Stiefmoederlijke trouw V0M* 1 J$tij,£ iaat Hattet maat Ham I aaHet Hii Het zieHenHezaeHen SPOEL OM die melkflesi tPxipaiaag. Met de tem de taan uit Jet a apatt vaat an ze damea IN DIERENPARK AMERSFOORT SIMBA EN BOBBIE KUNNEN NIET MEER BUITEN ELKAAR iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiiiiniiiiiiiiiniiiu ZATERDAG 30 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 BIJ AANKOOP VAN EEN LEEUW: HONDJE CADEAU NEDERLANDSE POOT- AARDAPPELEN VOOR HONGARIJE Een expeditiebedrijf te Venlo is eind vorige week begonnen met de verzending van de 2500 ton poot- aardappelen die, zoals bekend, door dc- Nederlandse regering zijn geschon ken voor de hulpactie der Verenigde Naties voor Hongarije. De eerste trein met 34 wagons is vrijdag 22 maart vertrokken. Dins dag j.l. heeft een trein van 30, don derdag een trein van 44 wagons Ven lo verlaten. Vandaag zou de laatste trein, met 58 wagons, de reis begin nen. De treinen rijden naar de Hon gaarse grensplaats Hegyeshalom. Als afzender van de aardappelen treedt formeel het Nederlandsche Roode Dat Amersfoort een dierenpark rijk was, wisten we niet, voordat we het twee weken geleden op het scherm van de Eurovisie zagen. Die dieren tuin bestaat ook nog niet lang: pas acht jaar. Dat de televisie er des ondanks een onderwerp in zag, dat de moeite van het uitzenden waard was, had dan ook een bijzondere re den. Een reden, die misschien zelfs de directeur van het dierenpark Amersfoort, de heer P. J. Knoester, niet direct doorzien heeft, toen hij enige weken geleden, bij aankoop van een leeuw, van de importeur een hondje cadeau kreeg. Zoals de aandachtige krantenlezers weten, wordt Kenya, in Brits-Oost- Afrika, reeds geruime tijd geteisterd door een leeuwenplaag. Onder ver schillende invloeden, is er de wild stand teruggelopen en door honger geplaagd, vallen leeuwen de mensen aan. Toen in het geplaagde land ergens 'n jonge negervrouw door een „Man- eater" was verscheurd, organiseerde de woedende dorpsbevolking met met toestemming van de jachtopziener een grote drijfjacht. Groot was de vreug de van de bevolking, toen de moor denaar geschoten werd. Nadat men zijn woede op het kadaver had ge- botvierd, nam men de leeuwenwelp, die angstig-klagend rond moeders verminkt lijk naar melk liep te zoe ken, in triomf mee naar het dorp. Medelijden was zeker niet de drijf veer tot deze dierenliefde. Men be sefte, dat het leeuwenjong als han delswaar enige waarde bezat. Daar om werd in allerijl een stiefmoeder gezocht om het beestje in leven te houden. Kleine dingen onderhouden de vriendschap Die stiefmoeder werd gevonden in de vorm van een kleine, zwarte hond. Het beest had wel zeer geringe af metingen, maar bij gebrek aan be terOp zich genomen, is het niets bijzonders, dat een of ander groot roofdier wordt grootgebracht door een zogende teef. Maar wanneer haar stiefkinderen vast voedsel gaan pre fereren, brengt men de min steeds tijdig in veiligheid. Sim ba, zoals de leeuw genoemd werd, groeide als kool en in de in timiteit van zijn vermoedelijk zeer kleine kooi, groeide tevens een hechte vriendschapsband tussen hem en het hondenmoedertje. Toen de leeuw verkocht werd naar Europa, reisde het hondje met hem mee. Simba moet nu ongeveer twëe en een half jaar oud zijn. Hij is een trotse mannetjesleeuw, prachtig goud bruin van kleur. Zijn manen moet hij nog krijgen, maar het is een ple zier om naar de glanzende huid te kijken, die „als gegoten" om zijn soepele lichaam zit. Zijn gespierde poten eindigen in brede, platte pantoffelvoeten met vervaarlijke nagels. Toen we Simba bezochten, was hij een beetje van zijn stuk gebracht: Waarom kwam de baas op dit ongewone uur? Waarom kreeg hij toch geen eten? Gewoonte is alles voor een dier. Toen Simba een paar stukjes vlees had gehad, staakte hij zijn rusteloos achter-de-baas-aanlopen en zijn ner veus gegrom. Voor Matrassen-reparatie altijd weer JAN VONK Goedkoper beter en in