3)e £aidóe6oti/fcaitt Britse premier Macmillan over Bermuda-gesprek ENGELAND ZEILT NIET OP AMERIKAANS KOMPAS Russische nota aan Japan NederL mijndirecties willen mijnen sluiten Jonge vrouw viel uit sneltrein Amsterdam-Brussel Bankdirecteuren te Djakarta gearresteerd Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 2 APRIL 1957 48ste JAARGANG No. 14072 Macmillan loopt niet aan Eisenhowers j leiband Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., 2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50. De Britse premier Harold Macmillan heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard dat hij tijdens de conferentie op Bermuda geen geheime verbinte nissen met president Eisenhower van de Ver. Staten heeft aangegaan. Mac millan ontkende verder de berichten in sommige Engelse bladen dat de vrijlating van aartsbisschop Makarios van Cyprus gebeurd zou zijn onder Amerikaanse druk. In Engeland is de laatste tijd de kritiek geuit, dat de Britse regering zich door Amerika de politiek Iaat voorschrijven, vooral in het Midden-Oosten. Sommige conservatieve Lagerhuisleden schijnen van mening te zijn dat Macmillan Engeland aan de Ver. Staten heeft verkocht in ruil voor geleide projectielen ten einde de uitgaven voor de Britse verdediging te kunnen besnoeien. Dit zou een van de achtergronden zijn van het aftreden van Lord Salisbury uit protest tegen de vrijlating van Makarios. Macmillan verkocht Engeland niet voor enige raketten NIET IN ALLES EENS. De premier verklaarde openhartig dat er op Bermuda enige zaken waren waarover Eisenhower en hij het niet eens konden worden: Een daarvan is de handel met China. „Het zou dwaas zijn te veronderstellen dat wij in eni ge dagen oplossingen zouden kunnen vinden voor alle vraagstukken waar voor wij ons gesteld zien", zei de pre mier. Macmillan verklaarde dat hij op Bermuda duidelijk het Britse stand punt uiteengezet heeft, dat alleen maar vertrouwen op de Ver. Naties geen vervangingsmiddel voor een buitenlandse politiek is. Hij sprak de hoop uit, dat een hechte samen werking tussen Engeland en de V.S. tot gevolg zou hebben dat in de Ver. Naties een evenwicht hersteld kon worden tussen de grote en enige kleinere mogendheden. Over het Midden-Oosten verklaar de de premier, dat de Ver. Staten niet een vermindering van de Britse invloed, maar juist een herstel er van wensen. In het Midden-Oosten .streven wij in feite dezelfde doelen na, zei hij, 'maar soms zijn wij "het' niet eens over de middelen om die doelen te bereiken. De Ver. Staten en Engeland over wegen de aanleg van een nieuwe bre de buisleiding door Turkije. WATERSTOFBOM. Macmillan verklaarde, dat Enge land zijn proefnemingen met de wa terstofbom zal voortzetten en dat de stralingsgevolgen van de voorgeno men proeven met deze bom in de Stille Oceaan onbetekenend zullen zijn. „Het opgeven van de proeven met de waterstofbom op dit ogenblik zou het opgeven betekenen van de gehele strategie waarop onze defen siepolitiek gebaseerd is. Daardoor Kabinetscrisis in het Oosten Het kabinet van Jordanië heeft be sloten zijn ontslag in te dienen, om dat koning Hoessein zijn voornaam ste raadgever naar Egypte heeft ge stuurd zonder zijn ministers te raad plegen, meldt het persbureau voor het Midden-Oosten. De opdracht waarmee de koning zijn raadgever naar het Midden-Oos ten heeft gezonden, zou een verzoek om een nieuwe conferentie van Ara bische staatshoofden inhouden. Koninge Hoessein is een vurig anti communist. Hij heeft dit voorjaar bijna een regeringscrisis veroorzaakt door te bevelen, dat alle communis tische propaganda uit Jordanië moet worden