DUINSTREEK TELEVISIE Scherp LIGTVoet Dr. W. C. Braat sprak voor Oud-Leiden over „Verdwenen Schoonheid" ZATERDAG 30 MAART 1957 DB LEIDSE CQURANT PAGINA 2 R.K. INSTUIF HERENSINGEL NEEMT DEEL AAN K.R.O.- DANSCONCOURS. A.s. woensdag 3 april zullen een 40-tal leden van de R.K. Instuif, Herensingel, naar de K.R.O.-studio te Hilversum gaan, alwaar opnamen gemaakt zullen worden voor het K.R.O.-dansconcours. Achttien paren zullen aan dit con cours deelnemen. Zij hebben zich voor deze gelegenheid nog eens extra geoefend o.l.v. de heer Martin Visser Leidse Agenda ZATERDAG 30 MAART. R.-k. Instuif Haagweg. Half-vas- ten. Ontspanningsavond m.m.v. The Lucky Stars. Leonardushuis, 8 uur nam. Kon. Ned. Nat. Hist. Ver. Excursie Huys te Warmont Bus richting Haar lem, Stationsplein 14.05, fietsers 14.30 uur nam. aan ingang. ZONDAG 31 MAART. R.-k. Instuif Her nsingel. Half vasten. Gezellige dansavond, m.m.v. de gebr. Driessen. Maria Gyzen- sleeg. 8 uur nam. Dienst der Apotheken. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tejef. 24807; Apo theek Tot hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, telef. 21060; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. MAANDAG 1 APRIL. A.K.W.V. Kringvergadering. Spreekbeurt drs J. H. Derksen. „In den Vergulden Turk", 8 uur nam. Ned. Reisverenlging voor Katholie ken. Father H. Verhoef over Zwart Afrika. „In den Vergulden Turk". 8 uur nam. R.-k. Emigratiebureau. Zitting, 't Karrewiel, half achthalf negen nam. K. O. Ned. Comedie „Aparte Tafels, Schouwburg, 8 uur nam. DINSDAG 2 APRIL. Vereniging E.H.B.O.-dienst. Jaarver gadering. Gulden Vlies, 8 uur nam. K. O. Ned. Comedie. „Aparte Tafels, Schouwburg, 8 uur nam. WOENSDAG 3 APRIL. K. O. Ned. Comedie. „Aparte Tafels, Schouwburg, 8 uur. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. 7 uur nam. DONDERDAG 4 APRIL. Concert door vier 'mannenkoren. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. VRIJDAG 5 APRIL. VEBO-paasveetentoonstelIing. Ope. ning. „Schuttershof", 10 uur v.m. „Leids Studententoneel" A. kiss for Cinderella. Schouwburg, 8 uur nam. ZATERDAG 6 APRIL. Diplomauitreiking aan leerlingen v. d. avondcursus. R-k. Techn. school „Don Bosco", 15.30 nam. R.-k. Instuif Haagweg. Johan Wig mans: „Tien jaar Russische Gevan genschap". Leonardushuis. 8 uur nam. ZONDAG 7 APRIL. R.-k. Instuif Herensingel. Johan Lauxtermann met Passiespel Barab- bas. Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. Dienst der apotheken. Zaterdag 30 maart zijn geopend des middags, 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoed-recepten: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. Apotheek Haven, Haven 18. tel 20085. Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Zondag 31 maart is van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen ge opend: apotheek Boekwijt. Zondagsdienst der hulsartsen te Leiden. A.s. weekend 30—31 maart zal de dienst worden waar genomen door: dr. De Jager, Pieter- se. Schaefer, Stoffers en Van Alphen. Doktersdlenst Oegstgeest. Dr. H. Varekamp. BIOSCOPEN. De film* in de week van 29 maart tot 5 april zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Lldo: „Noodlanding in de jungle 18 jaar. Luxor: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden. Trianon: „De straat der geverfde lippen", strikt volwasse nen. Rex. „Shotgun", 18 jaar. Casino: Afgekeurd. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 525. Horizontaal: 1. Oldenzaal, 8. ram, 9. aai, 10. as, 11. gek. 13. S.V., 14. merel, 16. open, 17. raar. 18. Tcrek, 20. id., 22. tal, 23. do, 24. uil, 26. pro, 27. menigmaal. Verticaal: 1. oratorium. 