Katwijkseweg nabij het vliegveld Valkenburg. Het toestel werd beschadigd, de vlieger bleef ongedeerd. Het vliegtuig maakte een reeks zo genaamde „droge deklandingen", waarbij landingen worden uitgevoerd op een met het vliegdex van een vliegkampschip overeenkomend op pervlak, toen het op geveer 50 meter hoogte een motorstoring kreeg. De vlieger had de tegenwoordigheid van geest, het reeds naar buiten gebrach te landingsgestel weer in te trekken en een buiklanding te maken in een bollenveld. Het vliegtuig werd niet ernstig beschadigd: de vlieger bleef zoals reeds is gemeld, ongedeerd. PATER BENJAMIN HOEFNAGELS O.FM., ZESTIG JAAR PRIESTER. Pater Benjamin Hoefnagels O.F.M., te Maastricht zal heden, 3 april, zijn diamanten priesterfeest vieren. De thans 84-jarige pater Benjamin die te Asten in Noord-Brabant werd ge boren, werd op 3 april 1897 door de toenmalige bisschop van Roermond, j mgr Boermans, tot priewster gewijd, j Het grootste deel van zijn priester- I lijke arbeid heeft pater Hoefnagels verricht in de zielzorg te Maastricht. Drie beelden van de bloemenpracht, die nu reeds in de bollenstreek te bewonderen is: boven een beeld van de Keukenhof, waar temidden van fel kleurende bloemen en bossage de Groningse molen oprijst; midden de Lin- naeushof, waar de Nederlandse bloem bij uitstek, de tulp, te zien is, al is het nu nog maar in de kas en onder: Aalsmeer met het minicorso, dat vanaf heden de ronde maakt door de kleurige en geurige omlijsting in een kas. De officier van justitie bij de recht bank te Almelo, mr C. H. Nuis, heeft gistermorgen tegen de 24-jarige fa brieksarbeider K. B. uit Enschede zes jaar gevangenisstraf en tegen de 27-jarige fabrieksarbeider J. H., eveneens uit Enschede, een gevan genisstraf van vier en een half jaar geëist. Het tweetal, dat al een groot aantal malen is veroordeeld, werd thans beschuldigd van een roofover val en vier inbraken. In de nacht van 14 Op 15 november 1956 waren zij in een café te Enschede binnen gedrongen. Na enkele vernielingen te hebben aangericht, ontmoetten zij de caféhoudster, de 69-jarige weduwe Ter Riet. B., zich betrapt voelende, greep zijn revolver en bracht daar mede de oude vrouw enkele slagen toe, waardoor zij gewond werd. De mannen legden haar op bed en dwongen haar te zeggen, waar zij het geld borg. De buit werd bij H. thuis verdeeld en bestond uit een bedrag van f 1700,en enkele sie raden. Enkele uren voor zij dit misdrijf pleegden, hadden zij in een kruide nierswinkel ingebroken, waarbij de buit, bestaande uit kruidenierswa ren, zo groot was, dat zij deze in twee keer naar huis moesten vervoe ren. Voorts hadden zij op de voor- JAARVERGADERING DE GRUYTER Op de gisteren gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van P. de Gruvter en Zn. n.v. te Den Bosch werd een dividend van 14 pet. onv. over 1956 voor de gewone aan delen vastgesteld. Tot commissaris werd herkozen de heer H. L. Wol- tersom. avond van Kerstmis, eveneens te Enschede, in een confectiefabriek een inbraak gepleegd, waarbij een bedrag van 150,werd ontvreemd, maar waar tevens schade werd aan gericht, belangrijk groter dan dit be drag, namelijk volgens de eigenaar van circa 700,—. Het tweetal had zich voorts op 7 januari 1957 schul dig gemaakt aan een inbraak in een gebouw van een textielfabriek te Enschede. Daar konden zij echter niets van hun gading vinden. Nog diezelfde nacht zochten zij een ander object uit: het kantoor van een confectiebedrijf. Ook hier werden enkele vernielingen aange richt. Bij hun gang door het gebouw troffen zij een man op een ru-stbed aan. Deze begon om hulp te roepen, waarop B trachtte hem t schreeu wen te beletten. Dit ging echter zo hardhandig, dat ook deze man aan het gezicht verwond werd. B. ont kende dat hij hem met een zaklan taarn had geslagen, zoals de man had verklaard. H. gaf ten.-lotte nog toe zich in totaal aan zeker twintig in braken in Twente te hebben schul dig gemaakt. Beide raadslieden bepleitten met het oog op de gezinnen van hun cliënten strafvermindering en het eventueel opleggen van toezicht. In deze stond voorts terecht de 25- jarige los arbeider J. L. te Enschede, die er van beschuldigd werd op 12 september 1956 in een kantoor te Enschede te hebben ingebroken. L. gaf dit feit toe en zeide op stap te zijn geweest met de beide vorige verdachten. Van dit tweetal had H. in feite het grid een bedrag van 150,weggenomen en ver deeld.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5