gebannen. Premier Naboelsi daarentegen is anti-westers en pro Russisch. Hij is grotendeels verant woordelijk voor de nauwe aanslui ting van Jordanië bij Egypte en Sy rië nadat begonnen was met het ver breken van de banden met Enge land. Premier Husein Ala van Iran (Per- zië) heeft tegen zijn medewerkers gezegd te zullen aftreden naar aan leiding van de moord op twee Ame rikanen en de vrouw van een van hen, weJce moord heeft geleid tot schorsing van de Amerikaanse hulp. Haarlemse bloemenmeisjes veroueren Londen Op het Londense Piccadilly en in de Strand maken de Haarlemse bloe menmeisjes, die afgelopen zondag naar Londen vertrokken om. daar de aan dacht op de Nederlandse bloemenpracht te vestigen, duizenden voorbij gangers blij met Nederlandse voorjaarsbloemen. Deze foto laat zien hoe twee van deze lentefeeën een ernstig zakenman, die even tijd nam om zijn schoenen te laten poetsen, onder handen namen. De meisjes reiken hun fleurige geschenken ook uit in diverse bekende Londense gebouwen. zouden wij ons in een blijvend ver zwakte positie plaatsen", zei de pre mier. De Ver. Staten, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland zijn uitgenodigd „een klein aantal" officiële waarne mers naar de Christmas-eilanden te zenden voor de proefnemingen met de water-tofbom. De leider van de socialistische op positie, Gaitskell, vroeg of het niet mogelijk is een afspraak te maken, dat de waarneembare proeven al thans in aantal beperkt zullen wor den of geheel voorkomen. De premier antwoordde, dat het onder de huidige omstandigheeden niet mogelijk is tot een waterdicht akkoord te komen, tenzij dat ge beurt in goed vertrouwen tussen de betrokken partijen en met althans een beperkte mate van verkenning en controle. Nasser wil lenen van de UNO In een telegram uit Cairo aan de „New York Times" wordt gemeld, dat president Nasser via de Verenig de Naties een lening tot een bedrag van tien miljoen dollar wil sluiten voor het aanschaffen van nieuwe sleepboten, baggermachines en ander materiaal, dat nodig is om het Suez- kanaal weer volledig voor het gebruik geschikt te maken. De opsteller van het telegram zegt van Egyptische zijde vernomen te hebben, dat Nasser zo spoedig moge lijk over het geld zou willen beschik ken. De tien miljoen dollar zou ook dienen voor de ankoop van mate riaal, dat in de plaats zou moeten komen van uitrusting, welke gedu rende de Brits-Franse actie tegen Egypte van november j.l. werd ver nield. Suwirjo geeft het op Kabinetsformateur Suwirjo heeft vandaag zijn opdracht tot vorming van een zakenkabinet aan president Soekarno teruggegeven, nadat zijn pogingen om met de Islamietische partijen tot overeenstemming te ko men over de samenstelling van het nieuwe kabinet op het laatste mo ment waren mislukt. De Islamietische partijen hadden het opnemen van links georiënteer de figuren, waaronder de winnaar van de Stalin-prijs professor Prijong, die door Suwirjo voor deelneming aan het kabinet waren uitgenodigd in de plaats van de communisten, van de hand gewezen. De Masjumi had de twee voor haar bestemde zetels afgewezen, terwijl dinsmorgen de kleine, doch invloed rijke christelijke en katholieke par tijen de formateur mededeelden niet aan het nieuwe kabinet te zullen deelnemen. De kleine Islamietische partij P.I.I. had de portefeuille voor onderwijs voor zich opgeëist, doch Suwirjo had deze reeds voor profes sor Prijong bestemd, tegen wiens deelneming vooral de Nahdatul ma ma zich erzette. In politieke kringen durfde men zich niet aan een voorspelling te wa gen wie de nieuwe formateur zou kunnen zijn, doch zij achten het mo gelijk dat president Soekarno dit maal de Nahdatul Ulama met de ka binetsformatie zal belasten. De tweespalt in Z.