le dag: Productie 60 pet omlaag N?S5 De »»Langzaam-aan-actie" bij de mijnen MADURODAM GROEIT NOG STEEDS DAMPO Hij zag er geen been in TYPEN STENO Narcissen gaven de toon aan DINSDAG 2 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 pE VOORLICHITNGSOIENSI DER STAATSMIJNEN heeft medegedeeld, dien te Iaat op de werkpunten aan. aat de kooksproductie maandag niet, zoals men aanvankelijk dacht, De vertraagde vooi^bereidingen aan 'J» In®a* ze"s Oe helft minder is geweest dan normaal en gevreesd het kolenfront zijn er oorzaak van, wordt, dat de kolenproductie morgen nog geringer zal zijn. In alle Limburgse dat de kolenwinning in een zeer ver- mijnen werken per etmaal twee kolen producerende ploegen, namelijk een traagd tempo geschiedt. De gevolgen van b tot 14 uur en een van 14 tot 22 uur, en een ploeg die, tussen 22 en 6 daarvan zijn ernstig, uur, voorbereidend werk doet voor de produktie van de volgende dag. I Doordat de tweede ploeg om 22 uur nu geen normale dagtaak heeft vol- Een dagproduktie van 40 procent bracht, kan ook de voorbereidende ploeg niet „uit de voeten komen", zodat die maandag nog gehaald werd, zal vandaag een verdere desorganisatie te verwachten is. De gaslevering was j vandaag zeker niet worden bereikt, gisteren nog normaal, maar het is te verwachten dat hierin ook stagnatie I Ook bovengronds wordt in de werk- zal optreden. Dan zullen, behalve de industrie, ook de gemeenten in Lim- plaatsen van de mijnen langzaam ge- burg Noord-Brabant, Gelderland en Zeeland, die op de gastoevoer van de v/erkt. Op de spoorlijnen van de mijnen schuiven de kolentreinen in zeer kalm tempo naar hun bestem ming, welk voorbeeld door de chauf feurs van de vrachtauto's der mijnen gevolgd wordt. Aan de veiligheids voorschriften wordt echter als nor maal de grootste aandacht besteed. Staatsmijnen zijn aangewezen, de gevolgen daarvan ondervinden. Verdere daling verwacht De gehele dag was gisteren de op komst van boven- en ondergrondse mijnwerkers op alle mijnen normaal. Met de door de 30.000 leden tel lende katholieke mijnwerkersbond begonnen langzaam-aan-actie heeft tot nu toe- alleen de ongeveer vier duizend leden tellende „Bond van V'erkers in het mijnbedrijf" sympa thie te kennen gegeven. Het verschil van inzicht met de bonden die de actie niet ondersteunen heeft echter nergens tot incidenten geleid. In de gehele mijnstreek is de toestand rustig. Groot gewicht wordt gehecht aan het onderhoud, dat de mijnind'ustrie- raad hedenmiddag in Den Haag met de ministers Zijlstra en Hofstra zal hebben. MINISTERS OVERLEGGEN MET MIJNINDUSTRIERAAD Er wordt echter van regeringswege de aandacht op gevestigd, dat deze bespreking uitsluitend betrekking heeft op de goedkeuring van een reeds enige tijd geleden door de mijn industrieraad aanvaarde verordening inzake de arbeidstijd van de onder grondse mijnwerkers. De regering blijft zich op het standpunt stellen, dat tijdens een staking, langzaam- aan-actie of dergelijke, niet met par tijen onderhandeld of overlegd wordt. ZAL DAGPRODUCTIE NOG VERDER DALEN? De „langzaam-aan-actie" leidt tot een grote desorganisatie op deze be drijven, waar de efficiency zo'n grote plaats inneemt. De ochtend-, middag- en avonddiensten zijn nor maal opgekomen, maar alle werk, zowel ondergronds als bovengronds, geschiedt in een vertraagd tempo met alle gevolgen van dien. Als gevolg van het vertraagd schacht vervoer komt het materiaal dat ondergronds gebruikt moet wor- verkouden Een stervende taal In opdracht van de Nijmeegse hoogleraar en psycholoog, de oud minister prof. dr F. J. Th. Rutten heeft Wim van der Velde een boei end Nederlands filmscenario ge schreven onder de titel „Stervende taal". Dit grotendeels