2. las, 3. dm. 4. nier. 5. Aa. 6. aas. 7. Liverpool 11. genet, 12. kerel, 14 met. 15 lak, 19. rang, 21. die, 23. dra, 25. LN, 26. van de dansschool Evert Castelein. Het paar, dat als eerste van de af deling uit de bus komt, zal later in de halve finales uitkomen met paren van andere instuiven uit het land. De opnamen zullen via de K.R.O. worden uitgezonden op zondag 7 april a.s., des middags om tien min. voor één. Het gehele concours staat onder leiding van de heer Ko Sandmann uit Amsterdam. De Instuif Haagweg heeft reeds in november van het vorig jaar aan dit concours deelgenomen. Werkplaatsen Leidse Duinwater Maatschappij gegund. De N.V. Leidse Duinwater Maat schappij, heeft het inrichten van tijdelijke werkplaatsen binnen be staande gebouwen aan de Middelste- gracht gegund aan de fa. J. van Riet te Leiden voor f 43.400. Tweede O.K.O.-lezlngavond. Na de lezing van pater R. van Maarschalkerweerd, heeft het bestuur van O.K.O. St. Leonardus pater N. Gemke O.F.M. bereid gevonden een tweede lezingavond te verzojgen. Op donderdag 4 april a.s., 's avonds om acht uur zal pater Gemke, die enige jaren belast is geweest met de zielzorg in de vrouwengevangenis te Rotterdam, spreken over het werk van de geestelijke verzorgers in de gevangenissen. Alle parochianen, dus niet alleen donateurs, zijn donderdagavond van harte welkom in het parochiehuis, Haagweg 14. Burgerlijke Stand Geboren: Mathilda Hendrica, dr van P. C. Theunissen en D. G. Bekooy. Petrus Jacobus, zn van W. J. Th. van der Weyden en M. E. Gijbels. Lucia, dr van J. van Holland en I. de Mooy. Peter Henk, zn van H. M. Gijsman en I. van der Kolk. Ondertrouwd: J. L. Trapman en Y. J. P. Monod de Froideville. N. A. G. Proost en J E. M. van Remundt. M. G. C. van Buuren en J. J. van der Meer. F. A. Schilthuizen en E. de Winter. A. F. Goeman en B. J. Brouwer. G. J. Prinsen en M. Kokkedee. H. Besling en M. E. O. Zilverentant. D. van dei- Kwaak en J. Wassenaar. D. H. van den Berg en M. C. Plu. P. Kooreman en H. Timmerman. W. P. M. Goddijn en H. M. Juffermans. M. van de Peppel en G. H. von Liebenstein. Overleden: J. de Haan, 78 jr, man. J. Randoe, 71 jr, man. P. H. Limahelu, 30 jr, huisvr. van C. J. Mol. Leidse mannenkoren geven concert Evenals het vorig jaar trekken op dezelfde datum als toen 4 april enige mannenkoren gezamenlijk op voor het geven van een Buiten gewoon Concert in de Stadsgehoor zaal. Dit zijn alle koren, welke staan onder directie van Louis van Wijn gaarden, die ook dit optreden zal leiden. Het zijn „Kunst na Arbeid", „S.L.F." (het koor der Leidse Ste delijke Lichtfabrieken), het dubbel- mannenkwartet „Inter No6" en, in de plaats van het koor der Leidse Koks- school, dat zich verleden jaar deed horen en *t Koudekerkse „Onderling Zanggenot". Deze samenbundeling van krach ten kan zeker de koorzangkunst sti muleren onder het devies van de di rigent, n.l. „te helpen de koorzang op een hoger plan te brengen". Het programma bevat werken van Da Vittoria, Da Palestrina, Coupe- rin, het „Te Deum Laudamus" van Hub Cuypers, Schubert, Brahms en de Hongaarse componisten Janos Arany en Erkel Ferencz, van wie het Hongaarse volkslied in de be werking van Oscar van Hemel ge zongen wordt. Solistische medewerking verlenen Heieen Verkley (sopraan) en Belia BrussenKeijzer (alt). John Mos- taert verzorgt de pianobegeleiding. Gezien de prestaties, welke op het vorige gemeenschappelijke con cert te beluisteren vielen, kan men ook voor deze avond vermoedelijk goede verwachtingen koesteren. Het streven, om de mannenkoorzang op deze wijze meer in de belangstelling te plaatsen, verdient stellig waar dering! Laatste |eugdconcert HET LAATSTE jeugdconcert van dit jaar was weer overbezet. De dirigent vond een schare belangstel lende jongelui, gretig om zoveel moois te