3)e CetdóeSotvtcmt Dc voorgeschiedenis van hel Egyptische avontuur Londen en Parijs niet accoord met Egyptische voorstellen Luchtvaartonderhandelingen met Amerika in een impasse Het land der vrijheid weert vrije vogels Bij veto moeten V.S. druk uitoefenen Voor een Kardinaal de Jong Monument Wisltn PARUS en LONDEN van ISRAELS actie? Eden zwichtte voor interne oppositie Stakers in Engeland onrustig Een nieuwe brief aan minister Drees? ZATERDAG 30 MAART 1957 58ste JAARGANG No. 15070 Directeur: a M v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L C. J ROOZEN BÜREAPX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935: Redactie 20015: Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs I 0A5 p.w, ƒ235 pjnnd, ƒ7— p.kwart. Franco p.p. 1.40. Advertenties: 17 et. p. man. Telefoontjes 130. Frankrijk wil de Veiligheidsraad inschakelen r\IPLOMATIEKE KRINGEN in Londen hebben vrijdagavond gezegd, dat U de jongste Egyptische voorstellen over de functionering van het Suez- kanaal verscheidene voor de Britten onbevredigende facetten hebben, die niet in overeenstemming zijn met de zes beginselen voor een oplossing van het Suezkanaal-probleem, zoals de Veiligheidsraad ze in oktober 1.1. vast stelde. Volgens het Franse rechtsradicale blad „L'Aurore" zal Frankrijk bij dc Veiligheidsraad van de Ver. Naties in beroep gaan tegen de voorwaar den, welke president Nasser stelt voor het gebruikmaken van het Suez- kanaal. Het blad voegt hieraan toe, dat de Sowjet-Unie zeker van haar vetorecht gebruik zal maken. Dan zouden de Ver. Staen directe druk op Egypte moeten uitoefenen, „het enige bruikbare middel tegen dictators". VERKLARING VAN BEN GOERION. Premier David Ben Goerion van Israël heeft volgens een in Parijs ge publiceerd interview verklaard, dat de toestand in het Midden-Oosten „zeer ernstig" zou worden als de ver zekeringen, die aan Israël waren ge geven ten aanzien van de Golf van Akaba niet beter werden nagekomen dan die aangaande het bestuur van de strook van Gaza. Door het internationale politieleger en de Palestijnse politie- zijn in de strook van Gaza gemengde patrouil les opgericht, aldus heeft Tekoah, ad viseur van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken inzake vraag stukken die betrekking hebben on de wapenstilstand, vrijdag in Jeruzalem medegedeeld. Volgens hem zijn de Ver. Naties in Al te grote liturgische hervormingen Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, heeft een eind gemaakt aan feite een instrument van de Egypte- naren geworden om Israël te bestrij den. Hij sprak zich uit voor een blij vende barrière tussen de strook van Gaza en het Israëlische grondgebied. Arabische boycot. De raad van de Arabische Liga heeft zich akkoord verklaard met een aanbeveling volgens welke schepen met koopwaar, met bestemming of af komstig van Israël, niet in de Ara bische havens mogen ravitailleren, al dus heeft de correspondent van Bei- ga in Cairo vrijdag bericht, Deze schepen mogen in de Arabische ha vens alleen voldoende brandstof in nemen om de dichtst bijzijnde niet- Arabische haven te kunnen bereiken. De raad verwierp voorts het plan, volgens hetwelk Arabieren, die in Is raël wonrn, hun eigendommen in dit land zullen kunnen ruilen tegen, eigendommen van Joden, die in de Arabische landen wonen. HET EERSTE KONVOOI. In het Suezkanaal heeft vrijdag voor het eerst sinds de blokkade een flinke bedrijvigheid geheerst. Vrijdagmorgen voer een groot kon vooi met het 7.000 ton metende Ita liaanse vrachtschip „Sandro Primo" voorop, bij Suez het kanaal binnen. Dit konvooi bestaat uit tien schepen van verschillende nationaliteit. Egyptische, Amerikaanse en Russi sche loodsen