documentaire werk met een lengte van ongeveer een half uur is met steun van de Ned. organisatie voor zuiver wetenschap pelijk onderzoek tot stand gekomen. Wat we in „Stervende taal" te zien hebben gekregen, stemt tol dankbaarheid, niet slechts door de artistieke prestatie, maar ook voor de demonstratie van gebarentaal, die niet slechts door doven en stommen wordt gebruikt, maar zelfs door blin den. De film begint heel suggestief met een orkaan van verschillende geluiden: door claxons, door vlieg tuigen, treinen, maar ook door be paalde muziek en bij het openbre ken van straten door middel van pneumatische boren. En dan viel plotseling de stilte in, een geluid loze fase, die horenden niet kennen, maar de gebrekkige mens des te be ter. Voorzien van uitvoerig filmmate riaal wordt dan een beschrijving ge geven van de gebarentaal als sy steem voor doofstommen, zoals het in de vorige eeuw reeds was ont worpen door wijlen mgr. Van Beek. Natuurlijk waren de cineasten voor de vervaardiging van hun film in 't bekende Brabantse gesticht te Sint Michielsgestel, met het wereldbeken de katholieke doofstommeninstituut. Daar hebben vier oud-gedienden in uitvoerige gebarentaal gedemon streerd en een stem op de achter grond gaf daar de nodige verklaring en toelichting bij. Later kwamen er religieuzen van het gesticht aan te pas om iets te laten zien van de mo derne wijze van gebarentaal, door liplezen en met behulp van elektro nische toestellen. Als systeem heeft de oude gebarentaal afgedaan; slechts enige oude mensen spreken haar nog. Voor het nageslacht en de studie was het daarom de moeite waard, tot vastlegging van het sy steem over te gaan alvorens het zou verdwijnen. Raad voor de woningbouw Bouwvergunningen vlotter afgeven De Raad voor de Woningbouw heeft een onderzoek ingesteld naar de factoren, die een vlot afgeven van bouwvergunningen kunnen vertra gen. De Raad is hierbij tot enkele conclusies gekomen, die hij in de aandacht van de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid heeft aanbevolen. De raad is van oordeel, dat het aanbeveling verdient naast de unifi catie van bouwvoorschriften ook te streven naar grotere eenvormigheid en vereenvoudiging van de formu lieren. Verder acht de -raad het gewenst, dat in bepaalde gevallen voorlopige bouwvergunningen worden afgege ven, indien met redelijkheid kan worden verwacht, dat een defini tieve vergunning zal worden ver leend. Tenslotte is de raad van oordeel, dat gewaakt dient te worden tegen het achteraf stellen van nadere eisen, waarvan het belang niet evenredig is aan de tijd en de kosten, welke met de effectuering daarvan gemoeid zouden zijn. PASSAGIERS VRACHTSCHIP VOOR INDONESIë OVER GEDRAGEN. Op de werf „Gusto" te Schiedam is gistermiddag het motorpassagiers- vrachtschip „Berau", dat daar voor rekening van de Republiek Indonesië gebouwd is, officieel overgedragen. De plechtigheid werd gehouden aan boord van het schip, waar een der directeuren van de werf. de heer A. Smulders, zijn dank uitsprak voor de verleende opdracht, die deel uit maakt van de hij de industriële Han delscombinatie „Holland" te 's-Gra- venhasre eenlaatste opdracht voor een aantal schepen. Namens de Indonesische zaakge lastigde werd het schip aanvaard door de heer Brotomarhojo, tweede handelssecretaris. De „Berau" die 1630 ton dead weight meet, zal bestemd worden voor het maken van kleine reizen in de Archipel. Het sehip is 87 meter lang. 14 breed en heeft een holte tot aan het A-dek van 7.90 meter, en heeft een Een man-motor van 2300 pk. De snèlhe'd is ongeveer 13 mi.il per uur. Het schip biedt accomodatie voor 12 eer ste, 18 tweede en 36 derde klas pas sagiers, en kan 500 Geen brochure over bestedings