beluisteren, voorgegaan door het inleidend woord van Eduard Flipse, dat steeds boeiend en doeltreffend wijst op schoonheid en speciale bij zonderheid van de muziek. De dirigent had voor deze middag GANGETJE 12 (Advertentie) Daar de Lakenhal wegens restau ratiewerkzaamheden tijdelijk geslo ten is, werd de lezing van dr W. C. Braat over „Verdwenen Schoonheid vrijdagavond in de filmzaal van de Universiteit gehouden. Spr. wierp de vraag op hoe het eigenlijk komt, dat de vanzelfsprekende, onbewuste schoonheid van alle dingen van da gelijks gebruik allengs uit ons leven verdwenen is. De ambachtsman van vroeger eeuwen was zelden een be wust kunstenaar. Hij maakte de din gen naar oud fatsoen en versierde ze met traditionele motieven. Er was eigenlijk niets bijzonders aan, hij redeneerde niet over aesthe- tiek, maar toch werd het altijd goed. Waarom moeten er nu bewuste kunst- nijveraars aan te pas komen, mensen die zich met aesthetische problemen bezig houden en die uitgesproken artistiek zyn, om potten te bakken, meubels te maken of huizen te bou wen die niet lelijk zijn? En wat is dan dikwijls nog het resultaat? Reeds velen hebben zich over deze vraag liet hoofd gebroken, maar niemand heeft ooit een bevredigend antwoord gevonden. Men heeft de oorzaak al tijd gezocht in i iterlijke dingen. De machinale productie zou het hand werk vermoord hebben, de arbeider heeft geen liefde meer voor zijn vak, door de afschaffing der gilden is er vakbekwaamheid verdwenen enz. Dat alles raakt evenwel de kern van dc zaak niet. De oorzaak zit veel dieper en moet gezocht worden in een geleidelijke verandering van de menselijke geest. Het primitieve denkpatroon, zoals dat in zijn oer vormen spreekt uit de kunst en de levenshouding van de palaeoMtische mens, was totaal verschillend van het modern geestelijk patroon, dat in de loop der eeuwen, geleidelijk aan, maar in sommiee perioden ook sprongsgewijze (de Griekse oudheid, de Renaissance, de zogenaamde Ver lichting der 18e eeuw) tot ontwik keling is gekomen. Van de oertijd af voelde de mens zich door magisch - godsdienstige banden verbonden met zijn gehele omf ing. Hij maakte geen onderscheid tussen dp bezielde en de onbezielde natuur. Ziin kunst was uitsluitend een middel tot con tact met de hogere machten en zo was dat, door de hele praehistorie heen, ook nog het geval met het or nament. Ieder ornamentmotief was een godsdienstig symbool en diende bij wijze van spreken als amulet of talisman. Ook later, als die symbo lische betekenis van het ornament langzamerhand verloren is gegaan en ook de voorstelling, dat ieder ding bezield is, blijft nog eeuwen en eeuwen een sterke trek van conser vatisme de menselijke geest beheer sen en tevens het onbewuste gevoel, dat ook de voorwerpen, de dode dingen, een eigen persoonlijkheid hebben. Traditie Daarom kon men vroeger niet an ders doen dan de dingen maken op de manier en naar het fatsoen, zoals dat nu eenmaal hoorde, zoals men het altijd had gedaan en een stuk gereedschap, een wagen, een schip of een huis waren dingen, die elk apart de aandacht vroegen en recht hadden op een passende versiering met ge ijkte overgeleverde motieven. Dit conservatisme is het essentiële van stijl. De stijlvormen veranderden slechts heel geleidelijk en het gevoel voor goede verhoudingen bleef altijd le vend, tot aan de drempel van de mo derne tijd. Toen ging de mens vooruit zien, inplaats vari altijd achterom. Het drong tot hem door, dat vele din gen ook heel anders gedaan kunnen worden en dat baande da weg tot de geweldige technische vooruitgang van de moderne tijd. Het principe van de stoommachine is al in de Helle nistische tijd uitgevonden, maar in het begin van de 