voerden de navigatie. Men verwacht echter, dat verschei dene schepen van dit noordwaarts varende konvooi tengevolge van de 'hevige wind vanavond in de Grote Bittermeren voor anker zullen gaan. Gemeld wordt, dat alle schepen ue kanaalgelden aan de Egyptische auto riteiten hebben betaald. Vier Turkse herders, die enige weken geleden bjj het afslaan van een aanval van wolven op hun kudde gebeten waren, zijn dezer dagen aan hondsdolheid overleden. Zij hadden hun verwondingen wel verbonden, doch er verder geen aandacht aan besteed. Hun dorp, Tekat in Mid- den-Anatolië, is nu door de gezond heidsdienst geïsoleerd. Het Parijse blad „Figaro" heeft een uittreksel gepubliceerd van een boek van de hand van de gebroeders Serge en Merry Bromberger, volgens het welk Engeland en Frankrijk van tevoren wisten, dat Israël op 29 oktober Egypte zou aanvallen. De schrijvers, twee Franse journalisten, zeggen dat de BritsFranse inter ventie in augustus al was voorbereid. Premier Ben-Goerion van Israël en zijn Franse collega Mollet zouden vóór het Israëlische offensief een geheime ontmoeting hebben gehad op het militaire vliegveld bij Parijs, Villecoublay. EEN „MORELE OVEREENKOMST". Volgens de Brombergers is het niet cbleken, dat er een gebelm ver een aantal liturgische hervormingen, I drag is getekend. Wel zou er een welke zijn voorganger kardinaal „morele overeenkomst" tot stand zijn Suhard bij wijze van proef had toe gelaten. Met name heeft hij de pas toors van St. Séverin en St. Sulpice verzocht zich voortaan te houden aan het nieuwe directorium, dat het Fran se episcopaat kort geleden het licht heeft doen zien. Een der meest opmerkelijke ver nieuwingen werd toegepast in de pa rochie Saint Séverin met een uit gebreide bevolking van werklieden en studenten. De priesters van die parochie verenigden zich in een ge meenschap, geleid door Abbé Con- nan, die als priesters door Abbé Sé verin een innige gemeenschap van parochianen en priesters nastreef den. Voor wat de H. Mis betreft werd vooral het streven om het Latijn door het Frans te vervangen met opval lende konsekwéntie doorgevoerd. Het Graduaal, het Episel, het Evangelie, de Canon werden in het Frans uit gesproken en zelfs bij de uitreiking van de communie werd het „Corpus Domini" in het Frans gezegd, terwijl de H. Communie staande werd ont vangen. Abbé Connan heeft onverwijld ge antwoord zich volkomen aan het ge zag te onderwerpen en dus de proef neming te zullen staken. gekomen, volgens welke Israël in stemde met een gelijktijdige inter ventie van Frankrijk en Engeland in ruil voor bescherming van zijn kust en vliegvelden door Franse jagers en de Franse marine. Op 6 november was het kanaal on verdedigd, doordat de Egyptische luchtmacht was uitgeschakeld, aldus de schrijvers, en de Fransen hadden met lichte tanks in enkele uren het kanaal kunnen bezetten. Op de avond van de „Boelganin- bom" (het beweerde dreigement van de Russische leider om Parijs en Londen met raketten te bestoken) sliep of rustte premier Eden. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken vond Boelganins boodschap niet belangrijk genoeg om er Eden voor te verstoren. In Parijs bewaarde premier Mollet zijn kalmte. Hij zag, steeds volgens het boek, geen direct oorlogsgevaar. De Franse ministers vonden ook steun in het bericht, dat Port Said gevallen was en dat de geallieerde troepen langs het kanaal optrokken. Dit bericht was echter vals. Op dat moment, aldus het boek, was de Brits-Franse armada nog op zee en waren slechts 1000 parachutisten be zig met de omsingeling van Port Said. Politie en stakers bij de motorvoertuigenfabriek Massey Harris-Ferguson in Trafford Park bij