beperking zal worden samengesteld. Dit deelde minister-president Drees gisteren als antwoord op een vraag aan het Tweede Kamerlid, de heer Vrolijk, mede. In gevangenissysteem komt geen verandering De modernisering van het Neder landse gevangeniswezen die heeft meegebracht, dat de gedetineerden een grotere mate van vrijheid genie ten dan voor de oorlog het geval was, kan een der oorzaken genoemd worden van „het uitbreken", zoals dat de laatste tijd in verschillende ge vangenissen is voorgekomen. In verschillende kringen stelt men zich dan ook de vraag of deze mo dernisering van het regiem en de hu manere behandeling ook de bewaking hebben doen verslappen. Dit is, volgens leiding gevende fi guren in het gevangeniswezen, geens zins het geval. De bewaking is de zelfde gebleven maar de grotere vrij heden die de gevangenen thans ge nieten maken soms een ontsnapping gemakkelijker. In geen geval moet de zaak ver ontrustend genoemd worden en het ligt dan ook zeker niet in de bedoe ling van de minister van justitie de thans bestaande reglementen te ver zwaren, waardoor de goeden onder de kwaden zouden moeten lijden en de praktijk bovendien heeft uitge wezen, dat de vernieuwing in de Ne derlandse gevangenissen heilzaam heeft gewerkt. Wel ligt het in het voornemen om na te gaan of in verschillende straf inrichtingen het veiligheidssysteem moet worden herzien. „Kom niet aan mijn kluif hoor, of ik probeer te bijten", lijkt die drie weken oude keffertje te zeggen en het doet daarbij alle moeite om indruk wekkend te kijken. Wat zegt U? Vindt U dat been veel te groot voor zo'n hondje? Ach wel nee, het hondje is een beetje klein voor zo'n been.... A.N.W.B.-KAMPEERVOORLICH- TING OP WOENSDAGAVONDEN. Mentors houden kampeerspreekuur. Nu het kamperen, in al zijn vor men, een steeds groter vlucht neemt, blijkt er een groeiende behoefte te bestaan aan objectieve voorlichting op kampeergebied. Vandaar dat de A.N.W.B. dit jaar op woensdagavon den in al zijn bondskantoren door heel het land z.g. kampeerspreekuren zal houden, waar men de meest uit gebreide inlichtingen zal kunnen ver krijgen. Met ingang van 3 april a.s. zullen elke woensdagavond van acht tot tien uur in de kantoren van de A.N.W.B. te Amsterdam, Breda, Den Haag, Haarlem, Maastricht, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Enschede, Arn hem en Eindhoven mentors beschik baar staan om vragen op kampeer gebied te beantwoorden. Ook op de nieuwe wijkkantoren van de bond, te Amsterdam aan het Surinameplein en in Den Haag aan de Leyweg, zul len deze voorlichtingsavonden vor- den gehouden. Op deze avonden kan men worden ingelicht omtrent de kampeervoorschriften in binnen- en buitenland, de keuze van de tentty pen en het tentdoek, het zelf maken van het linnen onderkomen, de uit rusting voor de diverse categorieën kampeerders, enz. Tevens zullen hier de technische kwesties worden be handeld, waarvoor de „gemotori seerde" kampeerders zich gesteld ziet. Tot in de verste uithoeken van Europa zullen de Nederlandse kam peerders straks uitzwermen. Zij zul len misschien voor ongedachte moei lijkheden komen te staan, waarvoor zij tijdens een onderhoud op een van de kampeerspreekuren hadden kun nen worden gewaarschuwd. De A.N.W.B. hoopt dan ook door middel van deze voorlichtingsavon den, die sterk op de praktijk gericht zijn, en waar deskundigen de meest uitgebreide inlichtingen verschaffen, bij vele nieuwe kampeerders teleur stellingen te kunnen voorkomen. Tot einde juni zal de Bond deze bijzon dere service verlenen. 