Father Verhoef sprak over zijn missiegebied in Afrika Scherp JSmaGAT WK A C Jaarbeurs opende haar poorten DINSDAG 2 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Kath. Reisvereniging, Leiden De werkelijke Mau-Mau De Nederlandse Reisvereniging: voor katholieken heeft gezien de avonden die zij organiseert grote plannen. Gisteravond sprak in „Dc Turk" father H. Verhoef, een oud stadgenoot, over „Zwart Afrika" de heer C. J. \V. Schinck, voorzitter van de reisvereniging, leidde de spre ker in met de verwachting, dat ook nog wel eens dit onbekende wereld deel op de programma's van de ver eniging zal voorkomen. De heer Schinck verwelkomde in father Verhoef, missionaris van de St. Joseph Congregatie van Mill Hill, een oud-parochiaan van de Hartebrug, die in 1936 voor het eerst naar zijn mis siegebied in Oost Afrika (Kenya) is vertrokken en die na een vacantie in '46 onlangs voor de tweede maal met verlof naar Leiden is gekomen. Father Verhoef kampte in deze le zing met de moeilijkheid, dat hij zijn moedertaal bijna vergeten is. Hij moest dus nog wel eens zoeken naar de juiste uitdrukkingen. Maar dat neemt niet weg, dat de toehoorders veel hebben kunnen leren over de mentaliteit van de negers in dit ge bied van Afrika en in het bijzonder over het ontstaan van de Mau-Mau. Hij had bovendien een serie prachti ge dia's meegebracht, die hij na de pauze liet zien en in een gezellig bab beltje van commentaar voorzag. Spr. vertelde eerst iets over de bo demgesteldheid van de kust, het hoog land en over het Victoria-meer. De hooglanden zijn klimatologisch het beste gebied en de kolonisten hebben ook al gauw een wet gemaakt, waar in deze gebieden voor de Europeanen gereserveerd bleven. Pater v. d. Berg oud-Leidenaar pastoor te Rheindahlen Pater Gabriël v. d. Berg, van de congregatie der Salvatorianen is op zondag, 24 maart j.l. benoemd tot pas toor van het Hoofdkwartier Noorde lijke Legergroep van de NATO te Rheindahlen, München-Gladbach. Pa ter Gabriël is afkomstig uit Leiden. Behalve de geestelijke verzorging van het militaire centrum, waartoe een zeer uitgebreid vliegveldcomplex behoort, rust ook de zorg voor enkele dorpen in de omgeving op z'jn schou ders. Bij zijn installatie waren vele bur gerlijke, militaire en geestelijke auto riteiten aanwezig. Na zijn studies aan Belgische semi naries en aan de Universiteit te Leu ven, ging pater Gabriël naar Rome, waar hij studeerde en na zijn pries terwijding in 1949, een jaar lang als kapelaan verbonden was aan de St. Pieter. Sinds enige tijd was hij werk zaam in een parochie te Welkenraedt in België. PROF. BERG. LEIDEN, IN PARIJS. De internationale adviescommissie van de Unesco voor de toenadering oost-west heeft maandagmorgen de Indiase ambassadeur te Parijs, Pa- nikkar, tot voorzitter gekozen. De Nederlandse hoogleraar prof. dr C. C. Berg uit Leiden en de vaste Liba nese afgevaardigde bij de Unesco, Amoen, staan hem als plaatsvervan gers ter zijde. POTLOOD en GEEST Eisen. De Kikuyu's, de grootste en be schaafste volkstam, zijn echter in kleine reservaten opgesloten. De be volking breidt zich uit en zij meent een historisch recht te hebben op de hooglanden, die door farmers, welke soms duizenden hectaren in bezit hebben, worden opgeëist. De wensen van de Mau-Mau (dit zijn Kikuyu's, die hun rechten met geweld opeisen) gaan ook in deze richting. Spr. vertelde interessante dingen over deze beweging, die naar Europese begrippen, de schrik van Afrika is. Oorspronkelijk was deze actie ech ter gericht op een gemeenschappelijk