19e eeuw was de geest pas rijp voor de toepassing er van. Dat modern geestelijk patroon, dat vrij worden van traditie en over geleverde begrippen, heeft in vele opzichten zegenrijk gewerkt, maar het heeft ook grote schaduwzijden, o.a voor de schoonheid in onze da gelijkse omgeving. Het is niet langer mogelijk dat schone vormen, zoals vroeger, in een vaste traditie veran kerd, vanzelf ontstaan. Zij kunnen alleen nog bewust geschapen worden door mensen, die toevallig met smaak begiftigd zijn. Maar het oude am bacht en de oude architectuur zijn dood, omdat de geest, waaruit zü voortkwamen, gestorven is. NIF.T-BEZORGINÜ Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mcr 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. gekozen van Haydn's Oxford Sym- phonie het le en 2e deel, de Sympho nic no. 92 in g. Na een korte inleiding hoort paen een zonnig Allegro in een voortreffelijke bezetting (allicht wat groter dan Haydn kende) maar in al haar joyeuze eenvoud een muziek stuk om ons op te heffen en gelukkig te maken. Het 2de deel, het Adagio, ernstig van karakter, evenwel zang rijk en duidelijk, zodat het volgen geen moeite kost, was door de diri gent gekozen tot inleiding van de Zes Adagio's van Willem Pijper, van wie wij voor de 10e keer zijn sterfdag herdenken. Pijper, de geladen voorvechter van de nieuwe muziek, die iets wilde geven zonder herinnering aan voor gangers, de felle criticus-cynicus, die zware kritiek met en over zichzelf voerde, schrijft in bezonkenheid, zonder opstand, met veel devotie en grote geestelijke ommekeer, een zestal Adagio's, ter viering van zijn toetreden in 1940 tot een orde; een gebeurtenis, die hem grotelijk ont roerde. Komend tot wat voor hem het grote Licht betekende, zo heeft de componist zijn stukken geconcipieerd en neergeschreven in religieuze sfeer en de uitvoering, welke Flipse eraan gaf, is ontroerend, ingetogen en ver heven van klapk. TENSLOTTE de 2e Suite uit het ballet Daphne en Chloë, een ballet omstreeks 19091912 door Ravel voor Diaghilew geschreven. Deze dansgeschiedenis is ontleend aan een Grieks verhaal uit de 3e eeuw. 't Is een grootse muzikale schildering, een geniale compositie in rijke kleuren, van deze onafhanke lijke meester. De dirigent en zijn in topvorm spelende Philharmonie heb ben een uitvoering ervan gegeven, welke uitgegroeid is tot een vertol king. De vele jeugdige toehoorders en hun mentors hebben in grote dank baarheid voor wat nu vertolkt is (en wat op de voorgaande jeugdconcerten werd uitgelegd en voorgespeeld) de dirigent en de musici van het orkest van ganser harte en bij herhaling toegejuicht met vurig enthousiasme. Naar te hopen is: tot weerziens op de Jeugdconcerten te Leiden. J. KORTMANN. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEIDEN Algemeen Over de periode van 18 tot en met 23 maart 1957 onderging de arbeids reserve opnieuw een daling, waar door het aantal ingeschrevenen op 23 maart 220 beliep. De afname van het aanbod voltrekt zich tot nu toe zeer geleidelijk. In algemene zin kan de daling gezien worden als een ge volg van de verminderde invloed van seizoenfactoren o.a. in de bouwsector en de landbouw. Een vergelijking met de standcij- fers van het overeenkomstige tijdstip in ,1954, 1955 en 1956 doet zien. dat de voordelige verschillen, vooral ten aanzien van 1954 en 1955, niet onbe langrijk zijn en bedragen resp. 890, 325 en 40. Een analyse van het aanbod naar vorm van werkloosheid levert het voLgende beeld op: wrijvingswerk loosheid 46 (v.o. 80) en overige vor men van werkloosheid 60. Vraag De geregistreerde vraag steeg in belangrijke mate nl. van 430 tot 650, waarvan er 250 betrekking hadden op jeugdigen, leeftijd 15 tot en met 18 jaar, als gevolg van een intensief onderzoek in de textielsector. R.