één dag gereed. Matrassenmakerij - Sloffeerderlj Haarlemmerstraat 81 Leiden Telefoon 2.25.80 K 1710 (Advertentie) Kruis op. De distributie in Hongarije geschiedt onder verantwoordelijkheid van het internationale comité van het Roode Kruis. Uit Luxemburg is een partij van 100 ton pootaardappelen naar Hon garije gezonden. Duitse poolformuleren in beslag genomen Aan de doorlaatpost te Glanerbrug heeft de Koninklijke Marechaussee een groot aantal contróleformulieren van de Duitse lotto en voetbaltoto in beslag genomen. Dit is geschied op last van de officier van Justitie te Almelo, die wi.1 nagaan langs welke konalen de Nederlandse gelden naar Dn Island verdwijnen. Tegen een aantal personen, die als agenten optreden, is proces-verbaal opge maakt. Op een hoeveelheid geldprij zen is beslag gelegd. Men treedt niet op tegen personen, die slechts ever één formulier ceschikken. Benauwd spelletje Hij werd speels: met grote spron gen rende hij door het hok achter Bobbie, het hondje, en toen hij het diertje eindelijk in een hoek had ge dreven, duwde hij het met zijn gigan tische klauwen heen en weer, totdat het er benauwd van werd. Snel j vluchtte Bobbie achtervolgd door" de grommende Simba door een vluchtkier, die met het oog op deze gemoedsstemmingen in de deur van de hokken is gemaakt. Dan brulde de leeuw verveeld en nadrukkelijk- klagend en herbegon zijn rusteloos gedoe. De oppasser, Frits v. d. Brugge, is van mening, dat hij de dieren om ze levendig te houden, dagelijks wat dressuur moet aanleren. Hij heeft ook niet voor niets een cursus ge volgd voor dompteur bij Klant in Valkenburg. Met toestemming van zijn directeur is hij daarom begon nen Simba en Bobbie netjes aan tafel en van een bordje te leren eten. Iedere dag mag Bobbie het hok een tijdje verlaten. Dat zijn de meest troosteloze uren voor Simba. Zolang het hondje niet in zijn nabijheid is. doet de leeuw niets anders dan grommen en klagen. Wanneer hij echter zijn vriendje te rug ziet komen, begint hij zijn schijn baar ruwe spelletje met nieuwe he vigheid. Het staat als een paal boven water, dat de leeuw nooit zijn nagels naar zijn speelkameraadje uitsteekt. Maar toen we hem met het hondje zagen ravotten, waren we verbaasd, dat hij nog nooit eens zijn fluwelen poten te hard had neergezet, daar mede een voortijdig einde makend aan deze bijzondere dierenvriend- schap. Wanneer de zomer aankomt, ver dient het aanbeveling om in dc wijde omgeving verkenningstochten te maken om tc zien, waar men met zÜn loge's eens heen kan gaan. Aardige wandelingetjes, lieflijke wa tertjes, waar het goed vissen Is, speeltuinen, waar dc kinderen kun nen ravotten en pleisterplaatsen, waar een glaasje bier of limonade extra-goed smaakt. Herkent u een van zulke pleister plaatsen in ons plaatje van deze week? Wat stelt het voor en waar is het genomen? De vorige week L De molen, die de vorige week werd afgebeeld, stak zijn wieken niet onder stoelen of banken. Een zo opvallend bouwwerk, dat langs de openbare weg staat en daarbij in dienst Is als openbare maalderij, kan ook niet verborgen blijven. Tot ver in de omgeving is de koren molen aan de Gouwesiuisseweg dan ook bekend. De prijs, een waarde bon van vijf gulden, gaat deze week naar Anton v. d. Winde, Lage- waard 54 te Koudekerk. Wat U moet doen Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactic van onze conrant, welk plekje IJ In deze foto meent te herkennen Envergeet vooral niet Uw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt D zelf voor de teleurstelling dat uw Inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. WIE VOORTDUREND in de gelegenheid is om het zie kenbezoek bij verschillende pa tiënten gade te slaan, komt he laas tot minder prettige over tuiging, dat er op dit punt een ontstellend gebrek aan begrip blijkt te bestaan. Daarom is het, dat wij op deze plaats enkele beschouwingen aan dit onderwerp zullen wijden in de hoop, dat onze