bekend maken van de eisen. Helaas is de stemming omgeslagen. De Mau- Mau heeft zich ontpopt als een bewe ging, die uit is op wraak en ook eigen niet loyale stamgenoten terroriseert. Dit neemt niet weg, dat er voor het ontstaan van deze reacties vele oor zaken zijn aan te wijzen; zoals vor ming van het proletariaat in de ste den, verpaupering en de oude kolo nisatiemethoden. Father Verhoef sprak ook over zijn eigen missiewerk. Eén van de grote moeilijkheden is de taal. Alleen in zijn diocees worden al vijf hoofdta len, met vele dialecten gebruikt. De missionarissen specialiseren zich dan ook op één taalgebied.. Hij werkt zelf onder de 30.000 zie len tellende negerstam Itesio. Van zijn eigen missiestatie, die geheel door eigen werkkrachten is gebouwd, liet hij prachtige kleurenfoto's zien. De heer Schinck dankte aan het slot van de avond father Verhoef voor dit leerzame praatje. L. Koningsveld „Sensationele onthulling" berustte overleden Pres.-dir. van de Leidse clichéfabrieken Te Blocmendaal is zondag geheel onverwacht overleden de heer J. L. Koningsveld, president-direkteur en oprichter van de cliché-industrie en foto-litho-inrichting Koningsveld n.v. De heer Koningsveld bereikte leeftijd van 69 jaar. De overledene richtte op 15 januari 1932 te Leiden de n.v. Cliché-indus trie en foto-litho-inrichting Konings veld n.v. op, die hij later uitbreidde met inrichtingen te Den Haag, Rot terdam en Amsterdam. In Brussel werd een kantoor gesticht en ook in Dublin, Ierland, verrees een fabriek. Niet alleen de uitbreiding van de zaak had de volle aandacht van de heer Koningsveld, ook de sociale voorziening van zijn werknemers ging hem zeer ter harte. Hij was in zijn bedrijf, met betrekking tot winst deling en pensioenfonds de sociale wetgeving ver vooruit. Gedurende enige tijd is de heer Koningsveld ook voorzitter geweest van de Vereni ging van Nederlandse Chemigrafi- sche Inrichtingen. Zijn heengaan wordt in het bedrijf en ook in vakkringen zeer betreu- VERLOVINGS- EN HUWELIJKS AANKONDIGINGEN GEBOORTE-KAARTJES GEIJER BOTERMARKT 26 - LEIDEN Vraagt modellenboek ter inzage. i/f 'Sbj mam Bejaarde voetganger aangereden Gistermorgen omstreeks 11 uur ge raakte op het Rapenburg een 74- jarige voetganger uit Leiden onder een vrachtauto. De man die onver hoeds naar links uitweek, werd door de auto gegrepen en kreeg een van de wielen over het rechterbeen. Tot grote verwondering van getuigen en omwonenden, kreeg de bejaarde heer (vermoedelijk) geen letsel. De lin kermouw van zijn overjas was uitge scheurd. Het slachtoffer werd ter ob servatie door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. In duistere diepten Een ander 1-aprilgrapje hield ge ruime tijd de inwoners van de Anna van Buurenhof bezig. Rond 1 uur n.m nam men daar een lekkage waar. Grote hoeveelheden zand bleken on der de straat en de woningen te wor den weggespoeld, waardoor op vele plaatsen het plaveisel werd onder mijnd. Het was aanvankelijk niét waar te nemen, waar het water van daan kwam en waar het naar toe spoelde en daarom alarmeerde men de technische dienst van de Leidse Duinwater Maatschappij, de gemeen telijke dienst van Bouw- en Woning toezicht en de politie. Zy constateerde, dat drie aanslui tingen -buisjes door verzak ken van de grond van de hoofdbuis waren afgebroken. Schade viel mee; binnen 2 uur was het euvel hersteld. Oorzaak: verzakken van de grond. Spoor van lysol Een doordringende geur van lysol hing gistermiddag sinds half vijf over de stad. Een fles met dit vocht brak