Manchester geraakten slaags toen postere een vrachtwa gen wilden verhinderen het fabrieksterrein op te rijden terwijl de politie on haar beurt dat weer wilde verhinderen. Het gelukte evenWel niet de - bestormde wagen te ontzetten voordat er extra politie aan te pas gekomenoverleg van de Amerikaanse onder was. De foto geeft een beeld van de strijd aan de fabriekspoort. I handelaars zal deelnemen. De Ame- Eden kon het niet volhouden. Toen premier Eden op 6 november Parijs opbelde, zat premier juist aan de lunch met de Westduitse bondskanselier Adenauer. Eden zei, dat hij tot een staking van het vu ren had besloten. Hij kon het niet langer volhouden tegen de druk van de Verenigde Naties en vooral van Washington en tegen de oppositie in zijn eigen kabinet. Het was, vol-, gens het boek, niet het dreigement van Boelganin, dat hem over stag had doen gaan. Het Russische Pers bureau Tass had in elk geval bekend gemaakt, dat de Sowjet-Unie niet op eigen houtje tussenbeide zou komen, maar via de Verenigde Naties. Eisenhower had, volgens dc schrij vers, Eden de verzekering gegeven, dat 'n Russische bom op Parijs of Lon den een Amerikaanse atoomoorlog tegen de Sowjet-Unie zou ontkete nen. Maar Amerika weigerde de actie tegen Egypte, die door de V.N. was veroordeeld, te steunen. Washington had gezegd: „Staakt het vuren, an ders kunnen wij geen bondgenoten blijven". Later op de dag had Eden weer opgebeld met de mededeling, dat Mollet en hij de volgende dag in Washington werden verwacht voor een herstel van het Brits-Frans-Ame rikaanse front. De Franse premier was zeer ver heugd over die uitnodiging en er werd afgesproken, dat de staking van het vuren uit naam van beide rege ringen zou worden afgekondigd. Een uur later had Eden echter voor de derde maal opgebeld. Hij zei dat Eisenhower van gedachte veranderd v/as. Een conferentie van drie kan j niet worden gehouden voordat alle besluiten van de Asspmblée van de V.N. waren uitgevoerd. Dat om te voorkomen, dat de bijeenkomst „in de Ver. Staten en andere landen" een verkeerde indruk zou wekken. Volgens de „Figaro" zou de vroe gere Franse minister van buitenland, se zaken, Mauricf Schumann, de bron zijn geweest voor de inlichtin gen van de telefoongesprekken tus sen Eden en Mollet. Zowel het Britse als het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft geweigerd commentaar te le veren op de artikelen over het Franse boek. FRANSE ONTKENNING. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de bladzijden in het zojuist uitgekomen boek over de Suezcrisis, die een beschrijving geven van de besprekingen tussen de Britse en Franse regeringsleiders, „volkomen uit de lucht zijn gegrj pen". Er bestaat in het geheel geen grond voor de bewering, dat premier Mol let van Frankrijk en zjjn Israëlische collega Ben Goerion in de herfst van het vorig jaar in het geheim zijn bij eengekomen op een militair vlieg veld te Parijs. De Stichting „Kardinaal de Jong Monument", in het leven geroepen door vertegenwoordigers van alle geledingen der Nederlandse katho lieken. biedt U morgen aan de uit gang der kerken een prentje aan met de beeltenis van Zijne Eminen tie Johannes Kardinaal de Jon?, za liger gedaehtenls. De Stichting vraagt U om er de kleine gift tegen over te stellen van vijf en twlntlfj cent. De aartsbisschop van Utrecht geeft daarbij de volgende aanbeve ling: Wanneer wat de Stichting ver wacht katholiek Nederland in grote meerderheid dit kleine offer brengt, zal een monument kunnen worden ongericht, waarin passend de dankbaarheid tot uitdrukking komt. tot welke de OQSdiafharu ver diensten van de overleden Prins der Kerk ons verplichten. Tot oprichting