opmerkingen vele zieken ten goede zullen ko men en in de overtuiging, dat veler genezing er door kan wor den bevorderd. Om te beginnen blijft het be zoek bij de zieke vaak veel te lang zitten. De patiënt die in bed ligt, bevindt zich in een voor de conversatie vrij onge makkelijke houding. Daarom is bezoek ontvangen voor de mees te zieken een vrij vermoeiende bezigheid. Men dient de patiënt geduren de het bezoek voortdurend goed in het oog te houden. Krijgt men de indruk, dat de visite inder daad vermoeit, ziet men zweet druppeltjes op het voorhoofd of „opgewonden kleurtjes" op de wangen komen, dan is het ze ker tijd om afscheid te gaan nemen. DIJ ZEER ERNSTIGE patiën- ten kan men ook heel goed zwijgend op bezoek zijn. Dit laatste, vooral van belang voor familieleden van een zwaar zieke, wordt maar al te dikwijls vergeten. In het algemeen zouden wij willen zeggen: blijf korter en kom vaker. De zieke krijgt dan telkens weer bezoek, het geeft de patiënt telkens weer dat ver warmende gevoel, niet vergeten te worden. Laat het de zieke vooral niet merken, als u zelf soms onder zorgen gebukt gaat. Laat, zonder dat u te luidruchtig of te be wegelijk bent, in uw gehele hou ding iets opgewekts en vrolijks zijn. Dat is het wat de patiënt nodig heeft. U Uit de keuken geklapt jH Dikwijls wordt 's zondags groot vlees gegeven en 's maandags de rest verwerkt tot een smakelijke vleesschotel. Toch smaakt ter af- wisseling klein vlees ook heer- lijk en een Duitse biefstuk zal bijv. zeer zeker in de smaak vallen. Het beste kan men hier- toe mager rundvlees zelf malen, Hl vermengen met wat zout, peper en noot en goed dooreen kneden. Van deze massa worden dan biefstukjes gevormd, die op de gewone wijze gebakken worden. Gefruite uitjes worden om de biefstukjes neergelegd. Hj Zondag: grape-fruit, Duitse biefstuk, doperwten en wortel- tjes, aardappelen, koffiepudding met slagroom. Maandag: roer-ei, veldsla, ge- bakken aardappelen, gruttepap. Dinsdag: stoofschotel kool met kaas, gebakken grutten. Woensdag: gehakt, gebakken prei, aardappelen, fruit (capucij- ners in de week zetten). §H Donderdag: Capucijners met spek, gefruite uien en aardiappel- purée, appelmoes. Vrijdag: viscroquetten, sla van witlof, appel, biet en capucijners, |H pommes frites, tutti frutti. Zaterdag: kop vissoep, risotto met sla. U Recept: Koffiepudding Hl l. melk, 25 gr. (pl.m. 16 blaadjes) witte gelatine, 2 dl. (pl.m. 1H kopje) koffie- extract van 20 gr. koffie, M plm. 90 gr. (6 eetlepels) suiker. De puddingvorm met water |g wegzetten. Hierin de blaadjes gelatine pl.m. 15 minuten weken. !H De melk aan de kook brengen. De suiker in de melk oplossen. De gelatine uitknijpen en in wei- nig heet water oplossen. De ge- latine mag niet koken. De melk Hl enigszins laten afkoelen en er, Over het algemeen moet het gesprek heel anders verlopen dan helaas gebruikelijk is. Natuur lijk wordt er geïnformeerd naar de gezondheidstoestand van de zieke, maar het gesprek moet daar beslist niet de gehele be zoektijd over handelen. De bezoeker moet zeker niet uitvoerig gaan vertellen over wat Lij vroeger zelf zoal heeft geman keerd. Ook de vervelende, lang dradige en weinig opwekkende verhalen over ziekten van an deren dienen achterwege te blijven! DRENG EEN KLEINIGHEIDJE mee, waar de patiënt plezier van kan hebben, vertel hem iets uit de buitenwereld, dat hem zal interesseren en dan zo moge lijk iets prettigs. Het is over het algemeen goed, zich in anderen te verplaatsen; wanneer men met zieken om gaat, is zulks echter een eerste vereiste. Zo is het goed om te weten, dat veel zieken het al betrekkelijk druk hebben met wassen, bed in orde brengen, temperaturen, medicijnen inne men, maaltijden gebruiken en rusten. Zij worden door al deze plich ten soms al belangrijk in oeslag genomen. Degeen die op bezoek komt, heeft de taak het contact van de zieke met de buitenwe reld niet geheel verloren te la ten gaan. In de hoop, dat