nl. op dc Breestraat zonder dat de chauffeur van de vrachtwagen, waar mee de fles werd vervoerd, het in de gaten had. Hij reed met zijn auto de Breestraat uit, draaide het Steen- schuur op en eindigde bij drogisterij Bik in de Douzastraat voor de deur. De fles was nl. voor deze drogist 1 bestemd. De Wagen had een spoor I van lysol achtergelaten, die door de gladheid gevaar voor het verkeer op leverde. De brandweer spoot de straat schoon; op andere plaatsen werd on de vettige substantie zand gestrooid. No. 527. Horizontaal: 1. stad in Egypte aan de Nijl, 5. nauw, 7. voeg woord, 8. nakomeling, 10. bijb. fi guur, 11. lengtemaat (afk.), 12. wan deldreef, 13. vogel, 14. deel, 15. jacht hond, 16. eind, 17. jongensnaam, 18. vervoeging van een hulpwerkwoord, 19. haarlok, 21. maal, 22. muzieknoot, 23. water in Utrecht, 24. zijtak Rhóne. Verticaal: 1. afgesloten hokje, 2. meisjesnaam, 3. strookje, 4. deel van een fornuis, 5. bijwoord, 6. rust, kalmte, 9. oude lengtemaat, 10. ka rakter. 11. natte, weke aarde, 12. wapen. 13. oorlogsgod, 14. gem. in Drente, 15. gem. in N.-Brab., 17. aardsoort, 19. afkorting van bery- lium, 20. aanwijzend voornaamwoord, 21. lengtemaat (afk.), 22. academi sche titel (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 526. Horizontaal: 1. kameleon, 9. lap, 10. neo, 11. ar, 13. Sem. 15. Ir.. 16. aas, 18. nik, 20. papa, 22. sop, 24. mare, 26. lob, 29. reek, 31. sa, 32. Ob, 34. slee, 36. Rijn, 37. tien. Verticaal: 2. al, 3. mas, 4. Epen, 5. en, 6. oei, 7. Norg, 8. kaap, 12. raam, 14. mis, 17. spar, 19. kol, 21. Ares, 23. pos, 25. eelt, 27. bal, 28. hor, 30. kei, 33. bij, 35. Ee. Burperli'ke Stand Geboren: Jacobus Marian, z. v. Ch. D. van der Geest en J. A. van der Geest; Robert Eduard, z. v. S. Sprui.it en D. A. Oskam; Elisabeth Maria, d. v. A. van Vliet en J. C. de Vries; Jobina Petronella, d. v. D. K. Ouwe hand en J. Nijgh; Jannetje Catharina, d. v. J. M. Slingerland en P. C. Mie- loo; Veronica, d. v. J. Smits en M. A. van der Laan; Klazina Johanna, z. van J. Stipdonk en E. A. Ooms; Ca roline Irene, d. v. H. van der Meer en C. G. van Ekeren; Jan, z. v. C. van Rijn en E. Hoogeveen; Arie, z. v. A. Kromhout en T. van Soeren; Louise Geertruida Johanna, d. v. A. van As en J. Hannaart; Leo Marien, z. v. A. Hoek en A. Varkevisser; Ferdinand Comelis, z. v. K. P. van Tol en C. B. Lindhout; René Peter, z. v. K. P. van Tol en C. B. Lindhout; Paul Albert Denis, z. v. P. J. A. Fontaine en D. M. M. P. Nyssens; Marion Hilda, d. v. R. Nap en G. Wortel. Gehuwd: J. F. Stoutjesdijk en D. W. G. Hamer. Overleden: A. W. van den Ing 3 weken, zn.; J. M. I. Herfst 79 j., we duwe v. G. Ritman; L. Kesteloo 75 j., huisvr. v. T. Jongbloed; J. Mieremet 65 j., man. Bejaardensociëteit Hartebrug De bejaardensociëteit Hartebrug wordt morgenmiddag niet gehouden in de Romanuszaal, maar in liet Mi litair Tehuis aan de Mare. Nieuwe organist Waalse Kerk Met ingang van 1 april werd be noemd tot organist der Waalse Kerk (Eglise Wallonne) Breestraat, de heer. Theo ten Hooven. Mej. C. de Haas nam afgelopen zondag afscheid van het orgel dat zij 60 jaar heeft be speeld. Politieke Jongeren Contact Raad De Politieke Jongeren Contact Raad komt vrijdagavond in De Turk bij een om te luisteren naar een cause rie door prof. dr. M. J. Wenners over „Verdraagzaamheid". De orgelpartij in de Matthaeus Passion. Bij de a.s. uitvoering van de Mat thaeus Passion op 8 en 9 aprl door de Chr. Zangvereniging „Ex Animo" zal de orgelpartij door de heer Adr. Blan- kenstein gespeeld worden op het Sel- mer Lincoln Organ, dit is een Engelse electronisch orgel. Verbouwing en uitbreiding Het Techn. Bur. Langezaal en In niger alhier heeft het uitbreiden van een werkplaats aan de Nieuwe Rijn opgedragen aan de firma Bouter en Harteveld te Leiden. De collecte voor de Simavi te Leiden bracht ƒ2300,op. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten C een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE op misverstand LEZERS KENDEN DE DATUM BETER Het artikel „Sensationele onthul ling van de NAM", betreffende de olie en de boortorens te Leiden be rust op een betreurenswaardig mis verstand. De datum heeft ons parten gespeeld. Wij hebben er n.l. geen rekening mee gehouden, dat de kalender, toen het artikel verscheen, nog maar twee blaadjes van de beruchte datum één april gescheiden was. Gelukkig waren ei veel abonné's, die ons tijdig op dit feit gewezen heb ben. Maandagmorgen hebben wij dus nog juist op tijd ingezien, dat wij deze morgen niet getuige behoefden te zijn van de gebeurtenissen op het Rapenburg. Bovendien: één onzer abonné's maakt er ons op opmerkzaam, dat er in Leiden te veel neeknikkers zijn, dat men ooit ja-knikkers in het stads beeld zou toelaten. De „politie" belde ons voorts maandagmorgen op om mede te de len, dat de krant ontruimd moest worden, omdat onder zijn fundamen ten de meeste olie was aangetroffen. Afscheid C. v. d. Hoogt Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd nam de heer C. v. d. Hoogt zaterdag jl. afscheid van directie, chefs en collega's van de lichtfabrieken te Leiden. In de directiekamer, waar het of ficiële gedeelte van het afscheid plaats vond, was ook de heer D. v. d. Kwaak, wethouder voor de bedrij ven aanwezig. Namens het college van b. en w. sprak deze zijn grote waardering uit voor de wijze, waarop de heer v. d. Hoogt in een lange reeks van jaren zijn taak heeft vervuld. In het bijzonder releveerde de heer v d. Kwaak de modernisering van de straatverlichting, die onder leiding van de heer Van der Hoogt tot stand kwam en wel op een wijze, die alle lof verdient. De heer v. d. Kwaak eindigde zijn toespraak met de beste wensen voor de toe komst. De heer ir Y. Ykema, directeur der Lichtfabrieken, onderschreef de waar derende woorden van de wethouder ten volle en memoreerde de aange name samenwerking met de heer v. d. Hoogt. Evenals de overige bij het af scheid aanwezige heren wenste de heer Ykema de scheidende ambte naar nog vele gelukkige jaren. Namens het personeel boden ver tegenwoordigers van de personeels vereniging de heer v. d. Hoogt met enige hartelijke woorden een attentie aan. Deze dankte daarna voor de tot hem gerichte sympathieke woorden en sprak zijn beste wensen uit vOor de verdere bloei van de Lichtfabrie ken. Vervolgens was er gelegenheid voor het personeel der fabrieken, om van de heer v. d. Hoogt afscheid te nemen; hiervan maakten velen ge bruik. CABARET SPEELTUINVER. „OOSTERKWARTIER". Een geslaagde cabaretavond „Voor ons en door ons" werd zaterdagavond door de speeltuinvereniging „Ooster kwartier" aan haar leden aangebo den in de Leidse Schouwburg. Na opening door de voorzitter, waarin hij de talrijk opgekomen 1e- den verwelkomde, werden de vraag tekens opgehelderd, welke in het pro gramma voorkwamen. Mevr. L. M. de GraafSmit, werd door de voorzitter gehuldigd voor het vele en prachtige werk dat zij gedurende vijfentwintig jaar als be stuurslid heeft verricht. Als dank overhanigde spreker mevr. de Graaf een passend geschenk. Hij bood mevr. De Graaf voorts het erelidmaatschap