van een monument ter ere van Kardinaal de Jong noopt ons overigens nog méér dan dank baarheid De deugden, welke hem tot een ideale leider maakten in ramn7aliee tilden van vervalsing, onderdrukking en vervolging: ziin nederigheid, zijn waarachtigheid, zijn vastberadenheid, rijn voorzich tigheid en ziin grandioze moed vor men een kostbare erfenis, welke wij, de direrte erfgenamen, weer moe ten overdragen nan ons nageslacht. Dit hptekent allereerst. dot wij on onze beurt van dip deugden uit moe ten denken en doen Maar richten wij een monument on ter erp van de Kardinaal dan bliift Hij. die ons ee- insoireerd heeft, ook op een bepaal de wijze in stoffelijke gedaante in ons midden vertoeven om ons daar aan te herinneren en maken wij zijn grootheid voor het nageslacht ogen blikkelijk zichtbaar. Dc Stichting „Kardinaal de Jong Monument" heeft ons gevraagd, de inzameling, welke zij zondag doet houden, bij U te willen aanbevelen. Wij willigen dit verzoek zeer gaarne in. Wij, die werden geroepen Kardinaal de Jong in zijn bisschopsambt op te volgen, kunnen waarschijnlijk beter dan wie ook beseffen, hoe zwaar de last is geweest, welke de kardinaal heeft gedragen onder dip uitermate zorg wekkende omstandigheden, welke de Voorzienigheid Hem voorbehield toen Zij Hem plaatste op Sint Wil- llbrord's zetel. Moge het prentje, dat U wordt aangeboden en dat het bewijs vormt, dat U hebt bijgedragen tot het mo nument voor Kardinaal de Jong, straks in géén kerkboek ontbreken. ZONDAG DE VLAGGEN UIT AAN DE KERKEN De Stichting „Kardinaal De Jong Monument" verzoekt de pastoors van Nederland morgen aan hun kerken de vlag te willen uitsteken met do roei-witte wimpel Het is de Stich ting uit talloze r«-'ctips uit rten lande "phleken, dat Katholiek Nederland zich gelukkig prijst, eindelijk het be wijs te kunnen geven van de diene dankbaarheid en de grote bewonde ring. waarin het Ae nagedachtenis van Knrdfnanl De Jong bewaart. De vla«*<*en aan de kerken rullen die vreugde tot uitdrukking brengen. SALISBURY NEEMT ONTSLAG. De markies van Salisbury, de voor. f zitter van de Britse kroonraad, heeft "lt nummer bestaat Uit 1Z pagina I vrijdag zijn ontslag aangeboden, dat door koningin Elizabeth is aan vaard. Salisbury drukte in een brief aan de Britse premier zijn „ongerustheid" uit over het besluit aartsbisschop Ma- karios vrij te laten. Hü achtte diens vrijlating slechts gerechtvaardigd, indien de aartsbis schop voldaan had aan „hetgeen wij totnogtoe altijd als een noodzakelijke voorwaarde voor zijn vrijlating heb ben beschouwd en onvoorwaardelijk op de Eoka een beroep had gedaan om een eind te makeu aan het terro risme". Eisenhower ernstig bezorgd over de gevolgen HOE wordt het weer? In april komt een Belgische dele gatie voor luchtvaartonderhandelin- gen raar Washington. In mei volgt een Australische delegatie en in Juni een Engelse en een Zwitserse. DE LUCHTVAARTONDERHANDELINGEN tussen Amerika en Neder land, waarbij het gaat om uitbreiding van de landingsrechten van de K.L.M. in de Ver. Staten, zijn in een volledige impasse geraakt. De leider van de Nederlandse delegatie, drs E. H. van der Beugel, heeft dit gisteren in Washington verklaard, onmiddellijk na zijn bezoek aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles. In Washington deden gisteren geruchten de ronde, dat president Eisen-1 hower opnieuw een brief aan minister Drees heeft gestuurd, waarin hij er op aandringt, dat Nederland concessies, die door de Amerikaanse delegatie 1 zijn gedaan, zal aanvaarden. In Amerikaanse luchtvaartkringen neemt men aan, dat er slechts één concessie is gedaan, namelijk doortrekking van de K.L.M.