1 Aantal bezoekers en films verhoogd Uitkomsten niet bevredigend Nederland heeft 531 bioscopen met een accomodatie van 252.000 plaatsen. In 1956 maakten hiervan ongeveer 70 miljoen bezoekers gebruik. Dat is 3.915.000 meer dan bet jaar daarvoor. Er werden 485 ingevoerde hoofdfilms vertoond. Hiervan waren er 235 kleu renfilms. De overeenkomstige getal len voor 1955 waren resp. 449 en 222. Aldus het zojuist verschenen jaar verslag van de Nederlandse Bioscoop bond. In dit verslag wordt de op richting van een produktiefonds voor Nederlandse films uitvoerig behan deld. Uit de vele getallen en cijfers, die in het verslag vermeld worden, valt voorts nog te leren, dat ons land zeventien reisbioscopen telt en dat, ondanks de stijging van het aan tal bezoekers, de bedrijfsuitkomsten van de meeste bioscopen maar nau welijks bevredigend zijn. Wanneer eerstdaags Nederlands miniatuurstad Madurodam in Den Haag weer open gaat, zal ook de nieuwste aanwinst, een geschenk van de gemeente Hilversum, te zien zijn. Het is het bekende Hilversumse stadhuis, een schepping van de architect Dudok. De voorbereidingen zijn al in volle gang, zoals de foto laat zien. 10 vinger syst. blind ritmisch 4 talen (130 letter grepen p. minuut) GEG. 2—3 MAANDEN KLAAR. Kon. Eric. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie) De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot ere-kanunnik van het Haarlems Kathedraal Kapittel, de hoogeerwaarde heer L. J. J. Scham per, deken en pastoor van Purme- rend. Melkprijsverlaging verdaagd tot 1 juli Op verzoek van de kleinhandel in melk heeft de minister van Econo mische zaken, prof. Zijlstra, de ver laging van de melkprijs in het wes ten des lands, die oorspronkelijk 1 april zou ingaan en 1 cent zou be dragen, opgeschort tot 1 juli a.s. Op die datum zal de melkprijs nader be keken worden. Pensioenfondsen omvatten meer dan 73 van alle loontrekkers Voor werknemers in de baksteen industrie is, ingaande 1 april, door de staatssecretaris voor sociale zaken de deelneming in het bedrijfspensioen fonds verplicht gesteld. Hierdoor zal het totale aantal werknemers, dat on der de verplichte pensioenfondsen valt, met 12.000 verhoogd worden tot 817.188 deelnemers. Het aantal ver plichte bedrijfspensioenfondsen be draagt dan 23. Voorts bestaan nog 24 niet ver plichte bedrijfspensioenfondsen met 125.615 deelnemers. Van de naar schatting 1.950.00C loontrekkers in het bedrijfsleven valt 54 pet. onder een bedrijfspensioenregeling. In nog 13 bedrijfstakken zijn dergelijke fond sen in voorbereiding. Bovendien zijn nog ongeveer 275.000 werknemers in een ondernemingspensioenfonds on dergebracht, terwijl voor 100.000 werknemers polissen waren gesloten. Een groep van 9000 werknemers ne men deel in een onderneniingsspaar- fonds voor oudedagsverzorging. In totaal is er voor 73.5 pet. der loon trekkers een bedrijfs- of onderne mingspensioenvoorziening. DOKKUM KRIJGT EEN WATER TOREN MET DAKTERRAS De plannen van de n.v. Intercom munale Waterleiding te Leeuwarden om in Dokkum een watertoren met daarop een overdekt terras met gla zen wand te bouwen, hebben thans vastere vormen aangenomen. De to ren zal komen te staan aan de Rond weg, in de landelijke bebouwing in de zgn. Westerisselanden welke de boofdverbindingsweg is van Murmer- woude naar het noorden van Fries land. De toren zal 32 meter hoog worden en van het terras zal men een fraai uitzicht hebben over de stad Dokkum en het Friese landschap. Bij helder weer zal men zelfs de Waddeneilanden kunnen zien. De middellijn van het overdekte terras zal 15 meter zijn. Overwogen wordt in de koepel van gemeentewege een buffet te plaatsen, opdat deze ruimte eventueel geschikt kan worden ge maakt voor het houden van verga deringen. De hoge kosten zullen het aan brengen van een lift niet toelaten, zodat bezoekers de 32 meter naar boven zullen moeten klimmen. Rond