van de -ereniging aan. Ook de voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen was mevr. De Graaf dankbaar voor haar werk, waarin zij steeds haar volle persoonlijkheid had gegeven. Het verdere programma werd ge heel verzorgd door leden van de ver eniging, waarbij de kleintjes wel spe ciaal uitblonken. Van de opvoering van het sprookje: Keurig opgediende Aparte Tafels' heeft de Nederlandse Comedie gisteravond „Aparte tafels" opge voerd voor de deelnemers van K. en O. Dit spel van Terence Rattigan, een Engelse auteur, is_ eigenlijk een combinatie van twee één-acters, mits men die één-acters niet al te letter lijk opvat en ze gesplitst denkt in resp. drie en twee taferelen. Beide spelen vinden hun entourage in een Engels pension met dezelfde perso nages, slechts de twee hoofdpersonen zijn verschillend, ofschoon zij door dezelfde acteurs worden gespeeld. Men zou de twee één-acters ook twee facetten kunnen noemen van het zelfde thema, nl. de eenzaamheid van deze mensen, die aan aparte tafeltjes zitten, wier levens langs elkaar heen- glijden, terwijl er toch genoeg raak punten zijn en vaak pijnlijke raak punten. In het eerste stuk zijn de hoofd personen een gescheiden echtpaar, dat elkaar in dit pension weer ont moet. Deze ontmoeting blijkt niet toevallig, want de vrouw kan haar eerste man niet vergeten en heeft zijn „onderduik-adres" opgezocht. Ook de man heeft zijn vroegere echt genote nog altijd lief en dank zij het inzicht en de tact van de pension houdster, vinden zij elkaar terug. In het tweede stuk treffen wij in het pension een gepensioneerde mili tair aan, die aan een minderwaar1 heidscomplex lijdt en zich voor 3pr joor uitgeeft; hij voelt zich aange trokken tot een meisje, dat zo'n zelf de complex heeft, omdat zij onder de plak zit van een bazige moeder. Bijna was de pseudo-majoor uit het pension verwijderd, maar weer was het de tact van de pensionhoudster, welke de majoor de kans geeft een nieuw leven te beginnen. Erg belangrijk is het gegeven niet, maar het is onderhoudend verteld en dat is veel waard. WEL BELANGRIJK is liet spel van de beide dubbelrollen, die de hoofdfiguren weergeven, nl. Ellen Vogel en Joan Remmelts. Ellen Vo gel was in I een volkomen ander type dan in II; eerst een wat hautain doende wereldse vrouw van opmer kelijke schoonheid, later een zenuw trekkend links en onbeholpen meisje; Joan Remmelts veranderde van een verlopen wildebras in een schuchter oud heertje, dat zich niet goed weet te handhaven. In beide gevallen kos telijke prestaties. De bijfiguren sloten zich als een homogeen geheel rond de hoofdper sonen, waarbij zij kans zagen stuk voor stuk een rake typering te geven, tot het kleine kittige dienstertje toe. Het décor, dat telkens wisselde van eetzaal naar lounge, was niettemin keurig verzorgd. Er was na afloop veel en hartelijk applaus, als bewijs dat het spel in de smaak gevallen vas. Vandaag en morgen herhaling. Glibbers. Een lezer uit Valkenburg schreef onder meer: dat van nu af alle Leide- naars trots kunnen gaan op hun naam „Glibber". Immers de kleine Leidenaartjes worden als het ware in de olie geboren. Hun gehele leven is als het ware doordrenkt van dc olie. Want, is een Leidenaar tot volle wasdom gekomen, dan is hij graag in de olie. Wij zijn er dan ook van overtuigd, aldus deze Valkenburger, dat de olie- aanwinning een enorm succes en een roemrijke geschiedenis gaat worden" Let op Uw saeck. Eén brief bereikt ons uit het graf van een verdienstelijk 17e eeuws dichter van wie wij enige regelen