-Sumatra Volgens radio Palembang heeft de militaire commandant van Zuid-Su- matra, luitenant-kolonel Barlian maandagavond de onderbevelhebber van het vijfde regiment majoor Dju- hartono, die zondag tegen hem in ver zet kwam, van zijn post ontheven. Naar thans is gebleken werd Dju- hartono, toen hij zijn post verliet, door slechts 100 man vergezeld. Volgens radio-Palembang heeft het merendeel van zijn eigen manschap pen zijn actie afgekeurd. In een officiële Russische nota, die maandag in Tokio is ontvangen, wor den de Japanse protesten tegen voortzetting van Russische kernproe ven van de hand gewezen. De Sowjet. Unie zegt evenwel, wel bereid te zijn alle verdere proeven op te schorten als de westelijke mogendheden dit ook doen. De Russische nota, die door het Ja panse ministerie van buitenlandse za ken is bekendgemaakt, is het officiële Russische antwoord op Japanse pro testen van 9 maart, waarin wordt op gemerkt, dat de Sowjet-Unie vaak kernproeven neemt zonder vooraf gaande kennisgeving. De Sowjet-Unie zegt in haar nota van maandag, dat zjj haar proeven Invrijheidstelling verzocht Het hoefd van de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiging in Indonesië, de heer Hagenaar, heeft dinsdag een bezoek gebracht aan het Indonesische ministerie van buiten landse zaken en de spoedigste invrij heidstelling verzocht van de presi dent-directeur van de factorij der Ne derlandse handelmaatschappij in Djakarta, de heer H. A. Knook, die zondagavond door militaire autoritei ten in Djakarta werd aangehou den. De Engelse ambassadeur in Djakar ta Modermot ondernam een soortge lijke stap ten behoeve van de heer Edward Curray, de directeur van Je Engelse Chartered Bank. Hun aanhouding heeft bezorgd heid gewekt onder de Engelse en de Nederlandse gemeenschap in Dja karta. NASSER belooft Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft gisteren bekendgemaakt dat de Egyptische regering beloofd heeft, ervoor te zorgen dat de bestandslijn van 1949 niet wordt overschreden door Arabische vluchtelingen uit de strook van Gaza. De troepen van de Verenigde Na ties moeten de Egyptenaren daarbij behulpzaam zijn. VEROORDELINGEN IN STETTIN Het districtsgerechtshof te Szczecin (Stettin) heeft gisteren zeven per sonen tot gevangenisstraffen van zes maanden tot drie veroordeeld wegens deelneming aan ongeregeldheden, welke zich in december jl. in de stad voordeden en waarbij inder meer het consulaat van de Sowjet-Unie werd geplunderd. Twee verdachten werden vrijgesproken. Eerder zijn reeds twee gToepen personen op grond van dezelfde be schuldiging tot gevangenisstraffen van niet meer dan vier jaar veroor deeld. binnen eigen grenzen neemt, in te genstelling tot de westelijke mogend heden en dat dergelijke proeven geen schade of letsel aan Japanse burgers heeft gebracht. De Sowjet-Unie spreekt de hoop uit, dat Japan het kort geleden in de subcommissie der V.N. voor ontwape ning ingediende Russische voorstel steunt, waarin de Sowjet-Unie het verlangen heeft uitgesproken om een overeenkomst te sluiten voor tijdelij ke staking van dergelijke proeven hangende een permanente overeen komst. Het Japanse ministerie van buiten landse zaken zegt, het te betreuren, dat het Russische antwoord niets nieuws bevat. De desorganisatie door de langzaam-aan-actie in de Limburgse onder grondse mijnbedrijven heeft zodanige vormen aangenomen dat de geza menlijke mijndirecties vanmiddag het besluit hebben genomen de mijn bedrijven stil te leggen, wanneer deze actie