dit voor velen een zonniger en op gewekter contact moge worden dan het thans doorgaans is, zijn deze regels geschreven. Dr. ALFREDA BRIEDé. (Nadruk verboden). als ze niet meer dampt, onder roeren de gelatine en het koffie- extract bijvoegen. De massa ver der af laten koelen. De pudding, als ze drillig begint te worden, óverschenken in de pudding vorm. De pudding keren als ze volkomen koud is geworden. De pudding geven met custardsaus. Recept: Viscroquetten 300 gr. gekookte ontgrate vis, 50 gr. roomboter, 35 gr. bloem, 2J4 dl. visnat, 5 gr. gelatine, iets zout, citroen sap, ei, paneermeel, frituur vet. Van de roomboter, bloem en het visnat een dikke gladde saus maken. De in kleine stukjes ver deelde vis hier doorheen roeren en de geweekte gelatine er in oplossen. De saus met wat zout en een paar druppeltjes citroen sap op smaak afmaken, op een met water omgespoeld bord uit strijken en koud laten worden. Daarna in 8 gelijke delen ver delen en er mooie langwerpige croquetten van vormen en deze door paneermeel, door ei en nog eens door paneermeel wentelen. Daarna in dampend heet frituur vet vlug bruin bakken. Recept: Kaasomelet. 4 eieren, 2 lepels melk, 50 gr. kaas, 20 gr. boter, zout, paprika. De eieren en de melk losklop pen, de geraspte kaas er aan toe voegen, het deeg zo nodig op smaak afmaken met iets zout en paprika en in de boter langzaam in de koekepan bakken. De ome let voor 't opdienen dubbelslaan. intrede doet, dain schakelen we allen om. Als het weer maar even meewerkt, zijn we dade lijk bereid de luchtige kleding uit de kast te halen en ons eens echt zomers te kleden. De modeshows met de nieuwe collecties voor dit seizoen tonen ons, dat we het grotendeels zul len zoeken in kleurrijke ensem bles, iets dat trouwens past bij het vrolijke jaargetijde. Voor wie zich geen „Parijs toiletje" kan aanschaffen, zijn er weer de rokken en bloezes, tra ditioneel en in vele variaties, maar dat er ook wel iets anders van te maken is, bewijst het modelletje op onze illustratie. Bij een zachtrode wijde rok van soepele dunne stof, wordt een witte kantbloeze zonder mouwen gedragen. Deze bloeze is van de rok gescheiden door een zwarte ceintuur met gesp. Dit geheel zou op zich al aar dig zijn, doch hier heeft men nog een apart cachet verkregen door de hals van de bloeze af te werken met een kraagje van dezelfde rode stof waarvan de rok werd vervaardigd. Op die manier krijgt men meer eenheid, bloeze en rok behoren bij el kaar. Het kraagje is echter een voudig te verwijderen, waardoor de bloeze ook geschikt is om op andere tokken gedragen te wor den. Een eenvoudige vondst, die zeer aardig is en vele mogelijk heden biedt. (Nadruk verboden). 11 kunt niet alles weten Wie een autoradio bezit, dient ook over een bijbehorende radio- luistervergunning te beschikken, waarop zegels zijn geplakt tot en met de lopende maand. Petroleumvlekken in gemak kelijk hanteerbare voorwerpen verdwijnen sneller, indien men ze in de stoom van een ketel kokend water houdt. Een vuil geworden vacht maakt men schoon met een papje vau meel en tetra. Borstelen met een borsteltje, vervolgens dro gen en tenslotte de haren uit kammen. Emaille pannen of emmers, die van binnen beschadigd zijn, kun nen we opknappen met emaille- lak. Dit is in de handel ver krijgbaar. Men voorkomt door roesten. Dof en heel groen uitgeslagen koperwerk maakt men schoon met een mengsel van mosterd, azijn en brusselse aarde. Een vetvlek in een marmeren blad kan men verwijderen met een mengsel van 2 delen soda, een deel puimsteenpoeder en een deel kalk; met watei aanmaken. Afspoelen met zeepsop. Transpiratievlekken in kleding kunnen, zolang ze nog vers zijn, met warm water uitgewassen worden. Daarna inwrijven met een watje met benzine. Vergulde schilderijlijsten kan men schoonmaken met een spons, gedoopt in melk. (Nadruk verboden). IIIIIIIIHIHIIIIIIIIII

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6