aanhalen: Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 1 April 1857. Turkye. Dezer dagen heeft men een treurig staaltje gezien van de wijze waarop sommige zaken in Turkye behandeld worden. De Sultan heeft eene som van 400.000 piasters geschonken, tot ondersteuning dergenen die on langs op het eiland Rhodus door eene aardbeving en door de ont branding van een buskruidmaga zijn hulpbehoevend geworden waren. Van hand in hand gaande werd dit geschenk zooveel verminderd, dat slechts 18.000 piasters het eiland bereikten, en deze som is aan de aanzienlijkste ingezetenen gegeven om hun stilzwijgen te koopen, zoodat er voor de hulp behoevenden van het hun toege dachte geld niets overschoot. gij vroede Vadren en nijvre Stede Lugdunum Geeft Leiding aan ons dappre Burgersaten, In deze duistre tijden, die onze wallen bespringen, En blijft niet, nog langer dralende, praten. De tijden zijn nakende, dat de vijanden ons bespringen, Om onze rijkdommen te roven en onze stede t' ontluistren. De Die Haghesaten, vele jaren in derglijke saken ervaring hebbende, En nu sonder emplooi, kan men hier horen fluistren, „In Civitate Batavorum zijn grote rijkdommen aan olie en andre aardse schatten". „Deze toe te vertrouwen onervaren inboorlingen ware Gruwelijke Zonde", „So sende ons de Lieve Here om daar te bouwen schone torens van hardboard", I"\OOR deze bend uit Haghen en andre onverlaten, Die ons ontroven willen, de oliemodderbrij op onse schone vaarten, Neem daarom 't kloek besluit, al is 't ook 1 april. Wij volk van Leiden staan klaar op onse wallen Wy geven blijk en durven U te tonen een over vaste wil Een belangstellende uit Zevenho ven stelt voor bij de aanstaande olie winning ook de omgeving in te scha kelen en ixtra-leidingen naar de plattelandsgemeenten rondom te leg gen, zodat zij in de eerste plaats van deze winning kunnen profiteren. Zaterdagavond las ik in de krant (zo schrijft een ander) Dat Leiden komt nu in of uit de brand, want er zit olie in de grond, waar iedere Leidenaar zijn wieg eens stond. Nieuwstoren. Een Leidse mevrouw dicht: Wie had ooit kunnen denken dat onze goed oude stad met zijn gevels en zijn torens zo boordevol met olie zat. Dat we nu aan maandagmorgen met een emmer of een pan zo maar ons rantsoen kunnen halen, zo anderhalve kan per man. Sprekend over de toren stelt zij voor. Op die toren laat u draaien Van uw blad (als in Den Haag) Al het wereldnieuws uit Leiden. In de olie. De mening van één Leidenaar heeft ons diep gekwetst. Nadat deze heeft geconstateerd dat mensen en zaken olie: schepten, roken, analy seerden, boorden en opvingen, stelt hij vast, dat er maar één ding niet in orde was: „De journalist, want die was in de olie". Wij moeten dit ten stelligste ont kennen. Voorts stuurden velen enquête-for mulieren binnen met notities als: „wij trappen er niet in" en „zo olie dom zijn we niet". Gaarne willen wij een woord van dank spreken aan de onbekende abonné, die als enige het formulier heeft teruggezonden zonder enige kritische bemerking. Hij heeft hiermede getuigd, dat hij de redactie onder alle omstandighe den vertrouwt. Zelfs rond 1 april. „Het prinsesje en de wilde zwanen" ging een uitzonderlijke bekoring uit. De wijze waarop deze kinderen zich volkomen inleefden in dit sprookje bewees wel, dat de leidster, mej. Loek Favier, haar groepje geheel in hand heeft en bewees tevens dat men met kinderen een behoorlijk spelpeil kan bereiken. De leden van de ver eniging hebben genoten van een go«- de avond. Bestuur en leidsters heb ben voldoening gehad voor de moei te en de offers die zij zich bij de voox-bereiding hebben getroost. Leidse Agenda DINSDAG 2 APRIL. Vereniging E.H.B.O.