niet ophoudt. Het officiële communique dat naar aanleiding van dit besluit is uitgege ven luidt als volgt: „Naar aanleiding van de ontwikkelingen, welke zich deze week in de Limburgse mijnindustrie hebben voorgedaan, tengevolge van de oproep van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond tot haar leden om pres tatie naar loon te verrichten, delen de mijndirecties het volgende mede: „Door de gang van zaken maandag en heden is met name in de onder grondse mijnbedrijven een toestand ontstaan van voortschrijdende desorga nisatie, aangezien een groot gedeelte van het personeel zijn normale taak niet heeft uitgevoerd. Op deze wijze is een nog te verantwoorden gang van zaken onmogelijk geworden. Dientengevolge zullen, behoudens werkzaamheden welke noodzakelijk zijn voor de instandhouding van het bedrijf, de ondergrondse mijnbedrij ven mede uit veiligheidsoverwegingen met ingang van woensdag moeten worden stilgelegd, tenzij voordien het werk een normaal verloop krijgt. Een dergelijke sluiting van de ondergrondse bedrijven zal noodzakelijker wijze tot gevolg hebben, dat ook de bovengrondse mijnbedrijven groten deels moeten worden stilgelegd. Om blijvende schade te voorkomen zullen de cokesfabrieken en de che mische bedrijven zoveel als doenlijk is in bedrijf worden gehouden", aldus de gezamenlijke directies der Limburgse mijnbedrijven. Er uit geduwd? Wegwerkers, die ter hoogte van het kleine industrieterrein te Zwijndrecht langs de spoorlijn werkzaam waren, zagen gisteren tot hun schrik, hoe een vrouw uit de sneltrein Amster damBrussel viel, enige tientallen meters langs de spoorbaan rolde en ten slotte in de berm bleef liggen. De vrouw werd ernstig aan het hoofd gewond, ze brak haar linker arm en werd met schaafwonden over dekt. Artsen, die haar ter plaatse verbonden, waren van mening, dat de vrouw in ernstig levensgevaar ver keerde. Ze werd overgebracht naar het ziekenhuis te Dordrecht, waar in de middaguren haar toestand enigs zins bleek te verbeteren. Nadat men in Brussel haar bagage had gecon troleerd, kon ook haar identiteit wor den vastgesteld. Het slachtoffer was de 33-jarige mevrouw Vilarem uit het Zuidfranse plaatsje Banyuol. Een dame, die in hetzelfde compartiment had gezeten als het slachtoffer, is door de Brusselse politie verhoord. Onduidelijk Vast is komen te staan, dat mevr. Vilarem, kort nadat de D-trein Am- Wapens in safeloketten Twee directeuren van buitenlandse banken in Djakarta zijn gisteren op beschuldiging van verboden wapen bezit door de militaire politie gear resteerd. Het zijn de heren H. Knook, directeur van de Factory der Neder landse Handelmaatschappij en Ed ward Curry, directeur van de Engelse Chartered Bank. Tijdens de onderzoekingen, die vrij dag in de Djakartase banken zijn ver richt, werden in de gebouwen van de Factorij en de Chartered Bank twee revolvers en een aantal patronen ge- vanden, die door buitenlandse cliën ten van de banken in safeloketten waren gedeponeerd. De beide gear resteerde directeuren worden hier voor aansprakelijk gesteld. Maar ook tegen de eigenaren van de wapens, zullen maatregelen worden genomen. In januari heeft het militaire com mando in Djakarta bekend gemaakt dat de burgerbevolking alle vuurwa penen in hun bezit bij de militaire autoriteiten moesten inleveren. Mee gedeeld werd toen dat overtreding van deze bepaling gestraft kon wor den met de doodstraf. SUWIRJO MOET VANDAAG KLAAR ZIJN. Kabinetsformateur Suwirjo moet vandaag aan president Soekarno ver slag uitbrengen over zijn formatie- poging. Hij heeft tot vandaag de tijd gekregen een kabinet van deskundi gen te