om de toren zal een plaintsoen wor den aangelegd. De goedkeuring voor de bouw is reeds afgekomen. Binnenkort hoopt men met het werk te beginnen. PREMIELENING ZUID-HOLLAND Naar wy vernemen is de 2x/2 pet premielening ad 20 miljoen ten las te van de provincie Zuid-Holland niet geheel voltekend, zodat de in schrijvingen ten volle zullen worden toegewezen. HAARLEMSE BLOEMENKEURING De wekelijkse bloemenkeuring in het Krelagehuis te Haarlem stond ditmaal wel sterk in het teken van de narcissen want het waren zo goed als uitsluitend deze bloemen die de tafels vulden. De kwaliteit was bo vendien zeer goed, sommige soorten zelfs uitmuntend wat kleur en stand betreft en vooral een collectie z.g.n. splijtkronen van de fa. J. Gerritsen zn, Voorschoten, trok sterk de aan dacht door de grillige vormen en de goede kleuren. In roomwit en oranjegeel zagen we hier o.m. Orangerie, die het getuig schrift van verdienste behaalde, naast Goldcollar, citroen met geel, Evolu tion, wit met citroengeel, de iets don kerder Canasta, Split, wit met crème, en een viertal „numniers" die we nog wel eens terugzien. Ook de grootkronige Spectator, helderwit dekblad en platte groenge le kroon met licht oranje rand kreeg „verdienste". Deze was van wed. G. A. Uittenbogaard, Warmond, die ze had opgesteld tezamen met Philale- tus, wit en citroen, de lichtgele bico- lor All Glory, de kortkroon Gallan try, sneeuwwit en fel oranje, en zaai ling 51/56 in hetzelfde genre maar met roomwit dekblad. Enorm grote bloemen heeft Royal Orange, roomwit en vurig oranje, in gezonden door Gebr. Segers, Lisse. JAAP STOTIJN MOET HOBO LATEN RUSTEN. De grote hoboïst Jaap Stotijn zal op medisch advies niet meer op con certen mogen spelen. Men vreest de nadelige invloed van het spelen op zijn gezondheid. Het is een zeer zwa re slag voor de heer Stotijn de hobo, die hij 52 jaar bespeelde, niet meer te mogen hanteren. „Maar geluk kig mag ik voortgaan met lesgeven'' was zijn schrale troost. Ook de leiding van het Leidse en Delftse Studentenorkest legt de heer Stotijn neer. Vis-akten duurder door extra-heffing Voor inrichting van viskwekerijen De inrichting van viskwekerijen in Oost-Flevoland moet door alle hengelsportliefhebbers ondersteund worden. Daartoe is besloten, dat de bijdragen, die volgens een reeds en kele jaren bestaande regeling gehe ven worden boven de gewone kosten van een visakte, ingaande 1 juni a.s. verhoogd zullen worden. De bestaande regeling was in het algemeen bedoeld ter verbetering van de binnenvisserij. De vergunning voor het vissen met één hengel, de grote visakte A en B en de kleine visakte wordt een gul den duurder Wenst men een akte voor het vissen met meer dan één hengel, dan zal men 1 1,50 meer moeten betalen. Naar schatting zal het aantal visakten dat dit seizoen zal worden uitgegeven, de vijfhon derdduizend benaderen. 110.000 VASTENTROMMELS AAN SCHOLEN UITGEGEVEN. De 110.000 vastentrommels, welke Oostpriesterhulp voor de kath. scho len beschikbaar gesteld heeft, zijn alle uitgegeven. Zoals men weet was het de bedoeling de schoolkinderen snoepgoed ir. deze cartonnen doosjes te doen sparen ten behoeve van kin deren in de landen achter het IJzeren Gordijn. Door dit aantal is het ge raamde totaal met 10.000 overschre den. Zij, die toch nog aan de actie wil len meedoen, kunnen geen trommels meer krijgen, maar wel de Vasten- trommel-krant, waarin zij volledige informaties vinden over de wijze, waarop zij nog mee kunnen doen. Eddy Canzoni van C. A. v. Paridon, Noordwij kerhout, leek er in kleur en grootte erg veel op. Trompet Golden Triumphator van dezelfde inzender trof door de zeer fraaie goudgele kleur. De bekende Roelofarendsveen- se narcissenwinner