-dienst. Jaarver gadering. Gulden Vlies, 8 uur nam. K. O. Ned. Comedie. „Aparte Tafels, Schouwburg. 8 uur nam. R.-k. E.HJJ.O. afd. Leiden. Aan- vangscui-sus, r.-k. lyceum Mariën- poelstraat, 8 uur nam. WOENSDAG 3 APRIL. K. O. Ned. Comedie. „Aparte Tafels, Schouwburg, 8 uur. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. 7 uur nam. DONDERDAG 4 APRIL. Concert door vier mannenkoren. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. R.-k. E.H.B.O. afd. Leiden. Ver volgcursus, r.-k. lyceum Mariën- poelstraat, 8 uur nam. O.K.O.-St. Leonardus. Lezingavond. Pater N. Gemke. Gevangeniswezen. Parochiehuis, Haagweg 8 uur nam. VRIJDAG 5 APRIL. VEBO-paasveetentoonstelling. Ope. ning. „Schuttershof", 10 uur v.m. „Leids Studententoneel" A. kiss for Cinderella. Jchouwburg, 8 uur nam. Politiek Jongeren Contact Raad. Prof. dr M. J. Wenners over „Ver draagzaamheid". In den Vergulden Turk, 8 uur nam. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085. Apotheek Oegstgeest Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 29 maart tot 5 april zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Lido: „Noodlanding in de jungle" 18 jaar. Luxor: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden. Trianon: „De straat der geverfde lippen", strikt volwasse nen. Rex. „Shotgun", 18 jaar. Casino: Afgekeurd. Het bestuur van de Britse vakbond van arbeiders in de scheepsbouw- en de metaalindustrie heeft vandaag bij handopsteken besloten, de sta kende arbeiders aan te bevelen het werk te' hervatten. In Utrecht is vanochtend de 68ste jaarbeurs geopend. Tot en met 11 april zullen ruim 2800 firma's uit binnen- en buitenland in de Jaar beurshallen op het Vreeburg en aan het Croeselaanterrein exposeren. Meer dan 1400 ondernemingen zul len een overzicht geven van de Ne derlandse productiemogelijkheden, terwijl daarnaast buitenlandse arti kelen van bijna 1400 firma's afkom stig uit 23 landen op de beurs zullen worden getoond. De totale expositie ruimte van deze voorjaarsbeurs be slaat 44.000 m2. Onder de buiten landse inzendingen neemt W.-Duits land met een aantal van 546 de be langrijkste plaats in. Daarna volgt Engeland met 252, de Verenigde Sta ten en Zwitserland met 90 en Frank rijk met 72. Bij de eerste vei'schijning van de scheepvaart op de Utrechtse Voor jaarsbeurs wordt het accent gelegd op de bouw van kustvaarders. Het Groninger kustvaartuig „Caribia", gelegen terzijde van het Jaarbeurs terrein is gedurende de jaarbeurs te bezichtigen. Bedrijvigheid. De opening geschiedde zonder ce remonieel. Reeds dadelijk stonden bij de lo ketten vele bezoekers en er heei'ste van het eerste ogenblik af grote be drijvigheid, die zich van de parterre ruimten geleidelijk verspreidde over de gebouwen. De Nederlandse textieljaarbeurs werd in de Irenehal op bijzondere wijze geopend door drie verpleeg sters, die werkzaam zijn in het ge meenteziekenhuis Zuidwal in Den Haag en in het Elizabethgasthuis te Haarlem. Om twaalf uur vanmorgen waren bezoekers uit 23 landen gei'egisti-eerd. Het Zwitserse paviljoen geopend. Het Zwitserse paviljoen is van ochtend geopend door dr H. Miesch als vertegenwoordiger van de Zwit serse gezant, in tegenwoordigheid van de burgemeester van Utrecht jhr mr C. J. A. de Ranitz en mr W. H. Fokkema Andreae en mr J. Milius van de raad van beheer van de jaar beurs.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2