-k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek De r.-k. openbare leeszaal heeft de volgende nieuwe boeken in bezit ge kregen: Ontwikkelingslectuur: Microscopie voor iedereen; Axters: Geschiedenis van de vroomheid in de Nederlanden (3 dln); Bouwman: Goeden avond, dames en heren; Buytendijk: De mo derne mens en zijn lectuur; Denis: Met een luipaard op schoot; Donath- Seeuwen: Welke hond moet ik kie zen?; Van Doorninck: Puccini; Du- foyer: De kinderziel; idem: De psy chologie van de jongen in de puber teit; idem: De psychologie van het meisje in de puberteit; Engasser: Suez; Firkel: Het lot van de vrouw; Geschiedenis der mensheid dl. 1; Godefroy: Het verwarmd aquarium; Groen-Hamann en Schuyt: Inleiding tot de scheikunde; Hagen en Winters: Korte schets van het Nederlandse privaat- en strafrecht; Hentzen: Uit onze sociale geschiedenis; Huibregtse: Marokko in het zonlicht; Ik kan huis houden; De Jong: De werking van de volkshuishouding; Keiler: De bij bel heeft toch gelijk; Knippenberg en Rombouts: Heemkundige bloem lezing; Kohnstamm-v. d. Velde en Welling: Naar een nieuwe didactiek; Krabbe: Hors d'oeuvre en hartige hapjes; Ktfrtz: Kervu Symons dochter van Haerlem; Van der Linde: De komende oecumenische kerk; Lopez Cardozo: Weervoorspelling in kort bestek; Mair unter der Eggen: De wonderwereld der natuur (3 dln.); Matthews: Uren met Graham Greene; Muller-Idzerda: De plant in huis; Munnichs-De Moor en Maltha: Herfstij van de levensloop; Nebesky- Wojkowitz: Bergen, goden, Magiërs: Pereira d'Oliveira: Hygiëne van de vrouw; Pieck en Thomas: Droom in de.delta; Prins: Leer schaken: Ro- ssier: Ik zocht Gods afwezigheid (2 dln.); Schoonenberg: Het geloof van ons doopsel (2 dln.); Schreiner: Een leeünet vol; Senet: De mens op zoek naar zijn voorouders; Stijger: Leer zeilen!; Veldhuizen: Aquariumvissen uit Amerika (2 dln.); Veldkamp: Groepsproblemen; Vreedenburgh: Tennis; Wanders: Het raadsel Mars. Nederlandse romans: Van Aerde: De arme bruiloftsgast; Beuving: „Kennismaking gezocht"; De Breo: Vechters tegen dc bierkaai; Corsari: Charles en Charlotte; Van Ginneken- Niet tevergeefs; De Lannoy: Goud; Mok: Het geheim van Beukenhorst; Schmidt: Inspecteur Kielstra. Vertaalde romans: Björn: Pappa's vrouw; Cesbron: Gij zult de hemel open zien; Forester: Lord Hornbk)- wer; Fussenegger: Het huis der oon- kere kruiken; Ganz: De vermetele dokter; Godden: Een stukje van de hemel; Hartmann: Het papegaaie nest; Haslund: Midzomer wende; Hes sion. In hoger beroep; Kirst: God slaapt in Masuren; Kunze: De laat ste brug; Lülzkendorf: De donkere jaren; Maltz: Vuur in de nacht; La Mure: De grote passie; Myrivillis: Sappho, de onderwijzeres met de gou den ogen; Seton: Katherine; Shapi ro: De zesde Juni; Shute: Pastorale; Soloviev: Als de goden zwijgen; Suyin: Regen zal ik drinken; Wilson: De man in het donkergrijze pak. Engelse romans: Blochman: Recipe for homicide; Cheney: Dark wanton: Never a dull moment: The stars are dark; Christie: Death comes as the end; The secret adversary: Sparkling cyanide; Forester: Flying colours; Lord Hornblower; Gardner; The case of the dangerous dowager; The case of the perjured parrot; Hardy: Tess of the d'Ubervilles; Menen: The backward bridge; Nielsen: The woman on the roof; Queen: The american gun mystery; Q.B.I. (Queen's Bureau of Investigation); The glass village; Slaughter: A touch of glory; East side general; Stone: Love is eternal; Wilder: The bridge of San Luis Rey; Woolf: To the lighthouse. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 30 Maart 1857. Uit Zaandam wordt het vol- gende aan het Hbl gemeld: In de verledene week is hier overleden zekere H. Deze persoon, door eene korte doch hevige ongesteld heid overvallen, moet op zijn doodbed in verschrikkelijke be nauwdheid verklaard hebben, dat hij 9 a 10 jaren geleden het huis in brand heeft gestoken, waarvan zekere K. Klut alstoen beschul digd en daarom veroordeeld werd tot de straffe des doods, welk vonnis echter op het door hem ingediende verzoek om gratie, is veranderd in een langdurige ge vangenisstraf. geesseling en brandmerk. Men huivert op het denkbeeld, dat de bekentenis waarheid bevat, te meer daar de veroordeelde reeds in de ge vangenis zoo men zegt r'an verdriet en hartzeer is gestor ven. Wat er van de zaak is, zal mogelijk de tijd leeren, doch dit schijnt eene zekere waarheid te zijn, dat gemelde Klut ten allen tijde en onder alle omstandig- heden moet verklaard hebben, onschuldig te zijn. KATWIJK AAN DFN RIJN Medische dienst. De zondags dienst zal voor de patiënten van de doktoren J. Bergman, E. E. van dei- Laan en H. M. Hueting voor Kat wijk, Valkenburg en Rijnsburg, wor den waargenomen door dokter E. E. van der Laan, Rapenburg 1, tel. 2810. Woningbouw. Voor rekening van de fa. Joh. Verhart zullen aan de Wassenaarseweg ten noorden van „De Rusthoek" twee woningen en een autogarage met bedrijf worden gebouwd. KATWIJK AAN ZEE Zondagsdienst. De zondags dienst voor zover het de patiënten betreft van de huisartsen Visser, Lodder, Cleveringa, Borleffs en Ha gen, wordt waargenomen door dr K. Slagmolen, Zeeweg 23. OEGSTGEEST VERZOEKEN OM SCHADE VERGOEDING WEGENS PACHTVERBREKING. Op de vergadering van de gemeen teraad, die 3 april a.s. wordt gehou den, zullen een aantal verzoeken ter tafel worden gebracht, ingediend door voormalige pachters van ge meente-eigendommen wier pacht overeenkomsten geheel ot gedeelte lijk niet worden verlengd en die daardoor financieel worden getrof fen. Uit een door de adviescommissie aan de raad gericht schrijven ont lenen wij, dat deze adviseert de ver. zoeken van fa. J. G. Juffermans Zn., en C. P. J. Paardekoper toe te wijzen, dat betreft de laatste met uit zondering van diens verzoek betref fende de gronden tussen Pr. Bern- hardlaan en Hofdijck. Op het verzoek van G. J. Hooger- vorst adviseert de commissie afwij zend te beschikken. Voorts wordt voorgesteld de uit betaling van een overbruggingsuit kering aan G. J. v. d. Meer, die bij besluit van de raad in de vergade ring van 15 febr. eerst op nader vast te stellen datum zou geschieden, thans zo spoedig mogelijk te doen. SASSENHEIM PRIESTERWIJDING. Morgen 31 maart zal onze plaats genoot, de eerwaarde frater J. Ver- ,degaal, Montfortaan te Oirschot, de H. Priesterwijding ontvangen. Op tweede Paasdag zal de neomist in de parochie van de H. Pancratius te Sassenheim zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. RECHTZAKEN OP VERMOEDEN VAN MEINEED. Een 32-jarige Leidse aannemer en zijn 25-jarige broer werden vrijdag tijdens de zitting van het Haags ge rechtshof op last van de procureur- generaal gearresteerd wegens ver moeden van meineed. Zij getuigden in de zaak tegen een 41-jaige los- werkman uit Naaldwijk, die ontken de dat hij in de vroege morgen van 21 juli 1956 te 's-Gravenhage in een bouwkeet in het Staalduinse Bos zijn mede-arbeider O. had geslagen. In eerste instantie was hij hiervoor tot f '40 boete of 10 dagen. Tijdens het vooronderzoek hadden enkele getuigen verklaard de klap, die O. na drie dagen pas een opge zette kaak zou hebben bezorgd, te hebben gezien. De aannemens, die door de raadsvrouwe a décharge wa ren opgeroepen steunden echter de ontkennende verklaring van ver dachte. Er zou wel gescholden, maar niet geslagen zijn. De procureur-ge neraal waarshuwde de getuigen, dat