vormen. De voorzitter van de Nahlatul Ula ma verklaarde gisteren dat Suwirjo alle eisen van de N.A. had aanvaard: aanwijzing van een partijloze figuur (ir Djanda) als premier, opneming van twee leden van Masjumi in zijn kabinet en wering van de communis ten en de bekendste communistische meelopers uit de regering. De natio nalistische PNI en de N.U. zouden ieder vier zetels krijgen in het kabi net. DE LOCOMOTIEF VERDWENEN. De oudste Nederlandse krant in In donesië, De Locomotief in Semarang, is gisteren voor de laatste maal ver schenen. Het blad is vervangen door het In donesische dagblad Tempo (Tijd). Er verschijnen thans in Indonesië nog zes dagbladen in de Nederlandse taal, waarvan er nog slechts vier Ne derlands eigendom zijn. Droog weer Doordat in Zuid-Duitsland en in het Alpengebied de druk iets is ge daald, draaide in ons land de wind geleidelijk naar het noord-oosten te rug. Dit had tot gevolg, dat de afge lopen nacht opnieuw vochtige lucht vanuit het Oostzeegebied het land begon binnen te stromen, waarin uit gestrekte wolkenvelden en ook mist banken voorkwamen. In Frankrijk bevond zich een kleine depressie, die naar het zuid oosten in de richting vi-n de Riviera trok, overal op zijn weg regen ver oorzakend. Op verscheidene plaatsen aan de voet van de Pyreneeën viel de laatste 24 uur ongeveer 70 mm. Een boven Scandinavië gelegen gebied van hoge druk neemt langzaam in betekenis af. Uit het zeegebied ten zuidwesten van Portugal nadert daarentegen een nieuw hogedrukge- bied, dat zijn invloed over West- Europa gaat uitbreiden. Ook in En geland stijgt de barometer. Er komt hierdoor een rug van hoge druk tot ontwikkeling, die zich van Portugal tot Noorwegen uitstrekt en morgen ook het weer in ons land zal bepa len. Het t lijft daarom droog. De wind vertoont de neiging gelei delijk naar zuidwest te krimpen, zo dat de aanvoer van koude lucht uit het Oostzeegebied waarschijnlijk spoedig tot een einde zal komen. sterdamParijsMarseilleVentini- gia uit Rotterdam was vertrokken, het compartiment heeft verlaten. De toiletten waren in de wagen waarin ze reisde, op het balcon. De moge lijkheid bestaat, dat de vrouw zich in een deur heeft vergist, hoewel de opschriften niet aan duidelijkheid te wensen overlaten. De politie acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de vrouw uit de trein is geduwd. Omtrent de antece denten van de jonge vrouw was nog niets bekend. Wel kon de politie me dedelen dat het slachtoffer de voor gaande nacht in Rotterdam had door gebracht. maar naar wat ze in Ne derland kwam doen, tast men in het duister. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot S woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) WARMER j Droog weer, morgen zonnige pe- rioden, in de nacht en ochtend echter plaatselijk mist. Aanvan- 5 kelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen zuid en j west. Vooral in het binnenland hogere middagtemperaturen. 3 April zon op 6.13; onder 19.19; maan op 7.21; onder 23.07. Hoogwaterstanden 3 April v.m. 5.10; n.m. 5.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbewolkt IC. OSLO onbewolkt 1 KOPENHAGEN onbewolkt 4 ABERDEEN nevel 6 DUBLIN mist 6 LONDEN mist 6 AMSTERDAM mist 5 BRUSSEL mist 3 PARIJS onbewolkt 4 BORDEAUX geh. bewolkt 11 GRENOBLE regen 10 NICE zwaar bewolkt 11 BERLIJN geh. bewolkt 8 FRANKFORT nevel 3 MüNCHEN geh. bewolkt 4 ZüRICH nevel 2 GENEVE mist M LOCARNO regen 8 WENEN geh. bewolkt 7 INNSBRUCK motregen 5 ROME geh. bewolkt 14 MALLORCA licht bewolkt 12 Korreltje Waar veel licht is, valt een zware schaduw.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1