-lijn Amsterdam—Montreal naar Houston. Zoals bekend is, verlangt de K.L.M. vliegdlensten te openen op Houston en Los Angeles en haar luchtlijn Amsterdam—New York door te trekken naar Curasao. EEN KWESTIE VAN JA OF NEEN. Staatssecretaris Van der Beugel verklaarde na zijn bezoek aan Dalles, dat drie kwartier duurde, dat de Amerikaanse minister de bezwaren van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen tegen het geven van oon- cessies aan de KLM had uiteengezet. De heer Van der Beugel had daar op geantwoord, dat hij ir voortdu rend contact met zijn regering was geweest en dat deze, na overweging van deze Amerikaanse bezwaren, haar standpunt definitief had be paald. Naar Nederlandse opvatting is het nog slechts een kwestie van ja of nee. De heer Van der Beugel zei, dat de delegaties maandag opnieuw bij een zullen komen en datDulles dan waarschijnlijk persoonlijk aan het rikaanse minister staat in voortdu rend contact met president Eisen hower over deze kwestie. In regeringskringen te Washington wordt gezegd, dat de president ern stig bezorgd is over de gevolgen, die het mislukken van de onderhandelin gen zou kunnen hebben voor de be trekkingen tussen de beide landen. Politieke waarnemers in Washing ton zijn van mening, dat de stand van zaken er voor vele lauden slecht uit ziet. Hier is immers sprake van een precedent. Australië. Zwitserland, Engeland en België hebben soortge lijke verlangens als Nederland. Nu niet aan de Nederlandse wensen te gemoet wordt gekomen, vreest men in deze landen, dat ook hun ver langens weinig gehoor zullen vinden in de Verenigde Staten. De Britse staking De staking van metaalarbeiders In Engeland heeft zich zaterdag volgens plan tot Londen en omgeving uitge breid. Het aantal stakers in de Brit se metaalindustrie is hiermee geste gen tot anderhalf miljoen. Hierbij komen nog dc 200.000 ar beiders van scheepswerven, die reeds veertien dagen in staking zijn ter ondersteuning van looneisen. De staking in Londen treft meer dan duizend bedrijven, waaronder de Havilland, Handley Page, Hawkers, Napiers en Vickers-Armstrong. Opklaringen Het weer in West-Europa is gelei delijk meer onder invloed van een hogedrukgebied boven Scandinavië gekomen. Noordoostelijke winden transporteerden uitgestrekte wolken velden van het Oostzeegebied over Noordwest-Duitsland naar onze om geving. Daar het hogedrukgebied zich echter langzaam verder in de richting van Polen uitbreidt en een groot de- pressiegebied op de Oceaan de baro meterstanden in West-Frankrijk en op de Britse eilanden wat lager zal doen worden, zullen de winden mor gen nog meer naar het oosten rui men. De kans op opklaringen neemt daarbij wier toe en de maximumtem peraturen worden wat hoger. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11 15 uur). DROOG WEER. Aanvankelijk veel bewolking, later ook opklaringen. Droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost Dezelf de of iets hogere temperaturen. 31 Maart zon op 6.20; onder 19.14; maan op Ü.01; onder 19.43. 10.19 N.M. 1 April zon op 6.18; onder 19.15; maan op 6.24; onder 20.51. Hoogwaterstanden 31 Maart v.m. 3 40; n.m. 3.55. 1 April v.m. 4.10 n.m. 4.25. Het weer in Europa De wcerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbew. 4 C. OSLO KOi'ENHAGEN geheel bew! 3 ABERDEEN regen DUBLIN nevel 9 LONDEN hall bew. 6 AMSTERDAM geheel bew. 6 BRUSSEL mist 1 PARUS nevel 3 BORDEAUX motregen 12 GRENOBLE licht bew. 7 NICE zwaar Bew 14 BERLIJN nevel 4 FRANKFORT mist 2 MüNCIIEN nevel 1 zürich nevel 0 GRNeVE nevel 3 LOCARNO onbew. 2 WFNFN regen 3 ROME nevel 11 *9 Korreltje Ieder is de zoon van vijn eigen werk. Cervantes.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1