het Huis van Bewaring op een kier stond, maar zij volhardden bij het geen zij hadden gezegd. Hierop werden zij ter zitting gear resteerd en werd de behandeling van de mishandeling tot onbepaalde da tum geschorst. VOORHOUT 40 JARIG KLOOSTERJUBLILEUM BROEDER LAMBERTUS. Zondag 31 maart a.s. zal broeder Lambertus, in de wereld L. v. d. Eijk uit Lisse zijn 40-jarig kloosterjubi leum gedenken. Allen die deze broeder kennen, be grijpen wel dat dit niet ongemerkt voorbij zal gaan. Geheel zijn kloosterleven was de jubilaris „collectant" voor de Hei bloem en als zodanig kreeg hij in deze omgeving vele bekenden door zyn grote jovialiteit. Hij staat bekend als een goed organisator. In de honger winter werkte hij veel achter de schermen, o.a. wat betrof aardappelen transporten voor de bevolking van Voorhout. Zondagmorgen 11 uur is er in de B.N.S. receptie voor de inwoners van het huis, terwijl 's namiddags vrien den en bekenden hem gelukwensen kunnen aanbieden. VOORSCHOTEN Gemeente neemt aPc^eid van mej. Van Geest Gemeentebestuur en -personeel hebben gistermiddag in de raadzaal van het gemeentehuis van Voorscho ten afscheid genomen van de ge meente-ontvanger. Nederland zal wel niet veel vrouwelijke gemeente-ont vangers tellen, maar in ieder geval is er nu weer één minder Nadat mej. van Geest eigenlijk reeds per 1 januari haar taak had moeten beëindigen in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, bleef zij op verzoek van het gemeente-bestuur nog tot nu toe haar taak vervullen. Maar nu maandag de nieuwe ontvanger, de heer A. van Duyvenbode, in functie treedt, was toch het ogenblik van afscheid gekomen. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven memoreerde, dat mej. van Geest reeds in 1918 in gemeentedienst is getreden en daar zij een uitmuntend ambtenaar was, steeds in vang is op geklommen, tot zij enkele jaren gele den als bekroning op haar loopbaan benoemd werd tot gemeente-ontvan ger. Spr. stelde de scheidende ambte. nares ten voorbeeld aan de jongeren. Namens het gemeentebestuur over handigde hij haar een enveloppe met inhoud, waarbij hij de suggestie uit te, dat de inhoud wellicht voor een buitenlandse reis gebruik* zou kun nen worden. Namens het gezamenlijk gemeente- personeel bood burgemeester Van der Hoeven mej. Van Geest een lees- lamp en een bijpassende kap voor een staande schemerlamp aan. Ook de gemeentesecretaris, de heer Joh. de Bres, uitte zijn waardering voor het werk van mej. Van Geest. Hij wenste haar toe, dat zij nog vele jaren een goede gezondhei mag be houden. Namens de afdeling Centrale Boek. houding sprak de heer P. C. Kraaye- veld woordén van dank voor de uit muntende samenwerking, terwijl de heer C. van Meurs zijn afscheids woorden namens het jubileumfonds vergezeld deed gaan van een elek trisch verwarming-apparaat. Hartelijk was het dankwoord dat mej. Van Geest daarna sprak. Zij haalde op, hoe zij 39 jaar geleden bij de distributiedienst begonnen was, daarna ter gemeentesecretarie in de Treubstraat was gekomen en tenslot te ook de overgang naar het nieuwe raadhuis had meegemaakt. Zij dank te in het bijzonder enkele naaste me dewerkers voor de prettige verhou ding, die er steeds geweest is en zij wenste de nieuwe ontvanger toe, dat hij in dezelfde rettige sfeer zal mo gen werken, en dat hij eveneveel vol doening in zijn nieuwe werk zal mo gen vinden. Medische Zondagsdienst. De me dische zondagsdienst der doktoren wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dr F. H. W. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356. Voor de zuster vervoege men zich tot het Gezondheidscentrum, Wijngaardenlaan, tel. 2177.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2