C. A. v. d. Wereld was aanwezig met een zaailing onder nr. 2, wit met citroen (een combina tie die op deze keuring opvallend sterk vertegenwoordigd was), de reeds bekende Bella Marie, wit met platte gele oranjegerande kroon, en Florissant, roomwit met zeer grote zwavelgele platte cup. Leo van Hens- bergen, Noordwij kerhout, had de bes te goudgele trompet Golden Top in prima conditie opgesteld. Piet Nijssen, Santpoort, had het ditmaal ook in dc narcissen gezocht door een drietal „nuumers" te bren gen die we nog wel eens terug zullen zien. Ook Warnaar Co., Sassenheim, was er met een paar puike soorten waarvan er twee „verdienste" kregen n.l. Flaming Youth, wit met oranje, en Spring Fever in geel met oranje. Tezamen met April Fire en Fire Gleam met wit, en April Fooi met geel dekblad, vormde deze collectie een prima groep. G. B. de Vroomen, Sassenheim, handhaafde zijn reputatie bloemen te brengen die opvallen door een onbe rispelijke vorm. In het geel met oran je waren het ditmaal Tommy Handley en Han van Meegeren; in het wit en oranje Prof. Einstein, Melissa Car- rius, Spencer Tracy en Pr. Beatrix en in het een-kleurig geel Golden Triumphator, Adventure en zaailing V I. H. W. Braun uit Voorhout bracht de twee Copelands, Irene en William, en de Graaff Bros en S. A. v. Konij nenburg, Noordwijk, eveneens een dubbele, t.w. een mooie sport van Fortune (Verdienste) en Pamlin, een wit met citroengele grootkroon, die beide zeer fraai «varen. Voorts kwa men in deze collectie de gele Goldball voor, alsmede de geel met oranje Krakatoa, Oriental Ray, Tinker, Nar vik, de grote Rumba en zaailing 42. Walter Blom, Hillegom, exposeer de de wit met oranjegele Jacinta Marto, de witte trompet Glenshesh en Trousseau, wit met licht apricot trom pet, waaraan het getuigschrift van verdienste verd toegekend. P. J. van Klink, Roelof ai ends veen, had gr. kroon Ideaal opgesteld die niet bij zonder opviel. De naam moet veran derd worden. G. Lubbe Zn., Oegstgeest, maakte furore met een flink sortiment, waar in we behalve de reeds genoemde Trousseau, aantroffen Indonesia, Scar let Royal, Alfred Nobel en nr. 56/17 in geel en oranje, de fraaie trompet Gold Medal, voorts Y°llow Straight en New Gold in het geel en in de combinatie wit met oranje Glorifica tion, Uranus, Pr. Maryke, Kepler en Queens Jubilee, alsmede de mooie langgesteelde poeticussen Marg. Mit chell en Queen of Narcissi. Ten beslyite van de narcissen dit maal de inzending van Zandbergen- Terwegen met een aantal van zijn reeds bekende liliputters en als nieu we verschijningen voor dit jaar de gele Canhays, de bicoL-r Cowley, de lichtgele Darley, Sweet Pebber (ver dienste), de dubbele Pencredar en als klap op de vuurpijl de zeer uitlo pende Jezebel, bijna geheel oranje, zowel het dekblad als de felgekleur de kroon. Ze werd begiftigd met het Getuigschrift I. klasse. Tulpen waren er slechts een gering aantal waarvan de uitzonderlijke mooie vurigrode Lefeber's Favourite van Jac. Tol, Sint Pancras, wel de mooiste was. Gebr. Faase, Noordwijk, toonden de bekende greigii Yellow Dawn. D. van Buggenum, Hillegom, de rode leliebloemige Dyanito van het koude glas en P. J. v, d. Berg, Egmond Binnen, een goede lichtrose onder de naam Jong Europa. Voorts stond er een kleine maar fijne inzending freesia's, een licht gele, een diepblauwe en een uitste kende stoop mooi-: gemengde tinten, alsmede een vaas Leucocorine, een sierlijke, lichtblauwe snijbloem met lange stelen. Zo te zien was deze groep van M. C. v. Staaveren, Aals meer; durven daar echter geen eed op te doen want er stonden noch na men noch etiketten bij. De kwaliteit was in elk geval „Eins-A".

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6